!G-landen geven Nederlandse aas een ruime voldoende Rabobank gaat betaal- tarieven alsnog invoeren Merkfabrikanten voeren reclamebestedingen op Somatit ECONOMIE Groot verlies voor HCS-dochter Savin ifARKTEN Philips en Grundig samen in de videorecorders Acties op komst bij supermarkten Staking suikerverwerkende industrie breidt zich uit DINSDAG 24 MAAKT 1992 renvallende ontwikkeling gaat %ische industrie niet voorbij PELVEEN De hapering van de economische groei in Ne- id gaat niet aan de grafische industrie voorbij. De gang van r^in de drukkerijbranche varieert van minder gunstig (kran- inf tijdschriftendrukkerijen) tot redelijk (reclamedrukkerij- iooj>or de branche als geheel geldt in het algemeen een tegen- 't djde ontwikkeling. Dit blijkt uit de gisteren bekendgemaak- lteiUltaten van enquête Economische Ontwikkeling van het hufidijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO). 'i.s% enquête werd eind vorig jaar door ruim 400 bedrijven tiejnomen. lfsfe omzetstijging in de grafische industrie daalde van ruim Snt in 1990 naar zo'n 2 procent in 1991. De werkgelegen- ide vorig jaar nauwelijks. Het investeringsniveau met 8 procent. Gevolg van deze ontwikkeling is „vaker irheen" mindere bedrijfsresultaten. Volgens de KVGO le er grafische bedrijven onder verslechtering. Voor 1992 de ontwikkeling van de conjunctuur veel onzekerheid re% bedrijven met zich mee. Mees Hope ziet winst licht dalen AMSTERDAM Bank Mees Hope (deel uitmakend van ABN AMRO Bank) heeft haar nettowinst over vorig jaar met 1,3 procent zien dalen van 75,6 miljoen tot 74,6 miljoen. In 1990 moest de bank nog een winstdaling van 36 procent incas seren. Het brutoresultaat steeg vorig jaar met 27,5 procent van 127,2 miljoen tot 162 miljoen, zo heeft de bank gisteren bekendgemaakt. Van de netto winst van 74,6 miljoen is zestig procent - 44,2 mil joen - afkomstig van dochterbedrijf Lease Plan. Bij dat bedrijf steeg de winst met twintig procent. Voor het lopende boek jaar verwacht Bank Mees Hope dat zo wel het bruto- als het nettoresultaat zal stijgen. Hogere hypotheek met gemeentegarantie DEN HAAG - Huishoudens met een bruto-inkomen van 37.000 tot 47.000 gulden per jaar kunnen vanaf 1 april een hogere hypo theek met gemeentegarantie krij gen. Vooral voor kopers van ge subsidieerde woningen worden de leenmogelijkheden verruimd. Voor de hogere inkomens wordt het bedrag dat geleend kan wor den met gemeentegarantie wat lager. De Bemiddelende Orga nen, die de gemeenten adviseren bij het verstrekken van gemeen tegarantie, hebben dit gisteren bekendgemaakt. Gemeentega rantie houdt in dat een gemeente borg staat voor een hypothecaire lening. Winst van Ahrend valt veertig procent terug AMSTERDAM De stagnerende economie heeft in 1991 haar weerslag gehad op de winstgevendheid van Ahrend. Bij een vrijwel gelijkgebleven omzet van 524 miljoen daalde de nettowinst met veertig procent van 30,7 mil joen tot 18,5 miljoen. Onder de huidige marktomstan digheden wordt voor 1992 een ongeveer gelijk nettoresul taat verwacht. Het eigen vermogen daalde vorig jaar met per saldo 9,8 miljoen tot 151,9 miljoen. Naast de winst inhouding over het boekjaar is het eigen vermogen beïn vloed door afboeking van goodwill bij twee overnemin gen. De voornaamste daarvan was de distributeur van Ah- rend-meubelen in Groot-Brittannië, Marketbase, die nu werkt onder de naam Ahrend Humber. Van invloed op de winstontwikkeling was in hoofdzaak de verminderde af zet van eigen meubelen in het Verenigd Koninkrijk en in Frankrijk, en het onregelmatige orderpatroon in Neder land, waar grote afnemers hun orders uitstelden. De om zet kantoorinrichting daalde