Badkamertegeltjes zorgen voor de juiste akoestiek Elektronisch wondertje complete PC en agenda r Leidschendamse raad wil volkshuisvestingsplan Jongeren bekennen enkele inbraken en overval HUISL £eidócSomcmt LEIDEN EN OMGEVING Vastenactie dekenaat Zoeterwoude voor bruggen in Tanzania CONSUMENTENINFORMATIE ■RAADl Folder van Nibud geeft informatie over lenen HOE ZIT DAT DAN? Deeltijdwerker heeft oo recht op het mininumlo Boek 'Fietsverzorging' vooral voor de fanaat Tentenshow van ANWB in Larserbos DINSDAG 24 MAART 1992 VOORSCHOTEN - „Het lijkt me te gek om met alle cursisten in een zwembad of een sauna een concert ten gehore te brengen. Het geluid dat tegen de te geltjes weerkaatst, dat lijkt me echt het einde. De akoestiek in een ruimte met tegeltjes is perfect", zegt Leonie van den Beu ken (41). In Leiden en Voorschoten geeft ze cur sussen 'badkamerzingen'. Mensen die alleen thuis onder de douche durven te zingen, maar die graag spontaan in een lied willen uitbarsten, daagt ze uit om in het open baar te zingen. „Veel mensen durven niet te zingen, omdat ze bang zijn dat het vals is. Juist daarom is het vaak niet om aan te horen. Als je ont spannen zingt, als je je vrij voelt, klinkt het vanzelf een stuk zuiverder". In november 1991 is Leonie van den Beuken begonnen met het verzorgen van de cur sussen. Vanwege het geweldi ge succes begint op 1 april de vierde cursus. „In totaal heb ben al negentig mensen deel genomen aan de cursus. Ze wa ren allemaal razend enthou siast. De groep bestaat uit een zeer gemêleerd publiek. Men sen van zeventien tot zeventig jaar uit alle sociale lagen van de bevolking geven zich op. De groep bestaat bestaat voorna melijk uit vrouwen, maar man nen zijn net zo goed welkom". Het repertoire van de zanga vonden is zeer gevarieerd. We zingen echt van alles. Smart lappen als 'Huilen is voor jou te laat', volksliederen als 'Tul pen uit Amsterdam', oude nummers als 'Ja zuster, nee zuster', 'Zuiderzeeballade', buitenlandse teksten en alles wat er tussenin zit. „Op num mer één staan de canons. De cursisten dragen zelf ook vaak liedjes aan. Het maakt niet uit wat het is, alles kan op ons re- Badkamerkoor Na acht avonden kunnen de cursisten zich 'badkamerzan gers' noemen. Als ze interesse hebben kunnen ze gaan zin gen in het 'badkamerkoor'. Ie dere maandagavond repeteert Van den Beuken met oud-cur sisten in het Vlietlandcollege in Voorschoten. ..De avond is voor iedereen die de cursus heeft gevolgd toegankelijk. Voor het koor betaat een 'vijf- badenkaart'. Dat wil zeggen dat je niet iedere week hoeft te komen, maar datje alleen be taalt voor de avonden waarop je naar de repetities gaat". Afgelopen zondag trad het koor voor de eerste keer op. „Ik was echt verbaasd. Ieder een stond uit volle borst te zin gen. Op een gegeven moment kreeg ik zelfs de toeschouwers, zo'n honderd man, zover dat ze mee galmden", zegt de cursus leidster. De avonden beginnen altijd met bewegingen. „Voordat we daadwerkelijk gaan zingen, moet iedereen zich vrij maken, zich ontspannen. Ik laat de mensen altijd iets uitbeelden. Vaak hebben de avonden een thema, bijvoorbeeld het weer. De cursisten maken dan een lied dat betrekking heeft op het onderwerp, bij voorbeeld een muzikaal weerbericht la Erwin Kroll". Van den Beuken is blij dat de cursisten dolenthousiast zijn. Ze had vooraf niet durven dro men dat er zoveel belangstel ling zou zijn. „Het is echt een gat in de markt. Het zou wei eens tot een nieuwe trend kun nen uitgroeien. Mensen die al tijd al wilden zingen, krijgen nu de gelegenheid om in een lied te kunnen uitbarsten. Die kans grijpen ze met beide han den aan". Geïnteresseerden die graag onder de douche vandaan wil len komen, kunnen contact op nemen met Leonie van den Beuken, 071-61 64 75. Leonie van den Beuken I FOTO: MILAN KONlsl »t.i IC I LEIDSCHENDAM - Ver tegenwoordigers van vijf van de zes partijen in de Leidschendamse raad hebben zich gisteravond in de commissie volks huisvesting uitgesproken voor het