Indonesië: Nederlandse hulpverleners het land uit Geen paniek 5 11 r 71 MUSEA Auto-referendum Amsterdam mislukt Recordverlies DAF in '91 „Werkgevers moeten ziekteverzuim betalen" Simons zinspeelt op verplicht eigen risico Nederland wil een degelijke doodskist iieplan FNV voor werk gehandicapten i 14 Dagen Grati? n £eidóc(3outmit ■■IIIir.lllETillMHilf.liH donderdag 26 maart 1992 v 7 24 PAGINA'S in drie katernen WESTELIJK LEVEN jaar 'resistencia' i voor Indiaanse theologie Irown wil Jesse ackson als vice- president DEN OMGEVING plicht asbestvrije wering woningen rontrust partijen £cid&e Qowuvnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25298. Losse nummers 1,50. MuseujA laddeR UIT-bijlage Politie stelt onderzoek in naar bedreiging Karsten HAARLEM - De politie van Haarlem stelt een on derzoek in naar de telefonische bedreiging van Mi chel Karsten. De huisarts werd vanmorgen bedreigd en bestookt met verschillende anonieme telefoontjes naar aanleiding van zijn onthullingen over dopingge- bruik door topsporters. Eén van de bellers meldde, al dus Karsten, dat er een bom zou zijn geplaatst, waar na de politie poolshoogte kwam nemen maar niets vond. Hoewel Karsten in eerste instantie denkt aan een misplaatste grap, is er wel extra bewaking inge steld en houdt hij vandaag uit veiligheidsoverwegin gen geen praktijk. Karsten kwam deze week in het nieuws met de bewering dat hij aan meerdere leden van de Nederlandse schaatskernploeg doping had verstrekt. Door de sporters werd dit tegengesproken. Pagina 14: Karsten wendt zich tot Volksgezond heid. VN-vredesmacht in Cambodja machteloos PHUM SEREI - De strijd tussen de Rode Khmer en de regeringstroe pen in het centrum van Cambodja is zo hevig dat duizenden mensen op de vlucht zijn geslagen, de voed seldistributie tot stilstand is geko men en de troepen van de vredes macht van de Verenigde Naties ge vraagd hebben of zij wapens mogen dragen. Het bestand dat dit week einde getekend werd, is al aan flar den geschoten. De VN-vredesmacht in Cambodja (UNTAC) heeft nog maar de beschikking over 2000 van de voorgenomen 22.000 man die de vredestroepen in totaal moeten tel len om de overgang naar een demo cratisch bewind te begeleiden. AMSTERDAM - Een krappe meerderheid van 52,9 procent van de Amsterdamse stemmers heeft tijdens het referendum de voorkeur uit gesproken voor een drastische beperking van het autoverkeer in de binnenstad. Voor de min der vergaande variant A stemde 45,6 procent. De opkomst was ronduit slecht. Van de bijna 600.000 kiesgerechtigden kwam niet meer dan 26,6 procent opdagen. Ondanks de lage op komst is burgemeester E. Van Thijn van me ning dat de uitslag „richtinggevend moet zijn voor het verkeersbeleid de komende jaren. De kiezers die zijn gekomen moet je serieus ne men". Van Thijn wijt de lage opkomst aan het klimaat van ongeloof dat er voortdurend heeft gehangen rond de vraag of het gemeentebe stuur de uitslag wel serieus zou nemen. Doden bij viering cricketoverwinning ISLAMABAD - In een provin cie in het noord-oosten van Pa kistan zijn bij festiviteiten ter viering van het behalen van de wereldtitel cricket van Pakis tan twee mensen gedood en tien ernstig gewond. De bewo ners van de zone, die grenst aan Afghanistan, gebruikten explosief materiaal om uiting te geven aan hun vreugde. De uitbarsting kwam nadat Pakis tan in Australië voor de eerste keer wereldkampioen was ge worden. In de finale werd En geland verslagen. Pagina 14: Pakistan geeft En geland les EINDHOVEN - Vrachtwagenfabrikant DAF heeft over 1991 een verlies geleden van 395 miljoen gulden. De directie heeft besloten geen dividend uit te keren. Voor 1992 wordt gerekend op een winst- noch verlies- situatie. Dit heeft de raad van bestuur vanochtend be kendgemaakt. In 1992 zullen er 1600 indirecte ar beidsplaatsen verdwijnen. Directeur A. van der Padt sprak over het slechtste jaar uit de geschiedenis van DAF. Vooral de slechte gang van zaken in het Vere nigd Koninkrijk speelt DAF parten. Er zijn inmiddels maatregelen genomen om de afhankelijkheid van de Engelse markt te verkleinen. DAF kijkt vooral naar de Oosteuropese markt. In 1991 verloren 2000 mensen hun baan en in