?rmist portret Rembrandt 250 jaar boven water KUNST/RTV lectie Max Tailleur in liotheek Vrije Universiteit Jens Peter Maintz terug in Den Haag leas et Melisande, izikaal zeer verzorgd. ^7pt van 150 miljoen kunstbeurs Maastricht Somant MAANDAG 23 MAART 1992 rjJRDAM - De bibliotheek van Universiteit (VU) in Amster- jchikt sinds kort over de na- n Max Tailleur. Tail- p in oktober 1990 op 82-jarige joverleed, was één van de be- g jiddische humoristen, jer Linden, die aan de VU ver- •delijk is voor de algemene van de bibliotheek, noemt [„leuke" collectie, die je niet Universiteitsbibliotheek ver- flet gaat in totaal om 500 boe- jr moppen, cartoons en humo- jg verhalen uit Tailleurs privé- iek. Uit de boeken, die Tail- studiemateriaal gebruikte, is duidelijk de ontwikkeling van de hu mor van de laatste tachtig jaar te zien, aldus Van der Linden. De boe ken zijn vooral Duits-, Engels- en En gelstalig. Slechts een klein gedeelte is in het Nederlands geschreven. Waarom Tailleur zijn collectie aan de VU-bibliotheek heeft geschonken is niet bekend. „Misschien denkt men dat wij er erg zuinig op zijn", zegt Van der Linden. „Maar we krijgen re gelmatig erfenissen aangeboden, dus het zegt op zich niks". Voor zover bekend heeft zich nog niemand bij de universiteitsbibliotheek gemeld, om onderzoek te doen naar de collec tie. John Ireland overleden Franse componist Georges Delerue overleden John Ireland als acteur in de Amerikaanse tele visiefilm 'Quality of life' FOTO: AP SANTA BARBARA - De Ameri kaanse acteur en filmregisseur John Ireland leeft niet meer. Hij 'overleed, zo heeft een woordvoer der gisteren meegedeeld, zater dag op 77-jarige leeftijd aan leu kemie in een ziekenhuis in Santa Clara (Californië). De uit Canada afkomstige acteur, die in New York opgroeide, werd in 1949 ge nomineerd voor een Oscar als beste bijrol in de film 'All the King's Men'. Hij speelde in meer dan 200 films waaronder 'Sparta- cus', 'Jeanne d'Arc' en 'De goe den sterven jong' en in de Ameri kaanse televsiefilm 'Quality of Life'. In 1953 debuteerde hij als regisseur met de film 'Hannah Lee'. LOS ANGELES - De Franse componist Georges Delerue, die partituren geschreven heeft voor meer dan 200 films, is op 67-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Dit heeft een collega gisteren meegedeeld. Delerue is vrijdag gestorven nadat hij kortstondig ziek geweest was na een beroerte, aldus de collega die zei dat hij geen nadere bijzonderheden kon verschaffen. Delerue componeer de de muziek voor Oliver Stone's 'Platoon', Mike Nichols's 'Sil- kwood', Ken Russell's 'Women in Love' en Bernardo Bertolucci's 'The Conformist'. Onder zijn an dere filmpartituren zijn die voor Alain Resnais's 'Hiroshima, Mon Amour', Francois Truffaut's 'Ju les et Jim' en 'Tirez sur le Pianis te' en Louis Malle's Wiva Maria'. „Hij was echt één van de keien in zijn beroepsgroep", zei collega- filmmuziekcomponist de Frans man Maurice Jarre in een vraag gesprek voor de radio in Parijs. Delerue werd in 1925 in een arbei dersgezin geboren in het Franse Roubaix. Hij studeerde onder Da rius Milhaud aan het Conservato rium van Parijs. Sinds het eind van de jaren '50 schreef hij twee a drie filmpartituren per jaar. Ook vond hij af en toe de tijd om meer persoonlijk getinte symfonische en kamerwerken te scheppen. Pierre Schöndörffer, de regisseur van Delerue's laatste project 'Dien Bien Phu', noemde zijn mu ziek de