)ver politie, lolitici n pasjes Onze kerfstok faatwerk nodig bij legitimatieplicht -idaeSomant OPINIE Brave Jantje ZATERDAG 28 MAART 1992 N 'T HOUT Turk, Marokkaan of lamer in dit land zou grotelijks belazerd i. Zaterdagmiddag de hele Nederland- >litieke top, Lubbers ok incluis, naar Am- im om mij in de hoogdravende ter- lan het hart te druk- Zaterdagavond lees de krant dat diezelf- ïbbers, Kok en hun in het kabinet ;ezind besloten heb- ;en legitimatieplicht roeren. maatregel - daarover iedereen het eens - die ste instantie bedoeld is politie beter in staat te i illegaal in Nederland yende vreemdelingen sporen. Met andere en: het zullen vooral in met mijn 'verdachte' jk zijn die straks te pas Dok te onpas zullen wor- ingehouden met het be- ïmiddellijk hun Neder- fe versie van het 'Ausweis' m. ;nkt dat de Nederlandse zich niet aan zulk soort ninatie zal bezondigen, de berichten eens lezen fee inval bij Blokker in rmalsen. Met 120 man, wie ME'ers, grote her- >nden, overvalwagens en en helikopter omsingel- politie het betreffende :ijn. Toevallige passan- chten dat het om het op- van een Colombiaanse ebende ging of het in be- lemen van een wapen- lal van de Rote Armee lucT erke nee, die ganse politie- was uitsluitend samen- nter :ken voor de opsporing llegale vreemdelingen, de legitimatieplicht nog niet was inge beten de agenten de r-mensen met een don- ^rlijk het woord 'kwar- :spreken. Wat het doel daarvan was, vermeldden de berichten niet. Het zal wel zo geweest zijn dat iedereen die 'koewartje' zei of iets derge lijks mee moest. Dat blijkt ook uit de trotse politieverklaring na afloop dat op die manier tien 'echte' Nederlanders een rit naar het bureau bespaard was gebleven. En hoeveel illegalen dacht u dat de Geldermalsense razzia opleverde? Twee. Onfris Hoe heeft het zover kunnen komen dat een land als Neder land, dat zichzelf bovendien nog steeds zeer tolerant en vreemdelingvriendelij k waant, een 'Ausweis' gaat in voeren en zijn politie toestem ming geeft voor acties die tot voor kort vereenzelvigd wer den met de Grüne Polizei of andere onfrisse organisaties? Zoals wel vaker ligt de schuld bij de politiek. Vanaf het mo ment dat het IJzeren Gordijn in Oost-Europa werd opge haald, is het kabinet-Lubbers- /Kok gebiologeerd 'geraakt door de vrees dat ons welva rende landje overspoeld zou worden door honderdduizen den, zo niet miljoenen naar luxe smachtende Oostduit sers, Polen, Tsjechen, Bulga ren, Roemenen, Russen, Wi- trussen, Oekraïeners, Esten, Letten, Litouwers, Kazaken, Tataren enzovoort enzovoort. Aanvankelijk was die angst nog enigszins reëel. Dagelijks toonde de televisie beelden van hele horden Oosteuropea nen die op drift waren geraakt. Deze mensen trokken vooral naar Oostenrijk en de Bonds republiek, maar ook een land als Italië kreeg zijn portie (Al banezen). Zeer onder de in druk van dit gebeuren besloot de Nederlandse regering tot een rigide toepassing van de vreemdelingenwetten. Alleen loepzuivere politieke vluchte lingen - mensen die het risi co lopen in eigen land zwaar gestraft of zelfs gedood te wor den zouden nog worden toegelaten, plus natuurlijk de gezinsleden van reeds toe gelaten allochtonen. Alle ande re asielzoekers, inclusief vrou wen en kinderen, dienden voortaan geweerd te worden. PvdA-staatssecretaris van jus titie Kosto kweet zich met zo veel verve van die taak, dat hij de bewondering wekte van rechts en de afschuw van ui terst links, zoals bleek uit de bomaanslag op zijn huis door de RaRa. Maar zelfs daardoor liet de staatssecretaris zich niet van zijn stuk brengen. Met kracht bleef hij proberen de grenzen van ons land voor alle 'economische vluchtelin gen' gesloten te houden. En in de gevallen dat hem dat niet lukte (Vietnamezen, Russi sche joden) wist Kosto nog wel een paar methoden om de be treffende vreemdelingen het leven zuur te maken. De