'Bijbelvertaling 2000' gaat toch langer duren Van der Kamp achter Christenen voor Israel li Prof. dr. K. Schilder Stichting opgericht GEESTELIJK LEVEN OPINIE President Vaclav Havel opent festiviteiten rond Comenius Aanval tegen secularisatie en vervlakking in kerk Jaarboek voor ontmoeting cultuur en christendom COMMENTAAR JtT CeicióeCowiamt Ceidae Souocmt DINSDAG 24 MAART 19» Bekering tot jodendom in Israel neemt toe JERUZALEM - Het afgelopen jaar hebben in Israel aanzienlijk meer mensen zich tot het jodendom bekeerd dan in voorafgaande jaren. Volgens cijfers van het ministerie van reli gie besloten 593 burgers, 15 procent meer dan in 1990, om joods te worden. Tot deze groep behoren ook zeventien voormalige jo den, die zich tot de islam bekeerden en ver volgens weer terugkeerden tot hun oor spronkelijke geloof. Tien joden en 27 christenen werden vorig jaar moslim. Het aantal joden dat zich be keerde tot het christendom is niet bekend, omdat de christelijke kerken niet bereid zijn hun statistieken vrij te geven. Naar schat ting stappen in Israel jaarlijks zo'n tien jo den over op het christendom. Wanneer we leven in verveling, is geweld onvermijdelijk J. Krlshnamurti Nieuwe bisschoppelijk gedelegeerde voor kandidaat-diakens ROTTERDAM - Dr. J.H. van Leeuwen is door bisschop R. Ph. Bar van Rotterdam per 1 april 1992 benoemd tot bisschoppelijk ge delegeerde voor alle zaken betreffende de toelating tot het ambt van permanent dia ken. Van Leeuwen (43) volgt J. J.M. Kwaaitaal op, die onlangs werd benoemd tot pastoor in Den Haag. Om die reden kreeg hij eervol ontslag als deken van Den Haag en als bis schoppelijk gedelegeerde. Als gehuwd diaken is Van Leeuwen sinds zijn wijding in 1988 werkzaam in parochie De Goede Herder te Wassenaar. Deze func tie blijft hij uitoefenen. Lutherse Wereldbond helpt Somalia GENEVE - De Lutherse Wereld bond levert in de vorm van voed sel en geneesmiddelen een bijdra ge aan de internationale hulp aan de hongerende bevolking van het noordoostafrikaanse Somalia. De Wereldbond in Geneve deelde gis teren mee dat om te beginnen zo'n duizend ton hulpgoederen via een luchtbrug naar de Somalische hoofdstad Mogadischu zullen wor den vervoerd. Voor het transport vanuit Nairobi zijn vijftig vluch ten gepland. Nog eens duizend ton wordt over zee vanuit Momba sa (Kenia) en Dschibuti in de Hoorn van Afrika naar het hon- gergebied vervoerd. Het nood- hulpprogramma moet ertoe leiden dat Somaliërs niet langer uit het rampgebied wegvluchten, aldus een vertegenwoordiger van de We reldbond. Zo'n 120.000 vluchtelingen uit So malia hebben reeds hun toevlucht gezocht in Kenia. Zij kunnen ech ter alleen in hun eigen land gehol pen worden, omdat Kenia niet be rekend is op de vestiging van zo'n grote groep vluchtelingen. Ook het internationale comité van het Rode Kruis heeft de situatie in het door burgeroorlog getroffen So malia dit weekend „catastrofaal" genoemd en de toevoer van meer hulpgoederen aangekondigd. Sinds meer dan vier maanden is in een aantal delen van het land de hoeveelheid beschikbare le vensmiddelen niet meer toerei kend voor de bevolking. DEN HAAG - De ver wachtingen uit de brochu re 'Een vertaling 2000' over een spoedige nieuwe bijbelvertaling voor ge bruik in de kerk, zijn weer bijgesteld. Directeur Th. J. Kersten van de Katho lieke Bijbel Stichting (KBS) acht het 'niet on waarschijnlijk' dat het al lemaal nog wel tien jaar la ter kan worden. Maar de bereidheid om voor het gehele Nederlandse taal gebied tot een intercon fessionele bijbel te komen is er volgens hem in ieder geval. De KBS is thans met de bisschoppen in ge sprek over ondermeer de financiering van het oecu menische miljoenen-pro ject. f Kersten zegt ook optimistisch gestemd te zijn