Winkels werken hard aan een beter imago Nettowinst van VNU fors omlaag Getronics wil graag samen met Batenburg Philips wijkt niet voor aandeelhouders van Super Club ECONOMIE jchtbank verklaart omstreden mdeelhouder VHS deels failliet idócSotvtant DONDERDAG 26 MAART 1992 7 RSFOORT - De rechtbank in ;ht heeft gisteren drie bedrijven verklaard van R&R Group of uit Amersfoort, de om- grootaandeelhouder van VHS. 'mee komt het noodlijdende VHS 'el zeker nog dieper in de finan- problemen: het bedrijf had nog op R&R tusssn de 3,5 miljoen gulden. Het fonds eerd sinds november in surséan- an betaling. De Nederlandsche t was eerder tot de unieke maat- 1 overgegaan om de leiding van jedrijf in onafhankelijke handen De Utrechtse rechtbank be gisteren het bankroet van houdstermaatschappijen Vijf num en Noisilli. Ook is het faillis sement uitgesproken over de R&R Group of Companies NV in Willem stad Curagao. Daarin zijn de aandelen VHS ondergebracht die van de vroe gere grootaandeelhouder Interforce waren overgenomen. De rechtbank in Arnhem behandelt volgende week de faillissementsaanvraag van een der de houdstermaatschappij, Mora. R&R heeft ruim dertig procent van de aandelen van VHS in handen. Als 'adviseur' van het bedrijf opereert de omstreden zakenman Robert Doorn, die overigens voor zijn werk een di recteurssalaris ontvangt. Hij werd in Zwitserland verhoord op verdenking van aandelenzwendel en witwassen van zwart geld. Doorn beweert dat het faillissement voor R&R weinig gevol gen heeft. Nettowinst Bols fors omhoog NIEUW-VENNEP - Het dranken concern Lucas Bols heeft vorig jaar een nettowinst behaald die 17 pro cent boven die van 1991 ligt: 105,4 miljoen tegen 90,1 miljoen. De winst per aandeel steeg van 3,09 tot 3,41. De netto-omzet steeg met ruim 11 procent tot 1332 miljoen. Het dividend wordt verhoogd van 1,22 tot 1,36 (slotdividend 1,04). De omzetstijging is naast de consolidatie van Ottavio Riccadon- na in Italië en Domaines Michel Bernard in Frankrijk bereikt door zelfstandige groei in de belangrijk ste produktcategorieën. Het be drijfsresultaat nam met 14,6 pro cent toe tot 144,3 miljoen. Elf Atochem bouwt fabriek in Pernis ROTTERDAM - Op de vestiging van fet Franse concern Elf Atochem in Peris komt een nieuwe fabriek voor de prodx- tie van zwavelwaterstof. De nieuwe a- briek, kosten enkele tientallen miljoerm, moet eind volgend jaar gereed zijn. Dèc- teur Van der Linde heeft gisteren ge?gd dat met de fabriek het voortbestaan va-de vestiging voor de langere termijn isge- waarborgd. Atochem gebruikt zwaveva- terstof voor de produktie van mercata- nen. Dat is een halffabrikaat en wordon- der meer gebruikt als tussenproduktoor de specifieke geur van aardgas, in d«ge- wasbescherming, in de voedingsindirie en voor het rubber aan de onderkanVan vloerbedekking. Nu nog betrekt Atooem de zwavelwaterstof van 'buurman' Sh.1. Overeenstemming over sociaal plan bij ECT ROTTERDAM - De vakbonden hebben met de directie van het Rot terdamse container-overslagbedrijf ECT overeenstemming bereikt over aanpassingen van het sociaal plan voor de reorganisatie waarbij - zonder ontslagen- 400 arbeidsplaat sen verdwijnen. De belangrijkste afspraak is een wachtgeldregeling waarvan alle 56-jarigen gebruik kunnen maken, aldus bestuurder Peter Gouw van de Vervoersbond FNV gisteren. De wachtgeldrege ling houdt in dat werknemers op hun 56ste verjaardag naar huis kunnen met behoud van 85 procent van hun laatstverdiende salaris. Centraal Bureau Levensmiddelenhandel wijst op gevaar van monopolie Beanet UTRECHT - Het elektronische betalingssysteem Beanet wordt een