wekt verbazing Kort geding om certificaat echtheid kunstwerk Chagall EcidaeGoma/nt KUNST/RTV Jos Brink verlaat RTL4 Rhythm Festival rond Rembrandtplein Premières van studenten tijdens componisten-project Hans De Booy wij gesprok belediging Belgische polik DINSDAG 24 MAABT 1992 |j( f= Voortbestaan KunstRAI zeker gesteld AMSTERDAM - De Kunst RAI in Amsterdam gaat defini tief door, nu de investerings maatschappij Wolters Scha berg Groep zich bereid heeft verklaard een sponsorbijdrage te leveren van 50.000 gulden. De Stichting Kunstbeurs, die inhoudelijk verantwoordelijk is voor de KunstRAI, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het voortbestaan van de KunstRAI hing aan een zijden draadje nadat de twee hoofdsponsors zich hadden teruggetrokken, aldus de directeur van de KunstRAI, E. Hermida. Dat nu is van de baan, hoewel de KunstRAI nog „vlijtig" op zoek is naar andere sponsors. Of de prijs van 25.000 gulden, die de afglopen drie jaar tij dens de beurs werd uitgereikt aan jonge, veelbelovende Ne derlandse kunstenaars, dit jaar wordt geprolongeerd, is nog niet duidelijk. De onder handelingen daarover zijn nog gaande, aldus Hermida. De KunstRAI, die van 3 tot en met 5 juni in de RAI in Amsterdam plaatsvindt, zal dit jaar op een andere manier worden georga niseerd. Het aantal deelne mers wordt van 120 naar 100 worden teruggebracht. Van de 100 galeriehouders zullen er ongeveer 30 uit het buitenland komen. AMSTERDAM - Jos Brink heeft besloten zijn contract met de Luxem burgse commerciële zen der RTL4 niet te verlen gen. Dat heeft Impresari aat Peter Paul Tobi giste ren bekend gemaakt. Brink presenteerde bij RTL 4 de programma's 'Wedden, dat...?' en '64.000,- gulden vraag'. Zijn overeenkomst loopt 1 januari 1993 af. De ver bintenis ontstond uit het TV 10-avontuur van Joop van den Ende, waarin Brink zich loyaal opstelde ten aanzien van Van den Ende. Volgens Tobi is van een breuk met Van den Ende Produkties geen sprake. Jos Brink heeft zijn beslissing op „persoonlijke en artistieke" gronden genomen. RTL4 wil niet reageren op het besluit. Het contract met alle „sterren" loopt volgend jaar af.' De onderhandelingen met Van den Ende over de afname van een nieuw totaalpakket van programma's zijn nog gaande. Brink werkte in het verleden langdurig voor de AVRO. Ook daar presenteerde hij 'Wed den, dat...?'. De AVRO ver wacht niet dat Brink bij deze omroep zal terugkeren. Reed en Adams op Torhout/Werchter TORHOUT/WERCHTER Bryan Adams en Lou Reed zijn twee van de blikvangers tij dens de openluchtconcerten in het Belgische Torhout en Werchter op respectievelijk 4 en 5 juli. De organisatie ver wacht ook dit jaar zo'n 40.000 Nederlanders op een totaal aantal bezoekers van 120.000 mensen. Andere artiesten die zullen optreden zijn Crowded House, The Urban Dance Squad, Pearl Jam en The Scabs. De organisatie, die nog in onderhandeling is met drie andere acts, heeft dit gisteren bekend gemaakt. De kaartver koop begint midden april. Drie dagen halve finales van het Scheveningse Internationaal Fluit- concours (zaterdag, zondag en maan dag) in het Circustheater, Schevenin- gen. Finales: woensdagavond en donderdagavond. SCHEVENINGEN - De uitstekend georganiseer de halve finales van het Scheveningse Internatio nale Fluitconcours, die af gelopen zaterdag, zondag en maandag in het Circus theater werden gehouden, zijn zonder rellen of ande re problemen verlopen. Echter niet zonder verba zing over de uitslag. Ach ter diverse jury-beslissin gen kunnen even zoveel vraagtekens geplaatst worden. In de finales (zonder Nederlan ders) die morgen- en donder dagavond zullen worden ge houden strijden