Susan Sarandon actrice uit angst Anniko van Santen vindk „herkend worden gênant üzuLw Sou/ia/rit KUNST/RTV Schouwburgdirecties vragen* aandacht voor wensen public |U ZATERDAG 28 MAART 1992 Susan Sarandon als de serveerster in White Palace (1990) I FOTO: UNIVERSAL CITY STUDIOS HILVERSUM - Anniko van Santen weet wat ge luk is. Toen ze op een dag in Hilversum was voor de lokale omroep uit het zui den, waarvoor ze pro gramma's maakte, werd ze aangeschoten door ie mand van RTL4, toen nog Vérónique. De commer ciële zender was op zoek naar een omroepster. Of dat niets voor haar was! Dat leek Anniko wel leuk. Een screentest was zo geregeld en een dag later had ze het baantje. Anniko was achttien. Via het middagmagazine en het jongerenprogramma 'Villa- lux' belandde de inmiddels 20- jarige studente psychologie bij 'Telekids', één van de meest populaire kinderprogramma's. Na 'Villalux' was het even stil rond Anniko van Santen. „Er was geen programma voor mij, dus heb ik mij vanaf augustus op m'n studie psychologie ge stort. Daar kwam verandering in toen 'Telekids'-presentatri- ce Irene Moors het heel erg druk kreeg met haar andere programma 'Hitbingo'. Ze kon 'Telekids' alleen nog maar in het weekeinde presenteren. RTL4 vroeg of ik interesse had. Natuurlijk wel, en zo com bineer ik nu dat werk met mijn studie. Het betekent hard wer ken en weinig vrijetijd. Ik ben echt een uurtje hier en een uurtje daar. Soms sta ik 's morgens op en weet ik abso- NEW YORK - Je kunt niet zeggen dat ze de ka mer binnen komt 'lopen'. Ook 'binnenzweven' of 'binnenkuieren' zijn niet van toepassing. In de achtste maand van haar zwangerschap speelt Su san Sarandon, de met een pistool jonglerende rood harige serveerster uit 'Thelma and Louise', nog net een charmante waggel klaar met haar '20 ponds basketbal'. „Als ik aan een film zou wer ken, zou ik waarschijnlijk veel rustiger zijn", zegt ze. „Het zijn juist de losse eindjes van het echte leven waar ik hoorn dol van word, verjaardagsfees tjes plannen, ons nieuwe ap partement op orde brengen, een stapelbed kopen. En dat is dan mijn 'zwangerschapsver lof Sarandon heeft in haar 45 le vensjaren veel rollen gespeeld: die van roomskatholiek schoolmeisje, sekssymbool, veelgeprezen actrice, politiek activiste en moeder van twee kinderen. Slechts een rol is haar neus telkens weer voorbij gegaan: die van Oscarwinna res. In 1980 werd ze genomineerd voor haar van erotiek zinde rende rol in 'Atlantic City USA' van Louis Malle. Twaalf jaar la ter heeft zowel Sarandon als haar tegenspeler Getna Davis een Oscarnominatie gekregen voor 'Thelma and Louise', de moderne western annex 'femi nistisch manifest' die een na tionaal debat uitlokte in de Amerikaanse pers. Primaire emoties Wanneer ze haar stamcafé in Greenwich Village in New York binnenkomt, wordt ze overspoeld met kussen en feli citaties. „Het zou te gek zijn als Geena en ik beiden konden winnen", zegt ze. „Het is fijner om te worden geëerd voor je samenwerking met mensen, dan er uitgepikt te worden". „Ik was verrast dat de film zul ke primaire emoties heeft los gemaakt", voegt ze eraan toe terwijl ze probeert een comfor tabele houding te vinden ach ter haar favoriete tafeltje. „Toen we aan het filmen waren wist ik dat het een afwijkende film zou zijn, ongebruikelijk en hopelijk onderhoudend. Maar schokkend...? Ik denk dat het voor veel mensen moei lijk te aanvaarden was dat vrouwen de optie van geweld werd gegeven". Sarandon