Protestanten bundelen krachten Bisschoppen: geen aidstest Aidsramp nieuwe uitdaging kerk Geen nieuwe Poolse priesters voor aartsbisdom Utrecht GEESTELIJK LEVEN OPINIE Nog steeds twij fels over bijeenkomst in Budapest COMMENTAAR CeidoeGou/iant maandag 23 maart 1992 CNV-leerstoel christelijk sociaal denken UTRECHT - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) gaat een bijzondere leerstoel 'Christelijk Sociaal iDenken' instellen. De leerstoel wordt gevestigd aan de economische faculteit van de Vrije Universiteit te Amster dam. Het CNV is vooral geïnteresseerd in bestudering van de firaktische gevolgen van het christelijk sociaal denken voor de inrichting en de besturing van de samenleving, zegt beleidsmedewerker C. van de Berg. Het gaat dus niet qfri de ethische en filosofische aspecten, die overigens binnen de christelijke universiteit al voldoende aan bod komen. Het vakverbond speelde al langer met de gedachte van een bijzondere leerstoel. Door het Christelijk Sociaal Con gres, dat vorig jaar november in Doorn werd gehouden, is de zaak in een stroomversnelling gekomen, aldus Van de Berg. Hij hoopt dat de bijzonder hoogleraar aan het begin van het nieuwe studieseizoen kan aantreden. Er is meer licht dan door het raam kan worden gezien Russisch spreekwoord Moeder Teresa bidt op Italiaanse tv ROME - Moeder Teresa zal de komen de vier weken op werkdagen na het journaal op het tweede net van de Itali aanse publieke omroep RAI een gebed uitspreken. In de uitzendingen, die tweeënhalve minuut duren, zal de win nares van de Nobelprijs voor de vrede in 1979 haar gedachten laten gaan over onderwerpen als vreugde, ziekte, ge handicapt-zijn, het aanstaande moe derschap en het boerenleven. Volgens de rooms-katholieke krant 'Awenire' worden de gebedsteksten door de 81- jarige zuster zelf geschreven. De pro grammareeks is door de Noorse televi sie geproduceerd. Negenduizend deelnemers aan Stille Omgang in Amsterdam AMSTERDAM - Ongeveer negenduizend mensen hebben in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van Amsterdam meegedaan aan de Stille Omgang. Die schatting is afkomstig van de organisatie van de oorspronkelijk roomskatholieke bede vaarttocht, Het Gezelschap van de Stille Omgang. Als bijzonder heid geldt dat zaterdagmiddag vijftig mensen te voet vanuit Heerhugowaard naar Amsterdam zijn gelopen. In de voettocht door de binnenstad liepen ook roomskatholieke hoogwaardig heidsbekleders mee onder wie kardinaal Willebrands uit Rome, de bisschoppen monseigneur Bar van Rotterdam, monseigneur Bomers van Haarlem en monseigneur Castermans, de hulpbis schop van Roermond. De voettocht wordt sinds 1881 gehouden. Er wordt het Mirakel van Amsterdam mee herdacht dat plaatsvond in 1345. Een dood zieke man die de laatste sacramenten kreeg toegediend zou de hostie hebben uitgebraakt. Uit het braaksel dat in een haardvuur werd geworpen zou de hostie ongeschonden tevoorschijn zijn ge komen. GENEVE Bij nacht en ontij sloeg Martin Luther in 1517 zijn 95 stellingen aan de deur van de slot kerk in Wittenberg. Zijn daad luidde een nieuw Eu ropa in. Precies 475 jaar la ter komen 200 vertegen woordigers van prote stantse kerken uit Europa bijeen om zich op het re formatorische erfgoed te bezinnen. Opnieuw gaat het om de ver nieuwing van het continent en opnieuw om een nieuw protes tants zelfbewustzijn tegenover de Rooms-Katholieke en de Orthodoxe Kerken. De hervormden, gereformeer den, lutheranen, baptisten, waldenzen en doopsgezinden zullen vanaf morgen tot 30 maart in Budapest hun ver wantschap met Luther niet met pamfletten of graffiti op de burcht van Budapest willen bewijzen. Wel willen ze een so ciaal handvest voor een recht vaardig, vreedzaam en milieu bewust Europa opstellen. Ook hopen ze de zeer uiteenlopen de protestantse geluiden tot één machtige stem te kunnen verenigen. De Budapester bijeenkomst is niet tegen Rome, de ortho doxie of andere kerken ge