de volgende fluitisten om de hoogste eer: de Rus Evgeny Brokmiller (23), de Chinees San Qing Chen (27), de Israëliër Eyal Ein-Hanar (20), de Hongaarse Anna Garzuly (21) en de Duitse Verena Lutz (22). Een eer ove- antwoording schuldig, maar toch zou het interessant zijn te vernemen op welke gronden bij voorbeeld San Qing Chen wel tot de finale is toegelaten en de Duitse Andrea Ikker niet. Zij speelde niet feilloos, maar dat kan Qok niet gezegd worden van de Chinees die bo vendien veel minder muzikali teit ten toon spreidde. Waar lag het accent bij de beoordeling, op de techniek of op de muzi kale uitstraling, het musiceren met het hart? Want daaraan ontbrak het bij de meerder heid van de achttien. Tech nisch soms verbluffend, zoals in de composities van Varèse, Martin of Boulez, muzikaal dikwijls ontzettend kaal en droog zoals in 'Ihr Blümlein alle' van Schubert. Die arme Schubert kwam er wel bijzonder bekaaid af, vrij wel niemand realiseerde zich dat hij in de eerste plaats een liedcomponist was. Zijn fluit- variaties moeten dan ook „ge zongen" worden. Gepasseerd De Nederlandse halve finalis ten, Ruud van Iterson en Su sanna Edixhoven, zagen zich dus ook gepasseerd. „Ik denk niet dat ik in de finale zit", ver telde Ruud van Iterson mij na zijn presentatie waarin hij zich rigens met als inzet een bedrag een boeiende vertolker toonde i vijfentwintigduizend gul- „ik heb teveel noten gemist". den beschikbaar, gesteld door de Nationale Nederlanden. De finalisten, die verplicht zijn 'Strands' van Theo Loevendie en het fluitconcert KV 314 van Mozart te vertolken, zullen worden begeleid door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Lucas Vis. Uiteraard is ook deze jury, on der voorzitterschap van Manus Willemsen, aan niemand ver- ledereen was het gisteravond wel eens over de keuze van de Hongaarse Anna Garzuly. Zij gooit met haar technisch gaaf en muzikaal expressief spel bijzonder hoge ogen voor een toppositie in de finale. Merkwaardig overigens: drie van de vijf finalisten speelden gisteravond, één leverde gis termiddag haar aandeel en één zondagavond. Is de laatste in druk dan toch de beste? De achttien deelnemers aan de halve finales (negen vrouwen en negen mannen) mochten nun eigen 'recital' samenstel len aan de hand van een voor geschreven lijst met werken uit het 18e en 19e eeuwse re pertoire, repertoire uit de eer ste helft van deze eeuw, zowel impressionistisch als expres sionistisch en enkele composi ties uit recenter tijd. Een dui delijke beperking. Door deze opzet kunnen de kandidaten zich namelijk niet laten horen in die composities waarin zij nu juist uitblinken. In het voorgeschreven repertoire moeten zij dat geldt trou wens ook voor de finalisten in een door anderen bepaald keurslijf musiceren. Het zou een goede zaak zijn als bij het concours van volgend jaar, waarin de piano centraal staat, deze regeling zou worden her- Bijzondere prestatie In de prijzenpot zit ook een prijs van vijfentwintighonderd gulden, toe te kennen voor een bijzondere prestatie in één van de drie ronden. Die prijs komt voor de volle honderd procent toe aan Andrea Ikker (en haar voortreffélijke begeleidster Ni cole Winter), want ondanks haar nervositeit daar had de jury doorheen moeten .prik ken'! leverde zij een door en door muzikale prestatie. Over begeleiders gesproken: de Rus Evgeny Brokmiller werd bege leid door Tatiyana Lazareva. Zij heeft er met haar superieu re spel in belangrijke mate toe bijgedragen dat hij een finale plaats bereikte. Het aspect be geleiden verdient bij dit con cours extra aandacht, niet ie dere pianist is tevens een be geleider. Paul Ackett, de