staatssecretaris was wel zo eer lijk dit in het openbaar toe te geven. Hij voegde eraan toe dat zijn hardvochtig lijkende beleid werd ingegeven door het streven bij potentiële ge lukzoekers de indruk weg te namen dat Nederland voor ie dereen overvloeit van melk en honing. Bombardementen Of de autochtone Nederlan ders nog niet voldoende ge masseerd waren door dit soort uitspraken van hun leiders, werden ze ook nog eens ge bombardeerd met berichten, verhalen en reportages over een Ghanese drugsbende met haar hoofdkwartier in Amster dam Zuid-Oost. Hoofdcom missaris Nordholt kwam per soonlijk op televisie bevesti gen dat er circa tienduizend Ghanezen illegaal in de Bijl merwonen. Veel Haagse politi ci, met name van CDA en WD, toonden zich geschokt en ver bijsterd door deze 'invasie'. Na dit soort mediabombarde- menten is het niet te verwon deren dat de gemiddelde Ne derlandse burger enigszins pa nisch is geworden voor vreem delingen. Het is nu ongeveer zover dat iedere gekleurde man of vrouw in ons land het risico loopt te worden aange zien voor een drugshandelaar of op z'n minst een onwettige arbeider die Nederlandse werklozen het brood uit de mond stoot. Ook genieten de allochtonen steeds minder politieke be scherming. De ministers en staatssecretarissen van de PvdA, de eerst aangewezen be schermheren, zwijgen in alle talen. Zij lijken zich vooral het hoofd te breken over de vraag hoe zij straks nog eens vier jaar op het regeringspluche kunnen zitten. Daardoor blij ven alleen de Tweede-Kamer fractie van de PvdA en de vak beweging over als invloedrijke instanties die het opnemen voor de buitenlanders. Kalsbeek Het waren de vakbonden die het initiatief namen voor de grote manifestatie in Amster dam tegen racisme en vreem delingenhaat. Het zijn ook de bonden die bezwaar maken te gen het verplicht dragen van een 'pasje' op het werk. Maar als de voortekenen niet bedrie gen staan zij daarin binnen kort alleen. Bondgenoot PvdA- fractie lijkt het hoofd reeds in de schoot te leggen. Verklaarde juridisch woord voerster Ella Kalsbeek zondag en maandag nog dat een legiti matieplicht voor alle zes mil joen werknemers 'te gek voor woorden' was, woensdag zong fractieleider Thijs Wöltgens op een partijbijeenkomst in Vel- sen een ander liedje. Bij nader inzien vindt de PvdA de voor stellen van het kabinet aan vaardbaar, mits de garantie wordt gegeven dat de werkne mers zich ook met een be staand document (rijbewijs, paspoort) zullen kunnen legiti meren en dus geen duur nieuw pasje behoeven te kopen. Wilt u nog weten waarom Wölt gens zijn partijgenote Kals beek, die zich volkomen te recht op het regeerakkoord had beroepen, heeft terugge floten? U kunt het hem eigen lijk het beste zelf vragen wan neer hij bij u in de streek een spreekbeurt komt houden. Want de landelijke politiek wordt tegenwoordig het liefst ver van Den Haag 'gemaakt'. Maar voor het geval dat voor u toch een beetje bezwaarlijk is, wil ik wel een poging doen tot verklaring. Wöltgens is zich rot geschrok ken van de mededeling van zijn collega Elco Brinkman in het Friese Buitenpost, dat het CDA de legitimatieplicht zono dig alleen met steun van de WD door de Kamer zou jas sen. Dat mocht in geen geval gebeuren, vond de PvdA'er, want het CDA zou zich dan wel eens in de steek gelaten kunnen voelen. En dat zou weer het risico kunnen inhou den dat de christen-democra ten na de volgende verkiezin gen naar een andere coalitie partner gaan uitzien. r TOMMEL kabinet heeft beslo- pt invoering op be- schaal van een le- fetieplicht voor alle llanders en voor de Verblijvende vreem- |en. Zo stond het vo- fceek zaterdag in alle feerwerp roept emotione- (cties op, in de eerste |^bij hen die de Tweede loorlog bewust hebben naakt, maar ook bij an- -I Zeker voor D66, dat pri- jescherming hoog in het £l heeft en dat er ervan J dat de overheid zich zo ilogelijk moet