Dobberen in zout water, sudderen in zee-algen Zocor: de vergulde pil van MSD I GEZOND EN WEL Steeds meer Nederlanders kuren in thermaalbaden Vitamine K voor bath CeidaeGouaant MAANDAG 23 MAART 1{ Het voorjaar nadert, dus gaan de gedachten uit naar schoonmaken. Niet alleen huis en tuin, maar ook lijf en leden horen daar tegenwoor dig bij. Kuren in Nederland. Steeds meer mensen laten zich in thermaalbaden zak ken of van top tot teen in de modder pakken. De wereld moet schoon, dus wij ook, lij ken ze te denken. Een beter milieu begint per slot van re kening bij jezelf. We gingen eens kijken op twee plaatsen waar in Neder land 'geneeskrachtig' water uit de grond opborrelt. Het kuuroord in het Groningse Nieuweschans en het ther- maalbad in het Limburgse Arcen. Qua ligging twee ui tersten, maar ook in de uit voering blijken er heel wat verschillen. Nieuweschans. Het is geen oord waar je met regelmaat komt. Eigenlijk nooit dus. Nieuweschans kende ik al leen uit een liedje van Ria Valk over Jans Pommerans, een dame die er niet best aan toe was. Duidelijk nie^ in het kuuroord geweest, want een dagje dobberen in het zoute .water of sudderen in de al gen, daar wordt een mens lekker fit van. Het Kuurcentrum Nieuwe schans, zoals het officieel heet, is precies wat je erbij denkt als je het woord kuur oord hoort. De provinciale VW-informa- trice doet er wat verontschul digend over: ,,'t Gaat er echt op z'n Gronings" Niet veel luxe, bedoelt ze. Maar daar kom je ook niet voor. 't Is er inderdaad sober, maar wel comfortabel. En rustig voor al, lekker rustig. Zodat je ook echt al kurend tot rust komt. Hopelijk blijft dat zo, want Nieuweschans gaat uitbrei den. Enige subtropische in vloeden zullen ook hier niet uitblijven. Want kuren kan dan inmiddels wel in Neder land, maar daar moet blijk baar het nodige vertier bij zit ten, wil het voor de kuuroor deigenaar ook aantrekkelijk zijn. De plannen voor Nieuwe schans liggen al klaar en over een jaar moet het allemaal klaar zijn. Diverse soorten sauna's erbij, wat subtropi sche aankleding en alles on der een dak. Want momen teel staan bad, thalassoruim- te en hotel/restaurant nog ruimschoots apart van el kaar. In de nieuwe uitvoering worden de bestaande gebou wen door middel van de uit breiding aan elkaar verbon den. Deze voorzieningen zijn dan vooral voor de mensen die 'zich eens lekker willen laten verwennen' zoals PR-vrouw Monique Spaltman dat noemt. Mensen die zich wil len ontspannen na drukke werkzaamheden of zomaar zin hebben er eens even tus senuit te zijn. Want zij die in thermaalbaden kuren omdat ze er aantoonbaar gezonder van worden, doen dit meestal niet alleen omdat ze het zo leuk vinden, maar meer op medische indicatie. Voor hen is in het Schansker kuurcen trum een aparte kuurkliniek, waar vooral psoriasis- en reu mapatiënten komen. „Het is prettig voor die mensen dat ze onder elkaar kunnen zijn, zonder steeds te worden aan gestaard," zegt Spaltman. Het gros van de gasten echter komt er toch puur voor het plezier. Veel van hen logeren enkele dagen in het hotel, maar ook komt een groot deel uit Nieuweschans en omge ving of elders uit den lande voor een korter verblijf. Het kuurbad is het voornaamste doel. Even een uurtje ont spannen en je kunt er weer tegenaan. Dat moeten we dus maar eens even uitproberen. Niet zwemmen Een duik nemen is er niet bij in een thermaalbad. Daar schrijd je kalmpjes en be daard via een brede trap in. Hoewel ik persoonlijk wel van een lekker heet bad houd, vind ik het bijna vies warm als ik me in het zoute water van Nieuweschans laat zakken. Maar dan ben ik nog binnen. Monique Spaltman is genoegelijk meegeschoven het water in en gaat me voor door de plastic flappen. Dan zijn we buiten. Da's gelijk een stuk aangenamer. „Mistig hè, vandaag," grinnikt Monique. De damp slaat van het water af. Het heeft een temperatuur van 36 