ilC weer winnaar eningsklassieker Ypenburg pakt zijn schoonspringtitel Succesvol duo op Duindigt Ngugi en Jennings beste veldlopers SPORT 17 Cricketers Engeland gelukkig in finale Blomdahl superieur 1 Ni| mg naar achtste toernooiwinst 4k>e Gourant MAANDAG 23 MAART 1992 %her Khan kijkt al naar British Open EN - Jansher Khan heeft gisteren ook het puits squashkampioenschap op zijn naam ht. De 22-jarige Pakistaan, aanvoerder van feldranglijst, versloeg in de eindstrijd de als ieplaatste Australiër Rodney Martin in vier 15-5 12-15 15-2 15-13. Het was al de derde envolgende GP-toernooizege van Khan dit i. Jansher is ook de grote favoriet voor de Open, volgende maand. Zijn befaamde i naamgenoot Jahanghir Khan, die de die egeerde titel de afgelopen tien jaar verover- Ireekt wegens een blessure. „Ik heb nu twee He tijd om keihard te trainen voor de British k heb tot nu toe zes keer meegedaan, maar nooit tevreden geweest over mijn presta- fmenteel heb ik echter meer zelfvertrouwen De British Open winnen, is één van mijn t wensen". SYDNEY/AUCKLAND Op omstreden en onbevredigende wij ze heeft het Engelse cricketteam zich gisteren in Sydney ge plaatst voor de finale van het toernooi om de wereldtitel. In de slotfase van de zinderende wedstrijd tegen Zuid-Afrika kregen de Britten de hulp van de weergoden. Regenval reduceerde de reële Zuidafrikaanse winstkansen op basis van het reglement tot nul. Het fortuinlijke Engeland treedt woensdag in Melbourne in de finale aan tegen Pakistan, dat za terdag in Auckland het favoriete Nieuw-Zeeland knap versloeg. De succesvolle jacht van Zuid-Afrika op het Engelse totaal van 252 werd dertien ballen voor het einde bij een score van 231 wreed verstoord. De scheidsrechters staakten het duel wegens overvloedige regenval. Nadat de bui was overgedreven en het be ruchte regenreglement was toegepast, bleek Zuid-Afrika kans loos. Het totaal van Engeland werd teruggebracht tot 251, de wedstrijd werd ingekort tot nog slechts één bal. Met een simpele run eindigde de thriller in een anti-climax. Rafferty uit dal VILAMOURA - Ronan Rafferty is met de overwinning in het Portu gees Open definitief uit het dal ge klommen, waar hij vorig jaar in was gezakt. In Vilamoura bekroon de de Noordierse golfer een voor treffelijke serie met een overwin ning. In zes toernooien dit jaar ein digde Rafferty negende en eerste in Australië alsmede tweede in Thailand, Dubai en Hong Kong. In het Portugees Open, dat zonder de Europese sterren Faldo, Woosnam, Olazabal, Ballesteros en Langer (allen naar Amerika) passeerde Rafferty op de laatste dag de Zweed Anders Forsbrand. Hij had nochtans een birdieputt van tien meter op de laatste hole nodig om ongedeeld eerste te blijven. BACKNANG - Torbjörn Blomdahl heeft het BW A-Grand Prix-toernooi driebanden in Backnang (Dui) met overmacht gewonnen. De Zweedse wereldkampioen versloeg in de fi nale de Italiaan Marco Zanetti met 3-0. Blomdahl speelde een fantas tisch gemiddelde van 2,368. In vier wedstrijden verloor de drie- bander uit Helsingborg slechts twee sets. Eentje in de kwartfinales tegen Kobayashi, de andere in de halve eindstrijd tegen diens land genoot Comori. Ook in de achtste fi nales behaalde hij een moyenne van meer dan twee caramboles per beurt: 2,250 tegen Jungfleisch. Blomdahl pakte door zijn overwin ning 36 punten voor de wereldrang lijst, waarop hij een voorsprong van 79 punten (311 om 232) heeft op Raymond Ceulemans. De