snel laten maken van een woningmarkton derzoek en vervolgens het opstellen van een volks huisvestingsplan. Burgemeester en wethouders worden alleen door het CDA gesteund in hun voorstel hier mee te wachten op het onder zoek dat het gewest zal instel len. Mevrouw M. Barensen (PvdA) zei dat in lokaal ver band sturend moet worden op getreden en dat niet op het ge west moet worden gewacht. Gemeentebelangen, WD, D66 en SP spraken in gelijke zin. We moeten niet alles ophan gen aan het gewest, aldus me vrouw E. van den Brand (GB), die vond dat Leidschendam zelf aan de hand van concrete gegevens een beleid moet uit zetten. De vertegenwoordigers van de woningbouwcorpora ties sloten zich hierbij aan. Me vrouw Orleans van de RK wo ningbouwvereniging zei dat de woningbouwverenigingen ein delijk de definitieve woonwen sen van de bevolking wel eens willen weten. De verenigingen willen bovendien een bijdrage leveren in menskracht maar niet in geld zoals B en W heb ben gevraagd. Volgens C. van Kampen (CDA) verkeert Leid schendam in een gelijke posi tie als de buurgemeenten. Hij verwachtte dat de gewestelijke enquête wellicht hanteerbaar zou zijn voor Leidschendam. Wethouder J.C. van Erp zei dat het college bang is voor dubbel werk. Het gewestelijk onder zoek zal veel gedetailleerder worden dan oorspronkelijk werd gedacht en via deelon derzoeken waarschijnlijk veel cijfers over Leidschendam ver schaffen. Het bureau Rigo te Amsterdam heeft minstens ne gen maanden nodig voor een onderzoek in Leidschendam en tegen die tijd zijn de om standigheden misschien wel weer veranderd, aldus de wet houder. Van Erp wees er nog op dat volgende week het over leg met de provincie over Leizo start waarbij ook verschillende cijfers en prognoses op tafel zullen komen. De commissie bleek niet te overtuigen, zodat het college in de raadsvergade ring van april met een voorstel zal komen om 100.000 gulden voor de analyse en het plan be schikbaar te stellen. ZOETERWOUDE - Het dekenaat Zoeterwoude wil tijdens de Vastenactie 40.000 gulden inzamelen. Dat bedrag is nodig voor de bouw van twee eenvou dige bruggen in Mamba, Tanzania. De parochies die behoren tot het deke naat zijn Zoeterwoude- dorp, Stompwijk en Ha- zerswoude. In een tiental dorpen van de Mamba-parochie in Tanzania wonen circa 20.000 mensen. Zij hebben een zeer lage levens standaard, werken op en leven van hun eigen velden. Door het ontbreken van een goede verbindingsweg met de bui tenwereld hebben zij weinig kans om hun landbouwpro- dukten te verkopen. In de re gentijd. van november tot april, is het dunbevolkte ge bied langs de grens met Zam bia vrijwel van de buitenwe reld afgesloten. Wanneer er niet al veel regenwater van de bergen stroomt, kan een ster ke terreinwagen met dubbele aandrijving de rivieren door kruisen. In die periode is an der gemotoriseerd vervoer ab soluut onmogelijk, doordat de bergstromen de rivierovergan gen verwoesten. Dan moeten de mensen voor medische ver zorging 30 tot 40 kilometer lo pen naar het kliniekje in Mam- ba. Regelmatig sterven er mensen onderweg. Dit probleem kan opgelost worden door de aanleg van tien eenvoudige bruggetjes. De mensen zelf zullen de fun deringen uitgraven, stenen sjouwen en ander handwerk verrichten. Dat gebeurt onder leiding van een districtsinge nieur. De bruggen zullen een gemiddelde overspanning hebben van ruim 10 meter. Voor de aankoop van cement, betonijzer en andere bouwma terialen is per brug 20.000 gul den nodig. De landelijke Vas tenactie heeft reeds vier brug gen gefinancierd. Drie daar van zijn inmiddels gebouwd. Het dekenaat Zoeterwoude wil proberen de twee volgende bruggen te betalen. Daar is dus 40.000 gulden voor nodig. Op de basisscholen in L woude-dorp is al aandaj j steed aan het project. Dl heeft spaardoosjes gf om zo ook zelf te kunrfle dragen. In de peri<ps maart-3 april worden ijg< tenzakjes verbreid q week later weer opgehaL Bijdragen zijn voorts \P" op giro 426237 van heP naat Zoeterwoude oncf0* melding van