over de afloop. Boze tongen beweerden dat de katholieke kerkleiding de KBS-directie teruggefloten zou hebben, na een aanvanke lijk vlot gestarte samenwer- iking met de initiatiefnemer van de nieuwe bijbelvertaling, het Nederlands Bijbel Genoot schap (NBG). Het Belgisch Bij bel Genootschap (BBG) en de Vlaamse Bijbel Stichting zeg den, evenals de KBS, hun steun toe. Eind vorig jaar brachten de vier stichtingen de brochure 'Een vertaling 2000, waarom een nieuwe bijbelvertaling uit. Doel ervan was de discus sie over bijbelvertalen en over de wenselijkheid van een nieu we vertaling breed te voeren. Nu functioneren in kerkelijk gebruik vooral drie bijbelver talingen: de uit 1618 daterende protestantse Statenbijbel, de NBG-vertaling van 1951 en de rooms-katholieke Willibrord- vertaling uit 1975 (in septem ber aanstaande volgt een her ziene uitgave). De Willibrord- vertaling heeft tevens ingang gevonden in de Oud-Katholie ke Kerk en wordt ook in refor matorische kerken wel ge bruikt. Daarnaast heeft de Groot Nieuws Bijbel uit 1983 een vaste plaats verworven in de catechese en in het onder wijs, bij jeugddiensten en evangelisatie. De nieuwe interconfessionele vertaling voor de komende eeuw zal er een moeten wor den voor alle Nederlandstalige kerken, inclusief Vlaanderen, Suriname en de Nederlandse Antillen. Behalve thuis en op school moet het nieuwe boek vooral in de kerkdiensten ge bruikt worden, zo geven de ini tiatiefnemers aan. Verouderd Een van de motieven voor de nieuwe vertaling is het verou derde karakter van de verta ling 1951. Als voorbeelden van verouderd woordgebruik noe men de bijbelorganisaties in hun brochure ondermeer: 'doen verkwijnen', 'verknocht worden', 'zich verhovaardi gen', 'verbeiden', 'neervlieten' en 'smaadheid'. Om nog maar te zwijgen van de veel te lange zinnen. Dat er ook echt een moderne bijbelvertaling moet komen, is overigens niet voor iedereen gesneden koek. Niet het moei lijke taalgebruik van oude ver talingen vervreemdt bijbelle zers, maar de vervreemding van het bijbelse denken in de huidige cultuur, meent direc teur L.M.P. Scholten van de Gereformeerde Bijbelstichting (GBS). Zijn organisatie werkt niet mee aan de totstandko ming van de nieuwe oecume nische vertaling. Het geeste lijk klimaat in Nederland zorgt ervoor dat christenen zich de taal van de bijbel niet meer ei gen maken, aldus Scholten. Moderne vertalingen kunnen daar volgens hem weinig aan veranderen. Hoofd van de afdeling verta ling van het NBG dr. E.W. Tuinstra houdt sowieso reke ning met een karwei op zeer lange termijn. „Een nieuwe bijbelvertaling doe je niet van de ene dag op de andere. In het verleden zijn we gemiddeld nog niet eens toegekomen aan één per eeuw. Er zal in ieder geval een organisatiestructuur moeten komen en er dienen vertaalregels opgesteld te wor den. Niet onbelangrijk is ver der de financiering. Dat alles zal nog in fasen goedgekeurd moeten worden door de achter bannen van de vier stichtin gen." Tuinstra verwacht in de loop' van dit vooijaar met nadere in formatie te komen. Z'n katho lieke collega Kersten (KBS) vertelt dat zijn organisatie tot nu toe steeds 'con amore' met 8e andere stichtingen heeft meegewerkt. „Het is een be langrijk project dat breed ge dragen moet worden wil je het kunnen uitvoeren. Het vergt ook een zorgvuldige voorberei ding. Je kunt beter de zaak vanaf het begin goed op een rij hebben dan datje tijdens de rit allerlei hobbels tegenkomt. Bovendien kun je als stichting wel wat willen maar het is zaak dat je ook de achterban mee krijgt," aldus verklaart hij het vrij langzame tempo waarin gewerkt wordt. Vaclav Havel foto: milan konvalinka PRAAG/DEN HAAG - President Vaclav Havel van Tsjechoslo- wakije heeft maandag in Praag een