LEIDEN OMGEVING dinsd^maart^ 9 Markten in Leiden willen beter imago Leiden maakt zijn naam als vluchtelingenstad niet echt waar n Ook in hoger beroep twaalf jaar geëist voor parkeermoord Dronkeman veroorzaakt aanrijding 'Paats moet opstappen als hij informatie heeft achtergehouden' i Gat bij bussluis Stevensbrug gedicht Persoonlijk cadeau r £etdóc0ou*a/nt NAAM DER WET uur budolf kleun !had het een wel erg dure p gevonden. Daarom had garagehouder uit Zoeter- er zijn bekeuring maar ir laten komen. Goed- op was het ook niet ge test dat proefritje, ruim jaar geleden. Er was iets met het injectie-sy- im van de betrokken Dat had hij in de prak- willen testen. Zo kon gebeuren dat hij al luis- ,erJ?nd naar de innerlijke •selen van zijn vervoer- [del in de bebouwde kom [kilometer had gereden, [ontkende niet, maar een te van 210 gulden stond ;een verhouding tot het akkefietje, wilde hij lelijk maken voor het het Leidse kan- [erecht. i verhaal waarmee hij Ti aan het verkeerde es was bij officier van 4itie Boètzelaer. „Heeft u [eens gedacht aan het ge- dat zo'n snelheid ople- Of u wel kon stoppen ;r een kind of iets anders erwacht was overgesto- Zij vond in tegenstel- tot de Zoetermeerder gulden helemaal niet zo en waarschuwde hem ok nog voor dat het niet »erste keer was dat hij f zo'n overtreding was eurd. Herhalingen zou- Jzijn rijbewijs in gevaar nen brengen. „En nu zit ïele zaak in de molen [justitie en is het nog [der", motiveerde ze eis van 250 gulden nog j extra. Een eis die rech- Den Haan overnam. Hij Jschuwde de Zoeter- rder nog eens dat het ta- Jvoor snelheidsovertre- 2en inmiddels nog wat !r ligt dan de zes gulden Silometer die hij inder- ipgelegd had gekregen. a.n. was een bijna nieuwe geweest die de Leidse jjaar of wat geleden 1lt. Een glimmende trikaan, 'z.g.a.n.', om in rtentietermen te spre- Een Oldsmobile met Kilometer op de teller. £d een tijd in de garage an. Een 'model 1987', ets later was geïmpor- Daarom was de slee ten stuk goedkoper. In rnber 1990 reed ze er al j y^iar of twee naar alle te- jl»nheid mee rond. Toen ze bekeurd. De auto ■tl een half jaar eerder ^gekeurd moeten zijn. U jras ze zich daar niet be- Igeweest en ook de ga- Rad daar nog nooit van rd dat deze auto die ienteken had van min- Nlan drie jaar oud had en worden gekeurd, r mij was het een nieu- ito", hield ze de rechter I lofficier voor. ter De Haan merkte f p dat de auto toch echt ihhoiPOuwjaar 1987 had. [officier Boetzelaer had begrip. „Dit is een jibscure regel, waarvan I^Qjniet iedereen op de |e is. Ik stel voor schul- klaring zonder straf'. i/^is waar de rechter in deig. Zichtbaar opge- ging de Oldsmobile- iIs u liter naar buiten. maè |k^Jiavond ijshok-00Pav°nden, sinter- /\ls ioopavonden. Par- ïrs hebben het niet h de lagen is het een hele in in de gaten te hou- ^]anneer je 's avonds al kt geld in de meter {ooien. Een man uit .--/oude voelde zich •rijshcJet slachtoffer van. Hij nZO[jn auto op 22 novem- het®0 op de Herengracht ewofljgelaten in de overtui- liet te hoeven betalen. arkeerautomaat was verlicht geweest. En }s hij wel had moeten ■h was hij wel aan de pit gaan staan. Daar nog gratis plekken jaar tot zijn verbijste- P pnd hij toen hij terug- toch een bon onder Jewisser. Hij had bui- kerstkoopavond ge- Volgens officier ler had hij dat kun- ten. Ze wilde wel re- houden met het feit zijn vèrhaal was ko- ?n en eiste een boete ilden. [r De Haan had daar idere gedachten over. id het helemaal niet lelijk voor iedereen [regio Leiden dat er .oopavond was. Ho- iet hij zich uit over de ntelijke gewoonte of- mededelingen te ver- via het huis-aan- ad Nieuwsweek. En jn schuldigverklaring ere' Straf kon de Hazers- tiaar gaan. Nieuwe publieke tribune LEIDEN - De raadszaal krijgt een nieuwe publieke tribune. Die moet worden gebouwd op de plaats waar nu nog de ambtenaren een plekje vin den, onder de bestaande publieke tri- bune. Het voorstel werd onlangs door het college goedgekeurd. De nieuwe tri bune zou ook niet langer slechts via de buitentrap bereikbaar moeten zijn. Het maakt deel uit van een lijst van voorstellen rond de bestuurlijke vernieuwing, met als