ibo dit jaar van vee tot vleeswaar 6oed °p tijd LEIDEN OMGEVING erplicht asbestvrije plevering woningen erontrust partijen CARA-patiënten zijn gebaat bij verhuizen L Vernieuwing riolen uitgesteld door kosten Haagsche Schouwbrug £cidóc(3ommit Leiden voorstander van heffing op storten van afval Riool gemaal in gebruik pEN De PvdA en de izijn ongerust over de lichting die woning- tverenigingen hun jders opleggen, om rigen bij vertrek as- rrij op te leveren, de hoge kosten clie verwijderen van as- ïnet zich meebrengt, mensen de kanker- ekkende stof zitten, frmt het een belem- ng om te gaan verhui- leek gisteravond bij de lering van de raadscom- milieu, waarin de As- ha werd behandeld, t staat onder meer dat kcorporaties op dit mo- 1 bewoners verplichten pningen asbestvrij op te n. Asbest is onder meer ikt in brandwerende pla ten en Novilon-vloerbedek- king van voor 1985. De verwijdering van alle mate riaal waarin asbest is verwerkt, jaagt een particulier echter op forse kosten. Om het gevaar voor de gezondheid te minima liseren, kan het beste een ge specialiseerd bedrijf worden ingeschakeld. WD-raadslid A. Geertsema had daarover de nodige twijfels: „Door de hoge kosten menen veel mensen dat ze het asbest maar niet moeten verwijderen". Zijn PvdA-colle- ga R. Hulsker voegde daar nog aan toe dat de verplichte as bestvrije oplevering een be lemmering kan vormen om te verhuizen. Proefproces Juist om aan die hoge kosten tegemoet te komen, is de ge meente Leiden op dit moment in onderhandeling met enkele sloopaannemers, gespecia- leerd in asbestverwijdering, om werkzaamheden via 'groot- verbruikerscontracten' tegen een goedkoper tarief uit te voe ren. Desondanks waarschuw de wethouder De la Mar ervoor dat Leiden geen geld heeft om de tegemoetkoming uit eigen zak te betalen. „Stel: het kost 3000 gulden per woning. Hoe veel woningen zij het er? 100? Misschien wel 1000". De la Mar beloofde voorts de mogelijkheid te onderzoeken om tegen de producent van het asbesthoudende Novilon, For- bo Krommenie, een proefpro ces aan te spannen namens Leidse bewoners. Een maand geleden bepaalde de Haarlem se rechtbank echter al dat For- bo niet hoefde op te draaien voor de kosten die gepaard gaan met de verwijdering van het asbesthoudend zeil. Ook dit proces was aangespannen door een particulier. f jaar voor ietpartij istenmarkt EN - Een 35-jarige Lei- ris vanmorgen veroor- 'tot een gevangenis- an vijfjaar. n schoot op 5 december lar de eigenaar neer van ït Centrum aan de Bees- rkt in Leiden. De man zwaar gewond. Zijn —hield aan de schietpartij ;hte -verwonding over. veken geleden eiste de van justitie een straf s jaar. Volgens de offï- s er sprake van voorbe- Jrade. De Leidenaar zou Édelijk gedreigd hebben |é-ejgenaar 'kapot te - igs voor de schiet |ad had hij ruzie met het jffer gehad. Een uur schietpartij ging de fear die onder invloed fohol en cocaïne ver net bloemen naar café litrum om de ruzie bij te T Hij vertrok naar het Malle Babbe om kort net een vuurwapen te- jomen. De man is in een |trisch rapport vermin- •ekeningsvatbaar ge- Iomdat hij zichzelf als ■van zijn verslavingen Ier in de hand zou heb- Jvaak agressief gedrag ALLERLEIDS Repetities De muziekschool is begonnen met repetities voor (licht) ge vorderde instrumentalisten en vocalisten met als uitein delijke doel de formatie van een gelegenheidsjazzorkest dat één keer een uitvoering geeft. De kosten voor tien ses sies bedragen negentig gul den. Inschrijven: Rapenburg 22, tel. 141041. De repetities vinden plaats in het gebouw van de afdeling lichte mu ziek, Pieterskerkhof 4a. Slag werk, toetsen, microfoons en versterkingsapparatuur zijn aanwezig. Vrijwilligers