Hotel met tralies voor kansloze asielzoekers Vlaams Blok oogst loon van de angst BINNENLAND BUITENLAND CeidaeGowiant ZATERDAG 28 MAART 1& Alle kamers hebben een stapelbed met plastic omklede matrasjes en twee smalle ramen die niet open kunnen. FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM - Hospiti um betekent volgens de dikke Van Dale: klooster dat gastvrijheid verleent aan doortrekkende reizi gers, bijvoorbeeld die op de St. Bernard. In de nieu we uitgave wordt daar vast aan toegevoegd: ge vangenis voor kansloze asielzoekers, bijvoorbeeld die in Amsterdam Zuid oost. De vergelijking tussen een klooster en het grenshospiti um gaat al vanaf het begin vol ledig mank. De bezoeker van het hospitium wordt verwel komd door stevig getraliede hekken van vier meter hoog. Na een druk op de bel zoemt de deur open. Een tweede hek wordt op dezelfde manier ge passeerd. Voor de volgende twee gesloten deuren hoeft de bel niet te worden beroerd. Het personeel in de portiersloge ziet de bezoeker al aankomen en zoemt enthousiast de deu ren open. A. Moldovan, hoofd begeleiding, neemt zijn 'zo veelste1 rondleiding op zich. Het woord asielzoekers wordt niet gebruikt in het hospitium. Gevangenis evenmin, hotel is een betere benaming vindt men. Vanaf 6 april herbergt het de 'bewoners': kansloze asielaanvragers, die terug moeten keren naar het land van herkomst. Na het opne men van persoonsgegevens, het maken van een polaroidfo- tootje en een uitgebreid inta ke-gesprek, krijgt de bewoner de sleutel van zijn kamer over handigd. Een vreemdelingen- begeleider brengt hem naar die kamer. Vriendelijke rozige, crème en lichtgroene kleurtjes overheersen in de gangen. Luxe Alle kamers hebben een sta pelbed met plastic omklede matrasjes. „Twee mooie bed den met onbrandbare de kens", zegt Moldovan. Hij wijst op de piepkleine badka mer. „Douche, wc, wastafel. Er zijn hotels in Nederland met De bezoeker van het hospitium wordt verwelkomd door stevig getraliede hekken van vier meter hoog. niet zoveel luxe". Een kraan voor de douche ontbreekt. „Loopt vanzelf als je eronder staat, dat spaart water". De twee smalle ramen in de ka mer kunnen niet open, frisse lucht komt binnen via ventila- tieroostertjes. Een kast, een plank, een tafel, verankerd aan de wand, en een plastic stoel completeren het geheel. De bewoners krijgen twintig gulden zakgeld per week. Voor een klein bedrag worden tele visietoestellen en cassettere corders verhuurd. Een draai aan de knop in de muur en ra dioklanken vullen het vertrek. „Ze kunnen het land van her komst ontvangen, want we hebben een wereldontvanger", zegt Moldovan trots. Van de audiovisuele mogelijkheden zal ongetwijfeld gebruik wor den gemaakt. Tussen half tien 's avonds en half acht 's och tends gaan de deuren van de kamers op slot. Eigen sleutel of niet, de deur is van binnen uit niet open te krijgen. Een knop in de muur is de enige verbinding met de buitenwe reld. Moldovan vindt het een geweldige service. „In een ho tel moetje een telefoon gebrui ken". Alsof hij het achtste wereld wonder toont, zwaait Moldo van een deur open in de ka mer. Het blijkt de verbindings deur met de ernaast gelegen kamer. „Stel je voor dat hier een familie met kinderen komt. Dan krijgen ze twee ka mers. Als de tussendeuren open staan, hebben ze een klein appartement tot hun be schikking met twee badka mers". Activiteiten Het hospitium telt 120 plaat sen verdeeld over acht eenhe den, die van elkaar worden ge scheiden door gesloten deu ren. Ze hebben allemaal een .keuken, woonkamer, washok en munttelefoon. Afhankelijk van de snelheid waarmee de rechtbank in Haarlem de korte gedingen voor uitstel van uit zetting behandelt, kan het cen trum tussen de 800 en 1500 be woners per jaar verwerken. Het hospitium telt 90 perso neelsleden, 