blijvende behoefte aan libliotheek op zondag LEIDEN OMGEVING idóeSouaatit ^Faculteit Sociale Wetenschappen %il spoedig ondernemingsraad ALLERLEI(DS) Een cadeau van formaat r _A £cidóe(3ou/La/nt WEEK EINDE A ZATERDAG 28 MAART 1992 |2fli ÉIDEN - Het personeel van de faculteit ■ciale Wetenschappen biedt maandag li haar directeur een petitie aan, waarin ■vraagt om het 70 spoedig mogelijk in- lllen van een ondernemingsraad. Uit een langs gehouden handtekeningenaktie Ijkt dat tweederde van het personeel hier liter staat. Directeur Heezen van de fa- Jteit Sociale Wetenschappen zal hierna r de ambtenarenbond ABVA/KABO om n reactie gevraagd worden. T. Van Duin, brzitter van de ABVA/KABO aan de ■dse universiteit. ..Het is eigenlijk een achtelijke situatie, dat de twaalf faculteiten in Leiden nog niet een ondernemingsraad hebben. Het zijn in feite gewoon allemaal kleine bedrijfjes". Volgens hem zijn de di recteuren-beheerders van de faculteiten over het algemeen niet happig op onderne mingsraden. „Ze zien het als een nieuw overlegcircuit, waaraan ze weer veel tijd moeten besteden". De wet verplicht facul teiten niet tot het instellen van een onder nemingsraad. De faculteit Sociale Weten schappen is nu de eerste Leidse faculteit die officiële medezeggenschap wil. LEIDEN - Er is een procedu reel steekspel aan de gang tus sen een aantal bewoners van de Hoge Rijndijk en de ge meente. Inzet is de verbou wing van het voormalig Ico At- hibu-pand bij de Kernstraat. De bewoners, die zich hebben verenigd in de 'stichting tot be houd van het koninklijk mili tair invalidenhuis', proberen door tijd te rekken de project ontwikkelaar ertoe te bewegen de zaak af te blazen. De Katwijkse projectontwik kelaar Van der Plas wil in het gebouw 21 appartementen on derbrengen. De bewoners vin den echter dat met name de achterkant er niet mooier op zal worden. Ook de komst van een parkeergarage is een doorn in het oog. De bezwaren tegen het plan werden gisteren behandeld door de commissie voor de be roepsschriften. Daar zegde L. Lamers van de gemeentelijke afdeling stadsbeheer toe dat voordat het besluit over de achterkant van het gebouw valt. een inspraakprocedure zal worden gestart. Die toezeg ging ging J. P. Lingen van de stichting echter niet ver ge noeg. Zij willen dat er eerst een dis cussie over het bestemmings plan wordt gevoerd. „We ho pen dan ook dat de commissie voor de bezwaarschriften dat zal adviseren", zegt Lingen desgevraagd. „Dan zou name lijk via een beroep op de Raad van State de procedure voor het verlenen van een bouwver gunning enkele jaren kunnen worden opgeschort. Misschien dat de projectontwikkelaar dan zegt: we hebben geen zin om daarop te wachten". Bovendien zijn de bewoners er niet blij mee dat de bouwplan nen van de voorkant en de ach terkant van het gebouw van el kaar zijn losgekoppeld. Het plan voorziet namelijk in vrij goedkope appartementen aan de voorkant, waar de bewoners weinig bezwaar tegen hebben. ..Maar het gebrek aan winstge vendheid van de voorkant, zal men aan de achterkant willen compenseren. Dat zal dan op grote schaal bebouwd worden. Hoe goedkoper de apparte menten aan de voorkant, hoe lelijker de achterkant". I-da» [EN Er bestaat een blij- behoefte in Leiden aan iliotheek die ook op zon- tpend is. Daarom moet itrale bibliotheek aan de straat ook vanaf de ko- [e herfst weer op zondag Dat zegt directeur E. van idel van de Leidse biblio- IA bij het aflopen van het lll|e seizoen van de experi- fe zondagsopenstelling. ?en enquête blijkt dat Rij liefst tachtig procent van 7T1 nd< alle bezoekers het een prima idee vindt om op zondag te openen", zegt Van Sprundel. „De zondagsopening is dus ze ker geen ééndagsvlieg. Niet voor niets komen er op zondag gemiddeld bijna 900 mensen Ook zijn er veel mensen die zich op zondag als nieuw lid aanmelden. Ik vraag me af of ze dat ook zouden doen als ze voor een dichte deur hadden gestaan". Of het experiment in een blij vende vorm wordt gegoten, hangt af van de cao-onderhan delingen. Bonden De vakbonden zijn nooit een warm voorstander van de ope ning op zondag geweest maar stonden dit de afgelopen twee jaar bij wijze van uitzondering toe. „Als de landelijke cao-on derhandelingen de mogelijk heid om op zondag te openen niet schept, hebben we een probleem. Maar misschien dat er weer een uitzonderingsposi tie te bedingen is". Van de ondernemingsraad ver wacht Van Sprundel minder problemen. „Die stemde er de vorige jaren ook mee in om op zondag te werken. Ik verwacht dat dat nu weer zal lukken, omdat het werken op zondag op basis van vrijwilligheid ge beurt". d-Amerika Zuid.