oberto Sighel ergert lich mateloos aan coach Razende afdaler Kelly zet Argentin te kijk SPORT Van der Sterren heeft last van schaakmoeheid htt> h( GOS met 515 atleten naar Barcelona Remy van Rees blesseert bij valpartij beide enkels MAANDAG 23 MAART 1992 tiomas Hearns rliest titel i VEGAS De Amerikaanse bokser nas Hearns is in Las Vegas zijn we ttel in het halfzwaargewicht (WBA- kwijtgeraakt. Uitdager Iran Bar- werd na twaalf ronden tot winnaar •roepen. ley (31) domineerde in de eerste ze- onden. Met een rechtse kreeg hij He- rclin de vierde ronde tegen de grond. De rige titelverdediger, met Sugar Ray iard de enige bokser die in vijf ge- ;sklassen de wereldtitel veroverde, voor het gevecht ruim twee miljoen a. ^ley kreeg iets minder dan de helft, ns, die van zijn 55 profpartijen er vier lor, denkt er over te stoppen. EINDHOVEN Paul van der Sterren beleeft kwade uren in Eindhoven. De grootmeester ver loor gisteren in de vijfde ronde van de nationale titelstrijd van hekkesluiter Knoppert. Het was de enige beslissing op de vijfde speeldag. Koploper Van der Wiel remiseerde fortuin lijk met Klarenbeek, achtervolger Jeroen Piket deelde het punt met Bosboom. Van der Sterren heeft in het PSV-stadion last van schaakmoeheid. Hij speelde een toernooi in Israel, ging rechtstreeks door naar Ter Apel en vandaar naar Eindhoven. Tegen Knoppert, die aan zijn eerste vier partijen een half punt overhield, gaf hij met zwart in de opening zomaar een pion weg. Hij zag het kleinood nooit meer terug en werd in het toren-eindspel opgeknoopt. Door de nederlaag zakte Van der Sterren naar de laatste plaats. Die deelt hij met Knoppert. Van der Wiel volgde met zwart tegen Kla renbeek urenlang een partij van Karpov. Met dat verschil dat hij een zet van de ex- wereldkampioen vergeten was en daar door urenlang bezig was een opgesloten paard te bevrijden. Toen Klarenbeek niet de correcte voortzetting vond, kwam de grootmeester uit Bergen op Zoom met de schrik, en remise, vrij. Blauw oog Jeroen Piket liep met zwart tegen Manuel Bosboom een blauw remise-oog op. Wit stond urenlang beter, maar niet voldoende voor de overwinning. Genna Sosonko, met zijn 49 jaren de nestor van het gezelschap, remiseerde tegen Nijboer. „Genna verliest nooit", zeiden de experts. „Genna wint nooit", zeiden de toeschouwers. In de Ko ningsindiër tegen Nijboer was een serieu ze winstpoging van Sosonko niet verant woord. Frankrijk met recordscore naar de tweede plaats PARIJS - Frankrijk heeft het vijflandenrugbytoer- nooi zaterdag op gedenkwaardige wijze afgesloten. Het Franse vijftiental won voor 45.000 toeschouwers met recordcijfers van het nog puntloze Ierland: 44-12. In 1972 - toen een try maar drie punten waard was - werd eeps met 37-12 gewonnen van Engeland, de on geslagen winnaar van het huidige evenement. De Fransen leidden in het duel, dat onder leiding stond van de Zuidafrikaanse scheidsrechter Freek Burger, bij rust met 18-6. In de tweede helft voerde de thuisploeg het totaal aantal tries op tot zeven. Viars benutte voorts vijf con versies en scoorde tweemaal uit een strafschop. De Ieren deden alleen via penaltyspecialist McAleese iets terug. Door de royale zege werd Frankrijk in de eindrangschikking tweede achter Engeland door een beter doelsaldo dan Schotland. ZE LOLKEMA rARY De houding :ijn coach Marchetto irt hem mateloos, meer dan 'Gazetta Sport', het Italiaanse lagblad dat