gehandicaptenzorg is lang voor euthanasiewet Vluchtelingenwerk wijst gedoogdenregeling af Steeds meer gehuwde vrouwen 'moeten' werken „Pil uit pakket, condoom er in" BINNENLAND iderzoeks- diversiteit 6-0607 Maij voelt niets voor ondergronds vervoer Dodental ramp DSM loopt op Poetsmiddel van de democratie wa'aÏ wl i WOENSDAG 25 MAAKT 1992 ;enT ^evens stolen Bij de project- 'thologie, onderdeel van lteit biologie van de >iteit Utrecht, zijn het ;n weekeinde belang- iderzoeksgegevens ont- L De gegevens omvat periode van ruim twin- en gaan over het ge in groepen apen en hon- 5 universiteit tast in het over de identiteit van iers. Prof. dr. J. van ran de faculteit biologie zich af wie er belang ij de diefstal. Het insti- iderzoekt al jaren het so- idrag van Java-apen en lort dat van honden. De it sluit niet uit dat de is gepleegd door tegen- van dierproeven, idat van vivisectie-ex- helemaal geen is, betreurt zij de dief- :te meer. is (ADVERTENTIES) ik ga liever gaan we toch Onnaar de RAI nsterdam maart-5 april 1992 Dagelijks 10-17 uur, t/m vr 3 april óók 19- 22 uur ■ijs f 15,-, 's avonds f 10- Ibus: volg borden Q RAI. ingbiljetten bij NS-Stations. Nieuwslijn 020-5043990. rt!6V Hotline isieveTord weet wat u beweegt. Vertap g geen vervolging rgemeester Haren JNINGEN - Justitie in ïingen heeft nog geen be ing genomen over de ge estelijke vervolging van bur- eester K. Weide van Ha- Eerst wordt de uitslag af- icht van een onderzoek het gerechtelijk laborato- over de hoeveelheid alco- nddie Weide in zijn bloed int gehad toen hij dinsdag- er d 10 maart in Groningen i een geparkeerde auto ;ed en vervolgens door vaar huis. Pas als die ge- "e is over enkele weken be- :baar zijn wordt besloten Bfeide nog wordt vervolgd. Minister Maij. DEN HAAG - Minister Maij (verkeer en water staat) ziet de eerste tien jaar niets in het aanleggen van spoorlijnen onder de grond. Van een ondergrondse hoge snelheidslijn (Antwerpen-Am- sterdam) of Betuwelijn (de goerderenspoorlijn van Rotter dam naar Duitsland) kan al he lemaal geen sprake zijn. Maij zei dat gisteren bij de behande ling van haar begroting in de Eerste Kamer. De minister heeft enige tijd geleden een stuurgroep aan het werk gezet die moet bekijken wat er alle maal mogelijk is op het gebied van ondergronds vervoer. Die stuurgroep acht experimenten hiermee denkbaar, maar meent dat projecten op grote schaal nog verre toekomstmu ziek zijn. Maij denkt dat het op termijn wel mogelijk is goederen on dergronds te vervoeren, maar personenvervoer langs deze weg ziet zij niet zitten, zeker niet over grote afstanden. Vol gens haar voelen treinreizigers er niets voor eerst met een lift naar beneden te moeten, om vervolgens lange tijd onder de grond te moeten doorbrengen. Maij toonde zich optimistisch over haar beleid om de groei van het autoverkeer te beper ken tot 35 procent in de ko mende 20 jaar. Vorig jaar be droeg die groei 1 procent, een stuk minder dan vorige jaren. Volgens Maij is het „kwartje van Kok", de accijsverhoging op benzine van vorig jaar, daar wel degelijk mede debet aan geweest, al beweert oliemaat schappij Shell het tegendeel. De minister vindt dan ook dat „het kwartje van Kok" beter omgedoopt kan worden in het „kwartje van Maij", omdat zij meer van die maatregel heeft geprofiteerd dan haar collega. „Het zou mijn populariteit niet ten goede komen, maar het zou wel eerlijker zijn". Jongens vinden 55.000 gulden HOORN - Twee jongens van twaalf jaar hebben in een park in de wijk Risdam-Noord in Hoorn een zak met 55.000 gul den gevonden. De jongens wa ren in het