ziel van de film. George Delerue ;N - Een sinds 250 vermist geldend van Rembrandt, ;ret met de titel tder de Grote', is in Glasgow. Vol- se|et Britse zondags- ibserver hebben istorici van de City lery het doek 'Man inkleed' geïdentifï- de verdwenen ndt. t {doek in Schotland is ikomen, weet nie- Amerikaanse auteur —feller, die aan de om- ren van de verdwenen D«idt een roman wijdde, zei waarde onschatbaar De opdracht voor 'Alexander de Grote' erB61 zijn gegeven door oe'liaanse verzamelaar Epnio Ruffo. Het toont èlijk Rembrandts in 4tus. Het schilderij lniter in bezit van de 'kschilder Joshua Rey- g.eparna het spoor in de ilisje eeuw verloren ging. 26 maart doek gepresenteerd r6 Ijmbrandt-expositie in eë lig' £vl vraagt '"h ïtiesjeugd- "iammering [T - De overheid garant voor staan dat het oog op de nieuwe vantgeving voor de pu- ls.e ®nroep - genoeg geld einjijd beschikbaar blijft 3 g jlitatief hoogwaardige aa"jgrammering. Dit At, verwerkt in een ges> alle stemmen kreeg ppe eelnemers aan het za- r"ehouden symposium (jirnakstiek 2000' gaat u„tjef naar omroepminis- l'Ancona en de vaste imissie voor het me- betrokkenen Q7 gpver onder andere het L 32 haliseren van jeugd- 3'en iiek. Dit gebeurde op mdelvan de stichting Jon- olderwijs Media (JOM). hting krijgt sinds drie van het ministe- it8kunnen experimente- yierdaagse cursussen ter jtnalistiek voor jonge- sn 4eze proef niet zonder ijen'i kritischer jeugd op- >ekm[jkt uit de resultaten. ;uw deelnemende scholie- m dèn na de cursus ervan media neutraal zijn. van JOM E. van oven reageerde geergerd 'i De Amerikaanse schrijver John Heller wijdde een roman aan de verdwenen Rembrandt. FOTO:SP de National Gallery in Londen. Dan kan ook het Rembrandt Research Project zich er over buigen. Twijfel Volgens de Nederlandse Rem- brandt-expert Ernst van de Wetering staat nog allerminst vast of het bewuste schilderij inderdaad een Rembrandt is. Van de Wetering is hoogleraar kunstgeschiedenis en is daar naast ook verbonden aan het Rembrandt Research Project. Van de Wetering bevestigt dat er een verhaal de ronde doet over een opdracht die de Itali aanse edelman Don Antonio Ruffo aan Rembrandt zou heb ben gegeven. De schilder zou eerst een portret hebben ver vaardigd van Aristoteles (nu in het Metropolitan Museum). Don Antonio was daar zo tevre den over dat hij eveneens een portret liet vervaardigen van Homerus (te zien in het Mau- ritshuis in Den Haag) en van Alexander de Grote. „Het verhaal luidt dan dat Rembrandt zich er een beetje vanaf gemaakt zou hebben". Voor Alexander de Grote zou de Hollandse meester, aldus Van de Wetering, een bestaand portret hebben genomen dat hij vergrootte tot het formaat van de twee eerder aan Ruffo geleverde doeken door er stro ken linnen aan vast te plak ken. Twee portretten Er zijn twee portretten van Alexander de Grote die aan Rembrandt worden toege schreven en waarvan er een in Glasgow hangt. Aan dit doek zijn stroken gezet. Van de We tering: „Het laat zich aanzien dat dit pas veel later, mis schien pas in de negentiende eeuw, is gedaan. Doeken wer den wel vaker veel later ver groot". Een vergroting van veel latere datum sluit uit dat het om een Rembrandt gaat, omdat dit niet past in het over geleverde verhaal. Een recente restauratie van het doek bracht echter aanwijzingen dat het doek wellicht toch vlak na de voltooiing was vergroot. Niettemin pleiten twee zaken tegen de Rembrandttheorie, aldus