/alko Zandstra ilaagt maar half f" ét 4M SPORT ansell weer Dor Patrese Titel voor korfballers Deetos Uitnodiging 13 Sean Kelly verrast favoriet Moreno Argentin Stalman gebruikt eigen truc Handballers rekenen zich toch kansrijk Jansen weer trainer-coach bij Feyenoord £eidóc6ou/ui/nt MJ 1 'J fl*1 J U l*.1 UDPgjj lidbaQowiard MAANDAG 23 MAART 1992 tuitende man verantwoordelijk oor staken basketbalwedstrijd IRK - De basketbalwedstrijd in de elite B van de man- jen-eredivisie tussen Orca's en Eindhoven is eergiste- n gestaakt omdat een aangeschoten Urker man in het ubliek weigerde een einde te maken aan zijn aanhou- ende gefluit op een seheidsrechtersfluitje. Nadat de an twee maal officieel was gewaarschuwd door wed- rijdcommissaris Nanninga werd de partij in de achtste linuut van de tweede helft, bij een stand van 81-94 in it voordeel van Eindhoven, gestaakt. Eindhoven is met enige 'eredivisieclub in de regio, Exact/DAS, in een 11e strijd om klassebehoud gewikkeld. Aanstaande za- rdag valt de beslissing wanneer beide ploegen elkaar Delft ontmoeten. De wedstrijd Orca's-Eindhoven is I in al gespeeld, daar de reglementen van de Nederland- Basketbal Bond bepalen dat dit duel binnen een week ent te worden over-, dan wel uitgespeeld. SANREMO - Sean Kelly heeft zaterdag Milan - Sanremo gewonnen. De 35-jarige Ierse wielrenner versloeg bij de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen de Italiaanse favoriet Moreno Argentin in de eindsprint. Het tweetal had in een kleine voor sprong op een eerste pelotonnetje, waar van de Belg Johan Museeuw de snelste was. Pagina 13: Razende afdaler Kelly zet Argentin te kijk Pagina C3: Razende afdaler Kelly zet Argentin te kijk Vijfde WK-titel voor John Ngugi BOSTON - De Ke- nyaan John Ngugi is za terdag in Boston voor de vijfde maal in zijn carriere wereldkam pioen veldloop gewor den. De Afrikaan, wereld kampioen vam 1986 tot en met 1989, had zeven tig meter voorsprong op zijn landgenoot William Mutwol en de Etiopiër Fita Bayese, die respec tievelijk als tweede en derde finishten. Bergkamp zegt af voor oefenduel AMSTERDAM - Dennis Bergkamp heeft zich bij bondscoach Rinus Mi- chels afgemeld voor de oefenwed strijd van het Nederlands elftal te gen Joegoslavië, die komende woensdag in De Meer in Amster dam wordt gespeeld. De aanvaller van Ajax heeft last van een knie blessure. De blessure van de top scorer in de eredivisie is niet al te ernstig volgens KNVB-bondsarts Frits Kessel. Bergkamp klaagt over pijn aan de banden van zijn rechter knie. Rinus Michels zal voor Berg kamp geen vervanger oproepen. Gedeelte van dak kantine weggevaagd ENSCHEDE - Sportclub Enschede heeft op een wel heel speciale manier kennisgemaakt met het bizarre weer van het afgelopen weekeinde. De hoofdklasser moest zaterdagmiddag om half één toezien dat een gedeelte van het dak van de kantine door een krachtige windhoos werd wegge vaagd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Bestuurslid en pr- man Hans Bouwman schat dat op het moment van de windstoot twintig mensen in de kantine aawezig waren. „Gelukkig zijn zij allemaal onge deerd gebleven". NZE LOLKEMA GARY - Schaatsend ;rland diende een roord te verzinnen op ïeedogenloze Johann Koss. Niemand bleek taat de Noor enige ide te kunnen toe- igen. it Falko Zandstra dit sei- zijn intrede maakte in het •enwereldje. De eerste werd op het EK uitge- Zandstra werd Europa's Koss pareerde de Oran- vallen op de Winterspe- ïaar het afgelopen week- op het WK klopte Zand- oss wederom. Tot Zand- stomme verbazing had ■aliaanse boswachter de van het winnen echter jgstudeerd. ar stond hij daar. Als een okken tuinkabouter tus- die grote, erkende jtshelden. Het was even :n voor Krook en de zij len Roberto Sighel snel- ek dan de Oranje-afvaar- Sighel werd tot het af- en weekeinde nooit se- genomen. Opzienbaren- estaties leverde de Ita- )p het WK van vorig jaar ver) eigenlijk nooit. ,,In- id verrassend", aldus coach Krook. „Niet d, verrassend. Hij rijdt ede wedstrijd in het sei- .n dat was hier in Calga- Koss regeerde sinds het gou den WK van Leo Visser in 1989. Dat leverde de Noor een Euro pese en-twee wereldtitels op. Niet alleen de kampioenschap pen, maar vooral de manier waarop Koss