niet eens ioeite nam de totaal achte wereldkam- in Calgary te bellen, ndaag volstaat met •egels op een pagina net niet genoeg ad- ities voor verkocht Geplukt van een lands persbureau, 1 verslaggevers wa- "jmmers nodig bij de ^ojrkoers Milaan-San D en de voetbalcom- [e. Maar Marchetto is lijft Sighels grote er- is. Jf* letto, die als actief tser nauwelijks indruk J-ie (zevende bij WK junio- 1967 en in '77 achttiende ian|WK-senioren in Heeren- rac|is sedert 1984 als fullti- ierfidscoach in dienst van rutliaanse schaatsbond. Hij I-dfentwoordelijk voor alle Ie "les. Dat lijkt meer dan kealtalië telt niet meer dan jf «registreerde leden. Vo- iceijr nog deden aan de na- e ril titelstrijd, waar junio- lie] senioren het Italiaanse hutpen schap betwistten, ral eer dan achttien deelne- Disdiee. rgeiio Sighel, tot ieders ver- :m gisteren tot wereld- gepen gekroond, heeft op ur ikracht aansluiting ge- igefl met de wereldtop, rdel "SPORT OP TV ^erlnd 118.26 uur: Sport op 1 eebd 2,19.20 uur: Sport. >et nd 3, 19.30 uur: Snooker met ,t niTaylor, 22.15 uur: Studio Sport jkhé *iannel, 20.00 uur: Sport. Sport, r: Sport. trhanne t, 18.0 jrt, 18. irfa, Marchetto wil het anders doen geloven. De bondscoach pronkt met de veren van de boswachter uit Baselga di Pine. Marchetto voelt zich zwaar beledigd wanneer Sig hel interviews geeft zonder dat hij daar in betrokken wordt. „Het is jammer dat ik de En gelse taal niet beheers", zei Sighel eens, „anders had ik alle interviews en persconfe renties zonder hem gegeven. Marchetto wil teveel op de voorgrond staan". Zachtaardig Bovendien houdt zijn karakter hem tegen om in te grijpen. Een zachtaardige, verlegen jongen die nimmer kabaal maakt. En geen woord teveel zegt, zoals zijn grote voorbeeld Tomba. Maar wel, wanneer de gelegenheid daar is, een uitge sproken mening ventileert. Zo liet Sighel onlangs zijn onge noegen blijken toen het Ita liaans Olympisch Comit'e het schaatsen in coma liet liggen zonder hulp te bieden. „Zon der geld is het gewoon heel moeilijk topsport te bedrij ven", aldus Sighel. Het nationale ijshockeyteam, dat in Albertville belabberd presteerde, slurpte de geld kraan leeg. „En wat heeft die sport voor toekomst in ons land", zei Sighel. „Meer dan de helft van de teams bestaat uit Italiaanse Canadezen". Luciana Tava, vice-voorzitter van de Italiaanse schaatsbond, liet gisteren zijn tranen de vrije loop. „Met zo'n resultaat kunnen we thuiskomen". Daarna, cynisch: „De vraag is alleen wie dit thuis weet". Wereldrecord Sighel verbeterde en passant ook het puntenwereldrecord, dat op naam van Koss stond. De tijden op de klassieke af standen (37.38, 1.52.38, 6.43.91, 13.58.39) brachten 157.150 pun ten op, Koss kwam vorig jaar op het WK in Heerenveen op 157.396 uit. De Italiaan kon bo vendien zijn bankrekening bij- spekken. De vijf persoonlijke records en de wereldtitel lever den hem volgens het premies telsel van de Italiaanse bond 8000 gulden op. Sighel groeide op in Baselga di Pine en is daar altijd blijven wonen. Schaatsen heeft daar een traditie van vijftig jaar. In de rest van het land wordt de kennis van de sport ontbeerd, maar de tweede plaats op het WK van vorig leidde tot een kleine golf van populariteit in de kruin van Italië. „Meer re creatieschaatsers meldden zich op de baan in Baselga", al dus Sighel. „Misschien dat deze wereldtitel nog meer los maakt". Tava: „Hier moeten we echt mee aan