Democratie VS kreunt onder volkswoede atarstan sat Jet sin arah Ferguson: „Ik was bezit" Russische Duitsers willen naar Duitsland i kou staan Nieuwe aanhouding in zaak De Clerck/Melchior Wijndrinker drinkt minder en lekkerder idócGouto/nt BUITENLAND Lancering Chinese raket mislukking Conservatieven roepen hulp van Margaret Thatcher in Moordcomplot tegen politicus Van Rossum Earl Spencer in ziekenhuis dternationaal toezicht aftocht kernwapens ROME De vraag naar 'Chateau Migraine' (hoofdpijnwijn) neemt af, terwijl de betere wij nen aan populariteit winnen. De totale consumptie van wijn is tussen 1975 en 1985 met tien procent afgenomen, maar de vraag naar de bete re, dus duurdere, soorten is in die periode duidelijk toe genomen. Dat heeft de Orga nisatie voor Voedsel en Landbouw (FAO) van de Ver enigde Naties geconclu deerd in een rapport dat gis teren is gepubliceerd. Vooral in de Europese lan den waar wijn een gewoon onderdeel vormt van het da gelijkse eet- en drinkpatroon is de consumptie afgeno men. In Italië werd 31 pro cent minder wijn gedronken en in Frankrijk 20 procent. In Spanje zijn de wijndrin kers tussen 1980 en 1990 zelfs bijna de helft minder gaan drinken, aldus het mi nister van landbouw. De con sumptie daar slonk van 60 li ter per hoofd van de bevol king in 1980 tot 37,4 liter in 1990. Het ministerie ver klaart de vermindering uit de campagnes tegen alcoho lisme en de groeiende popu lariteit van bier en frisdrank. Dit oogstjaar (1991/92) zal de wereldproduktie van wijn met 294 miljoen hectoliter 20 procent kleiner zijn dan vo rig jaar, aldus de FAO. Toch verwacht de FAO dat de prij zen zich op hetzelfde peil zullen handhaven. Frankrijk produceert door het slechte weer 34 procent minder, Spanje 14 procent en Duits land en Portugal elk 9 pro cent. De produktie in Oost- Europa evenaarde die van een jaar eerder en de Vere nigde Staten meldden een vijf procent grotere produk tie. De gezondheidscampagnes zullen tegen de eeuwwisse ling leiden tot minder alco holgebruik en daarmee tot een wijnoverschot, aldus de FAO. De produktie zal vol gens de organisatie in het jaar 2000 338 miljoen hectoli ter bedragen. WASHINGTON - Zo hoog is de woede onder de Amerikaanse bevoklking jegens de nationale politi ci in Washington opgelo pen, dat velen in het Con gres, in de regering en in het Witte Huis behalve voor hun eigen baan ook voor de overleving van de democratie zelf beginnen te vrezen. De anti-Washingtonstemming in het land geeft tevens de hui dige stembusstrijd voor de pre sidentsverkiezingen in no vember een volslagen onbere kenbaar verloop. Jongste voor beeld van dat geen enkele poli ticus zijn status meer zeker is, is het enthousiasme in Texas voor de nationale presidents kandidatuur die de locale mil jardair Ross Perot van plan is deze week officieel aan te kon digen. Deze uiterste populaire politieke buitenstaander wil als onafhankelijke een gooi doen naar het Witte Huis en zou zowel de Republikeinse kandidatuur van president Bush als de Democratische kandidatuur van Bill Clinton een politieke doodsteek kun nen toebrengen. Ook de relatieve, maar hard nekkige successen die de po pulistische 'anti-Washington- kandidaten' Pat Buchanan 'Republikein) en Jerry Brown (Democraat) boeken in de voorverkiezingen, zijn teke nend voor het uiterst instabie le politieke klimaat in het land. De 61-jarige computermagnaat H. Ross Perot is een van de rijkste mannen van de VS, maar is altijd een 'eenvoudige jongen' gebleven en blijkt nu enorme geestdrift onder de be volking te wekken voor zijn minachting