Duiker verrukt over porselein 5 r Muziek: Wilde Bloemenbloeien in het theater Theater: Fatale begeerte bij Zuidelijk Toneel Muziek: Hair9 is vermaak voor het hele gezin Film: Robert de Niro als psychopaat 'Je denkt natuurlijk aan heel veel dingen als je naar beneden gaat en je ziet zo'n wrak liggen. Is het groot, waar komt het vandaan Portugal misschien House party op danspodium Kinderopera 'Assepoester' laat kleintjes soms zingend de zaal verlaten. VERDER OP DEZE PAGINA Angela Groothuizen op 17 mei samen met The Rude, de verwachte popevenementen en de muziekagenda. Sylvia de Leur speelt in 'Het Verjaardagsfeest', een feest vol vragen. VERDER OP DEZE PAGINA Roodbonte koeien op het toneel van de Leidse Schouwburg. En in Amsterdam komt een jongerentheaterdag. U Annette Bening is scherp van de tongriem gesneden actrice in 'Bugsv'. UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON U7I-122244/DONDERDAG 26 MAART 1992 Frank Boeijen:'Dat het succes zo lang zou duren had ik nooit gedacht'. door John Stael verker Hallstrom verheugt zich op zijn komst naar Amsterdam, volgende week. Hij neemt zijn vrouw, moeder en misschien nog wat andere familieleden mee. De Zweed heeft ook alle re den om met een brede glimlach door het leven te gaan, want met een beetje geluk vertrekt hij hier weer met een slordige mil- ;n gulden op zak. Als de veiling bij Christie's in het door hem bij Vietnam opgedoken porse- lin tenminste de verwachte vier miljoen gulden ibrengt. Gezien de belangstelling van eerdere ïilingen van scheepsladingen hoeft Hallstrom di geen grote zorgen te maken. Hij weet dat ïn kassucces als bij de veiling van het VOC- lip 'De Geldermalsen', waarvan de inhoud in 186 bij Christie's voor een record bedrag van miljoen gulden werd geveild, er niet in zit. De it van Hallstrom bevatte namelijk geen la- ïgsbrief of andere aanknopingspunten voor exacte datering. Maar hij zit daar niet mee. ferker Hallstrom werkt al sinds 1981 op het fstelijk deel van onze aardbol. Hij heeft, met thuishaven Singapore, een bedrijf dat gespe- liseerd is in offshorewerk. „Maar", zoals hij 'zegt, „we doen ook wel eens wat voor ons :ier, zoals op zoek gaan naar wrakken. Schat- zou je het kunnen noemen". 'et porselein, dat 7 en 8 april wordt verkocht, is "genlijk in 1989 gevonden door Vietnamese vis- -irs. „Zij hebben mij gevraagd of ik ze wilde hel- ïn en dat heb ik maar gedaan"lacht Hall- rom. „Maar toen wist ik echt niet hoe het uit- hdelijk zou aflopen. Nu is het inderdaad heel jteressant geworden. Dat is het ook al zonder ild, maar nu helemaal". Van de opbrengst joet wel een deel worden afgedragen aan de letnamese regering. Dat was de voorwaarde )ordat Hallstrom het duikcontract mocht slui- jn. GEVAARLIJKE STEENVIS allstrom wist dat het een kostbaar project zou orden toen hij zijn thuishaven tijdelijk ver patste naar de zuidkust van Vietnam. Er joesten een groot schip, personeel, voedsel en trusting beschikbaar zijn. „Ik heb er geld voor {oeten inzamelen, want toen we er aan begon- ïn hadden we nog geen garanties dat we er fi- incieel zouden uitkomen", vertelt hij. b boot waarmee Hallstrom ging schatjagen is Irspronkelijk een Nederlands schip van Smit, geleverd in 1969. Vele namen heeft het schip ihad. Uiteindelijk kocht Hallstrom het in 1990 ider de naam Dai Lanh. riet is altijd een geluksschip geweest en je ziet ;t nu weer", vertelt Hallstrom. „We wisten dat i Vung Tau op zo'n veertig meter diepte moest Jgen. Daar heb ik de bemanning op afgestemd, r waren 47 man aan boord, inclusief mijzelf. Ik ^d de beschikking over twintig Vietnamese jiikers". Ne hebben steeds op zeker gespeeld, niemand ocht te lang in het water. Natuurlijk moetje >k geluk hebben en dat hebben we gehad. Ei- snlijk heeft er maar één klein ongeluk plaats ihad en toevallig was ik het slachtoffer. Niet nstig, niks bijzonders zelfs. Kijk, een duikope- itie zonder ongelukken kom je niet veel tegen, ■iÉHaiyiÉÉM Twee medewerksters van Christie's bewonderen een deel van de omvangrijke porselein-collectie. dus achteraf mogen wij zeker niet mopperen". „Het enige waarvoor we echt moesten uitkijken was de steenvis. Een gevaarlijke vis met heel scherpe punten op de rug waar je heel gemakke lijk je voet op kan zetten, maar nog gevaarlijker omdat het bijna onmogelijk is om de vis te zien. Die houdt zich verborgen tussen of onder stenen op de bodem van de zee en lijkt ook op een