BT: Regulerende heffingen lolkstoten in rug tuinbouw Rabo wil de oude tarieven handhaven Managers verspillen veel geld door verkeerd gebruik automatisering ECONOMIE Stralingsnormen rijk maken het bouwen vrijwel onmogelijk CBT is tegen deze heffin gen ziet veel meer heil in GouoCWlt WOENSDAG 25 MAART 1992 !N AMRO heeft belang n Meulenhoff Co (^STERDAM - De ABN AMRO heeft sinds septembe- r|p|ktober vorig jaar een belang van zestien procent in uit- Verij Meulenhoff Co, zo heeft een woordvoerder van iN AMRO gisteren verklaard. Een belang van tien pro- it bevindt zich bij dochtermaatschappij ABN AMRO ;icipaties. Bank Mees Hope, ook een dochteronder- ïing van ABN AMRO, heeft een belang van zes pro- it, zo vermeldde Mees Hope in haar jaarverslag over il. ABN AMRO heeft het belang overgenomen van pa- rproducent Proost Brandt, die sinds de jaren zestig hdeelhouder van Meulenhoff is geweest. „Proost jandt zag geen strategische waarde meer in het belang {heeft het aan ABN AMRO verkocht", aldus een woord eerder van ABN AMRO. ABM AMRO is niets van plan |t het belang in Meulenhoff Co, zo beklemtoont de jordvoerder. „Het is slechts een belegging". Meulenhoff Co is een combinatie van de uitgeverij Meulenhoff en - «Klalherbe groep, met een omzet van 220 miljoen. Friesland Frico-Domo sluit kaasfabrieken LEEUWARDEN De directie van de zuivelcoöperatie Fries land Frico-Domo heeft besloten twee kaasfabrieken te sluiten. Het gaat om de fabrieken in Tuk en Oosterzee. Met de sluitin gen gaan 128 arbeidsplaatsen verloren. Er vallen geen gedwon gen ontslagen. De inkrimping van de kaasproduktie is een on derdeel van de in oktober vorig jaar aangekondigde operatie „Huis op Orde" van de zuivelcoöperatie. Het concern kondigde toen een reorganisatie met een verlies van in totaal 550 arbeids plaatsen en een investering van 150 tot 200 miljoen gulden aan. De lokatie Tuk wordt op 1 januari 1993 gesloten, de fabriek in Oosterzee volgt een jaar later. Aanvankelijk stond ook de kaasfabriek in Kolderveen op de no minatie om gesloten te worden. Deze fabriek blijft echter eerst open, in afwachting van de fusiebesprekingen met Coberco. Ook de voornemens omtrent de herstructurering van de opslag en distributie van kaas worden in afwachting van de fusiebe sprekingen op de langere baan geschoven. De directie heeft voor 52 miljoen gulden aan investeringsbeslis singen genomen. Er wordt onder meer geïnvesteerd in de pro- duktie van wei-derivaten in de vestiging in Beilen en bij Frico Melkprodukten in Groningen. Lagere winst Gouda Vuurvast GOUDA - De nettowinst van Gouda Vuurvast (vuur vaste materialen en ovenbekledingen) is vorig jaar met 34 procent gedaald tot bijna 2 miljoen. In 1990 zakte de winst al met 19 procent. De resultaten bij het bedrijf zijn verslechterd door de minder goede gang van zaken in de staal- en aluminiumindustrie, zo heeft Gouda Vuurvast gisteren bekendgemaakt. Desondanks blijft directielid A.J. W. van Eennennaam voor 1991 de resul taten „bevredigend" noemen. Daarbij verwijst hij naar de resultaten van branchegenoten en naar de gang van zaken bij de afnemers. In de voqr de afzet van Gouda Vuurvast belangrijke aluminiumindustrie is een ken tering gekomen waardoor vooral het verbruik aan vuurvaste stenen sterk is afgenomen. Verder veroor zaakte de minder goede gang van zaken in de staalin dustrie een sterke druk op het prijsniveau. Gouda Vuurvast is niet optimistisch over de naaste toe komst. De directie verwijst naar de internationale eco nomische