organisator van het North Sea Jazz Festival organiseert ook het Rythm Festival in Amster dam. FOTO: MILAN KONVALINKA AMSTERDAM - Op het Drum Rhythm Festival, dat van 2 tot en met 4 juli op en rondom het Amster damse Rembrandtplein wordt gehouden, zullen artiesten optreden als Da vid Byrne, Salif Keita, The Lounge Lizards, Conjure, Taj Mahal en Kip Hanra- han. zenlijk anders dan de Acket- festivals North Sea Jazz (Den Haag) en Jazz Mecca (Maas tricht). Het festival krijgt een zoge noemde 'cross over-formule'. Er wordt een mengeling van jazz en aan jazz verwante mu ziekstijlen gepresenteerd in de vorm van drie thema's: 'The influence of jazz on dance', 'Pop and the roots of rhythm' en 'Blues and poetry'. Voor zo ver nu bekend hebben er avond- en nachtconcerten plaats in het Muziektheater, Escape, de bioscoop Tuschins- ki en De Kleine Komedie, alle rond of nabij het Amsterdamse Rembrandtplein. Volgens een woordvoerder van het organi serende Acket Events wordt het festival in Amsterdam we- Moeilijkheden Het Drum Rhythm Festival komt in de plaats van het in '90 en '91 door Hans Loonstijn ge organiseerde Drum Jazz Festi val. Drum-eigenaar Douwe Eg berts verbrak de samenwer king met Loonstijn na zich op stapelende moeilijkheden rond het festival en de groeien de negatieve reacties over de kwaliteit ervan. Drum bena derde daarna Paul Acket, die daar best gelukkig mee was ge zien de onverkwikkelijke ru zies met Loonstijn, wiens toen malige festival vlak voor Ac- kets North Sea Jazz was ge pland. Niettemin was het giste ren weer aan Loonstijn om kwaad te zijn. Na de persconfe rentie werden stencils uitge deeld, terwijl faxen naar kran ten werden gestuurd waarin geklaagd wordt dat Douwe Eg berts zijn contract onder valse voorwendselen beëindigde en dat van door Loonstijn opge bouwde bekendheid van het festival wordt geprofiteerd. In vage termen wordt bovendien de Acket-organisatie beschul digd „waarover wij inmiddels zoveel weten en van zoveel kanten informatie en bewijs last hebben, dat het wel eens heel vervelend in de nabije toekomst kan zijn". Brieven Die berichten zijn niet van Loonstijn persoonlijk afkom stig maar onduidelijke kopieën van brieven of door 'vrijwilligers van zijn organisa tie' opgemaakte teksten. Een tijdens de persconferentie van Acket Events aanwezige jurist van Douwe Egberts wist niets van onenigheid. Acket Events zelf - eind vorig jaar door Dou we Egberts benaderd - had eerder geeist dat de relatie tus sen sponsor en Loonstijn ge klaard zou zijn. Drum liet we ten dat de partijen in goede harmonie uiteen waren gegaan en dat beide geen verdere me dedelingen naar buiten zou den doen. AMSTERDAM' - De ko per van een werk van de kunstenaar Marc Chagall (1887-1985) wil een schrif telijke verklaring van de eigenares die de Chagall bij het veilinghuis Sothe by's heeft ingebracht. Daarin moet zij ten overstaan van een notaris verklaren dat haar echtgenoot het werk des tijds van de kunstenaar zelf heeft gekregen. Wanneer de koper een dergelijke verkla ring van het veilinghuis krijgt, is hij bereid alsnog het bedrag van 26.818Jgulden te betalen. Dat zei de raadsman van het Kunstmagazijn Art Storages in Amsterdam, mr. S. Schram, gisteren tijdens een kort ge ding dat bij de rechtbank in de hoofdstad diende. Het kort geding was door So theby's tegen de kunsthande laar aangespannen, omdat de man niet wil betalen wanneer het veilinghuis geen echt heidscertificaat bij het werk le vert. Als de koper de verkla ring van de eigenares niet krijgt, wil hij dat de koopover eenkomst tussen hem en So theby's in een bodemprocedu re wordt ontbonden. Sotheby's, die het werk