erisha wil hulp bij wederopbouw cht in EG op banen en instituten geopend Oorzaak Fokker-ongeluk is nog steeds onduidelijk BUITENLAND Bloedige strijd in Turkije duurt voort reëèi Heavy metal in Tirana t )cratische stijgend op weg van New York naar Cleveland (Ohio), trok bij het loskomen van de grond naar links, ontplofte en slipte over de landingsbaan het ijs koude water van de baai Flus hing Bay in. Van de 24 overle venden wisten er 21 op eigen kracht uit het vliegtuig te ko men. Zij waadden door het on diepe water terug op de baan. De lichamen van vier dodelij ke slachtoffers, onder wie de piloot, zaten gisteren nog vast gesnoerd in hun stoel in de romp, die zich deels onder wa ter bevond. Een co-piloot heeft het ongeluk overleefd. In New York had het behoorlijk ge sneeuwd en het zicht was daar door minder goed, maar of de weersomstandigheden een rol hebben gespeeld bij het onge luk is nog niet duidelijk. Vol gens sommige berichten deed zich voor het neerstorten van het toestel een explosie voor. De reddingswerkzaamheden kwamen snel op gang, maar werden bemoeilijkt door het koude water. Reddingswer kers werden bevangen door de kou. DINSDAG 24 MAART 1992 sen willen eerst bevestigd zien dat het Europees Parlement definitief in Straatsburg blijft, voordat ze bereid zijn over het dossier van de instellingen verder te praten. Duitsland zet intussen alle zeilen bij om de Europese Bank in Frankfurt gevestigd te krijgen. Neder land heeft eveneens een sterke claim voor Amsterdam gelegd. Bovendien wil Nederland graag het milieubureau bin nenslepen. Maar volgens de ongeschreven regels van het Europese machtsspel kan een lidstaat niet alles krijgen. Nu de EG een van de grootste en stabielste factoren is gewor den in een groter en intussen volledig op drift geraakt Euro pa, is het gewicht van iedere Brusselse post bijzonder zwaar. Eurocommissarissen worden in dat spel niet langer gezien als afgedankte toppoliti die aan een goed pensioen ge holpen moeten worden, maar als zwaargewichten die boven dien de belichaming zijn van alles wat hun thuislanden - Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië voorop met betrekking tot Europa voor de geest staat. In dat spel blijven er voor Ne derland en zelfs voor een politiek routinier als Lub bers meer illusies dan ze kerheden over. In een groot Europa is Nederland definitief gehouden zich met de bijrol van een klein land tevreden te stellen. Nieuwe leden CVSE HELSINKI De landen van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) hebben vandaag inge stemd met de toetreding van drie nieuwe leden. Met Geor gië, Slovenië en Kroatië komt het totale aantal lidstaten van de CVSE op 51. De toelating geschiedde kort voor de offi ciële opening van de zogehe ten Vierde Vervolgconferentie in Helsinki. ANKARA Het zuid-oos ten van Turkije is nog al tijd het toneel van bloedi ge gevechten tussen de Turkse ordetroepen en Kurdische separatisten. Daarbij zijn sinds het weekein de, toen het Kurdische nieuw jaar Newroz werd gevierd, naar schatting 80 mensen om het le ven gekomen. Rebellen van de verboden Kurdische Arbei derspartij (PKK) negeerde de avondklok, wat ook gisteren leidde tot schotenwisselingen met de Turkse politie en het le ger in de steden Cizre en Sir- nak. In de andere overwegend door Kurden bevolkte steden in het zuid-oosten van het land heerste gisteravond een ge spannen rust. In Sirnak be stookten de Kurdische opstan delingen zondag icgerings- en militaire gebouwen. Ankara besloot daarop drie comman do-eenheden te sturen. Het le ger vroeg de bevolking zich t.e verzamelen in het stadion om te trachten deze te scheiden