Socialisten gekozen met steun van Nationaal Front Brabantse pelgrim met ezel te voet naar Polen BUITENLAND Toestel Aeroflot boven Azerbajdzjan beschoten Ontdekking grootste Aziatische olifant VASTENAKTIE Han gedacht evolgen sjernobyl- el erger r i&ictoe Gou/iant ZATERDAG 28 MAART 1992 da| lateij nneij Rectificatie MANAGEMENT WORKSHOPS In tegenstelling tot eerdere publikatie zal de 7e workshop, met als thema „Bedrijfsopvolging" niet op 30 maart, maar op 7 APRIL WORDEN GEHOUDEN. De workshop op 30 maart H f heeft als thema: „Zicht op de jaarrekening". Sijthoff Pers H0GÖ™01 "Xt"* T- I Gevangen ~'v tijger Sterke mannen houden een wilde tijger in bedwang in de buurt van de Siberische stad Habarovsk. Het team is een van de laatste groepen die tijgers vangen zonder wapens. De gevangen tijgers gaan naar dierentuinen over de hele wereld. foto: EPA MOSKOU De 34 inzittenden van een Yak-40 van Aeroflot zijn gisteren met de schrik vrijgekomen toen het toestel kort na de start uit Stepanakert in de omstreden Armeense enclave Nagorno-Karabach in Azerbajdzjan door een luchtdoelraket werd getroffen. Doordat de raket niet ontplofte en alleen de staartmotor van het vliegtuig beschadigde, kon de piloot het toestel met de twee overgebleven motoren veilig in de Ar meense hoofdstad Jerevan aan de grond zetten. De brandweer op de luchthaven van Jerevan wist een begin van brand aan boord te doven en slechts enkele passagiers liepen lichte ver wondingen op. De beschieting vond plaats terwijl Armenië en Azerbajdzjan overeenkwamen het een week oude staakt-het- vuren te verlengen totdat er vredesoverleg kan worden geo pend. Het door Iraanse bemiddeling bereikte staakt-het-vu- ren heeft de partijen niet belet elkaar praktisch iedere dag te beschieten. Gisteren werden de plaatsen Martoeni en Dasjoe- sen en vijf andere dorpen met artillerie bestookt. Verenigde Staten kopen Russische ruimtereactor WASHINGTON De Verenigde Staten gaan in Rusland voor 14,3 miljoen dollar (26 miljoen gul den) ruimtetechnologie en brandstof voor kerncen trales kopen. De Amerikaanse regering heeft de aanschaf gisteren goedgekeurd. De goedkeuring maakt onder meer de aankoop mogelijk van de To- paz-ruimtereactor, enkele kilo's plutonium 238 en vier Hall-stuwraketten. De aankopen zijn mogelijk gemaakt door „unieke mogelijkheden" die Rus land en andere voormalige Sovjetrepublieken bie den op het gebied van uiterst moderne technologie, aldus Marlin Fitzwater, de woordvoerder van de Amerikaanse regering. Volgens Fitzwater is de aankoop van de Topaz-reactor veel goedkoper dan eventuele pogingen een vergelijkbare reactor zelf te ontwikkelen. De Russische reactor kost acht mil joen dollar en zal in de Universiteit van New Mexi co worden gebruikt voor experimenten. adia wil ex-directeur fnion Carbide berechten fiOPAL - Een Indiase rechtbank heeft gisteren Si verzoek doen uitgaan om uitlevering van de ex- Secteur van Union Carbide. Zij wil Warren Ander- In berechten in verband met de ergste industriële pp uit de geschiedenis van India. De ambassade Washington zal de Amerikaanse justitie vragen derson uit te leveren aan India. Daar moet hij h dan verantwoorden in verband met een ramp- ige gifwolk die in december 1984 vrijkwam bij i pesticidenfabriek van Union Carbide in het ntraalindiase Bhopal. De gevolgen van het vrij- rtmen van de dodelijke chemische verbinding van Ithyl en isocyanaat waren rampzalig: ruim 3800 Hen en tienduizenden gewonden. De Indiase jus- e wil Anderson vervolgen op de aanklacht dood jr schuld en het verminken respectievelijk ver- nden van mensen en dieren. NEW DELHI - De Britse ont dekkingsreiziger John Blash- ford-Snell heeft in een uithoek van West-Nepal de volgens hem grootste Aziatische oli fant ter wereld aangetroffen. De olifant heeft een schouder