Veehouders lozen melk via ruilhandel Kabinet zit Simons dwaï Ombudsman: overheid moet burger sneller antwoorden CeidócSoivuwit BINNENLAND Overheid wil gebouwen leasen Kok wil geld van pensioenfondsen Blokker vindt massale inval politie overdreven Debat-debuut Janmaat duurt negen minuten BVD overlee, debat zondeic kleerscheuri Nijpels hek s Bolkestein f Sponsoring natuur kan sterk groeien unicef W WOENSDAG 25 MAART 1992 j£ DEN HAAG Het rijk overweegt ge rechtsgebouwen te leasen. De Interna tionale Nederlanden Groep (ING) be kijkt, samen met een grote institutio nele belegger, in hoeverre de ontwik keling, de realisatie en het uiteindelij ke beheer van gerechtsgebouwen een haalbare kaart is. Zo ja, dan treedt de rijksgebouwendienst op als huurder in plaats van gebruiker-eigenaar. Dat heeft topman Soetekouw van ING gis teren gezegd op een studiedag in Den Haag. Volgens Soetekouw dwingt de geringe financiële speelruimte de overheid tot leasen en publiek-private samenwerking (PPS) om de noodzake lijke projecten tot stand te brengen. Idoor PEET VOGELS ROTTERDAM - Minister Kok wil dat de pensioen fondsen gaan investeren in grote overheidsprojec ten als wegen, tunnels, spoorwegen (de TGV- trein), stadsvernieuwing, bodemsanering en verbe tering van de telecommu nicatie. De overheid zal op haar beurt zorgen dat de projecten in een FOTO: ANP veei sneller tempo door de in spraakprocedures worden ge loodst. Als het aan het kabinet ligt wordt de inspraakprocedu re met minimaal de helft van de tijd bekort, de zogenaamde Tracéwet. Dit maakte Kok gis teren bekend tijdens de jaar vergadering van de Vereniging voor Bedrijfspensioenfondsen (VB). Kok ziet in de pensioenfond sen ideale partners voor pro jectfinanciering. Ze hebben een enorm vermogen en zijn gewend om te investeren in grote projecten met een lange looptijd. Voor pensioenfond sen is het voordeel dat ze de beleggingen meer kunnen spreiden. De overheid heeft dringend behoefte aan geld bij de bouw van nieuwe tunnels, spoorwe gen en snelwegen en heeft daarom een begerig oog laten vallen op de 285 miljard gul den die de VB heeft belegd. De VB maakte eerder al bekend in principe positief te staan te genover investeringen in de infrastructuur. Voorwaarde daarbij is dat de investeringen een normaal commercieel ren dement opleveren en dat de ri sico's gedragen worden door rijk en investeerders. Kok toonde begrip voor dit stand punt. GELDERMALSEN - De inval met in totaal 120 agen ten en ambtenaren van de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen in het distributiecentrum van Blokker in Geldermalsen was niet overdreven, vindt de Rijkspoli tie Nijmegen. Volgens de politie was de massale contro le op illegale werknemers gerechtvaardigd. Blokker vindt het wel overdreven. De firma overweegt een scha declaim in te dienen bij de politie. „De massaliteit van de inval had alles te maken met de grote omvang van het bedrijf. Het distributiecentrum beslaat 90.000 vier kante meter. Als je zo'n actie snel, zonder al te veel schade voor het bedrijf wil afhandelen, heb je zoveel mensen nodig. Controleer je een winkel waarin twintig mensen werken, dan kun je het met een paar man af. Bij Blokker werkten zo'n driehonderd mensen. De hal len zijn zo groot dat je er zo de weg kwijt raakt", aldus de politiewoordvoerder. CASTEREN - Als de trekker achter op het land is, is de aarde voor al weer zwart. Als paarlen voor de zwijnen heeft veehouder Jo Swaans vierduizend li ter melk op zijn land uit- gesproeid. „Ik doe dit niet graag, maar ik word ertoe gedwongen". Swaans rijdt deze dagen melk uit in plaats van mest. Andere veehouders laten melk in de mestput lopen, voeren het aan de varkens of ruilen de witte vloeistof tegen snijmais of kunstmest. De melk is niet zuur. maar overtollig. Zater dag 28 maart loopt het melk- jaar af en talloze boeren mer ken nu dat ze meer hebben ge molken dan volgens hun quo tum