Brinkman zet coalitie onder druk VvrWirZnlinse Bril Altijd Kwijt Is. Pearle Veelbelovend CeicUe 6ou*a/nt 3 13 14 ï)94 op rdekt veld Lek in kerncentrale bij Sint Petersburg Man (92) beroofd van belastinggeld Staking Haagse ambtenaren dreigt Vernielingen in Turkse bedrijven in Randstad Boeing 707 stort neer bij Athene Pearle Is Kijkplezier. BenW Alphen nalatig bij gifstort 1 Doden bij gevechten in Joegoslavië Nederland exporteert voor 3,6 miljard kaas li Actie tegen illegale draadloze telefoons Effectenbeurs Baghdad noteert met de viltstift !~Ï4 Dagen Gratis^ I I I EeidócSowuvnt INFORMATIE ZONDER SENSATIE DINSDAG 24 MAART 1992 16 PAGINA'S n in twee katernen EESTELIJK LEVEN belvertaling 2000' [toch langer duren 1'de aanpak auto >st Amsterdam miljoenen i wil hulp bij pbouw Albanië IDEN OMGEVING t bij bussluis nsbrug gedicht itie Van Basten bineert nuttige aangename ,PI y Fluitconcours igstekt verbazing m MIE7 REGIO 9/10/11/12 VERLENING10 MENTENINFORMATIE12 XaRAMMA'S UZZEL/MENU I-Bnken. umtemperatuur "eeks 2 graden en elijk vorst aan de Overdag af'en toe vrijwel overal Middagtemperatuur eer 7 graden, ie cie tot matige wind, 3, eerst uit elijke, later uit lijke richtingen. In de de toenemend tot vrij ig, 5. - Het organisa- lerF van het eindtoemooi Wereldtitel voetbal van de Verenigde Staten ruslsteren de negen sta- waar in de j Ly van 17 juni tot 17 juli (tst^hijden zullen worden jacjpn. Voor de eerste keer geljBtorie van het toernooi ec^wereldtitel wordt ge- emaakt van een over- jL^dion, het Silverdome we(}tiac, bij Detroit in Mi- reld' Daar kunnen 72.794 eer een plaats vinden. Er swanatuurgrasveld op het aarfle Ww kunstgras worden t2-2it ontvangen Bel tussen 00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- 11 cduw krant wordt nog dezelfde izorgd. fieldde 0omant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25296. Losse nummers 1,50. SINT PETERSBURG Uit de derde reactor van de Russische kerncentrale 'Leningrad' in de buurt van Sint Petersburg is vandaag een kleine hoe veelheid radioactief gas en jodium gelekt, maar deze bleef binnen de „toegestane normen". Na de ontsnapping van het radioactieve edelgas en jodi um trad het automatische beschermingssysteem in werking waardoor de centrale werd uitgescha keld. Het incident werd ingedeeld op punt drie van de zeven punten tellende schaal voor kernon gelukken van het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA). De centrale, die 50 kilome ter van het centrum van Sint Petersburg is verwij derd, is van het type van de kernreactor van Tsjer- nobyl waar in 1986 de ernstigste kernramp ooit plaatsvond. De ramp in Tsjernobyl had een waarde van zeven op de schaal van het IAEA. DEN HAAG - Een hoogbejaarde man uit Den Haag is gistermiddag om drie uur in de Jan Blankenstraat in Den Haag beroofd van vierduizend gulden. Het 92-jarige slachtoffer had even daarvoor tevergeefs geprobeerd het geld af te geven bij het belastingkantoor op het Stationsplein. Daar kreeg hij te horen dat hij zijn belastingschuld niet contant kon vol doen, maar per bank of giro moest overma ken. Hij ging met het geld in een plastic tas weg, en werd gevolgd door een onbekende man, die bij de balie in het kantoor had mee geluisterd. Deze man bood aan hem te helpen en troonde hem mee naar de Jan Blanken straat, waar hij plotseling de tas uit zijn han den rukte en er vandoor ging. De 92-jarige man kwam ten val, maar liep geen letsel op. DEN HAAG De kans is groot dat de ambtenaren van het Haagse stad huis volgende week het werk voor één dag neerleggen. De kaderleden van de bonden AbvaKabo en CFO hebben hierover gisteravond een principe-besluit genomen. Alleen als het college van B en W vóór donder dag de garantie geeft dat er de ko mende jaren geen gedwongen ont slagen zullen vallen, wordt afgezien van acties. De bonden hebben overi gens laten weten dat zij donderdag niet willen overleggen als wethouder C. Martini niet eerst een blijk van goede wil heeft gegeven. Aanslag in Istanbul ISTANBUL Gewapende man nen hebben vanmorgen in het cen trum van Istanbul het vuur geo pend op een personenbusje. Bij de aanslag vielen twee doden en vijf gewonden. Volgens een zegsman van de politie hebben de daders, die