Joegoslaven zorgen goed voor VN-troepen BUITENLAND Thaise militairen scoren minder „De mensen verwelkomen ons met open armen" Tientallen doden bij gevechten Turken en Kurden- Geen van Franse partijen behaalt de meerderheid Pretoria eist dat ANC strijdgroep ontbindt Waarnemers positief ovef; Albanese verkiezingen L l CeidóeSoivtfMit MAANDAG 23 MAART 1992 BANGKOK - De drie grote partijen die sa men een pro-militaire coalitie vormen, heb ben gisteren in de Thaise verkiezingen een minder grote overwinning behaald dan was verwacht. Twee partijen die campagne had den gevoerd tegen de militairen die een jaar géleden de macht overnamen, deden het be- tep dan opiniepeilingen hadden voorspeld. Niettemin behalen de 'Grote Drie' waar schijnlijk voldoende stemmen om samen een meerderheid te kunnen vormen in het Lagerhuis dat 360 zetels telt. De drie partijen - de Chart Thai, Sammaki Tham en New As piration - zijn onderling verwikkeld in een nek-aan-nek-race. De pro-militaire Samma ki Tham wordt waarschijnlijk de grootste partij, met 83 zetels, aldus de Thaise televi- Vijf arrestaties na aanslag Argentinië BUENOS AIRES De politie in Ar gentinië heeft zaterdag vijf mensen aangehouden in verband met de aan slag van dinsdag op de Israëlische ambassade. Het dodental van de aan slag is opgelopen tot 28. De explosie die het gebouw in puin legde, heeft volgens verschillende bronnen plaatsgehad binnen het gebouw. De officiële theorie dat de aanslag is ge pleegd met een bestelbusje voor de ambassade is inmiddels tegengespro ken door zowel diplomaten als mili taire deskundigen. De mogelijkheid bestaat dat het van terroristische acti viteiten verdachte RAF-lid Andrea Klump betrokken is bij de aanslag. KGB moet helpen bij onderzoek moord JFK WASHINGTON De inlichtingen dienst van de voormalige Sovjetu nie, de KGB, wordt binnenkort ge vraagd mee te werken aan een nieuw op te zetten onderzoek naar de moord op president John F. Kenne dy. De Democratische afgevaardigde Lois Sto kes, die vijftien jaar geleden een onder zoekscommissie van het Huis van Afge vaardigden naar de Kennedy-moord voor zat, wil deze week een resolutie indienen waarin gevraagd wordt om de assistentie van de KGB. De inlichtingendienst zou het archief dat zij heeft aangelegd over de ver moedelijke moordenaar van Kennedy, Lee Harvey Oswald, aan het Amerikaanse Con gres moeten overhandigen. Nog altijd doen geruchten de ronde dat Oswald, die in de jaren vijftig tijdelijk in de Sovjetunie heeft gewoond, een geheim agent was van de CIA en dat een samenzwering aan de moord op Kennedy voorafging. Deze kwes ties zijn actueel geworden na verschijning van de film 'JFK', over de moord in Dallas op 22 november 1963. „Als je wilt weten of Oswald een CIA-agent was, moet je niet in de archieven van de CIA maar in die van de KGB duiken", aldus Robert Blakey, inder tijd lid van Stokes' commissie. Maar ook als uit de KGB-documenten blijkt dat Os wald geen lid van de CIA is geweest, kun nen zij nuttige informatie geven over het mysterieuze leven van Oswald, die kort na dat hij in staat van beschuldiging was ge steld, door nachtclubeigenaar Jack Ruby werd doodgeschoten. Uitvinder synthetische penicilline overleden KEY BISCAYNE De uitvinder van synthetische penicilline, professor John C. Sheeh^n, is zaterdag in Key Biscayne in de Amerikaanse staat Florida op 76- jarige leeftijd overleden. Aan Sheehans vondst danken miljoenen mensen hun leven. De Amerikaan slaagde er in 1957 in synthetische penicilline te maken en loste daarmee een probleem