Belg be haalde geen punten, omdat hij in de eerste ronde van het hoofdtoernooi werd uitgeschakeld door landge noot Dielis. Van de drie Nederlanders bij de laatste zestien kwam Dick Jaspers het verst. De Willebrorder won van de Mexicaan Paniagua, maar ging in de kwartfinales kansloos met 0-3 onderuit tegen Zanetti. Louis Ha- vermans en Henk Habraken. via de kwalificaties doorgedrongen tot de achtste finales, verloren daarin res pectievelijk van Sang Lee en Como- Bruil buiten badmintonfinale PARIJS - Chris Bruil is er niet in geslaagd de finale van de Open Franse badminton kampioenschappen te berei ken. De Noordhollander ver loor gisteren in de halve eind strijd van de Indonesiër Bam- bang Suprianto. Bruil ging in twee games ten onder: 9-15 11- 15. Bij de vrouwen werd Astrid van der Knaap in de kwartfina les uitgeschakeld. In het vrou- wendubbelspel verloren Moni que Hoogland en haar Zweed se partner Ann Sandersson in de halve finales van Australi sche koppel Cator/Lao in drie games: 15-2 5-15 3-15. IRDAM Voor het 3s«achtereenvolgende de acht van RIC ir geworden van de en Vierkamp, de ;sklassieker van tseizoen. c»ier afstanden (achter- osipns de 2500,250,750 en "£^ter) wisten de Amster- Fu'«ts de korte sprint magi- 5 j-irend te winnen. Op de ^afstanden moesten ze •Mnjel weinig terrein prijs- «f°(|nks, samen met Henk 2 (olie regerend wereld- in de dubbeltwee en 400.man van de Okeanos- aikerjg ajs z0 vaak de grote ,rmerf van de vierkamp. \quaidagse 2500 meter was 58,8(ielijk maar de direct edsirolgende sprint verliep ®7°°5us. Een grote oranje op (al die deel uitmaakte «eneanmarkering maakte joniigtijdig einde aan de oifiinjisen van Rienks tman Miseree kon het F lange schip daarna r in bedwang houden, ?t zwalkend over de Okeanos revancheerde zich zondagochtend knap met een uitstekende 750 meter, de 5000 meter werd echter te afwach tend begonnen. Pas op de laat ste kilometer kwam het schip op gang. Rienks was daarna ziedend. „Als we over een week op de Head of the River ook zo tam van start gaan hoe ven we niet eens aan de start te verschijnen", schuimbekte hij in de richting van coach Hans Peter Verhoef. Zijn partner Zwolle bleef rustiger onder alle tegenslag. „Voor ons is het niet zo erg om ook eens te ver liezen. Als we ons nu de hele winter suf hadden getraind in de acht zou ik er echt de pest in hebben". Beter dan bij Okeanos was de stemming bij het ook verlie zende Nereus. Met name op de beide lange afstanden was de door de bronzen WK-roeiers Rutger Arisz en Hans Kelder man voorgeslagen ploeg uit stekend op dreef geweest. In een relatief laag tempo en zeer massieve halen, werden de overige ploegen murw ge beukt. Alleen een Duitse selec- tieploeg kon de Amsterdamse studenten goed volgen. Nereus heeft daarom goede hoop op de zege in de acht kilo meter lange Head die volgende week op hetzelfde Amstel-wa- ter betwist wordt. Dollen Pim Vos, die dit seizoen in de ongestuurde twee gaat varen met RIC-voorman Mare Emke, vond dat met name de 5000 meter vlekkeloos was verlo pen. „Mare en ik dollen elkaar op de training regelmatig over de uitslag van deze achten- competities. Hij wint nu, maar reken maar dat ze het volgen de week in hun broek doeri voor ons". In het clubgebouw van de win naars bleek niets van die onze kerheid. Met de champagne in aanslag deed Emke zijn ver haal. „Op de vijf kilometer hebben we controlerend geva ren en zaten we erg dicht bij Nereus. Toch moet het