Van de Wetering. De da tering van het schilderij klopt niet en de aangezette stroken laten een kleurverschil zien met het stuk linnen in het mid den waarop de kop van Alexan der de Grote prijkt. Als Rem brandt zelf het doek zou heb ben vergroot, was dat niet het geval geweest, meent de kunsthistoricus. Het feit dat het doek nu toch als Rembrandt zal worden ge ëxposeerd heeft alles te maken met het feit dat de conservator van de National Gallery de an dere theorie aanhangt, aldus Van de Wetering. Verjaagd door de wind Figuranten voor het kunstwerk 'To Mati' van de Almeerse kunstenaar Marcel van Campen geven er de brui aan. Van Campen had in de buurt van Almere spierwitte berkenbomen geplant. De bedoeling was dat de figuranten (150 in het zwart geklede mensen) afgelopen zaterdag de bomen in alle stilte zouden omringen. Van Campen zou op zijn beurt het tafereel vanuit een hoogwerker vastleggen. Maar de hevige wind maakte dit onmogelijk. FOTO: ANP Expositie Willy Alberti Mevrouw Alberti, weduwe Willy Alberti, hield gisteren in Osdorp een tentoonstelling over de zangcarrière van haar man. Er werden onder meer kranteknipsels, foto's en gouden platen tentoongesteld. Mevrouw Alberti ijvert al jaren voor een museum van het Jordaanse lied en dat van wijlen haar man in het bijzonder. FOTO: ANP Cellorecital door Jens Peter Maintz met begeleiding van de pianiste Kei- ko Tamura. Gistermorgen, Diligentia, Den Haag. Precies een jaar en een dag na dat hij op het podium van het Circustheater de eerste prijs won van het Scheveningen In ternationaal Muziekconcours, was cellist Jens Peter Maintz (25) gistermorgen terug in Den Haag voor het geven van een cello-recital in Diligentia. Het toeval wil, dat juist in dit week einde in het Circustheater werd gestreden om de finale plaatsen van het fluitconcours dat, evenals het celloconcours van vorig jaar, wordt georgani seerd door de Adama Zijlstra Stichting. Dit zesde concours staat in het teken van de fluit met als opvallend aspect, dat de muzikale kwaliteiten wor den overheerst door de techni sche kwaliteiten. Jens Peter Maintz is weliswaar geen top- cellist, maar hij maakt in ieder geval muziek. De sonate nr. 6 van Boccherini had duidelijk de betekenis van een „opwarmer", technisch ontbrak aan deze weergave wel zo één en ander. Het opus 65 van Britten, de sonate voor cel lo en piano, was echter een schot in de roos. Britten schreef deze sonate in 1961 op verzoek van Rostropo- vitch. Het verhaal wil dat toen de cellist en Britten het werk voor de eerste maal hadden doorgespeeld de componist aan de cellist vroeg: „Hebben wij even tijd voor een whi sky?" Het werden zes of zeven whisky's en daarmee legden beide musici de basis voor een langdurige vriendschap. Jens Peter Maintz en zijn voortref felijke Japanse begeleidster Keiko Tamura speelden in deze sonate hun hoogste tech nische en muzikale troeven uit. Een absoluut hoogtepunt bereikten zij in het Scherzo- Pizzicato dat met veel inzet werd vertolkt. Jens Peter Maintz is een handig musicus die zijn tekortkomingen op ge raffineerde wijze weet te be dekken. Hij doet dat met flair en overtuiging, dat bewees hij in de sonate opus 99 van Brahms. Hij kan dit werk nog niet optimaal aan, maar zijn speelwijze en zijn voordracht wisten in ieder geval te impo neren. De pianiste toonde zich ook in deze veeleisende sonate een vakvrouw. Fascinerende 'Midzomernachts- droom'met