zegevierde, baar de schaatsnatie Nederland zor gen. De bundeling van kracht en techniek impliceerde een kopie van de heerschappij van Ard Schenk (begin jaren ze ventig). Obstakel Zandstra, het Nederlandse antwoord, wist beter. „Ik wist dat Koss niet een constant sei zoen kon rijden", zei de Fries. „Ik heb dat al aan het begin van het seizoen gezegd". Het vraagstuk Koss mag dan dit seizoen zijn opgelost, helemaal bevredigd kan Krook niet zijn. Want het obstakel Sighel kon om onduidelijke redenen niet uit de weg worden geruimd. Zandstra moest het antwoord schuldig blijven hoe het moge lijk was geweest dat het mira kel uit Italië zich vóór het ver maarde Nederlands/Noorse schaatsduo kon wurmen. „Heeft Sighel nog een baan als boswachter? Dat wist ik niet. Maar hij zal wel even veel als wij trainen. Anders word je geen wereldkampioen". Koss zuchtte gisteren eens diep. Oppositie uit Zuid-Euro pa had de Scandinaviër zeker niet verwacht. „Maar ik denk dat dit alleen maar goed is voor het internationale schaatsen", aldus de onttroonde wereld kampioen. „Het is niet alleen een strijd tussen Nederland en Noorwegen". Krook sprak soortgelijke woorden. „De laat ste dagen is er veel met de ISU (internationale schaatsbond, red.) gediscussieerd over de toekomst van de sport", zei de kernploegcoach, „en een we reldtitel voor een Italiaan maakt dan toch duidelijk dat schaatsen niet alleen een zaak van ons en de Noren is". Voetbal Krook .hoopt dat Sighels mon diale titel in Italië zal aanslaan. Krook: „Marchetto (Italiaanse bondscoach, red) liet me deze week nog het Italiaanse sport dagblad Gazetta dello Sport zien. De eerste twaalf pagina's waren voetbal, vervolgens een beetje wielrennen en vervol gens de overige sporten. Waar het schaatsen trouwens niet in was opgenomen. Deze titel is echter goud waard voor Italië. Het zal het budget in Italië ver tienvoudigen. Want er zal daar heus geld loskomen". Over Zandstra, Bos, Ritsma en Veldkamp was Krook goed te spreken. „Als je kijkt naar de individuele prestaties hebben de jongens enorm goed gepres teerd". Zandstra: „Over mijn eigen prestaties st& ik het meest verbaasd. Ik heb ten op zichte van de rest op de 500 meter ingeleverd (37.98) maar op de langere afstanden ge wonnen". Met name Zand- stra's tijd op de 1500 meter (1.52.17) gaf reden tot applaus. Zandstra bleef net onder het scherpe wereldrecord (1.52.06) Falko Zandstra (rechts) feliciteert de Italiaan Sighel met zijn eindoverwinning. van de Duitser Hoffman. Zandstra: „Ik een aanvallend toernooi geschaatst? Dat is dan onbewust gebeurd. Mis schien is deze zilveren plak wel mooier dan de gouden bij de WK-junioren vorig jaar. Het bewijst immers dat je bij de snelste mannen ter wereld hoort". Onvoldoende Thomas Bos etaleerde in Cal gary een bijna grootse vorm. Op zijn val op de tien kilome ter na, kan de Hagenaar terug blikken op een geslaagd eve nement. Hij werd vierde in het eindklassement. Bos scherpte op de eerste drie trajecten van het toernooi zijn persoonlijke records (38,52, 6.44,24 en 1.53,16) aan. Bos' stadgenoot Veldkamp was de enige Nederlander die een oifvoldoende scoorde. Niet zo'n schande na de gouden plak op de Olympische Spelen. Veldkamp onderging veel hul digingen en volbracht enkele commerciële activiteiten. Een concentratiefout deed hem op de vijf kilometer vallen. „Op het rechte eind nog wel", schamperde hij. „Maar het hoort bij de sport. Jammer, want ik had hier graag een aanval op het wereldrecord van de tien kilometer gedaan". Wereldrecords sneuvelden er in Calgary niet, behalve dan het puntentotaal van Koss. Sighel bezit dat nu. Wel wer den er in de Olympic Oval zes tig persoonlijke records verbe terd. „De Nederlanders klaag den over te droge lucht toen het wereldrecord op de vijf ki- FOTO: ANP lometer (6.41,73) werd aange vallen", sprak Koss zaterdag: „Maar dat record staat gewoon ontzettend scherp". Koss maalde niet lang om zijn ver lies. „Ik ben verslagen door schaaters die beter waren dan ik. Ik ga de komende tijd be nutten om eens goed na te den ken. Daar is voldoende tijd voor, er zijn immers na de Olympische Spelen genoeg an dere sporthelden in ons land over die in tv-shows kunnen optreden. Dat betekent voor mij