monopolist. Als alle supermarktketens straks gebruikma-' ken van dit systeem kan Beanet eenzijdig de prijs per transactie bepalen. Op dat gevaar wees de directeur van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL), mr. Th. Roos gisteren tij-' dens een bijeenkomst naar aanleiding van de in mei te houden levensmiddelenbeurs Roka '92 in de Utrechts Jaarbeurs. De banken hebben volgens Roos alles in het werk gesteld om het' betalingssysteem Beanet er door te drukken. „Eerst was het ge bruik van het Beanet-systeem te duur. De banken hadden een eenvoudige oplossing. Ze maakten de diensten van het beta-, lingsverkeer - zoals het innen van cheques, het gebruik van in casso's - duurder. Hierdoor werd het gapende gat tussen de kos ten van het Beanet-systeem en het reguliere betalingsverkeer' verkleind. Uiteindelijk sloot Albert Heijn, nadat Beanet water in de wijn had gedaan, een contract". Beanet is een door de banken opgerichte onderneming, waarmee de detailhandel contracten kan afsluiten om via een speciale kassa en een aansluiting op het datanet van de PTT betalingen elektronisch te verwerken. EET VOGELS [STERDAM - De de- Jhandel zoekt nieuw fsoneel. Lange werktij- a, slechte beloning en 3 ontbreken van carriè- irspectief hebben de [kei als werkplaats be- jrlijk impopulair ge- akt. Op 550.000 ar- dsplaatsen komen dit If maar liefst 80.000 va- vrij. Om de jonge- alsnog de winkel in te wordt vanaf 6 april -,t landelijke actie ge- Viden, de Week van de 4kel. Onder het motto winkel, daar maak je mooiste dingen mee", bonden en werkge- S gezamenlijk probe- het imago van de de- op te poetsen. is even wennen voor de Nu moet eens niet rtlant, maar het personeel :tvvinkel in gelokt worden. Ir klandizie hebben de win- ;ij weinig te klagen, vorig namen de bestedingen in linkels met 4,4 procent toe. personeel is daarentegen steeds schrijnender ge- Vooral het teruglopend jongeren is een groot nóleem. Volgens woord voer- 1 van het Hoofd Bedrijf- Detailhandel (HBD) An- kie van den Heuvel, komen in het jaar 2000 nog maar de helft van het aantal jongeren van nu uit de schoolbanken. Daar naast trekken ook bedrijfstak ken als de metaalnijverheid steeds harder aan de school verlaters. Imagoprobleem Steeds meer vissers in een steeds kleinere vijver vraagt om problemen. De detailhan del heeft daarbij als extra na deel dat ze met een slecht ima go kampt. „Als je helemaal nergens aan de bak komt kun je altijd nog in de winkel gaan werken, is de algemene opvat ting bij het publiek. Bij de schoolverlaters heerst ook het beeld van saai en onverant woordelijk werk, dat boven dien nog slecht betaald wordt ook", aldus de woordvoerster. Een eigen onderzoek van het HBD onder winkelpersoneel kwam echter met heel andere conclusies. „Het personeel vindt dat ze verantwoordelijk en afwisselend werk hebben". In de nieuwe cao voor de de tailhandel, die met veel pijn en moeite tot stand kwam, is ook de salariëring verbeterd. „Eén van de kritiekpunten was dat bijna alle baantjes het mini mumloon betaalden. Nu is af gesproken dat er een vijftal verschillende loonschalen komt, zodat er meer mogelijk heden zijn een hoger loon te verwerven. Daarnaast worden de opleidingsmogelijkheden vergroot, zodat het personeel Werken in de winkel moet weer interessant worden zo vinden de bonden en de werkgevers. Hoogtepunt Fijn en verantwoordelijk werk en nog goedbetaald ook, het is verbazingwekkend dat de win kels niet bedolven worden on der de sollicitaties. Dat vonden ze bij het HBD blijkbaar ook, dus werd er 5 miljoen gulden uitgetrokken voor «n driejaar durende campagr om het