hoogte van 3,45 meter en is daarmee vier centimeter gro ter dan de vorige recordhou der, een Aziatische olifant van het mannelijk geslacht die in 1882 op Ceylon werd doodge schoten. Al jarenlang sprak de plaatselijke bevolking op fluis tertoon over de olifant, die vol gens hen op een mammoet leek. Blashford-Snell hoorde de verhalen en zette een expe ditie op touw onder auspiciën van Raleigh International om de olifant te vinden. Uiteindelijk trof hij twee oli fanten aan met curieus gewelf de voorhoofden, uitzonderlijk dikke lijven en lange staarten. Het zijn allebei mannetjes met enorme slagtanden. Op de jaarlijkse bijeenkomst van de Vereniging van Ontdekkings reizigers in New York deed hij deze week verslag. Hij vond de olifanten diep in de jungle vlakbij de Himalaya in een gebied waar geen ande re wilde olifanten leven. De grootste van de twee, die door de plaatselijke bevolking 'Raja Gaj' (Koning Olifant) wordt ge noemd, werd volgens verschil lende methoden opgemeten. Een wilde olifant blijft echt niet stilstaan als je met een meetlatje op hem afkomt", al dus Blashford-Snell. Een van de methoden is de dia meter van een voorpootafdruk te vermenigvuldigen met zes. Alle methoden gaven dezelfde hoogte aan bij Raja Gaj. Zijn metgezel Kancha is drie meter twintig. Afrikaanse olifanten zijn doorgaans groter, deze kunnen wel vier meter wor den. Deskundigen van het Natural History Museum in Londen vermoeden dat de twee olifan ten oude mannetjes zijn die door jongere mannetjes uit hun kudde verdreven zijn. „Het is leuk om te weten dat er nog steeds een aantal grote oli fanten is, maar in wetenschap pelijk opzicht zijn we niet meer zo verschrikkelijke geïn teresseerd in grootte alleen - dat verdween met de jagers op groot wild", aldus een van hen. De twee olifanten maken een eenzame indruk. Blash ford-Snell hoopt dat snel een aantal vrouwtjesolifanten naar het gebied kan worden overge bracht om een kudde op te bouwen. NIGEL HAWKES 6 The Times Jerry Brown teruggefloten NEW YORK - In de VS heeft voorzitter Ronald Brown van de Democratische Partij presi dentskandidaat en oud-gou verneur van Californië Jerry Brown ervan beschuldigd te ver te gaan in zijn aanvallen te gen zijn rivaal, gouverneur Bill Clinton van Arkansas. „Ik handhaaf de neutraliteit van de partij", aldus voorzitter Brown. „Maar als een van onze kandidaten te ver gaat door on gepaste aanvallen op een van onze Democraten, moet ik hier iets van zeggen". De voorzitter laakte de „politiek van de ver schroeide aarde" van ex-gou- verneur Brown, die steeds hef tiger kritiek uitoefent op de persoon van Bill Clinton en diens vrouw Hillary. Hij be schuldigde Clinton ervan za ken in de staat Arkansas door te sluizen naar het advocaten bureau van Hillary. Clinton noemde dit een „leugenachtig ge beschuldiging". Niet meetellen is nog lastiger steunt jaarlijks +450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 banknr. 70.70.70147 PARIJS Tijdens de ver kiezingen voor de presi denten van de Franse re gionale raden zijn de con servatieve partijen giste ren als winnaars uit de bus gekomen. Twee van de drie overwinningen van de socialisten waren bovendien controversieel omdat die met steun van het Nationaal Front van Jean-Marie Le Pen tot stand gekomen zouden zijn. In vijftien van de 22 regio's wa ren de conservatieve partijen succesvol, drie socialisten slaagden erin het hoogste re gionale ambt te veroveren en in de overgebleven regio's, zou pas maandag gestemd worden. De stemming van gisteren is een belangrijke graadmeter voor de politieke krachtenver houding in het land. Vorige week zondag hebben de socia listen bij de regionale verkie zingen een zware nederlaag geleden, bleven de conserva tieven ondanks electorale schade - de sterkste kracht en werden de groenen