van de opstandelingen. Het zoeken naar rebellen is moei lijk in een stad waar de bevol king van 40.000 mensen voor namelijk bestaat uit vrouwen en kinderen, aldus de krach tens de noodtoestand aange stelde gouverneur Unal Erkan. Via luidsprekers werd omge roepen dat de stad door tanks is omsingeld en ook vanuit de lucht wordt gecontroleerd. „De gevechten hebben aangetoond dat de terroristen beschikken over grote hoeveelheden wa pens", aldus Erkan. De Kur den kunnen volgens hem evenwel niet anders doen dan zich overgeven. Een Turkse journalist werd in Cizre dood geschoten toen hij verslag deed van gevechten in het Kurtulus-district. Hij maakte deel uit van een groep journa listen die onder bescherming van een witte vlag werkte. hoop, dat hij deze eens aan een thuisvarend schip zal kunnen- meegeven. Houdt die loeiende storm dan eindeloos aan? Is de vervloeking van de Hugenoot dan toch waarheid geworden? Moeten zij blijven varen, omringd door de krijsende albatrossen, tot de jongste dag? Langzamerhand verliezen de drie aan boord elk gevoel voor tijd en plaats. Waar ze zich bevinden, weten ze niet. Hoelang ze zo al voortgejaagd worden, weten ze evenmin. NEW YORK - De Amerikaan se luchtvaartautoriteiten zijn nog naarstig op zoek naar de oorzaak van het ongeluk zon- dagvond met een Amerikaans passagiersvliegtuig op het vliegveld La Guardia in New York. Bij de ramp zijn in totaal 27 mensen omgekomen en 24 gewond geraakt. Het vliegtuig, een Fokker-28 van USAir, op TIRANA - Afgelopen weekeinde heb ik in de eerste discotheek van Albanië het eerste flesje Bulgaars) bier mogen ledigen. Onder de naam Club Albania is sinds zaterdag in een voormalige voorraadkelder in het centrum van Tirana een hyperwesters ogend muziekhol gevestigd met flitslichten, vloeistofprojecties en de pijngrens naderende decibels. Voor Tirana, waar een paar jaar geleden alleen nog strijdmuziek en Turkse jengelballades te horen waren, is de sfeer van huismuziek en zwaar metaal nog wel even wennen. De disco werd geopend door de onderminister voor sport en jeugdzaken met een toespraak die in plechtigheid niet onderdeed voor een rede van het centrale partijcomité. Tegelijk zaten de in regenjassen gehulde genodigden er zo stijf en ongemakkelijk bij, dat een collega van de BBC hun aanblik vergeleek met die van een mijnwerkersstaking. De feestelijke opening zelf moest een uur worden uitgesteld doordat in de halve stad de stroom uitviel. Nu is men daar in Tirana wel aan gewend, zodat kaarsjes en geroezemoes al snel de plaats innamen van spots en muziek. Onderminister Agim Zeka beschouwt de eerste disco als een mijlpaal in de geschiedenis van Albanië. „Ik wilde dat de opening op de eerste dag van de lente zou plaatsvinden. Mijn land is zojuist ontwaakt uit een diepe winterslaap en de disco is in zekere zin het symbool van een waarachtig vrije lente". Zeka vertegenwoordigt de Albanese overheid die Club Albania voorde helft exporteert. De andere helft komt voor rekening van het in Lichtenstein gevestigde consortium Top Seven, dat bestaat uit zeven rijke zakenlieden van Albanese afkomst. Hun voorzitter Ramiz Tafilaj, een Kosovo-Albanees uit Houston in Texas, is heel wat minder filosofisch gestemd dan de bewindsman. Hij ziet de disco vooral als een investering op lange termijn. „Op dit moment zal het ons zeker geen winst opleverenomdat de Albanezen nauwelijks iets uit te geven hebben. Maar anderzijds kost het ons ook weinig omdat de regering de ruimte ter beschikking heeft gesteld en de loonkosten voor het personeel niet boven de 12 dollar per persoon per maand uitkomen. Maar we geloven wel dat Albanië