Vastenaj66 Rabo-rekening 37.5jer Vastenactie dekenaat f*a woude. re LEIDEN De politie heeft drie mannen aange houden, die inmiddels be kend hebben een overval en enkele inbraken te hebben gepleegd. Ze zijn vanochtend voorgeleid voor de officier van justitie. Het gaat om een 18-jarige War- monder, een 22-jarige Zaan dammer en een Leidenaar van 18 jaar. De politie is nog op zoek naar een vierde mede plichtige, een Warmonder. De drie mannen werden vrijdag nacht bij een autocontrole in Sassenheim door de rijkspoli tie aangehouden. Ze bleken in een gestolen wagen te rijden. Hoewel ze de wagen niet zelf hadden gestolen, koesterde de politie wel verdenkingen te gen hen en werden ze in verze kerde bewaring gesteld. Ver moed werd dat de drie de afge lopen maanden in Leiden ac tief waren geweest. Ze werden daarom overgedragen aan de Leidse politie. In februari pleegden twee le den van de groep, die steeds in wisselende samenstelling ope reerde, een overval op twee be jaarde vrouwen. Onder het mom van een 'huiswerkcur sus' drongen de twee hun wo ning aan de Wasstraat binnen en namen onder bedreiging ruim duizend gulden mee. Die zelfde maand braken ze in in restaurant Engelberthahoeve aan de Hoge Morsweg, waarbij ze 15 kilo vlees en drank mee namen. Later die dag probeer den ze in te breken op het poli tiebureau in Oegstgeest, maar deze poging werd verijdeld. Afgelopen donderdag ver schaften ze zich met een huis sleutel toegang tot de ouderlij ke woning van de Leidf1d' de Tine van DethstraatP1, men een video, een ccf111 en enkele sieraden n' R computer is inmiddelsva gevonden bij de Zaand 's de video en sieraden gisterochtend in Am te koop aangeboden enra' politie in beslag genon yar gens de politie had he 1 plannen voor volgend ,s ken en overvallen. 1 Voor het kopen van een auto of het aanschaffen van nieuw meubilair wordt door velen vaak gebruik gemaakt van de mogelijkheid persoonlijke le ningen af te sluiten of doorlo pende kredieten aan te vragen. Het aantal kredietvormen neemt echter nog steeds toe. Reden voor het Nibud (Neder lands Instituut voor Budget voorlichting) om een folder uit te brengen over het lenen van geld. Met de folder 'Geld en uw bud get' kan worden nagegaan of een lening in het budget past. Eveneens wordt er informatie gegeven over de verschillende vormen van krediet en de val kuilen waarop moet worden gelet. Volgens het Nibud kan het op stellen van een maandbudget een goed hulpmiddel zijn bij het maken van een keuze voor een krediet. Aan de hand daar van kan men gemakkelijk be palen wat de financiële speel ruimte is. De nieuwe folder geeft in een voorbeeld aan hoe daarbij te werk gegaan kan worden. Daarnaast wordt in 'Geld en uw budget' uitgelegd dat elke vorm van krediet weer andere gevolgen voor het budget heeft. Wie voor een persoonlij ke lening kiest, weet meestal precies waar hij aan toe is. Een doorlopend krediet kan goed koper zijn, maar nodigt soms ook uit om langer geld te lenen dan nodig is. Ook over huur koop, klantenkaarten, credit cards wordt in de folder infor matie gegeven. De folder kost 3,50 en kan worden besteld door dit bedrag over te maken op Postbankre kening 36 87 00, ten name van het Nibud in Den Haag, onder vermelding van 'Geld en le- Klein, handig en verstan dig is de jongste vinding van Sharp, de PC-3000, een mini-portable PC voor onderweg, waarin ook zijn verwerkt de eigenschap pen van de elektronische agenda die inmiddels in verscheidene vormen en maten zijn weg naar de Nederlandse gebruiker heeft gevonden. De filosofie achter deze 'Palm top' die inderdaad past in de palm van een stevige hand was deze: aan de ene kant ontwik kelt de Personal Computer (PC) zich tot 'laptop' of 'note book', een draagbare en toch volwaardige tekstverwerker, aan de andere kant is een ont wikkeling te zien in de elektro nische agenda die nog net in de jaszak past. Halverwege deze twee industriële produk- ten valt onvermijdelijk iets nieuws te bieden: de palmtop, die beide kanten in zich