kamervragen over Ivolgen kernramp Spek slecht voor het hart maar goed voor de ziel BUITENLAND Brown succesvol met simpele 'anti-Washington'-boodschap Weer aanslagen in Turkije VN: nog duizenden chemische wapens in Irak Breuk in coalitie Antillen WOENSDAG 25 MAART 1992 nistratief Onderwijs (HEAO)^Z9aterdag 28 maar ndal een HEAO-opleiding van de Haagse Hogesc.hoo WASHINGTON - Uit opi niepeilingen bij de stem lokalen in Connecticut bleek dat minder dan 50 procent van de kiezers Bill Clinton 'te betrouw baar vindt om president van de Verenigde Staten te mogen worden'. Tegelijk denkt liefst 80 pro cent dat de winnaar van giste ren, Jerry Brown, vanwege zijn voor Amerikaanse begrippen weinig traditionele levenswan del uiteindelijk geen enkele kans maakt op het Witte Huis. De 53-jarige presidentsgega digde is een verstokte vrijgezel met een gevarieerd liefdesle ven en actieve belangstelling voor de leer van Zen. Browns stembuscampagne wil „het po litiek establishment in Ameri ka een vernietigende klap toe brengen", omdat het corrupt zou zijn als gevolg van de fi nanciële contributies die kapi taalkrachtige individuen, be drijven en organisaties aan de twee partijen en hun kandida ten plegen te geven. Verder wil Brown het hele ingewikkelde belastingstelsel in de VS ver vangen door één 'platte' schaal van 13 procent op ieders inko men, met afschaffing van alle aftrekposten behalve voor de hypotheek. Zijn simpele 'anti-Washing- ton'-boodschap had Brown eerder al winst bezorgd in de voorverkiezingen in Maine, Colorado en Nevada. Hij laat geen gelegenheid voorbijgaan om zijn partijgenoot en rivaal Clinton hard aan te vallen op dienst traditionele politieke stellingnamen en op de 'schan dalen' waarvan Clinton er vol gens Brown één per week weet te produceren. „Wat ik Clinton aandoe is nog maar een licht opwarmertje voor wat Bush hem gaat aandoen, indien Bill de uiteindelijke Democrati sche kandidaat gaat worden", aldus Brown gisteren. Debacle Clinton noemde zijn nederlaag in Connecticut 'een kleine te genvaller', die echter zijn ver overing van de nominatie door zijn partij niet zou dwarsbo- Peiling: Bush verslaat Clinton HARTFORD - Als er nu presi dentsverkiezingen gehouden worden in de VS, zal George Bush zijn Democratische op ponent Bill Clinton met 52 te gen 43 procent verslaan. Dat heeft een opinie-onderzoek van de krant USA Today, de te levisiezender CNN en Gallup uitgewezen. Uit hetzelfde on derzoek blijkt dat Bush met 59 tegen 35 procent zal winnen als de Democraten de voormalige Californische gouverneur Jer ry Brown als presidentskandi daat naar voren schuiven. men. Er moeten nog twintig van de in totaal 50 voorverkie zingen (in evenveel deelstaten) worden gehouden. De eerst volgende primary van groot gewicht is die in New York over twee weken. Clinton heeft tot dusverre ongeveer de helft (ruim duizend) van het aantal gedelegeerden vergaard dat hij op de Democratische Partij conventie in juli nodig heeft om van de aanwijzing tot uit dager van Bush verzekerd te zijn. Clinton is daarom moeilijk nog in te halen door Brown, die nog maar 160 gedelegeerden heeft. Maar als Clinton nog meer 'kleine tegenvallers' moet in casseren en strompelend een meerderheid bereikt, lijkt de kans aanzienlijk dat de partij conventie toch nog een beroep zal doen op een ander, die de partij voor een debacle op 3 no vember (verkiezingsdag) moet behoeden. Die 'redder' zou Paul Tsongas kunnen zijn of New Yorks