ongaarse fluitiste Anna Garzuly ünnares internationaal concours Jan Cremer wint geding om afbeelding schilderij Beveiling musea volstrekt onvoldoende Amati kwartet, een frisse wind ,iAaQowianl KUNST/RTV 15 Kitty Courbois centraal op Nederlandse Filmdagen Schilderij 'Who's afraid' blijft voorlopig in depot [ffllip Tayhr veroverde de ruimte Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! VRIJDAG 27 MAART 1992 nflr Walker overleden GELES - De Amerikaanse actrice /alker is woensdag op 69-jarige leeftijd [gkanker in haar woonplaats Los Ange leden. vooral bekend door de vertolking van in joodse moeder in de de televisieserie >lours' en haar optreden als de huis- Mildred in 'McMillan and Wife'. Voor in Mcmillan and Wife werd ze drie keer neerd voor een Emmy Award (in 1973, 1975). Haar rol in de in de VS populaire >serie 'Rhoda' leverde haar in 1975 is een Emmy-nominatie op. Ook in Ie, rie speelde de kleine actrice de rol van joodse moeder. Walker regisseerde 'halve een aantal toneelstukken regis- Fnze afleveringen van onder andere 'The yler Moore Show' en 'Rhoda'. Ze speel- en aantal films, waaronder 'Murder by e bfcit 1976. din Kitty Cjurbois UTRECHT Het film-oeuvre van de actrice Kitty Courbois staat cen traal in één van de speciale pro gramma's van de Nederlands Filmdagen, die van 24 september tot en met 2 oktober in Utrecht plaatsvinden. Courbois debuteerde in 1963 in 'Hel den in een Schommelstoel' van Frans Weisz. De Nederlandse Film dagen heeft dit gisteren bekendge maakt. Het hoofdprogramma van de Neder landse Filmdagen bestaat uit 25 pre mière-films en hoogtepunten uit het afgelopen filmseizoen. In totaal wor den 160 Nederlandse speelfilms, kor te films, documentaires en animatie films vertoond die de afgelopen twaalf maanden verschenen. Ook zal er een thematisch retrospec tief Theater Film zijn, waarbij aan dacht wordt besteed aan de verbin dingen tussen acteurs bij theaterge zelschappen en films. Centrale films zijn onder meer afkomstig uit de in vloedssfeer van Hauser Orkater ('En tree Brussel' en 'Abel'), het Werkthe ater ('Opname' en 'Een zwoele zo meravond') en Toneelgroep Amster dam ('Afzien' en 'Leedvermaak'). Verder staat een retrospectief op het programma dat is gewijd aan de cine ast Adriaan Ditvoorst die vijf jaar ge leden overleed. Hij heeft films ge maakt als 'De blinde fotograaf, 'Pa ranoia', 'De mantel der liefde' en 'De witte waan', waarin de acteur Thom Hoffman een hoofdrol speelt. Hoff man maakt op dit moment een docu mentaire over Ditvoorst, die tijdens de Filmdagen haar première zal bele ven. De Vakprijs wordt dit jaar toegekend in de sector montage. Daaraan zal ook een driedaags seminar worden gewijd, waarbij aan de hand van re cente praktijkvoorbeelden de mon tagestijl van zes Nederlandse cutters onder de loep wordt genomen. Het seminar heeft de titel 'Snijden in Ne derlandse speelfilms' meegekregen. AMSTERDAM - Het omstreden schilderij 'Who's Afraid of Red. Yellow and Blue III' van de Amerikaanse kunstenaar Barnett Newman, blijft voorlopig in het depot van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Een woordvoerster van de gemeente heeft dit gis teren meegedeeld. Het schilderij dat na de restauratie door de Amerikaan Daniel Goldreyer in opspraak raakte, werd half november uit één van de zalen van het museum verwijderd wegens de tentoonstelling 'Wanderlieder'. Na afloop van deze expositie zou het doek weer in het museum terugkeren. Volgens de woordvoerster blijft de Newman voorlopig in het depót, in verband met het onderzoek van het Gerechtelijk Laboratorium naar de restauratiewerk zaamheden. Woensdag stelde het hoofdstedelijke college voor het laboratorium een vervolgonderzoek te laten uitvoeren. Op 1 april moeten de raadsfracties zich over deze raadsvoordracht van B en W uitspreken. Hoelang het schilderij nog in het depót blijft is onbekend. nde .t e >r ti i an het Scheveningen