bezighou- jet de privé-aangelegen- ']van de burgers, ligt een iatieplicht gevoelig, look met vandalisme in «nbaar vervoer, het ge rommel met zwart geld en het zwartrijden zijn wij allerminst ingenomen; wij willen even min ontkennen dat een betere controle op illegale arbeid al leszins gewenst is. Vanuit deze invalshoek bekeken is er veel voor te zeggen aan iemand die met een half miljoen contant geld bij de bank verschijnt een legitimatiebewijs te vragen en zijn of haar naam te noteren. In dat soort gevallen wordt al leen naar een legitimatiebe wijs gevraagd als er een goede reden voor is. Datzelfde geldt in het .geval van zwartrijden. Wie geen vervoersbewijs kan tonen, kan naar het legitima tiebewijs worden gevraagd. Ook daar is naar ik meen niets op tegen. En wie het identi teitsbewijs dan niet bij zich heeft krijgt een zwaardere straf. Ook dat is logisch. Vreemdelingen Lastiger is het met de controle op illegaal in ons land verblij vende vreemdelingen. Tot nu toe is er een groot verschil tus sen vreemdelingen en Neder landers. De eersten moeten zich volgens de huidige wetge ving altijd kunnen legitime ren, de laatsten nooit. Door het regeringsvoorstel wordt dit verschil kleiner en dat is posi tief. Het mag echter niet zo worden dat de politie iedere gekleurde persoon die zij tegenkomt in principe gaat beschouwen als een illegale vreemdeling die dus om het identiteitsbewijs moet worden gevraagd. Dat zoy hoogst discriminerend zijn voor onze gekleurde landgeno ten. De minister van justitie heeft toegezegd dat het niet zal gaan om 'uiterlijke kenmerken'. Maar waar zal het dan wel om gaan? Om het spreken van Ne derlands? Dat lijkt mij even min een geschikt criterium. Daar komt bij dat de leer mis schien wel goed is, maar dat de praktijk zich daarvan - wel licht in de loop der tijd - heel geleidelijk zal afwenden. Men maakt niemand wijs dat de blanke, goed geklede Engels sprekende zakenman die uit een limousine stapt, met even veel interesse zal worden beke ken als de Surinamer die in een oud autootje door de stad rijdt. En een groep Japanse toeristen zal wéér anders wor den bezien. Te veel ruimte voor de vreem delingenpolitie kan leiden tot willekeur en discriminatie, te weinig ruimte betekent dat de identificatieplicht geen feite lijke betekenis heeft. Er is dus maatwerk nodig. Op dit punt zal er met het kabinet nog uit voerig moeten worden gespro ken. Daarbij zal ook de fraude bestendigheid van de identifi catiekaart aan de orde moeten komen, want wij hebben geen behoefte aan een nieuwe pas poortaffaire. (Dick Tommei is lid van de Tweede Kamer voor D66.) Iemand is pas vreemdeling als je daarnaar door RIK IN 'T HOUT Waarom maakte de onthutsing op het gezicht van Jan tje Pronk mij zo aan het lachen? Die vraag kwelde mij woensdagavond nadat ik de minister had zien reageren op de mededeling van Indonesië dat Nederland met zijn ontwikkelingshulp voortaan de boom in kon. Met recht sprak Pronk van een zeer verrassende ontwikkeling. Welk Derde-Wereldland slaat een jaarlijks cadeautje van 350 miljoen gulden af? En het is natuurlijk ook waar dat het hooghartige gebaar van president Suharto consequenties zal hebben voor de arme Malelërs die nu nog profiteren van door Nederland gesubsidieerde projecten. Alle reden dus voorde minister om onthutst te zijn, zou je zeggenen geen enkele reden om in lachen uit te barsten. Waarom deed ik dat dan desalniettemin? Omdat erop het gezicht van Pronk nog iets anders te lezen stond, namelijk het ongeloof van de Brave Hendrik die ondanks zijn voorbeeldige gedrag wordt afgerost doorzijn onderwijzer. Jantje Pronk was echt verbijsterd dat die meneer Suharto in het verre Jakarta hem plots zo onheus bejegende. Waar had h ij dat aan verdiend?! Had Jan juist niet z'n uiterste best gedaan om zijn eigen PvdA te weerhouden van strenge strafmaatregelen tegen Indonesië na