inderheden bij èleid betrekken pdra die telefoon gaat In we weer doodernstig' LEIDEN OMGEVING ALLERLEI(DS) Auto's negeren omleidingsroute Souxcmt MAANDAG 23 MAART 1992 jre dronkeman in het water AAN DEN RIJN - Een 42-jarige Al- s zaterdagavond op de Ziendeweg tus- en Nieuwkoop in het water gereden. De man had geluk dat >leef hangen op enkele afmeerpalen. De moest eraan te pas komen om het dak te zagen en de man op die manier uit girde positie te bevrijden. Met wat snij- hij overgebracht naar het Rijnoordzie- yjNa behandeling mocht hij mee naar het eau en daar bleek hij veel te veel te edronken, dat zijn rijbewijs ongeldig 9 aard wegens dronken rijden in het ver- kl lat de auto - die total loss is - onverze- Bovendien werd hem direct een vonnis dat inhield dat hij drie maanden on lelijk in de cel mag doorbrengen, even- zege dronken rijden. Winkeldief mishandelt winkelier LEIDEN - Een Leidse winkelier is zaterdagmiddag op de Haarlem merstraat mishandeld door een winkeldief. Rond half vijf hoorde de winkelier het winkelalarm af gaan en zag een 26-jarige Leide- naar zijn zaak uit rennen. Hij ach tervolgde hem en eiste een gesto len speelgoedwagen terug. Vervol gens sloeg de dief hem hard op het hoofd en rende weg. Inmiddels was de politie gewaarschuwd die de door omstanders achtervolgde man aanhield in een woning aan de Klokpoort. Bij nader onderzoek bleek hij ook nog 12 CD's te heb ben gestolen. Vuurwapen in beslag genomen LEIDEN - De politie heeft zater dagnacht op de Nieuwe Beesten markt bij een groep jongeren een vuurwapen in beslag genomen. Rond half vier kwam de melding binnen dat een groep van zeven jongelui zich ophield in het cen trum, met mogelijk één of meerde re wapens op zak. Toen agenten hen opwachten bij een café, wilde een 24-jarige inwoner van Zoeter- meer zich snel van zijn wapen ont doen. Een agent zag hem echter het wapen op de grond gooien. De man werd meegenomen naar het bu reau, de anderen, vrijwel allen uit Zoetermeer afkomstig, werden heengezonden. jongens bekennen volière-diefstal LEIDEN De politie heeft vrijdagmiddag vier Leidse jongens aange houden, die ervan ver dacht worden vogels ge stolen te hebben uit de volière aan het Plant soen. Ze boden in de om geving van het Diamant plein vogels te koop aan. Tegenover de politie be kenden de jongens, tus sen de 12 en 14 jaar oud, dat ze vorige week enkele vogels hadden gestolen uit de kooi. Het gestolen aantal van veertig vogels is volgens hen echter uit de lucht gegrepen. House Party onverwacht in Zoeterwoude ZOETERWOUDE RIJNDIJK - Omstreeks 850 jongeren hebben in de nacht van zater dag op zondag een fabriekshal op het in dustrieterrein de Grote Polder in Zoeter woude Rijndijk gekraakt om er een House Party te houden. Het was de jongeren eerder verboden om in Alphen aan den Rijn feest te vieren. De groep vertrok daar om met bussen naar Zoeterwoude. In over leg met burgemeester A. Houdijk heeft de rijkspolitie het feest voor één keer toege staan. De jongeren gedroegen zich order- lijk. Er werden geen vernielingen aange richt en het gebruik van de op dergelijke feesten populaire drug XTC werd niet ge constateerd. Gemeente en politie zullen herhaling niet toestaan. Golf van inbraken teistert Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Op acht plaatsen is dit weekeinde in Alphen ingebroken. In woningen aan de Venusstraat, de Krammer, het Schuberthof, de Hercules straat, Argostraat en Anna van Buurenlaan hadden inbrekers het voornamelijk gemunt op au dio- en videoapparatuur, CD's en sieraden. In de Jeltje de Bos- Kemperstraat betrapte een man drie inbrekers in het huis van zijn buren. Zij sloegen op de vlucht maar na korte tijd draaide één van hen zich om en bedreigde de man met een mes. De buurman staakte daarop zijn achtervol ging. Vernielingen op disco-route NOORDWIJK - Enkele Noordwijkse jongelui hebben in de nacht van zaterdag op zondag ver nielingen aangericht langs de 'disco-route' van Zee naar Binnen. Hoewel de politie ver scherpt toezicht hield langs deze route, moes ten enkele woningen het ontgelden. De jongeren drongen binnen in een pand aan de Oude Zee weg, vernielden een ruit van het vogelasiel aan het Dompad en verniel den een witte kunststof fen bank. 