in Nederland drie procent. STAMFORD - Savin Corporation, de Amerikaanse doch teronderneming van het in het ongerede geraakte HCS Technology, heeft vorig jaar een verlies geleden van 97,4 miljoen dollar oftewel 183 miljoen. In 1990 boekte Savin nog een nettowinst van 709.000 dollar, zo heeft de produ cent van kopieerapparatuur gisteren bekendgemaakt. „1991 is een moeilijk en teleurstellend jaar gebleken voor Savin", gaf directievoorzitter E.P. van den Boogaard als commentaar op de cijfers. Savin is voor meer dan de helft eigendom van HCS. Daarbij moet een onderscheid wor den gemaakt tussen economisch eigendom en het stem recht op de aandelen. Savin is voor 63 procent economisch eigendom van HCS. „Wat betreft het stemrecht gaat het in ieder geval om meer dan vijftig procent", aldus de woord voerder van HCS. Over preciese gegevens beschikte de zegsman niet „omdat de conversieverhoudingen variabel zijn". grqg Van °*e voorPaëina) ^TIJK/NOORDWIJK de 2 Nederlandse kaas- sectie zal de komende dijar met 10 procent 'an|n naar ongeveer p ton. Hoewel het —~|?rleidelijk is te voor in hoe de situatie er jjaar 2000 eruit zal aarne ik daar toch maar 'r Pf, aldus drs. M. van algemeen direc ter" Nederlands ,eg4bureau vanmorgen ;en p een bijeenkomst deitl Huis ter Duin in s inwijk. Van Velden e|dan over kaas, die 1 Is een onderzoek scoort in Europa", i hoeveelheid Neder- las zal vooral worden fojin de nieuwe Duitse Jen, Zuid- en Oost-Eu- ■jq 1996 zal de kaasexport douI ongeveer 530 miljoen ndJkagen en een waarde -Cal Campina-Melkunie verwacht stabiel jaar ROSMALEN - De zuivelcoöperatie Campina-Melkunie ver wacht dat er dit jaar sprake zal zijn van een redelijk stabiele situ atie op de zuivelmarkt. De eerste maanden van dit jaar zijn voor Campina-Melkunie naar tevredenheid verlopen, aldus directie voorzitter W. Overmars gisteren in Rosmalen. Campina-Melk unie gaf daar een toelichting op de resultaten over 1991. Vorige week maakte de coöperatie bekend dat de omzet gestegen is van 4,6 naar bijna 5,3 miljard gulden. De stijging was met name te danken aan de overname van het zuivelbedrijf Comelco in Bel gië en van Deltown in de Verenigde Staten. Campina-Melkunie verwacht dat de omzet zich dit jaar zal stabiliseren. van ruim 4 miljard gulden ver tegenwoordigen. Door de goe de bekendheid en de hoge waardering van de traditionele Nederlandse kaassoorten, ge voegd bij de grotere marke tinginspanningen van indus- tie en handel, met name voor specialiteiten en leeftijdssoor ten, zal Nederland in de Euro pese kaaswinkel een belangrij ke plaat blijven innemen", al dus Van Velden. Enquête van de bewoners van de acht EG-landen een „ruime vol doende" heeft gekregen. „Met een rapportcijfer van 7,3 is Ne derlands bekendste zuivelpro- dukt naar een hoog peil geste gen", zo vertelde hij naar aan leiding van een enquête, die het Nederlands Zuivelbureau heeft gehouden naar bekend heid en waardering van de Ne derlandse kaas in de acht EG- landen. „Beide liggen op een hoog ni veau, alleen in Italië en Spanje werden relatief lage cijfers ge geven", aldus Van Velden. De enquête is gehouden in Duits land, België, Frankrijk, Groot- Brittannië, Spanje, Italië, Grie kenland en Nederland. Geble ken is onder meer dat de Ne derlandse kaas nog steeds het meest bekend is in Duitsland en België en uiteraard in Ne derland. Om tot de bepaling van het Nederlandse kaas-ima go te komen, werden uitspra ken voorgelegd rond de the ma's als kwaliteit, produktie- methoden, prijs, verkrijgbaar heid en praktische toepassin gen. Voor al deze zaken werd in alle landen een voldoende behaald. Liberalisering „Wij kijken vooral vooruit