park aan het spelen toen zij de zak met geld aan troffen. De vader van één van de kinderen heeft de vondst bij de politie afgegeven. De politie heeft nog geen idee wie de zak daar heeft achtergelaten en van wie het geld is. Omdat nie mand aangifte heeft gedaan van vermissing, vermoedt de politie dat het geld afkomstig is van een strafbaar feit. iSUM De Neder- se Vereniging voor andicaptenzorg en de oudervereni- èn maken zich ern- bngerust over het ka- tsstandpunt inzake medisch handelen het levenseinde. liefei NVG-voorzitter P. Bot- vandaag in Bussum, op ir zijn vereniging en de van de ouderorganisa- '01) georganiseerde bij- Volgens Bottelier it onduidelijkheid over iitie van wilsonbekwa- s de tekst van het re- ;sstandpunt ruim wordt it, kunnen artsen beslui- ngjt leven van verstandelijk dicapten te beëindigen. |a gebeurt toetsing alleen af, aan de hand van het zorgvuldigheidscriterium", zei de NVG-voozitter. Bovendien is toetsing volgens hem alleen mogelijk als de arts meldt wat hij heeft gedaan. Een onderzoek van de Vrije Universiteit heeft uitgwezen dat driekwart van de artsen na euthanasie of hulp bij zelfdo ding een verklaring van na tuurlijke dood afgeeft. Bottelier vroeg van regering en parlement de ondubbelzin nige uitspraak, dat er nooit sprake kan of mag zijn van ac tieve beëindiging van het le ven van mensen met een ver standelijke handicap, onge acht toestemming van derden. „Wij zijn geschokt en bezorgd over het door het kabinet inge nomen standpunt", voegde hij hieraan toe. Thuiszorg Over de zorgvernieuwing zei hij dat uitgangspunt is dat ver standelijk gehandicapten mensen zijn met mogelijkhe den en gelijke rechten. Daar om zullen ze net als de meeste Nederlanders in kleine groe pen moeten kunnen leven in plaats van groepen van twaalf. Duizenden bewoners van in richtingen zijn inmiddels ver huisd naar woningen in dorp of stad en 70 procent van de in stellingen verleent ambulante, poliklinische of „thuisonder- steunende" zorg. In 1991 mocht het aantal plaat sen in de instellingen met twee procent worden uitgebreid. Het daarmee gemoeide bedrag kon ook op een andere manier worden besteed. Volgens Bot telier is het geld voor 400 van de 635 plaatsen inmiddels be stemd voor „zorg op maat" aan 1.375 mensen op de wachtlijst, variërend van thuiszorg en lo- geerplaatsen, tot dagverple- ging en volledige opname. Het plan-Simons heeft volgens Bottelier het voordeel dat het aanbod van zorg veel sterker kan worden gestuurd door de vraag. Maar hij maakt zich ongerust over de beoogde kostenbe heersing. Hij waarschuwt voor een kostenexplosie en als ge volg daarvan verslechtering van de zorg voor verstandelijk gehandicapten, wanneer de de planningswet - de Wet Zie kenhuisvoorzieningen - wordt afgeschaft. Staatssecretaris Simons heeft bij zijn aantreden de chroni sche zorg tot zijn hoogste prio riteit verklaard, aldus Botte lier, en hij zal dan ook de ga rantie moeten bieden dat die zorg niet weer wegglijdt naar 'ER EN HOBBES R stmt wfv Echt ovhxo. ROTTERDAM - In het Zuiderziekenhuis in Rot terdam is gisteren een 39- jarige inwoner van die plaats overleden aan de zware brandwonden die hij vorig jaar december had opgelopen door de ex plosie bij DSM Chemicals in de Botlek. De Rotterdammer is het ze vende dodelijke slachtoffer van die ramp. Op de dag van de ramp verrichte hij onder houdswerkzaamheden aan de opslagtank met benzoëzuur die ontplofte op het DSM-ter- rein. Net als de zes mensen die op slag werden gedood, deed hij dat als werknemer van een onderaannemer. De arbeidsin spectie heeft het