'i E ROSO f - Zelforganisa- etnische minder- zullen voortaan intensiever worden duen bij het allochto- j! id. Het college gemeester en wet- heeft dat zater- oofd tijdens een i<fcre raadsvergade- ^'Je geheel gewijd het minderheden- lokaal niveau. 14 afgelopen zijn met ïeid die alleen maar chtonen en andere (den of achterstands- ODipraat in plaats van i8.iDat was de algemene d ij van de betogen die 1 Afschillende politieke H/yerden gevoerd. „De z|!jdenproblematiek wellicht in het ver- teel afstandelijk bena- lias de mening van Letievoorzitter 2 „We zouden in sa- JG^k met de zelforgani- onieten kunnen komen De fracties zagen zelf echter al in ze dat op dat pad nog de no dige voetangels en klemmen zullen tegenkomen. Eén van die struikelblokken is de vraag hoe religieuze organisaties van allochtonen bij deze integratie kunnen worden ingeschakeld. Het is onomstreden dat deze organisaties een grote rol heb ben te vervullen, omdat veel allochtonen een zeer sterke band hebben met hun geloof. Veel fracties hebben echter twijfels of religieuze organisa ties gesubsidieerd moeten worden, omdat andere reli gieuze instellingen evenmin subsidie ontvangen. PvdA- raadslid C. de Boer: „Ik ben daar zelf nog niet uit. De hele fractie nog niet, overigens". E. van Middelkoop (Groen Links) liet er echter geen twijfel over bestaan dat financiële steun voor moskeeën wat haar frac tie betreft in geen geval wor den gesubsidieerd. 'Witte cultuur' Het lokaal minderhedenbeleid richt zich in de toekomst speci fieker dan nu op scholing, werkgelegenheid, wonen en integratie via zelforganisaties. Alle partijen benadrukten daarbij dat het voor allochto nen van het grootste belang is dat ze een baan hebben. WD- woordvoerder P. Vonk vatte die stelling samen met: „Niets doorbreekt het sociaal isole ment beter dan het hebben van werk". Het onvoldoende beheersen van het Nederlands en de daarmee vaak samen hangende slechte scholing blokkeren die voornemens. Bovendien leven onder werk gevers nog steeds veel voor oordelen ten aanzien van werknemers met een andere etnische achtergrond. Dat werd vorige week duidelijk uit een enquête die de FNV hield onder ondernemers, waaruit bleek dat slechts 3 procent zich werkelijk wilde inzetten om meer allochtonen aan het werk te helpen. PvdA-fractievoorzit- ter Baaijens pleitte daarom voor meer informatie naar werkgevers toe. De 'heersende witte organisatiecultuur' is in zijn ogen ook debet aan de voortdurende discriminatie op de werkvloer, terwijl werkge vers en werknemers in 1990 in de Stichting van de Arbeid hebben afgesproken dat bin nen vijf jaar 60.000 allochtonen een baan zouden hebben. Ver schillende sprekers wezen de gemeente er voorts op, dat zij hierbij nog veel meer dan voor heen een voorbeeldfunctie te vervullen heeft. WD'er Vonk: „Hoeveel allochtonen heeft de gemeente Leiden zelf in dienst?" Wethouder De la Mar (sociale zaken) reageerde daarop door toe te zeggen dat er meer be drijven zullen worden bena derd met specifieke allochto nenprojecten, zoals dat bij JVC is gebeurd. Het Japanse elec- tronicabedrijf heeft haar erf pacht kunnen afkopen door een aantal allochtonen een ar- beidsgarantie te geven. „Die hebben meer kans van slagen dan algemene afspraken". In zijn kielzog beloofde wet houder Walenkamp (economi sche zaken), als vertegenwoor diger van de overheid, binnen het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening meer druk uit te oefenen op de arbeidsbu reaus. Uit een arbeidsmarkt onderzoek in de RBA Rijn streek is onlangs gebleken dat juist allochtonen weinig ver