Uiimere opzet an nieuwbouw liaconessenhuis LEIDEN EN OMGEVING Historisch Leids essay bekroond Leidenaars schitteren in film over'Goeie Mie' „Een grote leegte valt, letterlijk en figuurlijk ij 13 Polikliniek is veel te klein Niet voor iedereen otidóaQounant WOENSDAG 25 MAART 1992 lepiica voor vilia windiust PvdA bepleit vergaderen op zaterdag EIDSCHENDAM - Er komt een replica m de afgelopen zaterdag volledig afge- 2/Trande villa Windiust aan de Vliet in Leid- :hendam. Dat heeft burgemeester De Vree gisteren de commissie algemeen bestuur- irjjke aangelegenheden meegedeeld. Over de ■ruchten dat al eerder sprake is geweest m brandstichting in de villa zei de burge- eester dat regelatig jongeren zijn wegge- agd. Twee dagen tevoren had de politie >g geconstateerd dat de villa zo bouwvallig as dat binnengaan uiterst gevaarlijk was. replica zou volgens de burgemeester wei- g verschil maken met het originele pand. villa stond al op tekening en voor de res- ïratie was het de bedoeling de muren :en voor steen opnieuw op te bouwen. LEIDEN De bijzondere raadsvergadering van af gelopen zaterdag, die ge heel gewijd was aan het minderhedenbeleid van de gemeente, is volgens de PvdA een schot in de roos. PvdA-raadslid Ron Hillebrand pleitte daarom gisteravond voor een herhaling van het fe nomeen. „Wij hebben positie ve reacties ontvangen. Met het houden van een vergadering' op'zaterdag kunnen we voor bijgangers interesseren, ter wijl er ook ouderen naar een vergadering komen, die daar 's avonds weinig zin meer in heb ben". Volgens Hillebrand zouden de raadsvergaderingen op zater dag een thematisch karakter moeten hebben en twee of drie keer per jaar kunnen worden georganiseerd. Als potentieel onderwerp droeg hij de autolu- we binnenstad aan. Er zou ruimte moeten zijn voor een open debat en voor een rond vraag voor het publiek. Verantwoordelijk wethouder Walenkamp (bestuurlijke ver nieuwing) hield de boot echter af. „Laat de partijen daar zelf maar eens wat zaterdagen over vergaderen voordat we zo'n zware stap nemen". Ook WD-fractievoorzitter Theo van der Nat was geen groot voorstander van verga deren op zaterdagmiddag: „Ik voel er weinig voor een toeris tische attractie te worden. Als het al die weg op gaat, mag er vanuit worden gegaan dat er een aanzienlijke tijdsbespa ring elders optreedt". Leiden start gesprekken met Duin- en Bollenstreek LEIDEN Volgende week worden de eerste gesprekken gevoerd tussen het Overlegor gaan Leidse regio en het Samenwerkingsver band Duin- en Bollenstreek. Op aandrang van onder andenen gedeputeerde L. Stolker hebben de samenwerkingsorganen besloten de mogelijkheden van nadere samenwerking te onderzoeken. Dat is gisteren bekendgemaakt tijdens de ver gadering van de Leidse gemeenteraad. Daarin werd ook het raadsvoorstel behandeld om te ko men tot een overlegorgaan voor de Leidse regio. Al meerdere malen hebben de deelnemende ge meenten het verwijt gekregen, dat er te weinig overleg wordt gevoerd met de Duin- en Bollen streek. Gedeputeerde Stolker (ruimtelijke orde ning) oordeelde vorige week dat de structuur schetsen van het SDB en de Leidse regio vol strekt onvoldoende op elkaar zijn afgestemd en soms met elkaar in tegenspraak zijn. Zij kon digde aan de regio's eventueel te dwingen tot samenwerking. Volgens burgemeester Goe- koop hebben die uitspraken de zaak in een stroomversnelling gebracht. Gehoopt wordt dat de regio's door zelf het voortouw te nemen ze het proces nog kunnen sturen. Bij de behandeling van het raadsvoorstel voor de oprichting van een Samenwerkingsorgaan Leidse regio drong Groen Links aan op een rechtstreeks gekozen voorzitter van het be stuur. Dat vond weinig weerklank. Wel