in de komende vijf tot tien jaar snel zal veranderen en dat daarna onze in vestering zich zelf rijkelijk zal terugbetalen", zegt Tafilaj, die grootse plannen koestert voor het opzetten van een keten van sport- en recreatiecentra, hotels, restaurants en winkels in Albanië. Het publiek bleek trouwens weinig moeite te hebben met de 40 jaar lang verboden vruchten van het decadente Westen. Terwijl het barpersoneel nog naarstig op zoek was naar een flessenopener en zich genoodzaakt zag om zakjes pinda's en zoutstengels met de tanden te openen, waagde het eerste koppel op de dansvloer zich al aan een aarzelende break-dance. ir hi - Hi. :1de deli$EL De Europe- ïr Shunters, baantjes mei, i c .lobbyisten en kof- ;lacW^ers hebben na n v*ise regionale ver- ed^en van afgelopen loori hun draaiboeken n- Iv tevoorschijn ge- Wordt Ruud Lubbers de opvol ger van Jacques Delors als voor zitter van de Europese Commis sie? FOTO: STEPHEN EVENHUIS Normaal gesproken zou Delors tot eind 1994 op zijn Brusselse post zijn gebleven. Dan treedt een nieuwe Europese Commis sie aan waarvan de 5-jarige ambtstermijn synchroon gaat lopen met die van het Euro pees Parlement. Vertrekt Delors eerder, dan zal hij waarschijnlijk worden op gevolgd door de vice-voorzitter van de Europese Commissie. Hier stelt zich al meteen een merkwaardig probleem. Van de zeventien commissieleden zijn er maar liefst zes vice- voorzitter. Aangezien er geen hiërarchie in het college van vice-voorzitters betaat, heeft de Nederlander Frans Andries- sen de beste papieren om als fungerend voorzitter op te tre den. Andriessen heeft immers de meeste dienstjaren en de zwaarste portefeuille. Die toestand zou moeten voortduren totdat eind 1994 - premier Ruud Lub bers voorzitter van de Europe se Commissie wordt. Lubbers heeft zijn ambities op dat stuk evenwel altijd ontkend. Bo vendien zijn er andere kapers op de kust, zoals de Spaanse premier Gonzalez en de Itali aanse minister van buiten landse zaken De Michelis. Lubbers In Brussel circuleren op dit ogenblik geruchten dat Lub bers geen schijn van kans maakt omdat zowel bondskan selier Kohl als president Mit terrand onze premier niet kan pruimen. Tegenover Franse journalisten zou Mitterrand hebben gezegd dat „zolang ik president van Frankrijk ben, een benoeming van Lubbers niet zal plaatsvinden". Het voorzittersscenario bevat nog een ander voor Lubbers ongunstig element. Zo zouden de Zuideuropeanen de tijd ge komen achten naar het voor zitterschap te dingen. Dat ver klaart waarom de namen van Gonzalez en De Michelis wor den genoemd. t)e Michelis heeft tegen dat hij de kandi daat is van een in schulden ge dompeld EG-land met een war rige politieke structuur die door een onoverzichtelijke bu reaucratie wordt gedomineerd. Samen met Gonzalez heeft hij bovendien tegen dat hij socia list is. Want de machtige Euro pese christendemocraten stre ven er juist naar een geestver want naar Brussel sturen. Mocht Lubbers inderdaad kansloos zijn, dan heeft dat weer andere gevolgen voor Ne derland. Want welke zetel wordt dan voor ons land inge ruimd in de Commissie? Bij het beantwoorden van die vraag duikt onder meer de naam van KRO-voorzitter en ex-minister Gerrit Braks op die in Brussel nogal altijd een minder gedeukte reputatie heeft dan in Nederland. Deze scenario's die overi gens tal van ongerijmdheden en onzekerheden bevatten en die bovendien door roddel en achterklap worden omge ven - kunnen gemakkelijk worden verdrongen door soort gelijke documenten. Vooral het scenario dat onder de naam 'Europese Instellingen' circuleert, bevat vele voetan gels en klemmen. Dit jaar wordt beslist over