mocht. Wie de melk le vert, krijgt een boete die hoger is dan de opbrengst. Dus wor den er duizenden liters melk weggespoeld, geruild en soms onderling verkocht. „In het donker wordt de melkkar in de veewagen gereden en op het erf uitgeladen. In ruil voor de melk krijgen boeren snijmais of kunstmest", weet Swaans. Ruilhandel is verboden, weg spoelen op eigen terrein is toe gestaan (mits niet in de sloot), maar een enorme verspilling. Swaans schat dat ongeveer een kwart van de veehouders melk dumpt. Landbouworganisaties spelen blindemannetje. Zij we ten het niet of willen het niet weten. „Slecht voor het imago van de bedrijfstak", vermoedt Swaans. Het produktschap Zuivel be vestigt zijn vermoeden. Voor lichter Boerman: „Wij hebben begrip voor de actie van deze boer, maar hij trekt het imago van de veehouders verder om laag. Jarenlang heeft het pu bliek stront over het scherm zien komen en nu is het melk". Maar Swaans heeft geen zin de melkproblematiek van boeren nog langer toe te dekken. „La ten we er alsjeblieft wat aan doen in plaats van de zaak te verzwijgen". Koetoerisme In de stallen op het erf staan vijftig koeien die jaarlijks 335 ton melk mogen geven. De koeien van Swaans hebben twaalfduizend liter te veel ge geven. Over elke te veel ge- melkte kilo, moet de veehou der een boete betalen (super heffing) die vijftien procent hoger is dan de opbrengst van diezelfde kilo. Voor Swaans be tekent zijn overproduktie een schadepost van ongeveer 1700 gulden. Een overschrijding van het qu otum kost de boer dus geld, terwijl minder melken rende- mentsverlies betekent. Het vergt goed ondernemerschap om op het quotum te melken. „Koeien zijn geen machines", aldus Swaans. En hij vertelt over een collega veehouder die in het begin van het melkjaar 80 ton melkquotum bijkocht en zijn veestapel uitbreidde. Toen hij in november becijfer de dat hij ver onder het quo tum zou blijven, besloot hij in plaats van twee maal daags, drie maal daags te gaan mel ken. Om de acht uur was de boer in de stal te vinden. Tot grote frustratie van de jonge veehouder zit hij nu weer 20.000 kilo boven het quotum. Volgens Swaans is deze vee houder geen uitzondering. „De problematiek wordt door de landbouworganisaties zwaar onderschat. Er zijn boeren die in paniek koeien aankopen, verkopen of lenen". Koetoeris me, heet het lenen en uitlenen van koeien. De effecten dragen namen als: Italiaanse stink- poot, melkerskoorts en koe- griep. Koetoerisme is legaal, maar de risico's op ziekten groot. Oplossing Hoeveel ton melk er dit jaar in Nederland te veel is geprodu ceerd, is pas 45 dagen na het sluiten van het melkjaar be kend. Vorig jaar betaalde Ne derland 71,1 miljoen gulden Talloze boeren merken nu dat ze meer hebben gemolken dan volgens hun quotum mocht. aan superheffing. Zuivelgi- gant Campina/Melkunie ver wacht voor het afgelopen melkjaar een overproduktie van ongeveer een half a één procent. Om de boeren die tot hun nek in de melk zitten tege moet te komen, haalt de fa briek bij uitzondering ook ko mende zondag melk op. Deze melk zal dan worden bijge schreven bij het quotum voor volgend jaar. „Aardig, maar niet meer dan een lapmiddel", zegt Swaans. De Brabander heeft een plan bedacht dat vol gens hem een zege is voor alle veehouders. Om te voorkomen dat duizenden liters melk wor den weggespoeld, zou de over heid een 'ondermaatse' pro- duktie moeten stimuleren door boeren in de gelegenheid te stellen het niet behaalde qu otum mee te nemen naar vol gend jaar. „Er zal minder melk verspild worden, boeren zijn niet meer zo gestressed en er is weer animo om veehouder te worden en te blijven", voor- Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG - Negen mi nuten, langer duurde het eerste officiële interpella tiedebat van Janmaat niet. Na drie jaar in de groene bankjes te hebben gezeten, mocht hij giste ren van de Kamer voor het eerst officieel de regering