stagnatie, met name in de staal- en aluminiu mindustrie. Resultaat BNG daalt met 21,8 procent DEN HAAG Het nettoresultaat van de Bank voor Nederlandse Gemeenten is vorig jaar gedaald met 21,8 procent van 243 mil joen tot 190 miljoen. Dat blijkt uit de voor lopige cijfers die BNG gisteren heeft be kendgemaakt. Zij zegt de winstdaling al te hebben zien aankomen. De winstdaling werd veroorzaakt door aan BNG opgelegde boetes wegens vervroegde aflossingen op kredieten. Daardoor werden de rentebaten voor 31 miljoen negatief beïnvloed. In to taal ontving BNG vorig jaar 245 miljoen aan rente tegen 295 miljoen over 1990. „In die 295 miljoen over 1990 zit een bate van 24 miljoen als gevolg van ontvangen boe tes wegens vervroegde aflossingen door kredietnemers", aldus directievoorzitter P. van Besouw. Meer winst voor Nijverdal-Ten Cate ALMELO - De kunststoffen- en textielproducent Nijverdal-Ten Cate is optimistisch gestemd over 1992. De onderneming verwacht dat de nettowinst gaat groeien „met ruim 10 procent". In 1991 steeg de nettowinst met 10,2 procent tot 44,2 miljoen. Dit maakte be stuursvoorzitter G. Reudink giste ren bekend tijdens de toelichting van het jaarverslag over 1991. „We verwachten een verdere stijging van de omzet en de nettowinst die in de lijn ligt met die van de afgelo pen jaren", zei Reudink. Nijverdal- Ten Cate ziet zichzelf als een be langrijke speler op de markt en wil vooral in de kunststofsector groei- ADVERTENTIE De op één na beo te manier om ken n u te maken met Mie ie keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons, als ervaren keuken adviseurs, een persoonlijk advies te laten geven. rwiüffw Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Denneweg/hoek Hooistraat 2. Korevaarstraat II tel. 070- 3646154 tel. 071 - 149859 gedegen onderzoek naar de re latie tussen teeltmaatregelen en milieu. Bovendien wordt het als onbegrijpelijk ervaren dat de overheid aan de ene kant met grote voortvarend heid milieumaatregelen door voert en aan de andere een starheid vertoont voor wat de toelating van bestrijdingsmid delen aangaat. Kroon: „Be sluitvaardigheid in deze levert beslist gezondheids- en mi- lieuv/instop". Investeringen „De Nederlandse tuinbouw ziet zich geconfronteerd met een veelheid van wettelijke maatregelen op milieugebied, die grote investeringen vragen in kennisontwikkeling en pro- duktiemiddelen. Hiervoor hebben we begrip", aldus voor zitter Kroon. „Al deze maatre gelen moeten voor de sector echter wel haalbaar zijn en mo gen onze concurrentiepositie niet nadelig beïnvloeden. Het tempo van invoering moet bo vendien gematigd zijn, om zo voldoende draagvlak bij de te lers te verkrijgen en te behou den". Kroon stelde onomwonden vast dat de telers zich bewust zijn van hun verantwoordelijk heid. Dat blijkt naar zijn me ning vooral uit de grote deelne ming - 95 procent van de te lers - aan het project 'Milieu bewust Geteeld' en de snelle omschakeling van hout naar recyclebaar karton en meer- malig fust bij de verpakking. Export Wat de exportkansen van Ne Veel betonmengsels zullen in de bouw niet meer mogen gebruikt als de stralingsnormen worden verscherpt. foto: sp DEN HAAG De stra lingsnormen die het rijk wil invoeren, maken het bouwen vrijwel onmoge lijk. Gangbare bouwmate rialen als beton, baksteen, kalkzandsteen en cement mogen dan niet meer wor den gebruikt. Ook het af valstoffenbeleid van het rijk komt dan in gevaar. Dat staat in een rapport van de Betonvereniging, dat morgen aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Het is een reactie op de nota 'Omgaan met risi co's van straling' van de minis teries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer en sociale zaken en werkgelegenheid. In die nota staan normen voor het maximaal toelaatbare stra lingsniveau in woningen en vergelijkbare gebouwen als ge volg van natuurlijke radio-acit- viteit in bouwmaterialen. De nota moet nog door de Kamer worden behandeld. Volgens het rapport van de Be tonvereniging zijn de normen te scherp gesteld. Dat geldt met name voor veel beton mengsels. Zouden de normen ongewijzigd worden inge voerd, dan zou beton alleen nog maar uit grind mogen wor den vervaardigd, aldus het rapport. Ook hét maken van beton uit bouw- en afvalstoffen zou dan niet meer zijn toegestaan. Het rijk zou daarmee „een bom leggen onder zijn eigen be leid", zo stelt de Betonvereni ging. Dat beleid is net gericht op hergebruik van afvalstof fen. Nederland is bovendien het enige Europese land dat zulke strenge stralingsnormen stelt aan bouwmaterialen. Het rap port beveelt aan de door het rijk voorgestelde normen op nieuw te bekijken. Cao-onderhandelingen bij AH vastgelopen UTRECHT - Het overleg over een nieuwe cao voor de bedrijfs leiders van Albert Heijn en de werknemers in de distributiecen tra van de supermarktketen is gisteren stukgelopen. De onder handelingen zitten onder meer vast op de loonsverhogingen en de ploegentoeslagen, zo deelde een woordvoerder van de Dien stenbond FNV mee. De dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP eisen een structurele loonsverhoging van 2 procent bovenop de automatische prijscompensatie. Albert Heijn biedt 2,25 procent meer loon per 1 juli van dit jaar en 2 procent op 1 ja nuari 1993. Als de prijzen met meer dan 3,75 procent stijgen, wil de werkgever het verschil compenseren. De betreffende cao géldt alleen voor de bedrijfsleiders van de AH-fïlialen en de werknemers van de vier distributiecentra. De overige werkne mers vallen onder de supermarkt-cao. Overigens is ook het over leg over die cao vastgelopen. Nieuwe voorstellen CNV voor zuivel-cao AMSTERDAM - „In veel Nederlandse organisaties en bedrijven faalt de automati sering op zorgwekkende wij ze. In één op de twee geval len worden de doelstellingen bij lange niet gehaald en een raming van de totale schade van honderden miljoenen guldens is zeker niet zwart gallig". Dit zei C.H.A. Mut- saers, bestuurslid van Moret Ernst Young (accountants, fiscaal-juridische adviseurs en informatica-deskundi- gen), gisteren bij de presen tatie van het jaaroverzicht. Mutsaers baseert deze uit spraak op de ervaringen van de mensen in het veld die steeds vaker met dit soort ver halen op kantoor komen. „Dure en energievretende in vesteringen in apparatuur, programmatuur, mensen en processen zouden tot betere werkomstandigheden, concur rentiepositie en dus ook resul taten moeten leiden. De reali teit is dat deze voordelen maar weinig worden bereikt, aldus Mutsaers. Uit de praktijkervaring van Moret blijktdat de schakel tus sen wat de bedrijfstop in stra tegisch opzicht wil en de in richting van de primaire be drijfsprocessen ontbreekt. En Mutsaers schuift de schuld vraag duidelijk naar de topma nagers. „Ze staan vaak te ver af van hun organisatie en het ontbreekt ze aan automatise ringskennis. Ze hebben geen directe invloed op en zijn niet daadwerkelijk betrokken bij de automatiseringskennis. Ze denken dat het hun probleem niet is". Weggegooid geld Mutsaers spreekt weliswaar