„Criminelen moeten ook omzetbelasting betalen" Geesteszieke Eindhovenaar oj gruwelijke wijze vermoord Vereniging van dienstweigeraars doet niet meer mee BINNENLAND Pensioenfondsen komen tegemoet aan individuele wensen van verzekerden Minister Alders wil" groei waterverbruik voor 2010 halveren t Maij: geen verzekering voor illegale lozingen Lacroix geeft vrouwen van hetzelfde laken een broek Boeren gaan massaal naar Assen CeidócSotwcMit DINSDAG 24 MAART 1992 EINDHOVEN - De 31-ja- rige in zichzelf gekeerde, geesteszieke Roel Bure- ma uit Eindhoven is in de nacht van 28 op 29 januari in zijn flatwoning aan de Bokrijkstraat meer dan vier uur door drie mannen zo gruwelijk mishandeld dat hij aan zijn verwon dingen is bezweken. Andere bewoners van het flat gebouw hebben hem die nacht horen schreeuwen. Een getui ge heeft het slachtoffer zelfs met een volkomen kapotgesla gen hoofd op het balkon ge zien, onder het bloed en roe pend om hulp. Niemand van hen vond het nodig om de poli tie te bellen. Brigadier P. Bijnen van de Eindhovense politie heeft dit gisteren meegedeeld, na af sluiting van het onderzoek in deze zaak. De verdachten (17, 21 en 22 jaar) hebben een be kentenis afgelegd. Ze woon den alledrie in hetzelfde flat gebouw, naast en schuin te genover het slachtoffer. De ouders van het slachtoffer hebben jarenlang vergeefs ge probeerd een adekwate op vang voor hun zoon te regelen. Burema zelf wilde niet mee werken aan een vrijwillige ver pleging en deskundigen ach ten geen termen aanwezig voor een dwangverpleging. Daarom woonde de man op. zichzelf. Contact met zijn omgeving had hij niet. Zijn naaste fami lieleden liet hij regelmatig op de stoep staan als ze hem wil den bezoeken. „Het is onvoor stelbaar dat er voor zo'n per soon in de maatschappij ken nelijk geen mogelijkheden zijn om een beschermd leven te leiden", aldus Bijnen. Smoes In de bewuste nacht hadden de verdachten lang zitten drin ken. Toen alles op was belden ze in het flatgebouw links en rechts aan, op zoek naar nog meer drank. Dat leverde niets op. Het drietal belde ook langdu rig aan bij Burema. „Ze be schouwden hem als een ge makkelijk slachtoffer", aldus Bijnen. Eenmaal binnen bij Burema werd hij urenlang mishandeld. Hij werd onder andere met een stoelpoot op zijn hoofd geslagen. De verdachten besloten van de gelegenheid gebruik te maken om het slachtoffer aan de tand te voelen over een gerucht dat een van hen had gehoord. Het slachtoffer zou zo in zichzelf zijn gekeerd omdat hij in het verleden zijn vrouw en kind had verdronken. Uiteindelijk heeft het slachtoffer die nooit begane misdaad bekend. Later verzonnen de verdach ten, op aanwijzing van de va der van één van hen, de inmid dels herroepen smoes'dat de stoppen waren doorgeslagen omdat het slachtoffer hen op een sexuele manier had bena derd. Het slachtoffer heeft twee da gen dood in zijn woning gele gen. In die periode hebben de verdachten met het in vervalste paspoort van 1.000 gulden van zijn l kening gehaald. Twee r na de doodslag hebben lijk begraven in een overdekt met cement voorkomen dat het 1 door honden zou wordi dekt. De 21-jarige verdacht!" leende al geruime tijd ofa. en 's avonds gastvrij hei jongeren van 13 tot „Merkwaardig genoeg i voor die jongeren eerr maatschappelijk werke altijd bereid was naar hi blemen te luisteren. Hi, door hen op handen l.. gen", aldus brigadier Bij|Ii De verdachte vertelde j na de fatale mishandelitj paar van hen wat er beurd. Een 14-jarig mei loofde hem niet en gingl. in de flat van het slacW' Na een aantal dagen vfis ze haar ouders wat ze daei aangetroffen. Daardoor' de zaak aan het rollenL ROTTERDAM - Om meer tegemoet te komen aan individuele wensen