geti teld 'Moses and an Angel' in mei van het vorige jaar veilde, wil de huidige eigenaresse niet om een verklaring vragen, om dat zo'n verzoek voor haar, ge zien haar leeftijd te belastend zou zijn, aldus mr. Schram. Tij dens de zitting stelde de direc teur van Sotheby's, dat de ei genares ernstig ziek is. Een eerder aanbod van het vei linghuis om een verklaring van het veilinghuis te ver strekken, waarop staat ver meld dat het betreffende werk bij Sotheby's is geveild, vindt de koper onvoldoende. „Sothe by's geldt binnen de kunstwe reld in het geheel niet als ex pert van authenticiteit van kunstwerken", aldus de raads man. Mr. Schram betwist de opstel ling van het Comité niet, maar vindt dat Sotheby's vooraf gaand aan de veiling had moeten melden dat er geen echtheidscertificaat zou kun nen worden verstrekt. Dat is volgens hem niet gebeurd. Wel zou een medewerker van So theby's hebben gezegd dat de „provenance goed" is. In kunstkringen zou dat beteke nen dat de benodigde docu menten aanwezig zijn. De raadsman van het veiling huis bestrijdt dat de Sotheby's medewerker dat heeft gezegd. De terminologie slaat volgens hem op de herkomst van het doek, en niet op de authentici teit ervan. In de catalogus van de veiling stond bovendien niet vermeld dat het werk ver gezeld ging van een echtheids certificaat. De vice-president van de Amsterdamse recht bank, mr. J. M. Vrakking doet op 2 april uitspraak. Spelletjes zijn er niet vooru maar voor de reclame En al weer zitten de directeuren van de Hilversumse omroepen bij elkaar om te vergaderen over wie in oktober waar gaat uitzenden. Hoe zou het toch komen dat het bericht daarover zo'n vertrouwd aha-gevoel teweegbrengt? Is dat dan al eerder gebeurd? Reken maar van yes: het moet in de afgelopen drie of vier jaar al wel zo'n beetje de vijftigste keer zijn dat er wordt touwgetrokken over de indeling van de drie publieke netten. De enige echte wijziging in al die tijd was het stoeltjewisselen tussen VARA (van 1 naar 2) en AVRO van 2 naar 1), met als enige resultaat dat Nederland 2 zich ongeveer op gelijke hoogte mag rekenen met RTL4 als het gaat om kale kijkcijcers. Nederland 2 en RTL4 scoren allebei regelmatig ergens tussen 25 en 30 procent kijkdichtheid en roepen daarom allebei regelmatig trots dat ze marktleider zijn (afgezien van live-voetbal op Nederland 3 dat het altijd wint, van wie dan ook). Maar echt een dam opwerpen tegen de invasie uit Luxemburg, nou nee, zo heeft dat ook bepaald niet gewerkt. Dat de TROS en Veronica in de afgelopen weken schoorvoetend hebben toegegeven dat hun commerciële aspiraties maar beter kunnen worden opgeborgendat geeft nou ook niet direct vol vertrouwen in de loyaliteit die deze ex-piraten in het vervolg aan de dag zullen leggen voor het bestel. Ook de VARA is een onzekere factor: Marcel van Dam heeft herhaalde malen laten weten dat hij dan misschien niet echt commercieel wil worden, maar dan toch wel een soort onafhankelijke omroep buiten het bestel. En nu begint dan weer gewoon het gezeur overeen eventuele combinatie van VARA en VPRO met NOS op Nederland 3, en dan de EO van 1 naar 2, en stukjes van de NOS naar 1 en 2, en niemand is daar gelukkig mee. Althans in de sterfhuisconstructie Hilversum, want elders in televisieland kan niemand het ook maar iets schelen natuurlijk. Wie 'Flying Doctors' wil zien weet het wel te vinden, en dat geldt ook voor Studio Sport of 'Het Kleine Huis': het maakt ons niet uit waar onze favoriete programma's worden vertoond, en nog minder wie ze vertoont, als ze maar worden vertoond. Het reclamegeld, waar het allemaal om draait in omroepland (dat is immers ook