De Vereniging Leidse School tuinen zoekt vrijwilligers. De vereniging beheert drie com plexen met schooltuinen waar 470 kinderen tuinieren. Ze doen dat één uur per week in lesverband. De vrijwilli gers zijn nodig om hen meer individueel te begeleiden. In formatie via 071-214996 of bij het schooltuincomplex Cro- nesteyn, 071-321949. Kennemerduinen Een twaalf kilometer lange wandeling door de Kenne merduinen in Overveen met een bezoek aan een uniek vo gelreservaat wordt op maan dag 6 april gelopen. De prijs voor deelname bedraagt 16,- en een strippenkaart (exclu sief lunch, inclusief koffie). Opgeven voor 3 april bij buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, telefoon 071-412515. Guido Gezelle De T.S. Eliot Society houdt morgenavond een lezing met gedichten van Guido Gezelle. Acht lezers zullen uit zijn werk voorlezen, onder leiding van Tj. Westerdorp. De avond wordt gehouden in de Burcht, van acht uur tot tien uur. Voetreflextherapie Het buurthuis Cornelis Jop- pensz, Oppenheimstraat 6a, organiseert een korte serie over voetreflextherapie. Zo wel aan theorie als aan prak tische toepassing wordt aan dacht besteed. De drie bijeen komsten zijn op de donderda gen 2, 9 en 23 april. Kosten: 25 gulden. Opgave bij het buurt huis, tel: 132462. Horus Folkclub Horus houdt morgen een concert in De Waag aan de Aalmarkt. Dan treden op de close harmony groep The Yellow Plastic Whistle Birds en Vrouwfolk- Wethouder Tj. van Rij (ruimtelijke ordening) heeft gistermiddag met het opendraaien van een kraan het rioolgemaal Roomburg officieel in gebruik gesteld Dit gemaal, gelegen aan de Zaalbergweg, verzamelt al het afvalwater van de op Roomburg gevestigde bedrijven Van hieruit wordt het rioolwater richting Voorschoter- weg gepompt, waar zich een zuiverings installatie bevindt. In de toekomst zal het woongebied van Roomburg ook op het gemaal aangesloten worden. Het gemaal heeft ongeveer zeven ton gekost. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De medische indicaties, die de Leidse GGD verleent aan CARA- patiënten die wonen in een vochtige woning, blij ken over het algemeen goed te werken op hun ge zondheid. CARA-patiën ten die verhuizen naar een droge woning hebben minder ademhalings- klachten. Dit geldt met name voor kinderen. Dit is de uitkomst van de afstu deerscriptie 'CARA en Wonen' van medisch studente M. Smulders. Ze bood deze gister middag aan aan de wethouders Van Rij (volkshuisvesting) en De Vreeze (welzijn). In op dracht van de GGD onder vroeg Smulders 39 Leidse CARA-patiënten, die op medi sche indicatie van de GGD wa ren verhuisd naar een droge woning. „Het was al langer be kend dat vochtige huizen extra last veroorzaken bij CARA-pa tiënten, maar nu toont dit on derzoek het ook echt aan", al dus Smulders. Ze ontdekte dat van de 39 pa tiënten er 31 (80 procent) min der klachten hadden na de ver huizing naar een droge wo ning, en 25 mensen (60 pro cent) bleken minder medicij nen te slikken. Ook leden de onderzochte patiënten onder aanzienlijk minder maat schappelijke beperkingen (schoolverzuim, sport). Vooral de kinderen reageerden goed op de verhuizing: alle achttien onderzochte kinderen hadden minder klachten. „Dit komt vooral omdat kinderen gevoe lig zijn voor prikkels van bui tenaf. Verdwijnen die. dan her stelt hun slijmvlies sneller dan bij oudere mensen", aldus Smulders. Volgens J. De Nooy, hoofd af deling sociaal medische zorg van de GGD, is het niet toeval lig dat het rapport nu ver schijnt. „Het is nodig om nog eens aan te geven hoe belang rijk het voor CARA-patiënten is om te kunnen verhuizen. Vooral nu in de toeköiïist de woonruimte anders verdeeld gaat worden". In de toekomst zullen woningzoekenden moeten reageren op adverten ties in een speciale woonkrant, in plaats van te wachten op een aanbod. Alleen urgente geval len krijgen vrijwel onmiddel lijk een woning aangeboden. Volgens Van Rij worden CARA-patiënten ook 'in- dit nieuwe systeem gewoon pp de urgentielijst geplaatst. De Nooy wil namens de CARA-pa tiënten nog wel overleg voeren over een versoepeling van dê toekomstige regel, dat één ur- gentiegeval na weigering van een bod geen ander bod meer krijgt. 