rust, broodnodige rust". DEN HAAG - Ria Stal man is weer een stap ver der gegaan in haar ont kenning dat zij tijdens de Olympische Spelen van 1984, waar zij goud be haalde bij het discuswer pen, doping zou hebben gebruikt. In een verklaring aan het ANP heeft de voormalige atlete het gebruik van anabole steroiden met klem ontkend. De olympi sche kampioene, die in de Krant op Zondag van 15 en 22 maart van het gebruik van spierversterkende middelen wordt beticht vóór en bij de Olympische Spelen van 1984, zegt zich met haar juridische adviseur, wiens naam zij niet bekend wil maken, te beraden over mogelijke stappen. Stal man wil dat niet overhaast doen. Het is overigens niet vreemd dat Stalman, na haar ontkenning afgelopen vrijdag in het Algemeen Dagblad we derom met een ontkenning komt. In haar column die zij wekelijks in het Algemeen Dagblad schrijft heeft zij im mers, naar aanleiding van de affaire Katrin Krabbe een paar weken geleden geschreven: het is altijd het beste om te ont kennen als je van doping wordt beschuldigd. Als je maar vaak genoeg ontkent beginnen steeds meer mensen je te gelo- Tegenover het ANP verklaar de Stalman: Ik wil hierbij ver klaren dat ik de beschuldigin gen, als zou ik dope hebben ge bruikt bij de Olympische Spe len (in Los Angeles in 1984), met kracht van de hand wijs. Ik ben tijdens de Spelen twee keer officieel onderzocht door middel van een objectieve en zeer goed gecontroleerde, door het Internationaal Olympisch Comité en de LAAF voorge schreven urinetest, zoals allen die toen een medaille hadden gewonnen en er zijn geen klachten tegen mij ingediend. De beide testformulieren zijn in mijn bezit, iedereen die ze wil raadplegen kan dat doen. De urinetest die toen gehou den is, is het enige door de In ternational Amateur Athletic Federation voorgeschreven en geaccepteerde bewijs voor dopgebruik. (Rule 144. IAAF- reglement). Het bewijs dat ik geen dope heb gebruik, is door mij geleverd. Meer kan ik niet doen. Iedereen die dit in twij fel trekt, pleegt verdachtma kingen aan mijn adres en aan dat van de bij de urinetest be trokken sportorganisaties. ICO STAD - Voorde 3e keer in het seizoen en Nigel Mansell en Williams-Renault jdan 300 kilometer in half uur gereden ;r het kleinste foutje. 8-jarige Engelsman gisteren op het hete t van Mexico Stad ndrukwekkend win- /oor Ricardo Patrese. Jalgenoten herhaalden ee de uitslag van Kiyala- Zuid-Afrika drie weken •n en draaiden de volgor- i het Autodromo Herma- pdriguez van vorig jaar e 23-jarige Duitser Mi-. Schumacher werd derde. Bxicanen hadden sinds -aar het circuit enigszins Tjgd, maar de bochten nog steeds dreigend, de mverminderd hobbelig, por veel van de Formule- rs werd gevergd. Man- 1-coureur Nigel Man- ^inaar van de Grand Prix _jxico, wordt overgoten "mpagne door de Duitser Schumacher die als der- ite. FOTO:EPA sell had er totaal geen moeite mee. Van start tot finish leidde hij het veld. Hij eindigde met twaalf seconden voorsprong op Patrese, die net als hij op de eerste startrij stond en geen moment van de tweede positie is weggeweest. Het tweetal had geen concur renten op het hoogstgelegen circuit van de wereld waar op 2200 meter in de schaduw een temperatuur van meer dan dertig graden werd gemeten. De strijd werd in feite al be paald in de trainingssessies, voorop de twee Williams-boli des, daarna de Fords van Schu macher en Brundle en daarna de McLarens van Berger en Senna, die in weerwil van zijn ongeluk tijdens de training toch startte. De Braziliaanse wereldkam pioen heeft, in het begin van de wedstrijd geprobeerd de technische voorsprong die de wagens van Mansell en Patre se bezitten, te comnpenseren door zijn ongekende stuur kunst en durf. De Braziliaan vloog na de start naar voren, maar stalde zijn wagen na een kleine vijftig kilometer in de grasrand naast de baan. De motor kon niet wat Senna wil de. Mansell kon daardoor letter lijk en figuurlijk op weg gaan naar zijn 23ste overwinning in zijn 167ste Grand Prix. In het klassement van de strijd om het wereldkampioenschap leidt Mansell (20) voor Patrese (12) en Schymacher (7), die met een vierde- en een derde plaats een opmerkelijke entree in de strijd om het wereldkam pioenschap van de hardstrij- ders