onderzoek naar de ramp van drie maan den geleden afgerond en zal een dezer dagen het eindver slag aan de officier van justitie overhandigen. Kort na de ramp had .justitie al vastge steld dat DSM verantwoorde lijk is voor de ontploffing. Het bedrijf had kunnen voorzien dat in en om de tank een explo sief mengsel aanwezig was toen de ploeg van de onderaan nemer met lasapparatuur on derhoud pleegde. DSM heeft dat zelf ook toegegeven. door DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG - De organi satie Vluchtelingenwerk is het hartgrondig oneens met de regeling die het ministerie van justitie heeft getroffen voor de zo geheten gedoogde asiel zoekers. Volgens direc teur Maarten Houthoff van Vluchtelingenwerk rammelt de regeling aan alle kanten. „Het ministerie heeft hier geen steek laten vallen maar er een complete broddellap van gemaakt", aldus directeur Houthoff. Hij hekelde onder meer het feit dat de gedoogden alleen een tijdelijke verblijfs vergunning krijgen als ze af zien van verdere juridische stappen tegen de Staat. Verder vindt Vluchtelingenwerk dat gedoogden die na twee jaar kans maken op een vaste baan niet langer in onzekerheid mo gen worden gehouden, maar alvast een definitieve verblijfs vergunning moeten ontvan gen. Ook bepleit de organisatie het recht voor gedoogden om eventuele gezinsleden over te laten komen. Gedoogde asielzoekers zijn buitenlanders die ondanks een afgewezen asielaanvraag een tijdelijke verblijfsvergunning krijgen in de vorm van een 'ge- doogdenpas'. Is na driejaar de situatie in hun land van her komst nog niet verbeterd, dan wordt er een definitieve ver blijfsvergunning verstrekt. Gedurende de drie overgangs jaren, waarin de gedoogden dus voortdurend de kans lopen alsnog naar hun vaderland te worden teruggestuurd, mogen de pasjeshouders wel bepaalde activiteiten ontplooien. In het eerste jaar krijgen ze les in de Nederlandse taal en een aantal andere vakken, tijdens het tweede jaar mogen ze een be roepsopleiding volgen en in beperkte mate betaalde arbeid verrichten en in het derde jaar mogen ze zonder enige beper king werk zoeken. De gedoog- denpas heeft elk jaar een ande re kleur: rood in het eerste jaar, groen in het tweede en blauw in het derde jaar. Vertegenwoordigers van Vluchtelingenwerk en een groot aantal advocaten hebben tot nu toe de gedoogden aange raden nog niet in te gaan op het aanbod van het ministerie om een gedoogdenpas aan te vragen. Met succes: van de ruim negenduizend gedoog den hebben sinds begin dit jaar nog maar achttien perso nen het pasje aangevraagd. Mr. H. Nawijn, hoofd Vreem delingenzaken van het minis terie van justitie, verwacht dat het aantal gedoogden dat een pasje aanvraagt de komende tijd sterk zal toenemen omdat Justitie onder de 'doelgroep' een intensieve voorlichtings campagne gaat houden. „Maar mocht de animo onverhoopt gering blijven, dan moet de po litiek maar een andere oplos sing voor het gedoogdenvraag- stuk zoeken". JcN&É, JcN&É WACHT TOT MAMA M\J ZJÉT. Kurden Kurdische demonstranten kwamen gis teren in Deventer oog in oog te staan met de ME die was ingezet om te voor komen dat de demonstranten bij het Turkse consulaat konden komen. Het protest van de Kurden was gericht te gen de „massamoord op hun volk in Turkije". Tijdens de betoging kwam het meermalen tot een handgemeen. Er werden zes mensen gearresteerd die aan het eind van de middag weer wer den vrijgelaten. Een demonstrant en een politieman raakten ernstig gewond en er werden minstens tien arrestaties verricht. Volgens minister Dales van bin nenlandse zaken