op dat we tenschappers vele jaren had bezigge houden. Sheehan was emeritus-hoogle raar van het Massachusetts Institute of Technology, waar hij organische chemie doceerde. Sir Alexander Fleming ont dekte in 1928 het proces om langs na tuurlijke weg penicilline te maken, maar het duurde een maand om het te maken. Team VN inspected 'wapenbegraafplaat MANAMAH VN-inspecteurs hebber teren de Iraakse 'begraafplaats' bei waar volgens de regering in Baghdad jaar juni aanzienlijke hoeveelheden vei gen raketten en chemische wapens zijn nietigd. Een VN-functionaris verklaard lefonisch vanuit Baghdad dat het 35 li tellende team 's ochtends vroeg was verl ken naar de plek, waarvan de preciezt ging op dat moment nog onbekend was inspectie volgde op uitgebreide bespre gen die zaterdag op het ministerie vai dustrie werden gevoerd met Iraakse fun narissen. In Washington zei CIA-dire< Robert Gates wantrouwend te staan te over Iraakse beweringen over de vermei vernietiging van wapens in juni vorig jai DALJ Zijn wapen draagt majoor Jan Mulder nog niet bij zich, dat komt pas met de hoofdmacht van de Nederlandse vre desmacht mee naar Joe goslavië. Als kwartierma ker heeft hij ook nog geen pistool nodig. Het zou zelfs averechts kunnen werken, zo meent zijn Bel gische collega comman dant Walter Janssens: „We hebben een vrede- sopdracht, dus geen wa pens is de beste verdedi ging". Helemaal gerust zijn de Belgi sche militairen daar echter niet op: hun hoofdmacht zal wel degelijk bewapend zijn, zij het niet al te zwaar. Tanks, die de Canadezen in een ander ge deelte van Kroatië bij zich zul len hebben, vallen niet onder de uitrusting. Anders dan de Nederlanders zullen de Belgen wel patrouilles gaan lopen om de Serviërs en Kroaten in voor komende gevallen uit eikaars haren te houden. Samen met een Russisch contingent zijn zij verantwoordelijk voor de rust in Oost-Slavonië, waarvan vooral het aan hen toegewezen gebied Baranja- nog elke dag het nieuws haalt wegens schendingen van het bestand. In deze driehoek tussen de frontlijn en de Hongaarse en Servische grens zullen rond de veertig Nederlanders worden gelegerd. Zij zullen zich met de verbindingen bezig gaan houden. Dat juist het gebied waarin hij gestationeerd is als zeer onrustig te boek staat, neemt Mulder ter kenrtisge- ving aan: „We begeven ons niet direct in de frontlinies, we lopen geen patrouilles. We ho ren nog elke dag schoten, maar tot nu toe zitten we aan de goe de kant. De Nederlanders zul len niet worden versnipperd over het hele gebied. Ze zetten drie communicatieposten op, waar vandaan niet alleen de communicatie tussen de troe pen onderling maar ook de verbinding met het VN-hoofd- kwartier in Sarajevo zal wor den verzorgd". Enige Nederlander Voorlopig is Mulder nog de enige Nederlander in het ge bied. Zijn grootste zorg is het ontbreken van normale com municatiemiddelen: normaal valt het gebied onder het dis trict Osijek, maar dat ligt aan de andere kant van het front en is dus onbereikbaar. De Bel gische PTT, waarmee Mulder de zaak probeert op te lossen, is volgens hem van goede wil, maar zetelt in de totaal ver woeste stad Vukovar. Geen en kele telefooncentrale werkt nog, alles moet per satelliet en vooral met veel kunst en vlieg werk in elkaar worden gepast. „De PTT zit met de handen in het haar; het bureau van de chef waar ik kwam zat nog dui- mendik onder het gruis, zijn hele administratie is vernie tigd", vertelt de majoor. In middels is hij er in geslaagd de elementaire verbindingen tot stand te brengen. „Je moetje