arde aanpak auto kost msterdam miljoenen HEMA: HALOGEEN Niet eerder gepubliceerde foto's in boek Anne Frank PvdA vreest algemene legitimatieplicht Rabobank past tarievenplan aan. Plan voor busstation onder de grond in Amsterdam 199.- BINNENLAND Rabobank Q ^icbcSommit DINSDAG 24 MAART 1992 Anaanzicht van het Centraal Station Amsterdam (links voor) met tf>r Het Open Haven Front, het watervlak dat is uitgekozen als de 3jé locatie voor het geplande - ondergrondse - busstation. .4 ILLUSTRATIE: SIKKEL BOUWMANAGEMENT AMSTERDAM Het busvervoer voor het Centraal Station in Amsterdam dreigt in de toekomst volkomen vast te lopen. Per dag stappen 60.000 mensen in een stad- of streekbus. Voor het jaar 2015 wordt op het dubbele gerekend. Maar de ruimte voor het station is en blijft be perkt. Reden voor de vervoersmaatschappijen om de oplossing onder water te zoeken. Ze wil len liefst dit jaar nog beginnen met de bouw van een ondergronds busstation. De kosten voor het project zijn becijferd op 250 miljoen gulden. Centraal Nederland, het Ge meentevervoerbedrijf Amsterdam, de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij en de Nederlandse Spoorwegen hebben het plan ont wikkeld. Ze rekenen voor de financiering op de overheid en het bedrijfsleven. De partijen presenteren volgende week een stu die aan het Amsterdamse college van B W. Tijdens een bijeenkomst gistermiddag klapte adjunct-directeur J. Tjon A Ten van het Ge meentevervoerbedrijf al uit de school. Onder zocht is of zo'n busstation levensvatbaar is. Het antwoord luidt volmondig ja. In de avondspits worden gemiddeld zo'n 9000 reizigers verwerkt. Over een jaar of tien zijn dat er tussen de 10.000 en 13.500. Dat betekent dat het aantal standplaatsen voor bussen, nu 33 stuks, moet worden uitgebreid naar 48. In de rustige uren kunnen in het nieuwe station tou ringcars worden opgevangen. Het Open Haven Front, het watervlak voor het Centraal Station, is uitgekozen als de beste loca tie. Als de busterminal klaar is, kunnen de rondvaartboten er gewoon weer varen. Drie tun nels leiden de bussen in en uit het station: een ondergrondse ruimte van zo'n 200 bij 80 meter met een hoogte van 10 meter. Openingen in het dak zorgen voor daglicht. Drie 'eilandperrons' scheiden de passagiers van de bussen. Boven de perrons zijn drie 'passa- gierstraverses' gedacht die via roltrappen en lif ten aansluiten op de tunnels. De westelijke tra verse sluit aan op de westtunnel onder het sta tion. De middentraverse sluit aan op het Voor plein, de hal van het Centraal Station en de rou te naar het Damrak. De oostelijke traverse sluit direct aan op het metrostation. De bouwtijd bedraagt vijf jaar. Een bouwver gunning is vorig jaar december aangevraagd. Drie jaar lang zal gewoon verkeer over de Prins Hendrikkade niet mogelijk zijn. De kade is in die periode gebombardeerd tot bouwput. Voor het openbaar vervoer, ambulance- en politiever- keer worden speciale maatregelen getroffen. Het aanleggen van voorzieningen om het sta tion bereikbaar te houden levert een kostenpost op van 70 miljoen gulden. Als de gemeenteraad dit jaar akkoord gaat, en die verwachting is er bij de vervoersmaatschappijen, gaat de eerste paal nog dit jaar de grond in. .Amsterdam is met een beetje goede wil in 1997 een onder grondse busterminal rijker. Een busterminal waarmee we zeker toekunnen tot de 21e eeuw", aldus Tjon A Ten. "tTERDAM - Als Am- hfam morgen via het l.tyendum over het aan- ^uto's in de binnenstad t voor een drastische irking van het auto- r (variant B), dan dat de gemeente per zeker 15 miljoen gul- tosten. meest ongunstige geval e rekening zelfs oplopen miljoen per jaar. Variant e^ft, zo bleek uit een en- in het afgelopen week- 3lij, de voorkeur van 57 pro lan de Amsterdammers, orgen kunnen stemmen iet autobeleid in het cen- van hun stad. Er zijn [rtjnogelijkheden: variant A io#to een beetje terugdrin- 'oorzetting van het huidi- ieid) of variant B (de auto ^ch uit het centrum we- s.