zijn de aanslagen be gin dit jaar tegen moslim-doelen in Den Haag en Amersfoort vermoedelijk niet het werk van extreem-rechtse organisa ties, maar moeten ze worden toege schreven aan randgroepjongeren. Pagina 5: Weer aanslagen in Turkije Acties dreigen bij spoorwegen UTRECHT - Bij de Neder landse Spoorwegen dreigen acties nu de NS-directie de bonden gisteren een definitief eindbod heeft voorgelegd voor een nieuwe cao voor de 27.000 werknemers. NS biedt een loonsverhoging van 3,9 pro cent met ingang van 1 april en twee eenmalige uitkeringen van in totaal bijna 1 procent van de loonsom. De bonden vinden het „kale" loonbod vol strekt ontoereikend. Naast een loonsverhoging van 4 tot 4,5 procent willen de bonden meer tijdscompensatie bij onregel matig werk. De bonden sluiten een ultimatum om de onder handelingen weer te herope nen niet uit. „Een bod van 3.9 procent leidt in ieder geval tot arbeidsonrust", aldus bestuur der J. Kruse van de FSV. Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Steeds meer gehuwde vrouwen gaan betaald werken uit financiële noodzaak. Het is met name de wens naar het handhaven van een grote mate van welvaart (vakanties, tweede auto) die hen de deur uit drijft. Zo'n vierhonderdduizend vrouwen „hangen nu boven, de arbeidsmarkt". Daarbij zijn echter ook weduwen, geschei den en om andere reden al leenstaande vrouwen. Dit is één van de conclusies in het jaarlijkse rapport van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek. De komst van zoveel vrouwen zal volgens de OSA een drukken de werking hebben op het aan tal vacatures, hetgeen nog zal worden versterkt door de po gingen van de overheid zoveel mogelijk mensen met een uit kering uit de sociale zekerheid te krijgen. Het zullen vooral de laagstop- geleiden zijn die door deze ont- GAAJ HÉT ÉR Ai' AF HcU JIJ JÉ IPÉÉTJÉS" voortaan /MAAR VocR JÉ! wikkelingen, zeker nu het minder gaat met de economie, in een moeilijke positie gera ken, verwacht de OSA. De werkgelegenheid voor deze groep lijkt sneller af te nemen dan het algemene arbeidsaan bod. Verlaging van het minimum loon zal volgens de OSA hoog uit enig soelaas bieden. Beter is het de afstand tussen lage lo nen en uitkeringen te vergro ten. De organisatie schaart zich met dit pleidooi aan de zij de van minister Bert De Vries van sociale zaken en werkgele genheid. Nest Twee ooievaars hebben hun vaste stek gevonden op een treinmast aan de Stadhoudersweg in Rotterdam. Het duo trekt zich niets aan van de langszoevende treinen en auto's. FOTO: ANP „Volgens mij kan de Bijenkorf dan wel opdoeken", sprak de Amsterdammer gisteren in het eetcafé. „Zie jij 't publiek dat daar koopt z'n auto buiten de stad parkeren, een trammetje pakken en er met een plastic tassie z'n boodschappen gaan halen"? Het gezicht van z'n praatpartner voorspelde nog groter onheil: „Dat gaat allemaal nog. Maar ze lopen 't gevaar dat ze onderweg in die tram ook nog van hun boodschappen beroofd worden". Hun geringschattende conversatie betrof het probleem van de Auto en de Binnenstad. Eruit of niet eruit. Amsterdam hield er vandaag een heus referendum over, dat poetsmiddel voorde democratie. Er is een scenario A en dan gaan er duizend parkeerplaatsen in het centrum weg. En een scenario B dat 'autoluw' heet en waarbij er 15.000 parkeerplaatsen worden weggepoetst. Amsterdam, die wereldstad, zou er dan binnen de grachtengordel maar achtduizend overhouden. Logisch dat er gisteren volop gekankerd werd. Over het doodenge van alleen die twee keuzemogelijkheden. Over de consequenties van het referendum. D'66 en