-Amerika-a.vond vandaag vanaf 18.00 •houden in de Herensin- Er is onder andere een ntoonstelling over Peru aandacht wordt ge- voor de vastenactie lie zich richt op twee pro- in Peru. Om 19.00 uur een jongerenmis met mé- Icing van het jongeren- The Lord's Folks. De Ar se Nobelprijswinnaar Perez Esquivel houdt een lezing over de ont- ng van Amerika. 500 jaar p. De avond wordt geor- erd door de Missie-Ont- I ng- Vrede-g roep welen A thuis Groenoord houdt aag en morgen voor de f keer zijn jaarlijkse wan- Ihten. Gekozen kan wor- t afstanden van 5, 10. 15. 40 kilometer. De start is. ilieu kei ijk van de afstanden. tussen 8.00 en 15.00 uur bij het buurthuis aan de Pasteur- straat 23. Inlichtingen op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur bij het buurthuis, of via 071-217222. Ruilbeurs De Ruïlvereniging Koningkerk houdt morgen een grote ruil beurs voor sigarebandjes. Ver zamelaars kunnen hiervoor van 12.00 tot 16.00 uur terecht in buurthuis 't Spoortje, Ber- nardkade 40. De entree is een gulden, het huren van een tafel tje kost zes gulden. Voor infor matie 071-310858. Pieterskerk Historicus Dick de Boer geeft morgenmiddag een lezing over de rol van de Pieterskerk in het sociaal-culturele leven van Leiden in de middeleeuwen. Plaats van handeling is de Pie terskerk. Aanvang twee uur, entree f2,50 inclusief thee. Na afloop, omstreeks drie uur, wordt een rondleiding door de kerk gegeven. Cantatedienst Het William Byrd Ensemble is morgen te gast in de cantate dienst die vanaf 19.00 uur wordt gehouden in de Pieters kerk. Het programma omvat werk van Monteverdi en Pur eed. Ds. A. Alblas verzorgt een overweging. Rock Roll De Memory's treden vanavond vanaf 20.30 uur op in buurt huis Stevenshof. Trix Terwind- straat 4. Deze popgroep speelt Rock Roll en country-muziek uit de jaren zestig en zeventig Toegang 2,50 gulden. Leskisten Een collectie leskisten vormt de nieuwste aanwinst van de af deling natuur- en milieu-edu catie van de gemeente Leiden. De leskisten zijn bestemd voor de groepen 6 tot en met 8 van de basisschool. De pakketten gaan in op diverse aspecten van bo men. Morgen worden de leskis ten gepresenteerd in het Koets huis van de Leidse Hout aan de Groene Maredijk. Belangstel lenden kunnen tussen 14 en 16 uur de materialen bekijken, te vens is er dan een mandenv- kechteraan het werk. Kinderen kunnen opdrachten uit de les kisten uitvoeren. Tekeningen Toorop voor De Lakenhal De Lakenhal is sinds gisteren twee tekeningen van Jan Toorop rijker. De zusters De Groot uit Oud-Beijerland schonken een portret dat Toorop in 1902 maakte van de Noordwijkse duinopzichter Jacob van de Meulen De tekening is afkomstig van het ouderlijk huis van de zusters. „We zijn opgegroeid met deze tekeningzegt één van hen Maar we vin den hem te mooi om voor ons zelf te houden. Bovendien kunnen in een museum veel meèr mensen van de tekening genieten dan bij ons thuis. We dachten meteen aan de Lakenhal omdat Toorop als Katwijker een band met Leiden had". De tweede tekening maakte Toorop in 1900 van zijn voormalige rector aan de Rembrandtschool Deze school, die inmiddels het Rembrandtcollege heet. is de bezitter van deze tekening maar heeft hem in langdurige bruikleen gegeven aan de Lakenhal. foto henk van den ende Zoeterwoudse missionaris overleden ZOETERWOUDE- De Zoeterwoudse missionaris Han Vane man is in de nacht van 25 op 26 maart plotseling overleden. Hij was werkzaam in Kachongha. een dorpje in de binnenlanden van Uganda. Pater Han Vaneman. missionaris van de congregatie Mill Hill, is 72 jaar geworden. Vandaag wordt hij begraven in To- toro te Uganda. Pater Han Vaneman stamt uit een zeer bekend Zoeterwouds geslacht. Vier broers van hem zijn eveneens tot priester gewijd terwijl twee zussen het klooster zijn ingegaan. Tijdens het kerstfeest van 1945 is pater Han Vaneman tot pries ter gewijd. Nadien werkte hij als missionaris in Soedan maar vanwege de politieke situatie moest hij destijds dat land verla ten. Daarna werkte hij tientallen jaren in Uganda. Hij was tot zijn dood druk bezig met het bouwen van een kerk. Bouwen was ove rigens zijn lust in zijn leven en hij zal dan ook de geschiedenis in gaan als een echte bouwpastoor. Zaterdag 4 april is er ter nage dachtenis een Eucharistieviering in de Sint Jan's kerk aan de Zuidbuurtseweg. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15 00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. f Een luxe handdoek van 50 jc 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- ve abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor roninilr be/onting) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 1 kwartaal (automatische betaling) f79.80 G kwartaal yia acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Postcode/plaats Bijdragen van Frank Buurman, Jankees Faas en Rudolf Kleijn. diatraininq emeester Maarten Paats ven Mphen heeft nog niet veel stoken van de cursus me- 11 'n aining die hij heeft ge- d. Burgemeester en wet- lers werden direct ge- f d na de rampzalige uit- NOS Laat, waar- aats per ongeluk toegaf le afvalstort in de Coupé- ?r te hebben afgeweten. trok hij het verhaal wel in en beweerde hij „over- n" te zijn door de televi- naar het kwaad was toen ichied. rerdere blunders te voor- Ti werd Maarten door adeskundige Ton Plan voor goed geld ingewijd fijne kneepjes van het „Blijf recht in de camera in, Maarten. Nee, weg die voor je gezicht. Glimla- duidelijk zeggen waar staat Weet van tevoren zegt. Niet improviseren, aarzelend optreden. En hand weg voor je ge- zo ongeveer moet en hem een straffe ka- rdiscipline hebben opge- is. toen kwam Engwirda, dere Maarten, in het ge- Hij schreef een lijvig en Tigend rapport dat wei- Maarten Paats heel De burgemeester gaf nentaar op een perscon- tie. Hij had zich de les goed in oren geknoopt, zorgvuldig opgestelde aring werd netjes voor- en. Duidelijkheid, Maar- ,Om maar met de deur in te vallen, ik zal mijn ie niet neerleggen". Zeg het op staat. „Het gaat e ver om een of twee per- i de schuld te geven. We ïn geen Barbertje te zien en". planken heeft vervolgens •ht zijn haren uitgetrok- 'an woede toen hij Maar- aats zo zelfverzekerd zijn in de strop zag steken, art na het uitkomen van vernietigende rapport leuk vertellen dat je best aanblijven, daarbij de in dekkend dat het rapport [enlijk niets toe doet, dat h een vorm van bestuur lijke zelfvernietiging die zijn weerga niet kent. Maarten Paats lijkt zich nu definitief onmogelijk te hebben ge maakt. Een gedeelte van de gemeenteraad zal Barbertje op 6 april nu met veel genoe gen willen opknopen. Democratie Het succes in de opiniepeilin gen is D66 boven het hoofd ge stegen. De democraten van Noordwijkérhout deden afge lopen maandag al of zij de macht hadden overgenomen. Elma Hulspas-Jordaan zwaai de met de burgemeestersha mer - die overigens toebe hoort aan de carnavalsvereni ging De Kaninefaten - als be trof het een openbare veiling. Haar twee secondanten Bier hof en Tienstra deden gewich tig mee als wethouder. Geluk kig voor de overige partijen in Noordwijkérhout ging het om een spel. Het' pluche van de B en W- stoelen zou D66 overigens goed staan. De club van Hul spas-Jordaan ging bij de laat ste gemeenteraadsverkiezin gen immers van één naar drie zetels. D66 ijvert dan ook voor een afspiegelingscollege. D66 doet hevig zijn best een frisse wind te laten waaien in de Noordwijkerhoutse raad die gedomineerd wordt door de coalitie van WD en CDA die na jaren in het zadel te zitten een ingeslapen indruk wekt. Raadsvergaderingen werden in het verleden gedomineerd door de toenmalige burge meester Frans Winkel. Winkel vond discussies overbodig en zag vergaderingen meer als een verplicht nummer. Op deze manier werd de besluit vorming uitsluitend een pro ces van 'koppen tellen'. Een van de gevolgen van die verstarring is dat de bevol king