Voetbalcultuur Een nationale bekendheid zo als Tomba zal de 25-jarige Sig hel nooit worden. Hoeft ook niet, herhaalt Sighel nog maar eens, hij is tevreden met de manier waarop hij nu leeft. Is blij dat hij kan schaatsen. Tuurlijk, Sighel is niet echt ge lukkig met de voetbalcultuur die Italië van de onder- tot bo venlaag in zijn greep houdt, maar echt druk zal hij zich er niet om maken. De natuur ligt meer in zijn in teresseveld. Als boswachter houdt hij 's zomers toezicht op de bossen rondom Pine, een stadje met drieduizend inwo ners. Groot genoeg voor Sig hel, die wars is van uiterlijk vertoon en mensenschuwe trekjes vertoont. De stilte kan hem nimmer stil genoeg zijn, Sighel speelt het liefst een zwijgzame rol in zijn eigen be levingswereld. De lokale overheid is zijn spon sor, 's zomers voorziet de staat in zijn levensonderhoud. Het onbetaalde verlof dient gedu rende de zonnige perioden van het jaar te worden gecompen seerd. Het is de enige manier om de sport te bedrijven, die Sighel het liefst uitoefent. „Nu beschouw ik mijn werk nog vaak als een mooie aanvulling op de training. Het is in even wicht. Voor mij is boswachter zijn geen beroep voor denkers. Ik heb geen tijd om te denken. Ik observeer dieren, planten en bomen om advies te kun nen geven over hakken en ja gen. Dat laat me geen tijd om te denken". Sighel mag als een typische in- doorschaatser worden neerge zet. Voordat de Winterspelen in Albertville begonnen, had de Italiaan al opgegeven. Sig hel zou tussen de Franse Alpen krachten moeten aanwenden, die hij nimmer inschakelde. Zijn techniek zou daar de dupe van worden. Aan die gedachte kon Sighel niet wennen. Twee anonieme weken Albertville waren het gevolg. Het is meteen een verklaring waarom Sighel in Calgary we reldkampioen werd. Vorig jaar, op het WK in Heerenveen (ook indoor) werd hij tweede. Een incident, dacht iedereen. Net als de gouden vijf km-rit op het WK van '88 (Alma Ata) Vanaf nu zal het anders zijn. Volgend jaar is WK weer binnenska mers (Hamar) en de Spelen in het Noorse Lillehammer vin den op dezelfde lokatie plaats. Sighel op weg naar zijn wereldtitel. el, 12.30 uur: Hang Loo- ockeyteam ^ntnog ldl,en Slovenië ker. J LatJOVEN - Het Neder- Va$shockeyteam speelt ter reiding op het wereld- Denschap in de B-groep, 12 tot en met 12 april in tiostenrijkse Klagenfurt gehouden, twee inter- legen Slovenië. De eer- 's °P zaterdag" 'in Ljubljana, de twee- later in Jesenice of im van bondscoach Lar- allel Wieren overnacht net Sarrp grens in Villach. Het nwö van sparring-partners va]manager Pim van Ha- nodige hoofdbrekens, lug ^de clubteams uit Zwe- roajrinden zich nog volop in ?1 nUpetitie, door de onder- g van de Olympische in Albertville. -loP^ë, dat nog niet officieel treffe internationale ijshoc- een feratie (IHF) als onaf- n veljk land is erkend, tredi|]s geroepen. Overigens iet ij beide oefenwedstrij- n hal de status van inter- 1*0- Sen internationale pri- rig° neeft Nederland niet, n Yi|ë speelde in het week an Attgen Oostenrijk, de \fctie van 23 man bestaat el: Kambeitz (Utrecht), -tie zjelen (Tilburg), Nijland :rs: jiveen); verdediging: flatthk, Hille en De Vries (al- )oll efecht), Van Steen en Van ma)»lllart (beiden Geleen), ASjlen Last en Jacobs (bei- r (beburg)- aanval: Berteling dam), Houben en Mol- oden Geleen), Collard, i en Versteeg (allen en i), Kruger, Speel en zaterdfellen Nijmegen), Van