Inter- 1 Fluitconcours met vijf fina- •geleiding door het Noord- philharmonisch Orkest on- van Lucas Vis. Woensdag- i Tjavond, Circustheater, Sche- Jor Ianhager JNINGEN - Na ontvangst nemen ?t minder dan vier en na het maken i reeks foto's en in- rs werd het de 21-ja- [ongaarse fluitiste Jarzuly gisteravond Scheveningse Cir- ÜCI1 ater even te mach- Deifanen van vreugde Eujotie stroomden over ei^nge meisjesgezich- het snikken tei ze: „Ik wil nu ouders in Hon- v Dellen". uitb iders kregen te horen 3rcj na de tweede finale- sec van het Scheveningen tionaal Fluitconcours leelde tweede prijs in jn jst mocht nemen, plus geelde persprijs, plus de ei or de beste uitvoering t door Loevendie ge- ons n verplichte werk r ons'> Plus prijs voor de Ma'rtolking van Sequenza ten rio. De tweede prijs marl eerste prijs werd dus aldu gereikt - en de pers- lest zij delen met de Is- Eyal Ein-Habar. ;k doorgestoken kaart: vaP. ^nationale jury komt na 1Q p cha Anr Garzuly won met vier prijzen het Internationaal Fluitconcours. Op de oorkonde die zij toont staat ten onichte 'First Prize', want er werd geen eerste prijs uitgereikt. FOTO: FREDERIK COENRAAD de'oorrondes, de halve finales eide finales tot de beslissing d. Anna Garzuly en Eyal Ein- Ebar niet in aanmerking ko- isn voor de eerste prijs, maar at zij de tweede prijs moeten alen. De vijf vertegenwoordi- ers van Nederlandse dagbla- len die gezamenlijk de mu- riekpers-jury vormen (een jury waarvan uw scribent voorzitter mocht zijn) komen na lang be raad tot de beslissing, dat de persprijs niet toekomt aan één, maar aan twee kandidaten: Anna Garzuly en Eyal Ein-Ha bar. Het is een goede zaak, dat de jury besloot de eerste prijs niet toe te kennen. Anna Garzuly speelde in de halve finales de engeltjes uit de hemel, in de fi nale reikte zij echter niet zo hoog. Het niet toekennen van die eerste prijs betekent niet, dat het niveau van het totale concours onvoldoende was, in tegendeel, het betekent dat de eerste prijs uitsluitend en al leen toegekend moet worden als één van de kandidaten de absolute uitblinker is. Die uit blinker was er niet, maar dat neemt niet weg dat Garzuly en Ein-Habar voortreffelijk werk hebben geleverd. Finalist teveel Zoals in deze kolommen al eerder is betoogd: het aantal van vijf finalisten is om meer dan één reden teveel. Zoals ik na de halve finales reeds heb geschreven verdiende het spel van San Qing Chen geen fina leplaats. Het wekte dan ook verbazing dat de jury hem toe liet, het was teveel eer. Wat ge beurde in de finale? San Qing Chen speelde woensdagavond met name de werken van Mo zart (het verplichte concert KV 314) en het gedateerde concert van Reinecke spanningsloos, droog en saai. De jury kreeg nu een koekje van eigen deeg, San Qing Chen zat gisteravond met lege handeh op het Circus theater-podium. Niet helemaal met lege handen, hij kreeg een oorkonde. Maar toch! Dat pro bleem is simpel te voorkomen: kies vier finalisten want er zijn vier hoofdprijzen (afkomstig van de vier hoofdsponsors: de Nationale-Nederlanden, Ar thur Andersen en Co, NCR Ne derland en Gestetner) en iede re finalist is dus verzekerd van een prijs. Nerveus De Duitse Verena Lutz (22) was woensdagavond wel bijzonder nerveus, maar zij liet het pu bliek genieten van levendig en spontaan spel. 'Strands' speel de zij verrassend, in Mozart liet zij teveel nootjes vallen en een deel uit het Reinecke-con- cert speelde zij onderhoudend maar zij was niet in staat het De vijf prijswinnaars (met bloemen) van het Internationaal Fluitconcours werden na afloop uitvoerig ge- filmd en gefotografeerd. FOTO: FREDERIK COENRAAD gespeeld, al was het aantal ha- chelijké momenten niet gering en de begeleiding te fors. Na tuurlijk hoort bij een concours in Scheveningen het Residen tie Orkest te begeleiden. Naar verluidt zullen hierover bin nenkort de eerste besprekin gen tussen het RO en de Ada- ma Zijlstra Stichting