gaan de (bedrijfs-)pensi- oenfondsen keuzemoge lijkheden bieden aan elke verzekerde. Voorzitter G. van Kouwen van de Vereniging Van Bedrijfs pensioenfondsen (VB) stelde vandaag op de le denvergadering van zijn organisatie vier mogelijk heden voor. Een individuele vrijwillige ver zekering voor mensen die eni ge tijd uit de collectiviteit (van het bedrijfstakpensioen) stap pen (bijvoorbeeld bij ouder schapsverlof of een periode van werk in ontwikkelings hulp); het op individuele basis bijverzekeren wat men onvol doende vindt in de collectieve verzekering; het bij ingaan van het recht op ouderdomspen sioen bieden van een keuze voor een tijdelijk hoger pen sioen en geen nabestaanden pensioen, of variaties daarvan; een vergelijkbare keuze nabestaanden in het nabe staandenpensioen. Volgens Van Kouwen botst deze individuele koers niet met het kenmerk van pensi oenfondsen, het voor grote groepen mensen door middel van een gelijke premie wel- vaartsvaste inkomens van ou deren en nabestaanden tot stand brengen. De verplichte solidariteit heeft ertoe geleid dat 95 procent van de werkne mers een aanvullend pensioen heeft, terwijl men inmiddels zonder pensioenbreuk van baan kan wisselen in de be drijfstakken. „Maar we zijn er nog niet. Gezien de maat schappelijke veranderingen moeten nu individuele wensen aan de beurt komen". IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE HEAO AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT MIJN TOEKOMST ANDERS NOOIT MEER WORDT WAT'IE GEWEEST IS. Vertrok tijdig van huis mogelijk gebruik van c e s DEN HAAG Minister Alders (milieu) wil de groei van het waterver bruik voor huishoudens en industrie tot 2010 be perken tot vijftien pro cent, een halvering ten op zichte van de raming. Hij denkt daarbij onder meer aan het gebruik van waterbe sparende douchekoppen en toiletten (huishoudens) en ver mindering van het gebruik van grondwater voor door- stroomkoeling (industrie). Maar vooral van een ander ta riefssysteem voor huishou dens wordt veel verwacht, zo staat in het „actieplan water besparing" dat Alders gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het komt erop neer dat de kosten voor de zui vering van afvalwater en riole ring en ook het vastrechtdeel van de waterrekening (nu vas te bedragen per huishouden), afhankelijk worden van de ver bruikte hoeveelheid. Door dan te besparen op water,r consument niet alleeiLg ren op zijn uitgaven vater water, maar ook op fcT zuivering en riolering. LJ* DEN HAAG - Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil een eind maken aan de mogelijkheid in diverse landen om zich te verzekeren tegen boetes in verband met opzettelijke ille gale lozingen op zee. Zij zet zich daarvoor in bij de landen die zich hebben aangesloten bij het MARPOL-verdrag, waarin internationale afspraken zijn gemaakt over het lozen door schepen op zee. De minister heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer. Polissen waarin rederijen en bemanningen van schepen zich kunnen verzekeren tegen boetes wegens illegaal lozen, worden in Nederland niet door verzekeraars aangeboden. Evenmin is dat het geval in Duitsland, België, Frankrijk en Engeland. Of er Nederlandse rederijen zijn die van dergelijke verzekeringen ge bruik maken is de minister niet bekend. Dat dergelijke verzeke ringen echter bestaan en dat er ook gebruik van wordt gemaakt staat voor de minister vast. AMSTERDAM De 21-ste verjaardag van de Vereniging Dienstweigeraars (VD), op 17 december van dit jaar, moet tegelijk de laatste worden. Ruim driekwart van de aanwezige leden op de dit weekeinde gehouden jaarvergadering heeft hiertoe besloten. De voorstemmers weigeren nog langer mee te