festen wil jancties «gen Libië BUITENLAND Btw moet salarisverhoging ambtenaren Antillen dekken Brown wil J ackson als vice-president Op sjiek Meer overlevenden dan slachtoffers bij vliegongelukken DONDERDAG 26 MAART 1992 'aalf ri g# vrij Deveilt ;st. WILLEMSTAD Om de kos ten te dekken van hogere inko mens van de ambtenaren op Curasao zal onder andere een btw-tarief worden ingevoerd van totaal vijf procent, zo heeft minister van financiën De Paula meegedeeld in Willem stad na afoop van een gesprek met de bonden van ambtena ren. De Antilliaanse regering en het bestuurscollege deden de ambtenarenbonden een nieuw voorstel ter verbetering van de financiële positie van hun le den. De voorstellen wijken niet veel van de vorige maar de in gangsdatum ervan is ver vroegd. Minister De Paula liet weten dat met het nieuwe aan bod de overheid tot het uiter ste is gegaan. Er zijn mis schien nog wat verschuivingen denkbaar, maar dit is het wel", zo zei hij. De regering had de bonden, nadat zij het eerste voorstel hadden afgewezen, gevraagd zelf met nieuwe voorstellen te komen. De bonden hielden echter vast aan de eisen die zij in eerste instantie hadden ge steld. Het aanbod van de over heid komt maar voor een deel daaraan tegemoet. De bonden willen dat de secundaire ar beidsvoorwaarden die zij in de jaren tachtig hebben ingele verd opnieuw worden inge voerd. Zij zeggen dat zij alleen al door intrekken van de prijs- indexering 49 procent aan in komen verloren hebben. De overheid heeft een aanpas sing van de prijsindexering aangeboden van negen pro cent per 1 januari 1992, die eind april zal worden uitbe taald. In het vorige bod werd geen datum genoemd maar werd uitgegaan van uitkering in 1993. Het vakantiegeld van ?®s procent zal opnieuw wor den ingevoerd. In het eerste voorstel van de regering zou die in 1993 worden uitgekeerd Nu is zij bereid er in juni eer voorschot van twee proceni van uit te betalen. Per 1 januar wil de regering een nieuw in dexeringssysteem invoeren op grond waarvan bij een stijginp van de index van vier procen de lonen volledig worden aan gepast. Bij een hoger percenta ge wordt een aftoppingssys teem toegepast. De bonden zijn met de nieuw* voorstellen naar hun achter ban gegaan en zullen er ko incr.de dagen over prater Krakers Dit jongetje in de buitenwijken van Guatemala- Stad lijkt niet veel van de ook hem bedreigende situatie te snappen. Zijn familie en 3000 andere de oproerpolitie van Guatemala weggejaagd uit hun krakers- woningen. FOTO EPA >den in België Nj verkeersongeluk JSSEL - Bij een botsing tussen een yfitwagen en een busje met gehandi- kinderen zijn gisteren in de Belgi- plaats Heusden-Zolder twee jongens 'ikomen. Er vielen 32 gewonden, van ■ie in levensgevaar verkeren. De mi- vervoerde een dertigtal kinderen 10 en 12 jaar van een instituut in nel. Het ongeluk gebeurde toen een fitauto het busje inhaalde. De be ider zag iets aan het achterwiel van Musje. Hij probeerde de chauffeur te pchuwen, waarop deze plots op de irapte. Een andere vrachtwagen reed &p op het busje in. De twee voertui- 1 elandden in een drie meter diepe el naast de snelweg. El, Raket-apparatuur Irak vernietigd BAGHDAD Wapendeskundigen van de VN hebben gisteren in Irak apparatuur vernietigd voor de fabricage en reparatie van ballistische raketten. „We zijn begonnen met de vernietiging van produktie- en reparatie-apparatuur", verklaarde de Brit Derek Boothby, het hoofd van een VN-team voor wapenvernietiging, gisteren in Baghdad. Bij de vernietigde apparatuur gaat het ook om instrumenten voor het mengen van vaste raketbrandstof en andere apparatuur voor de produktie en reparatie van Scud-raketten. Raketten van dit type werden tijdens de Golfoorlog vorig jaar afgeschoten op Israël en Saudi-Arabië. „Voor de