trouwen hebben in bemidde ling, via de arbeidsbureaus, en dat de laatsten zich ook niet echt daarvoor inspannen. Concentratie Voor de huisvestingsproble men van etnische minderhe den had niemand een pasklare oplossing. Door hun slechte economische positie komen al lochtonen vaak terecht in de goedkopere huizen in wat min der goede buurten. Daar ont staat dus al gauw een concen tratie van allochtonen, waar door de oorspronkelijke bewo ners zich bedreigd voelen, en waar racistische gevoelens vlugger wortel schieten. Wel moet er beter worden inge speeld op specifieke woonwen sen van allochtonen. Een voor beeld daarvan is een directe toegang van de voordeur naar de keuken, waardoor vrouwen Tegen racisme Ruim 150 mensen namen zater dag deel aan de fakkeloptocht, die de Anti-racismedag in Leiden afsloot. Terwijl 's middags in Am sterdam 50.000 mensen meelie pen in de landelijke demonstra tie, lieten gekleurde mede-lan- ders van zich horen op het Stad huisplein. Ze illustreerden daar mee de situatie waar Nederland mee zal moeten leren leven: een multi-culturele samenleving, waar plaats is voor mensen met verschillende etnische achter gronden. De zaterdagmarkt, waar Hollandse tomaten broe derlijk naast Spaanse pepers lig gen, en 'Leienaars' naast Turkse huisvaders staan om hun bood schappen te doen, is een goed voorbeeld van deze multi-cultu rele identiteit. Tijdens de bijzondere raadsver gadering over het Leids minder hedenbeleid lieten de WD'ers Theo van der Nat en Alexander Geertsema verstek gaan omdat ze meeliepen in de demonstratie in Amsterdam. foto: wim van noort niet via de huiskamer hoeven te gaan. Ook werd van ver schillende kanten gepleit voor een centraal wonen-project voor oudere allochtonen. Deze groeiende groep dreigt werke lijk geïsoleerd te raken: vrou wen vinden door taalproble men moeilijk aansluiting met de Nederlandse samenleving, mannen verliezen door ouder dom of arbeidsongeschiktheid hun baan en hun sociale con tacten. Stadswandelingen Het Gilde Leiden, een vrij willigersorganisatie van ou deren, begint weer met stadswandelingen. Gidsen van het Gilde zijn dan weer beschikbaar om op woens dag of donderdagmiddag rondleidingen door de bin nenstad te geven. Gekozen kan worden uit wandelin gen onder het motto 'Op pad door Sleutelstad'en 'Langs Leidse Hofjes'. Vertrokken wordt om 14.00 uur vanaf het Koetshuis bij de Burcht. Deelname kost f2, kinderen half geld. De wandelingen duren twee uur. Wie mee wil moet zich wel 24 uur van te voren opgeven via 071- 123744. Vrijwilligers Het Ouderenwerk Mors en Stevenshof zoekt vrijwilli gers die af en toe met oude ren willen wandelen of bij hen in de tuin willen wer ken. Informatie en inlich tingen bij het Ouderenwerk Mors, 071-761196 en Ste nshof: 071-315251. Hip Hop Talentvolle Hip-Hoppers kunnen zich aanmelden voor de wedstrijd 'Down into Hiphop' waarvan de één van de voorrondes wordt gehouden in buurt huis 't Stathuis aan de Bree straat. Winnaars mogen een single-cd opnemen. Inschrij- vingén; 010-4123455 Kindertheater Splinter organiseert samen met het buurthuis op 11 en 12 april een kindertheater weekend. Kinderen kunnen dan kennismaken met alle aspecten van show: zang, dans, grime en toneel. De kosten voor dit weekend be dragen tachtig gulden (incl. overnachting en maaltij den). Ouders kunnen hun kinderen opgeven tot 30 maart bij Èlwin Mentink, tel: 071-149440. opln in brand gestel op een terreintje aan de Admiraal Banckertweg is ie afl9 rond kwart voor zes in brand gestoken. Er was sprake van een zeer sterke rookontwikkeling. Getuigen zeggen drie jongens in de buurt te hebben zien rondlopen, die een brandbare vloeistof op de glijbaan hebben gegoten. Zij zijn er later op de fiets vandoor ge gaan. Het speeltuig is helemaal uitgebrand. foto: wim van noort IR0S0 eging an 19- Ze willen niet Margreet en Ended orn de anonimi- n «n ze werken te klinker11- "De anonimi- 