heeft nauwelijks rust genomen sinds de opna men van de door de pers beju belde film. In 'Lorenzo's Oil', met Nick Nolte, speelt ze een moeder die probeert het leven van haar dodelijk zieke zoon te redden. In Paul Schraders nieuwe film 'Light Sleeper' runt Sarandon met Willem Da- foe een drugoperatie met als dekmantel een trendy New- yorkse cateringservice. „Het spreekt me aan om de mythe te ontkrachten dat drugs al leen bestaan in het getto". Intuïtie en opgegroeid in het nabijgele gen Edison, was de oudste van negen kinderen. Ze studeerde in Washington aan de Katho lieke Universiteit en trouwde er met acteur Chris Sarandon (het huwelijk liep in 1979 op de klippen). Ze kreeg haar eerste filmrol aangeboden (in 'Joe' in 1968) toen ze met haar echtgenoot meekwam naar een auditie. Tot dat moment had een film carrière nooit in de bedoeling gelegen. „Ik-mag dan niet de vocabulaire hebben van ie mand die op de toneelschool heeft gezeten", verdedigt ze haar gebrek aan scholing, „maar mijn intuïtie is vrij sterk. Bovendien heb ik trai ning gehad, 24 jaar lang, op de set". Sarandon scoorde haar eerste hit in 1975 als Janet in de cult- klassieker 'The Rocky Horror Picture Show'. De keuzes die ze sedertdien heeft gemaakt waren vaak provocerend en bijna altijd gedenkwaardig. Ze speelde met Brooke Shields in Pretty Baby (1978) en met Burt Lancaster in Atlantic City USA' (1980); ze deed een lief desscène met Catherine De- neuve in 'The Hunger'; ze speelde een gefrustreerde mu zieklerares in 'The Witches of Eastwick' (1987) en een honk balgroupie in 'Bill Durham' het jaar daarop (haar favoriete rol). Ze was de serveerster die James Spader verleidt in Whi te Palace (1990). In de 24 jaar dat ze op het witte doek te zien is, hebben haar gewaagde rollen menig toe schouwer de wenkbrauwen doen optrekken. „Maar ik heb nooit naaktscènes gedaan die alleen maar bestaan uit gege neraliseerd tasten en hijgen, terwijl je probeertje achter het lichaam van de ander te ver schuilen", lacht ze. „Wanneer iemand weet dat je hem echt ziet is dat voor mij de grootste kick. Seksualiteit hoeft niet afhankelijk te zijn van stevige borsten of lange benen of wat de normen nu ook zijn. Het is iets dat zich ontwikkelt en steeds sterker wordt naarmate je ouder wordt.... Als je 'ja' kunt blijven zeggen tegen het leven en een zekere grootmoedigheid kunt behouden, word je steeds meer wie je bent". Littekens Naast de erkenning die haar films haar opleverden, heeft Sarandons carrière ook een aantal dieptepunten gekend. De zenuwinzinking die ze had na 'The Rocky Horror Picture Show' is in haar eigen woorden „oud nieuws". De littekens van 'The Witches of Eastwick' zijn echter nog vers. Sarandon, die was gevraagd voor de vrou welijke hoofdrol, werd op h£t laatse moment vervangen door Cher. Sarandon moest genoe gen nemen met een bijrol. „Ik denk dat dit me totaal ver anderd heeft op een rpanier waarop ik liever niet veran derd zou zijn", zegt ze terug ziend op die periode. „Ik hoop dat ik wat ik tijdens die opna men geleerd heb nooit zal hoe ven te gebruiken. Het was to taal verraad en constante ver nedering, zes maanden lang". „Het vreemde is dat ik hem nog leuk vind ook", zegt ze wanneer haar mening over de film zelf wordt gevraagd. „Al thans, het grootste deel. Ik vond het einde niet zo ge- 1, dat was een beetje luut niet waar ik naar toe moet, of dat de studio of de universi teit is". Samensmelten „Tot nu toe heb ik er geen pro blemen mee. 