bij ons technisch nog beter kunnen gaan. Wat geölieder. Nu leek het nog meer op werkroeien". Alleen over het sturen maakte men zich bij RIC nog enige zorgen. Pankie Achterberg, de onvolprezen stuurspecialist, haakte deze winter af wegens overgewicht. Het pas 14-jarige De acht van RIC op weg naar de overwinning. talent Kees Sudovski volgde Met wat extra instructies en hem op, maar miste nog de een paar ingelaste trainingen scherpte van de oude meester, moet RIC deze week de laatste „Ik deed het op de sprintafs- vlekjes nog weg kunnen poet- tanden goed, maar deze acht sen. Die rol is het ritmewonder gaat zo snel door de bochten, Emke op het lijf geschreven, dat ik nog moeite had om tijdig Hij kan als geen ander zijn er in te sturen." varen ploeg opzwepen. Frank Termeulen, met 35 len tes de nestor uit de winnende ploeg, ziet de toekomst op de lange termijn wel met zorg te gemoet. „De gemiddelde leef tijd van onze ploeg nadert de dertig. Zelf kom ik door mijn drukke baan nog maar aan vijf of zes trainingen per week toe. Voor een aantal anderen in de boot geldt hetzelfde. Ik ben echt benieuwd hoe lang we dit voi kunnen houden". FOTO ANP dan bij de mannen. In de ach ten won het degelijke Okeanos met onder meer de internatio nals Harriët van Ettekoven en Rita de Jong. De strijd in de dubbelvieren was een prooi voor Orca. 1ISCAYNE - Mi- hang heeft het ten- iiooi van Key Bis- Dp zijn naam ge- De 20-jarige Ame- die als zesde was ft, versloeg in de van het 'vijfde' [lamtoernooi, zoals ëstigieuze evene- bk wel wordt aan- de ongeplaatste jn Alberto Mancini 7-5. ie achtste toernooize- loopbaan van Chang, •89 open Frans kam- rd en toen zijn hoog- lering op de wereld- bereikte: vijfde, je in 1988 professional fiadert die positie na jatie van Key Biscay- (ardig. Eerder dit jaar "j)k al in San Francisco n Wells. Chang ging i looi in Florida in als I van de wereld en [noedelijk twee plaat- 'e finales had Chang •mandgenoot Jim Cou- V^mrien; Mancini. die ^lspccialist te boek x^yör het laatste jaar wat Setelheid raakte, ver- iwitser Jakob Hlasek. j;en waarop Jim Cou- e op de computerlijst hem als zand door rs geglipt. Een wagon- lerviews, gesprekken f elijke deals van 's .tot 's avond, opdra- de één of andere Pat zijn de zaken, die zijn abdicatie: 2-6 4- alve finales van Key tegen Michael Chang prinnert. Tennis nau welijks. „Het was of iedereen een stukje van mij wilde heb ben. Soms was het leuk; soms wilde ik maken dat ik weg kwam". Stefan Edberg nam in Key Bis cay ne zijn plaats in de zon weer in. De Zweed ging welis waar twee ronden voor Courier tenonder tegen de onbekende qualifier Robbie Weiss (VSt), maar het feit dat Courier als ti telhouder meer punten te ver dedigen had, werkte in het na deel van de Amerikaan. Courier: „Verliezen doet uiter aard pijn. Maar zoals ik speel de, had ik er vroeger al moeten uitvliegen. Het verbaasde me dat ik een paar ronden door kwam". Rustig en ogenschijnlijk zon der emoties deed de rossige tennisprof na zijn nederlaag verslag van die zes hektische weken. Met het bereiken van de finale van San Fransisco (waarin hij eveneens in Chang zijn meerdere moest erken nen) werd hij veertien dagen na zijn zege bij de open Austra lische kampioenschappen op 10 februari de nummer één van de wereld. „Het was een geweldige ervaring. Maar ik was te onervaren om daar ver standig mee om te kunnen gaan. Een tweede keer zou ik het heel anders aanpakken", aldus de 21-jarige