jegens de huidige politieke elite in Washington. Zijn verkiezingsprogramma belooft de afschaffing van de luchtvloot van de Amerikaan se regering (waaronder de Air Force One), de speciale Boeing 747 voor president Bush. Ook zou het Congres (Volksverte genwoordiging) de eigen sala rissen en belastingen voor de burgers niet meer mogen ver hogen zonder voorafgaande volksstemming. De frustratie onder het Ameri kaanse publiek jegens Was hington heeft zich de laatste weken geconcentreerd op het 'Rubbergate'-schandaal, de onthulling dat bijna de helft van alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden onge straft rood placht te staan op de eigen 'Huisbank' in het Ca- pitool. Omdat gewone burgers boeten moeten betalen voor het uit schrijven van ongedekte 'rub beren' of 'terugspringende' cheques heeft 'Rubbergate' de indruk in het land nog ver sterkt dat politici in Washing ton een vadsige, zo niet crimi nele elite vormen. pderlandse hulp vluchtelingen HAAG - Nederland stelt niljoen gulden beschikbaar [de opvang van vluchtelin- uit Myanmar die in Bangla- verblijven. Het leger van lunar heeft de afgelopen we- ^ele duizenden islamistische ,'s het land uitgedreven, schatting 140.000 vluchte- i zijn de grens met Bangla- |overgestoken. Internationa- Bporganisaties houden er re jig mee dat dit aantal de ko- le weken dubbel zo groot zal en. De Nederlandse bijdrage orden besteed via het Hoge lissariaat voor de Vluchte- ïvan de VN. PEKING De lancering van een Chinese raket met aan boord een Australische tele- communicatie-satelliet, die gisteren recht streeks op de Chinese televisie werd uitge zonden, is mislukt omdat de raket niet los kwam van het lanceerplatform. Het zou de tweede lancering in China van een raket met een commerciële lading zijn geweest. „De motoren sloegen af. Over meer informatie beschik ik niet," zei Pete Herron van Hug hes Aircraft, de Amerikaanse fabrikant van de satelliet, vanaf het lanceercentrum Xi- chang in de zuidwestelijke provincie Sichu an. Hij zei dat de satelliet zelf niet bescha digd was, maar dat het even zou duren voor dat de Chinezen nadere informatie beschik baar zouden stellen. LONDEN - De door de jongste opiniepeilingen onzeker gewor den Britse Conservatieven willen hun vroegere trekpaard Mar garet Thatcher meer dan aanvankelijk de bedoeling was betrek ken bij de campagne voor de Lagerhuis-verkiezingen op 9 april. „Thatcher gaat de slag aan", „Tories wenden zich tot Thatcher" en „Major speelt de Thatcher-kaart" kopten de zondagsbladen. De in november 1990 door de Conservatieven uit partij en rege ringsleiding verdrongen politica zou het terrein moeten helpen terugwinnen dat de partij onder haar opvolger John Mqjor aan de Labour-partij is kwijtgeraakt. Mevrouw Thatcher is na 32 jaar geen kandidaat meer meer voor een zetel in het Lagerhuis. Waar uit haar bijdrage zal bestaan was niet direct duidelijk. Een week na het begin van de officiële verkiezingscampagne ligt de La- bour-oppositie in vier van de vijf opiniepeilingen van de zon dagsbladen in de kiezersgunst een neuslengte voor. De voor sprong op de Conservatieven zou variëren van twee tot vijf pro centpunten. MAASTRICHT - De politie van Maastricht heeft op verzoek van de Belgische justitie een 35-jarige Fransman aangehouden. Het gaat om privé-detective M.J., die er van wordt verdacht een moordaanslag op de Belgische volksverte genwoordiger Jean-Pierre van Rossum te heb ben beraamd. België heeft Nederland inmiddels gevraagd om J. uit te leveren. De verdachte verzet zich daar fel tegen. De politie zegt uit