BI al in touw voor Spelen Atlanta Calgary doet een smeekbede SPORT 19 7 VOETBALLERLEI floe Souoant ZATERDAG 28 MAART 1992 ziliaanse bond straft Flamengo zwaar nglziliaanse voetbalbond (CBF) jimengo zwaar gestraft en daar- 1 prkomen dat de FIFA Brazilië fo zou doen. De club uit Rio de inag twee jaar lang geen inter- |e wedstrijden spelen. Boven- n spelerstransfers met het bui- [gedurende die periode verbo- knengo verzette zich vorig jaar h de plotselinge herverkiezing ardo Teixeira, schoonzoon van Jas Havelange en rivaal van go-voorzitter Marcio Braga, als jeses. Door de zaak bij de bur- Jer aan te kaarten deed Fla tje FIFA-statuten geweld aan. De voetbalbond besloot de Braziliaan se topclub te schorsen en werd prompt zelf door Flamengo voor het Zwitserse gerecht gedaagd. Voor de FIFA was daarmee de maat vol, ze zette, onder het motto 'wie zich niet aan de regels onderwerpt, kan geen lid zijn', de CFB onder druk door ondermeer te dreigen Brazilië uit te sluiten van bijvoorbeeld deelneming aan het WK van 1994. De Braziliaanse bond besloot daarop de zaak in eigen hand te nemen. Dat leid de tot de veroordeling van Flamengo, uitgesproken door Teixeira. De FIFA reageerde onmiddellijk en trok de boy cotdreiging in. FC Luik stuurt oefenmeester weg Het bestuur van de Belgische eerste divisieclub FC Luik heeft trainer Robert Waseige ontslagen. Hij was aan zijn achtste seizoen bezig. De slechte resultaten in deze com petitie (vijftiende op de rang lijst) en de thuisnederlaag van zaterdagavond tegen FC Brug ge (0-1) gaven de doorslag bij het besluit van het bestuur Wa seige uit zijn functie te onthef fen. Overigens is Eric Gerets, nu nog contractspeler bij PSV, al aangenomen als hoofdtrainer met ingang van het volgend seizoen. Horst Koppel trainer Fortuna Düsseldorf Horst Koppel is aangesteld als hoofdtrainer van Bun- desliga-club Fortuna Düssel dorf, die met degradatie wordt bedreigd. De in janua ri benoemde trainer Jürgen Gede is tot het einde van zijn contract - 30 juni 1992 - met vakantie gestuurd. Koppel, al in dienst als tech nisch directeur, is dit sei zoen de vierde trainer bij Düsseldorf. Josef Hickers- berger, Rolf Schafstall en de ontslagen Gede gingen hem vooraf. jEFLANG WTA - Nog vier ïurt het voor ze het n bewijzen, maar de fatoren van de mo- blympische Spelen nu al van overtuigd tlanta 1996' in alle ten een hoogtepunt beter worden dan irspelt Billy Payne, de van het Atlanta ;ee for the Olympic Het Amerikaanse or- ïtalent moet daar ga- ir staan. Pais en vree, hij, tijdens de Spelen •oedering. voor zo'n vredig ver- it te kunnen staan, hoorlijke inspanning geleverd. Naast een ^ezette zakenstad, de iboste stad van Ameri- is Atlanta namelijk gemeenschap met •ende misdaadcijfers, op het oog zo lieflijke ih, waar de olympische Itnjden worden gehou- het afgelopen jaar ikt door 59 moorden, satie neemt het zeke- let onzekere. Nu al is man permanent toe- aan de staf, om de ko- jaar te werken aan veiligheidsmaatre- reden is heel eenvou- tig jaar geleden kost- de Olympische Spe- inchen een actie van 4stijnse terreurgroep September het leven Israëli's, één politie- vijf terroristen. „De ting aan München is 4 WTUBB—Wiilll IIIIIiTOm Een radarboot verkent het olympische roeiwater in het Stone Mountain I FOTO GEPLEEFLANG jn; inslag ïhten over een ETA- jardeSlag in de buurt van n; ja, vorige week don- js en Jterkten de officials in n hun overtuiging. De Sng dat de Baskische Dedeingsbeweging tijdens rwaaifo van dit jaar in de stad diverse aansla- me plegen, maakte de len er extra van be- ze het veiligheidsas- :ns 'hun' Spelen