naar de liberalisering van Oost-Eu ropa. Zo houdt het Nederlands Zuivelbureau bijvoorbeeld morgen een seminar voor kaasexporteurs, waar de situa tie in Hongarije, Polen, Tsjechoslowakije aan de orde komt. Deze landen zijn name lijk het verst gevorderd met de liberalisering. We zullen daar beginnen met marktstudies, deelname aan beurzen en pro motie op beperkte schaal", al dus Van Velden. De directeur van het Neder lands Zuivelbureau vindt wel dat met een aantal ontwikke lingen terdege rekening moet worden gehouden. „Ongunstig voor de groei van de Neder landse zuivelexport zijn onder meer de grenzen die aan de produktiecapaciteit kunnen worden gesteld door bijvoor beeld een teruglopende mel- kaanvoer. Ook de groeiende concurrentie van andere kaa sproducenten zoals Duitsland en Frankrijk zijn niet prettig. Ten slotte moet als ongunstig worden aangemerkt de ver mindering van de uitvoer naar de zogeheten derde landen, als gevolg van de GATT-onder- handelingen. Dit zou Neder land zelfs tienduizenden ton nen kunnen schelen". Als positief voor de Nederland se kaasafzet omschreef Van Velden de groei van de kaas consumptie in geheel Europa. „Tussen 1985 en 1990 is bij voorbeeld de consumptie van zogeheten halfharde kaas in Duitsland met 30 procent ge groeid en in Frankrijk met 10 procent. Voor de komende ja ren mag men rekenen op een Kaasdragers voor de Brandenburger Tor in Berlijn. De promotie van Nederlandse kaas gaat na de libera lisering van Oost-Europa op gang komenfoto: ap groei van 1 tot 2 procent in ge heel Europa". In Nederland is het Neder lands Zuivelbureau begonnen om samen met de consumptie- melkbedrijven actie te voeren om het aantal toepassingen van yoghurt te vergroten. Zo wordt de reeks kookboeken uitgebreid met drie titels. Zo juist is het eerste deel versche nen getiteld 'Eenpans Eetple- zier', waarin geraspte kaas de hoofdrol speelt. In afwachting van markton derzoek zijn er nog dit najaar nieuwe activiteiten rond boter te verwachten, terwijl ook de voorlichting rond de gezond heidsaspecten van zuivelpro- dukten zal worden versterkt. Hiervoor is een lezingenpak ket over osteoporose (botont- kalking) in de maak. idustrie aren trbetaald Werknemers in de f-kende industrie dag (vuil, zwaar en slecht loedverk verrichten op een erek die vaak gevaarlijk ere toncluderen onderzoe- nten de Rijksuniversiteit in.ia een onderzoek naar ;t e<dsomstandigheden in ,2, zdustrie. Het onderzoek lag. fricht in opdracht van inteigtriebond FNV. In de rkende industrie wer- leeffteveer 7.000 mensen, ikkej voor de gehele be ar bestaat niet. Dewerk- andftworden vaak betaald ;drul)van hun produktie. In end&ijden verdienen ze 3lenlj 3.000 gulden netto of iwarjr maand. In stille tij- er geen vis wordt aan- *en ligt het loon echter 3 va4jk iager op jaarbasis i Jjt loon niet boven de °0®Hden per maand, aldus J zoekers, igerq Srzoek ™°s| stuurt aan rilitsing gHuShandel ■g ri as jlDAM Om de con- ald sfpositie van de Am-- 7,30.1e effectenbeurs niet ie laten afbrokkelen lagVto snel mogelijk een •ongpjke beeldschermen- hemjkomen voor grote tot jransacties. Voor klei- rijU blijft het huidige sy- Flatjaarin hoeklieden een -yne jke rol spelen, cen- 36. %i. Dat is de belang- i in inclusie uit de studie verlpN Groep de afgelo- d dijnden heeft verricht compositie van het Dam- f 'uitkomsten van het rde r^aan verder dan de es ,n5ngen van de commis- %lenhandel, die eind acteIkr tot de conclusie lat de professionele jJieer aandacht moet vyjmaar dat de Amster- i.eajurs verder prima fun- 14De centrale rol van de zou volgens de 27 ie moeten worden ge- 13iï LEIDEN - (23-03-'92): Wftrunderen per kg geslacht ^«er nier en slotvet. inklusief jins PW): Aanvoer slacht- ,79, waarvan mannelijk 120. 