Groen Links zullen de uitslag respecteren. Ténzij er belangrijke redenen zijn om dat niet te doen. Zoals té lage opkomst, té krappe meerderheid. De WD zegt hetzelfde iets concreter: meer dan vijftig procent vay. de kiezers moet stemmen en er moet een zéér ruime meerderheid zijn. De PvdA neemt de uitslag niet over als de opkomst lager is dan veertig procent en als beide richtingen elkaar min of meer in balans houden. De kans is groot dat ze vandaag in de hoofdstad een prachtig fundament hebben gelegd voor een hoop mooie ruzies in de toekomst. Achtduizend parkeerplaatsen in de binnenstad? Een lachertje natuurlijk. Want waar blijven de auto's? Fout geparkeerd bij gebrek aan ruimte nét aan het randje van de grachtengordels. Tot de bewoners daar helemaal gék worden van het sluikparkeren? In al die parkeergarage's die er alsmaar niet zijn? De man uit het café had daar zo te horen ook al weinig fiducie in: „Ik heb een paar nieuwe gezien. In Amstelveen. Zien er niet uit. 't Lijkt Oost-Duitsland wel". Moeilijke tijden. Jarenlang zijn stadsbestuurders niet verder gekomen dan kwakkelmaatregelen. Alleen commissaris Kaasjager had in mijn Amsterdamse jeugd een radicale oplossing: de grachten dempen. Hij werd uiteraard weggelachen. En nu mag de burger opeens zeggen hoe 't verder moet. Terwijl de bestuurders die hij voor zulke beslissingen kiest er al jaren niet uitkwamen. Voorde angstigen in Mokum, de autobezitters, de middenstanders, de horeca-eigenaren is er één geruststelling. Hoe de uitslag ook is, de politiek zal nog jaren bakkeleien over de uitvoering ervan. Leve de schone schijn van het referendum. door BERT JANSMA UTRECHT De huisarts R. A. Oudkerk heeft van daag in Utrecht op een congres over geboortenre- geling de stelling verde digd dat de pil uit het pak ket van de AWBZ (Alge mene wet bijzondere ziek tekosten) moet en dat het condoom er juist in moet worden opgenomen. Met het vergoeden van de pil is jaarlijks 125 miljoen gulden gemoeid. Oudkerk noemde de veronderstelling dat het aantal abortussen zal stijgen als de pil uit het pakket gaat „een bele diging van de emancipatie ontwikkeling". Nu de pilcon- trole is afgeschaft vindt hij „de pil op recept" onzinnig. Verder voerde hij aan dat vrije verkoop van de pil een gerin gere kans op ongewenste zwangerschap en abortus bete kent voor jonge meisjes, om dat ze dan geen last meer heb ben van een moraliserende omgeving (familieleden of huisarts). Oudkerk verwacht ook dat vrije verkoop tot meer concurrentie en dus lagere pil- prijzen zal leiden. Als voorwaarden noemde hij dat de vrouw de eerste keer voor advies en controle op con tra-indicaties naar de huisarts gaat en dat de voorlichting over de pil en andere voorbe hoedmiddelen beter en duide lijker wordt. Het condoom moet volgens Oudkerk wél uit de gemeen- schapskas worden betaald om dat daardoor het aantal geval len van geslachtsziekte, com plicaties ervan en de angst er voor zullen afnemen. Dat heeft weer tot gevolg dat er minder geneesmiddelen tegen infec ties nodig zijn, wat besparin gen en minder bijwerkingen oplevert. Zijn collega H. Doppenberg herinnerde aan het effect van - achteraf onjuiste publi- katies in het begin van de ja ren tachtig over kwalijke ge volgen van de pil voor de ge zondheid. Het pilgebruik daal de sterk en het abortuscijfer in Nederland steeg opvallend. (ADVERTENTIE) Stijlvolle Art Deco wortelnoten vitrine kast met spiegelglas. Samen met bijpas sende eethoek een voorbeeld van tijde- loze schoonheid. 01PITOI 04160 312 25

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3