42 daarvan funge ren als vreemdelingenbegelei der. Het gebouw heeft inclu sief inventaris 14 miljoen gul den gekost. Ledigheid is des duivels oor kussen, haalt directeur H. Hofstee een oerhollandse spreuk aan. Daarom wordt een uitgebreid pakket activiteiten aangeboden. Vakgerichte cur sussen van vijf, zes weken, bij voorbeeld fietsreparatie, solde ren, kleding maken en verko pen het personeel heeft al vuilniszakken vol kleding van de eigen zolders gehaald -, type- en computercursussen. „Deze worden niet aangebo den uit schuldgevoel, maar om het verblijf hier een zinnige in houd te geven. De mensen hebben heel veel opgeofferd om hier te komen. Hun huis en baan opgegeven, zich in de schulden gestoken, allerlei be loften gedaan aan familiele den. Als ze terugkeren lopen ze een gigantisch gezichtsver lies. We geven ze hier iets dat ze thuis kunnen laten zien, waarmee ze misschien weer aan de slag kunnen". Afkoelruimtes Geestelijke verstrooiing bie den ook de bibliotheek of hel stiltecentrum, „multifunctio neel, voor alle religies". Twee sportleraren staan garant voor lichamelijke oefening, binnen in de sportzaal of buiten op een kunstgrasveldje. „Het verblijf moet ondanks de wanhopige situatie efficiënt en aange naam zijn", zegt Moldovan. Het uit pure verveling rotzooi trappen, vernielingen of erger nog explosies van geweld, ho pen ze zo in het hospitium te voorkomen. Echt wanhopige bewoners die zichzelf iets aan dreigen te doen, of relschop pers worden in twee afkoel ruimtes geplaatst, een eufe misme voor isoleercellen, com- FOTO: pleet met luikje in de dpd De bewoners mogen h k( tium niet uit, bezoeli^y daarentegen weikon mag in een hotel ten klinkt het enigszins waardigd. Zij het datëe zoek zich moet kunne| meren, bereid moet zij r' laten fouilleren en brachte waar te late zoeken. Voor advocate dewerkers van VTuch Werk zijn aparte mers ingericht. Consulente T. Muntgi< 1 Vluchtelingenwerk is lukkig met het hc ar( „Het is een zeer goed 0) gebouw. Van binnei misschien zachtgroe het is wel een gevang je aan de buitenkai°n twijfelt niemand Hoge hekken met bah. Bovendien lijkt bouw sprekend op de legen jeugdgevangeroj lijkt wel alsof de gebo elkaar in de tuin staa grijp niet waarom het rie van justitie krai blijft ontkennen dat gevangenis is". Hofstee: „Als een de bij de directeur va£or vangenis aanklopt en jff: hij naar huis wil, kan Als een vreemdeling dat hij naar huis wil, meteen een ticket". BRUSSEL Extreem rechts is in Vlaanderen al tijd al vrij actief geweest. Meestal gebeurde dat in de illegaliteit. Met het Vlaams Blok heeft rechts Vlaanderen nu echter een legaal politiek podium ge kregen. Dat dient om al lerlei onheil te verkondi gen en openlijk racisme te bedrijven. Het Vlaams Blok heeft gezaaid en oogst nu de loon van de angst. Met zo'n honderdduizend trokken ze afgelopen zondag door de straten van Brussel, de Vlamingen en Walen, om te de monstreren voor meer ver draagzaamheid en tegen racis me. Nauweljks 24 uur later mocht het Vlaams Blok op de Belgische televisie een half uur lang die dingen roepen, waartegen nu juist die hon derdduizend uit de grond van hun hart hadden geprotes teerd. Het zijn de verworven heden van de democratie om te mogen zeggen wat je denkt. Maar in dit geval klonk het al lemaal toch wat wrang. Iri de zendtijd van de Nationalisti sche Omroep Stichting (NOS) moesten vooral de migranten het ontgelden, die volgens het Vlaams Blok per definitie alle maal crimineel zijn. De betoging van zondag in Brussel was niet op de eerste plaats gericht tegen het Vlaamse Blok alleen, maar in het algemeen tegen de onver draagzaamheid die de samen leving steeds meer kenmerkt. In Frankrijk reageert het Front National van Jean-Marie Le Pen de onvrede en angst van het volk af op de buiten landers; in het