het 'incident' op Oost-Timor? En God wist hoeveel moeite hem dat had gekost. Want het was natuurlijk een onvervalst bloedbad geweest dat de Indonesische soldaten hadden aangericht op Timor, op een deel notabene dat niet eens van Indonesië is! Want al wordt het oosten van het eiland sinds 1975 bezet gehouden door Javaanse troepen, volgens de Verenigde Naties maakt het nog steeds deel uit van het grondgebied van Portugal. Welnu, was het dan niet heel knap van Pronk geweest dat hij de zeer boze PvdA-fractie tevreden had weten te stellen met eenflauwekul- maatregel? Het opschorten van de gesprekken over nieuwe ontwikkelingsprojecten Het mocht wat! Indonesië had daar nog geen seconde pijn van gehad. En had bovendien de Nederlandse regering deze maatregel niet pijlsnel ingetrokken toen president Suharto aankondigde dat de bevelvoerende officieren op Oost-Timor ontslagen of zelfs gestraft zouden worden? Welaan, waarom moest Indonesië zich dan toch en notabene per brief beklagen over irritante bemoeizucht van Nederlandse kant? En waarom moest er in dat schrijven verwezen worden naar hetgeen Nederland in Indië heeft uitgespookt in de koloniale tijd? „Buiten alle proporties!", snikte onze Janneman voorde microfoon van de AVRO-radio. Op dat moment moet hij met smart teruggedacht hebben aan de jaren zeventig, toen hij minister was in het kabinet-Den Uyl. Dat waren nog eens tijden! Jantje kon toen straffeloos dwepen met Fidel Castro en Che Guevara en hij mocht gerust proberen in woord en daad op de Cubaanse revolucionarioste gelijken. In die tijd zou de volgebaarde Scheveninger er niet over gepeinsd hebben een 'verachtelijk rechts regime als dat van generaal Suharto, zelf een massamoordenaar immers', naar de mond te praten. Maar als kandidaat voor het kabinet- Lubbers/Kok had Pronk een andere toon aangeslagen. De tijden waren veranderd en hij moest mee veranderen wilde hij voor Wim Kok acceptabel zijn als minister. Deze neo-realist verwacht alle heil van het bedrijfsleven en moet dus niets hebben van revolutionair elan. Wilde Pronk opnieuw regeerder worden, dan diende ook hij rekening te gaan houden met de belangen van Nederlandse ondernemingen in den vreemde. Zoals een Franse koning in vroeger eeuwen al zei: Parijs is wel een mis waard. Maar net als die monarch moet Pronk dan ook de consequenties willen dragen van zijn geloofsverandering. Ik bedoel: als Suharto aanstoot neemt aan zijn woorden, hoe voorzichtig die ook geformuleerd zijn, dan moet Jan bereid zijn tot excuses. Weigert hij dat, dan schaadt hij de miljardenbelangen van het Nederlandse bedrijfsleven in de Gordel van Smaragd die natuuurlijk niet voor niets zo genoemd wordt. Zou Onze Jan daarom zo onthutst gekeken hebben? Zag hij al voor zich hoe hij, ooit de wapenbroeder van Fidel en Che, straks naar Canossa, eh Jakarta moet om aldaar Zijne Doorluchtige Hoogheid sultan 'Suharto de Rechtse' desnoods barrevoets om vergeving te smeken? Ik zie dat wel al voor me. Hahahahaü! s er een groot verschil tussen vreemdelingen en Nederlanders. De eersten moeten zich volgens de huidige wetgeving altijd kun- itimeren, de laatsten nooit. Door het regeringsvoorstel wordt dit verschil kleiner en dat is positief. foto: anp Iemand die niets op z'n kerf stok heeft zal ook geen reden hebben tegen de legitimatie plicht te zijn. Dit vaak gebruik te argument rechtvaardigt voor veel mensen het verplicht dragen van een identiteitsbe wijs. Het deugt echter niet. Het typerende van een (alge mene) identificatieplicht - en daar gaan we hard naar toe is namelijk dat het geen onderscheid maakt tussen ie mand die redelijkerwijs ver dacht is en iemand die redelij kerwijs niet verdacht wordt. Terecht constateerde minister Hirsch Ballin onlangs dat ie mand pas vreemdeling is als je daarnaar gevraagd hebt. Heeft hij geen identiteitspapieren bij zich, dan kan ook moeilijk