uiteindelijke doel de gemeentepolitiek interessan ter te maken voor de burgers, en hen meer te betrekken bij het gemeente bestuur. DEN HAAG/LEIDEN - Pro cureur-generaal mr. H. Feber heeft gisteren voor het Haag se gerechtshof opnieuw twaalf jaar gevangenisstraf geeist tegen een 25-jarige Turkse man uit Utrecht. De man wordt ervan verdacht dat hij op 28 april vorig jaar op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden de 28-jarige Leide- naar P. de Kleine doodschoot na een ruzie over een par keerplaats. De zaak werd vorige maand aan gehouden, omdat er aanwijzingen waren dat de Utrechter niet de da der zou zijn. Een van de twee ken nissen met wie de man op stap was, zou de dodelijke schoten heb ben gelost De twee, broers van el kaar, werden voor de zitting van gisteren opgeroepen als getuigen, maar beiden bleken onvindbaar. Een zou met onbekende bestem ming zijn vertrokken, de ander zou momenteel in Turkije verblij ven. De verdachte zelf heeft altijd ont kend dat hij op de bewuste avond heeft geschoten. „Toen ik de knal len hoorde ben ik weggelopen." In het verleden is de man al verschil lende malen veroordeeld voor geweldsmisdrijven. Snor Procureur-generaal mr. H. Feber was hoe dan ook overtuigd van de schuld van de Utrechter. Hij zou enige dagen later in een Amster damse shoarmazaak hebben ver teld dat hij geschoten had, zou daags na de schietpartij ineens zijn snor hebben afgeschoren en bovendien zouden anonieme ge tuigen de hele schietpartij hebben gezien. „Een rechtsorde-schokkend mis drijf', aldus Feber. „Veel mensen hebben zich afgevraagd in wat voor wereld we leven toen ze dit lazen." Hij eiste dezelfde straf als de officier van justitie bij de recht bank: twaalf jaar. De Utrechter werd toen uiteindelijk tot acht jaar veroordeeld. Advocaat mr. N. Zwaaneveld pro beerde het Hof gisteren duidelijk te maken dat zijn cliënt, zoals hij zegt, niet geschoten heeft. Vol gens Zwaaneveld was het moeilijk om de dader te herkennen, omdat zowel de broers als de verdachte ongeveer hetzelfde gekleed wa ren. Hij bestreed ook de gedachte dat de ruzie enkel en alleen maar was ontstaan omdat het latere slachtoffer met zijn rode Corvet net iets eerder een parkeerhaven was ingeglipt. De Kleine zou ook racistische opmerkingen tegen de Turkse mannen hebben gemaakt, als zou Leiden „een Turkenstad" zijn geworden. Zwaaneveld pleitte voor vrijspraak. Uitspraak: 6 april. LEIDEN De Leidse wa renmarkten willen een be ter imago en gaan daar in samenwerking met de winkelcentra de komende tijd aan werken. De be doeling is om gezamenlij ke initiatieven te ontwik kelen om de consumenten voor zich te winnen. Zelfs het laten varen van boot jes in het centrum wordt daarbij niet geschuwd. Gisteren presenteerden de PR-commissies van de afzonderlijke warenmark ten,zich. Zij zullen in samenwerking met de winkelcentra in hun ge bied activiteiten'opzetten. Dat is mogelijk gemaakt door de het innen van vijf gulden op centen door de dienst waren markten. Het bedrag wordt ge reserveerd voor de extra activi teiten. Daarbij hebben de waren markten bepaald geen oubolli ge zaken in hun hoofd, bena drukt C. Verplancke, voorzit ter van de Vereniging Ambu lante Handel in Leiden en om geving. „In het stadscentrum kunnen we bootjes laten varen tussen het begin- en eindpunt van de markt. We willen niet ontaarden in het uitdelen van paaseitjes, pepernoten en kerstkransjes. Ik reken wel op een stukje creativiteit van de kooplieden". De stroomlijning van activiteiten in winkelcen tra moet er in elk geval toe lei den dat er niet langer twee Sin terklazen door het centrum rondlopen, één voor de markt en één voor de 'gewone' winke liers. Ander voordeel van deze orga nisatie is het feit dat de afzon derlijke commissies dichter bij het publiek en de deelnemers staan dan de coördinerende commissie. „De problemen op straatniveau bereiken ons niet altijd". De samenwerking tussen de winkelcentra en kooplieden is volgens Verplancke noodzake lijk. „Vooral de kleine markten hebben het heel erg nodig, die moeten meer als boodschap- pencentrum worden gezien". Imagoverbetering is dan ook van