00-17) groot goed voor niet over en vervolgens /an btf, jij was toch van a^Hitelefoon ërootscheepse re- is de Leidse Praeiifoon bezig om meer i famild te krijgen. Maar de zeven mei- maandag- en don- wJ»d als praatpaal agku'ni infernaal niet te strekköm extra aanloop, sutersu met ons zevenen, 15-17.J vier worden inge- idi°'hïat *s 20 intensief> iqen nieuwelingen er- nderei* hebben totdat de ■g goed is inge- feit dat daar mini- ialf jaar overheen ïnend voor het pro- e dat de Meiden- "en'lf* de dag wenst te ibew^meisjes, die zelf in lertjesiëren van 17 tot 23 nderec I1C I hoofiPeg iderent fei i neurfialf 5-15.C jaar, moeten in een half jaar tijd vrijwel alle problemen le ren oplossen op het gebied van sex, relaties, vriendschappen, geld, arbeidsverhoudingen en alles wat een jonge vrouw ver der nog kan dwars zitten. Daartoe lezen ze vooral veel boeken en tijdschriften, maar ondertussen worden ze even eens intensief getraind in tele- foóntechnieken. „Als collega's weten datje heel moeilijk over seksuele problemen kunt pra ten, geven ze je een oefentele foontje waarin je hun mag uit leggen wat masturberen is. Dan zit je even met een rood hoofd achter de telefoon. Maar na twintig van dergelijke tele foontjes kun je het wel", zegt Suzanne. Uithuilen Het aantal telefoontjes dat de meisjes op een avond afhande len, varieert nogal. Soms wordt er maar één keer gebeld, een andere avond staat de telefoon letterlijk niet stil. De vraag dringt zich op waarom de Mei dentelefoon nog bestaat, ter wijl er ook een kinderen- en jongerentelefoon is. Want de meiden die bellen, zijn over het algemeen ook jongeren, tussen de 12 en 21 jaar. Mar greet: „Een meisje zal het niet leuk vinden als ze belt omdat ze ermee zit dat haar vriend zo slecht is in bed, en dan wordt er opgenomen met: Ja hallo, met Bart". Volgens het tweetal is het evenmin zo dat meisjes altijd uithuilen bij hun beste vriendin of haar om raad vra gen. „Vooral bij vragen over sex. Als je als zestienjarige aan een vriendin moet vragen wat een tongzoen is, denken som mige meisjes dat hun vriendin zal denken dat zij er wel erg laat bij zijn. Dan praat je toch gemakkelijker tegen iemand die je niet kunt zien, iemand die jou niet kent en die dus geen oordeel over je kan uit spreken". De onderwerpen va riëren nogal, en hoe doorge winterd de vaste krachten ook zijn, soms moeten zelfs zij slik ken. Bijvoorbeeld in het geval van een jongen die belde om dat hij seksueel was misbruikt. Of een meisje dat geestelijk en lichamelijk werd en wordt mis handeld door haar familie. Het zijn fictieve gevallen, want Margreet noch Suzanne praat buiten de telefoontijden en buiten haar collega's om over de problemen van de bellers. Maar ze bestaan. Daarom is'het belangrijk dat er een Meidentelefoon bestaat en ook blijft bestaan, vinden Mar greet en haar collega's. Praatpaal Soms bellen er zelfs jongens die met een schrijnend pro bleem zitten. Die praatpaal, die schouder om even op uit te huilen, die onbekende vrien din aan de andere kant van de lijn waar je even al je leed kwijt kunt, of met wie je gewoon even de afgelopen weken kunt doornemen, blijft nodig. Het helpen van anderen, al is het alleen maar door naar hen te luisteren, staat bij alle mede werkers voorop. „We kunnen de hele avond aan het dollen zijn, zodra die telefoon gaat, zijn we doodernstig," aldus Margreet. Haar plotselinge op kijken als in het café waar we hebben afgesproken, de tele foon overgaat, zegt genoeg. „Je probeert degene aan de andere kant van de lijn zo goed moge lijk te helpen, door te luiste ren, hen door te verwijzen. Lukt dat, dan kan je avond niet meer stuk. Of als iemand later terugbelt dat alles op zijn poot jes terecht is gekomen". De Meidentelefoon is op maan dag- en donderdagavond be reikbaar tussen 19.00 en 22.00 uur. Tel: 071-141616. Molenaar zag brand in Villa Windlust LEIDSCHENDAM - De brand in Villa landlust