niet voorstellen dat de telefoons in Dalj alweer werken, maar via een ander kengetal kan ik in ieder geval weer bellen. We gebruiken voornamelijk militaire lijnen. De rest van de benodigde ap paratuur brengen de Neder landers zelf mee. Als ik mijn werk goed heb gedaan, kan al les binnen 24 uur na aankomst draaien". De taak van de vredesmacht zal volgens Mulder niet mee vallen, maar hij acht het hand haven van de vrede deson danks „doenlijk en nuttig". Veel zal afhangen van de on derlinge samenwerking tussen de diverse nationaliteiten bin nen de troepenmacht. Voor een Nederlandse majoor die is grootgebracht met het klassie ke vijandbeeld - het gevaar viel te verwachten van de Sov jetunie - was het wel even wennen dat hij nu met Russi sche vredestroepen moet wer ken. Hij staat zelfs onder offi cieel Russisch bevel, terwijl de tweede man een Belg is. Klei ne aanvangsproblemen die zich voordeden zijn echter snel uit de weg geruimd. „Dat is ongelooflijk; een van de eigenaardige dingen die je hier ontdekt is dat het heel goed mogelijk is. Natuurlijk waren er taalproblemen, maar de. Russen beginnen nu goed los te komen. Ze zijn van huis uit wat anders georganiseerd dat de westerse landen, maar het ijs ontdooit met de dag ver der", aldus Mulder. Ook het vertrouwen van de be volking in de VN-troepen is groter dan verwacht. „De men sen verwelkomen ons met open armen. We worden dan ook door hen verzorgd. De schoonmakers van de school waarin we bivakkeren doen onze was en helpen in de eet zaal. De bevolking is oorlogs moe en blij een blauwe baret te zien. Ik denk dat ze, terecht, veel van ons verwachten". Turkse troepen. Bij de geveP CIZRE/ISTANBUL - Bij bot singen tussen Turkse veilig heidstroepen en Kurdische op standelingen tijdens het Kur dische nieuwjaar Nevroz zijn ten minste 25 doden en 30 ge wonden gevallen. De Kurden grepen het nieuwjaar zaterdag aan om hun eis voor een onaf hankelijke staat kracht bij te zetten. De Turkse minister van binnenlandse zaken, Ismet Sezgin, maakte in Ankara be kend dat er in de steden Van, Sirnak en Cizre een avondklok is ingesteld. In Sirnak kwa men bij schermutselingen twaalf Kurden, onder wie een vrouw en drie kinderen, en een politieman om het leven. Nadat zaterdag al enkele tien tallen Kurden, gewapend met bijlen en hamers vernielingen hadden aangericht in de Turk se ambassade in Oslo, vielen ongeveer zestig Kurden giste ren de Turkse ambassade in Zweden aan. Van het gebouw in Stockholm werden ruiten ingegooid. Een woordvoerder van de politie verklaarcfll veertig Kurden voor vej werden afgevoerd. In de se hoofdstad Oslo werd Turkse ambassade, waai tig Kurden waren binn drongen, zware schade a et richt. Ook in de Noorse W1 i stad werden tientallen Ktfê aangehouden. t£ Idoor W1LK0 V00RD0UW PARIJS - Uit de voorlopige resultaten blijkt dat in geen enkele van de 22 Franse re gio's een partij de absolute meerderheid behaalt. Dit bete kent dat er coalities moeten worden gesloten. Daarvoor hebben de partijen tot vrijdag. Dan komen de pasgekozen Re gionale Raden bij elkaar en kjezen ze verplicht hun dage lijks bestuur. Groeperingen als de twee groe ne partijen en het extreem rechtse Front National zullen dan de rol van arbiter vervul len. Vrijdag wordt ook pas dui delijk of de socialisten de twee regio's die ze momenteel in handen hebben, kunnen be houden. Het zou door het spel van de coalities best eens voor kunnen komen dat de partij, die zijn laagste score sinds 1971 behaalde, meer regio's voor zich wint. Deze paradoxa le situatie is