draagt. Op reis (of op vakantie) te gebruiken als PC, maar met de talloze eigenschappen van de 'organiser', de elektroni sche agenda. Het is een elektronisch won dertje geworden: 7-talig, met een normaal qwerty-toetsen- bord dat net groot genoeg is om er een redelijke snelheid op te ontwikkelen. Het beeld scherm valt in de deksel en is ook al net breed genoeg om met een spreadsheet te kun nen werken. De geheugenca paciteit is vergelijkbaar met een doorsnee bureau-compu ter: 1 MB tot 2 MB RAM met 1 MB ROM; dat wil zeggen dat ook met grotere programma's kan worden gewerkt en het werkzame 'opslaggebied' met gemak vier jongensboeken kan bevatten; het MS-DOS 3.30 programma wordt stan daard op de bijbehorende schijf meegeleverd, evenals de voeding die bestaat uit 3 penli- te-batterijen waarmee 30 uren kan worden gewerkt. Uiter aard is ook aansluiting op het lichtnet mogelijk. Ingebouwd is voorts, als agen da: adressenboek, spread sheet-programma, agenda maand-week-dag met alarm voor afspraken, rekenmachi ne, activiteitenoverzicht, klok en laplink, waarmee aanslui ting kan worden gemaakt met vaste bureau-apparatuur. Het geheugen kan voorts met in steekkaarten worden uitge breid; het geheel is volledig I BM-compatibel Op deze palmtop valt maar weinig af te dingen, zolang de gebruiker er niet meer van vet- langt dan voor tijdelijk ge bruik. Technisch/elektronisch bevat de PC-3000 alles, dat van een eenvoudige PC mag wor den verwacht, plus alle eigen schappen van de organiser, de zeer veelzijdige elektronische agenda. Arina Onnink namens Sharp: „Net als met de elektronische agenda's zal het een poosje duren, voor de mensen het voordeel van deze reis-PC inzien". foto: milan konvalinka Er zijn ook min-punten. De prijs van 2195,- mag voor al deze verzamelde elektronica niet hoog zijn, voor een appa raat dat naast de normale PC moet worden gebruikt, is het bedrag een hele uitgave. Waar mee ook is gezegd, dat het toet senbord functioneel mag wor den genoemd, maar voor nor maal gebruik aan de kleine kant. Sharp voert aan dat de vingers er niet op struikelen, maar voor die test zijn vermoe delijk Japanse geisha's ge bruikt. Het blijft iel. Als min punt kan ook worden aange merkt dat het aansluitkabeltje naar de bureau-PC apart moet worden aangeschaft voor on geveer honderd gulden. Plus-punt is weer, dat het to taal niet meer weegt dan 500 gram en de gebruiker voor de voeding in elke winkel terecht kan voor z'n batterijtjes. „Je hebt altijd wind tegen in dit rotiand of het regent". Voor veel mensen zijn de weersom standigheden één van de be langrijkste redenen om niet op de fiets te stappen. En als het dan eens een keer mooi weer is krijg je een lekke band, ram melt het spatbord of doet je licht het niet. Er mankeert nogal eens wat Ook over zadels en fietssloten staat van alles in het fietsboek foto pr aan de fiets. Voor al die men sen die geen zin meer hebben in eindeloze rekeningen van de fietsenmaker is er nu het boek 'fietsverzorging'. Alle soorten fietsen komen aan bod in het boek: van de loop fiets, in het hoofdstuk historie, tot de meest moderne ATB. En natuurlijk wordt er ook aan de hand van foto's duidelijk ge maakt welke strakke kleding er op zo'n blits fietsje gedragen moet worden. Een beetje fiets-fanatisme is wel nodig om het boek door te komen. Na een zin als: 'bij de demontage van de naaf is het gebruikelijk clutch, pallen en palveren meteen te vervangen' niet meteen opgeven er komt uitleg. Maar beginners künnen beter eerst wat gaan stoeien met het onderdeel 'hoe plak ik mijn band'. Voor iedereen die zelf iets aan zijn fiets wil doen, even aangenomen dat hij nog niet gestolen is kan het boek een uitkomst zijn. Fietsverzorging' van Hans Goes. Uitgeverij: Stichting Fiets! Prijs f 30.