zowel als het Nationaal Front tot ei genlijke winnaars uitgeroe pen. Gevolgen Er gaan geruchten dat de uit slag snel gevolgen zal hebben voor de steeds onpopulairder wordende socialistische pre mier Edith Cresson. Cresson vroeg gisteren om een her stemming in Bourgondië, waar twee socialisten met steun van het Nationaal Front tot regio presidenten werden gekozen. Belangrijke conservatieve po litici verklaarden dat de socia listen zichzelf verder in diskre diet hadden gebracht door de steun van het Nationaal Front te accepteren om twee minis ters tot regio-hoofden te kun nen kiezen. Het gaat daarbij om Jean-Pierre Soisson, mi nister voor de ambtelijke dienst in de regering-Cresson, die in Bourgondië met een stem meerderheid won, en om postminister Jean-Marie Rausch, die in Elzas-Lotharin- gen tot voorzitter gekozen werd. Beide ministers behoren niet tot de Socialistische Partij, maar maken sinds 1988 deel. uit van de regering. Pierre Ja- boulet-Vercherre, leider van het Nationaal Front in Bour gondië, verklaarde dat zijn partij in beide gevallen voor de socialisten heeft gestemd om dat de conservatieven een ver kiezingsalliantie met het Na tionaal Front hebben gewei gerd. Miljonair Zoals verwacht, wonnen de so cialisten in de regio Limousin, een traditioneel linksstem- mend gebied. In de regio Pro- vence-Cote d'Azur, de thuisba sis van Nationaal Frontleider Le Pen, werd de conservatief Jean-Claude Gaudin opnieuw gekozen door met 43 tegen 32 stemmen te winnen van de linkse miljonair Bernard Ta- pie. Protest Greenpeace bij Are de Triomphe Vijf activisten van de milieu-organisatie Greenpeace hebben gisteren de Are de Triomphe in Parijs beklommen om een groot spandoek op te hangen waar op geprotesteerd werd tegen de Franse kernproeven in de Stille Oceaan. Het protest volgde op de aanhouding van het Greenpeace- vlaggeschip Rainbow Warrior II bij een poging de Franse territoriale wateren rond het atol Mururoa binnen te dringen. Activisten aan boord van het schip hadden gehoopt op Mururoa een vredeskamp te stichten. De protestactie in Parijs werd gadegeslagen door een dertigtal sympathisanten uit verschillende landen. De politie hield de klimmers aan voor een identiteitscontrole. FOTO: EPA ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER ,ÏM. HL Uitbundig De voormalige Britse premier Thatcher lacht uitbundig terwijl een journalist haar enige vragen stelt. Thatcher bezocht gisteren een sportbotenfabriek in Burntwoord ter gelegenheid van de verkiezings- campgane van een conservatieve kandidaat. Thatcher zelf is niet meer herkiesbaar. foto ap 1MÜC1 gCCll joden grond in Oost-Jeruzalem JERUZALEM De Israëli sche regering heeft een groep ultra-nationalistische joden land in het Arabische deel van Jeruzalem gegeven voor de bouw van huizen. Dat heeft een woordvoerder van de groep, het joodse seminarie Ateret Cohenim, gisteren ge zegd. Het complex moet de grootste joodse vestiging in Oost-Jeruzalem worden sinds het stadsdeel in 1967 door Is raël werd veroverd. „Meer dan een jaar geleden heeft het mi nisterie van huisvesting een stuk grond ter beschikking ge steld", aldus Yossi Baumol. Hij verwacht dat de plannen voor het complex, dat uit 200 huizen en een synagoge bestaat, er snel door zullen zijn. Ze moeten alleen nog worden goedgekeurd door een comité dat twee jaar geleden werd op gezet om de woningbouw voor Sovjetjoden te bespoedigen. EV Autoriteiten in jkraïne hebben donder- pieuwe cijfers be- [ndgemaakt over de ge- fgen voor de volksge- ipdheid van de ramp in kerncentrale van Tsjer- fcyl en opnieuw steun aagd om de gevolgen i het in 1996 gebeurde beluk op te vangen. j parlementaire commissie "irTsjernobyl zei dat in 1991 jl992 bij 37 Oekraïense en 51 jaroessische kinderen epldklierkanker was gecon- :erd. Voor