Hartogs, De Kort en or iton (allen Tilburg). SANREMO - Sean Kelly is duur voor een ploeg. De bijna 36-jarige Ierse broodrijder geeft er echter veel voor terug. De slimme routinier zette op de eerste lentedag het klassie- kerseizoen in, zoals hij het vo-. rige had afgesloten: met een overwinning in een wedstrijd om de wereldbeker. Met een duizelingwekkende afdaling zocht hij zaterdag in de slotfa se van Milaan-San Remo met succes het achterwiel van de Italiaan Moreno Argentin. In de sprint werd de favqriet voor de eerste wedstrijd van de Coupe du Monde achteloos weggezet. Kelly kent zijn waarde. Hij: durft bij onderhandelingen ook hoog in te zetten. In de na dagen van zijn carrière wacht te hij vorig seizoen lang met het zetten van zijn handteke ning. PDM wilde de succesrij ke Ier, inclusief zaterdag goed voor negen klassieke overwin ningen, wel behouden, maar niet tegen het astronomische salaris dat de coureur wenste. Kelly ging de boer op en hield zijn marktwaarde op peil door in de herfst de Ronde van Lombardije op zijn naam te schrijven. Festina verzekerde zich uiteindelijk van de dien sten van de op leeftijd geraak te Ier, die de afgelopen twee seizoenen in het voorjaar steeds door blessures werd ge troffen. De investering van de Sean Kelly gaat in Sanremo juichend over de finish, favoriet Argentin is geklopt. Spaanse sponsor betaalde zich zaterdag al terug. In een race, die de Italiaan Moreno Argen tin als voorbestemde winnaar had. Argentin reed inderdaad als een grande campione, sloopte op de Poggio met vier onna volgbare tempoversnellingen het afgeslankte peloton, maar rekende zich te vroeg rijk. De 'bejaarde' benen van Kelly durfden in de afdaling van drie kilometer naar het finish- plaatsje ongekende risico's te nemen. Onder de rode drie hoek voor de laatste kilometer klampte de Ier aan bij de on aangenaam verraste favoriet, om vervolgens na 294 kilome ter en dik zeven uur fietsen zijn routine op een perfecte manier uit te spelen. Bijna gebruikelijk ontbrandde de strijd zaterdag pas goed bij de beklimming van de Poggio, een steil heuveltje met een hoogte van 162 meter. Daar voor had de Italiaan Fabrizio Convalle met een tot misluk ken gedoende monstervlucht, maximale voorsprong bijna 22 minuten, de race opengebro ken. Buigen Op de Poggio waren de Neder landse ploegen aannvankelijk van voren te vinden. Maassen, Alcala, Breukink, Ekimov, ze moesten allemaal buigen voor de explosieve kracht van Ar gentin, die pas in zijn laatste poging de stug meerijdende Belg Van de Laer kwijtraakte. De kleine voorsprong op de top - drie kilometer van de streep verwijderd - had voldoende moeten zijn voor een Italiaan se zege. Argentin durfde in de lastige afdaling niet door te trappen, Kelly wel. De Ier, die in 1986 al eens als winnaar was, dook als een bezetene naar be neden. „Echt kamikaze-werk", noemde hij na afloop zijn risi- civolle tocht, die de 'opa' van het peloton aan het wiel van Argentin bracht. Tot ontzetting van de Italiaan, die op dat moment waarschijn lijk al berustte in zijn neder laag. Tot verdriet van de kij kers op de volgepakte aan komstlaan. „Hij is niet zo maar een coureur, hij is een van de groten", gaf Argentin sipjes toe. Zijn ploeg Ariostea had de hele race gecontroleerd, de kopman kon het alleen niet afmaken. Argentin won veel in zijn loop baan. Alleen Milaan - Sanremo ontbrak nog op zijn lange ere lijst, die wel