vernietiging van deze appara tuur weigerde Irak aan een vorige raketvernietigingsmissie van de VN in februari toestemming te geven. Dit betekent dus een stap vooruit", verklaarde Boothby. Baghdad gaf vorige week aan een controlecommissie van de VN een lijst van reeds vorig jaar door Irak vernietigd wapentuig, zo als raketten, lanceer-installaties, kernkoppen en chemische wa pens. Irak ging hiertoe over om een directe confrontatie met de VN-Veiligheidsraad op het laatste moment uit de weg te gaan. Onschuldigen na 17 jaar vrij LOS ANGELES - Twee man nen zijn gisteren in de Vere nigde Staten vrijgelaten nadat zij 17 jaar ten onrechte gevan gen hadden gezeten. Clarence Chance (42) en Benny Powell (46) waren tot levenslang ver oordeeld voor de moord op een hulpsheriff in Los Angeles in 1973. Rechter Florence-Marie Cooper bood de twee mannen haar „welgemeendste veront schuldigingen" voor het on recht dat hun was aangedaan. De rechter zei dat de politie van Los Angeles bij hun proces in 1975 opzettelijk bewijs heeft achtergehouden Luchtaanvallen op bases Kurden ANKARA - Turkse gevechtsvliegtuigen hebben giste ren luchtaanvallen uitgevoerd op twee kampen van op standige Kurden in Noord-Irak. Dit nadat het geweld door Kurden in het zuidoosten van Turkije verder was toegenomen. Bij de aanvallen, de vierde van deze maand, werden twee kampen verwoest van de verboden Kurdische Arbeiderspartij (PKK) in Hakurk, 10 km zui delijk van de Turkse grensstad Cukurca, en in een plaats die Durji werd genoemd. Turkse autoriteiten in de zuid oostelijke stad Diyarbakir, die toezien op de in het ge bied uitgeroeben noodtoestand, verklaarden dat bij de aanvallen gisteren geen slachtoffers vielen onder bur gers. Dit in tegenstelling tot verklaringen van Iraakse Kurdische organisaties, die echter geen aantallen noem den. Bij botsingen en aanslagen in het zuidoosten van Turkije kwamen zeker zes mensen om het leven. PKK- guerrillastrijders doodden in het dorp Orhankaya in de provincie Diyarbakir twee officiële dorpswachten en een burger nadat ze hun auto tot stoppen dwongen. ernongeluk E)aat gemeld' Petersburg - vijf da- een lek werd ge- blin de kernreactor bij het pische Sosnovy Bor zat er ?en dioactief jodium in de ïerifc boven Finland. Hannu cornen, vice-directeur van Centrum voor Stra- heèn Nucleaire Veiligheid, Naait er tussen 19 en 23 maart ;ch ters zijn genomen in lijla in het zuidoosten van ïeerpd. Koponen zei dat het deneringe verhoging van de hactieve straling ging, in pcvoegde er aan toe dat er ;le bkal geen jodium in de Dok j wordt waargenomen. nd tekende gisteren pro lusion bij Moskou omdat de regering formeel over het ongeluk zou varun gezegd. Hoewel de vooösche regering en het ge- Jarutebestuur van St. Peters rj hebben "gezegd dat er cienkel gevaar is voor de ovegezondheid omdat filters ondésnapte gassen onschade- jn', vemaakt zouden hebben, liedei kleuterscholen gisteren ingei de kinderen binnen te Ouders kregen het ad- in de melk van ondtinderen te doen. Om ze van eventuele radioactiviteit ïeekiichermen zouden kinde- r koenen lappen voor neus >nd moeten dragen. dar niemgetal van ngsla Jf832 cijfers g - Het tot dusver tzichbde langste en grootste gemlgetal bestaat uit 227.832 zesds, zo heeft een groep ikaanse wiskundigen bekendgemaakt. Een ovemgetal kan alleen door 1 i en gchzelf worden gedeeld. Ie criif aden.j^dt OGk voor het ontdek- overval dat begint met de cij- ur opë4 135 906 820 087 097 325 pisl verv°lgens nog 227.811 ,ef je telt. Om het getal hele- armiiff te drukken zijn 32 vel- smeldmPuterpapier nodig. ;geno* Vwo>ITEIN ROB WASHINGTON - Democra tisch kandidaat voor het presi dentschap Jerry Brown heeft na zijn nipte maar verrassende verkiezingszege in Connecti cut over collega-Democraat Bill Clinton opnieuw