Mooie woorden in jen nette optocht Suriname wil grondwet deze maand wijzigen .f Felle kritiek van Limburg op beleid Lubbers Positief denken op Onkruidbeurs Gou/tfwt BINNENLAND jibbers billijkt stap van leijer naar de Rabobank Suikerverwerkende industrie in staking voor onbepaalde tijd Taxichauffeurs in Maastricht beboet ingaan we toch Vermaarde RAI ,elte^ iNifWuimi Een vrolijk stelletje tSPEREN HOBBES MAANDAG 23 MAART 1992 N HAAG - Premier Lubbers kan het vertrek van de Drentse rimissaris der koningin Meijer naar de top van de Rabobank 1 ijken. n vindt echter dat er in zijn algemeenheid wel zwaarwegende t umenten moeten zijn wil een hoge ambtsdrager halverwege ambtstermijn een andere functie aanvaarden. Volgens de r mier zijn er verschillene argumenten die voor Meijer pleiten, ibers meent dat het vooral te maken heeft met een „opening Ie samenleving" nu een sociaal-democraat een topfunctie bij commerciële bank krijgt. „Daar zit een duidelijk plusje", al- Lubbers voor de AVRO-radio. „Ik heb gezien dat het hem pijn doet om te vertrekken. Toen hij het mij zei, schrok ik er wel even van. Maar je moet reëel zijn en ook de positieve t van de zaak zien". Zoals bekend zou Meijer normaal gespro- nog twee aan moeten blijven om zijn termijn van vijf jaar te tanen volmaken. UTRECHT In de suikerverwer kende industrie zijn afgelopen nacht stakingen voor onbepaalde tijd uitgebroken. De Voedingsbond FNV schatte het aantal stakers rond half tien op 900. Met het opkomen van de middagploegen verwachtte de voedingsbond een nieuwe „hausse". De Voedingsbond FNV heeft tot stakingen opgeroepen uit onvrede over de uitkomst van het cao-overleg voor de circa 14.000 werknemers in de bedrijfstak. Werkgeverswoordvoerder Baas noemde de stakingen „rampzalig voor de menselij ke verhoudingen in de bedrijven". Hij vindt de acties van de FNV-bond onbegrij pelijk. „Het eindbod dat wij hebben ge daan is het mooiste bod van heel Neder land", aldus Baas. Het principe-akkoord dat de andere twee bonden in de bedrijfs tak (Unie BLHP en Industrie- en Voe dingsbond CNV) hebben bereikt met de werkgevers voorziet niet in de automati sche prijscomopensatie. De FNV-bond wil alleen een cao afsluiten als de gestegen prijzen automatisch worden gecompen seerd. Bovendien vindt de bond de loop tijd van de in beginsel overeen gekomen cao te kort. In plaats van tien maanden wil hij een cao voor twaalf maanden. MAASTRICHT - Bij een gerichte con trole heeft de politie van Maastricht het afgelopen weekeinde achttien taxichauf feurs op de bon gezet. De controle werd uitgevoerd in de nacht van zaterdag op zondag en bracht in achttien gevallen een of meer gebreken aan het licht. Zo bleek één taxichauffeur zelfs geen rijbe wijs te bezitten. Zeven andere taxichauf feurs bleken tijdens de controle te lang achter het stuur te zitten. Eén taxirijder beschikte niet over een deel III, de overi gen hadden hun vergunning niet op de goede plek aangebracht. De controle richtte zich niet alleen op taxi's uit Maas tricht, maar het betrof een selecte steek proef in het nachtelijk autoverkeer. politie sprak van vijftigduizend betogers, de organisatoren honderdduizend en tevens van de grootste anti-racismede- istratie in Europa gehouden, anderen van tachtigduizend, rj, ir het waren in iedere geval heel veel mensen die zaterdagmid- in Amsterdam kleur bekenden en zich vol overtuiging achter ilgemene leuze 'Nederland tegen racisme en vreemdelingen' iarden. Ook in Brussel was de roep om 'het recht op anders helder en ondubbelzinnig. Daar demonstreerden gistermid- meer dan honderdduizend mensen voor meer verdraagzaam- ij 1 en tegen racisme. In Leipzig (in de vroegere DDR) stak on- d( ussen het racisme weer de kop