niet I ^hderschatten. was het Atlanta Com- r the Olympic Games ^^zich ook al bewust de locale situatie in ^®nTstad van de staat Ge de Verenigde Staten ^■Itlanta op het gebied _Jaadcijfers een plaats polute top in. Na vier een forse stijging te feekend, was er over 1990 een daling te zien, ^■Éeg het misdaadcijfer [r weer met één pro- '91 werden in Atlanta officiële cijfers 205 1 gepleegd, 638 geval- Metfrerkrachting aangege- incll^n er 6.479 berovingen üpncfeevallen van mishan- 3.861 inbraken, 35.237 ieia,ln en ii.oil gevallen er isjdiefstal. ld DpdrSshuman, director pu- ation van ACOG re- e hoge cijfers van At- de stad enkele jaren ielfs het hoogste mis- :ntage van de hele Staten had, heeft ihuman amper bete- ,Wat is misdaad?", atise|. „Daaronder valt ook ijden bij een benzine- hderte betalen. Zoiets )ever staat in schril contrast met de situatie dat iemand een ander een vuurwapen tegen het hoofd zet en afdrukt. Boven dien geven de cijfers een verte kend beeld door datgene waar over ze voornamelijk gelden, namelijk het gebied binnen de directe stadsgrenzen. Daarbin nen wonen in Atlanta slechts 400.000 mensen. Als je aantal len gaat omrekenen in percen tages en bedenkt dat binnen de stadsgrenzen van bijvoor beeld New York miljoenen mensen wonen, dan weet je hoeveel waarde je aan zulke cijfers moet hechten. In totaal, dus ook buiten de directe stadsgrenzen, heeft de metro pool Atlanta 3,1 miljoen inwo ners. Zou je daarover de mis daadcijfers berekenen, dan zou blijken dat we een heel normale Amerikaanse stad zijn". Met het totale aantal misdaden bezet Atlanta (76.398 in 1991) een positie die schommelt rond plaats tien. Lijstaanvoer der New York registreerde in 1990 het totaal van 710.222. Shuman: „Onze wapenwet is fout. Teveel mensen dragen in Amerika een wapen. De wet zou gewijzigd moeten worden, anders verander je nooit iets aan criminele uitwassen". Beschermd Op gemeentepolitiek niveau wordt in Atlanta het belang van veiligheidsmaatregelen niet onderschat. Burgemees ter Maynard H. Jackson gaat door het leven als één van de best beschermde burgemees ters van de gehele Verenigde Staten. Dit jaar wordt 427.000 dollar besteed aan zijn veilig heid, omgerekend in guldens een slordige acht ton. Voor een stad die het zich niet kan ver oorloven zijn snelwegen te ver lichten, bruggen te renoveren en parken aan een grondige re novatie te onderwerpen, is dat een behoorlijk bedrag. Er wor den negen politiemensen van bekostigd die zich volledig in dienst stellen van zijn bescher ming en een bodyguard volgt Jackson bijna overal. Officials in Atlanta vinden de veiligheidsmaatregelen nood zakelijk in een stad die natio- Rechtszaak tegen Der Spiegel problematisch ATLANTA - Het gezicht van Billy Payne ver start, als hij de naam van het tijdschrift Der Spiegel hoort. Het Duitse weekblad bezorgde de voorzitter van het Atlanta Committee for the Olympic Games veel kopzorgen. Het liefst zou hij Der Spiegel direct voor de rechter sle pen. Maar dat blijkt problematisch te zijn. Der Spiegel beweerde begin november vorig jaar dat Atlanta de Spelen van 1996 op illegale wijze heeft verkregen. Achttien leden van het Internationaal Olympisch Comité zouden zijn omgekocht. Daarbij beriep het blad zich op uitspraken van Griekse en Australische IOC- leden. IOC-leden zouden zijn overladen met geschenken, tot aan gouden credit-cards toe. De limiet voor geschenken aan IOC-leden is 200 dollar, een kleine 400 gulden. Atlanta heeft steeds ontkend grotere geschenken te hebben gegeven. „We hebben de Duitse wetten laten bestude ren", zegt Billy