mogelijk omdat de liberale partijen UDF en RPR steeds hebben volgehou den, dat ze geen coalitie aan willen gaan met extreem rechts. Daardoor lijkt het erg moeilijk om het dagelijks be stuur in regio's als Provence- Alpes-Cöte d'Azur, Picardi of de Languedoc-Roussillon te handhaven. In die streken kwamen de conservatieven in 1986 aan de macht na actieve steun van het Front National. De Groenen van Génération Ecologie zullen gemakkelijker met de socialisten samen gaan werken, net als overigens de communisten. Alleen de Groe nen van Waechter hebben over hun voorkeur nog geen uit spraken gedaan, terwijl het FYont National al heeft ge dreigd de conservatieven te zullen laten vallen, als deze niet met hen samen willen werken. Volgens premier Edith Cres- son is er voor haar partij geen sprake van een afgang. „We zijn teruggegaan, maar aange zien de liberalen ook hebben verloren, is ons verlies in die zin beperkt". De leider van de gaullistische RPR, Jacques Chirac, was het met die analy se niet eens. „Dit is het defini tieve einde van de socialisten. Ze zijn geen schaduw meer van wat ze ooit waren". In Frankrijk, zoveel is na het stemmentellen wel duidelijk, is een politieke aardverschui ving opgetreden. De Fransen hebben genoeg van de heer sende politieke klasse met zijn schandalen. Maar ondanks die ontevredenheid zijn de kiezers toch massaal naar de stembus gegaan. Ze willen dat er meer aandacht wordt besteed aan het milieu en hopen dat uit die hoek een nieuwe generatie po litici aantreedt. De kleine partijen, die alle maal iets minder scoren dan verwacht hebben ietwat gele den door het feit dat ze nog re latief nieuw zijn. Het Front Na tional kreeg ook een lager per centage dan voorzien, maar mag niettemin spreken van een grote overwinning. Ex treem-rechts heeft definitief zijn plek verworven in de Franse politiek en neemt voor een belangrijk deel de rol over van de communisten: die van protestpartij. Ook het Black Power-gebaar ontbreekt niet tijdens de Zulu-demonstratie in Johannesburg. FOTO AP JOHANNESBURG - De ingaan van de tweede overleg- pagne voor het blanke referen- zaterdag door de straten van Zuidafnkaanse regering heeft ronde over politieke hervor- dum, dat de afglopen week Johannesburg. Zij betoogden van het Afrikaans Nationaal mingen. Met het ultimatum door president De Klerk werd tegen het geweld in de zwarte Congres (ANC) geëist dat het komt een eind aan het stilzwij- gewonnen. Zwaaiend met woonoorden. Bij nieuw geweld ziJn guerrilla-strijdmacht ont- gende „bestand" tussen ANC stokken, speren en fakkels zaterdag verloren zeker twaalf bindt, als voorwaarde voor het en de regering tijdens de cam- trokken tienduizenden Zulu's mensen het leven. KAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER „Honecker moet weg uit ambassade" MONTEVIDEO - De voorma lige Oostduitse leider Erich Honecker dient de Chileense ambassade in Moskou te verla ten en naar Duitsland terug te keren om te worden berecht. Dit heeft de Chileense minis ter van buitenlandse zaken Enrique Silva Cimma in een gisteren gepubliceerd inter view verklaard. „Honecker zou moeten accepteren dat hij zich dient te onderwerpen aan een proces door autoriteiten in het verenigde Duitsland", zei Sil va Cimma in Punta del Este, waar hij de Chileense presi dent Patricio Aylwin vergezel de op een conferentie. „Hij zou moeten begrijpen dat zijn situ atie als gast tot einde is geko men en dat hij onze ambassade vrijwillig moet verlaten". QN1101 - Voortgejaagd door de storm koerst de „Hollander,, in 