Geen extra geld voor minderheden Klok vooruit □4 3 5 9 13 25 30 32 Drie gewonden bij brand bejaardenhuis Langeraar Serviërs roepen eigen republiek uit in Bosnië Miljoenenfraude met kredieten bij banken Major heeft weinig geduld met Libië Hoogleraren strafrecht tegen legitimatieplicht li Het nieuwe nummer voor de juiste tijd. !~14 Dagen Gratig 06-8002 Klok vannacht uur vooruit CcidócSouxcmt ZATERDAG 28 MAART 1992 32 PAGINA'S in vier katernen BINNENLAND Ziekteverzuim daalt f ook zonder straf werknemers tie moeten varen op [is innerlijk kompas" IDEN OMGEVING Ilijvende behoefte an bibliotheek op zondag Pljet verjaardagsfeest Vi Sandra Reemer (onzin van de plicht tot legitimatie bok in de kroeg is SVOW compleet 3evotieprenten uit voorbije eeuwen: t religieuze hart op de tong stelijk leven/opinie "inland enland e ■:n/regio 9/ic stverlening st'rtv 1? rammas 14 r'menu pet algemeen veel ïolking en enkele en. Mogelijk met hagel het noorden met te sneeuw. temperatuur leveer 6 graden. Matige rdwestenwind, kracht an de kust en op het ilmeer krachtig, 6, afnemend. AUTOVERHUUR £eidóe6owuwt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25300 Losse nummers 1.50. VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55. 2311 GH Leiden. Tel lOïl)122362 Vluchtelingenboot zinkt bij Puerto Rico SAN .JUAN - Tientallen bootvluchtelin gen uit de Dominicaanse Republiek zijn gisteren om het levep gekomen toen hun boot door onbekende oorzaak ver ging vlak voor de kust van Puerto Rico. De kustwacht van de Verenigde Staten en Puerto Rico zochten de hele dag op de onrustige zee nog naar overlevenden Dertien passagiers die de ramp overleef den, zijn aangehouden. Volgens de kust wacht is het niet uitgesloten dat nog meer van de vermoedelijk vijftig boot vluchtelingen de kust hebben bereikt en zich daar uit de voeten hebben ge maakt. Wekelijks vluchten honderden mensen vanuit de Dominicaanse Repu bliek naar Puerto Rico, in de hoop zo de VS te kunnen bereiken. LANGERAAR Drie vrouwen uit Hoogmade en Ter Aar zijn gisteravond bij een felle uit slaande brand in het Langeraar- se verzorgingstehuis Huize Aar hoeve met ademhalingsmoeilijk heden overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Lei den en Rijnoord in Alphen. De slachtoffers betroffen twee be jaardenverzorgenden en een be zoeker. De brand brak rond kwart voor zeven uit in een ka mer van een bewoonster op de eerste verdieping. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen in kort sluiting van de televisie. Er werd groot alarm geslagen. Het brand weerkorps van Ter Aar kreeg as sistentie van Alphen en Aarlan- derveen. Vier ambulances kwa men ter plaatse en ook burge meester P. Verhoef werd gewaar schuwd. De hele kamer brandde uit. Slechts de fotoboeken ble ven bewaard. Even na zevenen was de brandweer de brand meester. Behalve wat paniekre acties, vielen er onder de bijna 70 bewoners geen gewonden. Wel werd het grootste deel van de be woners geëvacueerd naar de re creatiezaal op de begane grond. Pag. 11: Commandant Blok: Nog nooit zoiets meegemaakt BELGRADO - De Serviërs in het ethisch verdeelde Bos- nië-Hercegovina hebben gisteren een eigen republiek uit geroepen. Het gevaar dat de strijd escaleert tot een heuse burgeroorlog wordt hierdoor nog groter. De leider van het door de Serviers in Bosnië zeifin het leven geroepen par lement, Momcilo Krajisnik, liet weten dat de „Servische republiek van Bosnië-Hercegovina definitief een feit is". Eerder deze week verwierpen de islamieten, de grootste bevolkingsgroep in Bosnië, een door de EG uitgewerkt plan over de toekomst van de republiek. Dat plan, dat voorzag in een onafhankelijke staat met eigen grondge bieden en vergaande autonomie