over de situatie in Nederland, maar denkt dat het in het bui tenland niet minder erg is. „De honderden miljoenen die in automatisering zijn geïnves teerd zijn op deze manier echt weggegooid geld, nog afgezien van de nadelige invloed die het op de bedrijfsresultaten van de onderneming heeft. Mensen en organisaties worden onder gesneeuwd door technologi sche hoogstandjes van goedbe doelende maar niet of slecht aangestuurde techneuten". Moret Ernst Young heeft vo rig jaar de omzet met 7 procent zien stijgen tot 695 miljoen. Hiermee is Moret het grootste fmanciële-dienstverlenende bedrijf van Nederland met een marktaandeel van 18 procent. Klynv'eld Krayenhoff en Coo pers Lybrand Dijker van Dien volgen met elk 16 procent en de TRN Groep is vierde met 11 procent. Het aantal medewer kers van Moret bedraagt 4500. UTRECHT De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft de werkgevers in de zuivelindu strie (19.000 werknemers) een aantal voorstellen gedaan om de vastgelopen onderhande lingen over een nieuwe cao weer vlot te trekken. De voor stellen hebben betrekking op de vut, één van de punten waar het overleg vorige week op is gestrand. De werkgevers wil len de vut-leeftijd verhogen van 59 tot 60 jaar omdat de kos ten te hoog worden. Ze hebben ook vervroegd uittreden van 55-jarigen met veertig dienst jaren afgewezen. De Voedings bond FNV is al acties aan het voorbereiden, maar de onder handelaars van de CNV-bond kregen van hun kaderleden de opdracht een poging te doen het overleg weer op gang te brengen. derlandse groenten en fruit naar Oost-Europa betreft ziet het CBT de beste mogelijkhe den voor de kasprodukten. De export naar Joegoslavië in 1990 en naar Polen in 1991 be wijzen dat. Een geleidelijke uitbreiding naar Tsjechoslo- wakije en Hongarije hoort bo vendien tot de mogelijkheden. Voor vollegrondsgroenten, fruit en industriechampignons kunnen Polen en Hongarije zelfs geduchte concurrenten worden. Mede omdat het er niet naar uitziet dat hun export naar het GOS snel herstelt. „Voor de Nederlandse tuin bouw, die in de Scandinavi sche landen, Oostenrijk en Zwitserland nog met hoge in voerrechten, -beperkingen en - verboden wordt geconfron teerd, biedt uitbreiding van de EG-markt aantrekkelijke voor uitzichten", aldus Kroon. België Wat de samenwerking van Ne derlandse tuinbouwveilingen met België betreft, verwacht de CBT-voorzitter dat het nog wel even zal duren voordat de veilingklokken in de beide lan den aan elkaar worden gekop peld. De gesprekken met het Verbond van Belgische Tuin bouwveilingen verlopen nogal moeizaam, aldus Kroon. Bovendien moeten eerst alle Nederlandse veilingklokken aan elkaar worden gekoppeld. Het aantal Nederlandse veilin gen - nu nog 23 neemt in de toekomst overigens sterk af. Een beperking tot minder dan tien werkt efficiënter, 'aldus Kroon. Idoor PEET VOGELS UTRECHT - Uit voorstel len van de Rabo Neder land aan de kantoren blijkt dat de directie de oude tariefvoorstellen in tact laat. Het enige dat veranderd is de afschaffing van het abonne ment van 25 gulden voor een betaalrekening. Dit werd van ochtend bevestigd door een woordvoerder van de Rabo bank. De invoering van de ta rieven is echter afhankelijk van de medewerking van de plaatselijke Rabokantoren. Afgelopen maandag wilde de Rabobank in een persconfe rentie niet aangeven welke ta riefvoorstellen gedaan waren door de directie. Burghouts sprak toen van „enkele dub beltjes kosten" bij handge schreven overboekingen. Die enkele dubbeltjes