- De Gezinstentenshow, zoals hij er vorig jaar uitzag. De lente is nog maar nauwe lijks in het land of de kampeer ders krijgen alweer de krie bels. Hoewel de warenhuizen hun campingafdelingen nog moeten inrichten zie je in za ken waar tenten al wél staan opgesteld reeds verscheidene kampeerders in spe hun licht opsteken. Als het kan is het misschien verstandig nog even met ko pen te wachten tot na zaterdag 11 en zondag 12 april als de AMWB zijn Gezinstentenshow heeft gehouden in het Larser bos in Flevoland. Daar staan praktisch alle bestaande ten ten opgesteld inclusief de nieuwtjes uit 1992. Voor het eerst is de beurs dit jaar uitge breid met een stand, waar ook toeristische informatie kan worden ingewonnen. Hoewel dus de gezinstent cen traal staat is ook de rugzak- en de fietstent te bezichtigen. Verder is er een markt met ac cessoires. ANWB-deskundigen geven gratis aankoopadviezen. Het Larserbos is op beide da gen van tien tot zeven open. In de Wet Minimumloon- en Minimumvakantiebijslag gold tot 1 januari 1992 het zogehe ten eenderde-criterium. Dat betekent in gewoon Hollands dat degenen, die minder dan eenderde van de gebruikelijke werktijd werken, géén aan spraak konden makenop het wettelijk minimumloon en de minimum vakantietoeslag. Onder gebruikelijke werktijd wordt natuurlijk verstaan de werktijd, die is afgesproken of gebruikelijk binnen de ar beidsorganisatie. In de meeste gevallen gaat het dan om een werkweek van achtendertig of veertig uur. In een notitie over deeltijdar beid heeft de Tweede Kamer zich vorig jaar gebogen over aspecten ten aanzien van de af schaffing van dat criterium. Discriminatie Dit, om deeltijdwerkers of op roepkrachten en dergelijke in de toekomst gelijk te behande len met degenen, die een full time baan bekleden. Boven dien speelde in dit verband de kwestie rondom de discrimina tie van de vrouw een rol. Er werken namelijk relatief nogal veel vrouwen in dergelijke kleine deeltijdbanen. Door op heffing van het eenderde crite rium werd het gelijkheidsbe ginsel tussen man en vrouw bevorderd. Bovendien liet de praktijk zien dat in vele collectieve arbeids overeenkomsten is vastgelegd dat ook zij die minder dan één derde van de normale werktijd in touw zijn toch op basis van minimaal het wettelijk mini mumloon, pro rata, worden be loond. Rechten Op grond van de hiervoor ge noemde argumentatie is de Wet op het Minimumloon en Minimum Vakantiebijslag per 1 januari 1992 gewijzigd. Dit betekent dat vanaf genoemde datum degene, die minder dan eendere van de gebruikelijke werktijd werkzaam is (zoals gezegd, minder dan achten dertig of veertig uur per week), evenals de full-timewerker, recht heeft op een evenredige beloning op basis v« maal het wettelijk m loon en minimum vak slag. De deeltijdwerk roepkracht heeft recht op het minimui vakantiedagen van tw jaar, op full-timebas beeld: voor een neger ge geldt vanaf 1 jam het wettelijk minii van 1120 gulden bi maand (netto ca. voor een alleenstaam riefgroep 2). Bij dee van bijvoorbeeld tw per week (van de gebr veertig uur per weekf™ dan recht op een naarran van minimaal het |r'm wettelijk minimumlod ten 12/40 x 1120 guldel 336 gulden bruto pe; (ca. 262 gulden netto). Vakantietoeslag Evenzo bestaat recht procent vakantietoe^ dit laatste bedrag en Ime te bepalen vakanPasi zijnde zes dagen opf (12/40x20). In veel gfhl1 het de gewoonte dat o tal« mers/oproepkrachten'- "i recht op vakantieto#133 vakantiedagen wordls"a conteerd in het bruto^ h Het bruto-basisuurlofent dan opgehoogd met cent vakantietoeslagrë h afhankelijk van deia|s van de deeltijd, het oipJ3' nen opslagbedrag va™31 kantiedagen. 4lJ d Ook de deeltijdwerk de evenals iedere full!® i ker, recht op compenP* u de te betalen werk^n mies sociale lasten, rfna* ten overhevelingstoe} Loonspecificatieged Daarnaast is de wettelijk verplicht odn tijdwerker een loons|Pro' aangaande de belonifj3 r strekken. Voor wie iif,an' standigheden verke#"s c niets over verander33! zijn of haar salarirerc merkt heeft zij e controle op de nalevf ^t c Wet op het Minimui; de Vakantietoeslag de2 voerd door de Loonti,ht d; Dienst van het Minir3" Sociale Zaken en 1 aS genheid. I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12