op. Zeventien politiemensen kten gewond, 67 jongelui werden verhoord en tegen vijftien hen werd een strafrechtelijk onderzoek geopend na inciden- rond een bijeenkomst van neo-nazi's. vV WSCHA VAN N0ESEL II STERDAM - Tegen n afgelopen zaterdag- "tdag stond de Dam in Isterdam propvol men- die af en toe massaal en, klapten en ook re- jassen aantrokken en iplu's opstaken. jpproep op de been te ko- om tegen racisme en dljmdelingenhaat onder de z4 'Nederland bekent kleur' ghk niet aan dovemansoren ^epht. Alle partijen van links [echts en van allochtonen ptochtonen liepen eensge- achter de spandoeken Voorop natuurlijk politici, 'an alle politieke kleuren, oppositieleider Frits Bol- ;in (WD) die de laatste geregeld van zich heeft horen als het om beleid zien van asielzoekers idere allochtonen ging, jresent. Hij kon ook vol- Sig 'nee' tegen racisme en en tegelijk zijn ideeën edigen over buitenlan- Die moeten volgens hem and worden uitgezet als ze ineel gedrag hebben ver- d. Demonstranten hadden )p zijn aanwezigheid gere- l, want op sommige span- jen werd hem aangeraden haar politiek Nederland te iten. et podium op de Dam wis- de ene spreker de andere )e geluidsinstallatie was om de toespra- jvan de vertegenwoordi- ivan vele organisaties zo als de Islamitische Raad, jon geren -en studentenorganisa ties, de vakbeweging en de werknemersorganisaties tot achteraan te laten horen. Maar het was allang duidelijk. Ieder een was het erover eens: 'alle bewoners van Nederland moeten solidair zijn in de strijd tegen racisme en fascisme'. Ed van Thijn, de burgemeester recht heeft om anders te zijn dan zijn buur. Dat recht is diep geworteld in onze traditie van tolerantie". En de spreekwoor delijke tolerantie moet, zo be sloot de burgemeester, in wer kelijkheid iedere dag weer be vochten worden. Met die woorden gaf hij het startsein voor de tocht van de Dam naar het Museumplein, onder gewo ne omstandigheden zo'n dik kwartier lopen, maar nu een bijna anderhalf uur durende inspannende en ook natte on derneming. Tijd genoeg voor gesprekken en gedachten over de zin van een demonstratie voor zo'n al gemene doelstelling. „We moeten over racisme blijven nadenken", zei de ene demon strant. „Zo'n actie als vandaag houd je wakker. Dat is nodig", reageerde een ander. Een en keling verwees naar wat in de Een van de demonstranten tijdens de manifestatie 'Nederland bekent kleur'. van Amsterdam, zei het zo: „In Tweede Wereldoorlog is ge- een multi-raciale samenleving als de onze worden vele basis waarden en normen herijkt en verrijkt. Er is echter een basis- beurd: „Dat mag nooit weer", maar de meeste, overwegend jonge, demonstranten hielden het bij hier en nu: „Je kan wel waarde die onveranderlijk zeggen, dat racisme in Neder- moet blijven, namelijk dat ie- land niet bestaat, maar wat zeg der mens het fundamentele je dan over de recente bomaan slagen? Het is ook actueel in ons land". Veel allochtone de monstranten noemden de de monstratie hartverwarmend. „Het is fijn om te voelen dat zo- velen achter ons staan en met ons willen samenwerken in de strijd tegen racisme". Kriti sche opmerkingen over de af wezigheid van vele bewoners van de oude stadswijken, die Premier Lubbers is niet echt overtuigd van de zin van de demonstratie. dagelijks de gevolgen van een slecht volkshuisvestingsbeleid en van een multi-etnische sa menleving ondervinden: „Er moet gepraat worden en de po litiek moet heel hard aan het werk om te voorkomen dat de voedingsbodem voor racisme zich daar nog verder uit kan breiden". Tevreden was het comité over de opkomst en vooral over het feit dat de verwachte tegende- monstraties van extreem rechtse groeperingen zijn uit gebleven. Des te teleurgestel- der