richt, zo zegt het presidium, waarin Martin Kruse uit Duits land. Kalman Csiha uit Roe menië, Jan Szarek uit Polen en Heinrich Rusterholz uit Zwit serland zitting hebben. Vorig jaar was er op een voorberei dende bijeenkomst in Basel geen meerderheid te vinden voor een protestantse synode als tegenhanger van de Euro synode van rk bisschoppen, die in december is gehouden. Het gaat in Budapest vooral om versterking van het prote stantse geluid binnen de Euro pese oecumene. Verzwakking De aankondiging van de Buda pester bijeenkomst viel niet in goede aarde bij de Konferentie van Europese Kerken, die er een verzwakking van de eigen positie in ziet. Secretaris Jean Fischer van de KEK waar schuwde in dit verband voor een terugkeer naar het confes- sionalisme, waar vooral in Oost-Europa sprake van is. De protestantse minderheidsker ken voelen zich door de mach tige RK Kerk (Polen) of Ortho doxe Kerken (Rusland) danig in het nauw gedreven. De ineenstorting van het commu nisme bracht niet alleen gods dienstvrijheid maar hier en daar ook nieuwe allianties tus sen kerk en staat. Verder zijn de kleine kerken van mening dat hun stem te weinig wordt gehoord in de KEK, waartoe ook alle Ortho doxe Kerken behoren. Tenslot te hebben ook de rooms-katho- lieken en protestanten hun ei gen Europese verbanden, al dus de strijdbare praeses van de EKD in Rijnland, Peter Bei er. De protestanten willen voor alles voorkomen dat het thema Europa door de RK Kerk en de Orthodoxe Kerken wordt ge annexeerd. Fischer mist in de voorberei dende stukken echter het spe cifiek protestantse geluid. „Gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping dat hebben we in 1989 al ge hoord op de Europese confe rentie over het conciliair pro ces," die de KEK met de confe rentie van Europese bisschop pen had voorbereid. Als het in Budapest daarbij blijft, is het volgens hem een stap terug. Bovendien dreigen de protes tanten de gouden regel van de oecumene te overtreden: 'doe niet alleen, wat je ook met an deren kunt doen'. Vrijheid De protestanten antwoorden daarop met een woord van Lu ther: de vrijheid van een chris tenmens. Vrijheid betekent ook distantie ten opzichte van de staat en verplicht verder tot tolerantie ten opzichte van an- densdenkenden. De protestan ten willen geen nieuw 'christe lijk Europa' en ook geen her nieuwde band tussen kerk en staat. De Scandinavische lu theranen en de Engelse angli canen hebben over dat laatste punt een andere mening en reizen dan ook niet naar Buda pest. De protestanten willen in Bu dapest een aanzet geven tot 'solidariteit met de samenle ving'. Dat sluit aan bij het 475- jarige erfgoed. De Reformatie gaf de aanzet tot democratie, vrijheid van geweten en gods dienst en tot een herverdeling van de macht die toen in han den van een gecorrumpeerde kerkleiding berustte. De vijf Nederlandse afgevaar digden gaan met een zekere scepsis naar Budapest. „Mijn verwachtingen zijn niet al te hooggespannen," aldus ds. E. van Straaten, secretaris van de Doopsgezinde Broederschap. Velen zullen er eerst de kat uit de boom kijken, zo verwacht hij. 'Budapest' is een nog onbe kende structuur. De gereformeerde secretaris oecumene, dr. L.J. Koffeman, staat nog steeds gereserveerd tegenover de bijeenkomst. In eerste instantie was hij vorig jaar zelfs tegen. Budapest is een mislukking als er slechts structuur uitkomt. Dat is zonde voor de tijd en het geld. Dezelfde bezwaren heeft secre taris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken, die overi gens niet naar Budapest gaat. Er zijn genoeg oecumenische structuren. Verder staat hij „argwanend" tegenover prote stantse blokvorming, hoewel dit vanuit de positie van de Oosteuropese minderheids kerken wel weer te begrijpen is. „Ik hoop niet dat de bijeen komst in anti-papisme blijft steken." De Oosteuropese kerken zien naar de bijeenkomst uit, zo zegt praeses ds. G.H van de Graaf van de hervormde syno de, die