laten opdraven om op zijn vragen, over Ghanezen, te antwoorden. De Centrumdemocraat wilde nu wel eens weten of er inder daad zo'n 10.000 Ghanezen il legaal in Amsterdam-Zuidoost huizen, zoals de Amsterdamse politie recent vertelde. En hij stelde voor heel snel een legiti matieplicht voor vreemdelin gen in te voeren, zodat ze snel kunnen ophoepelen en nie mand meer het land inkomt. Minister Hirsch Ballin van jus titie en premier Lubbers, als vervanger voor minister Van den Broek van buitenlandse zaken, zaten er klaar voor. De eerste had drie minuten nodig voor het totale antwoord, de ander deed het in twee zinnen af, voor elke 'termijn' van Jan maat één zin, en het was bo vendien exact dezelfde zin. De woordvoerder van de andere partijen zaten er keurig bij, maar niemand vroeg het woord. Het stelde allemaal niets voor, de antwoorden sloegen ner gens op, niemand werd er iets wijzer van en van een debat(je) was al helemaal geen sprake. Maar het gaf wel overduidelijk aan, dat parlement en regering niet langer kiezen voor het doodzwijgen van Janmaat en de deels racistische achterban die hij vertegenwoordigt, maar hem serieus nemen. Hoewel, serieus is het woord niet. Hij mag meedoen in het parle mentaire spel en door hem aan hét woord te laten en net te doen alsof zijn partij wordt be handeld als elke andere partij, hoopt men zijn dubieuze idee ën te ontmaskeren en te laten zien dat hij niet in de Kamer thuishoort. WD'er Wiebenga vond dat dit behoorlijk was gelukt. „Jan maat is een ongelooflijk slecht kamerlid. Hij kent de trucs niet en weet absoluut niet wat hij moet doen. Hij heeft niet eens een motie ingediend. Nou ja, gelukkig maar". Voor de WD was het overi gens een tikkeltje pijnlijk de bat, want de liberalen hadden enkele weken hard op de trom mel geslagen toen de Amster damse politie met de opmerke lijke 'onthullingen'kwam. Ko ren op de molen van Janmaat, maar de WD gaf gisteren niet thuis. Die partij gaat vandaag officeel het debat aan in een overleg met minister Hirsch Ballin. Ook de andere partijen zullen dan hun zegje doen. Anti-Bont Demonsterende leden van het Anti-Bont-Comité verbranden op de binnenplaats van het ministerie van landbouw een stapel bontjassen. De actie is een protest tegen de, volgens het ABC, verkapte steun die de overheid via het ministerie van landbouw verstrekt aan de pelsdie- renhouderij-sector. FOTO:ANP DEN HAAG - De Neder landse overheid is nog steeds laks in het contact met haar burgers. Te vaak moet veel te lang gewacht worden op de beantwoor ding van brieven en is de informatieverstrekking onvoldoende. Deze verzuchting slaakt de Na tionale ombudsman, mr. M. Oosting, in zijn vandaag ver schenen jaarverslag over 1991. Volgens Oosting heeft het feit dat alle ministers in 1990 be loofden hun leven te beteren, per saldo geen enkel effect ge had. De daling van het aantal klachten over corresponden tie-afhandeling bij de ministe ries van VROM, verkeer en wa terstaat, WVC en buitenlandse zaken werd ruimschoots ge compenseerd door een forse toename van het aantal klach ten over het optreden van het ministerie van justitie. In het verkeer met de burgers vor men de parketten van het openbaar ministerie en de vreemdelingendienst een zeer zwakke plek, aldus Oosting. De administratieve organisatie bij de parketten is verouderd en Oosting betwijfelt of de in voering van het Compass-auto- matiseringssysteem op sche ma ligt, zoals minister Hirsch Ballin medio vorig jaar de Ka mer liet weten. Ook persoon lijk krijgt de bewindsman eer kat. „De minister heeft de Na tionale ombudsman in een aantal gevallen niet toerei kend geïnformeerd", zo schrijft hij. Bij de belastingdienst zorgde de omvangrijke reorganisatie die in 1989 werd ingezet, voor meer klachten. Oosting is wel hoopvol op verbetering van de situatie, omdat de dienst sinds 1 september een interne klach tenregeling heeft. Met in totaal 499 schriftelijke