imago van het winllwerk wat op te krikken. Me radiospo tjes, advertenties e voorlich tingsboekjes moet it toekom- i foto: cees verkerk Het voorlopig hoogtepunt van de actie is de Week van de Win kel, van 6 tot en met 11 april. In die week zullen diverse win kels in Nederland hun deuren wagenwijd openzetten voor be langstellende werknemers in spé. Ook het bestaande perso neel wordt nog eens extra in het zonnetje gezet op de Dag van het Winkelpersoneel. Bak kers in het hele land bakken speciaal voor die dag het Week van de Winkel Gebak. Voor de muzikale omlijsting heet Ed win „Ome Willem" Rutten een speciaal lied gecomponeerd, met de veelzeggende titel „Week van de Winkel Lied". „We richten ons daarbij niet al leen op schoolverlaters, maar nadrukkelijk ook op herintre dende vrouwen. Voor hen is parttime werk met variabele werktijden ideaal. Dat werk kunnen ze goed combineren met schoolgaande kinderen". Een ander kwaad dat bij de wortel moest worden aange pakt was de voorlichting op scholen. „Decanen dachten er niet aan de leerlingen te wijzen op de mogelijkheid van een baan in de winkel. Nu we zelf contact hebben opgenomen met de scholen blijkt de be reidheid tot voorlichting veel groter. Er hebben zich inmid dels al 600 scholen gemeld die in de Week van de Winkel een rondleiding willen hebben. Dat is een verheugende ont wikkeling", aldus Van den Heuvel. Ruzie Hoewel bonden en werkgevers de afgelopen weken nog ru ziënd over straat rolden, is de samenwerking nu inniger dan - ooit. De bonden hebben na het bereikte cao-akkoord alle drei gementen overboord gezet en werken mee aan de imagover betering van de winkels. Een woordvoerder van de diensten bond FNV relativeert de jubel verhalen van het HBD wel. „We hebben nu een basis-cao, met minimale voorzieningen. Het moet allemaal nog veel be- ter worden, maar er is tenmin ste een begin. We zullen de mensen niet massaal oproepen in de winkel te gaan werken, maar mensen die belangstel- ling hebben zullen we niet te genwerken. Het hele idee ach ter de campagne is 'ben goed en vertel het verder'. Dat vin- den wij best, maar dan moet je natuurlijk wel goed zijn". Het enige wolkje aan de hori zon zijn momenteel de super- markten. Daar is het cao-over- - leg vastgelopen en is de bond bezig de actiebereidheid onder het personeel te peilen. „We hebben echter nog een week om tot een oplossing te komen. Mochten we echter niet tot een akkoord komen, dan werken we toch gewoon mee aan de week van de winkel in de ande- re sectoren van de detailhan- del". Het winkelend publiek kan dus verzekerd zijn dat FNV voorzitter J. Stekelenburg op 6 april als broekenverkoper in de winkel staat en dat de aan kopen afgerekend kunnen worden bij premiersvrouw R. Lubbers. lief BTW (Voli jrunderen 18£ y. Mann. Sup •Vkwal. 7,85-8. KTEN EN VEILINGEN iarkt den bosch - (25-03- slachtrunderen per kg ge- \l gewicht zonder nier en slotvet, [ief BTW (Volgens PW): Aanvoer 1890, waarvan manne- Super 8,30-9.15 Mann. ",30. Mann. 1e kwal. Handel rustig en prijzen ge- ann. 2e kwal. 6,65-7,35. Mann. 3e ""6,20-6,65. Handel rustig en prij- elijk. Vrouwelijk Super 8,65-10,75. (rel. extra kwal. 7,50-8,65. Vrou- e kwal. 6,05-7,50. Handel redelijk ijzen prijshoudend. Vrouwel. 2e 5,50-6,05, Vrouwel. 