plaats vinden. Morgenavond wordt in het Cir- qustheater het slotconcert ge geven. Op het programma: 'Le Tombeau de Couperin' van Ra- vel, het fluitconcert van Ibert door Eyal Ein-Habar, 'Strands' door Anna Garzuly die de avond zal besluiten met het concert KV 314 van Mozart. Dit concert is overigens alleen toe gankelijk voor genodigden. zwakke werk te redden. Haar aandeel werd beloond met de vierde prijs. De derde solist op deze avond was Eyal Ein-Ha bar (20) die met zijn spel tot luisteren dwong. Het deel uit het Ibert-concert dat hij ver tolkte klonk lichtvoetig, vir tuoos en stralend, Mozart kwam muzikaal over het voet licht en Loevendie's werk kreeg bij hem een enigszins mysterieus karakter. Gister avond trad als eerste de Rus Evgeny Brokmiller (21) op. Fluitbouwer Eva Kingma zegt over zijn instrument: „Het is werkelijk brandhout. Het is echt een wonder dat die jongen op dat instrument nog zo onge looflijk mooi kan spelen". Zijn spel in de finale bleef achter bij de prestaties die hij leverde in de halve finales. Hij kreeg van de jury de derde prijs. Tenslot te Anna Garzuly die in de hal ve finale iedereen op de knieën kreeg met haar Bach- en Bor- ne-vertolkingen. 'Strands' werd door haar ritmisch vrij gespeeld, maar zij wist de juis te sfeer op te roepen. Zij maak te het werk tot een boeiende belevenis. Mozart speelde zij elegant en in het Nielsen-werk leverde zij een knappe en mu zikaal welsprekende prestatie. Hachelijke momenten De vijf finalisten werden bege leid door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Lucas Vis. Geen eenvoudige opgave. Over het algemeen werd redelijk goed jeest i0-12.|ylor 'Flying Solo'. Korz> gisteravond. Herhaling» ikfjotert'" u 0 er delboy lischfianser leeft de wen£>s (behaarde te komen ejzo algelijk door het hht- ver)0p zweven. Uiteflrd imatufd de wet van de z^ar- lie is i' deze plastischellu- techek soorten sprcgen, Me best getrainddan- net een balknetje <en «bijna bedriegli, lang i, kiejht blijft. SlaagtU erin ook de ondPenen meer malen tegen elkaar te slaan, dan begint hij op een vo gel te lijken. Maar zelfs bij een achtvoudige kuitenflikker is zijn terugkeer op de aarde even nabij als onafwendbaar. De danser Philip Taylor, mo dern geschoold en reeds de maker van enkele goed ge structureerde balletten, heeft het Nederlands Danstheater verlaten. Hij wil op eigen be nen staan, de vleugels uit slaan, het luchtruim, d.w.z. een nieuw artistiek leven kiezen. Zijn 'Flying Solo' is daartoe een eerste, lichtvoetige ver kenning. Het Haagse Korzo was zijn eerste startplaats en een vernuftig ingerichte hut- idieiiet welkom op Witte Huis rsHUi De Britse schrijver Salman Rushdie is woens- tenbuLj-jg, door Amerikaanse senatoren nadat hij de VS had !,ing toen jn zaak beter te bepleiten. Het Witte Huis liet ech- mo# R'hdie niet te zullen ontvangen omdat dat „misver- diens" zokunnen wekken. k vani, oiergedoken sinds wijlen de Iraanse ayatollah Ruhol- rjnei in 1989 een doodvonnis over hem uitriep en een loir op zijn hoofd zette, dook dinsdag op in de VS ter van de verschijning van zijn omstreden 'Duivels- i iperback. de schrijver door de Senaatscommissie voor bui- voor de lunch uitgenodigd. Dat gebeur- AMBltij in een redevoering had geklaagd over tanende be- voor zijn lot en had gezegd dat een ontmoeting met Iers zonder opgaaf van overtuigende redenen was af- 1 174, roep de Amerikaanse regering op zich te laten zien, :N „Tiend van de vrijheid te zijn", zei Rushdie. De senato- 3nifn vervolgens Rushdie alsnog uit te nodigen. „We kun- nbuitenlandse politiek bedrijven", zei senator Patrick 'iar we kunnen wel voor onze eigen grondwet opko- - St>c Marlin Fitzwater van het Witte Huis zei dat presi- Rushdie niet zou ontvangen en noemde de Brit „ge- torijver die interviews houdt en rondreist zoals schrij- koffer, lange sjaals aan zijn handen en een golvende man tel om zijn schouders onder steunden