steen. Ik kan je verzekeren: als je in aanraking komt met die vis dan ben je er heel slecht aan toe. Ge lukkig is dat niet gebeurd, we zijn erg voorzich tig geweest", zegt Hallstrom nog tevreden. „We hadden ook het geluk dat het zicht heel erg goed was. Dat had ik wel eens anders meege maakt. Je denkt natuurlijk aan heel veel dingen als je naar beneden gaat en je ziet zo'n wrak lig gen. Is het een groot schip Waar komt het van daan Portugal misschien Mogelijk tref je wel lijken aan. Het zou kunnen zijn dat er eerder naar het schip was gedoken, maar dat dit fataal is afgelopen. Waarom is het schip gezonken Is het echt porselein en eventueel verkoopbaar, dat soort dingen beheersen je gedachten". SPECIALISTEN „We zagen al snel dat het een Chinees schip was en dat er brand aan boord was geweest. Ook het porselein was geblakerd en beschadigd. Heel snel hebben we er toen wat specialisten bij ge haald. Onder anderen een vrouw die in Thailand woont en een aantal gerespecteerde boeken over porselein heeft geschreven. Zij was erg blij met onze uitnodiging om naar Vietnam te komen en kwam er al snel achter dat veel tekeningen op het porselein typisch Nederlands waren. Later bleek dat het schip is vergaan tijdens een reis van China naar Batavia". „Ik kende Christie's en ik wist dat het porselein verkocht moest wor den. Zij zijn toen hier in Vietnam gekomen en het leek me de meest professionele organisatie om mee samen te werken. Ik kan je verzeke ren dat er heel wat mensen geïnteresseerd waren om met ons in zee te gaan". Hallstrom vertrekt niet lang na de veiling weer richting Singapore, want hij heeft nog meer projecten op stapel staan. Sommige olie maatschappijen willen van zijn diensten ge bruikmaken. „Dat doe ik al jaren, maar dui ken naar scheepswrakken is echt veel interes santer", lacht Hallstrom heel luid. Christie's (Cornelis Schuytstraat 57), Am sterdam: Veiling van de 'VungTau Cargo', 28.000 exemplaren 17e eeuws Chinees export porselein, variërend van pronkgoed tot vaat werk. Het meeste porselein wordt per kavel verkocht. Kijkdagen van maandag 30 maart tot en met maandag 6 april van 10 uur tot 16 uur. Veiling op dinsdag 7 en woensdag 8 april om 10.30 uur en 14 uur. Het Danstheater in Den Haag biedt 4 april ruimte aan een massaal dansfeest met house-muziek. Het begrip house party staat volop in de belang stelling: dansfeesten met house-muziek die zich buiten het reguliere circuit van de disco's afspe len. De feesten zijn ook niet helemaal openbaar, maar min of meer vriendenpartijen - of althans voor vrienden van vrienden van vrienden - en worden de ene keer georganiseerd in een grote kelder, dan weer in een loods of bunker, soms op een landgoed of noem maar op. 'Another Dance Event' speelt zich zaterdag 4 april af op het buitensporig grote toneel van het Danstheater aan het Spui in Den Haag. Men hoeft zich dus geen zorgen te mak :n over brand veiligheid, nooduitgangen en andere zaken waardoor de autoriteiten nu een beetje met scheve ogen naar de nieuwe trend kijken. „We kunnen duizend mensen hebben", zegt or ganisator Gilbert van Haasen. „Dan is het nog net leuk". Zijn zakenpartner Willy Eissens vult aan dat de mega-feesten, zoals die thans al in veilinghallen en visafslagen worden gehouden (soms met wel zevenduizend mensen), toch niet echt geweldig zijn. En geweldig moet wél de house party in Den Haag worden. Binnen het circuit van vaste house party-bezoekers zijn de afgelo pen weken pamfletten, zogeheten flyers, verspreid die de mogelijkheid geven op speciale voorverkoopadressen in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Antwer pen of op de avond zelf aan de kassa toe gangskaarten te kopen. „Als we niet vol zitten en mensen komen zonder flyer bij de kassa, kunnen ze er heus wel in", zegt Willy. „Maar we willen niet iedereen bin nen. Geen mensen in trainingspakken. Het is een feest", verduidelijkt hij het strenge 'Dress code' op de uitnodiging. „En we willen ook geen dronkelappen of mensen die alleen maar knetter stoned zijn". De party-organisatie draagt het hare aan het bijzondere karakter van het festijn bij door voor discjockeys met klinkende na men te zorgen: Dimitri, Remy en Danny. Aanvang 23 uur tot VERDER 0P DEZE PAGINA Het gehele overzicht van de bioscopen in Leiden en Den Haag. Ook de exposities in galeries en musea. 'iHm'HHHmT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19