3e kwal. 4,95- sn worstkwaliteit 4,95-5,50. Han- delijk en prijzen iets hoger, jiksrunderen per stuk inklusief Aanvoer gebruiksrunderen 809, an graskalveren 323. Melk- en leien 1 e soort 1550-2350,2e soort I550. Handel rustig en prijzen ge- ilkvaarzen 1 e soort 1500-2100 en rt 1075-1500. Handel rustig en gelijk. Kalfvaarzen 1e soort 125 en 2e soort 1275-1600. Han ig en prijzen gelijk. Guste koei- soort 1400-1975 en 2e soort 400. Handel redelijk en prijzen >ger. Enterstieren 350-1550. Han- prijzen gelijk. Pinken 925- Handel traag en prijzen lager alveren 575-950. Handel rustig zen gelijk. talveren per kg levend gewicht in- BTW: Aanvoer vleeskalveren 18. [alveren 1e soort 6,35-6,85, 2e 5,85-6,35, 3e soort 4,60-5,85. rustig en prijzen gelijk, sre kalveren voor de mesterij, in- BTW: Aanvoer roodbont 593. ilveren extra kwaliteit 570-795,1 e iit 360-570 en 2e kwaliteit 195- landel redelijk en prijzen hoger, talveren extra kwaliteit 320-400, aliteit 165-320, 2e kwaliteit 100- iandel rustig en prijzen gelijk, er zwartbont 580 Stierkalveren waliteit 380-560,1e kwaliteit 290- kwaliteit 190-290. Handel rede- prijzen hoger. Vaarskalveren ex- aliteit 200-265, 1e kwaliteit 175- n 2e kwaliteit 100-175. Handel en prijzen gelijk. Aanvoer vlees- 187. Vleesrassen 1e kwaliteit )0 en 2e kwaliteit 400-500. Han- De heren (v.l.n.r.) P.K. van Voorst, directeur, drs. A.H.J. Risseeuw, president-directeur en drs. J.L. Doctor, groepsraadlid van Getronics bij het bekend maken van de jaarcijfers. foto: anp HAARLEM - iet uitge versconcern \TU heeft vorig jaar vorens ver wachtingen sfchter ge draaid dan in 190. De net towinst daaldemet circa twintig procer tot 117 miljoen of perandeel tot 8,22. Het diviend wordt op 3,60 gehanhaafd. Als gevolg var ongunstige marktontwikkeligen liepen de resultaten bi de vaktijd schriften en de igbladen te rug, terwijl bij doverige acti viteiten de resuaten op peil bleven dan wel s-gen. Het be drijfsresultaat na met 12 pro cent af tot 29,'miljoen. De omzet groeide rrt 0,6 procent tot 2735 miljoei De forse daling \n de resulta- tenontwikkelingin Engeland en Nederland ï>n voor een deel worden op;vangen door het positieve efftt van reorga nisaties en ancre kostenbe sparende maatrjelen. Het re sultaat van de rijdschriften- groep en de Verkoopgroep steeg belangrijk. De bijdragen uit de deelnemingen in com merciële televisie namen eveneens fors toe. De resulta ten van de Grafische Industrie, van Business Information Ser vices in de Verenigde Staten en van de Educatieve Uitgeve rijen lagen op ongeveer het zelfde niveau. De uitkomsten van de Dagbladengroep en de Businesse Press Group daal den belangrijk. Koninklijke Smeets Koninklijke Smeets Offset (KSO) in Weert, onderdeel van uitgeverij VNU, schrapt in de komende vijf jaar 150 arbeids plaatsen. Bovendien is KSO in onderhandeling met een koper voor Smeets Display Centre (SDC), dat tachtig werknemers telt. De bedoeling is het rendement op het geïnvesteerd vermogen te verhogen. De VNU-directie vond die te laag, zo heeft een woordvoerder van KSO laten weten. In het afgelopen week einde is het personeel inge licht. KSO maakt deel uit van de gra- fische-industriepoot van VNU te Haarlem en is met negen honderd personeelsleden de grootste offsetdrukkerij van Nederland. Het bedrijf drukt onder meer de Europese editie van de Amerikaanse weekbla den Time en Business Week en het Engelse weekblad The Economist. De omzet is zo'n 240 miljoen. Momenteel draait KSO met een rendement van zo'n 8 a 9 procent, zo meldt de woord voerder. Dat moet binnen een aantal jaren ongeveer 16 pro cent worden. Beleidsplan De directie heeft een beleids plan voor de komende vijf jaar opgesteld dat vorige week het groene licht kreeg van de raad van bestuur van VNU. De in krimping van het aantal ar beidsplaatsen en de verkoop van SDC maken daar deel van Uit. Daarbij vallen tot 1 juli 1994 geen gedwongen ontsla gen. Voor de betrokken werk nemers zal intern en