gouverneurs Mario Cuomo. Namen die ook hardnekkig ge noemd blijven worden zijn: Al Gore (senator uit Tennessee), Lloyd Bentson (senator uit Texas) en Jay Rockefeller (se nator uit West-Virginia). Bill Clinton echter zou voorlopig weer aan alle twijfels een eind kunnen maken door met name in de primary in New York op 7 april een klinkende overwin ning te behalen. ISTANBUL - In de plaats Batman in het zuidoosten van Turkije is gisteren een politie man om het leven gekomen en zijn twee anderen gewond ge raakt bij een aanslag met auto matische wapens op een poli tieauto. Vijf minuten eerder was op de plaats van de aan slag een konvooi met vier kabi netsleden gepasseerd. De be windslieden deden onderzoek naar de uitbarsting van geweld in de regio. Eerder op de dag openden twee gewapende mannen in het centrum van Is tanbul het vuur op een perso- nenbusje dat medewerkers van de nationale veiligheids dienst vervoerde. Döarfe^'vie len twee doden en zeyen ge wonden. De linkse beweging Dev Sol stelde zich in anonie me telefoontjes aan Turkse kranten verantwoordelijk voor de aanslag in Istanbul. Een van de doden was een majoor van het Turkse leger. De afge lopen maanden zijn in Istan bul aanslagen gepleegd door linkse extremisten en door Kurdische terroristen. De Economisch-Juridische Algemene Management -« HEAO. Een HBO-opleiding met een brede" p?» Idoor JEREMY LAURANCE LONDEN Vetrijke voe ding kan de kans op hart ziekten vergroten - een vetarm dieet zou evenwel tot iets veel ergers kun nen leiden. Wetenschappers hebben zich gebogen over de vraag waarom mensen die gebakken eieren met spek als ontbijt vervangen door müsli vaak ongelukkiger worden. Het onderzoek is voortge vloeid uit een Amerikaanse studie van anderhalf jaar gele den, waarbij 25.000 mannen betrokken waren. De studie toonde aan dat onder de man nen dier hun cholestorol-inna- me verminderden minder hartaanvallen voorkwamen. Het aantal zelfmoorden, moor den en geweldsdelicten nam evenwel toe. Eerdere studies hebben uitge wezen dat criminelen, mensen met gewelddadige of agressie ve stoornissen en mensen die een poging tot zelfmoord heb ben gedaan een lager cholesto- rolgehalte hebben dan gemid deld. Dr. Hyman Engelberg van de California Arterioscle rosis Research Foundation stelt nu dat een verlaagd cho lesterolgehalte een verminder de opname van serotonine door de hersencellen tot ge volg zou kunnen hebben. Serotonine, een 'overbreng- stof in het centrale zenuwstel sel, beïnvloedt de gemoedstoe stand en speelt een belangrij ke rol bij het remmen van schadelijke impulsen. In het medische tijschrift The Lancet schrijft Engelberg dat wan neer het cholestorolgehalte in de membranen van hersencel len laag is, de serotonine-re- ceptoren minder serotonine uit het bloed opnemen. Bij in dividuen die hier gevoelig voor zijn zou dit kunnen leiden tot dwangmatig geweld als zelf moord. De verminderde serotonine- opname zou ook op bevol kingsniveau gevolgen kunnen hebben. „Het op grote schaal nastreven van een verminde ring van het cholestorolgehal te zou kunnen leiden tot een verschuiving naar een geweld dadiger gedragspatroon, met meer agressie op het werk en thuis, meer kindermishande ling en mishandeling van part ners en in het algemeen tot meer misère", aldus Engel berg. Artsen en voedingsdeskundi gen pleiten al jaren voor een cholestorol-arm dieet. Engel berg gelooft evenwel dat we tenschappers eerst meer moeten weten over de relatie