de doelstellingen van de samenwerking. Uiteindelijk is het de regioconsument die weer naar de stad moet worden gehaald. Verplancke: „Wij heb ben een voorsprong: wij zijn georganiseerd en dat zijn ze in de regio niet". Integendeel: in bijvoorbeeld Leiderdorp bestrijden markt kooplieden en winkeliers elkar waar dat enigszins mogelijk is. De manier waarop de gemeen te zich met het hele project be moeit, is uniek voor Neder land, zegt Verplancke. De op centen waaruit de promotie-ac tiviteiten worden betaald, wor den door de gemeente geïnd. In het verleden hebben de kooplieden wel geprobeerd zelf het geld op te halen. Daar zat echter geen dwang achter waardoor uiteindelijk slechts 80 procent van de kooplieden meedeed. „Hier en daar klonk het nodige protest op: 'Ik ga niet voor mijn buurman beta len'. Zoals het nu gaat gebeu ren, geldt de regel 'gelijke monnikken, gelijke kappen'. Iedereen betaalt". De warenmarkt in het centrum van Leiden heeft als de winke liersvereniging Leiden Leeft als 'partner'. „Leiden Leeft vindt het geweldig". Ook de winkeliersvereniging van de Stevensbloem in de Stevens hof heeft positief gereageerd. Een positieve reactie van de winkeliers in de Kopermolen is volgens Verplancke belang rijk om het nieuwe winkelcen trum met een grotere markt dan ooit tevoren tot een succes te maken. „Wij krijgen daar een zee van ruimte tussen het centrumplein en de Slaagh- wijk en daar moeten we iets van maken, liefst gezamenlijk met de Kopermolen". Laatste koopje Infotheek Na de veiling van de inventaris, is nu als laatste het gebouw van het failliete automatiseringsbedrijf In fotheek aan de Plesmanlaan te koop. Twee make laars proberen het pand in opdracht van de West- land Utrecht Hypotheekbank te verkopen. Volgens woordvoerder Keukenbrink van Zadelhoff Make laars moet het tussen de 15 en 20 miljoen gulden opbrengen. Het exacte bedrag is afhankelijk van eventuele randvoorwaarden die koper en verkoper overeenkomen. Volgens Keukenbrink meldden zich al tijdens de veiling van de inventaris gegadig den. Toch leidde dat niet tot overeenstemming, on der andere omdat het gebouw als geheel moet worden verkocht en verhuur van gedeelten niet de bedoeling is. Het pand omvat bovendien een grote opslaghal. Volgens Keukenbrink maken is het ge bouw tot een moeilijk te verkopen object. „Het is ook niet zo aantrekkelijk voor een belegger, die moet na aankoop nog winst kunnen maken op de verhuur". Keukenbrink zoekt de kopers vooral in bedrijven die het gebouw zelf willen gebruiken. Ge gadigden uit die hoek zijn er nog niet, maar de ma kelaars hebben de verkoop ook pas deze week in de publiciteit gebracht. Er is bovendien geen ter mijn gesteld waarbinnen het pand moet zijn ver kocht. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een 49-jarige Zoe- terwoudse automobiliste heeft gisteravond op de Burgemees ter Detmersweg letsel opgelo pen toen haar auto werd aan gereden. Rond kwart voor 11 stopte ze voor een stoplicht, toen een 38-jarige Leidenaar met zijn auto vanaf de Europa- weg haar tegemoet reed. Hij zag de wachtende vrouw te laat en botste frontaal op haar wa gen. De man keerde hierna zijn wagen en reed weg. Hij kon een eind verderop worden aangehouden. De Leidenaar bleek onder invloed te verke ren. De vrouw is met nekklach- ten overgebracht naar het AZL. Buitenlanders aangehouden LEIDEN De Leidse vreem delingendienst heeft gister ochtend zeven buitenlanders aangehouden, die niet in het bezit waren van de benodigde documenten. Rond negen uur controleerde de dienst een vleesverwerkingsbedrijf in de Stevenshof. Van de tien aan wezige werknemers bleken er slechts drie hun papieren te kunnen tonen. Een Egypte naar uit Leiderdorp is aange houden omdat hij een vervalst Egyptisch paspoort had. Twee werknemers zijn naar de vreemdelingendienst Den Haag gebracht. Van de overige vier moet de identiteit nog worden vastgesteld. LEIDEN De 34-jarige II- hami Sertkaya vluchtte drie jaar geleden vanuit het Turkse gedeelte van Kurdistan naar Neder land. Wonend in Leiden blijft hij betrokken bij de Kurdische problematiek en draagt hij zijn steentje bij in