verstandelijk gehandicapten ,60 Phil^elisande' °Pera van De" Forum Filharmonisch en nilevbt Nederlandse zangsolis- nê vaieel onder leiding van Kas- ntwei AT&T Danstheater Den .ever Öagavond. lijke 1 (3,10.1 van £IER on aan eruitvoering van de leas et Melisande van Tiaar de regie van Pe- flie Forum 6 jaar gele- GWK/fecht, stelde dit gezel- moedige artistieke i 36 Zien de vele symbo- 5i30ieptepsychologie die J.500 ial van Maeterlinck lloiooPgelukkige liefde en 3^081 Melisande omgeeft, 39,75 en enscenering een 2850 een stilleven, waar i3!90!touwer als hij alle 136,00 ikon duiden ook veel gfflzou kunnen halen, 1 jgpor het operapubliek 1,70 vond niet makkelijk )295ofPere achtergronden van het verhaal af te leiden uit de donkere achter 3 gazen doe ken verscholen driehoek waar in alles zich afspeelde. Het is een reisdecor dat in heel ver schillende theaters moet pas sen en zoiets heeft nu eenmaal zijn beperkingen. Ook de mu ziek, geheel doorgecompo- neerd dat wil zeggen zonder aparte aria's, in zijn impressio nistische rijkdom van talloze tussentinten en chromatismen en met een beheerste expres sie, is iets waar niet iedereen blijvend door geboeid wordt. Dat bleek wel uit het feit dat een deel van het publiek al in de pauze vertrok. Ook opmer kingen achteraf en het beleef de slotapplaus wezen in die richting. Toch was het een goede uitvoe ring met als prettige bijkom stigheid dat de voorstelling bij na uitsluitend door Nederland se solisten werd gezongen. Het orkest, onder de inspirerende de poëtische partituur. Akoes tisch maakt het echter wel veel uit hoe dit overkomt. Alleen vanuit het voorste deel van de zaal was de balans tussen or kest en stemmen goed en viel zeer veel van het goed uitge sproken 'Sprechgesang' van Debussy te verstaan. Verder naar achteren ging de orkest klank langzamerhand de stemmen teveel verdringen. Nelly van der Sijde, Maarten Koningsberger en Henk Smit in de hoofdrollen, lieten horen dat wij in Nederland over solis ten met internatiomale allure kunnen beschikken. De klei nere rollen waren eveneens goed bezet. Met deze in grote lijnen ge slaagde produktie van een door velen geliefde opera in een vrij traditionele vorm toont Opera Forum opnieuw zijn grote kracht. Als het kan worden voorkomen dat een ge zelschap met deze functie leiding van Kasper de Roo gaf wordt wegbezuinigd zou dat een prachtige schildering van door velen worden toegejuicht. IICHT - De internationale kunst- record aantal bezoekers (35.000), dertig procent 460 ropean Fine Art Fair in Maastricht meer dan vorig jaar. Particuliere verzamelaars omzet gehaald van plusminus 150 mil- en handelaren uit de hele wereld kwamen de af- 320 en. Dit heeft een woordvoerster desge- gelopen tien dagen naar de beurs in het con- ave Dri|ftdeegedeeld. De beurs trok dit jaar een grescentrum MECC. lotennginy Jaap van Zweden op tournee naar Japan AMSTERDAM - De vio list Jaap van Zweden, con certmeester van het Am sterdamse Concert gebouworkest, gaat een serie soloconcerten geven in Japan. Het contract hiervoor is zaterdag in Amsterdam getekend. Dat heeft heeft directeur Paul Jonkers van de platen maatschappij waar Van Zweden onder contract staat, laten weten. De musicus zelf zegt dat de Ja panse tournee „alles overtreft wat ik tot nu toe heb kunnen doen. Japan is het Mekka van de klassieke muziek. Optre den daar betekent voor mij net zoveel als het winnen van de Europacup voor een