*VdA, de WD, midden- isen vakbonden geven de i ofeur aan de zachte aanpak (A). Groen Links, Groen Am sterdam en D66 voelen meer voor de harde methode (B). Het CDA in Amsterdam wijst een referendum over dit on derwerp af. Overigens vinden zowel VVD als PvdA dat de uit slag van het referendum (het 'advies van de kiezer') overge nomen kan worden door de ge meenteraad indien de op komst morgen minstens 50 procent bedraagt. Parkeerplaatsen Wethouder Frank de Grave (WD) van financiën voelde zich eind vorige week genood zaakt zijn collega-wethouders en mede-Amsterdammers de financiële gevolgen van vari ant B eens voor te rekenen. In scenario B moet het aantal le gale parkeerplaatsen worden teruggebracht naar 11.000, waarvan 8000 in garages. Op dit moment telt de binnenstad 23.000 legale parkeerplaatsen, waarvan 6000 in garages en 17.000 op straat. Er moeten 4000 plaatsen komen in gara ges buiten de grachtengordel. Het realiseren van de extra plekken in garages kost. inclu sief infrastructuur, 135 miljoen gulden, zegt De Grave. Het te rugbrengen van het aantal plaatsen op straat levert een onrendabele investering op van 70 miljoen gulden; 8,6 mil joen per jaar. Volgens Grave zouden de fi nanciële gevolgen pas na de uitkomst van het referendum apart worden gewogen en wekt een aantal wethouders nu ten onrechte de indruk dat de ge volgen vooraf al zijn aanvaard. De wethouder heeft zich te vens gestoord aan de opmer kingen van één van zijn colle ga's, dat de financiële conse quenties van scenario B - voor zover niet door het Rijk vergoed ten laste van de gemeentebegroting moeten worden gebracht of via lasten verhogingen moet worden ge dekt. „Het is volstrekt onduidelijk of het Rijk bereid is financieel bij te dragen aan de maatrege len", waarschuwt Grave „nog afgezien van de vraag of zo'n bijdrage ten koste gaat van overige projecten". Mocht het Rijk, net als bij de herinrichting van de Dam, 30 procent betalen, dan resteert nog steeds een onrendabele in vestering van 50 miljoen gul den. Jaarlijkse last Alleen al de parkeermaatrege- len betekenen voor de ge meente Amsterdam een jaar lijkse last van 10 a 12 miljoen gulden, zegt De Grave. En dan is er nog niet eens rekening ge houden met de extra kosten voor onderhoud, het controle ren of er niet wordt geparkeerd op plekken waar dat niet mag, de sanering van de grond waarop garages moeten wor den gebouwd en de maatrege len tegen parkeerders in ande re wijken, omdat ze hun blik niet in het centrum kwijt kun nen. Zelfs bij een 'uiterst conserva- Jong en oud Amsterdam maakt zich op om met een korte fietstocht een oproep te doen voor veel minder verkeer in de binnenstad. Morgen wordt een referendum gehouden over een autovrije binnenstad van Amsterdam. FOTO ANP tieve' raming praat je dan nog steeds over ettelijke miljoe nen, stelt de wethouder van fi nanciën, tot een totaal van on geveer 15 miljoen per jaar. Om dat te betalen is er een nieuwe, omvangrijke bezuinigingsope ratie noodzakelijk, of een ver hoging van de onroerend- goedbelasting met 7 procent. Van dat laatste is De Grave een fervent tegenstander. De maatregelen in variant B betekenen bovendien dat de tarieven van parkeervergun- ningen stijgen van 31 naar 279 gulden. Zou de gemeente be sluiten die verhoging voor haar rekening te namen, dan stijgt het jaarlijks tekort zelfs tot 30 miljoen gulden. Rusland geeft archieven terug aan Nederland DEN HAAG - Rusland zal Ne derland archiefmateriaal te ruggeven dat de Duitse bezet ter in de Tweede Wereldoorlog in beslag heeft genomen en dat het Sovjet-leger na het ein de van de oorlog als krijgsbuit uit Duitsland mee naar de Sov jetunie heeft genomen. De directeur van de Neder landse Rijksarchiefdienst, dr. F.C.J. Ketelaar, en de voorzit ter van het Russische Comité voor Archiefzaken, dr. R.J. Pi- choja, hebben