was comitélid Karin Adel- mund (FNV) over het incident op het Museumplein toen ex treem linkse jongeren gooiden met fruit en eieren in de rich ting van minister-president Lubbers die daar stond om het manifest in ontvangst te ne men. Op het Museumplein waren de toespraken al volop aan de gang toen de laatste demon stranten van de Dam arriveer den. In de perstent zat coördi nerend minderhedenminister Ien Dales (PvdA) uitgebreid in terviews te geven voor radio en voor de schrijvende pers. Haar collega politici, zoals Wim Kok, Hedy d'Ancona en J. Wallage waren al vertrokken. Evenals minister-president Lubbers liet minister Dales een onder toon horen van twijfel over de zin van zo'n demonstratie: „Ik FOTO: ANP denk dat een demonstratie als deze in Nederland nog niet echt nodig is, maar dat het wel leuk is dat zoveel mensen op de been zijn om te zorgen dat het in de toekomst ook niet no dig zal zijn". Even later gaf comitélid Karin Adelmund haar op het Mu seumplein-podium antwoord: „Wij zijn er trots op dat zovelen gehoor hebben gegeven aan onze oproep. Blijkbaar bent u het niet eens met de twijfe laars die zich afvroegen: 'Is dat nou wel nodig zo'n demonstra tie? Dat weet toch iedereen dat je daar tegen moet zijn? Het is alleen maar om te bewijzen dat je zo zuiver of zo goed bent'. Zulke twijfelaars hebben in één ding gelijk: het is natuur lijk van de gekke dat je voor zulke dóódsimpele boodschap pen de straat op moet. Maar ze kijken niet goed om zich heen. Als het vertrouwen in de oude politieke stromingen afneemt, gaan sommige mensen kenne lijk houvast zoeken in andere gedachtenpatronen: kijk naar België, naar Frankrijk. Ook in Nederland hebben vreemde lingen het steeds moeilijker, ze gaan zich bedreigd voelen. Een brandstichting hier, een onhandige persconferentie daar. Daarom zeg ik tegen twij felaars: natuurlijk het is van de gekke, maar het is kennelijk nodig". ADVERTENTIES Amsterdam rat\ 25 maart-5 april 1992 j Dagelijks 10-17 uur, maart t/m vr. 3 april óók 19-22 uur tjargsprjs f15-, 'savonds f 10- b pendelbus: volg borden Q RAI S- Toegangbiljetten bij NS-Stations b. RAI Nieuwslijn 020 -50439 90. PARAMARIBO - De re gering van Suriname wil de „eerste fase" van de wijziging van de grondwet nog voor het einde van deze maand rond hebben, zo heeft de Surinaamse minister van justitie en politie, Soeshiel Girja- sing, gezegd. Het parlement in Paramaribo is vandaag begonnen met de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de grondwet. Het resultaat moet zijn dat de macht van de mili tairen aan banden wordt ge legd. Parlementsvoorzitter Ja- gernath Lachmon heeft in overleg met coalitie en opposi tie vijftien uur spreektijd uit getrokken. Een comité ter on dersteuning van de regering heeft opgeroepen tot adhesie betuiging aan het parlement bij het wijzigen van de grond wet. Tegenover het parle mentsgebouw wordt voor de belangrijke vergadering een manifestatie gehouden voor „herstel van de democratische rechtstaat". Legerleider D. Bouterse, die het militair ingrijpen van de cember 1990 op de grondwet stoelt, heeft „geen enkele moeite" met wijziging van de constitutie. Hij heeft dit vrij dag tegen leden van de aan het leger gelieerde Nationale De mocratische Partij (NDP) ge zegd. De NDP-fractieleider in het parlement, Jules Wijden- bosch, heeft ook niets tegen op grondwetswijziging. Het wetsontwerp beoogt de grondwet in overeenstemming te brengen met „democrati sche gevoelens en aspiraties" van het Surinaamse volk om „negatieve tendensen binnen bepaalde sectoren van de sa menleving in positieve rich ting om te buigen", zo stelt de memorie van antwoord van de regering, in reactie op het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs. Dubbel