twee jaar tijd is het personeelsbestand met bijna 30 procent verminderd tot 13.413. Op jaarbasis moet dit een be sparing van 75 miljoen gulden opleveren. Van der Padt verwacht dat de bezuinigingen in 1992 zichtbaar worden in de resultaten. JAKARTA/DEN HAAG - Het besluit van de Indonesische regering op korte termijn een einde te maken aan de ontwik kelingsrelatie met Nederland heeft geleid tot grote verwar ring onder Nederlanders in In donesië. De regering in Jakarta zou Ne derlandse ontwikkelingswer kers een maand de tijd hebben gegeven hun projecten af te ronden en het land te verlaten. Volgens ontwikkelingswer kers in Indonesië zou de am bassade in Jakarta inmiddels van het besluit op de hoogste zijn gesteld. Het ministerie van buitenlandse zaken kon het bericht vanmorgen nog niet bevestigen. Evenmin was vanmorgen duidelijk of het be sluit van Indonesië alleen van toepassing is op de ontwikke lingshulp die de Nederlandse regering geeft, of ook op de hulp die via particuliere orga nisaties (Cebemo, Icco, Novib) aan Indonesië wordt gegeven. De Nederlandse regering heeft gezegd dat zij zich neerlegt bij het besluit van Indonesië. Jaarlijks kreeg het land onge veer 350 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp van Neder land. Verder vindt de Indone sische regering dat de IGGI, de groep van westerse landen die jaarlijks zo'n 9,5 miljard gul den geeft aan Indonesië, zou moeten worden opgeheven. Nederland is IGGI-voorzitter geweest vanaf de oprichting 25 jaar geleden. Jakarta is woe dend dat Den Haag een koppe ling legt tussen het geven van ontwikkelingshulp en het na leven van de mensenrechten. Minister Van den Broek heeft verklaard dat hij het besluit van Indonesië moeilijk kan rij men met de constructieve ge sprekken die hij onlangs met zijn collega AJatas heeft ge voerd. Volgens Jakarta ge bruikt Den Haag „ontwikke lingshulp als een instrument -van intimidatie en als gereed schap voor dreigementen aan het adres van Indonesië". De Indonesische minister van economische zaken Prawiro heeft gezegd dat zijn land wel zal voldoen aan de financiële verplichtingen die voortvloei en uit Nederlandse leningen. Pagina 3: Pronk onthutst over besluit Indonesië Barbertje „Barbertje moet hangen", zo vatte burgemeester M. Paats gisteren de strekking van het rapport van de onderzoekscommissie Coupépolder samen. De geplaagde burgemeester liet overigens direct weten die rol niet voor zichzelf te zien weggelegd. Alphens eerste burger blijft der halve vooralsnog gehecht aan het bestuurderspluche. FOTO: HENK SNATERSE Pagina 11: Fracties verbijsterd over houding Paats. Engwirda: 'Oordeel over B en W behoorlijk fors' w onderzoek naar auratie schilderij Newman Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - CDA-mi- nister Bert de Vries van sociale zaken vindt dat de aanvullingen die werkge vers betalen op het zie kengeld niet mee moeten tellen bij de berekening van de collectieve lasten druk. Dit heeft tot gevolg dat de overheid bij het vaststellen van de begroting voor 1993 wat ruimer in zijn jasje komt te zit ten: de voorziene 'besparing' van ruim één miljard gulden op de sociale zekerheid kan ge woon worden ingeboekt. De Vries vindt dat werkgevers bij de cao-onderhandelingen over terugdringing van het ziekteverzuim geen rugge- graat hebben getoond, en daar om nu zelf voor de gevolgen moeten opdraaien. „De over heid is er voor de wetgeving, de sociale partners voor de cao's. Dat willen ze zelf zo. Maar dan wil ik nu ook dat de overheid niet meer wordt aan gesproken op de financiële ge volgen van die cao's", zegt hij vandaag in een interview met De Volkskrant. Het kabi,net had er op gere kend dat de wettelijke beper king van het ziekengeld tot ze ventig procent en de mogelijk heid vakantiedagen in te hou den zou leiden tot een daling van de ziekte-uitkeringen. Nu de werkgevers in alle afgeslo ten cao's afzien van deze 'prik kels', vreest De Vries dat het ziekteverzuim onvoldoende wordt teruggedrongen. Dit be tekent dat er geen positief ef fect is op de collectieve lasten druk (het totaal aan belastin gen en premies). INFORMATIE ZONDER SENSATIE £cidóe Commit Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Medewerkers