de hele bestaansgrond van RTL4, want u moet u niet laten voorjokken dat al die leuke spelletjes er zijn voor u, nee: die zijn er voor de reclameguldens) verovert inmiddels alsmaar meer terrein. De reclameblokken worden steeds langer, veelkleuriger en talrijker, er wordt nu ook al voorzichtig geopperd dat ook Hilversum ze binnenkort wel zal toelaten in speelfilms. En coming-diva Astrid Joosten heeft zich in de bijbehorende snelle glamour gestort om een geheel aan reclame gewijde televisieshow te maken, waarin wordt uitgelegd wat het eigenlijk is, hoe het tot stand komt, wie het maken, en waarom ze het maken zoals ze het maken. Reclame als respectabel maatschappelijk verschijnsel, kortom: wie had ooit kunnen denken dat de VARA zo'n programma zou maken? Het geeft allemaal niks natuurlijk, 'De Verleiding' is gezellig en vederlicht kijkvoer opgeluisterd met zangeresjes die op de bekende wijsjes van bekende reclamespotjes aangepaste tekstjes ten gehore brengen. Het ziet er allemaal vlot en kleurig uit, en rare spotjes uit het buitenland zijn best komisch om te zien. Veel wijzer 'worden we er niet van, te oordelen aan de eerste editie, waarvoor twee teams zo integer mogelijk overkomende reclamemakers elkaar bestrijdende politieke spotjes mochten maken over Wim Kok. Dit alles om de vraag te beantwoorden: kan in ons land wat in Amerika heel gewoon is? Geen van de twee was echt overtuigend, geen van de twee leverde het spectaculaire vuurwerk waarop we hadden gehoopt. De Nederlandse reclame is misschien gewoon te fatsoenlijk voor echt harde reclame. We zijn beter in: „Ik ben Robijntje, en dan is er koffie". Clapton trekt stekkers eruit Koeien op het toneel is een zeldzaam verschijnsel. De runderen op deze foto doen zich in de Amsterdamse Schouwburg tegoed aan veevoer. Zij „spelen" mee in het toneelstuk 'Het Begeren Onder de Olmen', een produktie van het Zuidelijk Toneel, dat zich afspeelt op een boerderij in New England. Het stuk is tot en met morgen in Amsterdam ten zien. Daarna gaat het gezelschap er mee op reis door het land. FOTO: ANP ROTTERDAM - Het jaar lijks terugkerend compo nisten-project van het Rotterdams Conservatori um presenteert vrijdag 3 april in Zaal de Unie in Rotterdam een aantal pre mières van compositie studenten onder de naam 'The Unanswered Ques tion'. Tevens krijgen Russische componisten de aandacht die zich geconfronteerd zagen met de onderdrukking door het communistisch regime. De drie componisten in dit pro gramma hebben ieder hun ei gen uitweg gezocht uit het di lemma kunstenaar te zijn in een totalitaire staat. Nicolas Roslavetz is representatief voor componisten uit het Le-' nin-tijdperk, waarin discussie over kunst nog mogelijk was. De centrale vraag was wat pro letarische kunst diende te zijn. Van Roslavetz wordt 'Trois Dances' uit 1923 ten gehore ge bracht. Onder Stalin werd avantgardistische muziek als een verderfelijke uiting van bourgeoisie-cultuur gezien waardoor vernieuwende mu ziek zwaar onder druk kwam te staan. Dimitri Sjostakovitsj manoeu vreerde behoedzaam tussen de eigen artistieke opvattingen en de ideeën van dictator Sta lin. Van hem is de 'Vijftiende Prelude en Fuga' voor piano te horen. Galina Oestvolskaja vluchtte in een totaal isole ment en componeerde alleen nog voor een kleine kring van geestverwanten. Met een film fragment uit Eisensteins 'Iwan de Verschrikkelijke' met mu ziek van Sergei Prokofjev wordt aangetoond wat de rol van de kunstenaar in deze pe riode was. Verder zijn ook wer ken van de Nederlandse com ponisten Mare Verhoeven, Ron Hendriksen, Frank Crijns en Peter Adriaanz te horen. De werken worden uitgevoerd door Frank de Groot (viool), Vincent de Vries (piano) en en sembles van het Rotterdams Conservatorium onder leiding van Arie van Beek. Unplugged met Eric Clapton. MTV om 21.00 uur. Vrijdag. Herhaling: zondag. 