berichten in de Bel gische pers te hebben opgemaakt dat de politi cus Jean-Pierre van Rossum de verdachte er van heeft beschuldigd een moordaanslag op hem te hebben willen plegen. De advocaat van de privé-detective beweert dat J. er juist op uit was Jean-Pierre van Rossum voor een aanslag te waarschuwen. Zo moeder, zo dochter MAANDAG 23 MAART 1992 me DEN De beroering helt privéleven van Sa- se ferguson, de hertogin ga3fork, en haar proble- kuJj met de Britse ko- s gajijke familie zijn aan en icht gekomen in ge en (areerde citaten uit Weg van de mensen die zeg gen, nee dat mag je niet, dat mag je niet, dat mag je niet. Want zo zit het systeem in el kaar". Verward De ongepubliceerde citaten uit het interview laten een verwar de en ongelukkige hertogin zien. In een periode waarin haar huwelijk op instorten stond, had ze het er moeilijk 1 Pinterview dat ze gaf mee publiek bezit te zijn en te ""het jjl slecht ging met voldoen aan de verwachtingen ">;f die men van haar had. Ze vertelt dat ze een hekel heeft aan de beperkingen die haar worden opgelegd tijdens haar skivakanties in het bui tenland. De Britse koningin Elizabeth zou naar aanleiding van. de verhalen in de media Sarah's vakanties danig heb ben ingekort. „Als ik in de bergen ben, ben r/^uwelijk. itie [Vandaag ongepubliceer- .sages onthullen dat ze :n 'bezit' voelt van 'het De hertogin, die na ;*n~ïwelijk van bijna zes jaar fcheiden van prins An- ipreekt van haar erger- :r de mensen die naar iggen haar leven willen lieren. Ook geeft ze ui- haar ongenoegen over ordf ik er helemaal uit", zegt Sarah. Als ik in Europa had gewoond had ik ieder weekeinde kun nen gaan skiën, en dan zou niemand ervan opkijken. Maar skiën is kennelijk een elites- port...En ik mag er niet heen om verschillende redene- n...omdat ik een bezit ben. Daarom ga ik niet". Een paar minuten later corri geert ze zichzelf. „Nou ja, ik ga wel, maar ze vinden het niet echt leuk dat ik ga...het is erg moeilijk. Eigenlijk gaan mijn kinderen lang niet zo vaak met vakantie als hun vriendjes en vriendinnetjes". Op de vraag wat ze precies be doelt met 'het systeem' mom pelt Sarah: „Het echte leven is niet...nou ja..." en ze kijkt om zich heen in de kamer, dui dend op alle pracht en praal van Buckingham Palace waar het interview wordt gehouden. iligf om)cheiding vergelijkt Sa- ghzelf met de vroegere koningin Victoria, die :eerde van alle luxe van igham Palace en zich man terugtrok in een het platteland, jria en ik wilden gewoon IVeg van het systeem. LONDEN Earl Edward Spencer, de bejaarde vader van prinses Diana, is zaterdag met longontsteking opgenomen in een Lon- dens ziekenhuis. De 68-jarige graaf, die in 1978 een hersenbloe ding gehad heeft, moet enkele dagen in de privékliniek blijven. Men zal een reeks onderzoeken doen bij de vader van de 30-jari- ge prinses van Wales, de vrouw van kroonprins Charles. Earl Spencer ontroerde veel Britten toen hij, zwak en wankel op zijn voeten, zijn dochter op haar trouwdag in 1981 overdroeg aan prins Charles. „Ik kan me niet aan de richtlij nen houden omdat...onze we reld niet echt is". Eigen leven De hertogin zegt dat ze de kri tiek van de pers probeert te ne geren en dat ze haar eigen le ven probeert te leiden. „Aan het eind van de dag sterf je toch helemaal alleen...en zo lang je vriendelijk bent, en zo lang je 's morgens opstaat en blij bent jezelf te zien...en je eerlijk bent en God bedankt voor alles watje doet... want Hij weet alles. En verder kunnen ze schrijven wat ze willen". Dit weekeinde gingen de on derhandelingen over de schei ding