zeges in Luik-Bas tenaken-Luik, de Ronde van Vlaanderen en de Ronde van Lombardije telt. De 31-jarige coureur moet misschien lang wachten voor hij opnieuw zo'n unieke gelegenheid als zater dag tegenkomt. „Leeftijd zegt niet alles", grijnsde Kelly, al vijftien jaar prof, kort na de finish. „Op de Poggio was Argentin niet te volgen. Het verschil bleef ech ter klein. In de afdaling lag nog één kans, die heb ik gepakt", analyseerde hij de enerveren de slotfase. Vijf maanden na zijn zege in Lombardije was het op Italiaans grondgebied opnieuw raak. Een prestatie, die hij aan het eind van 1985 en begin 1986 ook al eens neerzet te. De grote tacticus mist nu al leen nog op zijn palmares de Ronde van Vlaanderen en de wereldtitel. MOSKOU De twaalf landen van de Gemeenschap van On afhankelijke Staten plus Geor gië zullen 515 atleten afvaardi gen naar de Olympische Spe len van Barcelona. Dat is vrij dag op de eerste zitting van de onlangs gevormde sportraad van de Gos in Novogorsk bij Moskou besloten. De Russische NOC-voorzitter Vitali Smirnov, teven vice- voorzitter va het IOC, deelde na afloop mee, dat de totale af vaardiging van de vroegere Sovjetunie zal bestaan uit 700 personen, van wie 515 atleten. Dat is het maximum aantal dat in Barcelona welkom is. De verdeling van de beschik bare startbewijzen over de di verse landen ging met de nodi ge ruzies gepaard. Uiteindelijk werd besloten de sportieve prestaties van de beoogde Olympia-gangers als uitgangs punt te kiezen. De kosten van voorbereidng en deelname worden vastge steld op 126 miljoen roebel en 3,4 miljoen dollar. Ook werd de hoogte van de premies vastge steld: winnaars van individue le nummers zullen worden be loond met 3000 dollar en 30.000 roebel. Een tweede plaats in 2000 dollar en 20.000 roebel waard en een derde plaats 1000 dollaren 10.000 roebel. Een verhitte discussie ont stond rond de vraag met welke titel de Olympische kampioe nen en hun trainers dienen te worden beloond. Men werd het erover eens de oude kwalifica ties: Verdienstelijk sporter van de Sovjetunie en verdienste lijk trainer van de Sovjetunuie te handhaven, aangezien er in het GOS geen vergelijkbare onderscheidingen voorhanden zijn. Bij het einde van de vergade ring verklaarden Armenië en Modavië, dat zij na de Olympi sche Spelen van Barcelona de Sportraad van het GOS zullen verlaten. Zuidafrika Zuidafrika streeft ernaar met 125 sporters deel te nemen aan de Olympische zomerspelen in Barcelona. Over dat aantal werd dit weekeinde overeen stemming bereikt binnen het NOCSA; het Olympisch Comi té van Zuidafrika. Sam Ramsamy, voorzitter van die organisatie, hoopt volgen de week de namen bekend te maken van degenen, die zich reeds hebben gekwalificeerd. Zuidafrika werd vorig jaar na een afwezigheid van 21 jaar weer tot de Olympische familie toegelaten. Eén van de voor waarden is wel dat de afzon derlijke sportbonden op niet- raciale basis georganiseerd dienen te zijn en onder de ver antwoordelijkheid van het Zuidafrikaans Olympisch Co mité worden geplaatst, alvo rens internationale erkenning volgt. Bij de atletiek is die procedure nog niet voltooid. De Interna tionale Atletiekfederatie (LAAF) gooide Zuidafrika er in 1986 uit. Het IOC stuurt van 28 tot 31 maart een delegatie om na te gaan hoe het de de inte gratie is gesteld. Ramsamy zei erop te rekenen, dat de uit komst van dat onderzoek posi tief zal zijn en Zuid-Afrika