is een motie aangenomen dat het regiobestuur in de toekomst rechtstreeks moet worden gekozen. |)LF KLEUN SN Het Diaconessen- vil de nieuwbouw voor tddenhuis aan de Hout- uimer opzetten. Uitge- vordt nu van een vloer dak van 14.000 vierkan- ier, inplaats van de oor- ielijke 10.500 meter. Het alt daardoor aanzienlijk »r uit dan de vorig jaar ade 40 miljoen gulden, nog niet duidelijk of het Jiuis daarvoor toestem- Irijgt. gek gisteren bij de pre- e van het programma ien voor de nieuwbouw, inmiddels ingediend bij nisterie van WVC, in af- ng van toestemming om mogen gaan met het )f het Diaconessenhuis O/Cflgestelde opzet mag uit- is inzet van onderhan- in, zegt directeur be- gering C. Leijte. „De ge- en daarover moeten jjinnen. Het ligt nog he- f?n. Het is ook moge- let ministerie vast- de oorspronkelijke te, maar het kan ook een compromis uit- eijte wil zich niet uitla- ;r de extra kosten. In 'allen wordt het echter ni}n 40 miljoen, al was het inwege de inflatie, tenhuis dat 314 bedden leg vorig jaar toestem- in een nieuw bedden- bouwen. Gebleken was )vatie van het uit 1964 de gebouw op allerlei len stuitte. Technische lies waren slecht en de is niet meer van deze t is bijvoorbeeld niet mogelijk in het bestaande ge bouw een intensive care-afde- ling op te zetten voldoet aan alle eisen die nu worden ge steld. Er wordt nu vanuit ge gaan dat de bouw van het nieu we beddenhuis in 1994 kan be ginnen en in 1997 gereed is. Het oude gebouw is dan pre cies dertig jaar meegegaan. Het schetsplan voor de nieuw bouw, waarbij architectenbu reau Kruisheer Elffers het zie kenhuis bijstaat, moet begin 1993 klaar zijn. LEIDEN - Hoewel het om twee aparte projecten gaat, houdt het Diaconessenhuis bij de bouw van het nieuwe bed denhuis ook rekening met een uitbreiding van de polikliniek. Daarvoor wordt achter de poli kliniek ruimte vrijgehouden. De polikliniek dateert uit 1980 en is inmiddels veel te klein. Het gebouw heeft een capaci teit van 100.000 patiënten per jaar, maar inmiddels komen er 140.000 patiënten per jaar, al dus directeur bedrijfsvoering C. Leijte. De polikliniek is later aangebouwd omdat bij de oor spronkelijke bouw in 1964 he lemaal geen rekening was ge houden met een dergelijke voorziening. Directeur patiëntenzorg M. Hennink: „Dertig jaar geleden was er een totaal ander beeld van een ziekenhuis. Daar ging je naar toe om te worden opge nomen". Directéur patiëntenzorg P. Hennink schetste gisteren dat het huidige gebouw in 1964 zeer modern van opzet was. Toen waren zespersoons ka mers nog heel gangbaar. Later is dat teruggebracht tot vijf personen. In het nieuwe bed denhuis komen veel meer twee- en éénpersoonskamers. Er komen nooit meer dan vier mensen op één kamer. Boven dien komt er meer ruimte rond de bedden. Elke etage moet een ontvangstruimte annex dagverblijf krijgen, een soort lounge. „Daarmee komt ook het hotelaspect van het zieken huis tot uiting", aldus Hen nink. In de nieuwbouw wordt ook de huidige afdeling fysische the rapie opgenomen in een bre der opgezet activiteitencen trum. Daarnaast komt de apo theek er en het pathologisch laboratorium. Extra oppervlak is ook nodig omdat het de be doeling is dat een aantal alge mene voorzieningen er in wordt opgenomen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om een grote garderobe voor het per soneel. De nieuwbouw moet achter het bestaande ziekenhuis aan de Houtlaan komen. Daarbij wordt een deel van de huidige tuin gebruikt. De uitvoering moet in fases gebeuren. Steeds als een gedeelte klaar is, wordt het overeenstemmende oude deel gesloopt. Als alle nieuwe gebouwen er staan, is uiteinde lijk het oude beddenhuis ver dwenen. Dje werkwijze is