prof. Sinds die overwinning in de fi nale van Melbourne op Edberg zwaaide Courier ononderbro ken het racket en begon daar bij steeds slechter te spelen. Op de nederlaag in de eind strijd van San Fransisco volg de verlies in de eindstrijd van Brussel. In Stuttgart lag hij er in de kwartfinales tegen Goran Ivanisevic al uit en in Indian Wells was de achtste finale het AMERSFOORT - Klaas jan Ypenburg is in het Amersfoortse Sportfond- senbad met grote over macht Nederlands kam pioen torenspringen ge worden. Bij de vrouwen ging die schoonspringtitel naar Femke Hermens. Ypenburg, lid van het Eindho- vense PSV, had alleen van Mare Faber enige concurrentie te duchten. De tiende en laat ste sprong van Faber mislukte echter, waardoor de voor sprong van ruim veertig pun ten de veertienjarige Eindho- venaar niet meer in gevaar kwam. „Ik voeld^na mijn eer ste sprongen dat ik een goede dag had. Ik had twee sprongen met een hoge moeilijkheids graad aan mijn programma toegevoegd", vertelde Ypen burg. „Ik had niet gedacht dat ik kampioen zou worden. Ik ben eerder tweede en derde ge weest, maar nog nooit eerste." Ypenburg heeft nog geen keu ze gemaakt tussen de toren en de plank. „Maar ik ben op de toren beter", aldus de havo- scholier, die voor zijn trainin gen is aangewezen op zijn club PSV. Voor Hermens was het eveneens de eerste keer dat ze bij de vrouwen, die acht spron gen afwerkten, Nederlands kampioen werd. De zestienja rige mavo-scholiere moest vo rig jaar nog Hanneke Faber voor zich dulden. Faber deed in Amersfoort niet mee. Voor de Wijchense kwam de titel als een verrassing. „Ik heb alleen de laatste maand op de toren getraind. De competitie was vandaag sterk. Daarom had ik een paar moeilijke sprongen aan mijn programma toege voegd". Hermens, lid van het Amster damse De Dolfijn, geeft de voorkeur aan de plank. „Ik ben op dat onderdeel ook beter", vertelde de ambitieuze spring- ster, die in Papendal op de sportschool zit. „Soms ben ik meer tijd kwijt met reizen dan met springen. Naast mijn trai ningen op Papendal, spring ik in Amsterdam en Amersfoort. Mentaal vraagt dat veel van me, maar ik hoop ooit eens naar de Olympische Spelen of de Wereldkampioenschappen te gaan". eindpunt. „Misschien stond mijn hoofd niet meer naar tennis", veron derstelde Courier. „Ik had dringend behoefte aan rust". Hij merkte het nog het meest bij het slapengaan. Vroeger nam hij dan in gedachten zijn slagenrepertoire door; nu dwarrelden business-deals door zijn hoofd. Het Amerikaanse publiek had weinig belangstelling voor de problemen waarmee Courier worstelde. Men hoorde alleen de soms wat bitse, vijandige toon in zijn stem. En men koos partij voor zijn opponenten: eerst voor de Fransman Thier ry Champion, dan voor Andres Gomez uit Ecuador, later zelfs voor Carl-Uwe Steeb en Diego Nargiso. Het leek wel of men ervan uitging, dat Courier niet zou kunnen verliezen. Toen het toch gebeurde, was dat een schok. Maar niet voor Courier zelf: „Ik weet dat de Amerika nen van showtypes houden. Maar mij krijgen ze niet zo gek". Te sterk Arantxa Sanchez-Vicario was door de organisatoren van het tennistoernooi van Key Bis cay ne, onder wie de Neder landse schoonspringster Daphne Jongejans, in de halve eindstrijd verwacht. Zaterdag kreeg de Spaanse, momenteel nummer vijf van de wereld, echter de hoofdprijs overhan digd, een cheque van ongeveer 220.000 gulden. In de finale bleek ze namelijk ook te sterk voor de