'Signalen' In vochtige huizen leven huis stofmijten en schimmels, die extra luchtwegvernauwingen veroorzaken bij mensen met luchtwegaandoeningen (ast ma, chronische bronchitis). Volgens Smulders gaat het vooral om huizen in de binnen stad. Die kennen dikwijls geen goede natuurlijke ventilatie, onder meer omdat er te goed geïsoleerd is. Volgens wethouder Van Rij vangt de gemeente dit pro bleem bij renovatieprojekten op door mechanische ventila tie aan te brengen. Dit is bij voorbeeld gebeurd bij de gere noveerde flats in de Slaagh- wijk. Wethouder De Vreeze meende gisteren dat het rap port 'goede signalen' gaf aan de gemeente, op een moment dat deze bezig is met prioritei ten te stellen in de nota Volks gezondheid. LEIDEN Vernieuwing van de Haagsche Schouwbrug, die op instorten staat, zal volgend jaar ten koste'gaan van vervan ging van riolering en wegdek. Gedeeltelijke vervanging van de veértig kilometer riole ring die nog van voor de oorlog dateert, kan dan niet onder handen worden genomen, net zo min als vernieuwing van het Wegdek van bijvoorbeeld de Herensingel. Jaarlijks is zo'n zeven miljoen gulden beschikbaar voor on derhoud aan de infrastructuur. Voor de vernieuwing van de brug zou de komende twee jaar telkens 1,5 miljoen gulden op zij worden gelegd. Wanneer dat bedrag wordt be steed aan een nieuwe brug, schiet er geen geld meer over voor de soms broodnodige ver nieuwing van riolering. L. Barendregt, hoofd van de af deling civiele werken: „Er ligt zo'n 40 kilometer riolering van voor de oorlog. Die geven we sowieso geen langere levens duur dan een jaar of 40 a 50. Het ligt er nog wel, maar als er ergens een buis springt, krijg je onmiddellijk een kettingre actie". Werken die voor 1992 zijn ge pland, zullen niet onder een versnelde aanleg vón de nieu we Haagsche Schouwbrug lij den. Dit jaar is geld gereser veerd voor de Blauwpoorts- brug (1,75 miljoen) en de Zijl- poortsbrug (2 miljoen), ver- keersvoorzieningen (200.000 gulden), riolering en asfalte ring (400.000 gulden), en ver nieuwing van het wegdek van de Lammenschansweg (450.000 gulden). Het bedrag dat in totaal voor vernieuwing wordt gereser veerd, drie miljoen, is net toe reikend om de bovenbouw te vernieuwen. Schoonheid Het brugdek en de ophanging wordt dan vernieuwd. Als na dere inspectie echter uitwijst dat de fundering van de brug ook in slechte staat verkeert, moet ook de onderbouw volle dig worden vernieuwd. De kos ten daarvoor bedragen zo'n 7 a 8 miljoen. Barendregt denkt dat het zover niet hoeft te ko men. „Er zijn geen aanwijzin gen dat de brug aan zetting, on derhevig is. Er zitten hier en daar wat scheuren maar dat is meer een kwestie van schoon heid dan van constructie". Maar het project wordt ook fors duurder als besloten wordt de brug meteen breder te maken dan zij nu is. Wet houder Van Rij (ruimtelijke or dening) heeft al duidelijk ge maakt dat hij in elke geval de fietsersbrug, die nu los V&n de autobrug ligt, wil integreren. Op een verdere verbreding van de brug is de onderbouw niet berekend, zodat die ook zou moeten worden vernieuwd. Zowel thuis als op reis zal dit ha Voor de 42-ste ördt aanstaande