0,02fuPer 8,70-9,70, mannelijk 29J 7,90-8,70, mannelijk 1e 1211.90. Handel redelijk en prij- Jannelijk 2e kwal. 6,70-7,40, "e kwal. 5,90-6,70 Handel JD ENlrijzen gelijk. Vrouwelijk Su- suw ,00, vrouwelijk extra kwal. 'ouwelijkle kwal. 6,10-7,40. 2380 g en prijzen gelijk. Vrouwe- -280 5.30-6,00. vrouwelijk 3e 320 i,3° en worstkwaliteit 4,60- gave Dfj# rus,l9 en prijzen iets lager Notering^ 879 stuks. EINDHOVEN/FUERTH Philips richt samen met de Duitse Grundig, waarin het Eindhovense concern een be lang van 31,6 procent heeft, een onderneming op waarin de video-activiteiten van beide bedrijven worden onderge bracht. Philips heeft 3000 werknemers in de videogroep, bij Grundig zijn dat er 1800. De plannenmakerij verkeert nog in een pril stadium. Pas halver wege dit jaar wordt duidelijk waar de hoofdzetel van de nieuwe onderneming komt en wat de gevolgen voor werkne mers zijn. „Dat er gevolgen zijn voor onze werknemers is duidelijk", aldus een woord voerder van Grundig. De hoofdzetel van de videogroep van Philips is Wenen, die van Grundig is Neurenberg. In Wenen zal de ontwikkeling en produktie van sleutelcom ponenten worden geconcen treerd. Verder zal Wenen, sa men met fabrieken in Honga rije en Malaysia, onderdelen en apparaten maken voor het lage segment van de markt. Neurenberg en Fuerth worden verantwoordelijk voor de pro duktie voor het midden- en hoge segment van de markt. Door de verdeling over de be staande vestigingen wordt het beter mogelijk beschikbare middelen optimaal te benut ten, aldus het persbericht. De produkten van de gezamenlij ke onderneming worden niet alleen onder de eigen merken van Philips en Grundig ver kocht. Ook derden kunnen ap paraten kopen en die onder ei gen vlag op d^markt brengen. UTRECHT Tweemaal is scheepsrecht bij de Ra bobank. Gistermiddag kondigde topman H.H. Wijffels aan dat de Rabo bank per 1 januari 1993 ta rieven in gaat voeren voor het particuliere betalings verkeer. Het abonne mentsgeld van 25 gulden is definitief van de baan. Bij een beetje slim ge bruik van de betaalreke- ninjg gaan de klanten er zelfs aan verdienen, is de mening van de Rabobank. Het nieuwe pakket oogt heel wat klantvriendelijker dan het vorige. Zo blijft het gebruik van incasso's en machtigingen gratis. De dure betalingsvor men, de acceptgiro en de hand geschreven overboeking, blij ven voor en deel gratis. Pas bo ven een bepaald aantal over boekingen worden kosten be rekend. Hoe hoog de tarieven worden wilde Wijffels niet zeg gen. „Dat moet u maar bij de lokale Rabobank gaan vra gen". Als reden noemde hij de autonome status die de ban ken hebben. „Wij geven slechts een aanbeveling aan de banken, ze zijn vrij om zelf ta rieven vast te stellen. De vori ge keer hebben we alles op een persconferentie aangekon digd, zonder de banken van te voren te informeren. Ze waren erg boos dat ze het nieuws uit de krant moesten vernemen. Daar passen we dit keer voor". Beloningen Naast straffen komen er belo ningen. De rente op de betaal rekening blijft en de valute ring, het systeem waarbij de bank het geld dat ze afboeken een paar dagen vasthouden voordat ze het op een andere rekening bijboeken, wordt ook afgeschaft. „Die valutering stamt nog uit het jaar nul", merkte Wijffels daarover op. De Rabobank heeft berekend dat de gemiddelde rekening houder, en dat zijn er 4 mil joen, er 30 gulden per jaar aan overhoudt. „Als ze voor goed kope betalingswijzen kiezen, houden ze er dus geld aan over. Volgens ons geldt dat voor het overgrote deel van de rekeninghouders",aldus be stuurslid P. Burghouts. De