zout voor koningin Koningin Beatrix doet zich tijdens een Nederlandse braderie in Auckland tegoed aan dubbel zoute drop. De braderie was een initiatief van de Nederlandse gemeenschap in de Nieuwzeelandse stad. De konin- ging keerde gisteren in Nederland terug na een vijfdaags staatsbezoek aan Nieuw-Zeeland. door BERT JANSMA Wat een teleurstelling. Gisteren was ik met zo'n vijfhonderd andere Hagenaars te gast in het Metropole-theater vooreen voorpremière van de film 'Bugsy'. Beladen met maarliefst tien Oscarnominaties, waarvan we natuurlijk af moeten wachten of ze volgende week maandagnacht ook geconverteerd worden in echte Oscars. Maar het zijn er nogal wat: voor de film, de hoofdrol, bijrollen, het scenario, de muziek etc. Dan denk je handenivrijvend: dat wordt wat, dat gaat spetteren, hier glijdt een hoogwaardig spektakel over het witte doek, hier wordt het spannend, droef, vrolijk, kortom: drama. Warren Beatty neemt ons mee voor een bijzondere filmervaring. Vergeet 't maar. In de pauze voegde mijn echtgenote zich bij me met een opvallend aarzelend: „En hoe vindt jij 't"? Ik: „Onbegrijpelijk al die Oscarnominaties. Mij laat 't volstrekt koud. Ik zie alleen maar nare mensen waar ik niets mee heb". Waarop wederhelft opgelucht antwoordde: „Hè gelukkig, ik dacht al dat 't aan mij lag". De film van regisseur Barry Levinson géén kleine jongen - gaat over de gangster 'Bugsy' Siegel die behoorde tot de 'familie' van onder meer Charlie 'Lucky' Luciano en 'boekhouder' Meyer Lansky. Siegel hadz'n eigen 'American Dream': een gokparadijs bouwen in de woestijn van Nevada. Hij werd vermoord omdat hij op een te eigenzinnige manier andermans misdaadmiljoenen spendeerde aan het befaamde hotel-casino The Flamingo. Las Vegas, zoals dat minieme plaatsje heette dat hij er voorop het oog had, bracht z'n geld uiteindelijk wel op, zoals we allemaal weten. Mogelijk doet Levinsonsfilm dat ook. Maar aan mij was 't allemaal maar zeer ten dele besteed. De complete maffia-geschiedenis van Amerika kunnen we inmiddels dromen dank zij Coppola's Godfather en alle vervolgen, aftreksels en imitaties. 'Bugsy' is het zoveelste hoofdstuk. Je wordt er wat moe van. En van die Oscars zie ik er hoogstens een bij de bijrollen belanden. Maar ik kan me vergissen. Als ik de Oscar-nominaties bekijk, heb ik zo'n gevoel dat Hollywood duidelijk niet naar mij luistert: Warren Beatty als misdadiger en halve psychopaat Bugsy Siegel. Robert de Niro in 'Cape Fear' ook al een psychopaat die zich wil wreken op zijn advocaat en die z'n tanden zet in de wang van een slachtoffer. Anthony Hopkins in 'Silence of the lambs': weer een (hyperintelligente) psychopaat èn een volleerd kannibaal. Een vrolijk stelletje. Ik zal er dan ook niet over treuren wanneer de vijfduizend leden van de Academy of Motion Pictures straks in Hollywood de Oscar voor de beste film voor het eerst aan een onschuldige tekenfilm zullen geven: Disney's 'Beauty and the beast'. Daar kan ik vrede mee hebben. MAASTRICHT - De commissaris der koningin in Limburg, Emile Mas tenbroek (CDA), heeft gis teren felle kritiek gele verd op de regering, in het bijzonder op zijn partijge noot premier Lubbers. „Wanneer Lubbers zegt veel lof geoogst te hebben als pre mier, en slechts weinig kritiek, dan mag hij van mij weten dat hij thans veel kritiek krijgt, met name uit Limburg", zei Mastenbroek tijdens een vraaggesprek met de Omroep Limburg. Mastenbroek vindt het onaan vaardbaar dat de rijksdiensten die in Limburg worden gehuis vest zo zwaar worden afge slankt, dat ze volgens hem de valueren. Als de regering die diensten wil verzelfstandigen, dan moet zij wel met een goed plan komen en aangeven hoe dit moet gebeuren, stelt