graden Celsius, bijna net zo warm als het menselijk lichaam. Daarom wordt het de baders ook afgeraden om te zwemmen, want de warmte die je daarbij produceert kan bij zo'n watertemperatuur nergens heen. En dat bevor dert de ontspanning niet. Echt makkelijk bewegen is er niet bij. Het hoge zoutgehalte zorgt voor een sterke op waartse druk, zodat je als een soort maanmannetje door het bad waadt. Het thermaalbad heeft de afmeting van een flink zwembad in iemands ri ante achtertuin. Er zitten ver scheidene aangename snuf jes in, zoals twee whirlpools, een massagestraal voor nek en schouders en een 'massa gestraat', waar je langs diver se massagestralen op ver schillende hoogte het hele li chaam krachtig kunt laten kneden. Terwijl we langs- zaam de massagestraat af werken, keuvelen we op ge dempte toon wat over koetjes en kalfjes. Om ons heen be wegen zich enkele tientallen, vooral oudere, mannen en vrouwen. Het internationale karakter van het kuuroord wordt bevestigd door Duits- en Engelstaligen. Ook zij con verseren op beschaafd ge luidsniveau. Ik laat me drij ven op het zout. De zon schijnt in m'n gezicht en ik doe m'n ogen dicht. Dit is pas werken. Arcen Met deze aangename Schans ker ervaring in het achter hoofd begeef ik me een paar dagen later naar Arcen, al waar zich ook een thermaal bad bevindt. Met daarbij ver gelijkbare mogelijkheden als in Nieuweschans, zoals ge zichtsbehandelingen, thalas- so en modder en massage. Maar het is allemaal net iets minder dan in Nieuwe-, schans. Vind ik. Hoewel je zou verwachten dat het juist in het Limburgse gemoedelijker zou toegaan dan in een Gronings kuur oord, is het tegendeel waar. In Arcen lijkt geld verdienen belangrijker is dan de rust van de klant. De kleedruimte betreden lijkt op het binnen gaan van een parkeergarage. Pas als het toegangskaartje door het gleufje is gegaan, gaat het hekje open. Strenge bordjes melden, datje kaartje twee uur geldig is. Het is ook veel drukker in Ar cen. Ik krijg een beetje het gevoel van pieren in een pot je. Bubbelend begeef ik me tussen de laatste mode bad mutsen. Onder de meeste zit ten Duitse dames. Arcen heeft binnenbad en twee bui tenbaden, een stuk groter dan in Nieuweschans. Ze staan niet met elkaar in ver binding, omdat de tempera tuur iets verschilt. De massagestraat heeft hier iets dwangmatigs. Als er een computergestuurde 'piep' klinkt, schuift iedereen een stukje op, naar de volgende straal. In het tweede bad is een soort stroomversnelling, van het type datje ook wel in subtropische zwembaden te genkomt. Op weg naar Lim burg had ik 's morgens al ge ruime tijd in een file gezeten en daar moet ik direct aan denken als ik in het stromen de water wordt voortgestuwd, af en toe onvermijdelijk te gen een mede-badgast bot send. Het water is wel aange naam, maar bevat duidelijk minder van alles dan het Schansker water. Ik conclu deer dit aan de hand van het de inwerking op de huid en op het moment dat ik het wa ter verlaat. Niks geen lood zwaar gevoel en je mag er ook gewoon zwemmen. Echt re laxen na het baden is er niet bij. De ligstoelen bestaan ge heel uit ijzer en hebben een ruitjespatroon, dat ik na een kwartier in mijn achterkant terugvind. Het geklater van water bestaat hier uit de dou ches, die aan en uit gaan, de achtergrondmuziek zweemt naar disco en de stilte is ver te zoeken met een buslading kwetterende Duitsers om je heen. Ook de lunch veroor zaakt lichte heimwee naar het noorden des lands: Een kaal broodje ham en een be ker melk. Als ik weer eens een dagje wil gaan ontspannen, ga ik niet naar Arcen, maar naar Nieu weschans. 