zelf in Roemenië heeft gestudeerd. „Na veertig jaar in de woestijn zoeken zij partner schap." Tegelijkertijd waarschuwt hij tegen westerse arrogantie. De christenen hier kijken maar al te vaak neer op hun geloofsge noten uit de vroegere commu nistische landen. „Wat wij van de Oosteuropese christenen kunnen leren is dat zij een bewuste keuze voor de kerk en het christendom heb ben gemaakt. Verder is hun zwakte ook hun kracht. Zij za ten opgesloten binnen de mu ren van hun kerk, maar ze had den een groot Godsvertrou wen. De kerken in West-Euro pa zijn dan wel heel actief in de samenleving, maar dat houdt ook het gevaar in dat de gees telijke bron snel opdroogt," zo zegt Van de Graaf. De protestanten hebben in Bu dapest de kans inhoudelijke afspraken over de toekomst van Europa te maken, meent Koffeman. Pas als dat lukt, is Budapest een goede bijeen komst geweest. Die afspraken kunnen in september nader worden uitgewerkt op de alge mene vergadering van de Kon ferentie van Europese Kerken in Praag. „Europa verkeert in nood. Het evangelie zegt dat er een kracht is die vergeving en ver nieuwing kan bewerkstelli gen." Dat moet volgens Van de Grqaf het uitgangspunt van de besprekingen zijn. Van Straten hoopt dat de na druk op de verkondiging van het Woord en op het belang van de plaatselijke gemeente kenmerkend voor Budapest zal zijn. Als doopsgezinde voegt hij daaraan toe: de navol ging van Christus. Geloven houdt een verplichting voor het dagelijks leven in. Tenslot te hoopt hij dat in deze tijd waarin Europa opnieuw door oorlogsgeweld wordt opge schrikt, ook in Budapest het vredesgetuigenis zal klinken. UTRECHT - De Neder landse bisschoppen heb ben nog nooit over een aidstest voor toekomstige priesters gesproken. Dit zegt de woordvoerder van de Nederlandse RK Kerk desgevraagd op het be richt dat in Engeland en de Verenigde Staten ge bruikelijk zouden zijn. Elke bisschop kan besluiten een aidstest voor zijn toekom stige priesters in te stellen, maar „ik heb geen individuele bisschop zoiets horen zeggen", aldus de woordvoerder. Ook binnen de Konferentie Neder landse Religieuzen, de over koepelende organisatie van de Nederlandse religieuze ordes en congregaties, is nooit over de invoering van een aidstest voor nieuwe leden gesproken, aldus directeur drs. H.A.J. Krosse. Na het bericht vorige week in The Independent on Sunday hebben de rooms-katholieke bisschoppen van Engeland en Wales verklaard niet van plan te zijn een aidstest verplicht te stellen voor kandidaten voor 'de priesteropleiding. The In dependent had bericht dat twee mannen geen priestero pleiding mochten volgen, na dat zij hadden geweigerd een aidstest te ondergaan. Volgens de woordvoerder van de Engel se bisschoppen moeten alle toekomstige priesterstuden ten een medisch onderzoek ondergaan, voordat zij tot het seminarie worden' toegelaten. Maar geen van de seminaries heeft een aidstest verplicht ge steld. Wel blijkt dat in andere delen van de wereld toekomstige priesters en religieuzen zo'n test moeten ondergaan. Zo blijkt uit vertrouwelijke docu menten dat een moeder-over ste van een congregatie in Afri ka nieuwe zusters aan een aid stest onderwierp zonder hun dat mee te delen. Als de zus ters besmet bleken met het HIV-virus zond de moeder overste hen weg onder het mom dat zij geen roeping had den. Het Vaticaan heeft in een reactie op het bericht in The Independent on Sunday laten weten dat elke bisschop tot het instellen van een verplichte aidstest kan besluiten, als hij dat opportuun vindt. Ook zou het Vaticaan van bisschoppen in ontwikkelingslanden eisen dat hun priesters een aidstest ondergaan voordat zij gaan studeren aan een van de pau selijke universiteiten in Rome. Discussie tussen voor- en tegenstanders van Demonstratie tegen Hollanddorp Israël ROTTERDAM In een grim mige sfeer hebben ongeveer vijftig actievoerders zaterdag voor de ingang van de Doelen in Rotterdam enkele uren ge