winst voor de bank is dat er op een efficiëntere manier be taald gaat worden, waardoor de kosten van het betalingsver keer teruglopen. Een loterij zonder nieten dus. Hoe groot de besparingen zijn kon de Rabobank niet aange ven. Wel beweerde men vorig jaar 100 miljoen gulden verlo ren te hebben op het particu liere betalingsverkeer. „Deze maatregelen zullen waar schijnlijk enige tientallen mil joenen guldens opleveren". Jaarverslag Naast de perikelen over de ta rieven presenteerde de Rabo bank ook nog een jaarverslag. De stormachtige groei van de kredietverlening, die ook de eerste twee maanden van 1992 aanhield, stelt de bank voor raadsels. „De kredietverlening groeit veel sterker dan op grond van de economische ontwikkeling verwacht mag worden. De Rabobank is sterk vertegenwoordigd bij het mid den- en kleinbedrijf, dus daar gaat het misschien wat beter dan bij de grote bedrijven. Ook kan het zijn dat ons marktaan deel groeit ten koste van de concurrenten", aldus Wijffels. Ondanks de sterke groei in de kredietverlening durft de Ra bobank geen concrete voor spelling over de winst voor 1992 te doen. „We verwachten een iets hoger resultaat, maar dat hangt af van de ontwikke ling van de economische groei en de rente". Opvallend is dat de Raboklan- ten de weg naar Robeco heb ben gevonden. „De laatste maanden gaat er per maand 100 miljoen gulden van de Ra bobank naar Robeco. Daarmee is de Rabobank momenteel de enige die geld in de aandelen fondsen van Robeco stopt", al dus Burghouts. De Rabobank heeft de overeenkomst mét Robeco al ruim een jaar, maar de eerste maanden stapte geen klant over naar de aandelen fondsen. De Rabobank ziet door de overstap een deel van haar spaartegoeden verdwij nen, maar daar staat een provi sie bij elke transactie tegen over. Bij de Rabobank zijn het afge lopen jaar per saldo 150 banen verdwenen. Door de invoering van efficiëntere betalingsvor men zal het aantal arbeids plaatsen naar verwachting ver der afnemen. Ook het ophef fen van kleine kantoortjes zal tot minder banen leiden. Hoe veel mensen er de komende ja ren uitmoeten kon Wijffels echter niet aangeven. „Wel weet ik dat de groei van de werkgelegenheid, die 100 jaar heeft aangehouden, tot staan komt. De concurrentie wordt groter, dus moeten de kosten omlaag. In welk tempo en hoe veel arbeidsplaatsen dat gaat kosten weet ik niet, maar de gouden tijden zijn voorbij". UTRECHT - Op ledenverga deringen in Amsterdam en De venter heeft de achterban van de Dienstenbond FNV zich gis teravond unaniem uitgespro ken voor acties bij de super markten als de werkgevers niet bereid zijn om voor 30 maart een fatsoenlijke cao af te sluiten. Alle 110 leden die kwa men opdraven spraken zich uit voor acties, aldus een woord voerder van de Dienstenbond FNV. Er staan voor deze week nog vier actievergaderingen elders in het land op het pro gramma en die vergaderingen zullen naar verwacht hetzelfde beeld te zien geven. De cao-on derhandelingen voor de 170.000 werknemers bij de su permarkten liepen met name vast op de lonen. De vakbon den stellen een forse looneis van 6,5 procent om de loonach terstanden in de bedrijfstak in te lopen. De werkgevers bie den niet meer dan vier pro cent. Ook willen ze voor wer ken na zessen op doordeweek se avonden en op zaterdagoch tend geen extra toeslagen betalen. AMSTERDAM De bierrecla mes zijn in opmars. In 1991 werden de kijkers en lezers met 44 procent meer van deze reclame-uitingen om de oren geslagen, of het nu om alcohol vrij, -arm of -rijk bier gaat, dat maakt niet uit. Ook de super markten waren weer zeer ac tief met het propageren van de aanbiedingen in krant of op tv. De