hiertoe in Mos kou een overeenkomst gete kend. Het gaat onder meer om mate riaal van het ministerie van de fensie, diverse vooroorlogse vredesbewegingen, het Inter nationaal Archief van de Vrou wenbeweging in Amsterdam, verschillende Joodse organisa ties, het Nederlands Comité voor Intellectuele Samenwer king en de Nederlandse Espe rantistenvereniging. Het is de bedoeling dat het ar chiefmateriaal voor 1 juli weer in Nederland is. De Opperste Sovjet van de Russische Fede ratie moet de teruggave nog formeel goedkeuren. Het Co mité voor Archiefzaken kan kopieën maken voor Russisch wetenschappelijk gebruik. h Gaaikema dt nieuwbouw eede Kamer in hAAG Seth Gaaikema de ingebruikneming van ieuwe Tweede-Kamerge- jaan voor een conference wordt uitgezonden door fica. Het optreden van de ^tier wordt in de huidige le Kamer met de groene es opgenomen. Zoals be- verliest deze zaal vanaf (il zijn functie ten gunste m nieuwe vergaderruim- het nieuwbouwgedeelte le Tweede Kamer. De wordt uitgeznden de Saga vond voorafgaand i opening van de nieuwe r door de koningin. Seth erna heeft eerder voor "Sca oudjaarsavond-con- jes gegeven. even apothekers ichien omlaag DOORN De tarieven Je apothekers gaan om- s blijkt dat hun inkomen het afleveren van meer (en omhoog gaat. Dat I uit een toespraak van {secretaris Simons op een (komst van de Stichting igde Nederlandse Apo- rs in Apeldoorn. De apo- rs krijgen een vast be- f-retoer afgeleverd genees- Pie,11. Doordat tegenwoordig er nog maar een beperk- beveelheid medicijnen Knorden voorgeschreven, aantal voorschriften ge en. bNINKLIJK HUIS Lig 25 maart Margriet en mr. Pieter van Vol- 1 bezoeken enkele gemeenten irincie Groningen. De gemeen- forden aangedaan zijn Gronin- 3ie4ogezand, Froombosch (ge- Jnifilochteren) en Haren. In Haren edj prinses de Tulpenhof van de K pren, die 350 jaar bestaat. ^ADVERTENTIE) DEN HAAG - Het Ach terhuis, het dagboek van Anne Frank, heeft mil joenen lezers gegrepen, maar hen ook met een aantal onbeantwoorde vragen laten zitten. Een nieuw boek met nooit eerder gepubliceerde fo to's vult de leegte. Zo heeft de Anne Frank Stichting het bedoeld. Hoe zag het leven van de Franks in Duitsland eruit, voordat zij eind 1933 vanwe ge de toenemende agressie van de nazi's naar Amster dam verhuisden? Wat deed de familie in Nederland tot de oorlog uitbrak? En hoe ver ging het de familie en andere betrokkenen na hun arresta tie? De Anne Frank Stichting geeft op deze vragen glashel dere antwoorden in het giste ren gepresenteerde 'Anne Frank'; lees- en kijkboek voor kinderen en volwasse nen. Als het op lezen aan komt, slaat de weegschaal hard door in het voordeel van de kinderen. „Op vrijdagmor gen 12 juni is Anne Frank al om zes uur wakker. Dat is heel begrijpelijk want ze is ja rig! Vandaag wordt ze dertien jaar. Ze kan nauwelijks wach ten met opstaan", zo begin nen Ruud van der Rol en Rian Verhoeven het boek. De loop van geschiedenis is in acht aparte, overzichtelij ke hoofdstukken door tekst en foto's heen gebreid. Het sombere tijdsbeeld wordt ge schetst in hoofdstukken als 'Adolf Hitler aan de macht', 'Vluchten naar een ander land', 'Nederland bezet, de vervolging begint', 'Dagelijks leven' en 'Moord op miljoe nen mensen'. Het zijn met name de vele ('nieuwe') foto's en briefkaar ten die het boek een meer waarde geven. Enkele van de foto's werden in 1980 - het jaar dat Otto Frank, de vader van Anne, overleed - door onbekenden vanuit Ham burg verstuurd. De weduwe van Otto Frank deed de Anne Frank Stichting kort geleden eveneens een aantal prenten cadeau. Andere foto's zijn ge schenken van Miep Gies, de vrouw die de familie Frank in het Achterhuis de helpende hand bood en die het dag boek redde voordat de Duit sers het pand leeghaalden. Miep Gies nam vandaag op de Anne Frankschool in Am sterdam het eerste exemplaar van het boek in ontvangst. Een van de foto's uit het al bum van Miep