duurder dan alles in één keer neerzetten. Maar volgens di recteur Leijte moet het wel zo, vanwege de beperkte ruimte bij het ziekenhuis. S. Leupen nam gisteren in de Lakenhal de 'Oud Leiden-prijs' 1992 in ontvangst. foto: wim van noort LEIDEN - De 'Oud Lei den-prijs 1992' is gisteren in de Lakenhal uitgereikt aan S. Leupen. De prijs van 2000 gulden en een oorkonde is bestemd voor de schrijver van het beste essay over een historisch Leids onderwerp. Leupen's essay ging over 'Het Leidse Cellebroedersklooster' en was een van acht inzendin gen. Ook de andere zeven be vatten verhandelingen over vervlogen Leidse tijden die de moeite waard zijn. Daaronder ook een verhaal over het ten nisspel in Leiden vanaf 1580. De meeste historisch-onder- zoekers maakten gebruik van archiefmateriaal, maar enke len spraken ook met nog le vende bronnen. Vijf inzendingen worden opge nomen in het jaarboek van de geschiedkundige vereniging 'Oud Leiden'. „Die boeken worden vaak geraadpleegd", zegt T. de Boer-Donia. secreta ris van Oud Leiden. „Meestal brengen de essays namelijk leuke, nieuwe dingen boven tafel. Iedere deelnemer doet wel een paar interessante ont dekkingen". De uitreiking van de Oud-Lei- den-prijs valt in een bijzonder jaar, want de vereniging viert haar 90e verjaardag. „En daar om gaat er heel veel moois ge beuren", zegt De Boer. „Zo wordt er een tekenwedstrijd gehouden voor kinderen op school. Ze moeten in de buurt van de school iets natekenen waarvan ze vinden dat het niet weg mag. Iets wat ze over tien tallen jaren aan hun kinderen willen laten zien". Afscheid raadslid Fred Kuijers Rjppraktijken desinteresse rolg van voorpagina) N AAN DEN RIJN - ige kritische raadslid QXl |aal. Zijn betoog in 1980 chter van het gemeen- pr niet die aandacht die diende. De commissie Qftyia schaart zich dan ook t achter een verklaring taal tijdens de hoorzit- qjI Zowel bij de raad als )etrokken wethouders een sfeertje van dat in AlphenDat bestaat ize houding was het ffi dat op grote schaal praktijken konden iden. Volgens de com- i zowel het gemeente van Alphen als de Ipenbare Werken ver- lelijk voor het milieu instandhouden van aat waarin Kemp twee e-ambtenaren die op tort werkzaam waren kopen en op grote ïhemisch afval kon De Dienst Openbare iieeft als een „staat in lat" gefunctioneerd, ^desinteresse van het ebestuur kon het de ar eigen gang gaan. Jds verantwoordelijke ■er D. van Leeuwen n de commissie een 'eepjteg uit de pan. „Zijn wordt vooral geken- »or een weinig initië- uding en het kritiek- hemen van de stand- an de dienst Openba- n of zelfs nog het ver- laarvan. Burgemees- wordt door de com- {geschilderd als hoe- villend, ook naïef. Als ichten over veront- etde)°, rvallen bereikten, nitiatieven tot onder- vo/cuduidelijkheid en uit- rr 1 verkrijgen. Zijn ac- t\.noi\ echter niet tot struc- icht. ossingen leentebestuur heeft informatie uit po rten achtergehouden juiste informatie ver- heeft de veel te passief opge- leelt de commissie. Heeft u belangstelling voor de geschiedenis en monumenten van Leiden en Rijnland, word dan lid van de Vereniging Oud Leiden Door nu 28.- over te maken op giro 175228 ont vangt u 8x per jaar het mededelingenblad. Dit houdt u op de hoogte van de lezingen, excur sies en andere activiteiten van de vereniging. Tevens ontvangt u elk jaar een Leids jaarboekje. LEIDEN De Leidse ge meenteraad nam gister avond afscheid van Fred Kuijers, raadslid voor de WD sinds 1974. Zijn par tijgenoot burgemeester C. Goekoop was de eerste om hem uit te luiden: „Fred Kuijers heeft zich in de af gelopen jaren een lokaal bestuurder getoond van een niveau en een kleur rijkheid waarvan we er niet veel meer hebben". „Een buitengewoon