internationale conferentie geopend die belegd is ter gelegenheid van de 400e geboortedag van de Tsjechische pedagoog en theoloog Johann Amos Comeni us. Deze grote humanist, die leefde van 1592 tot 1670, ligt m Naarden begraven. Aan de conferentie, nemen meer dan 1.200 wetenschappers uit de hele wereld deel. Zij willen van gedachten wisselen over theologische, sociologische, filosofische, antropo logische en pedagogische onderwerpen.' De conferentie valt in twee delen uiteen: tot donderdag is men bijeen in Praag, de con ferentie wordt dan korte tijd onderbroken en eindigt op 31 maart in Bratislava, de hoofdstad van Slowakije. In zijn openingstoespraak zei Havel dat anno 1992 veel zaken waarvan Comenius alleen maar kon dromen, realiteit zijn gewor den: internationale organisaties, internationaal recht, internatio nale rechtbanken. De mensheid staat nu op een mogelijk beslis send kruispunt van wegen: de mens moet fundamenteel naden ken over zijn houding tegenover de wereld, over de ordening van het leven en over zichzelf. De Tsjechoslowaakse president hield een pleidooi voor meer nederigheid, opdat „deze beschaving geen ruimteschip wordt dat ons brengt naar de oneindige ijzige dood". Antisemitisme in de wereld in i 1991 gestegen JERUZALEM - De uitingen van antisemitisme in de we- j reld zijn in 1991 gestegen ten opzichte van de voorgaande ja- ren. Dat blijkt uit het jaarrap- J port van de commissie die be- last is met de strijd tegen dit fenomeen. Het rapport werd l zondag aangeboden aan de Is raëlische regering. „De uitin gen van antisemitisme in de wereld, met name in de Arabi sche landen en in de voormali ge Oostbloklanden, kwamen in 1991 hoe langer hoe meer voor", aldus Eliakim Rubin stein, naaste medewerker van de Israëlische premier en voor zitter van de commissie, zon dag op de radio. Volgens hem bood de Golfoorlog „antise mieten aanknopingspunten om te suggereren dat de joodse lobby de Verenigde Staten zou hebben aangezet tot de oor log." Bovendien hebben vol gens Rubinstein de etnische conflicten in het voormalige Oostblok heropleving van het antisemitisme in de kaart ge speeld in regio's waar de joden ervan beschuldigd worden aan de wieg te hebben gestaan van het communisme of juist de val ervan in gang te hebben ge zet. Oecumenische Vrouwensyno de - In augustus 1992 zal de tweede Oecumenische Vrou wensynode plaats vinden. Deze staat open voor alle witte en zwarte vrouwen die betrok ken zijn bij de vrouw- en ge- loofbeweging. Voor vrouwen uit Zuid-Holland wordt op vrij dag 3 april in de Magnalia Dei Kerk te Schiedam van 10.00 tot 16.00 uur een werkdag gehou den ter voorbereiding op de r vrouwensynode. De deelnemende vrouwen krij gen de gelegenheid te laten ho- ren welke thema's zij met be- trekking tot vrouw en geloof belangrijk vinden. 1 Voor meer informatie: Tineke Baart, Burgemeester Knap- pertlaan 222, 3117 JB Schie- dam. Tel. 010-473 20 35. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Nieuwveen M. de Boer te Middelburg. Aangenomen naar Ede (toez.) W.G. Sonnenberg te Hooge- veen Bedankt voor Creil-Espel (toez.) J.W. Arendshorst te Vroomshoop. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rijswijk (ZH) als predikant voor vorming en toerusting A.B. Lie- bich, kandidaat te Amsterdam die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Diemen drs P A Crom, kandidaat te Zaandam, die dit beroep heeft aangenomen Nederlands Gereformeerde Kerken Beroepen te Baarn F. Gerkema te Bilt- hoven. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Rotterdam G. ten Klooster te Gorredijk-Lippenhuizen. DOORN In de meeste gemeenten leeft een groot deel van de kerkleden niet of nauwelijks mee en is maar een klein gedeelte zeer actief. Het zijn maar weinig schou ders die het werk in de kerk dragen en mensen klagen dan ook dat 'je altijd dezelfden ziet'. Tegen deze gebrekkige kerke lijke meelevendheid en tegen de secularisatie en de vervlak king van het kerkelijk leven zet het protestantse Agape, het vroegere instituut voor evan gelisatie, de aanval in met het boekje 'Stimulans tot gemeen teopbouw', dat maandag werd gepresenteerd. Het boekje is geschreven door de gerefor meerde predikant A.J. Krol, sinds 1978 als staflid aan Aga pe verbonden. Krol onderstreept dat een ver nieuwing van het kerkelijk le ven in de eerste plaats een zaak van de gelovigen zelf is. Zij moeten weer gelovigen worden die weten wat zij gelo ven, volgens hun geloof leven en van hun geloof getuigen. De gemeenten moeten zich het voorbeeld aantrekken van de kerk die in het Nieuwe Testa ment wordt geschilderd. De gemeenteléden in de vroege kerk hadden een sterke onder linge band, kenden gesprek ken over het geloof een belang rijke plaats toe en stelden geen vraagtekens bij het Woord van God, zoals nu bijvoorbeeld in de predikantsopleidingen ge beurt. In de moderne tijd kan dit voorbeeld van de vroege ge meenten ook worden toege past, meent Krol. Hij pleit on der meer voor gebedssamen komsten en bijbelgespreks groepen, die, ingebed in het werk van de gemeente, ge meenteleden kunnen betrek ken bij het kerkewerk. De ere dienst is de plaats waar de identiteit van de gemeente te herkennen is, aldus Krol. Hij pleit voor 'kracht en vaart' in de samenkomsten en voor een aanpak en vormgeving die de gemeenteleden uitnodigt tot luisteren, gebed en lofzang. In dat verband kan veel worden geleerd van evangelische bij eenkomsten met hun 'bewee glijke' muziek, waar de musici goéd zichtbaar zijn en commu niceren met de gemeente. Rabbijn Van der Kamp I FOTO: PERS UNIE AMSTERDAM - Christenen voor Israel houdt door haar vriendschappelijke relaties met de joodse staat en haar verantwoordelijkheid voor het joodse volk vast aan de waar heid, die de enige garantie biedt voor vrede, zowel in Is rael als in haar Arabische "buurlanden. Dat heeft rabbijn L.B. van der Kamp maandag verklaard. Die waarheid wordt volgens Van der Kamp verdoezeld door an tisemitisme antizionisme te noemen, zoals tegenwoordig gebeurt. „Dit is waarmee de PLO en anderen de wereld een vertroebeld en onjuist beeld aanreiken over de visie van Is rael op het vredesproces." Van der Kamp wijst erop dat in Nederland Christenen voor Is rael één van de organisaties is die trouw bleef aan het joodse volk, „ook op momenten dat de sympathie en belangstel ling onder druk van de propa ganda van de PLO en aanver wante organisaties voor Israel minder werd". Christenen voor Israel steunt de bouw het Hollanddorp op bezet gebied bij Jeruzalem. „Zowel door actiegroepen van twijfelachtige allure, maar ook vanuit de Tweede Kamer wordt geprobeerd deze actie te dwarsbomen. Christenen voor Israel laat 'zich echter niet ont moedigen. Zij realiseert zich goed welke verantwoordelijk heden de westerse wereld heeft ten opzichte van Israel", aldus Van der Kamp. KAMPEN - De Stichting Christelijk Cultureel Studie centrum (CCS) te Kampen heeft voor het eerst in haar bij na dertigjarig bestaan een 'jaarboek' uitgegeven: 'Katern 1'. Met deze publicatie en de voor genomen afleveringen in de komende jaren, hoopt het CCS op goede wijze vorm te geven aan een van haar doelstellin gen, namelijk het bevorderen van de kunstzinnige en cultu rele vorming in brede zin. Het CCS is er daarbij van overtuigd dat kunst en cultuur een rela tie hebben met levensbeschou wing. Voorzitter van het CCS is drs. K. de Jong Ozn. Samen met Bert de Jong vormt hij ook de redactie van 'Katern'. Er is gepoogd om via het jaar boek inzicht te geven in van wat er zoal