te ken nen gegeven dat hij graag Jes se Jackson tot vice-president zou maken. Jackson zei later dat hij ver eerd was dat iemand zijn dien sten op dat niveau zou waarde ren, maar hij wilde verder geen enkele toezegging doen. „Het is niet het tijdstip om daarover te spreken, lijkt mij". Brown is niet de eerste Demo cratische kandidaat die zich tot Jackson heeft gewend met het verzoek samen de strijd aan te binden met Bush en diens 'running mate', onge twijfeld de huidige vice-presi dent Dan Quayle. Jackson heeft in de VS de reputatie van een strijder te zijn voor de ar men en beschikt over aanzien lijke invloed onder zwarte kie zers en andere minderheden. Eind vorige maand, toen ten onrechte werd gemeld dat Jackson zich had geschaard achter senator Tom Harkin, ontstak Clinton voor een open microfoon in woede en sprak van „een smerige, achterbakse en verraderlijke streek". Clin ton realiseerde zich niet dat de microfoon open stond. Clinton zag zich door de nederlaag van dinsdag gedwongen zijn tac tiek te wijzigen en zijn aanval len op president Bush te rich ten op Brown. „Ik hou van een goed gevecht", zei hij in een verwijzing naar Connecticut, waar Brown 37 procent van de stemmen in de wacht sleepte, tegen Clinton 36 procent. door BERT VAN VELZEN Voor minder dan duizend gulden vliegje naar New York en voor iets meer dan duizend gulden naar San Francisco. En terug. Reizen is niet erg sjiek meer. Mensen vertrekken naar hete stranden in Benidormsmoking, zoals het draafpak in kermende zuurstokkleuren wel wordt genoemd. Jongelieden begroeten elkaar met 'Hoi, amigo, alles kits achter de rits?' en nemen afscheid met de heilwens 'Nou, de balie. Hou ze warm en laat ze niet valle'. De wereld is ingekrompen tot een groot pretpark. Reizen is voor iedereen, of het nu naar Thailand is, naar Alaska of naar Mexico. En reizen in een vliegtuig is al lang niet leuk meer. Je moet veel doorstaan om ergens te komen waar het mogelijk gezelliger is dan thuis. Lang geleden, toen vliegtuigen nog moesten concurreren met de drijvende paleizen van de stoomvaartmaatschappijen, at je aan boord van een vliegtuig met een bestek van zwaar zilver. Nu zitje met een plastic zaagje aan een gekartonneerde kip of een houten ham te pielen, voornamelijk om de tijd te doden. Aan boord van de fameuze Yankee Clipper, die kort na de tweede wereldoorlog het luchtruim regeerde - zo lees ik in een nostalgisch verhaal over de dood van PanAm - waren comfortabele vertrekjes ingericht, waarin tijdens de lange vluchten kon worden gerust of gekheid gemaakt met medepassagiers. Als je je schoenen buiten de hut plaatste werden ze hoogglanzend gepoetst. Dat was allemaal in de prijs van 675 dollar inbegrepen vooreen retour New York-Londen. Je kon ontbijten in bed. In 1939 vloog een Boeing 314 van PanAm naar Londen als een vliegend paleis. Er waren twee verdiepingen binnen het toestel, het bevatte drie cocktailbars, er was een eetsalon voor vijftien personen en er waren 35 slaapplaatsen. Er waren kleedkamers aan boord waarin men zich kon opdoffen voor het diner en in de staart van het toestel was een honeymoonsuite ingericht. Ach, hoe gaarne zou ik een stormachtige oceaanreis van 23 onvergetelijke uren in deze suite hebben doorgebracht! Ik kan er slechts met een onbestemd gevoel van weemoed over nadenken als ik, ingeklemd tussen twee heren in knisperpak. tijdens een zonnevlucht een minipakje boter probeer te openen, dat me vervolgens ontschiet en een oliespoor achterlaat op mijn broek, alsof ik iets smerigs heb gedaan. Hetzelfde gevoel van heimwee overmeestert me bij het lezen van verhalen over het dagelijkse leven van heren van betrekkelijke stand in het Victoriaanse tijdperk in Engeland. De jonggestorven Isabel Beeton - zij is slechts 29 jaar geworden - beschrijft wat er al zo van node is vooreen picnick ten behoeve van 40 personen, en waar wij thans tevreden zijn met een eitje en een toastje en een slokje sap, noteert zij grote hoeveelheden geroosterd lamsvlees, een ham, een veelvoud aan gebraden vogels, zestien dozijn puddinkjes, cakes en broodjes, 120flessen alcoholische en niet-alcoholische dranken en de noodzaak ten minste drie kurketrekkers mee te nemen. Tegenwoordig krijg je nauwelijks 40 man vooreen picknick bijeen, maar een dikke eeuw geleden hield men van grote gezinnen en een breed opgezette maaltijd. Isabel Beeton zelf kwam uit een gezin met twintig kinderen. Een heer van stand had toen minstens een butler, maar uit een gewoon salaris is dat niet meer te doen. Toen kon je, met een inkomen van 1000 pond sterling per annum, niet alleen een butler in dienst nemen, maar ook nog een kok, een huishoudster met assistente en een gouvernante. Die konden met zijn allen worden betaald uit een som van 65 pond sterling per jaar. Dat soort menagerieën kan heden ten dage slechts door schatrijke mensen worden gefinancierd. Gelukkig staat daar tegenover dat iedereen zich thans, al dan niet in Benidormsmoking, naar de verste uithoeken der aarde kan laten vliegen. van zif unerui scb'PPer van „De Swarte Swaen" bekijkt argwa- waarri?e br'©f. die h'' van Jan Robertsz heett gekregen. „Wie is yjjk de afzender?" vraagt zijn stuurman. De schipper tuurt oorsci^et acjres en |eest: „Aan Vrouwe Gout je Heijdenrijk te llpen- ten van Jan R0zertSZi aen boord van de „Hollander". Ver- <1 roept de schipper uit: „De Vliegende Hollander! De rijmel sta ons bij! Spijker de brief in de top van de grote mast... Dat is onze enige kans!" Want hij weet, dat elk schip tot ondergang is gedoemd, wanneer het „De Vliegende Hollander" heeft ontmoet. Doch als een matroos met de ongeluksbrief in de mast klimt, be trekt de lucht reeds en even later fluit de wind door het want. En •hoog over het schip vliegen krijsend de albatrossen... eé zu: elt YORK - De Vere- Staten, Groot-Brit- ]ië en Frankrijk willen de Veiligheidsraad uwfrnaatregelen treft te- ge1] Libië, nu kolonel jrgVnmar Gaddafi is te- fekomen op eerdere ;poeggingen om de ver in éten van de bomaan- enspp Pan Am-vlucht 103 Mn Lockerbie uit te le- dh aan de Arabische ff westerse landen heb- een ontwerp-resolutie tendvoor een wapenembargo, 'ar Uchtvaartembargo en di- Y%tieke isolatie van de nl€lafrikaanse staat. Op het kwartier van de VN is lks\ kondigd dat de resolutie rvo)edelijk morgen in be- ;n v cun handeling wordt genomen. Di plomatieke bronnen bij de VN zeiden dat het zeker is dat een dergelijke resolutie door de vijftien lidstaten van de V-raad wordt aangenomen. China zal zich als enige permanente lid staat met vetorecht vermoede lijk van stemming onthouden. Gaddafi liet in Tripoli aan de secretaris-generaal en diplo maten van zeven landen van de Arabische Liga weten dat hij de verdachten alleen zal uitleveren wanneer het inter nationaal Gerechtshof in Den Haag hem dat opdraagt. Het internationale hof heeft zich vandaag met de zaak bezig ge houden, maar een uitspraak zal waarschijnlijk weken op zich laten wachten. Het hof kan de uitvoering van zijn be slissingen niet afdwingen en is daarvoor volledig aangewezen op vrijwillige medewerking van de betrokken partijen. - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Moldavië De Moldavische politie is nog steeds in gevecht gewikkeld met etnische Russen die hun eigen republiek Trans-Dnestr hebben uitgeroepen binnen Moldavië. In de met raketten bestookte loopgraven is medische hulp onmisbaar geworden. FOTO: EPA MONTREAL - De kans om een vliegtuigongeluk te over leven lijkt groter te zijn dan de kans daarbij het leven te laten, zo blijkt uit cijfers over de vei ligheid