tussen het cholestorolgehalte in de hersencelmembranen en de werking van de serotonine receptoren. Ondanks uitgebreid onder zoek van de farmaceutische in dustrie is er maar weinig be kend over de werking van se rotonine op de hersens. Een van de vreemdste bevindingen is dat het serotoninegehalte van mensen die een zelf moordpoging doen laag is, maar juist hoog bij mensen die daadwerkelijk zelfmoord ple gen. Het aantal zelfmoorden onder mannen - de belangrijkste doelgroep van de campagnes voor gezonde voeding omdat zij meer kans hebben op hart ziekten dan vrouwen - is de laatste jaren flink gestegen. Dit zou een gevolg kunnen zijn van een verminderd cholesto rolgehalte en dus een vermin derde serotonine-opname. Maar het zou natuurlijk ook goed kunnen dat het strenge verbod op geliefde kostjes als hamburgers, patat en ijs hen tot wanhoop drijft. The Times BAGHDAD - De Vere nigde Naties moeten in Irak waarschijnlijk nog duizenden chemische wa pens vernietigen. Dat heeft het hoofd van een groep VN-deskundigen, de Fransman Michel Desgranges, gisteren'gezegd in Manamah, de hoofdstad van Bahrayn. Desgranges maakte bekend dat zijn groep van 26 deskun digen de afgelopen maand 463 raketten met chemische kop pen onschadelijk heeft ge maakt. Dat gebeurde in Kha- massiyah, 400 kilometer ten zuiden van Baghdad. De raket ten hadden een reikwijdte van 25 tot 30 kilometer en de ver nietigde lading had een ge wicht van in totaal drie ton. Een andere groep van 35 VN- inspecteurs, die zich nog in Irak bevindt, heeft de resten ontdekt van een twintigtal ra ketten die volgens Irakezen door henzelf zijn vernietigd, zo is gisteren bekendgemaakt door de leider van de groep, de Brit Derek Boothby. Hij deed zijn mededelingen na een ver- rassingsbezoek aan Takrit, de geboorteplaats van de Iraakse president Saddam Husayn, 170 kilometer ten noorden van Baghdad. In Takrit werden geen chemische, biologische of nucleaire wapens noch raket ten gevonden die hadden moeten worden vernietigd, al dus Boothby. Laatste Punch LONDEN - Het 150 jaar oude Britse satirische weekblad Punch verschijnt volgende maand voor het laatst. Het tot 35.000 teruggelopen aantal le zers en het beeld van een ou derwets, stoffig blad dwingen de uitgevers, United Newspa pers, de uitgave te beëindigen. Het blad, dat een om zijn politieke sketches en car toons bekend instituut werd in Groot-Brittannië, vierde vorig jaar nog zijn 150-jarig bestaan. Illustere auteurs als William Thackeray en A. A. Milne (Win nie de Pooh) en de dichter John Betjeman kerfden als medewerker hun naam in de houten tafel in het Punch-kan- toor tijdens de fameuze weke lijkse vergaderlunches. De be roemdste blunder beging Punch toen Charles Dickens niet waardig werd bevonden voor het blad te schrijven. dode bij brand ejotel Amman r«N - Tijdens een banket ter gelegen- m de ramadan is gisteravond brand uit- :n in het Intercontinental Hotel in de ise hoofdstad Amman. Hierbij kwam ;oon door verstikking om het leven en mensen een medische behande- lergaan omdat ze teveel rook hadden imd. Volgens functionarissen begon ilajid om 7 uur 's avonds in een tent die (tt banket in het souterrain was opgezet. ah trok 's avonds veel gelovige mos- in de Ramadan alleen tussen zonson- j; en zonsopgang mogen eten. Sommi- de in totaal 36 gasten zaten vast op 1SÜ en de hoger gelegen verdiepinge'n. ngjiemedewerker zei te vermoeden dat p het gevolg was van kortsluiting. ste-. Nederlaag Roh-Tae-woo