het ongeluk wa- Hdat 1 tot 2 gevallen per jaar. lorte-afwijkingen en feistoornissen zijn in Oe- ine met 230 procent en in ies met 180 procent toe- |omen en het aantal kinde- 'I met ernstige immuniteit- 'bblemen is 2 tot 3,5 maal zo g als vroeger. •fanen en vrouwen die heb- I meegeholpen om de ten yden van Kiev gelegen cen- na de ontploffing op te inen blijken vijf tot vijftien meer kans te hebben op en chromosoomafwijkin- 31 dan anderen, t is duidelijk dat de bevol- l van Oekraïne, Belaroes Rusland leeft onder om- ndigheden van hoog radio- lef risico", concludeert het 'port. rofficiele tol van de ernstig- 'kernramp uit de geschiede- lis gesteld op 32 doden, p wetenschappers en poli- Oekraïne noemen zeker 5 doden en mogelijk zelfs iid-Afrika schort Istraffen op PSTAD De Zuidafri- 5 regering schort de uit- jing van doodstraffen voor gepaalde tijd op. Dat heeft jninister van justitie van J-Afrika, Hendrik Coetsee, ren gezegd, nadat op- (dding was ontstaan over lankondiging dat binnen- 1 zeventien terdoodveroor- jden zouden worden opge ien. Coetsee zei in een ver ing dat de executies niet in worden hervat voordat lerschillende partijen die |rhandelen over een over- r een multiraciale de- ("atie een akkoord hebben ikt over de kwestie. Presi- I F.W. de Klerk schortte in de uitvoering van de [straf op, in afwachting pstitiële hervormingen. ïn Noorse munitie )r voor Turkije p Noorwegen heeft gis- een vergunning inge- len voor de leverantie van jtie aan Turkije, uit .vrees leze wordt gebruikt voor Purks offensief tegen Kur- le guerrillastrijders. Dat E een woordvoerder van ministerie van bui- fndse zaken bekendge- Duitsland besloot don- kg al zijn wapenleveran- pn Turkije op te schorten, pen riep Bonn een schip dat met militair mate- boord onderweg was De Amerikaanse zich niet aan bij en Noorse protest :en Tur- tegen het Kurdi- - In het jaar 1753 zeilt het slavenschip „Bueno Esperan- Afrika naar West-lndië. Midden op de Oceaan heeft het. een ontmoeting met de „Vliegende Hollander", bij uitzon- *!9 dit keer tijdens fraai weer. Met ongelofelijke snelheid spookschip de slavenhaler aan stuurboord op. Angstig de ODvarenden het schip weer verdwijnen. Zij kennen de le gende ook en vrezen het érgste. Die nacht steekt een hevige storm op en spoedig bevindt de „Buenoe Esperanza" zich in grote moeilijkheden. Het schip slaat lek en het water gutst de ruimen binnen, waar de slaven bij honderden zijn vastgeketend. In hun wanhoop slagen de negers er in hun ketens te verbreken en de luiken te openen. met aaien, misschien denkt ze dat je de hoefsmid bent". Saar blijkt tamelijk karaktervol, zwaait wat met haar hoofd en eet gulzig het brood. „Als ze ook maar denkt datje de hoef smid zou kunnen zijn, zou ze nu aan de andere kant van het veld staan". Het dier heeft zware trainin gen met Brekelmans achter de rug. Saar moest leren wennen aan spoorrails („zo'n ezel moet niet op een spoorbaan stil blij ven staan"), mocht niet bang zijn voor donkere gangen waar het kwieke baasje haar nogal eens doorheen laat lopen en moest zijn opgewassen tegen de schrik van een voorbij ra zende brommer met kapotte knalpot alsook geruisloze wiel renners die plots langs flitsen. „Ze heeft me tijdens de tocht naar Spanje nooit in de steek gelaten. Ik vond het heel ver velend dat ik haar bij de Fran se grens achter moest laten. In Spanje heerste de paardepest; Saar kon wel naar binnen, maar daarna zou ze het land niet meer uitmogen". De ezel wachtte op Brekel mans bij een boer in Zuid- Frankrijk, waar op de terug weg ook Brekelmans een tijd mocht pleisteren. „Saar is voor mij onderweg het contact met de mensen. Het begint altijd met opmerkingen over de ezel. Als Saar van iemand eten krijgt, zit er voor mij ook een hapje in. Het contact dat ik on derweg met de