verder. Tijdens de discus sies is de sfeer tussen het echt paar 'beschaafd maar be droefd". Maandag viert hun dochtertje prinses Eugénie haar tweede verjaardag. Het echtpaar is van plan in ge scheiden vleugels van hun huis te blijven wonen zolang de onderhandelingen voortdu ren. Het huis, dat 25 slaapka mers telt, is nog steeds eigen dom van koningin Elizabeth. Geruchten dat de hertogin naar het buitenland vertrekt worden door vrienden tegen gesproken. (c) The Sunday Times Sarah Ferguson. iKE EN WISKE LAMBIK BABA AN - De etnische en- Tatarstan heeft zich t afgelopen weekein- J een referendum uit loken voor zelfbe- dat naar Moskou st de eenheid van de Istrekte Russische fe- iie zou kunnen onder- jsultaat was een slag voor ssische president, Boris p, die had opgeroepen te zeggen tegen autono- ir het olie-rijke gebied rivier de Volga. Ruim 61 it van de Tataarse kie- >rak zich uit voor zelfbe- Het referendum was 'oskou ongrondwettig ird. De opkomst be veel >7 procent. deed zijn oproep vrij- 3T(j beschuldigde de leiders et olieproducerende ge- lidden in Rusland ervan niet slechts naar zelfbestuur maar naar volledige onafhan kelijkheid te streven. Dit wordt door Tataarse leiders te gengesproken. Tatarstan, dat 4,5 miljoen in woners heeft op een gebied an derhalf maal zo groot als Ne derland, is een van de 20 aan gewezen autonome 'republie ken' binnen Rusland. Opstan dige inwoners van Tsjetsjen in het noorden van de Kaukasus hebben zich al volledig onaf hankelijk verklaard en weige ren een verdrag over de federa tie met andere Russische ge bieden te ondertekenen. „Wij hebben de kwestie van af scheiding van Rusland nooit te berde gebracht en zullen dat niet doen", verklaarde de Ta taarse president Sjaimijev. Maar hij zei dat de nieuwe lei ding in Rusland hetzelfde cen tralistische beleid voert als de oude Sovjetunie, tot die vorig jaar onder nationalistische krachten uiteen viel. >U - De vier belangrijkste nucleaire mogendheden bin- ?t Gemenebest van Onafhankelijke Staten hebben beslo- Ifi internationale commissie te vormen die gaat toezien op Kipgt^kking en vernietiging van de in Oekraïne gestatio- t tactische kernwapnes. Dit heeft president Leonid Kravts- an Oekraine gisteren meegedeeld. Het besluit is vrijdag —rfen door Rusland, Oekraïne, Belarus (Witrusland) en Ka an, tijdens de top van het GOS in Kiev, zo zei Kravtsoek 0£t eerste net van de televisie in Moskou. De commissie be lt afgevaardigden van deze vier republieken. Ze wordt „op ermijn" gevormd, aldus Kratsjoek. MOSKOU - De Russi sche Duitsers hechten prioriteit aan hun recht op emigratie uit het Gemene best vna Onafhankelijke Staten (GOS). Het tweede buitengewone con gres van Ruslandduitsers ver oordeelde gisteren na een con gres van drie dagen via een re solutie de „praktische weige ring van de Russische rege ring, effectieve maatregelen te nemen tot herstel van de Duit se autonomie". De ongeveer 1000 afgevaardig den aanvaardden de plannen van de Russische regering tot het inrichten van nieuwe vesti- gingsgebieden voor Russische Duitsers. Maar die kunnen „pas in de verre toekomst" lei den tot een echte rehabilitatie van de in 1941 uit de Volgare- publiek verdreven Duitsers. In het licht van dreigende sociale spanningen en nationale con flicten in het GOS verlangen de Ruslandduitsers van Duits land en de GOS-staten, dat ze hun binnen een periode van drie tot vijf jaar emigratie mo gelijk maken. „Iedereen die wil emigreren, moet daartoe in de gelegen heid gesteld worden", had op het congres Heinrich Groth ge ëist. Hij is de voorzitter van de