wisten te ontsnappen, de bus, die mensen naar hun werk ver voerde, per ongeluk voor een poli- tiebusje aangezien. De verantwoordelijkheid voor de schietpartij is nog niet opgeëist, maar deze draagt alle kentekenen van een actie van de rebellerende Kurdische Arbeiderspartij PKK. Pagina 5: Bloedige strijd in Tur kije duurt voort DEN HAAG - In Den Haag, Amsterdam en Rot terdam zijn gisteren in Turkse vestigingen vernie lingen aangericht. Bij een Turkse bank aan de Hartogstraat in Den Haag drongen vier onbeken de mannen binnen. Ze sloegen met hamers allerlei spullen kort en klein, zoals telefoons en kopieer apparaten. Het personeel van de bank was volledig verrast door de actie. De vier overvallers gingen er snel vandoor, met achterlating van een pamflet. Hierop stond dat ze leden waren van de Kurdische bevrijdingsbeweging en dat de actie een wraak was voor het doden van tachtig Kurden door de Turkse regering. De Haagse politie zocht direct de omgeving van de bank af, maar zonder resultaat. In Amsterdam werden wel aanhoudingen verricht. Pagina 9: Leidse Kurd strijdt voor onafhanke lijkheid. BUITENPOST - CDA- fractievoorzitter Brink man wil desnoods met hulp van de WD het kabi netsvoorstel voor invoe ring van een legitimatie plicht door de Tweede Ka mer loodsen. Tijdens een spreekbeurt in Buitenpost (Friesland) maakte Brinkman gisteravond duide lijk dat hij wat dit betreft een conflict met coalitiegenoot PvdA niet uit de weg gaat. De PvdA stelt zich tegenover het kabinetsplan terughou dender op dan het CDA. De so ciaal-democraten hebben wel iswaar geen moeite met een le gitimatieplicht bij controles in het openbaar vervoer en bij grote hanktransacties, maar zij voelen er niets voor ook alle werknemers in het bedrijfs leven te verplichten een legiti matiebewijs op zak te hebben. PvdA-kamerlid Kalsbeek-Jas- perse zei gisteren dat haar fractie alleen een legitimatie plicht steunt als die wordt in gevoerd voor fraudegevoelige sectoren zoals de haven, de bouw en de tuinderijen. Brinkman zei echter dat hij in voering in uitsluitend 'gevoeli ge werksectoren' discrimine rend vindt. Volgens hem mo gen er geen uitzonderingen gelden. „Zo moeten we ook geen onderscheid gaan maken tussen witte boorden en blau we overalls". Niettèmin wil de PvdA het con flict met haar coalitiegenoot vooralsnog niet op de spits drijven. „Ik hoop dat we er in een redelijk gesprek met rede lijke argumenten zullen uitko men", aldus mevrouw Kals- beek. Zij zou het zeer betreu ren als de CDA-fractie buiten de PvdA om zaken zou doen met de WD. Pagina 3: PvdA vreest alge mene legitimatieplicht Madurodam Voorzichtig sjouwen medewerkers van Madurodam een gebouw door een straatje van de miniatuurstad. Zij leggen de laatste hand aan het jaarlijkse onderhoud. Aanstaande donderdag opent Madurodam haar poorten weer voor het publiek. ATHENE - Reddingswerkers hebben de lichamen gevonden van de vijf bemanningsleden van een Boeing 707 die van morgen in de Vari-regio in het Imittos-gebergte 16 kilome ter ten zuidoosten van Athe ne is neergestort. Het viermotorige vrachtvlieg tuig van Sudan Airways was met 57 ton kledingstoffen op weg van Amsterdam naar Khartoum en z<4u in Athene een tussenlanding maken om benzine te tanken. Het laatste radiocontact met de Boeing vond plaats om ze ven uur in de ochtend. De ge zagvoerder had eerder gemeld dat zijn instrumenten het lie ten afweten. Het toestel ver dween daarop van het radar scherm. „Ik denk dat de moto ren uitvielen en de piloot de macht over het toestel ver loor", zei een woordvoerder van de Atheense luehthaven. (De Tweede Bril Gratis.) Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril grabs bij. Maar wel graag even deze adverten tie meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Ic ALPHEN AAN DEN RIJN Het hele college van burgemeester en wethou ders van Alphen is in de periode 1978-1982 nalatig geweest inzake de gifstort in de Coupépolder. Diverse onderzoeksrapporten van de politie zouden voor de raad zijn achtergehouden. Dat concludeert de commissie Engwirda in haar rapport dat morgen openbaar wordt ge maakt. De verweten nalatigheid wordt bevestigd door een lid van de commissie Coupépolder dat nog anoniem wenst te blijven. De commissie heeft de rol van de gemeentebestuurders ten tijde van de illegale gifstort on derzocht. Van augustus tot be gin december heeft zij diverse (oud-)bestuurders en andere betrokkenen gehoord. Ten tij de van de gifstort was M. Paats al burgemeester. Direct ver antwoordelijk voor de gifstort was de toenmalige wethouder voor milieuzaken, D. van Leeuwen. „Het bestuurlijk on derzoek heeft zich niet naar een bepaalde persoon gericht. Paats maakt deel uit van het college", aldus het commissie lid. Ook de gemeenteraad en de di rectie van de dienst openbare werken wordt het een en ander verweten, zo blijkt uit de reac tie van het commissielid. „Al gelden voor de raad wel ver zachtende omstandigheden, omdat informatie voor hen werd achtergehouden, danwel onjuiste informatie werd ver strekt". Pagina 9: D66: Paats moet op stappen BELGRADO - Zeker tien mensen zijn om het leven ge komen bij gevechten tussen Serviërs en Kroaten, de hevig ste sinds het staakt-het-vuren dat in januari onder toezicht van de Verenigde Naties werd overeengekomen. Het hardst werd gevochten rond de Bosnische stad Neum aan de Adriatische kust. Het oplaaien van de gevechten valt samen met de voorbereidin gen voor de komst van 14.000 blauwhelmen van de VN vol gende maand, die positie moeten nemen tussen de riva liserende kampen. Neum valt buiten het gebied waar de VN- troepen worden gestationeerd. Volgens het Joegoslavische le ger kwamen in de gevechten rond de stad zes soldaten om het leven. „Het bevestigt dat Kroatische paramilitaire een heden geen enkel akkoord res pecteren", aldus een verkla ring van het leger. Kroatische functionarissen in Neum zei den van hun kant dat twee Kroatische soldaten waren ge dood. Ook in de Kroatische stad Vinkovci vielen twee do den bij beschietingen de afge lopen nacht. Een woordvoer der van de VN wilden geen commentaar geven op de ge vechten. AWB zoekt steun in Nederland DEN HAAG - De Afrikaner Weerstands Beweging (AWB) en andere extreem-rechtse partijen uit Zuid-Afrika halen op dit moment hun banden aan met contacten in Neder land, België, Spanje en Ier land. Dat beweert journaliste Ada Oosthuysen-Stuyt, die ja renlang onderzoek heeft ver richt naar extreem-rechts in Zuid-Afrika. In een interview met het Algemeen Dagblad zegt Oosthuysen dat de com mando's van de AWB getraind worden door specialisten van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Op uitnodiging van Vlaams Blok komt Terre Blan che, de leider van de AWB, in augustus naar België om de Ij zerbedevaart mee te maken. RIJSWIJK - Nederland heeft het afgelopen jaar voor 3,6 mil jard gulden aan kaas geëxpor teerd. Hiermee steeg de waar de in 1991 met 300 miljoen gul den ten opzichte van het jaar ervoor. De definitieve afzetcij- fers laten zien dat de kaasuit- voer in volume met 35 miljoen kilo is toegenomen tot 473 mil joen kilo. Drs. M. van Velden, algemeen directeur van het Nederlands Zuivelbureau te Rijswijk maakte deze cijfers vandaag bekend tijdens een bijeen komst in hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Hij vertelde dat op bijna alle grote afzetmarkten vooruitgang is geboekt. „De groei was het grootst in Duits land waar de kaasuitvoer met 10 miljoen kilo toenam vooral dank zij extra afzet in de nieu we deelstaten. In totaal nam Duitsland 196 miljoen kilo kaas af wat ruim 40 procent van de totale export betekent", aldus Van Velden. Maar ook de kaasexport naar Frankrijk, België, Italië en Griekenland is gestegen, ter wijl de uitvoer naar naar lan den buiten de EG met 9 mil joen kilo toenam. De boterex- port naar Duitsland bleef vrij wel gelijk met 52 miljoen kilo ter waarde van 342 miljoen gul den. Op de Nederlandse markt bleef de zuivelconsumptie het afgelopen jaar stabiel. Alleen de afzet van Nederlandse kaas nam met bijna 5 miljoen kilo toe, terwijl die van buitenland se kaas stagneerde. De gecon sumeerde hoeveelheden boter en melk waren nagenoeg ge lijk aan die van 1990. Pagina 7: EG-landen geven Nederlandse kaas een ruime voldoende BAGDHAD Met een pistool aan zijn broekriem en gekleed in het groene uniform van de Baathpartij heeft de Iraakse premier Mohammed Hamza al-Zubeidi gisteren officiéél de