nietige Vlaan deren werpt het Vlaams Blok zich op als de vox populi. „Wij zeggen wat u denkt", is de nieuwe slogan van de partij. De extreem-rechtse partij ge bruikte bij de verkiezingen van 24 november, die het Blok in het nationale parlement maar liefst tien zetels winst op leverde, de bokshandschoenen als beeldmerk. Zelfs de recla mewereld vond dat een staaltje van doordacht marktgericht beleid. De oranje bokshand schoenen bleken veel beter aan te slaan dan de saaie hoof den van de politici, waarmee de traditionele partijen bij de kiezers om hun stem bedel den. Vaste plaats Het is duidelijk dat het Vlaams Blok na 24 november een vaste plaats heeft veroverd in het Vlaamse politieke landschap. Maar het Blok wil meer. Zit de groepering al in de Raad van Bestuur van de openbare om roep BRTN - omdat de wet nu eenmaal regelt dat de poli tiek daarin evenredig verte genwoordigd moet zijn het Vlaams Blok wil ook doordrin gen tot de top van het bedrijfs leven. Het economisch tijdschrift Trends hield onlangs een en quête onder zijn lezers. Daar uit bleek dat bij de laatste ver kiezingen 26,8 procent van de ondernemers op het Vlaams Blok had gestemd. Bij volgen de verkiezingen' zei 37,3 pro cent dat van plan zijn te doen. Mag dan misschien aan de en quête van Trends niet te veel wetenschappelijke waarde worden toegekend, het lijkt er toch op dat de ideeën van het Blok weerklank hebben, ge vonden in het bedrijfsleven. Niet alleen in de top probeert het Blok langzaam wortel te schieten, ook op de werkvloer is er beweging. De Vlaamse na tionalisten knagen via hun achterban aan de macht van de vakbonden. „Het Vlaams Blok is voor orde en gezag. Welke ondernemer heeft, niet graag dat de macht van het syndicaat gebroken wordt", zegt een journalist van de krant De Morgen. Het blad komt eerdaags met onthullingen over de financie SUSKE EN WISKE - LAMBIKBABA Standaard Uitgeverij/Wavery Productions ring van het Vlaams Blok. „Er gaat in die club zeer veel geld om. Als je alleen al ziet dat ze een studiebureau hebben waarvoor 34 mensen zijn vrij gesteld, dan moeten die toch ergens van betaald worden", aldus de journalist. In Nederland dook na de Bel gische verkiezingen een muur krant op, waarin werd gesug gereerd dat de brouwerij Moortgat fabrikant van Du- velbier nauwe banden on derhoudt met extreem-rechts. Of Moortgat het Vlaams Blok financieel steunt, is niet bewe zen. Maar dat de inkomsten van de partij niet beperkt blij ven tot de contributie van de leden alleen, is wel zeker. Niet omheen Nu het Vlaams Blok een be scheiden vinger in de pap heeft binnen de openbare om roep, de BRTN, kunnen de programmamakers niet om de rechts-extremistën heen. Steeds vaker duiken vertegen woordigers van de partij op in serieuze discussie-program- ma's. Voor het noodzakelijke tegenwicht wordt dan meestal een politieke zwaargewicht als Louis Tobback van stal ge haald om de 'Blokkers' van re pliek te dienen. Maar de BRTN kent ook de 'zendtijd voor derden'. Daarin mogen politieke en met de po litiek verbonden groeperingen zonder beperkingen hun zegje doen. Afgelopen maandag was het de beurt aan het Vlaams Blok, dat in advertenties voor af de waarheid 'over de Belgi sche criminaliteitscijfers be loofde. De Belgische rijkswacht maakte onlangs bekend dat er in 1991 365.000 misdrijven wa ren geregistreerd. Maar vol gens het Vlaams Blok ligt dat cijfer in werkelijkheid veel ho ger. Niet alleen wordt vaak geen aangifte gedaan van een misdrijf, ook verdoezelt vol gens het Vlaams Blok de over heid de echte cijfers, meer be paald daar waar het gaat om het aandeel van de buitenlan ders. Het gaat de partij niet eens om de naakte cijfers t- die kan ze namelijk ook niet geven maar veel meer om WIE de misdrijven pleegt. Terwijl volksvertegenwoordiger Filip De Man het