Payne. „Als er een mogelijk heid is, zouden we Der Spiegel voor de rechter slepen. De Duitse wetten verschillen echter zoveel van de Amerikaanse, dat het blad te veel bescherming heeft. En voor die publica tie kunnen we Der Spiegel niet in Amerika voor de rechter halen". Overigens vertelde een hooggeplaatste per soon in Atlanta tegen een verslaggever van deze krant dat IOC-leden alles konden krij gen wat ze wensten. „Er werd goed voor ze ge zorgd", luidde het commentaar. „Een IOC-lid meldde dol te zijn op bepaalde honden. Toen hij thuis kwam stond er een bull-dog op hem te wachten". pig: „Tennis is hier heel erg populair. Atlanta heeft de groot- lirtennisorganisatie van de Verenigde Staten" FOTO: GEP LEEFLANG Bill Howard: „Alles zal na de Spelen moeten worden terugge bracht in de oorspronkelijke staat". FOTO:ACVB naai gezien ieder jaar belang rijker wordt en mede door de Olympische Spelen ook inter nationaal steeds meer in de be langstelling komt te staan. Met klem wordt gewezen op het verleden van de zuidelijke sta ten in de VS, dat werd geken merkt door veel geweld jegens politiek actieve personen. Zo werd John F. Kennedy in Dal las, Texas, vermoord (1963), en viel Martin Luther King dat lot in Memphis, Tennessee, ten deel (1968). In diens geboorte plaats Atlanta is Kings wedu we nog nauw verbonden aan het Martin Luther King Jr. Center, als één van de weini gen uit de naaste familie van King die niet op tragische wij ze om het leven kwam. Drugshandel In vergelijking met het zaken centrum Atlanta is de kolonia le stad Savannah, aan de At lantische kust, een rustiek pro vincieplaatsje. De havendstad huisvest in 1996 de olympische zeilwedstrijden en heeft dan ook een eigen olympisch dorp. Ook Savannah (een kwart mil joen inwoners) heeft een mis daadprobleem. Archie Davis is naast bankdirecteur voorzitter van de Savannah Olympic Support Council. Hij vertelt: „Van de 59 moorden die hier vorig jaar zijn gepleegd, hin gen de meeste samen met de drugshandel. Drugsdealers die elkaar bij wijze van afrekening overhoop schoten bij voor beeld. In 1991 werden hier vier drugsbendes opgerold. De handel in verdovende midde len is in Savannah een belang rijk probleem, waar de DE A (Drugs Enforcement Agency) en de politie veel werk mee hebben". De bewoners van Savannah nemen de problematiek zo hoog op dat ze onlangs burge meester John Rousakis na een 21-jarige ambtsperiode niet herkozen. „Susan Weiner werd zijn opvolgster", vertelt Davis. „Zij had een anti-misdaadpro gramma als belangrijkste on derdeel van haar verkiezings programma". Geen angst Wat de veiligheid betreft tij dens de zeilwedstrijden in zijn stad, heeft Archie Davis geen angst. „We zullen één van de mooiste olympische dorpen hebben die er ooit zijn ge weest", voorspelt hij. In totaal 1019 deelnemers en officials kunnen worden gehuisvest in de uit 1920 daterende Sheraton Savannah Resort Country Club, op een kleine vijftien ki lometer afstand van het cen trum. „Het hotel staat op Wil mington Island, een eiland waarvan de bruggen goed zijn te controleren. Het feit dat de veiligheidsdiscussies nu al worden gevoerd stelt mij vol doende gerust. Het olympisch comité in Atlanta heeft nu al een FBI-man toegevoegd aan de staf, om perfect voorbereid te zijn. De herinnering aan München 1972 is nog te vers...". Uit 21 officials van lo cale, regionale en landelijke herkomst is inmiddels een vei ligheidswerkgroep, 'the Secu rity Support Group, samenge steld. Voorzitter Billy Payne van het Olympisch comité (ACOG) noemt het feit dat nu al druk wordt gewerkt aan de voorbe reidingen