werken aan het systeem van de dienstplicht dat door hen zo wordt verfoeid. De informatienetwerken voor dienstweige raars, die volgens de leden wél moeten blijven bestaan, zullen worden ondergebracht bij ande re instanties. Te denken valt aan Pax Christi. „We kunnen de mensen die willen dienstweige- ren niet in de kou laten staan. Zo hebben we ook een uitgeverij die boeken over dienstweigeren uitgeeft, onder meer over Duitse deserteurs in de Tweede Wereldoorlog en de Nederlanders die weigerden mee te doen aan de politionele acties in Nederlands Indië. Dat zijn zeer nuttige activiteiten die we proberen elders onder te brengen. Maar de VD zélf houdt op te bestaan," aldus Martin Gerritsen (31). De Amsterdammer was veertien jaar actief voor de VD en afgelopen zaterdag één van de indieners van de motie tot opheffing. Het was voor Gerritsen geen verdrietig besluit. „Ik zou verdrietig zij als we nog langer zouden meewerken aan iets waar we zo tegen zijn. In het verleden stelden wij ons op het standpunt dat een beroepsleger een slechte zaak was, een dreigende 'staat in een staat', zeg maar. Van dat idee zijn we af. In de Nederlandse kazernes wor den gewoon kranten gelezen, in tegenstelling tot in sommige buitenlanden. Het gevaar dat daar een eigen 'staat' ontstaat, is niet zo groot. Bovendien staan de dienstplichtigen onderaan de ladder van de leger-hiërarchie, ze hebben toch geen invloed". Gerritsen stelt dat verder overleg met de over heid over de regelingen voor dienstweigeren, zoals altijd gebeurde, niet gepast is. „Drie van de tien jongens moeten in dienst, dat is zeer on rechtvaardig. In de toekomst worden het nog minder als Ter Beek het aantal dienstplichtigen dat jaarlijks wordt opgeroepen, terugbrengt van 43 duizend naar 23 duizend. Dat is hij de ko mende vijf jaar van plan". Volgens het voormalige VD-bestuurslid heeft de vereniging ongeveer duizend leden enM den jaarlijks tussen de vijf- en tienduizend! gens geadviseerd over dienstweigeren. Ni&< len zijn volgens Gerritsen antimilitaristisclli] als de VD, want: „We maakten geen otjs scheid tussen de verschillende beweegree!©' dienst te weigeren. Wie zijn wij daar over tejn delen? Een groot deel weigerde om godsdiat ge of ethische redenen". fa In een tijd waarin het antimilitarisme als n om dienst te weigeren aan populariteit inj en ook commerciële adviesbureaus mei helpen de dienstplicht te ontlopen, lijkt erfe schien geen plaats meer te zijn voor de VDir zou liegen als ik zou zeggen dat we evey vrijwilligers hebben als tien jaar geleden. I teruglopende belangstelling was geen redël opheffing. Die is principieel", aldus Gerritsfa Idoor HANS LEBER AMSTERDAM - Door jurisprudentie van het Eu ropese Hof van Justitie ontkomen dealers in soft drugs ten onrechte aan aanslagen omzet- en in komstenbelasting. Volgens de Amsterdamse fiscaal ju rist P. Wattel moet de fiscus 'zonder aanziens des persoons' drugsdealers kunnen aanpakken. Crimineel of niet. iedereen moet omzetbelasting betalen, meent Wattel. Het Europese Hof van Justitie stelt zich op het standpunt dat geen omzetbelasting mag wor den geheven over geld dat is verkregen met handel die in de EG-landen verboden is. Als in EG-verband binnen enkele jaren ook de winstbelasting wordt geharmoniseerd, is de boot volgens Wattel aan: dan kan helemaal geen belasting meer worden geheven over il legaal verkregen gelden. Wat tel promoveert deze week aan de Universiteit van Amster dam op zijn proefschrift 'De fiscale afhandeling van het we derrechtelijke'. In zijn aanbe velingen neemt de jurist stel ling tegen de gevolgen van de EG-bemoeienis. Volgens Wattel dient een cri mineel, los van eventuele strafrechtelijke aanpak, als