extern an der werk worden gezocht. KSO gaat bovendien investe ren. In de komende vijfjaar wil de drukkerij onder meer drie nieuw rotatiepersen aanschaf fen en zullen bepaalde activi teiten zoals de drukvormver- vaardiging en katernverwer king worden geautomatiseerd, zo meldt het beleidsplan. De hoogte van het investeringsbe drag wordt niet bekendge maakt. De Ondernemingsraad heeft positief geadviseerd over het beleidsplan en met de gra fische bonden FNV en CNV is een principe-overeenkomst bereikt over een sociaal plan. De kosten die daaraan zijn ver bonden liggen volgens de Smeets-woordvoerder tussen de 8 en de 10 miljoen gulden. VNU wil haar grafische indus trie binnen niet al te lange tijd verkopen. Andere drukkerijen in deze divisie zijn Roto Gra vure in Etten-Leur en de Ne derlandse Diepdruk Industrie te Deventer. 1,30, zeugen extra kwaliteit geen .,D)ng, 1 e kwaliteit 2,95-3,03, 2e kwa- ,85-2,95. Handel lui en prijzen la- Ischapen en lammeren per kg. reitfht gewicht inklusief BTW- Aan- 800, waarvan 221 lammeren, initdschapen 2,45-4,70. Handel rustig jzen iets lager. Ooien tot 20 kg p' 4,25. Handel rustig en prijzen iets Ooien boven 20 kg geen note- lammen tot 22 kg 8,00-9,25, ram- 52-25 kg 7,50-9,00. Handel rustig jzen gelijk Rammen boven 25 kg 1,50. Handel rustig en prijzen ge- (liglammeren 9,00-11,00. Handel Iteien prijzen gelijk. (schapen en lammeren per stuk .prijlef BTW: Slachtschapen 75-170. ïl rustig en prijzen iets lager Ooi- rdeé20 kg 110-165 Handel rustig en i iets lager. Ooien boven 20 kg notering. Rammen tot 22 kg 170- jammen 22-25 kg 180-210. Ram- iterejoven 25 kg 200-235. Zuiglamme- 60. Handel rustig en prijzen .Jiksschapen en lammeren per enDSklusief BTW: Aanvoer 440 stuks. 170. Stemming redelijk en gelijk. bokken, per stuk inklusief Aanvoer 78 stuks. Prijzen: 10-50. el rustig en prijzen gelijk, óer totaal 6346 stuks. 1markt woerden - (25-03 5e aangevoerde 5 partijen brach- prijs op van f 8,25-8,50 per kg. ndel was kalm. AMSTERDAM - „Het zou heel plezierig zijn als Batenburg te kennen zou geven zich graag te willen voegen bij Getronics". Dit gaf Getronics-topman drs. A. Risseeuw gisteren als verder commentaar op de mogelijke bedoeling van Getronics met het belang van bijna 15 procent in Ba tenburg, dat zij via de beurs heeft opgebouwd en heeft gemeld onder de Wet Melding Zeggen schap. In eerste instantie werd het be lang van het Amsterdamse concern in de Rotterdamse Ba tenburg defensief genoemd. Het zou volgens Getronics jammer zijn als het bedrijf zou worden gekocht door een der de partij. De activiteiten zijn complementair aan die van Getronics. Batenburg maakt technologisch hoogwaardige componenten, handelt erin en verleent diensten op onder meer het gebied van automati sering. Getronics houdt zich vooral bezig met computer dienstverlening. Risseeuw wil de geen uitspraken doen over de vraag, of Getronics wellicht het belang in Batenburg nog zou uibreiden. Over die kwes tie zijn met Batenburg ook geen afspraken gemaakt. De twee bedrijven hebben al lan ge tijd contacten met elkaar, 'iets meer dan één keer per jaar', en Risseeuw verwacht dat er eind dit jaar wel weer een geprek zou worden ge voerd. Getronics heeft weer een goed jaar achter de rug. De omzet nam toe van 660 mil joen naar 828 miljoen, waar bij overnemingen een rol speelden. Na eliminatie van overnemingen en afstoting van activiteiten resulteert een interne groei van 17 procent. Getronics wist de groei te be reiken ondanks een onrustige marktsituatie met een krachti ge concurrentie en een aarze lende vraag. Voor het tiende achtereenvol gende