als derde geplaatste Gabriela Sabatini, die het met het afscheidslied „Don't cry for me Argentina" en ruim een ton moest doen. WASSENAAR - De Haagse Lorna van Nieuwenhuizen deelt sinds drie jaar haar leven met de voormalig Parijzenaar Bouhalem Hadjeb. Hun geza- melijke passie is rensport. Lor na is al lange tijd op Duindigt actief als amatrice. De Marok kaan Hadjeb draait niet zonder succes mee in het professione le circuit. Op een gezellig Duindigt, waar het publiek tussen de koersen door een aantal oude cracks (onder meer Alexander S en oud Derby-winnaar Ymond Boekelte) terugzag in een uit gebreide hengstenshow, kwa men beide in actie. Bouhalem Hadjed zag vanaf de tribune hoe zijn vriendin in de zeven de koers de vijfjarige hengst Let's Be Great naar de zege leidde. „Een uitstekend ren paard", was het enige wat Lor na over de door John Smith ge trainde hengst kon vertellen. Korte tijd later kon de 27-jarige Haagse haar vriend feliciteren. Bouhalem Hadjeb boekte na melijk een bekeken ritzege met de Arabische volbloed- hengst Nefoed, die in een spannende ontknoping de fa voriet Agar's Macho terug wees. „Het rijden met Arabie ren is veel relaxter als het stu ren van een doorgaans fellere Engelse volbloed", reageerde de 24-jarige Jockey. De andere ren werd volgens verwachting gedomineerd door Bella Raaphorst met kampioenjockey Adrie de Vries. De driejarige Bella Raaphorst moet volgens haar eigenaren dit jaar ook in de hooggedoteerde klassiekers een woordje kunnen meespre ken. Op de drafbaan viel vooral de Supertriowinst van Excellent Fox op. De door de Westlander Gerard van Eykelenborg gere den hengst bleek in een span nende ontknoping over de meeste reserves te beschikken en dat leverde Van Eykelen borg een zege op de voor hem befaamde wijze op: met het be kende neusje. Van Eykelen borg, naast Duindigtspecialist befaamd als finishrijder vertel de dat door een verandering in het hoofdstel zijn pupil veel beter te regelen is. „Lucht heeft hij voldoende en nu hij beter te regelen is verwacht ik vooral over langere afstanden het een en ander van hem", zei de trainer opgewekt. KOERSEN DEN HAAG - Onze tips voor de koersen van Alkmaar (van avond aanvang 18.00 uur) en Wolvega (morgen, aanvang 18.45 uur) luiden: le koers: 1. Elvira King, 2 Falco Oostland,3. Firstborn D (2-12-9). 2e koers: 1 Gabrielle V, 2. Goos Bui tenzorg, 3. Expo (3-2-10). 3e koers: 1 Fulmar Melon, 2. Enne- maric Little, 3. Fiona Bayka (8-3-5). 4e koers: 1 Firstborn Axkit, 2. Called to Gain, 3. Epsilon Dakota (4-5-7). 5e koers: 1. Earldevil Belwin, 2. Fire Buitenzorg, 3. Flag Waver (5-9-6). 6e koers: 1 Fellow, 2. Good Service, 3. Icetrain (10-6-5). 7e koers: 1. Foreman Express. 2. Ego Rapido.3. CasimirN( 1-4-2). 8e koers: 1 Excellent Fox, 2. Den du Bois, 3. Commercie (6-7-5). 9e koers: 1 Golddream S. 2. Goofy Boshoeve. 3. Green Spirit (6-3-7). 10e koers: 1La Spezia; 2. Enzo Ferra- De Amerikaanse Pat Jennings werd voor de derde achtereenvotjon- de keer wereldkampioene veldlopen. FOTO. AP ri,3. Elaine Hanover (3-6-1). Alkmaar le koers: 1 Day de Bloomerd, 2. Fly- tron Ashton. 3. Gamine Des Amis (10- 2e koers: 1 Gulliver. 2. Guess Who. 3. Gallant Duke (3-8-10). 3e koers: 1 Glad To See You. 2. Gin ger Express. 3. Galloway Power (4-5- 6). 4e koers: 1 Eland Van Prubo, 2. Ex clusive Victrix, 3. Duke Baker (5-7-8). 5e koers: 1. Estrella Star, 2. Early Bird, 3. Devoted Love (3-4-6). 