leeft in de 'intrige rende wereld van kunst en cul tuur in directe relatie tot het christendom'. Er zijn diverse soorten bijdra gen opgenomen: essays, korte verhalen, gedichten, artikelen over 'schoonheid en heilig heid' (drs. Alfred Bronswijk) over het 'engagement van de kunstenaar' (dr. J.W. Schulte Nordholt), een vraaggesprek met als onderwerp 'de zin van de kunst' en een filosofische beschouwing over 'creatie en DEN HAAG Veertig jaar na zijn dood is maandag de prof. dr. K. Schilder Stichting opge richt. De Stichting stelt zich ten doel de volledige werken van deze voorman van de Vrij gemaakte Gereformeerde Ker ken in Nederland uit te geven. In de jaren vijftig en zestig werden reeds negen delen Ver zamelde Werken van Schilder uitgegeven. De publicatie van zijn werk zal worden voortge zet door de stichting, die zich in eerste instantie zal richten op de uitgave van zijn journa listieke werk, correspondentie en collegedictaten. Daarna zullen zijn reeds ge bundelde preken en Schrifto verdenkingen en mongrafieën worden uitgegeven. Medio 1994 zal naar verwachting een perswerk verschijnen over de jaren 1942-1945 en zal Schil der's correspondentie van 1941 tot 1952 worden gepubliceerd. In 1995 zal het journalistieke werk over de jaren 1939-1941 verschijnen. Uitgever van de Verzamelde Werken is Uitgerij Oosterbaan Le Cointre te Goes. Schilder (1890-1952) wordt ge rekend tot de belangrijkste theologen van deze eeuw. In 1934 werd hij hoogleraar te Kampen en één van de leiden de figuren binnen de Gerefor meerde Kerken, waarmee hij in de oorlogsjaren brak. Dat leidde tot schorsing en afzet ting als emeritus-predikant en hoogleraar aan de Theologi- Signaal De uitslag van de regionale en kantonnale verkiezii Frankrijk vertoont merkwaardig veel gelijkenis met q slag van de jongste Belgische parlementsverkiezing^ traditionele partijen - dat zijn de regerende socialis partij en de zich als regeringsbekwame partijen bescht de gaullistische RPR en liberale UDF kregen een[ afstraffing, net zoals in België de regeringscoalitie vai ten-democraten en socialisten op 24 november. De ga en liberalen, verenigd in de 'Union pour la France', nog het meest gespaard, maar dat hebben zij alleen danken aan het feit dat ze niet in de regering zitten. 2in ben dus geen enkele reden tot juichen. De socialisten, cr de dienst uitmaken in Parijs, kregen de zwaarste klaprë1 zakten onder de 18 procent, de meest vernederende j fing sinds jaren. J- WaAR zijn al die kiezers gebleven die anders socialil communistisch of traditioneel rechts stemden? Naar di nen en het Nationaal Front van Jean-Marie Le Pen. 0, komt overeen met het beeld van de Belgische verkil van 24 november: veel kiezers die traditioneel rechl den, gingen over naar het Vlaams Blok. Zelfs veel soci pleegden vaandel vlucht en stemden voor het Blok, v< de grote steden waar de concentratie van vreemdelinj grootst is. Hetzelfde doet zich voor in Frankrijk. Hetf naai Front haalt zijn hoogste scores in de steden Parij«] procent), Lyon (23 procent) en Nice (30 procent). Op 1% teland is het minder, maar met zijn totaalscore van 14 ae heeft het Nationaal Front bewezen dat het wel degelijL geworteld is in Frankrijk. De groenen van hun kant hebben hun achterstand^ groene beweging in de buurlanden ingehaald. Het rn c in Frankrijk lange tijd geen onderwerp van politieke Z( sie geweest. Pas de laatste jaren is daar snel verande£( gekomen. Het thema werd zelfs zo belangrijk dat pr< Mitterrand een eigen milieu-partij sponsorde, namel neration Ecologie onder leiding van zijn minister Br e londe. Ook wat de oorzaken van de afstraffing van de tq n nele partijen betreft, somt men in Frankrijk dezelfde op als in België na 24 november: het wantrouwen van 1 