voor de Spelen van 1996 een groot pluspunt. „We hebben geleerd van Barcelo na", vertelt Payne. „In Spanje zijn ze duidelijk niet op tijd be gonnen met de voorbereidin gen. Ze hebben eerst rustig af gewacht om vervolgens drie jaar keihard te werken zodat ze dit jaar alles misschien net op tijd af hebben. Wij willen de stress die dat oplevert voorko men. In 1995 is alles bij ons af gerond, zodat we een jaar de tijd hebben om alles te testen". „De honderdste geboortedag van de moderne Olympische Spelen", vervolgt de ex-advo- caat, „zullen het belangrijkste evenement worden dat ooit in het zuiden van Amerika is ge houden. Het aantal deelne mende landen zal bijna twee honderd zijn en cijfermatig zullen we alle records breken. We zijn als stad in grootte slechts een kwart van Los An geles, maar vergeleken bij LA in 1984 zullen we twee keer zo veel deelnemers hebben. Naar schatting 16.500 atleten en offi cials zullen het eeuwfeest bij ons vieren. We zullen ze op een andere manier ontvangen dan LA deed. De Spelen van '84 stonden bekend om de Ameri kaanse buitensporigheid. Wij zullen bewijzen wat zuidelijke gastvrijheid is; het eeuwfeest van de Spelen moet een inter nationale viering van sport, vrede en vriendschap worden. Het grootste sportfeest aller tijden". Voor het financiële gewin doet Atlanta het allemaal niet, wil Billy Payne doen geloven. Al is het natuurlijk leuk meegeno men dat de stad een aardig po tentieel aan accommodaties aan de Spelen overhoudt. Het financiële gewin (op de totale inkomsten van 1.515.690.000 dollar is 132 miljoen dollar be groot als winst) noemt Payne „bescheiden". Ring Zestien van de 26 sporten zul len plaatsvinden in het cen trum van Atlanta, binnen een straal van 2.5 kilometer met daarin ook het olympische dorp, dat is gevestigd in het Georgia Institute of Technolo gie. Vijf andere worden gehou- den in het Stone Mountain Park, een natuurgebied op 27 kilometer afstand van de 'olympische ring' dat jaarlijks vier miljoen bezoekers trekt. Onder meer de kano- en roei- nummers worden er gehou den. „Daar is wel een voor waarde verbonden", vertelt Bill Howard, directeur toeris me en public relations van The Atlanta Convention and Visi tors Bureau. „Alles zal na de Spelen moeten worden terug gebracht in de oorspronkelijke staat. Zo moet er een eilandje uit het meer worden gehaald. Geen probleem. Maar het wordt wel weer teruggeplaatst. Ook faciliteiten voor het pu bliek worden zo gemaakt dat alles kan worden terugge bracht in de oude staat. De techniek staat nu eenmaal voorniets". Park-directeur Bob Cowhig glimlacht vriendelijk, wanneer Howard zijn uitlatingen doet. Zodra deze is verdwenen zegt hij dat er nog wel wat water door de Savannah River zal stromen voordat duidelijk is of het genoemde eilandje wordt teruggeplaatst. „De formele discussie daarover moet nog worden gevoerd", zegt Cow hig. „Terugplaatsen kan. Maar dat zou betekenen dat het meer niet langer de ideale af metingen heeft voor roei- en kanowedstrijden. Het Interna tionaal Olympisch Comité en de roei federatie beschouwen dit juist als één van de beste roeiwateren ter wereld. Onder meer vanwege het kalme water en ideale windcondities (geen zijwind bijvoorbeeld). We kun nen uitgroeien tot een cen trum". Verbreden Van de uitkomst van een ande re discussie is Cowhig zeker, zegt hij stellig. „Het IOC wil graag dat wij een traject aan leggen met acht banen", zegt hij. „In Barcelona zijn het er nog zes, maar om het program ma sneller te kunnen afwer ken zou het IOC graag zien dat meer deelnemers tegelijk in actie kunnen komen. Voor ons