's Avonds gaat in de thermaalbaden de onderwater verlichting aan en krijgt het baden in de 'mist' iets spookachtigs. Dit zijn de buitenbaden van Arcen, met op de voorgrond de 'stroom versnelling'. FOTO: PR Een dieet bleek de kans op hartinfarct maar ook de totale sterfte te verlagen. door JAN PAALMAN Een overmaat aan cholesterol in het bloed iedere Neder lander weet dat nu - is niet goed voor hart en vaat. Daar om vragen steeds meer pa tiënten aan hun huisdokter om hun cholesterol op te la ten meten. Die is dan bijna al tijd te hoog, want bij bijna alle volwassen Nederlanders is die te hoog. Wat nu? Een le venslang dieet zet niet echt zoden aan de dijk want dat brengt als je het al vol houdt - het peil aan choles terol met 10 procent terug, bijvoorbeeld van een hoge 8,8 tot een nog steeds hoge 8 mmol per liter. Pillen, en dan vooral het nieuwe kimvastatine (merk naam Zocor), werken stuk ken effectiever. Zocor van fa brikant MSD laat het choles terol met liefst 30 procent da len. Sinds april 1990 vergoeden de ziekenfondsen dit medi cijn. Maar dan wel onder hele speciale voorwaarden zoals die zijn vastgelegd door di verse medische commissies. Een te hoog cholesterol is op zich niet voldoende; de pa tiënt moet ook extra risico lo pen op het krijgen van een hartziekte. Richtlijnen Welnu. Dokters, zo bleek on langs uit onderzoek van de Limburgse verzekeringsarts P Muyrers, lijken zich van die richtlijnen weinig aan te trek ken. Het ministerie van WVC, waar ze tegenwoordig elk dubbeltje wel drie keer om draaien, raakte van dit be richt lichtelijk in paniek. Want één jaar lang slikken van Zocor kost 1300 gulden. Als iedereen met een ver hoogd cholesterol, dus bijna iedere Nederlander, Zocor gaat slikken, dan kost dat volgens de berekeningen van Muyrers 1 miljard gulden (zegge 1.000.000.000) extra per jaar. Dat is 2 procent van de totale kosten van onze ge zondheidszorg! De vraag. Hebben die richtlijnen echt medisch zin, of zijn ze vooral ingegeven door verkeerde zuinigheid? Dat laatste lijkt op het eerste gezicht het geval te zijn. Dat de kans op een chronische hartziekte stijgt met het peil van het cholesterol in het bloed, is afdoende bewezen. Hoe hoger het cholesterol hoe hoger die kans. Het staat bovendien volstrekt vast dat pillen of een dieet het choles terol kunnen laten dalen. Je zou, zo denk je dan, dus mo gen concluderen dat je de kans op een hartinfarct kunt laten dalen door het vermin deren van het cholesterol in het bloed. Dat klopt, maar op een ingewikkelde manier ook weer niet. Een verhoogd cholesterol in het bloed is geen ziekte, maar een risicofactor. Eén van de vele risicofactoren. Ook hoge bloeddruk, roken, overge wicht, te weinig bewegen en een aantal ziekten verhogen de kans op ziekte aan hart en vaat. Daarom vertaalt een door behandeling verlaagd cholesterol bij de individuele patiënt zich niet automatisch in een verlaagde kans op hartinfarct. Meer dan 5 mmol cholesterol geldt als ver hoogd, meer dan 8 geldt als heel hoog. Toch komt meer dan 60 procent van alle har tinfarcten voor bij mensen met slechts een matig ver hoogd cholesterol van min der dan 6,5 mmol per liter bloed. Kortom. De dokter kan bij een individuele patiënt niet zeggen of hij wel of geen baat zal hebben bij een ver laagd gehalte aan cholesterol. Aan de andere kant laat een verlaagd cholesterol wel het aantal hartinfarcten dalen bij de bevolking als geheel. Een hele vreemdë situatie, die ook wel bekend staat als de 'preventie paradox'. „Het is maar hoe je tegen de getallen aankijkt", zegt huisarts dr Siep Thomas, medewerker van het Nederlands Huisart sen Genootschap (NHG). Verschil „Neem nou de 'Helsinki He- art Trial', een Fins onderzoek naar de werking van Lopid, een andere nieuwe pil tegen cholesterol. Mannen van ge middeld 47 jaar, met een ge middeld cholesterolgehalte van 7,2, die zes jaar lang dat Lopid hadden geslikt, liepen 34 procent minder kans op het krijgen van een hartin farct. Maar wat betekende dat nu? Dat betekende datje mét Lopid in zes jaar ongeveer 2 procent kans hebt op een hartinfarct, en zonder Lopid ongeveer 3 procent. Die 34 procent is dus het