6e koers: 1. Fort Hazelaar, 2. Frau Thomas, 3. EjaCnosse (10-4-2) 7e koers: 1 Expo Buitenzorg. 2 Blin ker Brogan, 3. Gribi Vitesse (4-10-2). 8e koers: 1 Desperado. 2. Drieske M. 3. Elisa Tornado (4-8-9). 9e koers: 1Cronic Way, 2. Colorado Pitt. 3. Comrade (8-9-7) 10e koers: 1Arizona Guapa. 2 Chan- na Hanover, 3. Carllewis Juweel (6-2- 5). BOSTON - Bij de strijd om de wereldtitels veldloop in een winters Boston kwamen de ti tels bij de vrouwen en mannen in vertrouwde handen. De Amerikaanse Lynn Jennings werd voor de derde achtereen volgende maal wereldkam pioene. De Kenyaan John Ngu gi, winnaar Van de 5000 meter bij de Olympische Spelen van Seoul, behaalde zijn vijfde kampioenschap veldloop. Van 1986 tot en met 1989 behaalde hij de titel vier maal op rij, waarna hij in 1990 en 1991 werd afgelost door de Marok kaan Khalid Skah. Ngugi liep een solo van bijna 8000 meter over de besneeuw de heuvels van Franklin Park. Hij nam na vier kilometer de leiding on werd daarna niet meer bedreigd. Regerend we reldkampioen Khalid Skah werd vierde. Bij de vrouwen zette de Ameri kaanse Lynn Jennings zich on middellijk na de start op kop. De Kenyaanse en Etiopische concurrentes bleken halverwe ge de race niet meer in staat te volgen. Christien Toonstra le verde de beste Nederlandse prestatie in Boston. De Am sterdamse, die begin deze maand als achtste eindigde bij de nationale titelstrijd in Utrecht, eindigde bij de vrou wen als 26e. Wilma van Onna, die kort achter haar eindigde, was minder tevreden. Marjan Freriks had het ook zwaar. Ze verloor een lens en had in de laatste ronde last van duizelin gen. Peter Blangé dichtbij finales P^tMA - Peter Blangé is met Parma dichtbij de finale van de play-offs om het Italiaanse vol leybalkampioenschap. De club won zondag de derde wedstrijd in de „best of five"-serie tegen Milaan met 3-1. De stand is nu 2-1 in het voordeel van Parma. De wedstrijd, die rechtstreeks op de televisie was, was met 7.000 toeschouwers uitver kocht. In Milaan keken vrijdag 10.000 mensen. Als spelverde ler Blangé de finale haalt, acht hij het onwaarschijnlijk dat hij de stage van de nationale ploeg naar Japan kan meemaken. De selectie onder leiding van bondscoach Arie Selinger ver trekt 3 april, de play-offs duren tot uiterlijk 5 april. „Ik zal toch minimaal een week nodig heb ben om bij te komen. Ik loop bijna op mijn tandvlees. De wedstrijden in de play-offs du ren allemaal meer dan twee uur, het zijn geen snelle drie nulletjes. Eens gaat het licht uit". SPORTWERELD Waterpolo - Met ingang van het nieuwe seizoen wordt het mannen waterpoloteam van VZC Veenendaal getraind door Harm Drenth. De ex-interna tional volgt Ton Aalmoes op. Drenth, in het verleden speler en trainer van VZC, werkt mo menteel bij het Utrechtse UZSC. Schansspringen - De zestien jarige schansspringer Toni Nieminen, in Albertville goed voor twee gouden medailles tijdens de Olympische Spelen, heeft in zijn geboorteland de wereldtitel bij de junioren ver overd. De jonge Fin bleef de Zwitser Sylvain Freiholz en de Oostenrijkse titelverdediger Martin Hölwarth ruim voor. Boksen - De Franse bokser Thierry Jacob (27) is de nieuwe wereldkampioen (WBC) in het lichtvedergewicht. Hij ver sloeg titelhouder Daniel Zara- goza uit Mexico op punten. De jury was unaniem in zijn be slissing Het was de derde keer dat de 34-jarige Zaragoza als wereldkampioen werd ont troond. Ook nu denkt hy aan revanche.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17