karakte ristiek raadslid verdwijnt en hij zal daarmee zowel letterlijk als figuurlijk een grote leegte achterlaten". Ook die typering was afkomstig van Goekoop. daarmee duidend op de mes scherpe opmerkingen die Kuijers in het verleden vanuit zijn raads- of wethouderszetel placht te maken, èn op zijn om vang die ervoor zorgde dat nie mand om hem heen kon. „Een uiterst goed strateeg, een medearchitect van een links- rechts college" werd hij ook genoemd. Een verwijzing naai de tijden van grote polarisatie aldus Goekoop - tijdens welke hij erin slaagde een col lege te vormen van PvdA en WD, later aangevuld met Groen Links. Goekoop herin nerde eraan hoe eind jaren '70 'de politieke verhoudingen wa ren vastgelopen' en er gere geld 'met het mes op tafel' werd gediscussieerd en 'hefti ge nachtelijke raadsdebatten' nodig waren om tot een besluit te komen. „Met de relaties die Kuijers had opgebouwd en zijn werk op de achtergrond heeft hij het CDA toen afgetroefd. En dat heeft zeker tot vreugdevolle dingen geleid". Kuijers heeft zich altijd weinig aangetrokken van kritiek, ook die uit eigen gelederen. Tij dens zijn periode als wethou der kreeg hij geregeld het ver wijt dat hij zich te links zou op stellen. „Ach, profeten worden in eigen kring ook nooit ge waardeerd", memoreerde Goe koop de harde woorden die nu en dan vielen tussen de fractie en Kuijers. „Als we hem moeten karakte riseren: hij had altijd een zeke re felheid en scherpte over zich. Zijn woordkeus was soms op het scherp van de snede, maar hij schroomde niet om anderen en andere opvattin gen dan de zijne scherp tegen het daglicht te houden, zo niet af te kraken". Schouwburg Goekoop kon het bij het af scheid niet laten om de laatste mogelijkheid aan te grijpen Fred Kuijers. om Kuijers min of meer te re habiliteren voor zijn rol in de 'Schouwburgaffaire'. Toen Kuijers in 1985 wethouder werd en aan zijn taak begon om met name zaken op orde te brengen bij de Streekmuziek- school en de EHD, kon hij, al dus Goekoop, niet voorzien dat hij in 1991 zelf zou opstappen foto: tejo ringers na de 'schouwburgaffaire'. Door onvoldoende controle op de administratie van de Leidse Schouwburg ontstond een kas tekort ontstond van naar schatting 130.000 gulden. Kuij ers, als wethouder van cultuur, werd politiek verantwoordelijk gesteld. Nog voordat een motie van wantrouwen tegen hem in stemming zou worden ge bracht, besloot hij de eer aan zichzelf te houden en zijn zetel in het college te beschikking te stellen. „Achteraf bekeken, en verge leken met affaires in andere steden, is dit toch een heel mi neure aangelegenheid ge weest", mijmerde Goekoop. ..Wij mogen constateren dat het nog steeds een bloeiende Schouwburg is. Ik persoonlijk denk dan ook dat de basis niet verrot, maar juist heel stevig was". Hetzelfde „Alles komt vanzelf terug", blikte Kuijers zelf even terug en vooruit, naar de tijd die hij niet meer zal meemaken als raadslid. In 1974 en '75 werd er al gepraat over de Breestraat, een structuurschets, een ver keerscirculatieplan. de regio nale samenwerking, wijkra den. De Breestraat? „Ik ver wacht niet dat dat de komende eeuw nog wordt opgelost". Ook in de discussie overeen betere regionale samenwerking hoort Kuijers al achttien jaar hetzelf de deuntje dat klinkt als „op gewekte argwaan ten opzichte van Leiden". Hij is blij dat hij nu niet langer afspraken hoeft af te zeggen voor raads- of commissieverga deringen. „Dan heb ik nog maar drie afspraken op één avond". LEIDEN Het levensverhaal van de Leidse gifmengster 'Goeie Mie' wordt verfilmd. Niet alleen wordt de film voor een groot gedeelte in Leiden opgenomen, maar ook zullen alle 150 acteurs uit Leiden af