9riJpt h'i het uurglas, dat op tafel staat en vernielt het. Dan pakt onbekende richting. Geen der drie opvarenden heeft er enig idee hÜ 00k he* kompas, loopt er mee naar de campagne en gooit het van waar het schip zich bevindt. Van der Decken loopt nu weer overboord. Juist zeilt een der albatrossen, die het schip steeds vrij op het dek rond en op zekere dag komt hij de kajuit binnen begeleiden, krijsend voorbij. „Jij wijst dit vervloekte schip voort met alle zeekaarten onder zijn arm geklemd, die hij voor de ogen aa° de weg!" roept Van der Decken de vogel toe, „je wijst ons van Jan Robertsz in snippers scheurt. „Die hebben wij niet meer de weg, zolang wij varen, tot de jongste dag...Ha-ha-hal" nodig!" schreeuwt hij woesten dat ook niet". En meteen Overlevende aardbeving gevonden ERZINCAN Reddingswerkers hebben zaterdag onder de ruï ne van het ziekenhuis van het Turkse Erzincan een overlevende aangetroffen van de aardbeving van acht dagen geleden waarbij 487 mensen omkwamen. De verpleegster Nurcun Erarslan (22) vertelde tegen haar redders dat er onder de puinhopen nog twee van haar collega's levend begraven zijn. De reddingsploegen haalden met hun handen de brokstukken weg om de andere ver pleegsters te vinden. Nurcan zou er redelijk aan toe zijn. Dit weekeinde werd Turkije opnieuw getroffen door een - lich te aardbeving. In (Vervolg van de voorpagina) SHKALLA - Het stemkantoor in het Albanese bergdorp Shkalla is een huiskamer van vier bij vier meter, die door een potkachel wordt warmgehou- den. Achter een geïmproviseerde tafel zitten de vier dorpelingen die het stembureau vormen, en in de hoek waken nog eens drie vertegenwoordigers van respectievelijk de democrati sche, de socialistische en de re publikeinse partij. Het stem hokje is een door twee dekens afgeschermde hoek van de ka mer en de stembus een karton nen doos die met spijkers is verzegeld. Het geheel maakt een primitieve indruk, maar de belangstelling is groot. On negen uur 's morgens, twee uur na het openen van het lo kaal, heeft al een derde van de 270 stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. Buiten het gebouw, waar maar één kiezer tegelijk naar binnen wordt ge laten, wachten nog eens tien tallen boeren in folkloristische werkkleding en vrouwen met kleurrijke jurken en chadors (moslim-hoofddoeken). Shkal la, waar de bevolking met hulppakketten de winter door moet komen omdat ze geen ap paratuur en geen zaaigoed 3 heeft om de grond te wen, is een van de twaalfi dorpen die drie Nederlf kamerleden (Valk en Ap lou van de PvdA en Ybem De Nederlanders maken- uit van een groep van ciri buitenlandse waarnemeiDE zijn uitgenodigd om hejt j loop van de Albanese |erj ments verkiezingen ga^0r slaan. De bewoners van F la verzekeren dat in hun.!P alles volgens de regels ga^Jk de delegatie ziet geen ich om daaraan te twijfelen (are meer omdat Shkalla pjnt< een half uur wandelern^ steile bergpaden te bereit en daarom de komst vP parlementaire delegatie |vai lijk te voorzien was). nOPsa* gaande op wat de verf"; woordigers van de verse?0 de partijen zelf zeggen. lryei de indruk dat het hier fcae verloopt", verklaart |sPr' Valk. Zijn indruk wordfer 1 waarnemers in heel APSS' bevestigd. Alleen in hëu^ei den, bij de Griekstaligé11 Dropoli, is het tot ongerPre^ heden gekomen. De autr ^a£ ten weigerden hier omFe jaar naar Griekenland vef0Z€ ken Albanezen die wan**01 ruggekomen om de Griep6®1 tionalistische Mensenref§"£ partij te steunen, mee ta^ n stemmen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4