vastgesteld worden dat de be treffende persoon al of niet il legaal in vreemdelingschap ons land bevolkt. Als het niet aan iemands uiterlijk is te zien, dan maar aan zijn papie ren. Dus menen de voorstan ders van de legitimatieplicht dat iedereen deze papieren moet kunnen tonen, want al leen dat maakt dnderscheid naar kleur en geur bij controle ongedaan. Als dat de serieuze en consequente redenering is van strevers naar rechtzinnige rechtshandhaving, dan is dat sympathiek maar tegelijk be dreigend. Het is in elk geval consequen ter dat het aanwijzen van be paalde groepen met een natte vinger. En het is bedreigend omdat het in een rijtje maatre gelen past dat de vrijheidszin beperkt. Dat rijtje begon met het fiscale nummer dat onder de politieke bezwering werd geïntrodu ceerd dat het alléén voor de fis cus zou gelden. Maar beloftes in de politiek zijn niet zo duur, dus werd het nummer toch ge koppeld aan de registratie bij sociale zaken en de sociale ver zekeringen. Nu is een kabi netsvoorstel gedaan waarin het nummer ook voor onze pensioenen zou moeten gaan dienen, oproepbaar is bij de studiefinanciering, opvraag baar wordt bij arbeidsbureaus en beschikbaar is voor nage noeg alle opsporingsinstan ties. Nu komt het identiteitsbewijs er aan, begint een omvangrijk registratiesysteem en omwille van de rechtvaardigheid gaan we systematisch registreren waar wie zich op welk moment bevindt. Want dat gebeurt be slist als we in de wet vastleg gen dat iedere werknemer zich verplicht weet tot het dragen van een legitimatiebewijs. Die wet moet gehandhaafd wor den. En dat zal naar gelang de maatschappelijke verontwaar diging afneemt ook zeker ge beuren. Gebeurt dat niet en beperken de steekproeven zich tot de willekeurige fraudegevoelige sectoren van de glastuinbouw, de bouw en voedingssector dan ontstaat een ongelijkheid waar iedere beginnende jurist de vloer mee aanveegt. Nee, de systematiek en haar brede toe passing vormt de rechtvaardi ging van een algemene identi ficatieplicht. De Belgen en met name de allochtone Belgen we ten inmiddels waar het toe leidt als de algemene legitima tieplicht selectief wordt gecon troleerd. Die situatie willen we hier niet. Persoonlijke moraal Terwille van de openbare orde, zoals verwijdering van illegale vreemdelingen en effectieve strafvervolging worden we echter in Nederland wel van de persoonlijke moraal beroofd. Want het gevolg van een nau wer sluitend politioneel en ambtelijk vangnet is de afna me van de individuele moraal. Wie die nogal abstracte opmer king wat beter voor de geest wil krijgen moet het rechtsze- kerheidsstelsel eens gaan ver gelijken met het sociale zeker heidsstelsel. Nam het nauwer wordende sociale vangnet niet tevens een stuk arbeidsmoraal weg? Zodra te veel gedragin gen door de overheid worden gecontroleerd en systematisch worden geregistreerd, dan schuift de verantwoordelijk heid eveneens als vanzelf van het individu richting dat ano nieme lichaam dat overheid heet. En dat het controlenet van overheidswege nauw moet gaan sluiten blijkt wel uit de blijdschap van CDA-fractielei- der Brinkman over de gedach te dat je straks in elk geval bij het uitlaten van je hond of in het eerzame pension van een bejaardenoord geen controle hebt te duchten. Voor de mees te overige terreinen ben je wél verdachte geworden op het moment dat controleurs op de stoep staan en dat is zowel strikt juridisch als gevoelsma tig het geval. Dat bevordert de rechtshandhaving, maar be knot de individuele verant woordelijkheid en het vrij heidsgevoel onevenredig. Onze kerfstok wordt gevormd door die vrijheidszin en per soonlijke verantwoordelijk heid. Dat zou de kern moeten worden van het armetierige debat over de legitimatieplicht dat nu van electoraal gewin (CDA en WD) en electorale angst (PvdA) aan elkaar hangt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19