de vraag waar een aantal belangrijke Europese instituten - zoals de Europese Bank, het mer kenbureau en het milieubu reau - moeten worden geves tigd. De discussies daarover worden op dit ogenblik door en Frans veto verlamd. De Fran- B Fr Maanden verstrijken, jaren glijden voorbij, maar de jft voortwoeden en jaagt de „Hollander" voort over de aterP®n De golven beuken het schip, maar kunnen het niet HeerfWel vergaat menig ander schip, dat in de buurt komt vate verhalen van enkele overlevenden ontstaat het ver- cBen spookschip, de „Vliegende Hollander", met die ene, ine ''9uur °P de campagne: Van der Decken. Jan Robertsz tele malen een brief geschreven aan zijn vrouw, in de rbatsjov: Rusland en gekkenhuis rits >i [OU - De voormalige Sovjet-president Gorbatsjov heeft gewaarschuwd dat stand in zijn land een explosief punt ed jereikt. Gorbatsjov zei vandaag in de igton Post dat de sombere voorspellin- dièjie hij bij zijn aftreden in december waarheid dreigen te worden. Volgens s i sjov is Rusland, er slecht aan toe on- regering van president Boris Jeltsin. spant het paard achter de wagen door :r zen los te laten terwijl grote delen van nomie nog steeds door de staat be- vei vorden, aldus Gorbatsjov. „Ik ben een gebleken wiens voorspellingen bin- 3d4ke'e weken uitgekomen zijn", zei de iident, die de situatie in Rusland ver met een „gekkenhuis". Migranten in Brussel weer slaags met politie BRUSSEL - In de Brusselse gemeente Sint-Joost- ten-Node zijn gisteravond rellen uitgebroken tussen jeugdige migranten en de plaatselijke politie. De jongeren gooiden stenen naar het politiebureau. De politie moest de hulp van korpsen uit andere ge meenten en de rijkswacht inroepen om de groepen relschoppers te verjagen. Sint-Joost-ten-Node is een van de drie Brusselse ge meenten waar vorig jaar zomer herhaaldelijk flink werd gevochten tussen politie en Noordafrikaanse jongeren. In deze gemeente wonen aanzienlijk meer migran ten dan Belgen. De buurten zijn als gevolg van getto vorming verloederd. Veel buitenlandes jongeren zijn werkloos en hebben nauwelijks uitzicht op een betere toekomst. Libië: verdachten naar Arabische Liga NEW YORK - De Libische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Ali Ahmed Elhouderi, heeft gis teren verklaard dat zijn land bereid is de twee ver dachten van de aanslag op een Pan Am-toestel bo ven het Schotse Lockerbie over te dragen aan de Arabische Liga. Het aanbod was kennelijk een nieuwe poging van de regering in Libië om te voor komen dat de Veiligheidsraad van de VN sancties tegen het Noordafrikaanse land zou afkondigen. De VS, Groot-Brittannie en Frankrijk zagen na het aanbod af van het indienen van een ontwerpreso lutie die vergaande maatregelen tegen Libië be vatte. De beraadslagingen in de V-raad werden verdaagd zonder dat een nieuwe zitting over de ontwerpresolutie werd vastgesteld. In kringen van de Arabische Liga was men niet gelukkig met het voorstel, maar men kon het evenmin afwijzen. ANC verwerpt voorstel De Klerk JOHANNESBURG - Het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) heeft gisteren de voor stellen van de Zuidafrikaanse regering voor een interim-grondwet en een gekozen over gangsparlement verworpen als „onaan vaardbaar". Het plan dat openbaar werd ge maakt tijdens de Conventie voor een Demo cratisch Zuid-Afrika (CODESA) geeft de zwarte meerderheid geen onmiddellijke zeggenschap in het bestuur van het land. CDA-fractieleider Brinkman vindt dat het, met de uitslag van het referendum in Zuid- Afrika, tijd is geworden om de laatste econo mische sancties tegen dat land te laten val len. Brinkman zei dit gisteren in