voor de Kroaten, Serviërs en islamieten. Ten minste dertig mensen kwamen de af gelopen dagen in de Bosnische stad Bosanski Brod om. Ook gisteravond sloegen granaten in en was geweervuur te horen. Volgens Radio Sarajevo vielen daarbij tientallen gewonden. DEN HAAG - Diverse Nederlandse banken zijn voor en kele miljoenen guldens benadeeld door een fraude met consumptieve kredieten. Een woordvoerder van de Ne derlandse Vereniging van Banken (NVB) heeft dit giste ren bevestigd. De fraude kwam aan het licht toen een bank bij de aanvraag voor een consumptief krediet valse identiteitspapieren ontdekte bij de aanvrager. Al snel bleek dat deze praktijken op grote schaal bij minstens drie banken voorkwamen. Via tussenpersonen hebben de verdachten met behulp van buitenlandse paspoorten, ver valste arbeidsvergunningen en werknemersverklaringen honderden continue- en persoonlijke kredieten gekregen van 10.000 tot 15.000 gulden. Nadat het het geld was ont vangen, verdwenen de verdachten spoorloos. Het geld werd verdeeld tussen de opdrachtgever en de tussenper sonen. Volgens de NVB is de fraude inmiddels tot staan gebracht. DEN HAAG De Neder landse regering zal voor alsnog geen dwangmaat regelen nemen om de in tegratie van allochtonen te bevorderen. Ook zal voorlopig geen extra geld voor de minderheden wor den uitgetrokken. Het kabinet kiest voorlopig voor voortzetting van het min- derhedendebat aan de hand van veertien actiepunten, die afhankelijk van de uitkomsten van het debat later worden om gezet in beleid. Het kabinet stuurde gisteren een brief aan de Tweede Ka mer over het minderhedende- bat. Minister Dales, verant woordelijk voor het minderhe denbeleid, benadrukt daarin dat hoe dan ook moet worden voorkomen dat door een ge brekkige integratie en de daar mee samenhangende werk loosheid een tweedeling in de maatschappij ontstaat. De ac tiepunten die ze noemt in haar brief dienen als een extra in spanning van het kabinet om met name de toekomstkansen van jonge allochtonen te ver beteren. zo betoogde ze in een toelichting. Vrijwel alle punten die de brief noemt richten zich op verbete ring van het onderwijs en de arbeidskansen van minderhe den. Zo wil het kabinet onder meer proberen scholen met een grote concentratie alloch tonen te laten „adopteren" door bedrijven. Ook wil het ka binet ouders van allochtone kinderen tijdens de schooltijd meer en betere voorlichting geven over de scholingsmoge lijkheden van zowel ouder als kind. De lokale media (kran ten) zullen een belangrijke rol moeten krijgen in de taalles sen Nederlands in de basise ducatie. Momenteel wordt op het ministerie van onderwijs gewerkt aan certificaten met normen voor de taalvaardig heid van allochtonen, die nog voor het eind van het jaar zul len worden ingevoerd. Directeur M. Rabbae van het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB) zei in een reac tie dat hij het jammer vindt dat Dales vaag blijft over de ma nier waarop die plannen in da den worden omgezet. Met uit zondering van de basiseduca tie wordt verder op geen enke le manier duidelijk waar de fi nanciële middelen vandaan moeten komen. Pagina 3:'Anti-dicriminatie- code' moet gedrag samenleving verbeteren Mannenoverschot op de huwelijksmarkt DEN HAAG - ln de jaren ne gentig is er in Nederland een overschot aan mannen in de huwbare leeftijd tussen 20 en 30 jaar. Twee demografische onderzoekers signaleren dat in het maartnummer van Demos, het vakblad van het Neder lands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut. De onder zoekers wijten dat aan twee factoren: de afnemende sterf tekans voor jongens en de toe stroom van vooral mannelijke immigranten. Daardoor blijft de verhouding dat op elke 