demonstreerd tegen de bouw van het Hollanddorp op bezet gebied bij Jeruzalem. De actie voerders richtten zich met pamfletten en spandoeken tot de drieduizend deelnemers aan de familiedag van Christe nen voor Israël. De demonstra tie was georganiseerd door de actiegroep „Stop de Israëli sche nederzettingen in Palesti na. Boycot Israël". Even kwam het tot schermutselingen tus sen actievoerders en politie. Vlak voor aanvang van de fa miliedag die om 11.00 uur be gon, kreeg de Rotterdamse po litie een bommelding binnen van een actiegroep die zich „Comité Palestina Libre" noemde. Notitie zending over aidsramp Bidden om regen Tientallen Portugezen hebben gisteren een gebedstocht om regen gelopen door een door droogte geteisterd gebied. In geen vijftig jaar is het zo droog geweest in het zuiden van Portugal. De tocht van der tig kilometer ging van Evora naar Viana do Alentejo. FOTO: EPA OEGSTGEEST - De ker ken kunnen een belang rijke rol spelen in de voor koming en bestrijding van de gevreesde ziekte aids. De aids-epidemie bete kent een enorme uitda ging die lang niet eenvou dig is. Er zijn diaconale mogelijkhe den als pastorale zorg, raad, opvang en begeleiding. De uit daging is ook om opnieuw in houd te geven aan het begrip 'healing community' (letterlijk 'helende gemeente'). Dit staat te lezen in een con cept-beleidsnotitie van het Me disch Coördinatie-Secretariaat van protestantse zendingsor ganisaties in Oegstgeest. Au teur is de arts P. F. C. van der Hoeven. De notitie schetst een somber beeld van de ontwikkeling van de 'ramp van wereldwijde om vang' die aids heet. „Ook de kerken in Nederland zien zich gesteld voor de klemmende vragen en de nood die dit alles oproept". Behalve door materiële hulp te verlenen kunnen dé kerken zich 'meer inhoudelijk' met het vraagstuk bezighouden, bij voorbeeld door studiebijeen komsten en publikaties die be trekking hebben op theologi sche en ethische vragen, en tenslotte op maatschappelijk piveau. „In solidariteit met partnerkerken en organisaties overzee is het onze verant woordelijkheid hen voluit te steunen in hun strijd tegen deze ingrijpende epidemie", aldus de notitie. Probleem Aids is een ontwikkelingspro bleem, omdat steeds meer de armen, de ontwrichten en ont heemden in de samenleving slachtoffer worden. Geschat wordt dat tegen het jaar 2000 over de* hele wereld 40 miljoen mensen besmet zul len zijn. Het overgrote deel van de besmetten zal op termijn overlijden. Tien miljoen zullen de ziekte in de komende tien jaar krijgen. In enkele landen is aids al de belangrijkste doodsoorzaak. Volgens de notitie is het moei lijk om werkelijk zicht te krij gen op de omvang en uitwer king van deze 'pest van de twintigste eeuw'. Opgemerkt wordt dat er in Nederland een tanende belangstelling voor is. De kans op besmetting wordt steeds meer bepaald door ar moede en onderontwikkeling. De ziekte verspreidt zich door seksueel contact, besmette bloedtransfusies en injectie naalden of van moeder op kind. Afrika ligt zo'n vier a vijf jaar voor op Azië en Latijns Ameri ka. Dat heeft te maken met de sociaal-economische situatie. Andere factoren zijn de ont waarding van tradities en het normbesef onder met name de jeugd. In sommige groepen .prostituées in grote steden als Nairobi en Lusaka is het per centage dat seropositief is (men is dan besmet zonder nog ziek te zijn) 60 tot 80. Om financiële redenen komen vrouwen en meisjes gemakke lijk tot seksuele relaties, met alle gevolgen van dien. Zo'n 250 miljoen mensen krijgen elk jaar een seksueel over draagbare aandoening. Het ri- UTRECHT Om het priester tekort op te vangen zullen er voorlopig geen nieuwe pries ters uit Polen in het aartsbis dom Utrecht gaan werken. De reden daarvoor is geen princi piële, maar een praktische: de Poolse rooms-katholieke kerk heeft er geen beschikbaar. Driekwart jaar geleden heeft kardinaal Simonis in een brief de bisschop van Opole ver zocht om nog