de strijd voor een on afhankelijk Kurdistan. Dat doet hij bijvoorbeeld door brochures te schrijven over de situatie in Kurdistan. Ook schreef hij gedichtenbun dels en is er een autobiografi sche roman in de maak. Al schrijvend klaagt hij de autori teiten (Turkse, Iraakse, Iraan- se en Syrische) aan die de Kur dische problematiek ontken nen. Sertkaya vluchtte naar Neder land omdat de Turkse autori teiten hem vervolgen. „Lid maatschap van een Kurdische organisatie is al voldoende voor vervolging", zegt Sert kaya. „Alle Kurdische organi saties eijn namelijk verbo den". Voor de vlucht naar Nederland was hij actief als guerillastrij- der in de Kurdische bergen. „Als ik terugdenk aan die tijd, vraag ik me af hoe het moge lijk is dat ik nog leef', vertelt Sertkaya. „Ik ben vaak in hin derlagen gelopen. Vrienden van me werden neergescho ten. We stonden onder grote psychische druk en hadden honger". „De Kurden worden heel erg onderdrukt in Turkije. Men sen worden doodgeschoten of gemarteld door de geheime dienst. Voor zover ik weet heeft het Turkse leger drie keer chemische wapens inge zet tegen de Kurden. Maar dat gebruiken ze heel doelmatig, zodat het gas zich niet te ver verspreid". Democratie „Ondanks deze wreedheden houdt Turkije het Westen een beeld van democratie voor. Het probeert zelfs lid van de EG te worden. Turkije wil Eu ropa een beetje voor de gek houden. Maar het Westen meet met twee maten; ze doen alle mogelijke moeite om Kuwayt te bevrijden, maar als de Kur den in Irak worden uitge moord doen ze weinig". „Nu gebruiken ze de Kurdi sche problematiek om Saddam Husayn als dictator af te schil deren. Daarvoor viel hij de Kurden ook met chemische wapens aan, maar toen moest Sadam Husayn te vriend wor den gehouden. Hij was immers bondgenoot in de oorlog tegen Iran". Als definitieve oplossing voor de Kurdische problemen ziet de voormalige guerilla alleen een onafhankelijke Kurdische staat. .Autonomie kan alleen als tussenoplossing dienen. Maar wat er ook gebeurt, het gaat er om dat de Kurden zelf in vrijheid over hun toekomst mogen beslissen. Tot nu toe is er altijd door anderen over de Kurden besloten. Niemand heeft voorgesteld een referen dum onder de Kurden te hou den". Meelevend De Nederlanders hebben over het algemeen een medeleven de houding tegenover de Kur den, zo vertelt Sertkaya. „Ze hebben het tijdens de tweede wereldoorlog immers ook zwaar gehad. Maar ze zijn niet goed op de hoogte van wat zich in Kurdistan afspeelt. Na een gifgasaanval zeggen ze bij voorbeeld: 'jammer hè'. Maar een dag later zijn ze het weer vergeten". Sertkaya ziet met lede ogen aan hoe de vreemdelingenhaat in Europa om zich heen grijpt. „Gelukkig is het in Nederland nog niet zo erg als in Duitsland of Frankrijk. Maar ik vrees dat het racisme naar Nederland overslaat. Gelukkig zijn er ook anti-racismemanifestaties. Mensen moeten hun stem la ten horen, want als je niets zegt neemt extreem-rechts het over". Drie jaar lang wacht hij nu al op een definitieve verblijfsver gunning. Sertkaya wil als on derwijzer aan de slag, maar mag in afwachting van het de finitieve besluit niet werken. „Andere gemeentes staan dat wél toe, maar Leiden niet. Nee, Leiden maakt zijn naam van 'vluchtelingenstad' niet echt waar". (Vervolg voorpagina) IC Het is definitief gedaan met de Haagsche Schouwbrug in haar oude vorm. Gistermorgen werd een begin gemaakt met de officiële af braak van de verbinding tussen de nieuwbouwwijk de Stevenshof en de rest van de stad, over de Rijn. Het dek werd eruit getakeld, de ko mende dagen en weken wordt de brug in haar geheel ontmanteld. Uiteindelijk komt er een nieuwe brug te liggen, waar de fietsers- en voetgangersbrug in in geïntegreerd. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - Het gat in het wegdek bij de Stevens- brug, sinds gistermorgen opengesteld voor autover keer, is min of meer ge dicht. Zondag en gistermorgen reed een aanzienlijk aantal auto's zich op deze plaats klem door dat ze net niet breed genoeg waren en met één wiel in de put bleven hangen. In sommi ge gevallen was de schade aan met name de wielophanging aanzienlijk en moesten ze wor den weggesleept. Aanvanke lijk werd het diepe gat door de gemeente vrijwel geheel volge stort met zand. Op deze maat regel kwamen echter klachten binnen van omwonenden, die met lede ogen toezagen hoe steeds meer auto's de sluip route via de Smaragdlaan na men. De put is toen weer enigs zins uitgegraven. De gemeente Leiden weigert elke aansprakelijkheid te aan vaarden voor schade aan de auto's. Volgens een woordvoer der van de directie verkeer mankeert er niets aan de be wegwijzering en is het duide-' lijk genoeg aangegeven dat au to's vanaf de Stevensbrug al leen maar linksaf mogen, de Hoge Morsweg op. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad be slist 6 april of burgemees ter M. Paats moet opstap pen vanwege de conclu sies van de commissie Engwirda. D66-fractievoorzitter A. van Geest zei vanochtend in een vraaggesprek met radio West dat de burgemeester moet op stappen indien uit het onder zoek van de commissie blijkt dat hij informatie heeft achter gehouden, danwel onjuist heeft verstrekt. In dat geval is er een vertrou wensbreuk ontstaan", aldus Van Geest. Hij had zelf het rap port overigens nog niet gele zen. De discussie over de positie van Paats laaide vorig jaar mei nog op toen hij in een inter view met de NOS had gezegd datje als bestuurder niet altijd schone handen kan blijven houden. De gemeenteraad be sloot toen het onderzoek van de commissie Engwirda af te wachten. Voorzitter M. Engwirda pre senteert het zes- tot zevenhon derd bladzijden tellende rap port morgenmiddag om vier uur in het Alphense stadskan toor. De gemeente Alphen wil de vooruitlopend op de open baarmaking van het rapport nog geen commentaar leveren. Overigens heeft de Alphense Partij van de Arbeid bezwaar gemaakt tegen de behandeling van het rapport van de com missie Engwirda in de ge meenteraad op maandag 6 april. De partij wil meer tijd om de bevindingen van dd commissie te bestuderen. Binnen de par tij is het een normale gang van zaken dat de fractieleden zo'n gevoelig en moeilijk onder werp met de achterban bespre ken alvorens een standpunt in de raad in te nemen. Door het korte tijdsbestek is een goed voorbereide afstemming met leden en kiezers van de PvdA niet mogelijk. De partij vraagt het College dan ook de raads- behandeling van het rapport naar een latere datum te ver zetten. Deze originele Parker Roilerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. |)hr./Mevr.: Voorl.: |>traat: fostcode/plaats: pelefoon: (voor controle bezorging) ALLERLEIDS Psychiatrie Het Inloophuis Psychiatrie organiseert in het kader van de 'Week van de psychiatrie' een aantal activiteiten. Van avond verzorgt P, de Boer, pa tiënten-vertrouwenspersoon bij Endegeest een lezing. Op donderdag 26 maart is er een forumdiscussie over 'Crisi sopvang voor (ex-)psychiatri- sche patiënten in de regio Lei den'. Sprekers zijn wethouder S. de Vreeze en vertegenwoor digers van de GG en GD, En degeest en de RIAGG. De acti viteiten worden op vrijdag besloten met een swingavond. Alle activiteiten beginnen steeds om 20.30 uur. Merengue De merengueband Typica Manzana treedt morgen op in De Grote Beer aan de Rembrandtstraat 27. Het optreden begint om 22.30 uur. Merengue typico is de on gepolijste dansmuziek uit de Dominicaanse Republiek en is een mengsel van Afrikaans ritme, Europese melodie, volksmuziek en Dominicaan se jazz. Kennemerduinen Een twaalf kilometer lange wandeling door de Kenne merduinen in Overveen met een bezoek aan een uniek vo gelreservaat wordt op maan dag 6 april gelopen. De prijs voor deelname bedraagt 16,- en een strippenkaart (exclu sief lunch, inclusief koffie). Opgeven voor 3 april bij Ceze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand {automatische betaling) f27,00 P kwartaal (automatische betaling) f 79.80 p kwartaal via acceptgiro f82,80 %tuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Postcode/plaats: Pp de pen moet staan: |tuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de |.eidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ I L. ■..■■mëiiiHmmm I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9