1.000 meisjes 1.050 jongens worden geboren langer door werken dan in het verleden. Bij partners die voor de eerste keer trouwen, is de vrouw ge middeld 2.2 jaar jonger dan de man. Als het contingent huw bare vrouwen dat begin jaren zeventig werd geboren op is, zullen de huwbare mannen die gemiddeld ruim twee jaar ou der zijn moeten uitkijken naar vrouwen die veel jonger zijn. PONTYPRIDD - De Brit se premier Major heeft gisteren op een. verkie zingsbijeenkomst in Wa les gezegd dat de VN-Vei- ligheidsraad niet te lang moet wachten met sanc ties tegen Libië, als de Noordafrikaanse staat blijft weigeren de twee verdachten van de bom aanslag in 1988 op Pan Am-vlucht 103 boven Loc kerbie uit te leveren. Libië houdt vol dat de twee mannen die door Groot-Brit- tannië en de VS verdacht wor den, onschuldig zijn. Het heeft het Internationaal Gerechts hof in Den Haag om bescher ming gevraagd tegen sancties of militaire actie van de Brit ten en Amerikanen. „Tenzij de Libiërs bereid zijn de beloften na te komen die zij uit hun mondhoeken lijken te maken, moeten wij niet te lang wachten met deze resoluties", zei Major. „Wij mogen deze zaak niet laten rusten". Volgens de VS heeft Libië de Lockerbie-zaak uitsluitend bij het Internationaal hof aange kaart om de strijd van.de Vei ligheidsraad tegen de interna tionale terreur te bemoeilij ken, zei Edwin Williamson, to padvocaat van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, gisteren op de tweede dag van de zitting. Libië verde digt in Den Haag zijn weige ring om ondanks een resolutie van de Veiligheidsraad de twee verdachten uit te leveren. De VS en Engeland willen de twee in het Westen berechten. Kerkelijk paviljoen op Floriade De Floriade in Zoetermeer, die over een kleine twee weken wordt geopend, heeft niet alleen 'gezellige' toeristische attracties. Mensen die voor of na een bezoek aan het uitgebreide terrein toe zijn aan een moment van bezinning, kunnen terecht in een speciaal paviljoen Het ker kelijk paviljoen, dat officieel de Stiltetuin heet, is een initiatief van de interkerkelijke opbouwcommissie Zoetermeer en de Haagse Gemeen schap van Kerken. Zij zorgden ook voor het startkapitaal. FOTO: FREDERIKCOENRAAD Pagina B5: Stiltetuin biedt ruimte voor bezinning Gelijkstelling pensioenen met terugwerkende kracht DEN HAAG - Het kabinet wil die gelijkstelling pas per 1 ja- Op die datum besliste het Eu- dat met terugwerkende kracht nuari van volgend jaar in wil- ropese Hof namelijk dat pen- tot 17 mei 1990 vrouwelijke len laten gaan. maar tijdens de sioen een vorm van salaris is. werknemers gelijk worden ge- Europese top in Maastricht Volgens de EG-verdragen die- steld aan mannen bij de op- werd afgesproken dat de EG- nen mannen en vrouwen ge bouw van hun pensioenen, landen 17 mei 1990 als in- lijk betaald te worden. Aanvankelijk had het kabinet gangsdatum zouden hanteren DEN HAAG - Hoogleraren strafrecht hebben grote bezwa ren tegen de invoering van de legitimatieplicht. In inter views met deze krant vrezen verschillende professoren ras- senonlusten door selectieve controle. Volgens de Leidse hoogleraar 't Hart zal de uitge breide legitimatieplicht het rechtsbegrip van de burger doen vervagen, omdat de over heid te veel controleert. Hij is van mening dat de opstelling van CDA-fractleider Brinkman neigt naar een gevaarlijke vorm van populisme. Geen van de ondervraagde hoogleraren is voorstander van de invoe ring van de legitimatieplicht, omdat deze discriminerend zal werken of de politie met onno dig veel werk opzadelt. De Nij meegse hoogleraar Corstens is van mening dat de overheid verdachten nu met een extra strafbaar feit belast, zonder dal het de opsporing en rechtsver volging