getalsmatig sterkste beweging van Ruslandduitsers, „Weder geboorte". De immigratiefunctionaris van de Duitse regering, staats secretaris van binnenlandse zaken Horst Waffenschmidt, had onder applaus op de confe rentie verklaard dat het recht op emigratie blijft bestaan: „De poort blijft open". Tegelijk waarschuwde hij voor een overbelasting van Duitsland en riep hij de afgevaardigden op: „Onderzoekt u voor u en uw families het aanbod u hier te vestigen!" Hij noemde met name de nieu we regio's voor Ruslandduit sers aan de Wolga, in Omsk, in het Altaigebergte en in Oe kraïne. Van deze projecten be groette het congres uitdrukke lijk alleen het voorstel van pre sident Leonid Kravtsjoek van Oekraine om 300.000 400.000 Ruslandduitsers een nieuw va derland aan te bieden. Optimisme GATT- overleg groeit CAMP DAVID Président Bush van de Verenigde Staten en de Duitse bondskanselier Kohl zijn optimistisch dat het vastzittende GATT-handels- overleg toch nog rond half april kan worden afgesloten. De twee regeringsleiders heb ben zaterdag en gisteren be sprekingen gevoerd in Camp David, waarbij de GATT bo venaan de agenda stond. Kohl zei dat er „een goede kans" be staat dat het handelsoverleg in het kader van de GATT (Alge mene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) in april kan worden afgerond. Bush knikte instemmend op de vraag of hij dacht dat de be sprekingen hebben bijgedra gen aan een oplossing. MAASTRICHT - De poli tie van Maastricht heeft zaterdagavond een 39-jari- ge Belg aangehouden die ervan verdacht wordt be trokken te zijn geweest bij de ontvoering van de Bel gische miljonairszoon An thony de Clerck. De politiewoordvoerder wilde alleen kwijt dat de aangehou den man in een café aan het Maastrichtse Vrijthof was en dat hij is ingesloten in afwach ting van zijn uitlevering, waar België reeds om heeft ge vraagd. Vandaag werd hij aan de officier van justitie in Maas tricht voorgeleid. De Neder landse en Belgische justitie zetten het onderzoek naar de ontvoering van het Belgisch jongetje voort, temeer nu er een mogelijk verband bestaat tussen zijn ontvoering en die van de 29-jarige secretaresse van de in Lanaken woonachti ge Nederlandse zakenman Melchior, Christianne Gielen uit Cadier en Keer. Volgens de politie van Maas tricht heeft zij in Engreux in de Belgische provincie Lu xemburg een gedeeltelijk uit gebrande villa herkend als de plaats waar zij bijna een dag lang van 13 op 14 december verleden jaar werd vastgehou den. Nagegaan wordt of de ont voerders van Christianne Gie len en van Anthony de Clerck leden zijn van dezelfde groepe ring. De woning is in brand ge stoken, vermoedelijk door een nog vrij rondlopende ontvoer der. De villa was gehuurd door een zus van de vriendin van een van de vier reeds aange houden verdachten. Zij zou in Frankrijk verblijven, waar de politie naar haar zoekt. Wat ik moet doen, mag jij ook doen, moet deze Russische vrouw hebben gedacht toen ze met haar baby ging wandelen. En dus mocht het oudste kind haar poppenwagen meenemen. Maar iedereen moest wel een dikke jas aan, want lente in Moskou is toch heel iets anders dan lente in bijvoorbeeld Florida. FOTO: EPA Westwood Er gaat in Europa geen dag voorbij zonder een modeshow. Milaan, Londen, Amsterdam en nu weer Parijs laten zien wat de dames de komende herst en winter mogen of moeten aantrekken. In de Franse hoofdstad liet de Britse ontwerpster Vivienne Westwood onder meer deze sportieve combinatie showen. FOTO: AP c Standaard Uitgeverij/Wavery Productions

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5