ie der ander belasting te betalen. De geheimhoudingsplicht van de belastinginspecteur leidt er volgens Wattel nu eenmaal toe dat deze wel eens belasting moet innen over crimineel ver kregen geld waar Justitie niets van afweet. Wattel trekt een vergelijking tussen drugsdea lers, huurmoordenaars en val semunters. Theoretisch ontlo pen zij belastingaanslagen doordat hun euvele daden in alle EG-lidstaten verboden zijn. Als voorbeeld noemt Wattel de inval van de fiscus bij het Am sterdamse softdrugs-centrum Bulldog. Nadat de belasting dienst hierbij was gebleken dat dit bedrijf immense omzet ten met de wettelijk verbo den verkoop van softdrugs maakte, kon hierover door de uitspraak van het Europese Hof van Justitie geen belasting worden geheven. Alleen de winstbelasting, waarover nog geen harmonisatie in EG-ver band plaatsvond, bleef over. Tot groot genoegen van de uit baters van Bulldog stond de fiscus in haar hemd. Volgens Wattel is het een goe de zaak dat in het strafrecht wordt gewerkt aan nieuwe wet ten die meer op het belasting recht zijn geënt. Hierdoor wordt de bewijslast omtrent criminele gelden omgekeerd: de crimineel moet bewijzen dat het geld niét met criminali teit bij elkaar werd verdiend, de officier van justitie hoeft niet langer te bewijzen dat dit wèlhet geval is. Volgens Wattel komt het voor dat de belastingdienst weet dat illegale betalingen plaatshad den of dat geld met criminali teit werd verdiend, zonder dat dit wordt doorgegeven aan Justitie. Zo gaat er volgens Wattel een hardnekkig ge rucht dat bij sommige inspec ties in Nederland mensen als beroep 'inbreker' opgeven. Een poging om in Amsterdam de inspecteur te spreken die belast is met de 'onderwereld', gaf de jurist op, toen hij ver nam dat de betreffende inspec teur toestemming van het mi nisterie van justitie nodig had. De geheimhoudingsplicht van belastinginspecteurs wordt slechts op instigatie van de staatssecretaris van justitie op geheven. Zo zijn de inspec teurs verplicht uitkerings- en subsidiefraude te melden. In andere gevallen wordt de be lastingdienst vaak door Justi tie of de politie ingeseind om trent Criminele gelden. Dit on der meer om te voorkomen dat het geld is verdwenen als het tot vervolging komt. Steekpenningen Een zaak die volgens Wattel di rect dient te worden stopgezet, betreft de aftrekbaarheid van steekpenningen. De belasting dienst accepteert volgens Wat tel steekpenningen als onkos tenpost. Daarvoor hoeft een bedrijf slechts aannemelijk te maken dat het geld is uitge keerd in het bedrijfsbelang en dat zulks in de bewuste bran che niet ongewoon is om een opdracht binnen te halen. Te denken valt volgens Wattel vooral aan landen in Azië, Afri ka en Zuid-Amèrika. Maar ook in Nederland worden steek penningen betaald en afge trokken voor de belastingen, zij het in minder hevige mate. Wattel vindt dat hier een einde aan moet komen omdat steek penningen illegale betalingen zijn. De fiscus maakt, zeker als het een Nederlander betreft, vol gens Wattel te weinig gebruik van de mogelijkheid die sinds 1989 bestaat, namelijk het op vragen van de naam van de ontvanger. De onderzoeker meent dat de belastingdienst eenduidig te gen steekpenningen moet op treden. Als voorbeeld noemt hij een bedrijf dat zijn klanten een bezoek aan een nachtclub vermoedelijk een seks club - aanbood. Het werd als aftrekpost opgegeven. De fis cus oordeelde dat sprake was van een relatiegeschenk als de directeur van het bedrijf niet mee was gegaan en dat er spra ke was van een (aftrekbare) steekpenning als dit wel het geval was. De directeur bleek te zijn meegegaan. Revalidate Blik op het zw van het nieuw Revalidatie Ce Amsterdam (R dat morgen