zijn narcistische po gingen. Het belangrijkst was echter, dat Taylor zijn perfect danserslichaam volledig onder controle heeft, waardoor hij erin slaagt het publiek zijn il lusie van het overwinnen van de zwaartekracht te laten mee beleven. Het fraaie decorontwerp van Norman Perryman droeg ertoe bij dat dit debuut ten dele als magisch kon worden onder gaan. Dat zal de liefhebber zelf moeten gaan zien, want dans- taal laat zich vrijwel niet om zetten in krantetaai. D'Ancona versoepelt eisen voor commerciële omroep RIJSWIJK Binnenlandse commerciële omroepen hoe ven pas na een periode van ne gen maanden tot een jaar te voldoen aan de eis dat het pro gramma bij zestig procent van de kabelaansluitingen per pro vincie kan worden ontvangen. Dat heeft minister D'Ancona van WVC gisteren de Tweede Kamer in een brief laten we ten. Een commerciële omroep kan nu alleen met uitzendingen beginnen als aan die norm wordt voldaan. Volgens D'An cona hebben Radio Noordzee Nationaal (Nederlandstalige muziek) en Free Choice TV (commerciële omroep en abon- nee-tv ineen met overwegend aandacht voor speelfims) grote moeite aan die verplichting te voldoen. Kabelbeheerders ne men een afwachtende houding aan. Verder moeten voor Free Choice TV de kabelnetten ge schikt worden gemaakt voor breedbeeld-televisie. Om in troductie van binnenlandse commerciële omroep daadwer kelijk mogelijk te maken, moet volgens D'Ancona de im passe worden doorbroken. De spreidingseis treedt dan ook pas een jaar later in werking. Voldoet een omroep op dat mo ment niet aan de norm, dan kan het Commissariaat voor de Media de toestemming intrek ken. Voor de uitzending moet een omroep wel kunnen aanto nen dat het daadwerkelijk een pro gramma voor de landelijke omroep be treft. I FOTO: PERS UNIE ASSEN - De firma Reproscan BV uit Meppel moet de pro- duktie en verspreiding van stropdassen waarop het schil derij Tulips '90 van Jan Cre mer staat afgebeeld met on middellijke ingang staken. Bo vendien moet het bedrijf zor gen dat tussenhandelaren en fabrikant alle dassen bij Cre mer afleveren. Voor iedere stropdas die in de handel blijft moet Reproscan een dwang som aan de ontwerper betalen. Dit heeft de president van de rechtbank in Assen mr. E.J. Anneveldt gisteren in een kort geding bepaald. Cremer had het geding tegen Reproscan aangespannen omdat het be drijf weigerde de produktie te staken na een sommatie daar toe. Cremer stelt dat Reproscan het ontwerp qua kleurstelling en compositie heeft verminkt. Met name het rood zou afwij ken van het oorspronkelijke ontwerp. Eind 1990 sloot de kunstenaar een overeenkomst met Reproscan waarbij hij toe stemming gaf Tulips '90 als ontwerp te gebruiken voor een beperkt aantal als relatiege-, schenk bedoelde stropdassen. De president van de Assense rechtbank is van oordeel dat de handelwijze van Reproscan niet door de beugel kan. Het bedrijf mocht niet zonder goedkeuring van de ontwerper tot produktie overgaan Het Amati Kwartet met werk van Ver di, Szymanowsky en Beethoven. In Diligentia Den Haag, gisteravond. De Stichting voor Kamermu ziek had voor zijn laatste con cert in de A serie een verras sing in petto met een kwartet dat nog niet eerder in Diligen tia optrad, het Amati Kwartet. Dit nog vrij jonge Duitse kwar tet begon zijn carrière in 1981 en heeft sindsdien snel inter nationaal naam gemaakt, met name op het gebied van de ver tolking van hedendaagse en zelden gespeelde muziek. Hoe wel velen het strijkkwartet van Verdi in e waarmee het concert gisteravond werd geopend, niet bleken te kennen, wordt het toch wel regelmatig ge speeld en was diezelfde och tend nog via de klassieke ra diozender uitgezonden. Het Amati Kwartet heeft de nuch tere aanpak van de muziek mens van deze jaren. De war me melodieën met reminis centies aan onder andere Aïda zongen dus wat minder maar de structuur van deze vitale muziek en al zijn contrasten werden haarfijn