heeft gemaakt. De anderhalf uur op het Mexi caanse Autodromo Hermanos Rodriguez kende in feite slechts één spannend mo ment. Onmiddellijk na de start, toen niet alleen Ayrton Senna probeerde onmiddellijk terrein te winnen, maar ook een aantal rijders met minder ervaring en stuurkunst. De Oostenrijker Wendlinger reed op de Italiaan Capelli in, waar door voor hen de strijd in feite al voor de eerste bocht voorbij LINZ - Schaamrode wangen hadden niet misstaan. De grijns op dé gèzichten contras teerde fel met de erbarmelijke vertoning tegen België. Maar zoals zo vaak in de sport telde ook dit keer het resultaat. De Nederlandse handballers hadden bibberend en bevend de hoofdronde van het WK- toernooi in Oostenrijk bereikt na het schamele gelijkspel (16- 16) tegen de Belgen. En de ma nier waarop deed in het Oran je-kamp achteraf slechts zijde lings terzake. Een beter doelsaldo redde gis teren het nationale mannen- team van een afgang op het kwalificatietoernooi, dat mor gen in Innsbruck een voortzet ting krijgt. Twee tegentreffers minder dan de Belgen voor kwam verbanning naar de troostronde. Daar sprak na af loop in Linz niemand meer over. Het optimisme verdrong het pessimisme, dat alom do mineerde rond de handbal- ploeg. Met bondscoach Guus Cantelberg voorop. De 52-jarige Limburger reken de zich kansrijk. Zag zelfs per spectieven om het door hem beoogde object, het WK in Zweden volgend jaar alsnog te bereiken, hij zei dat zaterdag tijdens het duel met Noorwe gen al een last van hem was af gevallen. Toen had hij gecon stateerd dat de ploeg wel kon handballen. Dat was ten dele een terechte vaststelling. Ne derland verloor weliswaar met 21-23, maar kreeg wel voldoen de mogelijkheden om de latere winnaars van groep A te ver slaan. De opleving tegen de Noren werd tegen de ook nauwelijks imponerende Belgen niet ge continueerd. Cantelberg weet het flutspel van zijn ploeg aan de zenuwen. „Ik had de hele dag het onbestemde gevoel dat zij stijf van de spanning ston den. Ik heb zelfs de training af gelast en ben met de spelers gaan wandelen. Helaas, mijn voorgevoel heeft me niet be drogen. Als ze tegen de Belgen zo hadden gespeeld als tegen de Noren zaterdag, hadden we met tien treffers verschil ge wonnen", meende Cantelberg. Hans Leeuwenhoek omhelst teamgenoot Oscar Mulders (nummer 13) van Deetos na het behalen van de nationale titel korfbal. FOTO: ANP ROTTERDAM - Deetos werd afgelopen zaterdag in sportpaleis Ahoy' in Rotterdam bij de senioren zaalkorfbalkampioen van Nederland. Ruim achtduizend supporters nale titel naar het Haagse waren ervan getuige, dat de Achilles dat met 11-10 won van formatiq uit Dordrecht in cfe fi- het favoriet geachte PKC uit nale Blauw Wit met 12-7 ver- Papendrecht. sloeg. De ruststand was 6-4 in het voordeel van Deetos. Bij de junioren ging de natio- ROTTERDAM - Wim Jansen maakt bij Feye noord het seizoen als trai ner-coach af. De technisch directeur van de Rotterdamse club volgt in die functie Hans Dorjee op, die na de Europese triomf op Totten- ham Hotspur wegens een reeks van kritische uitlatingen op non-actief werd gesteld. Naar aanleiding van het voor tijdig ontslag van Dorjee is zijn collega Jan Reker (Willem II) gestopt met het schrijven van columns voor de Krant op Zon dag. Een voortijdig gepubli ceerd interview met Dorjee in die krant luidde het vertrek van Dorjee in. Geert Meijer, die de afgelopen dagen als interim-trainer fun geerde, wordt opnieuw de as sistent van 'Mister Feyenoord'. Het koppel werkte vorig jaar al samen en verving Dorjee dit seizoen gedurende zijn ziekte. Jansen maakt volgend seizoen weer plaats voor een nieuwe trainer, Jansen bekeek zater dagavond AS Monaco, de ko mende tegenstander in de hal ve finale van het Europa Cup toernooi voor bekerwinnaars. De overwinning van 3-1 op middenmoter Metz, met een rode kaart voor aanvoerder en doelman Ettori, had indruk ge maakt. Jansen zei verrast te zijn door het nieuws over de in teresse voor John De Wolf van Leeds United, dat tien miljoen gulden zou willen betalen. OMNIVERSUM Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden. die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: I Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13