in de luchtvaart. Volgens de jongste cijfers van de Internationale Organisatie voor Burgerluchtvaart (ICAO) is het aantal mensen dat in 1990 en 1991 ongelukken met reguliere vluchten overleefde groter dan het aantal dodelijke slachtoffers. Voor 1990 is de verhouding 675 tegen 495 en vorig jaar overleefden 935 mensen een ongeluk en kwa men er 817 om het leven. Bij het ongeluk afgelopen zondag met een Fokker F-28 van USAir in New York konden 27 mensen het ongeluk navertel len en verloren 24 mensen het leven. De ICAO, een organisatie van de Verenigde Naties, die in Montreal is gevestigd, zei dat in 1983 het aantal doden bijna tweemaal zo hoog was als het aantal overlevenden: 809 tegen 393. Andere luchtvaartdeskundi gen zeggen de bevindingen van de ICAO te kunnen delen, hoewel zij zich baseren op an dere gegevens. „Het algemene beeld op basis van de statistie ken is dat de kans een dodelij ke vliegongeluk - een onge luk waarbij ten minste één per soon om het leven komt - te overleven 50 procent is", aldus John Elders vice-voorzitter van de Luchtveiligheidsstich- ting in Rosslynn in de Ameri kaanse staat Virginia. Luchtvaartspecialisten schrij ven deze gunstige ontwikke ling toe aan de invoering van allerlei veiigheidsvoorzienin- gen, zoals verlichting in de vloer van vliegtuigen die in noodgevallen de weg naar de uitgangen wijst, steviger scho- kabsorberende stoelen en de toepassing van vuurvertragen- de materialen. Hoewel botsingen in de lucht de meest angstaanjagende on gelukken zijn, komen die rela tief weinig voor. Viervijfde van het aantal ongelukken gebeurt bij de start of de landing. Dat was ook het geval met ongeluk met de Fokker. Het grote gevaar bij ongeluk ken bij opstijgen of landen is dat de inzittenden die het neerkomen overleven er niet in slagen tijdig het toestel te verlaten. Veel passagiers van de F-28 van USAir kwamen om in de vlammen of het ijskoude water van de baai Flushing Bay. Het toestel was van de landingsbaan in het water ge schoten. „De cijfers laten zien dat bij een ongeluk dat kan worden overleefd, 80 procent van de passagiers het neerstorten doorstaat. Meer dan 20 procent van de aanvankelijke overle venden sterft daarna door brand of het inademen van rook", zegt Matthew McCor- mick, die verbonden is aan het Amerikaanse Nationale Trans port Veiligheidsbureau in Was hington. De woordvoerder van deze organisatie, Alan Pollock, voegt daaraan toe dat tijd de voornaamste factor is: „Tijd is het kostbaarste, tijd om het vliegtuig te verlaten". Luchtvaartinstantks kijken naar voorzieningen die passa giers die belangrijke extra se conden kunnen geven. Bij voorbeeld meer uitgangen of de installatie van nevelsproei- installaties tegen vuur en schadelijke dampen. Een mo gelijkheid waaraan de Ameri kaanse federale Luchtvaartau toriteiten denken, is vliegtuig fabrikanten te verplichten brandstoftanks te versterken en kleppen aan te brengen in brandstofleidingen om lekka ges te voorkomen. Jesse Jackson. FOTO: AP Zes doden in Bosanski Brod BOSANSKI BROD - De stra tegisch gelegen Bosnische stad Bosanski Brod is gisteren het toneel geweest van etni sche gevechten tussen Kroa- ten en Serviërs en hevige artil leriebeschietingen door het fe derale Joegoslavische leger en Servische milities. Daarbij kwamen zeker zes mensen om het leven en raak ten minstens twintig mensen gewond. Volgens Radio Saraje vo hielpen tanks van het fede rale leger de Serviërs. Het fe derale leger ontkende dit. Lord Carrington, voorzitter van de EG-vredesconferentie over Joegoslavië, liet zich ondanks de verheviging van de gevech ten positief uit over een politie ke oplossing. In de Sloveense hoofdstad Ljubljana zei hij hoopvoller te zijn dan drie maanden geleden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5