effectenbeurs van Baghdad geopend. Hij onthulde het koer- senbord waarop de namen van 38 bedrijven met viltstift wa ren geschreven. De beurs, na meer dan een halve eeuw terug in Irak, moet een aandeel leveren in het herstel van de Iraak se economie. „Een steen in de wederopbouw van alles dat door de verdor ven aanval (van de Golf-oorlóg) is verwoest", hield de minis ter van financiën, Majeed Abed Jaafar, de genodigde officals, zakenlui en handelaren voor. „De opening van de beurs laat nog eens zien dat Irak onoverwinnelijk blijft zolang onze moedige leider, de ridder van de natie, zijne hoogheid presi dent Saddam Hussein aan de macht is". De handel bestond uit een demonstratie voor de eerste pre mier, de minister van financiën en de minister van ontwik kelingszaken, Samel Majeed Far^j. Zij kregen les in de be ginselen van de beurs. De koers van het fonds waarin het re geringstrio even naar hartelust kon handelen, steeg door toedoen van Faraj met een halve dinar. Volgens de officiële koers is dat drie gulden, volgens de koers op de zwarte markt nog geen 10 cent. De Iraki's hebben de afgelopen jaren gehandeld via de In- dustriebank of via noteringen in de dagbladen. De handel zal volgende week van start gaan, voorlopig één of twee dagen per week. De exacte openingsdatum konden de handelaren nog niet geven. De staf van de beurs heeft nog geen vergunning. Bovendien moet de beurs in het informa tiesysteem nog een paar kleine wijzigingen aanbrengen. Tij dens een demonstratie op een computer van Zuidkoreaanse makelij viel minutenlang de stroom uit. De minister van milieuzaken Alders heeft een krachtig wapen achter de hand in zijn strijd tegen de groei van het watergebruik tot 2010. Hij noemt het 'veelbelovend' en hij verwacht dat die groei er maar half zo groot door wordt als hij anders zou zijn. Wie minder water verbruikt, betaalt in zijn visie namelijk ook minder vastrecht. Dat scheelt straks geld als water. Om nuttig te besteden. Bijvoorbeeld aan een abonnement op de Leidse Courant, die u volledig op de hoogte houdt. De krant die vóór 2010 juist een verdubbeling van de groei, maar dan van het abonnee-aantal nastreeft. Probeer hem eerst eens een tijdje gratis en zie dat hij niet alleen veelbelovend, maar ook veelgevend is. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: prof™ DEN HAAG - Illegale draad loze telefoons zijn het ministe rie van verkeer en waterstaat een doom in het oog. Aan het gebruik ervan moet een einde komen en daarom begint het ministerie met een opspo ringsactie. Illegale draadloze telefoons storen onder meer militair vliegverkeer, politie, marechaussee en taxicentra les. Bij het ministerie komen zo'n duizend klachten per jaar binnen. Vooral de Duitse ver keerspolitie klaagt over de „draadloze telefoons aan onze kant van de grens", aldus een woordvoerder van het ministe rie. De opsporingsactie is ge start in Brabant en Limburg. De rest van Nederland is dit jaar ook nog aan de beurt. Be zitters van autotelefoons hoe ven zich geen zorgen te ma ken. Het gaat om de draadloze telefoons die werken met een basisstation. De zender van goedgekeurde telefoons werkt op een speciaal toegewezen ra diofrequentie. Die van illegale telefoons maakt gebruik van frequenties die voor andere diensten zijn bestemd. Opspo ringsambtenaren nemen de il legale draadloze telefoons in beslag en maken een proces verbaal op. De straf varieert van een boete van 250 gulden tot gevangenisstraf. Caterpillar en Mitsubishi vormen joint-venture NEW YORK Het Amerikaanse bedrijf Caterpillar (grondver- zetmachines) en het Japanse concern Mitsubishi gaan samen werken op het gebied van de produktie en afzet van heftrucks. Eind vorig jaar werd al bekendgemaakt dat beide partijen die sa menwerking onderzochten. De nieuwe joint-vhnture krijgt de naam Mitsubishi Caterpillar Forklift. Rond juli wordt de inbreng van bezittingen van beide parners vastgesteld. Maar Mitsubishi zal in de nieuwe onderneming een belang van 80 procent krijgen en Caterpillar van 20 procent. (Indien daartoe oonleidmg besloot. kan een v< m 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag n proefabonnement worden

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1