werd ontdekt door de molenaar van de nabijgelegen molen De Sa lamander. Door zijn molen te laten draaien kon de molenaar voorkomen dat zijn geheel uit hout opgetrokken molen door vliegvuur ook aan de vlammen ten prooi viel. De brandweer commandant had opdracht ge geven het gebouw maar geheel te laten uitbranden omdat blussen nauwelijks enige zin had en het pand bovendien zo bouwvallig was, dat het gevaar zou opleveren voor zijn man schappen. De brand komt de project-onwikkelaars ter weerszijden van de villa niet ongelegen. Bohemen BV heeft al jaren aan de ene kant van de nu verdwenen villa een plan voor een vijftigtal uiterst luxe appartementen het zoge naamde 'hoefijzer - bij de mo len op de tekentafel staan. Uit voering werd mede verhinderd door voorschriften van Monu mentenzorg. De villa was een Rijksmonument. Aan de ande re kant, tussen Windlust en de Petrus- en Pauluskerk, komen een viertal 'torentjes' met eveneens luxe appartementen van het architectenbureau El- lerman. Bohemen Vastgoed wilde, uiteraard met behoud van het aanzien, de villa om vormen tot twee luxe wonin gen waarbij indertijd sprake was van ruim een miljoen gul den. Auto-inbrekers aangehouden LEIDERDORP - Twee Lei- derdorpers van 19 en 20 jaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag op heterdaad betrapt bij het inbreken in een auto die stond geparkeerd in de Kre kenwij k. Een jongen wist ech ter te vluchten. Hij werd giste ren in de loop van de dag aan gehouden. Beiden hebben meerdere auto-inbraken be kend. Het tweetal is met een proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. Verschillende auto's probeerden voortijdig de Stevensbrug te 'nemen' maar reden zich vast in de bus sluizen op de Smaragdlaan/Hoge Morsweg. Een aantal auto's raakte daardoor zo beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. foto. wim van noort LEIDEN - Twaalf auto's zijn vanmorgen vroeg vast komen te zitten in de bus sluizen tussen de Sma ragdlaan en de Hoge Morsweg. Gisteren ge beurde dat ook al verschil lende malen. De automo bilisten waren hierin te recht gekomen na het ne geren van pijlen op het wegdek en verkeersbor den. Behalve deze ongemakken, die voor enig oponthoud zorg den, liep het verkeer in de och tendspits nauwelijks vertra ging op. Vanaf vanmorgen wordt het gewone autoverkeer van en naar de wijk Stevens hof via de Stevensbrug omge leid. Die situatie duurt tot be gin juni. Door het afsluiten van de Haagsche Schouwbrug, heeft de NZH de routes van de bus lijnen 33 en 43 moeten wijzi gen. Tussen de Haagsche Schouw en Valkenburg komt geen bus meer en het aantal bussen dat de begraafplaats Rhijnhof en het volkstuinen complex Veldheim aandoet is gehalveerd door het omrijden van lijn 43. Lijn 33 naar het Leidse station mijdt de Haagsche Schouw via de route Valkenburgseweg-S4- Plesmanlaan-Dr. Lelylaan- Haagweg. In de richting Kat wijk draaien de bussen de Plesmanlaan-S4-Valkenburg- sewegop. Lijn 43 in de richting van de Merenwijk rijdt via de Ste- venshofdreef en gaat de Ste vensbrug over. Vervolgens rij den de bussen de route Gand- h i straat-Sm ar agdlaan -Hoge Morsweg-Haagse Schouwweg. Lijn 43 in de richting Den Haag rijdt de omgekeerde rou te. Volgens B. Leeuwenburgh, rayonchef van de NZH in Lei den, is het goed mogelijk dat deze routes opnieuw worden gewijzigd als blijkt dat de tra jecten via de Stevensbrug te veel vertraging opleveren. Met ingang van maandagmorgen zes uur is daar ook gewoon au toverkeer toegestaan. „Dan zullen we ook niet meer via de Haagse Schouwweg rijden". In dat geval komt er geen enkele bus meer voorbij de begraaf plaats. Ondanks de chaotische ver- keerstoestanden op en rond de Haagsche Schouwbrug en de daarmee gepaard gaande ver traging, heeft de NZH de afge lopen dagen slechts enkele klachten binnengekregen van reizigers die zich gedupeerd voelden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9