komstig zijn. Leidser kan het bijna niet, want het is ook nog de bedoeling dat de film eind 1993 in première gaat in een Leidse bioscoop. Het verhaal over 'Goeie Mie', die eigenlijk Maria Catharina Swanenburg heette, is voor de meeste Leidenaars gesneden koek. In de Leidse sloppenwij ken rond de Groenesteeg ver zorgde Goeie Mie tegen het eind van de vorige eeuw ieder een die dat nodig had; zieken, kinderen of bejaarden. Goeie Mie was echter minder goed dan haar naam doet vermoe den, want ze vergiftigde velen over wie ze zich ontfermde. „Ik denk dat Goeie Mie bijna dertig moorden op haar gewe ten heeft", zegt Ineke van de Sar, die samen met regisseur Han Prins het scenario schreef. „Sommigen schreven elk sterfgeval' aan Goeie Mie toe, zodat nogal eens wordt ge zegd dat Goeie Mie maar liefst honderd mensen vergiftigde". „Ze vermoordde de mensen door een mengsel van arseni cum, zwavel en witkalk in hun soep of pap te doen", vertelt Han Prins. „Hierna lagen de mensen dagen kronkelend op de grond tot de dood erop volg de. Goeie Mie streek soms na hun dood een uitkering van de verzekering op, omdat ze een soort levensverzekering op haar naam had laten zetten". „Goeie Mie was natuurlijk een gemene vrouw, maar het was geen heks of zo", gaat Prins verder. „Ze leefde geen kluize naarsbestaan, maar had juist een heel gewoon leven, veel mensen vonden haar heel aar dig omdat ze zoveel mensen hielp. Vandaar dat ze Goeie Mie werd genoemd. Maar toen de Leidenaars er achter kwa men wat ze deed, konden ze haar wel lynchen". Uiteinde lijk stierf ze in 1915 na dertig jaar gevangenisstraf. In de film over Goeie Mie speelt dit hele verhaal zich af tegen de achtergrond van de Leidse armoedige arbeiders buurt Noord-Rij nevest in de vorige eeuw. Ook voor liefheb bers van de Leidse geschiede nis zal de film dus de moeite waard zijn. Om een goed beeld te krijgen van de sfeer in de buurt heeft Prins met veel voormalige bewoners gepraat. „Zo ben ik ook over Goeie Mie het één en ander te weten ge komen, want vele Leidenaren kennen het verhaal van haver tot gort. Ze kennen het uit de overlevering". „De gehele film is op waarheid gebaseerd", verzekert Van de Sar. „Om die waarheid te ach terhalen hebben we maanden moeten speuren in allerlei ar chieven". „Dat was echt leuk werk", vult Prins aan. „We raakten steeds meer bezeten van Goeie Mie". Om de films zo authentiek mo gelijk te maken, hebben Prins en Van de Sar ervoor gekozen alleen Leidenaars als acteur te nemen. „Er moet echt Leids gesproken worden in de film. Maar het moet natuurlijk wel verstaanbaar blijven, want we kunnen de film niet gaan on dertitelen. We willen geen be roepsacteurs, want onder de gewone Leidenaars is genoeg acteertalent aanwezig". In no vember worden er audities ge houden om de acteurs uit te kiezen. Prins en Van de Sar zullen over Goeie Mie ook een boekje schrijven dat tegelijkertijd met de film zal uitkomen. Prins is er zeker van dat in de Nederlandse bioscopen be langstelling zal zijn voor Goeie Mie. „En we willen hem ook in Vlaanderen laten draaien. Ach, wie weet winnen we wel een Oscar, ha ha". Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee-1 te nemen. Het wordt van u na het 1 opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Dhr./Mcvr.:Vporl.: I Straat: I Dhr./Mcvr.: Vporl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bo/orgingi Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar. I I Postcode/plaats: Stuur deze bon in pen open elop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag JNZ Prins en Van de Sar: „We willen dat e gesproken". CcidócSouuvnt iiijiihii»iiiiibhuitt»I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13