verschil tussen niks en bijna niks. Maar de kans om gezond te blijven nam door Lopid met slechts één procentje toe, na melijk van 97 naar 98 pro cent. Individueel heb je er dus niet zo'n baat bij. Dat de bevolking als geheel profijt heeft bij een verlaagd choles terol komt door de Wet van het Grote Getal: een klein procentje maal een heleboel risicopatiënten vertaalt zich toch in een aanmerkelijke da ling van het aantal hartin farcten". Er is nog iets vreemds. Door verlaging van het cholesterol neemt het aantal hartinfarc ten inderdaad af. „Maar", zo staat er in het nieuwe stan daard behandelplan van het Nederlands Huisartsen Ge nootschap (NHG), „dit gaat tegen de verwachting in niet gepaard met een afname van de totale sterfte. Er treedt een nog onverklaarde toename op van sterfte door ongeluk ken, moord, suïcide en in mindere mate kanker". Een paar weken geleden stond er in het Engelse medische top- blad de British Medical Jour nal een artikel waarin de re sultaten van enkele choleste rol verlagende onderzoeken werden doorgerekend. Dit ar tikel sloeg in Engeland als een bom in. Wat bleek? Een dieet verlaagde de kans op hartinfarct maar ook de tota le sterfte. Alle pillen, zowel de oude 'klassieke' als de nieu we 'statines' verlaagden dan wel de kans op hartinfarct, maar veroorzaakten al na één jaar een oversterfte aan ande re doodsoorzaken! Dit werpt wel een heel vreemd licht op de bruuske haast waarmee fabrikant MSD onlangs een grootscheeps Rotterdams on derzoek naar de werking van Zocor beëindigde. Dat alles is de reden waarom het standaard behandelplan van het NHG zo terughou dend is met het verstrekken van pillen. (Iets terughou dender nog dan de Gezond heidsraad en de nieuwe Con sensus, maar die zijn ook niet echt scheutig.) „Die stan daard is een vinger in de dijk tegen de hoogopgelopen zee aan verwachtingen", zegt dr Thomas. „Als na heel lang proberen het met een dieet niet meer gaat dan zou je het voorschrijven van pillen kun nen overwegen". Alleen een hoog cholesterolgehalte is niet voldoende. De patiënt moet ook extra risico lopen op het krijgen van een hartin farct. Risico's zoals hoge bloeddruk, een erfelijk toren hoog cholesterolgehalte, dia betes, hoge bloeddruk, een chronische hartziekte bij de patiënt of bij ouders, broers of zusters, en dan alleen voor patiënten tussen de 18 en 65 jaar. baby's met borstvoeding wordt de eersteler en extra vitamine K toegediend. door GERRIT JAN VAN OCHTEN, apotheker Vraag: Is vitamine K noodzakelijk voor pasgeboren (£°r SOll: Antwoord: Het advies op dit moment is: pasgeborövan borstvoeding krijgen moet de eerste drie maanden ne K worden toegediend. Baby's hebben vlak na de fc oc nig vitamine K. Zonder extra toediening kan er eei staan (moedermelk bevat weinig van dit vitamine)! den tot spontane bloedingen. Vitamine K kan dezf voorkomen, omdat het de bloedstolling beïnvloedt, i W Na de bevalling wordt de eerste dosis vitamine K d« verloskundige toegediend. Daarna kan men zelf dri| zuigelingen geven. Er is een kant-en-klaar-prep markt van de firma Davitamon. Een nadeel is dat moet betalen. In de apotheek kunnen vitamine K-dr J cept van de arts of de verloskundige worden bereid, rekening is van de verzekering. Per dag is er 25 micil mine K nodig. Het is niet nodig deze druppels te gfc^ voeding, omdat kant-en-klare voeding al vitamine Vraag: Er wordt op de tv steeds meer reclame gemP^ neesmiddelen. Mag dat zomaar? Antwoord: Er worden binnenkort Kamervragen geS onderwerp. Persoonlijk vind ik het verwerpelijk dftNQ het medium televisie reclame maken voor geneesn u serie 'Medisch Centrum West' van de TROS is eel beeld. Een dokter in een stress-situatie slikt wat b|0' van een bekend merk en de problemen zijn opgeli) met overgangsklachten krijgen pleisters opgeplak[ouc de opvliegers. Ze vergeten erbij te vertellen dat er Lde de pleisters zitten