jaar kwam er een winst groei uit de bus. De nettowinst kwam op 53,3 miljoen tegen ƒ46,6 miljoen in 1990. Getro nics is heel voorzichtig over 1992. Er wordt vanuit gegaan dat de (interne) omzet zal groeien, ten minste evenveel als de markt in haar geheel. Verder spreekt Getronics van gelijke resultaten". Aantal sakers suiker\e*werkende industrie omhoog UTRECHT Ongeveer 1415 personeelsleden in de suikervwerkende industrie stonden van morgen ingichreven als staker. Daarmee is vol gens een w?rdvoerster van de Voedingsbond FNV het totii aantal stakers opgelopen met 115 man. Volgei de woordvoerster is nu ook bij de Oosterhoutj Zoetwaren Fabriek (voorheen Ja- min) in Oosrhout gehoor gegeven aan de sta- kingsoproepan de Voedingsbond FNV. Van de 400 werkneiers hebben er 115 het werk neerge legd. Dat is igenoeg de hele ochtendploeg. In de rest va de suikerverwerkende industrie is het beeld orewijzigd. Dat betekent dat in 28 be drijven de poduktie geheel of gedeeltelijk plat ligt. De staking! deze bedrijfstak is maandag be gonnen nad de Voedingsbond FNV het laatste cao-bod vaide werkgevers had afgewezen. De Industrie- t Voedingsbond CNV en de Unie BLHP zijn Et dat bod wèl akkoord gegaan. Stakende werknemers van Baronie-de Heer afkomstig uit het gehele land kloppen op de dichtgemaakte ramen van het produktiebedrijf in Alphen aan den Rijn. r f GENEVE - Het Eindhovense elektronicaconcern Philips lijkt zich weinig aan te trekken van de minderheidsaandeel houders in de noodlijdende Belgische videoketen Super Club. De eis van de beleggers, die een belang van 35 procent hebben in Super Club, om naast de door Philips uitgeko zen bank Credit Suisse First Boston een neutrale merchant- Dit bleek tijdens de buitenge wone aandeelhoudersverga dering van de Super Club-hol ding in Genève. Philips heeft sinds maart 1991 51 procent van de holding in handen. Het concern wil deze houdster maatschappij waarin de Belgi sche en Amerikaanse video winkels zijn ondergebracht op heffen en het resterende aan- delenbelang van 49 procent uitkopen. Daarbij moet de handel- en effectenbgnk Cre dit Suisse First Boston (CSFB) in opdracht van Philips de waarde bepalen van de uit te kopen stukken. De minder heidsaandeelhouders zoals de Nederlandse participatiemaat schappij Euroventures en No- roventure-Fndsen zijn bang dat de CSFfeen te sterke han delsrelatie iet Philips heeft, waardoor c waardebepaling niet objectitkan zijn. „We wil len een onihankelijke waar debepaling'aldus één van de opposantenVolgens een aan deelhouders het spel al ge speeld: „D)r het meerder- heidsbelangvordt de holding ontbonden aarna uw bank de waarde bepaalt voor onze stuk ken, die daarna door Philips worden opgekocht. Duidelijk werd op de vergade ring wel dat Philips over zijn meerderheid in Super Club ge bruik zal maken om de holding te ontbinden. Door het uitko pen van de aandeelhouders raakt het elektronicaconcern namelijk de lastposten kwijt Tl en blijven de affaires bij Super Club afgeschermd. „De uit komst van de stemming staat vast, maar we houden reke ning met jullie meningen", verklaarde Philips-vertegen- woordiger Bush. Voor de oppo santen reden genoeg om na deze uitspraak te constateren dat Philips zijn wil door zal zet ten. De leiding van Super Club schetste in Genéve een uiterst somber beeld van het bedrijf. Super Club wordt eigenlijk overeind gehouden door een lening van Philips. Ondanks de drastische reorga nisatie waarbij inmiddels tweeduizend van de zesdui zend personen zijn ontslagen, kan Super Club pas rond 1996 quitte spelen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7