blootgelegd. Interessant en vooral prettig was de kennismaking met Szy- manowsky's tweede kwartet op.56 met in het snelle mid dendeel een geweldig samen gebalde kracht en heftige te genstellingen waarin ineens een stukje Poolse folklore kon doorklinken. Daar, meer dan in beide langzame hoekdelen deed deze muziek aan die van Bartok denken. De enige die er in solistische passages wel eens uitsprong was de cellist die daarin meer persoonlijk heid legde dan de primarius. Aan de andere kant was hij in zijn attaque in heftige passa ges weieens wat al te direct. Dat kwam enige malen tot ui ting in Beethovens lange kwartet in F op.54/1. Ook voor dit eerste kwartet van de vijf die Beethovens zogenaamde middenperiode uitmaken en die onder meer door een zeer persoonlijke dialoog worden gekenmerkt gold dat de uit voering fris en vitaal was en in technische zin perfekt afge werkt. In de snelle delen wer den de tegenstellingen tussen de stemmen onderling en tus sen de verschillende passages stevig aangescherpt. In het edele adagio miste ik echter de diepgang in de frasering en een zekere verhevenheid. Dat laatste lijkt niet helemaal te passen bij deze vier hoogbe gaafde jonge musici van de ja ren tachtig, drie mannen en (een wouw, driemaal raden ja natuurlijk in de rol van twee de violiste! Met hun prachtige Italiaanse instrumenten en hun frisse aanpak zijn zij be paald een aanwinst voor de naar steeds nieuwe ervaringen zoekende kwartetliefhebber. DEN HAAG - De Neder landse musea moeten hun collecties beter registre ren. Vaak staan waarde volle stukken niet goed omschreven. Dit blijkt uit het rapport 'Veiligheids zorg in Nederlandse mu sea', een inventarisatie van de afdeling criminali teitspreventie van het mi nisterie van justitie. Volgens directeur H.W. Brink man van de Nederlandse Mu seumvereniging, die betrok ken was bij het onderzoek, moet dit verbeteren: „Als je niet weet wat je hebt, weet je ook niet wat er weg is". Brink man stelt echter dat de duur dere collectiestukken wel goed zijn geregistreerd. „Maar za ken die minder duur zijn, kun nen wel een grote cultuur-his torische waarde hebben". De Nederlandse musea wor den volgens het rapport overi gens niet extreem vaak en hard getroffen door vernieling en diefstal. Toch valt er aan de zorg voor de veiligheid nogal wat te verbeteren. De laatste jaren is, mede door een aantal geruchtmakende kunstroven, de ongerustheid van de autori teiten over de veiligheid in de musea gegroeid. Dit heeft ge leid tot aanpassingen van de beveiliging in de getroffen mu sea. De meerderheid van de musea schat echter, blijkens de inventarisatie, dat de kans op incidenten de afgelopen vijf jaar gelijk is gebleven. Slachtofferschap Zestig procent van de musea heeft de afgelopen vijf jaar in cidenten gemeld, maar dat be trof voornamelijk onopzettelij ke gebeurtenissen als techni sche problemen. Als opzettelij ke incidenten worden diefstal uit de expositieruimte en ver nieling het meest genoemd. De onderzoekers achten het slach tofferschap van musea echter niet extreem hoog. De zorg voor de veiligheid is onvoldoende in het beleid van de museumdirecties opgeno men, stelt het rapport. Zo heeft slechts een klein deel van de musea personeel dat zich in de eerste plaats bezighoudt met veiligheid. Van dat personeel heeft maar weer een enkeling een passende opleiding. De lei- ding van de musea ontbeert overigens zelf vaak de beno digde kennis. Volgens Brink man van de Nederlandse Mu seumvereniging is dit niet „op merkelijk" vanwege de krappe budgetten waarmee veel mu sea werken. Volgens de onderzoekers ver dient het aanbeveling te ko men tot een nationale, maar nog liever internationale, risi cokwalificatie voor musea. Daaraan kunnen minimumei sen worden verbonden. Pas als die er zijn, kan een objectief oordeel over de veiligheid van de mu^ea worden geveld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15