is dat echter geen argument om het meer te verbreden. Ze ker niet als ik bedenk dat de baan in Barcelona nota bene zo kort is dat er veel te weinig ruimte is voor het uitvaren". Een in het park nieuw te bou wen velodroom, voor de wiel- rennummers, zal na afloop van de Spelen weer worden afge broken. „Wielrennen wordt hier niet veel beoefend en in California en Colorado zijn al twee belangrijke oefenaccom modaties, zodat Amerika er niet nog één nodig heeft", ver klaart Cowhig. „Het tennissta- dion dat we gaan bouwen (25.000 zitplaatsen) handhaven we wel. Tennis is hier heel erg populair. Alanta heeft de grootste amateurtennisorgani- satie van de Verenigde Sta ten". Waarmee ook Cowhig is be land bij het typisch Ameri kaanse stokpaardje: de groot ste. de mooiste, de oudste of de beste. Of, als het aan hen ligt in het geval van de Spelen in '96: de veiligste. Repeterende breuk met andere cijfers door FRANK WERKMAN Dokter Karsten uit Haarlem heeft zijn periodieke reclame-campagne weer kosteloos kunnen voeren. De televisiegenieke media haalden hem de voorbije dagen weer uitgebreid voor de camera 's en in de krachthonken, fitness-centra en gymkeldertjes keken geïnteresseerden toe. Via het telefoonboek is de weg naaf de Noordhollandse 'spierspecialist' makkelijk te vinden en diens omzet in pillen, poeders en spuiten zal de komende tijd wel weereen stevig stijgende lijn te zien geven. Ondanks het feit dat hij aankondigde zijn nering van de hand te doen na een bommelding. Want reken maar dat die Karsten zijn zaakjes aardig voor elkaar heeft. Ook fiscaal. Zijn boekhouding zal bij een controle waterdicht blijken als de FIOD eens een deur bij hem intrapt. Iemand die zegt uit nobele motieven medisch verantwoord actief te zijn in bijvoorbeeld de wereld van de body-builders dient op voorhand gewantrouwd. Want hij zorgt er niet alleen voor dat er wandelende spierbundels ontstaan, waarop geen onsje vet te veel zit, hij spekt vooral zijn eigen bankrekening. Beter een goede begeleiding met onoirbare middelen dan die naar vergroting van de fysieke mogelijkheden hunkerende sportlieden zelf maar een beetje laten aanmodderen, is het motto van Karsten. Die daarmee de idealist uithangt die hij absoluut niet is. Want medische begeleiding is één ding, de zaken bewust verdraaien, puur te eigen bate is een geheel ander verhaal. Hoe diep dokter Karsten moreel is gezonken bleek eerder deze week opnieuw. De gemoederen waren nog nauwelijks bedaard na beschiddigingen richting atleten Stalman en Wielart of Karsten priemde de vinger naar de schaatsers. Die zouden bij hem ook kind aan huis zijn en niet vooreen kopje thee of een buisje aspirine. De verontwaardiging in eerst de atletiek- en vervolgens de schaatswereld doet wat geforceerd aan. Alsof er geen Ben Johnson en Johan Olav Koss hebben bestaan, lieden die door de mand vielen bij hun gebruik van en handel in spier- en anderszins versterkende middelen. Alsof niet de Britse atleet Jenkins in een Amerikaanse cel zucht na een veroordeling wegens het in bezit hebben van een hele supermarkt vol dope. Na de beschuldigingen volgden de dreigementen met rechtszaken. Als de belastende verklaringen niet werden ingetrokken zouden de beschadigden wel even naar de balie stappen. Tot dusver is er nog niet één zaak aangemeld bij Vrouwe Justitia en naar het zich laat aanzien zal dat ook niet gebeuren. Want zodra beide partijen elkaar onder ede in de haren vliegen gaat het deksel helemaal van de beerput. En zal blijken dat waar rook was nog wel eens stevig vuurtje aanwezig zou kunnen zijn. Een bijzondere rol