mensen heb is belangrijk. Ik kan dan uitleg gen waarom ik die afstand loop. Als ik alleen langs zou komen, lieten ze me er niet in, denk ik". Slachtoffers Stond Brekelmans' reis naar Spanje vooral in het teken van de Europese eenwording en de volgens hem noodzakelijke strijd tegen onverdraagzaam heid tussen culturen, naar Po len lopen Brekelmans en Saar vooral om de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. „Mijn broer was student en moest in de oorlog naar Duitsland om te werken. Hij is er gestorven, zoals veel Nederlandse studenten". Geheel zonder geloofsbestem- ming blijft de reis echter niet. Brekelmans doet ook Czesto- chowa in Polen aan, de plaats waar op de Jasna Gora (de 'Hei lige Berg') de ikoon van de Zwarte Madonna jaarlijks door honderdduizenden uit binnen- en buitenland wordt bezocht. De Polen vinden dat je er eens in je leven moet zijn geweest. Brekelmans wil er ook heen. Verder heeft hij zich altijd in gezet voor de stichting die door zijn (gehandicapte) vrouw Lieke is opgezet, het Liliane- fonds uit Vlijmen. De stichting mag zich in een comité van aanbeveling verheugen waar menige charitas-instelling de vingers bij zou aflikken. Hou- ben, Comissaris der Koningin te Noord-Brabant zit er onder anderen in, en de teleyisiecori- feeën Jaap Jongbloed en San dra Reemer. Het Lilianefonds beoogt gel den te verzamelen om voorzie ningen voor gehandicapte kin deren in de Derde Wereld te verzamelen. Brekelmans: „Er zijn 123 miljoen gehandicapte kinderen in de Derde Wereld. Daar moeten we iets voor doen. We kunnen daarover niet zeggen 'wir haben es nicht gewusst', de holocaust gaat in bepaalde opzichten door". Zijn vrouw Lieke heeft een vervelend gevolg van haar mans inspanningen moeten accepteren. „Hij heeft er met Saar een tweede vrouw bij ge kregen", zegt ze. VLIJMEN Ignaas Bre kelmans heeft de wereld op de rug, zijn ezelin Saar- tje veertig kilo bagage. Een duidelijke rolverde ling is een voorwaarde als je vijftienhonderd kilome ter naar de Poolse plaat sen Czestochowa en Auschwitz samen te voet aflegt. Brekelmans wilde op zijn 65e niet gaan stilzitten en liep al eens 2600 kilometer naar het Spaanse bedevaartsoord San tiago de Compostela, waar vol gens overlevering de apostel Jacobus ligt begraven. Inner lijke bezinning en aandacht voor onverdraagzaamheid in de wereld zijn Brekelmans' persoonlijke doelen; harde pe cunia voor de gehandicapte kinderen in Argentinië, India en Ivoorkust moeten zijn reis van algemener nut voorzien. Brekelmans en Saar zijn aan elkaar gewaagd, op 12 april vertrekken ze. De reis duurt tot 31 juli als het duo in Ausch witz hoopt te arriveren.' Dage-: lijks stappen ze ongeveer twin tig kilometer. Brekelmans was alleen al een halfjaar bezig de overnachtingen onderweg te regelen. Voor hem en voor -Saar natuurlijk. Af en toe heb ben ze een rustdagje. De eerste zevenhonderd kilo meter volgt het tweetal een be staande wandelroute van Ne derland naar Bad Herzburg. Deze tocht maakten in het ver leden onder meer de textiel- kooplui van het geslacht Bren- ninkmeyer, stichters van het huidige C&A, die door het Os- nabrückerland naar Twente Brekelmans met zijn trouwe ezel S reisden. Brekelmans zou niet meer zonder Saar willen wandelen, al was het alleen al doordat het dier hem de bagage afneemt, een zware rugzak overbodig maakt. „Als je zo veel tijd met elkaar doorbrengt raak je zeer aan zo'n dier gehecht, meer dan ik tevoren had verwacht", ar. foto: PERS UNIE zegt Brekelmans, die in folder materiaal over de actie wordt geafficheerd als de 'Brabantse pelgrim'. Achter zijn huis —met de naam Pelgrim's Inn - staat Saar al ongeduldig aan het hek van haar veldje te wachten als Brekelmans een stuk brood komt brengen. „Even wachten

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17