het Friese Buitenpost. Volgens hem zou dit de inzet van het Nederlands beleid moeten zijn. - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER TIRANA Sali Berisha, de leider van de Albanese Democratische Partij, die de parlementsverkiezin gen won ten koste van de regerende Socialisten (voorheen communisten), heeft een beroep gedaan op Europa en de Verenig de Staten om te helpen bij de wederopbouw van Al banië. In de armoedige hoofdstad Ti rana brak gisteren onder de bevolking een vreugde-explo sie uit na het bekend worden van de voorlopige uitslagen, waarmee een einde komt aan een halve eeuw communis tisch regime. „We nemen nu voor eens en altijd afscheid van het communisme", ver klaarde Berisha voor een jui chende menigte van vele tien duizenden in het centrum van Tirana. Bij de tweede democra tische algemene verkiezingen in de geschiedenis van het Bal- kan-land behaalden de Socia listen zoals de communisten zich sinds een jaar noemen, volgens voorlopige resultaten maar 22,6 procent. Bij de vori ge verkiezingen, een jaar gele den, kregen de communisten in het door hongeronlusten en massale vluchten geplaagde land nog tweederde van de stemmen. Grote winnaar werd de opposi tionele Democratische Partij. Naar het zich laat aanzien be haalde zij ruim 65 procent van de stemmen. In 57 van de hon derd kiesdistricten behaalden kandidaten van de DP al in de eerste ronde de absolute meer derheid. Volgens prognoses van de DP zou zij in totaal goed zijn voor 87 directe mandaten. Albanië, Europa's armste land, viert de grootste dag in zijn ge schiedenis, verklaarde win naar Berisha tot zijn aanhang. „Vandaag zijn hier de woorden van John F. Kennedy gepast: 'Vraag niet wat uw land kan doen voor u, vraag wat u kunt doen voor uw land", aldus de 47-jarige charismatische lei der. Berisha verklaarde vertrou wen te hebben dat Europa en de VS het land spoedig te hulp zullen komen. Hij riep de Eu ropese Gemeenschap, de VS, Canada en Japan op tijdelijk voorrang te geven aan de op vang van Albanese emigran ten, „wat een hele hulp zou zijn" voor het land. De voorzitter van de Democra ten wilde niet zeggen of hij eventueel kandidaat is voor het presidentschap als opvol ger van Ramiz Alia. De huidige president heeft zich het afgelo pen jaar gematigd opgesteld maar was jarenlang de rechter hand van Enver Hoxha, de sta linistische stichter van het communistische Albanië. De nieuwe, door de Democra ten te vormen Albanese rege ring staat een enorme opgave te wachten. Berisha zei dat Al banië zich zal inspannen om te komen tot de economische en militaire integratie in Europa. In zijn buitenlandse politiek en het beleid jegens de min derheden zal Albanië zich ba seren op de regels van de Euro pese Conferentie over Vrede en Veiligheid (CVSE), zei hij. Van de andere partijen behaal den de Sociaal-democraten 4,36 procent van de stemmen. Zo'n 2,95 procent stemde op de partij van de Griekse minder heid en 2,76 procent op de Re publikeinen. in de stellige overtui- i de vernederde presi- :rrand de bezem door (ring van mevrouw isson gaat halen. .Als zo verplichten 'ke scenarioschrijvers loven - leidt dat tot personele verschui- ir niet alleen Frank- zelfs de gehële EG ihoren. in ieder geval dat, als op zoek gaat naar 'e premier, hij op dit nog maar bij één man :an: Jacques Delors, van de Europese ;ie in Brussel. Delors n van grote standing idien een politicus die bsmeurd met de enor- pelheden modder die je socialisten elkaar de jaren naar het hoofd [esmeten. Delors naar Parijs, lit het eerste zeer inge- e scenario in werking. ITEIN ROB

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5