17.30 uur. LONDEN - Gitarist en zanger Eric Clapton heeft zich omwil le van de publiciteit wel eens in een showpak gehesen, maar dat is inmiddels al zo lang gele den dat dit nu wel een jeugd zonde kan worden genoemd. Hij staat in elk geval niet be kend om zijn flitsende ver schijning of om showy podi umgedrag. Vandaar dat zijn verschijning in de serie 'Un plugged' van MTV, die al een paar seizoenen loopt, eigenlijk aan de late kant is: deze ma nier van popmuziek maken zonder franje moet hem im mers welhaast op het lijf zijn geschreven. Maar vrijdag is het dan toch zover, dan is de popster te zien in zo'n infor meel MTV-concert. Het werd op zestien januari van dit jaar opgenomen in Windsor voor een klein pu bliek. Zoals in 'Unplugged' (wat zoveel wil zeggen als 'de stekkers eruit') gebruikelijk is, wordt er alleen op akoestische instrumenten gespeeld. Clap ton wordt bijgestaan door een Andy Fairweather-Low op slaggitaar, Nathan East op bas gitaar en de altijd opmerkelij ke Ray Cooper op percussie. Achtergrondzangeressen zijn Katie Kissoon en Tessa Niles. Op het programma staat voor namelijk bluesmuziek, met ti tels als 'San Francisco Bay Blues' en 'Old Love' en een verrassende akoestische slow- versie van de historische me gahit'Lay la'. Daarnaast levert Clapton een emotioneel geladen vertolking van 'Tears in Heaven' (opge dragen aan zijn vorig jaar door een ongeluk omgekomen zoontje Conor). Geheél nieuw zijn 'Lonely stranger' (geschre ven tijdens de soundtrackop namen voor de film 'Rush' in 1991 in Los Angeles) en 'The circus left town', over de laat ste avond die Clapton met Co- nor doorbracht. Opmerkelijk tijdens deze con certregistratie is dat Clapton deze keer gewoon zijn bril op houdt, in 'officiële' concerten zien we hem doorgaans zon der. Aansluitend aan 'Unplug ged' wordt op maandag (Clap tons 47e verjaardag) in het pro gramma 'MTVs Greatest Hits' de clip van zijn klassieker 'White Rooms' nog eens ver toond. Ajuinen en Look wint Wim Sonneveldtrofee AMSTERDAM - Het duo Ajuinen en Look (Thomas van Luyn en Mike Boddé) heeft gisteravond in het Nieuw de La Mar-thea- ter in Amsterdam de vijfde Wim Sonneveldprijs gewonnen. Het duo ging tevens strijken met de publieksprijs. Cabaret Kees Ik (Kees Torn en Gerrie Hondius) werd tweede en Corine van Opstal eindigde als derde. Het concours om de Wim Sonneveldprijs is een jaarlijks terugkerend onderdeel van het Amsterdamse Kleinkunstfestival. De Utrechter Thomas van Luin (24) en de Rotterdammer Boddé (24) studeren respectieve lijk algemene letteren en Chinees. In hun programma. 'De fiets van Marleen', draait het een half uur lang om liefde, sex en spiri tualiteit. ANTWERPEN - De Ne derlandse zanger Hans de Booy is gisteren door de Antwerpse rechtbank vrij gesproken van belediging van Belgische agenten. De Booy, tegen wie een maand voorlopige hechtenis plus een boete was geëist, zou zich een jaar geleden midden in de nacht in beschonken toestand hebben misdragen tegenover de agenten. Zij maakten aan merkingen op het feit dat hij langs de openbare w te wateren. Nadat dt was meegenomen naCT- reau, zou hij volgens zijn gevallen, waarbij sleutelbeen brak. De ging van De Booy c met succes alle bescj gen. Hij was niet drö weest, had niet in het^ en was juist Belgische agenten i lands zangertje" op g ze behandeld. Bovenl hij op het bureau niet? maar op de grond gesiL

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14