drie tot vijf nieu we Poolse priesters. Maar tot op heden heeft hij daarop nog geen antwoord van zijn ambt genoot ontvangen. Er werken reeds drie Poolse priesters uit Opole in het aartsbisdom: J. Skiba in Denekamp, J. Wietr- zniok in Gendringen en J. Fra- nik in Lemelerveld. Kardinaal Simonis maakte dat bekend op een persconferentie in Utrecht ter gelegenheid van het herderlijke schrijven 'In Christus naam'. Deze brief van de Nederlandse bisschoppen over het gewijde ambt en de sacramentenbediening, die komende woensdag zal ver schijnen, is bedoeld om de ge loofsgemeenschap op 'koers te houden' in de discussies over de plaats van vrijwilligers, pas torale werkers en priesters in de kerk. „Het wordt steeds moeilijker om priesters uit Polen te krij gen", aldus de kardinaal, „om dat de bisdommen aldaar sa menwerkingsverbanden zijn aangegaan met bisdommen el ders in de wereld. De Poolse priesters zijn al reeds 'ver kocht'. Er zijn veel minder priesters in het buitenland aanwezig dan zo op het eerste gezicht lijkt." Simonis voegde er aan toe bij de reeds in het aartsbisdom Utrecht werkza me Poolse priesters het pro bleem van de cultuurverschil len tussen de r.k. Kerk in Ne derland en in Polen „ernstig" onderschat te hebben, en nog veel „scherper" het taalpro bleem, Hoezeer de Nederlandse bis schoppen verdeeld zijn over zo'n aanpak om buitenlandse priesters naar Nederland te ha len, bleek gisteren ook op de persconferentie. Mgr. Ernst, bisschop van Breda, nam on middellijk na de kardinaal het woord en verklaarde dat in die richting geen oplossing voor het priestertekort gezocht moet worden. „We zullen een appèl moeten doen op de Ne derlandse katholieke geloofs gemeenschap zelf. Die is er zelf verantwoordelijk voor om een klimaat te scheppen dat er meer roepingen komen." Opheldering MET de aankomst van een nieuw onderzoeksteam in B dad dat de resterende Iraakse Scud-raketten moet ven gen, kan hopelijk voorgoed een einde worden gemaakt het treiterende kat- en muisspel dat Saddam Husayn i wekenlang met de Verenigde Naties speelt. Veel te lai heeft de internationale gemeenschap geduld dat Saddai resoluties van de Veiligheidsraad negeerde en belangrijk formatie over zijn wapenarsenaal achterhield, zodat he vaar op een nieuwe crisis in de Golf helaas weer erg reê geworden. HET is intussen al een jaar geleden dat de Veiligheids over de resoluties stemde die Irak verplichten onder int< tionale inspectie al zijn massavernietigingswapens te ve tigen. Het uitvoeren van die resoluties was de belangrij voorwaarde voor de terugkeer van Irak in de gemeens van 'beschaafde naties' en het opheffen van de wereldv sancties. Dat Saddam zich een jaar later echter nog st niet heeft geplooid, is het zoveelste bewijs dat hij gewoon bereid is de internationale gedragscode te respecteren. Ondanks zijn striemende militaire nederlaag heeft dam nooit de twee verwezenlijkingen van zijn gigantiscl wapeningsprogramma uit handen willen geven: zijn bal sche raketten en zijn programma's voor het maken van kernbom. Alle internationale experts zijn het er intu over eens dat Saddam bij het uitbreken van de Golfoorl januari vorig jaar op minder dan twee jaar van de prodi van een kernwapen stond. Ook de na augustus 1990 ing( de blokkade tegen Irak had de aanvoer van nieuwe ond len niet kunnen onderbreken. Saddam heeft nooit de opgegeven dat hij ooit nog eens over kernwapens zoi schikken om zijn ambities waar te maken. Daarom blij alles op alles zetten om te verhinderen dat de Verenigd* ties ooit de werkelijke omvang van zijn nucleaire capa zouden kennen. - Niemand heeft enige garantie dat Saddam dit keer we ledige opheldering zal geven. Keer op keer al heeft hij n werking met de Veiligheidsraad beloofd om dan telkens te pogen alle maatregelen te omzeilen. Om te verhinc dat hij nog een uitweg vindt, moet de internationale gen schap de druk op zijn regime onverminderd voortzetten Saddams jongste