met een volledige ploeg aan de zo merspelen zal kunnen deelne men. NORG Edwin Evertsen (250cc) en Carlo Hulsen (500cc) hebben gisteren op het modde rige circuit Langeloërduinen hun kandidatuur voor de Ne derlandse titel motorcross ge steld. In de eerste belangrijkte wed strijd van het jaar boekte het duo in Norg een dubbele zege. In de 125cc won Remy van Rees de eerste manche en ze gevierde John van den Berk in de tweede race. Van Rees bles seerde na een valpartij in de tweede manche beide enkéls. Hulsen kreeg voor ruim 5000 toeschouwers weinig tegen stand. In de eerste manche kon Jacky Martens de kopman uit Son nog aardig volgen. In de slotfase weigerde de koppe ling van zijn viertakt Husqvar- na echter dienst. In de tweede race kwam de vice-wereldkam- pioen niet in actie. Hans Koe nen uit Deest eindigde in bei de manches op de tweede plaats achter de superieure Hulsen., In de 250cc-klasse was Dave Strijbos de grote afwezige. De Brabander ontbrak wegens een blessure. Vorige week brak hij tijdens een wedstrijd in Italië een middenhands- beentje. Strijbos hoopt komen de zondag bij de Grote Prijs van Spanje zijn rentree te ma ken. Ook Teus Visser liet in Norg verstek gaan. Hij kampt met een voetblessure. Met grote overmacht schreef Evertsen de twee manches op zijn naam. De crosser uit Nieuw-Amsterdam bleek geen last meer te hebben van zijn polsblessure, die hem twee we ken aan de kant hield. Titel houder Gert-Jan van Doorn stelde teleur. Hij verspeelde in de eerste manche de tweede plaats door een kapotte bou gie. In de tweede race kwam Van Doorn na een slechte start niet verder dan de vijfde plaats. Al win van Asten opende twee keer traag, maar kon op basis van zijn enorme vechtlust veel verloren terrein goedmaken. De crosser uit Valkenswaard eindigde als tweede en derde. De eerste manche van Pedro Tragter, vorig seizoen kam pioen in de 125cc, mislukte volledig. Hij schoof enkele ke ren onderuit en diende boven dien te stoppen voor een nieu we bril. In de tweede race was Tragter beter op dreef. Hij kwam als tweede over de fi nish, weliswaar op ruime af stand van Evertsen. Remy van Rees FOTO JET BELGRAVER Wereldbekers voor Accola en Kronberger CRANS MONTANA - Paul Accola en Petra Kronberger hebben de wereldbekers alpine ski veroverd. Voor Accola was het zijn eer ste, yoor Kronberger de derde op rij. Het lange seizoen werd beslo ten in Crans Montana. Daar won Alberto Tomba vrijdag de reuzenslalom en gisteren de slalom. Bij de vrouwen ging Carole Merle aan de haal met de zeges in de Super G en reu zenslalom. Tomba won in zijn disciplines beide wereldbe kers, slalom en reuzenslalom. Merle werd de eerste Francai- se sedert Michelle Jacot in 1970 die twee wereldbekers pakte, in de Super G en reu zenslalom. Accola, de boerenzoon uit Da- vos, beëindigde het seizoen met de tweede plaats in de sla lom achter Tomba. De Italiaan se macho behaalde zijn negen de overwinning in dit seizoen, de zesde in de slalom. Het was zijn 28ste wereldbeker victorie in zijn carrière. Merle schroef de het aantal seizoenoverwin ningen op naar zes. De wereldtitel in het skivlie- gen ging naar Noriaki Kasai. De Japanner nam zaterdag in Harrachov in Tsjechoslowa- kije de leiding met twee spron gen van 182 meter. Zondag kwamen de springers niet in actie. De wedstrijd werd we gens storm en sneeuwval afge last.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15