SEOUL - De regerende Zuid- koreaanse Democratische Li berale Partij (DLP) is er niet in geslaagd de absolute meerder heid in het parlement te be houden. Het centrale kiesco- mité maakte vandaag bekend dat volgens de voorlopige einduitslag de DLP 149 van de 299 zetels mag bezetten. Tot nu toe had de LDP 215 afge vaardigden in het parlement. De uitslag is een vernederende tegenslag voor de partij van president Roh Tae-woo, die er zelf van was uitgegaan dat zij 60% van de zetels zou behalen. WILLEMSTAD - Het bestuur van de Nationale Volkspartij (NVP) van premier Maria Liberia praat met de 25 wijkleiders op Curasao over de situatie die is ontstaan door het uittreden van de partij SI/FOL uit de regeringscoalitie en het bestuurs college. Tijdens de bijeenkomst zou ook worden bekeken met welke nieuwe partners de NVP gaat samenwerken. Maria Li beria zei dat het bestuur eerst naar de wijkleiders zal luiste ren en dan conclusies zal trekken. SI/FOL-leider George Hueck zei gisteren dat niet alleen de ontwikkelingen rond de ambtenarensalarissen een rol hebben gespeeld bij het besluit uit de coalitie te treden maar dat er al langer problemen zijn. De centrale regering blijft dank zij de huidige zetelverdeling In stand. De NVP kan rekenen op de steun van drie zetels van Bonaire en vier van de Bovenwinden. In het bestuurscollege van Curasao verliest de NVP haar meerderheid. Ze bezit daar 10 van de 21 zetels en kan zonder SI/FOL niet verder. Waarne mers verwachten dat de Democratische Partij (DP) en Nos Patria de nieuwe partners van de NVP zullen worden in zowel de centrale regering als in het eilandsbestuur. Doden in Bosnië en Kroatië ZAGREB - Zeker elf mensen zijn gisteren gedood en tientallen anderen raakten gewond bij gevechten in Kroatië en Bosnië-Hercegovina. Kolonel-generaal Sa- tish Nambiar, de Indiase commandant van de vrede stroepen van de VN waarschuwde dat de komst van de rest van de beoogde 14.000 vredesbewaarders vertraagd kan worden door de gevechten. Volgens het persbureau Tanjug was de waarschuwing vervat in een oproep aan niet bij naam genoemde autoriteiten. Getuige overlijdt tijdens nazi-proces STUTTGART - Een getuige in het proces tegen de van nazi-misdaden verdachte Josef Schwammberger is gis teren tijdens het afleggen van zijn verklaring overle den. De 79-jarige Erich Scharf zou over zijn werkzaam heden bij het SS-hoofdkwartier in het Poolse Krakow verteld hebben. Begin jaren veertig werkte hij daar sa men met Schwammberger. lucht in AG/ST. PETERS- Het Tweede-Ka- Villems van Groen Ivil met spoed van ring weten of er ge- voor ons land te eizijn van het onge- 5t de kerncentrale Petersburg in Rus- irge<Jee'<J op 4 m óe schaal van 7 van het IAEC 1 Ce centrale van hetzelfde type ais kerrcentraJe in TsjerroOyi. 'DerampvanTsjernobyl had waarde 7. aer Jstelde dit gisteren aan ge bij de opening van de lar rfrgadering. In de wan- wees hij op het feit vorige week tij- mondeling overleg gdacht had gevraagd ongelooflijk slechte en. prin veel kerncentra- de lprmalige Sovjet-repu- eten Oosteuropese lan- en ;uwe zich bevinden. Bij te ^enheid sprak minis- lde riessen (economische voorspellende Hij zei het niet uitge- rj| o achten dat zich op- ji ramp zou voordoen ai 1986 met de centrale in L/ilyl. „Er staan er een ist-Europa waarvoor vasthoudt", merkte worA-kamerlid Feenstra t vermoeden uit dat ulpprogramma voor n of oplappen van de Con rèse centrales niet uit cbnd komt door vooral