toegeving volgt na Amerikaanse bewegingen in de Arabische Zee en waarschuwingen! Amerikaanse en Britse regeringszijde dat zij een nieuw litaire operatie niet uitsluiten. Liever dan te testen hd Amerikanen en Britten werkelijk willen gaan, verkiest dad dus in te binden. Dat bewijst hoezeer Saddam een i nationale actie vreest, maar anderzijds is het de weifetf houding van de geallieerden de afgelopen maanden dij hem mogelijk heeft gemaakt zijn provocaties voort te zl Saddam voelde dat hij ver kon gaan omdat de VeiligH raad, en dan vooral Amerika, zijn dreigementen geen vel kracht bijzet. r DlE aanslepende controverse rond de Iraakse wapens j veel kostbare tijd verloren doen gaan die gebruikt moeten worden voor het oplossen van de noden van de If se burgerbevolking de enige verliezers van de oorlog? grootscheeps hulpprogramma is voor hen dringend r| Helaas zal er voor hen geen echte vrede zijn, zolang Sal zijn duistere schaduw kan blijven werpen over heel df reld. a SPERWER St. Natuur- en Vogelwacht sico op aids wordt daardoor vergroot. Het leven in Afrika raakt door aids ontwricht. Het aantal ar beidskrachten voor de agrari sche sector zal naar schatting met een kwart verminderen. Anderhalf keer zoveel vrou wen als mannen zijn geïnfec teerd. Van de seropositieve zwangere vrouwen krijgt 30 tot 40 procent een geïnfecteerde baby. Meestal overlijdt deze vóór de tweede verjaardag. In de curatieve gezondheidszorg is aids een alles overheersend probleem geworden. De epide mie doet tientallen jaren van ontwikkeling teniet. Daarom is armoedebestrijding een vorm van aidspreventie. Voorlichting aan de bevolking is een eerste vereiste. Het be nadrukken van monogamie dan wel trouw aan één partner werkt niet. Het gebruik van condooms bij het seksueel ver keer is een van de weinige con crete middelen die voorhan den zijn en als preventieve maatregel van zeer grote bete kenis. rj* Celdöc Souimit Uitgave Kantoor Telefoon: Postadres Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34. Leiden 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, .2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G- J. Onvlee (chef-redac F. Buurman, K. van Kesteren, R Kleijn, drs R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pietersl M. Roso. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel: 070 - 3190 815) I/ A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A van HolsteL E. Huisman, H Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K Ver^ Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator)t B. Jansma, H. Piét L Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. I Foto (tel 070 - 3190 838). M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel 070 - 3190 831) Ch Bels (chef), A J Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H. Sch Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819) T. Kors. pa De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied;f - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, f dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Neder*- Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K Sta M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R ir (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman. D van Rietschoten en K. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J. van den Bergh L (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm f (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Korf I (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. VoO™ (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van V| (Belgrado), F Wijnands (Bonn). J. Wijnen (Brussel) E De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve ve(T- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalst*» M deCocq n 08.30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr var 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902p Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2