neemt oud-atleet en tegenwoordig bemiddelaar Raymond de Vries voor zijn rekening. Hij was ooit een iets meer dan gemiddeld getalenteerde hoogspringer, maar blijkt als 'gepensioneerde' topsporter nog steeds vreemde bokkesprongen te kunnen maken. Eerst nagelde hij oud-collega Wielart aan de schandpaal en vervolgens beschuldigde hij bondsarts IJzerman. Maar hij was wel zo slim daar onmiddellijk aan toe te voegen dat hij in zijn eigen tijd ook regelmatig slikte. Karsten en De Vries hebben echter het eigen nest wel.danig bevuild. Het was heel eenvoudig geweest verzoeken tot 'opening van zakennaast zich neer te leggen. Maar beiden hadden redenen om met hun verhaal naar buiten te komen. Karsten om zijn wellicht wat ingedutte handel wat op te fokken. De Vries door voor zijn onthullingen een tegenprestatie te verlangen. Het duo drijft weer lekker mee op de golf van publiciteit die elke keer weer de kop opsteekt als er ergens een bekende persoonlijkheid aan de kaak wordt gesteld. En dat terwijl het doorgaans een herhaling van zetten is en er voortdurend oude koeien uit de sloot worden gehaald. De journalistiek als repeterende breuk met hooguit hier en daar wat andere cijfers. Het zij zo. Archie Davis: „We zullen één van de mooiste olympische dorpen hebben die er ooit zijn geweest" GEPLEEFLANG CALGARY Een smeek bede, daar begint het langzamerhand op te lij ken. De middenstand van Calgary laat geen gelegenheid onbenut om te melden dat de stad de Olympische Winterspelen dol graag nog een keer wil organi seren. Afgelopen weekeinde werden daar onder het schaaatspubliek dat het WK- allround bezocht, handteke ningen voor verzameld. Die vervolgens aan de lokale over heid zullen worden aangebo den. „Maar ook die staat achter de plannen", meldt Jean Pichette, perschef van het schaatseve- nement in Calgary. „Het be stuur van de stad heeft toege zegd zich te zullen inzetten om een definitieve kandidatuur binnen te krijgen". Calgary is een van de weinige olympische wintersteden die munt sloeg uit het vierjaarlijk se spektakel. In 1988 bracht de stad de olympische familie voor twee weken onder. „Ie dereen is daar nu nog enthou siast over", aldus Pichette. Cal gary verdiende vier jaar gele den 55 miljoen gulden aan de Winterspelen. In vergelijking met Montreal (1976) en Lake Placid ('80) zowaar een weelde. In genoemde steden moet de plaatselijke bevolking nu nog altijd buigen voor de prestige objecten van weleer. Al jaren achtereen worden de belastin gen verhoogd om de kosten (meer dan twee miljard gul den) alsnog op te kunnen hoes ten. Rente Calgary is de winst van '88 gaan beleggen tegen een aan trekkelijk rente-percentage. Van die rente-inkomsten (Pi chette: „Extra winst dus") wor den de olympische lokaties on derhouden en de olympische sportbonden gesteund. „Dat kunnen we zo wel even volhou den", aldus Pichette. Voor het jaar 2002 hebben meer steden interesse getoond het winterse sportfestijn op po ten te willen zetten. Quebec en Salt Lake City hebben derge lijke berichten laten overwaai en. Het aangename van Calga ry is echter dat in deze stad alle noodzakelijke investeringen, (waaronder nieuwbouw van een schaatsbaan, hotels en re noveringen van de ijshockey- hal) inmiddels zijn gepleegd. „Een voorsprong op de rest", zegt Pichette. „En niet te ver geten", stipt hij verder aan, „wij hebben de Spelen met winst afgesloten. In de ogen van het Internationaal Olym pisch Comité is dat een feit dat niet snel vergeten wordt. Het draait immers om de commer cie, niet om sentimenten".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31