g< wordt. Het RC gerekend wor de modernste revalidatiecenl Europa. De ko van de nieuwt die jaren in b( heeft genome bedragen ruin miljoen guldei centrum werk meer dan driehonderd r aan poliklinis< klinische reva behandelinge mensen met lichamelijke handicap. FOTO: ANP Idoor LILY ARMON PARIJS - Zit mijn jasje goed, zit mijn dasje goed? Moeder gaat op stap. Christian Lacroix, de ontwerper die het leven al tijd door een roze bril lijkt te zien .en steevast in een roze de cor defileert, toonde de meest vrouwelijke van de androgyne mode. En hij deed dat zo goed, dat er voor het eerst deze week van harte applaus klonk en niet louter uit beleefdheid. Bij wijze van voorgerecht ser veert Lacroix mannenkos- tuums met korte wijde pijpen van patchworkbanen met di verse stoere shetland-ruitjes, waarop geborduurd felle, flon kerende bloemstukjes of gou den arabesken. Voorzien van een rood fluwelen tailleband als bij een smoking. Hier en daar duikt een dasje op. Quasi toevallig, maar Lacroix brengt vanaf juni zes en dertig verschillende dassen op de markt. Ter info: ze gaan 490 FF kosten. Eigen aard is goud waard, dacht Christian Lacroix. Niks sombere soepjurken dus, maar een saharienne-jasje op een smalle broek van goudglan zend leerachtig satijn, een sa- lopette of een mecanicienspak in verguld leer of een lange sa tijnen trench met de scheme ring van violet en lame. Daar bij 1900-rijglaarsjes van goud leer en satijn, van suède en lakleer. De lady blijkt dan weer een kwajongen in een oranje wol len blazer met opgeborduurde bloemen en groene verstellap- jes op de ellebogen en even tueel een tweedpetje. Kleurencombinaties, bedruk kingen en borduursels zijn vrolijk en vloekend als in de hoogdagen van Carnaby Street. Een dubbelzijdige pon cho geel en violet - draagt de Lacroix-dame zonder blo zen met een turkoois bontje om de nek. Gehuld in een rode tailleur met abstracte motief jes van vilt en zwart lakleer over een zwart tricootje met naïeve bloempjes, is ze waar lijk een hippe tante. Volgens Lacroix is het einde van de wereld nog niet voor volgende winter. Hij voorspelt integendeel schitterende fees ten met broekpakken van goudbrokaat en bruin fluweel, met wijde wapperende blouses van turkoois of oranje-groen damast met ingeweven dra ken. En we blijven nog even in China met een vorstelijke mantel van zwart satijn met gouden oosterse medaillons over een zwarte pyjamabroek en een rood geveterd corselet en een zwarte body van stretch organza. Het zwarte jurkje a la Edith Piaf wordt door Lacroix op alle mogelijke manieren vervoegd en verbogen. Kort en van zwart fluweel met een rug vol smoc- kwerk en strookjes van tule, lang en spannend van jersey met als door een november storm veroorzaakte scheurtjes, benadrukt door juweelknopen. Een mini-jurkje van goudbrokaat, een creatie van Lacroix. FOTO: AP ASSEN Boeren zetten vrij dag massaal met trèkkers en giertanks koers richting As sen. Reden is de behandeling door de Asser rechtbank van de processen-verbaal die on langs werden opgemaakt tij dens de mestacties. Ruim der tig boeren moeten vrijdag voorkomen. Ze overtraden de wet door tegen de regels in mest op het land uit te rijden. Actieleider Lucas Zomer uit Alteveer verwacht dat er vrij dagmorgen zeker duizend landbouwtrekkers met gier tanks richting Assen gaan om de actie kracht bij te zetten. De middelbare landbouwschool in Meppel besloot vanmorgen spontaan de leerlingen die dag vrijaf te geven om zo ook de jonge boeren in de gelegen heid te stellen om op de actie in te haken. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA Standaard Uitgeverij/Wavery Productions

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4