klachten was het ministerie van financiën vorig jaar overigens koploper op de 'klachtenlijst' van de om budsman. Goede tweede werd justitie (366 klachten); het mi nisterie van onderwijs kwam met 310 klachten op de derde plaats. De ombudsman is nog steeds ontevreden over de manier waarop de OV-Studentenkaart Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Dire» mr. A. Docters van wen van de Binnenland Veiligheidsdienst (B11 kon gisteravond laat t| lucht ademhalen. Zijn in het geheim operet dienst mag dan volgens \j en vijand buiteng«|ie kwetsbaar zijn, echte j" scheuren hield de BV~ over aan een debat gist» de Tweede Kamer naar ding van rellerige repoi omstreden notities en tieuze affaires. Zo zorgde de 'nieuwe heid' die de BVD onder van Van Leeuwen nastr» langs voor flinke golfsl; BVD-vijver. waarschuwing van de dat gewaakt moet wordej de mogelijke fundamen ring en het gewelddadig den van islamitische m_ heidsgroepen, riep \l waardigde reacties op. Eigenlijk was het alleen punt, dat minister Dal» der wie de BVD ress» gisteren haar uiterste zj moest doen de kamerier overtuigen en de kritiek zenuwen op het volgei 'onevenwichtige' beeld BVD in een notitie v« derheden schetste. Voorts vroeg de Kamer ét» of de BVD, die vorige bij een overzicht van haar ijrg werkterrein presenteerdn niet te veel op het gebijan politie en justitie begeep steunde de Kamer het öda van de dienst op nieu< o dreigingen in te spelen, ari Dales liet weten dat de tori personeelssterkte van »fen (560 mensen) „net-aanT: doende is om de nieuw^ naar behoren uit te ^ei Van inkrimping wilde [ie: ook niets weten. FOTO: SP spelt Swaans. Het voorstel is gisteren in de vergadering van het hoofdbe stuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) besproken en terzijde gelegd. „Dat plan leidt tot ex tra melkproduktie", meent se cretaris A. Heijmans van de NCB. bv omspringt met studenten die ten onrechte een OV-j aar- kaart hebben ontvangen. Als zij zelf te goeder trouw zijn ge weest mag de bv volgens Oost ing niet het commerciële maandtarief van 331,25 gulden terugvorderen. Het feit'dat een student die zijn kaart een dag te lang houdt, al aangeslagen kan worden voor het volle maandtarief noemt hij „bijzon der hard". Aanbevelingen van de om budsman hebben vorig jaar op een aantal terreinen verbete ring gebracht in de manier waarop het rijk met burgers omspringt. Zo worden de cel len van marechaussee en ge meentepolitie voortaan elke vijfjaar geïnspecteerd, mogen verdachten alleen geboeid worden afgevoerd als er daad werkelijk agressie- of vlucht- gevaar is en moet na het be zoek van een deurwaarder een schriftelijk verslag worden op gesteld. Tien jaar 'ombuds- werk' en bijna 100.000 schrifte lijke en telefonische klachten van burgers overziend, conclu deert Oosting: „De kwaliteit van het overheidshandelen ten opzicht van de burgers is gelei delijk gestegen". H Taxirit is vaa,;1 beneden peil®,8 DEN HAAG - Taxi feurs maken talloze ve overtredingen en hebt voldoende stratenkeni een taxi moet lang wor&-l wacht en de chauffeur t altijd even hulpvaard ul zijn de meest genoemd» n» ten die leden van Con tenbond hebben geuit cpn taxivervoer. De leden g den hun ervaringen mde taal bijna duizend taph De Consumentenbond daarna zelf een praktii die dit beeld in grote li|er vestigde. De bond ma^ gentig ritten in twintig middelgrote en kleinere Een kwart was bened!e bijna de helft kreeg jwe deel goed. Vooral AmsPm se en Rotterdamse taxiUe taxi's van Schiphol scoh1 onvoldoende. Den Ha^_ de het rapportcijfer twaalf ritten vielen egg goed uit, waren er twB en 3 slecht. BREDA - Oud-WD-l< Nijpels heeft kritiék oj dige WD-fractieliedei stein. In een interview Algemeen Dagblad h» burgemeester van Br» kesteins stellingname de vreemdelingen, noemt Bolkesteins om allochtonen die ci gedrag vertonen over te zetten „niet de oj Gezinnen ciie hier al jaar wonen en waarvan wat uithaalt, die zet je bijkomende straf niet uit? Ik ben er in elk gen", aldus Nijpels. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA L Standaard Uitgeverij/Wavery Productions DEN HAAG - Als één over koepelende organisatie de na- tuursponsoring door bedrijven regelt, kunnen de inkomsten uit sponsoring de komende drie jaar oplopen tot 33,8 mil joen gulden. Opbrengsten uit sponsoring zijn nu nog mini maal, namelijk zo'n 5 miljoen gulden. Dit staat in het rapport 'Natuursponsoring, Een woud van mogelijkheden', dat giste ren werd aangeboden aan staatssecretaris Gabor van na tuurbeheer. De enige natuur organisatie die tot nu toe geor ganiseerd en professioneel omgaat met bedrijfssponso- ring is het Wereld Natuur Fonds (WNF). In ruil voor gel delijke ondersteuning mogen de bedrijven de pandabeer, het logo van het WNF, gebruiken. Een voorbeeld hiervan is het bekende pandabroodje. Impasse cao conflict suiker verwerkende industrie compleet UTRECHT De impasse in het cao-conflict in de suikerverwerkende in dustrie (14.000 werkne mers) lijkt compleet. De werkgevers en de Voe dingsbond FNV staan nog steeds lijnrecht tegenover elkaar en geven geen mil limeter toe, zo bleek giste ren aan het eind van de tweede stakingsdag. De werkgevers toonden zich na intern beraad bereid om „te allen tijden" met de Voedings bond FNV te praten. Maar ze maakten in één adem duide lijk dat de automatische prijs compensatie wat hen betreft definitief van het toneel is ver dwenen en dat er aan hun eindbod niet te tornen valt. De Voedingsbond FNV op zijn beurt deelde mee dat herope ning van de onderhandelingen zinloos is, zolang de werkge vers het behoud van de auto matische prijscompensatie blokkeren. Gisteren is er volgens de Voe dingsbond FNV gestaakt bij in totaal 27 bedrijven en nam het aantal stakers toe van ruim 1.000 tot 1.20O. Vandaag zou volgens het actiedraaiboek bij in totaal 29 bedrijven worden gestaakt. De voedingsbond re kent op een langdurig conflict. Werkgeverswoordvoerder F. Baas hield gisteren staande dat de staking minder effect sorteert dan de FNV-bond zegt. Hij gaf toe dat er bij een aantal bedrijven toch sprake is van forse schade vanwege pro- duktieverlies. Met name geldt dat Cacao De Zaan, Verkade, Gerkens, Venz/Droste en Ver- kade die op een zeer laag pitje draaien. Acht andere bedrijven draaien op halve kracht. „De staking is een vreselijke zaak, gegeven ook het prachtige eindbod dat we op tafel hebben gelegd", aldus Baas. Hij wees er bij herhaling op dat de twee andere bonden (de CNV-bond en de Unie BLHP) en hun ach terban wel met «lat „fantasti sche eindbod" wel uit de voe ten kunnen en hij deed een beroep op de Voedingsbond FNV om alsnog dat voorbeeld te volgen. DEN HAAG - Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid vreest dat hij er niet in zal slagen op 1 januari komend jaar de nieuwe ziektekostenver zekering voor alle burgers een stuk dichterbij te brengen. Tot ongenoegen van Simons geeft het kabinet hem nog geen toestemming om de wets ontwerpen voor te bereiden die nodig zijn voor de volgende fase in zijn verzekeringsplan: de overheveling van huisart senhulp en kraamzorg naar de nieuwe basisverzekering. Premier Lubbers maakte Si mons duidelijk dat hij de plan nen eerst nog eens zorgvuldig ig ra wil bespreken met dt ters van sociale zaker"~ mische zaken, financii en uiteraard Simons vendien leek het del verstandig te wachtenU. sultaten van het i onderzoek naar de I hoogte bij particulier kostenverzekeringenA Dit alles betekent dJ minstens enkele wek heen gaan eer het kat definitief oordeel ove$ ontwerpen kan vejlj staatssecretaris is bai door voortdurend ui§ meer zal lukken de vcg tot overheveling vai senhulp en kraamzj het einde van het ja Tweede en Eerste loodsen. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. in 'i van voor meer informatie) Sv 070 - 333 93' 2°

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4