strijdplan van zijn partij tegen de criminaliteit mag uitleggen, zijn beelden te zien van de Brusselse metro Niet toevallig zoemt de camera in op twee willekeurige kleur lingen. De Man vertelt dat Ma rokkanen vier maal zo crimi neel zijn als Belgen. Elke bui tenlander die zich schuldig maakt aan criminele feiten moet worden tuggestuurd naar het land van herkomst, vindt de volksvertegenwoordiger nog Crimineel Opvallend is dat de partij, die zelf een crimineel verleden heeft, zijn kopstukken open lijk laat verkondigen dat alle Marokkanen en negers boeven zijn. Het Blok is voortgekomen uit de inmiddels verboden neo-nazi militie Vlaamse Mili tante Orde (VMO). Roeland Van Walleghem (42) was in 1970 met een VMO-commando betrokken bij de mishandeling van een Franstalige leraar in Brussel. De man overleed eni ge minuten na de afranseling aan een hartaanval. Van Wal leghem kreeg drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en werd veroordeeld tot het betalen van schadevergoe ding aan de familie van het slachtoffer. Nu zit hij namens het Vlaams Blok in de Belgi sche Eerste Kamer. Een ander voorbeeld is het ka merlid Xavier Buisseret. Hij geniet parlementaire on schendbaarheid. Maar die zou best eens opgeheven kunnen worden als een speciale ka mercommissie, die belast is met het criminele verleden van Buisseret, zijn zin krijgt. De man heeft een lang straf blad. Een van zijn laatste wa penfeiten dateert van begin 1990. Toen had Buisseret een jonge Marokkaan in elkaar ge slagen en bestolen. Hij werd tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, maar ging tegen de uitspraak in beroep. De zaak komt eind april voor de rechter. De krant De Morgen, die in het kader van de anti-racisme be toging het criminele verleden van het Vlaams Blók nog eens uit de doeken deed, schreef zondag dat enkele extreem rechtse parlementsleden heb ben geprofiteerd van een wets wijziging. Door die wet was het hebben van een strafblad niet langer een probleem om in de Belgische Eerste of Tweede Kamer verkozen te worden. Alle veroordelingen werden na een periode van drie jaar uitge wist. Scholen De jongerenafdeling van het Vlaams Blok voert haar eigen campagne. Deze week begon een tocht langs alle Vlaamse scholen. In pamfletten worden In Brussel gingen afgelopen weekeinde duizenden E tegen het Vlaams Blok. n de straat op om te getuigen van hu j de scholieren opgeroepen „een danv op te werpen tegen het multicultureel gezwam". Thema's als een onafhankelijk Vlaanderen, abortus, amnestie voor Vlaamse collaborateurs die hun burgerrechten zijn kwijtgeraakt en meervoudig stemrecht voor gezinshoofden, lijken minder belangrijk. De kruistocht die het Vlaams Blok voert is er een tegen de buiten landers. Daarbij wordt wel de gelijk een verschil gemaakt tussen Turken en Marokka nen enerzijds en de Oosteuro peanen, die een steeds groter illegaal circuit vormen in Bel gië. Het gaat het Blok vooral om de eerste groep. Een partijlid zei in de televisie uitzending deze week dat het geld dat de Belgische regering wil uittrekken voor integratie en gastarbeidersprojecten be ter kan worden gebruikt voor de blanke Belgen die het slachtoffer zijn geworden van criminele migranten. Het zijn kreten, uitgesproken door op het oog keurige men sen met een degelijke oplei ding. De sociologen in België spreken van wanhoops-racis- me, dat voortkomt uit een alge mene maatschappelijke ver waarlozing van het n probleem in steden^ werpen, Brussel, LuilK Wat dat betreft drinj Het is voor Be: er niet snel weer eef struikelt. Nieuwe gen zouden het ven kunnen inluiden. Eij| die honderdduizenc een deel minderjarigQ6 gen die in Brussel hn tegen het racisme^ e€ ware gezicht van.Vjg wel eens een erg zwt he kunnen zijn. de

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16