en dat je die alleen in overleg m4te mag gebruiken. Naast de pleister moetje dan nog a%me nen slikken om bijwerkingen van de pleister te vooife ka Een ander voorbeeld is de '5-uur-show' van RTL4j>og laat maken voor allerlei afslankkuren en Chinese pi no gende dag staat de telefoon roodgloeiend in de apg ee thekers mogen geen reclame maken voor medicijii wet geregeld. Dat moet voor fabrikanten ook zo zijnl Vraag: Ventolin inhalatievloeistof is sinds december"^ betalingsprodukt in de apotheek. Is hier iets aan te di 2 Antwoord: Voor een bijbetalingsprodukt moet ed 5 zijn, volgens de regels van de overheid. De apotheh inmiddels een voorschrift, waarmee ze het produkf~ maken. De firma Glaxo stelt Ventolin nog op bep— gratis beschikbaar voor die patiënten die er ernstigftSi mensen met een zeer ernstige vorm van Astma en n brosis (taaislijmziekte). De alternatieven die de ov staat hebben voor een aantal patiënten te veel bijwi kan niet Dit kan niet de bedoeling zijn van het Genj Vergoedingssysteem. Overigens betalen enkele ven voor hun patiënten, indien toch Ventolin nodig is. Spiritualiteit Nooit om alle schoons tezamen geef ik ooit mijzelven prijs; wèl aan een in weet niet wat, waar men per geluk slechts aan komt. „Nou, het is niet nodig dat jij je hobby aan opdnngt". Dat was de reactie van iemand die ik probeerde duidelijk te maken waarom ik zo heb meegewerkt aan de voorbereidingen van vierde eeuwfeest van Johannes van het Kruis. D> Spanjaard die als mysticus en dichter tot in onz dagen bekend is gebleven. Ik beoefen helemaal geen hobby in deze. Maar steeds meer ontdek ik dat de belangstelling voor spiritualiteit groeiende is. Is dat zo merkwaardig onze zakelijk, materieel leefklimaat? Mij lijkt niet. Onlangs heeft de pers over de kerkverlating gemeld, dat de trend daarvan nog altijd doorzet. Kerk, kerkelijke wetgeving, waarschuwingen teg verval alom, spreken veel mensen van nu nog nauwelijks aan. Maar dat is heel iets anders dar dat het zoeken naar Meer' verdwenen zou zijn. Velen zijn beslist spiritueel bezig met hun Vroeger spraken we dan van: inwendig, ini geestelijk leven, van vroomheid. Dan werd op de strikt persoonlijke verhouding van de ziel God. Tegenwoordig beseffen we dat onze spiritualiteit, de geest waarin wij trachten te leven, alles te heeft met onze eigen situatie, de cultuur waarin werken, de tendenzen die ons beïnvloedende tijdgeest dus. En in onze beste ogenblikken ontdekken we dat de vervulling van al onze behoeften weinig oplevert. Geen tevredenheid, bevrediging, geluk. De eeuwen door is de mens uit geweest zijn geluk te verwezenlijken. Wij doenf'^ niet anders. Dus bemerken we dat het verlangen T hemel mag weten naar wat precies) nooit wordt uitgeblust. Is het dan zo opmerkelijk dat vier eeuwen na zijn dood de aandacht voor Johannes van het Kruis, die ons dat eeuwige verlangen in werk doet voelen, weer groot is? Over verlangen spreekt hij. En over aanraking, eenzaamheid, geliefde, vuur, bron, schoonheid, wonde, wind. nacht. Wezenlijke begrippen, nee ervaringen óók van de moderne mens. Dus is het geen opgeklopte reclame van een of de hobby van een enkeling. Het is de opmerkelijk herleving van wezenlijke zaken. Van de j6 Q inspirerende aandacht daarvoor. De vraag komt pe op: in welke geest leven wij eigenlijk? Zoekt onze rtrm geest? Misschien naar het werkelijk Blijvende. Gaat ons verlangen uit naar het Eeuwige? P^ Ik heb een prachtig spel gezien, waarin met maskeripQ, en levensgrote poppen deze Spaanse dichter wordto 1 uitgebeeld. De dichter van het verlangen de dichter van de nacht. De dichter, op zoek naar ik weet niet wat". Verbeelding van het beste in Groepen, jongeren met name, moeten dat zien. Er glanst spiritualiteit uit die werkt. Inlichtingen: Peter VermaatMenamerdijk 6, JV Slappeterp. (tel. 05185-1751).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10