i ger ten aanzien van de politiek, de afkeer voor de poli!» meer bekommerd blijken te zijn om hun eigen posiP om de belangen van de burger, de eindeloze reeks finL en politieke schandalen waarin de socialisten, maarv gaullisten en de liberalen verwikkeld waren, de grqn, misdadigheid en onveiligheid in de steden, de econoiti neergang en de stijgende werkloosheid. fo« fei ALLE Franse politici verklaarden zondagavond het rc van de burger begrepen te hebben. Welke remedies j^f aanwenden? Dat valt nog te bezien, want voorlopig ise dat de nieuwe regeerders dezelfde zijn als diegenen ofei de burger zijn misnoegdheid heeft geuit. L h Eg»l« zoakcn D« Stichting Natuur- en Vogelwacht hel Wordt donateur! Giro: E St. Natuur- en Va Weerdeeteln 41 - 3328 MK Dordre - Tel. 078-174983 creativiteit' (dr. Kees Vuyk). Het CCS werd in 1964 gesticht, met als belangrijke motief na te gaan of het mogelijk was een christelijke kunstacademie op te richten. Die wens was inge bed in de overtuiging dat het calvinistische volksdeel in kunstzinnig opzicht (nog) ont wikkeld moest worden. Het initiatief kwam van enkele hoogleraren aan de Vrije Uni versiteit en mensen van de NCRV. Het heeft in totaal meer dan tien jaar geduurd voordat een aanvraag voor een academie kon worden ingediend bij het ministerie en uiteindelijk in 1978 kon in Kampen de zo lang voorbereide opleidingen (beel dende kunst en expressie in woord en gebaar) beginnen. De opleidingen fuseerden met het Conservatorium in Zwolle. De naam van de gefuseerde oplei dingen: Chr. Hogeschool voor de Kunsten 'Constantijn Huy- gens'. Het CCS is een van de twee moederstichtingen van die Hogeschool. Het CCS heeft in zijn streven naar een (nieuwe) bezinning op de wisselwerking tussen christendom en cultuur sa menwerking gezocht met uit geverij Kok. Die heeft 'Katern 1' dan ook op de markt ge bracht (prijs 15,90). sche Hogeschool te Kampen. Op 11 augustus 1944 las Schil der in Den Haag de Akte van Vrijmaking voor. In 1945 her vatte hij zijn werkzaamheden aan de Theologische Hoge school te Kampen (Broeder- weg) en gaf hij leiding aan de opbouw van het vrijgemaakte gereformeerde leven. Uitgave: Kantoor Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden 071 -122 244 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur' J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070-3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van E. Huisman, H. Jansen, drs, J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Pif Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. F Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819)' T Kors. t bi De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: 'ort - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebielog - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Uni$lot dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Ned) pr Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K.Lre M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in] (chef), H Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. vj - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Ber^_ (Peking), drs H. Botje (Tunis). A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome). B van Huét (Londen), M de IUJ (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo). B Schampers (Brussel), W. Wm (Londen), drs R Vunderink (Moskou). W Werkman (Jeruzalem), G. vaiW (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve J T{ publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaë^ M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19 00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op rr 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 P

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2