za- I in Leiden de Paas- jtoonstelling (Vebo) fien. Vanuit het hele (turen mesters hun len, lammeren en fts naar de Groe- fcallen, in de hoop lijs te bemachtigen pt mooiste en vetste Ve willen ons dit let alleen richten op nsen, maar ook op 'nsument. Daarom .teren slagers hun aren en geven tips )e het vlees te berei- ddus A. de Jong, di- r van de Groenoord- toonstelling richt zich Groep °P het vleesvee (het n slachtvee).. Alle die ter verwachting zo'n Iriehonderd, worden 's Is gekeurd in een cen- UtO Dlté "De dieren worden Jeurig opgemaakt, met van at Eigenlijk is net als indenlWen- Die knappen zich ils ze de deur uitgaan", Jong. De dikte van het >rdt als eerste maatstaf "or- n, maar ook de verzor ging kan punten opleveren voor het klassement. Een spea ker geeft bij de keuring tekst en uitleg voor het publiek, zo dat dit alles keurig kan bijhou den en controleren. Hierna vindt er een demonstratie van twee stamboekkoeien plaats, waaronder het Franse Limou- sin-stamboek. Rond twee uur 's middags worden uiteindelijk de Paasrunderen, -schapen en -varkens gekozen uit de 's och tends geselecteerde dieren. De winnaars van zaterdag maken kans op een nationaal kampi oenschap, waarvoor op 11 april in Den Bosch zal worden gepa radeerd. „De ervaring leert dat een Leidse winnaar altijd een grote kans heeft op de over winning", kijkt De Jong voor uit. „Dit komt doordat het in Leiden een vrij zware tentoon stelling is, waarbij de belang rijkste mesters meedoen". Braden Dit jaar zijn er extra publiek strekkers ingebouwd in het programma. Er wordt een Paasdorp ingericht, waarbij kinderen kunnen paalklim- men voor rookworsten en het gewicht mogen raden van slachtstieren. Dit jaar presenteren slagers ook hun vleesprodukten. „Dit doet op het eerste gezicht mis schien wat merkwaardig aan. Aan de ene kant van de hal staat levend vee, aan de andere Jonge dieren zijn vaak publiekstrekkers op de Vebo-tentoonstelling. kant ligt het dode vee in de koelvitrines", erkent De Jong. „Maar de slagers geven de be- bijvoorbeeld vleeswaren en het gebruik van specerijen bij gebraden vlees". Voor de be- FOTO: WIM VAN NOORT gersgerechten worden klaar gemaakt op grote grills. De Jong verwacht komende zoekers extra informatie over zoekers zullen speciale sla^ zaterdag rond de 3000 bezoe kers. Het aantal inzenders schat hij rond de zeventig. „Er komt steeds meer landelijke belangstelling voor de Leidse Paasveetentoonstelling. Als je met de dieren bijvoorbeeld he lemaal uit Zwolle komt, dan moet de dag wel iets inhou den". Niet alleen veehouders komen op de tentoonstelling af, ook voor de slagers blijkt het aantrekkelijk te zijn. „Vroeger toonde een plaatselij ke slager trots zijn speciaal aangeschafte Paaskoe aan zijn klanten. Dat was dan een hele optocht door de straten. Te genwoordig hebben slagers als reclame een beker of lintje in hun etalage, dat ze gewonnen hebben bij de Paasveetentoon stelling", aldus De Jong. Jubileum De organisatie is in handen van de Vebo (Vereniging tot het bevorderen van de agrari sche belangen in de Rijn- en Duinstreek). Deze belangen vereniging voor agrariërs, die 55 jaar bestaat, organiseert elk voor- en najaar .een manifesta tie voor haar leden. In '70 werd voor de eerste keer haar Paas veetentoonstelling in de Groe- noordhallen gehouden. De 250 leden van de Vebo hebben gra tis toegang, voor anderen is de eptree vijf gulden (kinderen en 65+ ƒ2.50). De tentoonstel ling duurt van 9.00 uyr tot 15.00 uur. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het - bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- - mogelijkheden. Het wordt H\\- CïiÜCfïPi V« V van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Cj?, V Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd, ^6^»— ^^loteer als nieuw^ïffijnn^e ingaande: I Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f82.80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur .deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ ■nnTiiiiwui.iiiHi'Hiini idóaOowiant DONDERDAG 26 MAART 1992 nbrekers aangehouden Winkels gekraakt JORSCHOTEN - De politie van Voorschoten eft twee Leidenaren van 29 en 30 jaar gearres- erd die ervan worden verdacht dinsdagavond i inbraak te hebben gepleegd, dan wel mede- chtig te zijn geweest in een woning aan de Pa- trinalaan in Voorschoten. De politie kreeg ïsdagavond een melding dat een automobilist h in de buurt van de Chopinlaan verdacht op- :ld. De politie trof toen de 30-jarige Leidenaar met in zijn auto een schilderij en een klok. man vertelde aanvankelijk dat hij zijn vriend de buurt had afgezet die op zoek was naar zijn endin. De politie is vervolgens op zoek ge- an naar de man. De andere dag meldde hij h en bekende een inbraak die hij die avond irvoor rond half negen had gepleegd. Het >etal is in verzekering gesteld. LEIDEN - In zeven winkels in Leiden-zuid is gisternacht ingebroken. Vier daarvan liggen op het Diamantplein, twee aan de Aaltje Noorderwierlaan en één op het Vijf Meiplein. De buit bestond uit enkele honderden guldens. De politie vermoedt dat de inbraken door dezelfde daders zijn ge- Winkeldieven aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren acht Amster dammers tussen de 16 en 19 jaar aangehouden die ervan worden verdacht een georganiseerde winkeldiefstalbende te vormen. Ze bleken spullen bij zich te dragen die ze eerder uit winkels in de Leidse binnenstad hadden gestolen. Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN - Op het storten en verbranden van afval zou een toeslag per ton moeten worden geheven. De opbrengst moet dan in een fonds wor den gestort, waaruit initiatieven worden gestimuleerd op het gebied van preven tie, hergebruik en milieuvriendelijke verwerkingsmethoden zoals scheiding en vergisting. Dat schrijft de gemeente Leiden in haar concept-reactie op het Tienjarenpro gramma Afval van het Afval Overleg Or gaan (AOO). Daarin worden drie verschil lende scenario's geschetst van de ontwik keling van de afvalberg in Nederland en de verwerking ervan. Leiden, en vooral milieuwethouder H. de la Mar, is fervent voorstander van alternatieve verwerkingsmethoden voor het traditionele storten en verbranden van afval, tevens de twee meest vervuilende manieren van af valverwerking. In samenwerking met het provinciaal afvalverwij deringsbedrij f en de gemeenten in de regio Leiden bereidt hij de bouw van een scheidings- en vergistingsin- stallatie voor. De installatie zou de eerste in Nederland zijn. Tilburg is wel begonnen met de bouw van een vergistingsinstallatie, maar die is slechts bedoeld voor (compos teerbaar) groente-, fruit- en tuinafval. De scheidingsinstallatie scheidt het huishou delijk afval voordat de composteerbare frac tie wordt vergist. Het experimentele karak ter van het Leidse project is reden voor het AOO om deze vorm van verwerking nog niet te accepteren als serieus alternatief. Behalve de toeslag, die volgens de wethou der niet meer dan twee gulden per ton hpeft te bedragen, denkt hij ook aan een tariefs telling om grote verschillen tussen de ver werkingstarieven recht te trekken. De ge meenten in de Leidse regio betalen bijna vierhonderd gulden per ton, terwijl dé-ge meenten in de aangrenzende Duin- en Bol lenstreek hun afval voor nog geen tweehon derd gulden kwijtraken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11