blijken nu de twee kwartjes te zijn uit de eerdere voorstellen. De voorstellen zoals ze nu op tafel liggen zijn; 24 gratis ac- ceptgiros per jaar en 30 cent kosten voor elke acceptgiro daarboven. Voor de handge schreven overboekingen geldt een tariefvrije voet van 18 stuks per jaar en twee kwartjes voor elke overschrijving meer. Opnamen uit de geldautomaat blijven in kantooruren gratis. Wie 's avonds geld op wil ne men moet daarvoor één gulden aan kosten betalen. Het aantal rekeningafschriften wordt be perkt tot 26 per jaar. Klanten die vaker geïnformeerd willen worden over hun saldo moeten daarvoor twee kwartjes per af schrift betalen. Als goedmaker worden de va- luteringsdagen afgeschaft en gaat de rentevergoeding voor en saldo boven de 2500 gulden van 0,75 procent naar 1,25 pro cent. Tot 2500 gulden blijft het 0,75 procent. Daarnaast wil de bank het bezit van meerdere betaalrekeningen van een klant ontmoedigen. „Daarvoor wordt geen abonnementstarief ingevoerd", verzekert de woordvoerder. „In een per soonlijk gesprek moeten de plaatselijke Rabobanken de klanten zien te overtuigen niet teveel rekeningen aan te hou den". -^ARKT LEIDEN - (24-03-'92): F|i slachtrunderen per kg geslacht zonder nier en slotvet, inklusief [(Volgens PW): Aanvoer slacht- cen 80 yvaarvan mannelijk 10 elijk 2e kwal 6,70-7,45 Mannelijk val. 6,00-6,70. Handel rustig en [i gelijk Vrouwelijk 2e kwal. 5,20- 3e kwal. 4,70-5,20 en worstkwal. 30. Handel rustig en prijzen iets iksrunderen per stuk inklusief Aanvoer gebruiksrunderen 114, •an 13 graskalveren. Melk- en kalf- i 1e soort 1900-2250, 2e soort I850. Handel redelijk en prijzen Melkvaarzen 1e soort 1850-2200 soort 1450-1800. Handel redelijk ?en gelijk. Kalfvaarzen 1e soort 250 en 2e soort 1500-1900. Han- lelijk en prijzen gelijk. Guste koei- soort 1500-2000 en 2e soort 500. Handel rustig en prijzen ge- iterstieren 1050-1900 Handel re en prijzen gelijk. Pinken 850- Handel redelijk en prijzen gelijk. )lveren 625-1125. Handel redelijk •en gelijk >re kalveren voor de mesterij, in- BTW: Aanvoer roodbont 1000. llveren extra kwaliteit 625-750,1 e i\ 450-600 en 2e kwaliteit 240- landel rustig en prijzen gelijk una|veren extra kwaliteit 330-450, 3 j.uiuiteit 220-330 en 2e kwaliteit 120- andel redelijk en prijzen iets ho- tnvoer zwartbont 1455. Stierkal- }xtra kwaliteit 390-480, 1e kwali- >-370, 2e kwaliteit 140-220. Han- lelijk en prijzen gelijk. Vaarskal- )xtra kwaliteit 190-260, 1e kwali- 1-180 en 2ekwaliteit 90-120. Han- lelijk en prijzen iets hoger. Aan- ptocfeesrassen 180. Vleesrassen 1e GTXi' 415-715 en 2e kwaliteit 170- indel redelijk en prijzen iets ho- _>l des per kg levend gewicht Aan- p achtvarkens 423. Prijzen slacht- 3,15-3,25. Zeugen 1e kwal. ^^5. Zeugen 2e kwal. 2,80-2,90. EÜrustl9 en Priizen lager. chapen en lammeren per kg. H gewicht inklusief BTW: Aan- K)9 waarvan lammeren 800. chapen 3,50-5,25. Handel in prijzen lager Ooien tot 20 kg 30. Handel redelijk en prijzen Ooien boven 20 kg 7,00-7,50. redelijk en prijzen gelijk. Ram- I 22 kg 8,65-9,65. Rammen 22- [75-9,60. Handel redelijk en prij- Ijk. Rammen boven 25 kg 7,00- andel redelijk en prijzen iets ho- jlammeren 10,00-11,50. Han- i prijzen hoger napen en lammeren per stuk [BTW: Slachtschapen 125-185. bt 20 kg 165-175. Ooien boven 1)5-180. Rammen tot 22 kg 200- ïmmen 22-25 kg 215-240 en boven 25 kg 225-265. Zuig- 150-175. :hapen en lammeren per »tdel klusief BTW: Aanvoer geen oe Co met 2 lammeren 260-3540, 1 'am 21 °~250 Handel re- afl.,7pri'zen9eli'k ■ius (r geiten en bokken 46. Prijzen [20-100. Handel redelijk en prij- r: 4207. lamegevecht Perrier Het gevecht om de ning van het mineraal- ïerk Perrier is ten ein- it Zwitserse voedings- enconcern Nestlé kan aan zijn assortiment feen. De Franse branche- fBSN krijgt het water- jolvic en de familie Ag- ivens eigenaar van Fiat, [ch de bezitter noemen t prestigeuze wijnhuis i Margaux en van het ind goed van Exor, de maatschappij van Per- dit Agricole, een min- laandeelhouder van faudt de activiteiten van prt, de blauwe kaas, i de strijd. Dat hebben I Reto Demeniconi van [en Antoine Jeancourt- ni van Banque Indo- *ieren bekendgemaakt. Meer banenverlies verwacht bij DEC APELDOORN - De Vereniging van Hoger Personeel Philips (VHPP) verwacht dat bij DEC in Apeldoorn, het voormalige Phi lips Informatie Systemen, nog eens honderd banen zullen ver dwijnen. De Philips-bond acht het zeer waarschijnlijk dat DEC de salarissen van het overblijvend personeel zal afbouwen. In no vember nam de Amerikaanse computergigant DEC het Philips- bedrijf (1700 personeelsleden) over. Bij de aankondiging van de overname vorig jaar juli beloofde de DEC-directie al het Philips-personeel te zullen behouden. MARKTEN De vier veilingklokken van de groenteveiling Westland, afdeling Poeldijk den vastgesteld van grote hoeveelheden tuinbouwprodukten. waarmee dagelijks prijzen wor- foto: ln. krul De Franse TGV, die door het Frans-Britse consortium GEC-Alsthom is gebouwd. foto: ap Frans-Brits consortium haalt TGV-order binnen UTRECHT - Het Frans-Britse consortium GEC-Alsthom, bouwer van de Franse TGV, gaat het materieel voor de hoge-snelheidslijn Parijs-Am sterdam leveren. De Duitse groep rond Siemens, die de Duitse ICE produceert, heeft de slag om de order van bijna 1 miljard gulden verloren, zo be vestigde gisteren een woord voerder van de Belgische spoorwegmaatschappij NMBS. Hoofdreden voor het TGV-ko- mitee (bestaande uit vertegen woordigers van NMBS, NS, de Franse SNCF en de Deutsche Bundesbahn) om de order bij GEC-Alsthom te plaatsen is de prijs. De Frans-Britse combi natie is aanzienlijk goedkoper dan de Duitse concurrent. Bo vendien bedraagt de aslast van de ICE 19 ton, terwijl het Fran se spoorwegnet hooguit 16 ton kan hebben. Compensatie van het verschil door Siemens en zijn partners valt nog eens 15 procent duurder uit. De bestelling omvat 27 trein stellen met een lengte van 200 meter, ieder bestaande uit twee locomotieven en acht rij tuigen. Pas in mei neemt het verantwoordelijke comité een definitief besluit, maar vol gens de NMBS is dat niet meer dan een formaliteit. „Siemens is niet langer in de race", zei de woordvoerder. Het materieel moet vanaf 1996 worden gele verd. De samenwerkende spoorwegmaatschappijen heb ben nog geen besluit genomen over het materieel voor de hoge-snelheidslijn tussen Bel gië en Duitsland. Daarvoor is de Siemens-groep nog wel in de race. GEC-Alsthom kampt op die verbinding met de ver schillende spannings-waarden op het Duits en het Belgische spoorwegnet. Daardoor kan de TGV op het Duitse net slechts 220 in plaats van 300 kilometer per uur rijden. - jN HAAG - Als dolk- tn in de rug, zo ervaart federlandse tuinbouw in de lucht hangende lerende heffingen op gie en gewasbescher- igsmiddelen. Mr. A. in, voorzitter van het itraal Bureau van de bouwveilingen in Ne land, stelde zich daar- bn dan ook gisteren da- [te weer in zijn jaarrede de in Den Haag ge len algemene verga-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7