president Mexico verongelukt MEXICO-STAD - In Mexico zijn tien regeringsfunctiona rissen omgekomen toen hun helikopter in de zuidelijke staat Oaxaca bij mist tegen een berg vloog. De slachtoffers, on der wie hoge militaire functio narissen, medewerkers van de Mexicaanse president Salinas en functionarissen van de staat Oaxaca, bereidden een bezoek voor dat Salinas zou brengen aan Oaxaca. In ver band met het ongeluk is de reis uitgesteld. ZEIST - PvdA-staatsse- cretaris Simons van volks gezondheid lijkt de ene concessie na de andere te willen doen aan het CDA. Nadat hij eerder deze week de datum van 1 januari 1993 had losgelaten voor het overheve len van de huisartskosten naar de volksverzekering AWBZ, maakt Simons nu de indruk ook akkoord te willen gaan met het invoeren van een ver plicht eigen risico van waar schijnlijk 200 gulden per jaar voor iedereen. Dat blijkt uit een rede die de bewindsman gisteren hield in Zeist voor de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (VNZ). De staatssecretaris heeft zich lang verzet tegen een eigen ri sico voor iedereen, een harde eis van coalitiepartner CDA, omdat een eigen risico voor mensen met een laag inkomen een te zware last zou zijn. Vol gens ingewijden wil Simons alsnog overstag gaan nu hem duidelijk is geworden dat er anders, door tegenwerking van de christen-democraten, van zijn plan voor een nieuw verze keringsstelsel voor de gezond heidszorg, heel weinig terecht zal komen. In Zeist koos de staatssecreta ris zijn woorden zeer zorgvul dig. Hij wekte de indruk dat de bij de VNZ aangesloten zorg verzekeraars, de ziekenfond sen dus, hem dwingen tot maatregelen. De fondsen ver tonen een te grote aarzeling bij het aanbieden van vrijwillige eigen risico's, zei Simons. En hij voegde er dreigend/waar schuwend aan toe: „Als de ge boden vrijheid niet vrijwillig wordt gebruikt, kan de over heid genoodzaakt worden tot verplichte maatregelen". Pagina 3: Simons verwijt fondsen gebrek aan concur rentie ot zwaar bewolkt en I in de nacht en dH nd nog een enkele klfrtinimumtemperatuur leks 3 graden, gtemperatuur ler 7 graden. Matige it noordelijke en, kracht 3 4. Aart Worm Dit is Aart Worm. Aart is gastheer in 'Aarts Paradijs', het overheidspaviljoen met ondergronds controlecentrum op de Floriade. Aart is een twee meter lange computergestuurde worm, en 'groot coördinator' van de voedselproductie in de Nederlandse bgdem. Hij regelt de productie van groenten, bloemen en fruit, maar hij krijgt ook te maken met gifafval mestlozing en heiwerkzaamheden. Op twee grote beeldschermen (waarvan een de ondergrondse en een de bovengrondse beelden toont) presenteert Aart zijn problemen. FOTO: ANP IAAG Gehandicapten Üeeltelijk arbeidsonge- ?n die op een baan solli- moeten, als ze aan de I-eisen voldoen, volgens ,centrale FNV altijd wor- (tgenodigd voor een ge- Als ze dan toch worden |zen moet de werkgever een brief met duidelijke !n verklaren. it daar niet mee eens is, en klacht kunnen indie- j een commissie in het of de bedrijfstak, aldus V in een vanmiddag ge presenteerd actieplan. Het plan heeft als doel af te reke nen met het negatieve beeld dat veel werkgevers nog altijd hebben van gehandicapten. De FNV streeft ernaar dat het aan tal gehandicapte werknemers oploopt naar vijf procent van het totale personeelsbestand. Nederlant telt momenteel tus sen de 300.000 en 400.000 ge handicapten. Volgens voorzit ter Ab Vriethoff van de Gehan dicaptenraad bestaan er nog altijd veel vooroordelen over gehandicapten. „Maar wij zijn geen mensen die van een an dere planeet komen. Daarom is het belangrijk al op scholen te integreren. Kinderen met een handicap moeten gewoon tussen andere kinderen op groeien, dan kijken mensen la ter niet meer vreemd tegen een gehandicapte aan. Natuur lijk, in een baan zijn soms aan passingen nodig, maar die zijn niet altijd even duur en de werkgever krijgt de kosten vergoed. Ik vind het te gek voor woorden om te denken dat als iemand een arm mist hij of zij dan niet meer werken! Zeker, als iemand die vanaf zijn middel verlamd is aan het werk gaat, dan betekent dat wel iets. Dat is niet eenvoudig, maar ook dan hoeft het