zich nauwelijks nog be trokken voelt bij het plaatse lijke bestuur. Raadsvergade ringen worden alleen bezocht door een harde kern van ge trouwen en een uitnodiging voor een open dag in het ge meentehuis bleek aan doven- mansoren gericht. Met de nep-raadsvergadering van maandag deed D66 een Droom Het Noordwijkerhoutse raadslid Elma Hulspas-Jordaan van D'66 ziet haar droom in vervulling gaan. Voor één keer hanteerde zij afgelopen maandag de burgemeestershamer (zie democratie). foto: henk van den ende poging de afstand tussen bur ger en politiek te verkleinen. Iedereen die dat wil mocht plaatsnemen op het pluche van de raadszetel en voor een keer de rol van raadslid spe len. Met fantasie-onderwer pen als een pretpark op het Bavoterrein en het afsluiten van het centrum voor dorps- verkeer wisten de democraten de raadszaal goed gevuld te krijgen. Het valt af te bezien of er nu ook meer mensen naar de echte raadsvergade ringen komen. Gevreesd moet worden dat zoiets een zelfde soort dagdroom.is als het be oogde burgemeesterschap van Elma Hulspas. Mineur (1) Het was vooral een mineure zaak. Zo omschreef de Leidse burgemeester Cees Goekoop bij het afscheid van raadslid en ex-wethouder .Fred Kuijers de schouwburg-affaire die de gemeentepolitiek het grootste deel van 1990 in zijn greep hield. Mineur, in gewone taal 'droevig' is inderdaad een goe de kwalificatie. Maar dan toch in een andere zin dan Goe koop dat bedoelde. De schouwburgaffaire begon met de ontdekking dat van een kasverschil van 132.000 gulden. De administratie van de Leidse Schouwburg bleek een chaos. De adjunct-direc teur werd betrapt toen hij re- cettestaten veranderde en vervolgens gearresteerd. Het bleek dat de directeur maar raak declareerde en ook bon netjes inleverde van uitjes met zijn gezin. Er was een zwarte kas die werd gevuld met de opbrengst van een 'dertiende rij stoelen' die officieel niet bestond. Een dertiende rij die ook werd ge bruikt door menig prominen te Leidenaar. Onder hen waar schijnlijk ook menig gemeen tebestuurder, die op het laat ste moment bedacht dat hij of zij wel gratis naar een voor stelling wilde van een plekje te voorzien. Over dat geheel had Fred Kuijers als wethouder het toe zicht. Volgeqs een van de on derzoeksrapporten bekom merde noch hij, noch de wet houder van financiën in dertijd PvdA'er Paul Borde- wijk - zich nauwelijks om de gang van zaken in de schouw burg. Wat Kuijers wel bezig hield was de prijs van het fon kelende glas wijn dat in de foyer werd gedronken na de lange zit op de dertiende rij. Mineur (2) De hele droevige affaire mondde uit in het aftreden van Kuijers als wethouder en in een rechtzaak. De directeur werd vanwege zijn royale hand van declareren veroor deeld tot een boete en werkt inmiddels elders bij een tele- visieproduktiebedrijf. Zijn ad junct kreeg een celstraf opge legd; vooral voor de bedenke lijke manier waarop hij in het verleden gelden van het inter nationaal volksdansfestival beheerde. Het hoger beroep in die zaak is nog steeds niet af gehandeld. Goekoop vond de zaak vooral mineur omdat helemaal niet zo duidelijk is of er wel echt wat is gebeurd. De schouw burg heeft cultureel nauwe lijks geleden, wordt nog steeds druk bezocht en leidt een bloeiend bestaan. En van die 132.000 gulden is helemaal niet duidelijk of het wel echt weg was. Het was volgens Goekoop ook de vraag of Kuij ers had moeten aftreden. De vriendelijke woorden van de burgemeester bij het ver trek van Kuijers horen thuis in de categorie 'van de doden niets dan goeds'. Bij het ver trek van een bestuurder die 'een grote leegte achterlaat' zegje nu eenmaal geen onaar dige dingen. Maar Goekoop is als lid van het college van B en W medeverantwoordelijk voor het hele droevige verloop van de affaire. Compleet met justi tieel onderzoek, vervolging van twee betrokkenen en als logische consequentie het vertrek van de politiek verant woordelijke. Wat écht droevig stemt, is dat hij dan twee jaar later zegt dat er eigenlijk niets aan de hand was. Misschien dat hij nu ook vindt dat het hele justitiële onderzoek een vergissing was.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21