verbetert. De Amster damse professor Rüter is van mening dat werkgevers die il legalen in dienst nemen krach tiger bestraft moeten worden Ter voorkoming van het zwart rijden stelt hij voor conduc teurs aan te stellen in tram en metro. Finale: De onzin van de legiti matieplicht Populariteit van Jeltsin gekelderd MOSKOU - De populariteit van de Russische president Boris Jeltsin is danig geslonken sinds hij begin dit jaar maatregelen nam die de prijzen omhoog hebben gejaagd, maar de president maakt zich daar niet druk om. aldus zijn woordvoerder. Jeltsin is in 1991 gekozen voor een termijn van vijfjaar en het is voor hem „veel te vroeg" om zich nu al zorgen te maken over zijn herver kiezing in 1996, zei Novikov. Afgelopen herfst, voor de liberalise ring van de prijzen, vond 32,9 procent van de ondervraagde Rus sen Jeltsin een goede president. Dit voorjaar vond nog maar 10,4 procent dat, zo blijkt uit een opiniepeiling. Kohl wuift kritiek op gesprek Waldheim weg MUNCHEN - Bondskanselier Kohl van Duitsland heeft giste ren een ontmoeting gehad met de Oostenrijkse president Wald heim. De felle kritiek op de ontvangst van de internationaal gei- sdlcerd staande Waldheim, wees hij van de hand. Kohl sprak Waldheim in München op het vliegveld toen de Oostenrijkse president daar aankwam om een prijs in ontvangst te nemen die hem was toegekend door een conservatieve organisatie. Het was het eerste bezoek van Waldheim aan Duitsland sinds het Westen hem liet vallen nadat in 1986 bekend werd dat hij een nazi-verle den had. „Als bondskanselier maak ik zelf wel uit wie ik hier in München ontmoet", zei Kohl op de luchthaven kort voordat hij Waldheim sprak. In Bonn werd de ontmoeting omschreven als een onofficieel werkbezoek. Sommige mensen raken er maar door in de war. Het afstemmen van de klok op de zomertijd. Zo zei een radiopresentator of was het een discjockey? deze week dat hij verlangend uitkeek naar dit weekeinde, want zo veronderstelde hij, dan kan ik lekker lang uitslapen. Morgen komt hij er wel achter dat hij dan bedrogen uit komt, want de dag duurt een uur korter. Tot eind september moeten we wachten vooraleer we hem weer terugkrijgen. De klok nee, even niet die van Brezi, zie daarvoor pagina 3 moet een uur vooruit worden gezet vannacht. Uitgeslapen of niet: er blijft nog tijd genoeg over om dat dubbeldikke nummer van de Leidse Courant uit te krijgen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Tl een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. 3 direct een definitief abonnement. i De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) "I kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Voor de juiste tijd belt u voortaan 06-8002. Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. Een Duits gemeentewerker inspecteert de klokken op het 'Zeitfeld' in Dusseldorf Ook in Duitsland gaat de zomertijd weerin FOTO AP DEN HAAG - Vannacht gaat in Nederland de zomertijd weer in. Om 02.00 uur wordt de klok een uur vooruitgezet naar 03.00 uur, waardoor de nacht een uur korter duurt. De zomertijd geldt tot zondag 27 september. In de meeste EG-landen geldt dezelfde zomertijdregeling. Alleen Groot-Brittannië en Ierland wijken gedeeltelijk af. Daar begint de zomertijd op dezelfde datum als hier maar is de afloop pas op zondag 25 oktober. Postcode/Plaats: Telefoon: Indien daartoe aanle<ding beitaai. kan een Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den' Haag •n proefabonnement morden geneigen 711848 003017 MUUmi»ll!IH»«UHH 10-17u v 3 april óók 19 -22 uur '15.-. 's avonds f 10- volg borden Q RAI Toegangbiljetten bij NS Stations RAI Nieuwslijn 020 -50439 90

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13