geen onoverkomelijke problemen op te leveren. Het klinkt hard, maar ik zeg altijd: als een di recteur van een bedrijf gehan dicapt raakt, moet je eens zien wat er allemaal mogelijk is". Als werkgevers te weinig doen om banen voor gehandicapten te scheppen, zal het kabinet vermoedelijk volgend jaar werkgevers wettelijk verplich ten tussen de drie en zeven procent gehandicapten in dienst te nemen, afhankelijk van de bedrijfstak. Vriethoff zou liever zien dat bedrijven drie jaar de kans krijgen een gehandicaptenbeleid op poten te zetten. Pagina 4: Gehandicapte moet bedelen om baantje HILVERSUM - Waar vind je in Nederland nog een beurs die geopend wordt met klokge lui? Waar vervolgens rustige orgelmuziek klinkt, de bezoe kers in stemmige kleding rondlopen en de gesprekken op bijna fluisterende toon wor den gevoerd? In Hilversum. Eens in de vier jaar wordt daar de Nuvu-Expo gehouden. De elfde editie van deze vakbeurs voor de uitvaartbranche begon gistermiddag. Zorg voor het milieu is in het uitvaartwezen een 'must'. De milieuvriendelijke doodskist, blank grenen, zonder een spoortje lak, loopt als een trein. De bekleding aan de bin nenkant is niet van kunstzijde, maar van katoen. „Kijk, dit is ook nieuw: houten grepen. Dat draagt fantastisch hè. Voelt u het? Je hebt echt wat in je han den". Wervende taal van een vertegenwoordiger van de fir ma Bogra tegen een groepje begrafenisondernemers uit Assen, dat instemmend knikt na het uitproberen. Een hou ten greep over de hele lengte van de kist, vinden ze minder geslaagd. „Die gaat klapperen op de baar als je naar het graf toeloopt, of tijdens de rit in de lijkwagen", luidt het professio nele afkeurende oordeel. Het aantal degelijke houten kisten overheerst, maar kisten en bekleding in allerlei kleur tjes zijn op verzoek leverbaar. Echte uitspattingen zijn er nauwelijks, maar weinig men sen hebben een allerlaatste verrassing in petto. Na lang na denken komen de standhou ders met een architect die in een kist in de vorm van een potlood is begraven, een aids- slachtoffer dat in een knalrode kist ter aarde werd besteld en een vrouw die als Assepoester in een glazen kist wilde liggen. Pagina 3: Mensen hebben ge noeg van anonieme gedenk plaatsen Geruststellende woorden vandaag van professor Terwindt: we houden het droog. Niet wat het weer betreft, want de professor is geen meteoroloog, maar geoloog. Hij noemt het dan ook indianenverhalen als er wordt beweerd dat Nederland op korte termijn onder water zou lopen als gevolg van stijging van de zeespiegel. Die stijgt al eeuwen. Elke duizend jaar een meter. En nog steeds houden wij ons hoofd boven water. Er is geen enkele reden tot paniek of om het hogerop te zoeken. Dus kan iedereen gerust hier blijven en een abonnement op de Leidse Courant nemen om op de hoogte te blijven van het wel en wee der lage landen. Inclusief over alles wat de professoren daar over te zeggen hebben. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. (3 direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Rushdie ontmoet senatoren VS NEW YORK De door Iran ter dood veroordeelde auteur Sal mon Rushdie heeft gisteren een ontmoeting gehad met enkele Amerikaanse senatoren. Na een lunch met de parlementsleden sprak hij met de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken. Eerder had de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS gemeld dat na aandringen van de Amerikaanse regering het gesprek was afgezegd. Maar kennelijk berustte dat bericht op een misver stand. Rushdie spreekt niet met vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. Rushdie brengt momenteel onverwacht een bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij dinsdag bekend maakte dat zijn omstreden boek 'De Satanische Verzen' ook in een goedkope uitgave zal verschijnen. Een woordvoerder van Rushdie in Londen kondigde gisteren aan dat de goedkope ver sie eveneens in Groot-Brittannië op de markt wordt gebracht. Postcode/Plaats: I l I I I Telefoon: (Indien doortoe aanleiding besloot, kan een ven Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag Voorl: (voor controle op bezorging) 8 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1