'Telekids' is voor al heel praktisch werken, ter wijl studeren veel denken is. Ik rust uit van de afwisseling. Mijn studie duurt vier jaar en is nu nog te combineren met mijn werk. Als ik straks stages moet lopen, wordt dat anders, maar dat zien we dan wel". Anniko hoopt dat ze haar stu die ooit kan combineren met het televisiewerk. „Het zou mooi zijn als ik het kan laten samensmelten. Psychologi sche kennis is altijd te gebrui ken". Volgens Anniko kun je een kinder- of jeugdprogramma niet zomaar maken. „Het is best moeilijk om er achter te komen wat een kind weet en aan kan. Maar je moet het niet zover doordrijven, dat je pro beert ze iets voor te kauwen. En je moet op je taalgebruik letten. Bij alles wat ik in 'Tele kids' doe, stel ik mij m'n nicht je van tien voor. Daarnaast ko men er veel brieven van kinde ren en krijg je reacties uit de omgeving. Daar doe ik mijn voordeel mee. Je moet je ge woon wat aanpassen. Maar je kunt het nooit iedereen naar de zin maken. Jongens van vijftien zullen al snel iets kin derlijkvinden". „Dat je jong moet zijn om een kinderprogramma te maken is onzin. Kijk maar naar Peter Jans Rens. Hoelang is hij al Meneer Kaktus?". Anniko stoort zich er kinderprogramma's komen waaraan niet aandacht is besteed, niet goed over een proL-, is nagedacht, kun je L zien. Bij Nedf,,, programma's is het zo dat ze worden vei om kinderen te vermijd jeugd laat zich troui zo snel neppen. Als s, val je snel Niet herkend „Wat 'Telekids' voorH leuk maakt zijn al diei lende elementen gramma bedient gew breed scala aan kindei blijkt, want het pro heeft een marktaandei procent in het weeke van 27 procent doon Toch wordt de presi niet al te veel herl; nichtje in een speelJ kei en werd daar ge teerd met een meisje een hele tijd aansta; BS was duidelijk moed verzamelen. Uit< vroeg ze: bent u van sie? Ze was heel schu gebruikte zesentwinti gen om het te vragen ja zei, vluchtte ze weg dat soort dingen hee Maar, ik heb niet zo van dat bekende Nedi schap. Ik zie er op stra lijk heel anders uit dai d< ik. Susan Sarandon (links) en Geena Davis in de film Thelma Louise. I FOTO: PATHE ENTERTAINMENT dwaas". Wat Sarandon echt schokte waren de veranderin gen in de laatste scènes van 'White Palace', een film waar mee ze meer affiniteit had. „De studio wilde gewoon een tweede 'Pretty Woman', alleen was dat niet de film die ze in huis hadden. 'Pretty Woman' was een fabel over een hoer die geen hoer is. In de eerste vijf tien minuten van 'White Pala ce' was er sprake van orale seks. In de laatste vijf minuten werd iedere karaktertrek die ik in twee uur tijd had opge bouwd tenietgedaan". „Ik denk dat dat ook is waarom 'Thelma and Louise' voor mij zo'n revolutionaire ervaring is. Niet alleen omdat er twee vrouwen in deze rollen zijn ge zet, maar omdat de studio het oorspronkelijke einde heeft gehandhaafd". Niet in de tent Ondanks de grote afstand van Hollywood is Sarandon steeds in New York blijven wonen. Het deert haar niet dat dit haar tot een 'outsider' maakt in Hol lywood: „Ik geef er gewoon de voorkeur aan niet in de tent te wonen", luidt het nuchtere commentaar. Sarandon is moeder van de ze venjarige Eva Maria en de tweejarige Jack Henry. Met de vader van haar zoon, Tim Rob- bins, heeft ze een relatie sinds ze elkaar in 1988 op de set van 'Bill Durham' ontmoetten. Daarnaast houdt ze zich actief bezig meL verschillende poli tieke kwesties, variërend van aids-research en het daklozen- probleem