de Limburgse commissaris. Over de bezuinigingen in de sociale- en culturele sector - als gevolg van plannen van mi nister D'Ancona (WVC) en van staatssecretaris Ter Veld (soci ale zaken en werkgelegen heid) - had Mastenbroek evenmin een goed woord over. Dat gaat Limburg met één pennestreek duizenden banen kosten, waarschuwt hij. Met inbegrip van de afslanking bij het ABP en bij andere rijks diensten, verdwijnen volgens Mastenbroek naar schatting 7000 banen. „Dat is geen be leid meer. Ik ben diep veront waardigd. Bepaalde bewinds lieden trekken zich nergens meer iets van aan. Lubbers, let op je zaak en voer geen catego raal beleid", fulmineerde Mas tenbroek. De minister-presi dent moet zich volgens hem af vragen waarmee de regering bezig is. Op het punt van de werkgele genheid in Limburg zijn de Haaagse bewindslieden vol gens de commissaris van de koningin „verkouden". De ka nalen naar hun oren zijn ver stopt en wij zullen er wel voor zorgen dat die weer geopend worden. Hij kondigde aan Lub bers onmiddellijk te bellen, te schrijven en naar Den Haag te gaan. De voorzitter van de afdeling Limburg van de FNV, Wiel Friedrichs, steunt Masten broek is diens standpunten. Volgens de FNV-vertegen- woordiger is het hoog tijd dat het prövinciebestuur, samen met de sociale partners, één front maakt tegen het afbraak beleid van de regering Lub- bers-Kok. Friedrichs vroeg zich af wat de Limburgse volksvertegen woordigers in Den Haag eigen lijk doen. Hij noemde in dit verband speciaal de PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens uit Kerkrade en de vice-voorzitter van de CDA-fractie Wolters uit Venlo. DOOR BILL WATERSON AMSTERDAM - Tenenlezers, de oerschreeuwers en het me ditatief dansgezelschap Elfen- bank, ze waren er allemaal op de grote Onkruid Opleidingen en Gezondheidsbeurs. Het af gelopen weekend had alterna tief genezend Nederland de tenten opgeslagen in de RAI, om de zoekende patiënt het complete pakket van alterna tieve therapieën te presente ren. Afgemeten naar het aantal standhouders, er waren er 130, heeft de New Age beweging de wind in de zeilen. Gemeten naar het aantal bezoekers, on geveer 3500, hechten de mees te mensen meer geloof aan hun dokter dan aan de irisco- pist. Dat mag de pret echter niet drukken, want als er een ding is dat opvalt aan de New Age beweging dan is het wel het Positief Denken. Of het nu een standhouder betreft die al een uur geen mens bij zijn stand heeft gehad, of een be zoekster die vol interesse van de Rebirthing stand naar het Centrum voor Intuïtieve en Creatieve Ontwikkeling hob belt, iedereen blijft lachen. Er is zelfs een Stichting Fun, die een lachtherapie aanbiedt. .Alleen deelnemen met lege blaas", vertelt de folder er nog bij. Nannie Bax heeft een Trance Dans therapie in de aanbie ding. „Dansen brengt je in trance en zo ontdek je allerlei emotionele blokkades". Dat hebben ze van de oude india nen geleerd, zo meldt het aan meldingsformulier. Hoeveel een cursus kost, wil ze niet zeggen, maar voor honderd gulden mag iedereen een dag je komen dansen tot ze er bij blokkeren. Dan is een house party een heel wat goedkoper alternatief. Hoewel het aanbod op het eer ste gezicht overdonderend is, komt het uiteindelijk toch alle maal op hetzelfde neer, wester se psychologie met een sausje van oosterse mystiek. Iemand die vastloopt met zijn carrière moet dringend zijn aura laten herstellen, want zijn energie huishouding is danig ver stoord. En zo is er voor elke op lossing wel een kwaaltje te vin den. Althans, dat is de opvat ting van de Vereniging ter Be strijding van de Kwakzalverij die echter weinig gehoor vond in het hol van de leeuw.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3