ien geruzie. Andriessen n mde Kamer hierover in 1 tapheldering te vragen. e liter, zelf een fervent "k- van (veilige) kern verder te vrezen ramp in het Oostblok de in ons een beetje op discussie over tax2ie zal terugwerpen scc(n het regeerakkoord Meting naar radioactiviteit in de lucht bij de kerncentrale bij St. Petersburg. ruimteveer Atlantis, met aan boord de (zwaaiende) Belgische astronaut Dirk Frimout en astronauten, is gisteren vanaf de lanceerbasis in Florida vertrokken voor een achtdaag- was de lancering niet doorgegaan vanwege een brandstoflek. Het is de eerste vlucht NASA voor milieu-onderzoek vanuit de ruimte. FOTO: AP ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER hebben CDA en PvdA afge sproken deze kabinetsperiode geen besluit te nemen over het al dan niet bouwen van meer kerncentrales. De Europese Commissie in Brussel heeft gisteren bezorgd gereageerd op het ongeluk. Een woordvoerder van ener giecommissaris Cordosa E Cunha zevdat Brussel niet al leen voortdurend in contact staat met het Atoomagent schap in Wenen, maar ook met de autoriteiten in Moskou. De woordvoerer liet weten dat de EG mogelijk technische en fi nanciële hulp beschikbaar stelt voor het oplossen van de problemen in de lekkende cen trale aan de Finse Golf. Uit informatie van het LAEA bfijkt dat het ongeluk zich in de nacht van maandag op dins dag om 02.37 uur heeft voorge daan. Uit de centrale zijn via filters edelgassen en jodium gassen ontsnapt. Inmiddels is de koeling van de centrale weer onder controle. Van een poging tot verzwijgen van het ongeluk op de kerncentrale, zoals dat aanvankelijk gebeur de bij de ramp in Tsjernobyl, was ditmaal geen sprake. In 1986 sloeg Zweden alarm toen dat land verhoogde straling wist te meten op eigen grond gebied. Ondanks het feit dat er nu in Scandinavië niets te me ten viel, meldde Moskou het lek onverwijld aan het IEAE in Wenen. Op de internationale schaal (INES) die voor ongelukken met kerncentrales wordt ge hanteerd heeft het ongeluk een waarde drie. De ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl had een waarde zeven, die met de kerncentrale in het Ameri kaanse Harrisburg een vijf. Hoe onbelangrijk de Russi sche media het incident von den, blijkt uit het feit dat het gezaghebbende avondblad Iz- vestia gisteren volstond met de plaatsing van een kort be richt van persbureau Interfax. Het hoofdjournaal van de cen trale televisie opende met nieuws over een ontmoeting tussen president Jeltsin en de leiders van verschillende poli tieke partijen, aan de voora vond van een zitting van het uitgebreide Russische parle ment. Dit journaal bracht de averij pas als vierde bericht. -ertig, veertig, vijftig jaren glijden voorbij en op zekere «r de „Hollander" ter hoogte van Kaap de Goede it, komt een thuisvarend schip van de Oost-Indische U. in 't zicht. Die dag is de wind juist wat afgezakt en de yan de „Hollander" strijkt een sloep. De schipper van ormatii Swaen" kijkt zeer verwonderd naar dat vreemde ;3 93f zo ouderwets en verwaarloosd uitziet. Het moet ze ker een halve eeuw oud zijnl Jan Robertsz roeit naar de Oostin- je-vaarder en geeft een brief af. Maar het spreken heeft hij bijna verleerd. „Hoe heet uw schip en waarheen koerst gij?" vraagt de schipper van „De Swarte Swaen", maar hij krijgt geen antwoord. Huiverend ziet de matrozen, hoe die sombere zeeman terugroeit en traag weer aan boord klimt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5