tot het beleid van de Verenigde Staten in de Golf oorlog. Ze heeft zich nog niet uitgesproken voor een van de kandidaten in de Amerikaanse presidentsverkiezingen. „Een magere oogst", lacht ze. Op het moment levert ze strijd met de CIA om een dossier waarin Sarandon zou worden gebrandmerkt als 'aanhanger van internationaal terrorisme'. Volgens Sarandon begon de CIA haar in de gaten te houden na een humanitair bezoek aan Nicaragua in 1984. „Ze zeggen dat het dossier gesloten is", merkt ze op. Vormt haar controversiële po litieke stellingname een be dreiging voor haar carrière? „Mijn carrière is belangrijk voor me", beaamt Sarandon. „Maar ik kan mijn mond niet houden en ik vind dat ik een zekere verantwoordelijkheid heb. Doordat je als filmster in de schijnwerpers staat, kun je de aandacht van de media op een bepaalde kwestie vestigen. Maar als de pers erover zou schrijven om het belang van de zaak zelf, zouden we er niet bij betrokken hoeven te zijn". In tegenstelling tot haar poli tieke standpunt zijn de keuzes in haar carrière, zo zegt ze, niet voortgekomen uit een verant woordelijkheidsgevoel, maar voornamelijk uit angst. Angst? „Ja, angst. De enige reden dat ik acteur blijf is, denk ik, datje het nooit helemaal goed kunt krijgen. Dat is dan een uitda ging. Je wordt het nooit hele maal meester". „Ik heb bijvoorbeeld 'Rocky Horror' gedaan omdat ik bang was om te zingen. Onderschat angst niet. Het is een van de krachten die je gaande houdt". Sarandon drinkt haar cafeïne vrije koffie verkeerd op, staat voorzichtig op en schuifelt de zon van Greenwich Village in. Tijd om haar zoontje op te ha len. The Times, Londen AMSTERDAM - De Ver eniging van Schouwburg en Concertgebouwdirec ties in Nederland (VSCD) vindt dat de laatste jaren bij de produktie van podi umkunsten te weinig aan dacht wordt besteed aan het publiek. In het onlangs door de Raad voor de Kunst uitgebrachte ad vies, wordt eenzijdig uitge gaan van de kwaliteit van het aanbod, terwijl het kunstbe leid zowel op kwaliteit als deel name van het publiek stoelt. Dit VSCD schrijft in een een brief aan de minister van WVC. De brief gaat vergezeld van een notitie, waarin de VSCD de podiumkunsten vanuit de vraagzijde benadert. De cate gorieën opera, toneel en ballet komen onder meer aan bod. Voor opera-voorstellingen con stateert de VSCD een toegeno men belangstelling. Vermin dering van het opera-aanbod acht de VSCD daarom „abso luut onaanvaardbaar". De Schouwburgdirecties pleiten voor een ruimer aanbod dat ge realiseerd moet worden door De Nederlandse Opera een spreidingsplicht op te leggen voor twee reisprodukties. Een of twee reisoperagezelschap pen zouden daarnaast per jaar minimaal zes produkties met 100 voorstellingen moeten ma ken. Bij het toneel ziet de VSCD een „dramatische" daling van de belangstelling, hoewel de vrije producenten volgens de VSCD „het gat in de markt! ontdekt. Omdat de b« ling voor het gesub tthai toneel is gedaald, wan h VSCD zich zelfs af oJaap neelbudget niet veif®"'11 moet worden ten gu podiumkunsten die e re belangstelling hel VCSD kiest hier ever voor. De huidige subs blijven bestaan. Voor de danssector VSCD dat de publiek stelling „een verz punt" heeft bereikt, twee grote gezelschap' g de afgelopen jaren [jndl thuisbasis hebben ers trokken, zoals de VS notitie schrijft, is niet 0I^di zou een reisvoi We moeten komen van e )0gc romantisch klassiek bf da. Hil gist

Leidse Courant | 1992 | | pagina 24