grootste adverteerders ble ven echter de automobielcon cerns, die er maar liefst 186 miljoen gulden voor over had den de consument in een nieu we auto te krijgen. Vooral RTL 4 profiteerde van deze ontwik keling. De reclame-omzet van deze commerciële zender steeg met 122 procent tot 486 miljoen gulden. In totaal werd er voor merkartikelen vorig jaar 2,7 miljard gulden gead verteerd, 11 procent meer dan in 1990. De Ster had het afgelopen jaar flinke concurrentie van RTL 4 en zag haar omzet bleef op 426 miljoen gulden steken. Daar mee werd voor het eerst meer op de tv dan in de dagbladen geadverteerd. Overigens moeten de cijfers voor de tv-re- clame wel met een korrel zout genomen worden. In de cijfers die Ster en RTL 4 bekendma ken is geen rekening gehou den met de kortingen die gege ven worden. Wordt die korting wel doorberekend, dan blijven de dagbladen marktleider met een aandeel van 32 procent in de reclamebestedingen. De tv volgt op de tweede plaats met 27 procent. De publiekstijd schriften, Panorama en derge lijke, moesten een forse veer laten. Hun aandeel in de ad vertentiemarkt voor merkarti kelen liep terug van 21 procent tot 18,4 procent. De grootste adverteerder bleef in 1991 de voedingsmiddelen branche, met een totaal recla mebudget van 360 miljoen gul den. Vooral de drankreclames namen in omvang sterk toe. Volgens de reclamejongens zijn vooral de tv-kijkers een drinkgraag volkje, want 60 procent van de drankreclames waren voor tv bestemd. Altijd goed zijn de reclames voor wasmiddelen. In 1991 werd er 70 miljoen gulden voor uitge trokken, 41 procent meer dan in 1990. De opmars van de tv-reclames lijkt zich onverminderd door te zetten. De Ster is al begon nen met het uitzenden van re clame op zondag, een ideale re clamedag met het oog op de grote hoeveelheid sport op tv. De dagbladen weten hun om zetten redelijk op peil te hou den. De klachten van teruglo pende advertentie-inkomsten heeft meer te maken met de personeelsadvertenties dan produktadvertenties. On danks het verschijnen op de markt van RTL 4 is de koek voor alle media groter gewor den. De afgelopen zes jaar is de totale besteding voor merkre- clame toegenomen van 1,5 mil jard gulden tot 2,7 miljard gul den. UTRECHT In de suikerverwerkende in dustrie is vandaag ook een staking begonnen bij Bolletje in Almelo, waar volgens de Voe dingsbond FNV 45 werknemers van de afde lingen die beschuit en banket produceren het werk hebben neergelegd. De afdeling waar roggebrood wordt gemaakt werkt nog'wel, evenals de expeditie. Bolletje telt 500 werknemers en op de produktieafde- lingen geldt een drie-ploegendienst. Bij de 26 bedrijven waar gisteren werknemers in staking gingen, is de actie vandaag voort gezet. In de Zaanstreek zijn volgens een woordvoerster van de bond wel weer wat sta kers aan het werk gegaan, maar daar staat te genover dat zich nieuwe stakers hebben laten inschrijven, zodat het totale aantal in de 26 fa brieken nog steeds ruim duizend is. Bij Bolletje (Smarius) in Tilburg zijn volgens de bond 29 van de 60 werknemers in staking gegaan. De produktie zou er min of meer stil liggen, alleen het inpakken van roggebrood gaat door. De Voedingsbond FNV heeft tot de staking in de suikerverwerkende industrie opgeroepen, omdat de werkgevers geen auto matische prijscompensatie willen. De bond vindt ook de voorgestelde looptijd van de cao - tien maanden - te kort. De Industrie- en Voe dingsbond CNV en de Unie BLHP hebben wel i gisteren voor de poort van de cacoafabriek 'De Zaan' in Koog aan de een principe-akkoord met de werkgevers be- ri foto: anp reikt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7