profvoet baller". Van Zweden heeft de uitnodiging te danken aan zijn optreden met het Concert gebouworkest tijdens het staatsbezoek dat Koningin Beatrix het afgelopen najaar bracht aan Japan. De Japanse impresario Kazuya Sakuma, die alle grote klassie ke concerten in Japan organi seert, was zo onder de indruk van het spel van Van Zweden dat hij besloot hem naar Japan te halen. Van Zweden zal vijf concerten met groot orkest spelen. Daarnaast geeft-hij vijf Jaap van Zweden: „Japan is het Mekka van de klassieke muziek". recitals met een Japanse pia nist. Hij mag zelf het repertoi re bepalen. De optredens zijn gepland voor oktober 1994. Van Zweden voelt zich zeer vereerd: „Voor mij is dit een absolute triomf. Alleen de al lergrootsten ter wereld wordt gevraagd in Japan te komen spelen". Jonkers is van plan een van de concerten op te ne men en onmiddellijk op cd uit te brengen. Volgens hem is Ja pan de grootste markt voor FOTO: NOB compact discs ter wereld en be tekent de tournee voor Van Zweden een doorbraak. De 31- jarige musicus staat in Neder land al weken achtereen boven aan de klassieke hitlijst met werk van Lokatelli. Trivelino/Vrij Theater: 'Midzomer- nachtsdroom' vrij naar William Sha kespeare. Aula Museon in Den Haag. Première: zaterdag. Herhalingen: 28 en 29 maart. Bij de aanvang van de voor stelling van 'Midzomernachts- droom', vrij naar Shakespeare, in de aula van het Museon in Den Haag betraden zaterdaga vond Hertog Theseus en zijn aanstaande, Hippolyta, met hun gevolg in staatsie het to neel. Hippolyta werd gespeeld door Erica Schippers, een door het Dow-syndroom verstande lijk gehandicapte vrouw. Zij was magistraal en ontroerend tegelijk. Dat was kenmerkend voor deze produktie van de Stichting Trivelino in samen werking met het Vrij Theater. De regie was in handen van Freya Ligtenberg en Yvonne Westmaas, die hiermee een groot en fascinerend werkstuk hebben geleverd. In de sprook jesachtige belichting van een verfijnd decor en onder een in kwartieren draaiende maan werd aan de hand van Shakes- peares 'Midzomernachts- droom' het verhaal gespeeld van de vier gelieven, die in het magische bos betoverd worden door Oberon. Deze laatste, met zwier gespeeld door Cas van Daalen, heeft _ook nog een ap peltje te schillen met de feeën koningin Titania, die hij ver liefd maakt op een tot ezel om getoverde handwerksman. Deze is weer de aanvoerder van de lieden die op de huwe lijksdag van de hertog het to neelstuk 'Pyramus en Thisbé' zullen opvoeren. Ze doen dat ook, want Oberon en Titania leggen bijtijds hun geschillen bij en aan alle betovering komt een einde. Een unieke vondst was de creatie van twee hulpen voor Oberon: Puck en Pluck. De een met hartverwarmende en laconieke onbevangenheid gespeeld door Peter Bevelan der, de ander door een zeer be hendig improviserende Ankie Blokhuis. Die vermenging van gehandicapten en niet-gehan- dicapten was in de hele bezet ting doorgevoerd en werkte heel verrassend. Zo was het verrukkelijk om te zien hoe Ina Haagers als Helena kor daat en zonder omhaal een on gewenste, niet-gehandicapte minnaar opzij schoof. Gesto ken in sprookjeskledij bege leidde Jetty Ouwehand op de blokfluit, in uiterste concen tratie veelal improviserend, de niet altijd voorspelbare hande lingen van de spelers. Het pu bliek was even gemengd als de acteurs. De aandacht was on verdeeld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7