Gies is, vol gens het overzicht achterin, terug te vinden op pagina 77. Jammer alleen dat het boek al bij pagina 64 ophoudt. Anne Frank. Uitgeverij La Rivière Voorhoeve, Kam pen. Prijs:/ 24,90 (ADVERTENTIE) PEREN HOBBES DOOR BILL WATERSON NU TEKEN IK NlfUW HAAR.KAi-H^T ZJËT ftl K ffU STUK V SfTfR UIT! Herkomst illegale CD's onderzocht AMSTERDAM - De Opspo- ringsdienst van de Stemra is een grootscheeps onderzoek gestart naar de herkomst van mogelijk illegale Compact Discs. Het onderzoek richt zich op „duizenden" nage maakte CD's, zogenaamde counterfeit-CD's, van het Top 100-repertoire. Vooral Ameri kaanse muziek zou zijn nage maakt. Het onderzoek is ge start na „signalen uit de markt", dat er een „gigantisch aanbod" van nagemaakt mate riaal zou zijn. Complete set. Zwart of wit.. _-23 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De PvdA is bang dat het kabinetsplan een voorzet is tot de invoe ring van een algemene le gitimatieplicht. Minister Hirsch Ballin (justi tie) zei vrijdag bij de presenta tie van het kabinetsvoorstel al dat de burgers voortaan maar moeten wennen aan het dra gen van een legitimatiebewijs. In Buitenpost maakte Brink man gisteravond duidelijk dat hij het idee van invoering in uitsluitend 'gevoelige werk- sectoren' discriminerend vindt. „Het kenmerk van zwart werken is dat je het niet ziet. Dat is niet alleen in de bouw zo, maar dat geldt ook voor an dere sectoren". Brinkman voegde daaraan toe dat bij de invoering van de legitimatie plicht geen uitzonderingen mogen gelden. „We moeten geen onderscheid gaan maken tussen witte boorden en blau we overalls". Volgens Brinkman is de kern van het hele verhaal dat de overheid een einde wil maken aan het oneigenlijk gebruik van allerlei regelingen. „En als je dat wilt, dan moet je contro lerende instanties als politie en justitie ook de middelen in handen geven om daadwerke lijk te kunnen controleren. We moeten een verdachte niet al te veel de gelegenheid geven gebruik te maken van de ano nimiteit". De terughoudende opstelling van coalitiegenoot PvdA rond de legitimatieplicht baart Brinkman dan ook zorgen. De CDA'er maakte duidelijk dat de verplichting tot legitimatie doorgevoerd moet worden, zo nodig met steun van de WD. Namens die partij heeft het ka merlid Wiebenga gisteravond laten weten, dat zijn fractie geen enkele probleem heeft met het voornemen van het ka binet. Wiebenga's partijgenoot Dijkstal zei gistermorgen ech ter wel enkele praktische be denkingen te hebben en hield toen nog een slag om de arm. D66-woordvoerder Wolffen- sperger is het gedeeltelijk met het kabinet eens. Hij vindt dat er in alle gevallen naar een identiteitsbewijs gevraagd moet kunnen worden, maar de voorgestelde strafbaarstelling is voor D66 onbespreekbaar. Volgens Wolffensperger kun nen niet - zoals de PvdA wil - in de glastuinbouw of de ha vens andere bepalingen wor den opgelegd dan in andere bedrijfssectoren. De FNV heeft gisteren ver deeld gereageerd op het kabi netsvoorstel. Namens de chris telijke werkgevers betoonde NCW-directeur Weitenberg zich gisteren echter een warm voorstander. (ADVERTENTIE) In tegenstelling tot eerdere berichten zal de Rabobank géén 25,- vragen voor elke particuliere betaalrekening. Uw bezwaren zijn bij deze beslissing doorslaggevend geweest. In ons aangepaste plan kunt u zonder kosten een groot aantal betaaltransacties blijven verrichten. De Rabobank blijft rente vergoeden. Daarnaast zullen de zogeheten renteloze dagen worden afgeschaft, waardoor u op uw betaalrekening straks meer rente ontvangt dan tot nu toe. Wel zullen bepaalde, dure transacties niet meer onbeperkt gratis zijn. De nieuwe voorwaarden gaan 1 januari 1993 in. Uw plaatselijke Rabobank zal u nog informeren over alle bijzonderheden van de betaalrekening. Tevens zal zij u inlichten hoe u zo doelmatig mogelijk kunt betalen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3