LEIDEN OMGEVING itevensbrug laat maandag voor Autoverkeer „Wat voor stomme gemeente is dit?!" £eidóc(Bowumt Vreeze maakt zich sterk >r bejaardencursussen IS Leerlingen Lucas van Leydenschool beschoten rr Vrouwenoverleg heft zichzelf op II ACCEPTEREN WE EEN WERELD WAARIN WE ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE MOETEN ZIJN? Een cadeau van formaat "tfcbeSowxwi VRIJDAG 20 MAART 1992 Motorrijder geschept „Weinig te doen aan diefstal uit volière' NOORDWIJKERHOUT - Een 18-ja- rige motorrijder is gistermiddag ge schept door een personenwagen op de kruising van het Westeinde en de Schulpweg in Noordwijkerhout. De auto, bestuurd door een 73-jarige vrouw uit Noordwijkerhout, wilde uit» wijken voor een bestelauto. Door on- 'ri oplettenheid ramde zij echter de te- genmoet komende motorrijder, waar na deze vervolgens over de wagen heen vloog. De motorrijder is met een gebroken bovenbeen opgenomen in een ziekenhuis in Leiden. De vrouw kwam met de schrik vrij. LEIDEN - De gemeente kan weinig doen aan diefstal uit de gemeentelijke vogelkooi aan het Plantsoen. Deze week hebben onbekenden al twee keer tropische vogels uit de volière gestolen. Afgelopen dinsdagnacht namen onbe kenden enkele tientallen vogels mee, na dat het hekwerk was doorgeknipt. In de nacht van woensdag op donderdag werd het inmiddels herstelde hekwerk op nieuw vernield en verdwenen nogmaals enkele vogels. „Je kan de kooi wel in be ton zetten, maar dan geef je toe aan het vandalisme", aldus H. Kühn, van de di rectie Groen. Volgens Kühn kan het hek werk, met gaas van anderhalve millime ter, nooit weerstand bieden aan doelbe wuste vemielingspogingen. „Iemand met een zware schaar knipt het gewoon door". De gemeente, die het beheer heeft over de kooi, voelt volgens hem in principe niet veel voor het plaatsen van een hek. „Een volière moet juist openbaar zijn, anders kun je hem wel opheffen". Het komt wel vaker voor dat er vogels worden ont vreemd, mishandeld of zelfs gedood. On geveer een jaar geleden was de volière aan het Plantsoen ook al het doelwit. Sindsdien worden geen extreem dure vo gels meer aangekocht. „De tijden dat er kaketoes in de kooi zaten is voorbij. Nu 'zijn het voornamelijk grasparkieten en andere goedkopere vogels". Toestand vrouw nog kritiek LEIDEN De toestand van de 58-jarige vrouw die woensdag uit het water van de Groene Maredijk werd gevist, is nog kritiek. Ze ligt in coma en er moet nog voor haar leven wor den gevreesd. De vrouw liep langs het water omdat ze een molen wilde bekij ken waar ze een wand kleed van wilde maken. Ze lijdt aan epilepsie. Ver moed wordt dat ze daar door een aanval in het wa ter belandde. LEIDEN - Twee leerlingen van de Lu cas van Leydenschool aan de Vliet zijn gistermiddag beschoten met luchtdruk kogels. De twee werden geraakt, maar liepen geen verwondingen op. De schoten wer den vanuit een pand aan de Molensteeg afgevuurd. De politie weet wie de dader is. maar heeft hem vanmorgen nog niet in de kraag kunnen vatten. Voorstelling Bavo Galama afgelast LEIDEN - Wegens ziekte van Bavo Galama gaat zijn optreden vanavond in de Leidse Schouwburg niet door. De voorstelling is ver plaatst naar dinsdag 19 mei. De kaartjes blijven geldig voor die datum. Mensen die dat willen, kunnen morgen avond vanaf zeven uur aan de kassa hun geld terugkrij gen. Meer informatie: 071- 131943. as] wfEN De Steven s- 'oiij tot nu toe alleen ge- (s'hjt voor bussen en 25(*i)fïetsers, gaat vanaf ^dagmorgen zes uur voor het autover- >ns, i Het verkeer vanaf de R$nshof wordt via de accj Morsweg naar de ^gise Schouwweg ge- i Verkeer vanaf de Jgaat via de Helena ^Jjirgstraat naar de Ste- i. bihofdreef. uilak n sfc voorkomen dat sluip- ser!fr v'a Agaatlaan wil iief|eken naar de Doctor Le- 3nz.„ wordt het onmogelijk an 3kt om vanaf de Stevens- ^^echtdoor te rijden of af te slaan. Voor het pvaartverkeer gaat de Sisbrug tijdens de och- en avondspits niet open. p blijft op de aparte fiet- irg bij de Haagsche wwel mogelijk, ampi voorkomen dat alarm- Er brandweer, ambu- politie tijdens de fan de omleiding de Ste- UNI<of niet kan bereiken, zul- brandweerkorpsen van prtisfburg en Wassenaar assistentie verlenen. S de ochtend- en avond- ^™al een ambulance in de ijn gestationeerd bij het gebouw van Rijkswater- T^an de Kenauweg. Ver- Vethouder Walenkamp: jen zullen nu wat eerder bulance moeten bellen. 1 die in de wijk rijdt, ide brug door de politie igeveegd. Dat gaat dan ïeller dan wanneer de fel zelf naar het zieken- SIT- huis rijden". Met de busmaatschappij NZH werd vandaag nog overlegd over de gevolgen die alle maat regelen hebben voor het open baar vervoer. Bussen staan nu nog soms twintig minuten in de file en raken ver achter op hun schema. Opzij schuiven Inmiddels is ook besloten geen reparaties aan de brug uit te voeren maar in elk geval het bovendek geheel te vernieu wen. Om dat met enige voort varendheid aan te pakken, en de schepen niet in gevaar te brengen, wordt maandagmor gen het dek van dc brug eruit getakeld. Een nieuwe brug gaat minimaal drie miljoen gulden kosten, een bedrag dat eigenlijk pas vanaf 1993 zou worden gereserveerd. Volgens wethouder Van Rij (ruimtelij ke ordening) kan er onmoge lijk meteen worden gestart met de aanleg van een nieuwe brug: „Er moeten tekeningen worden gemaakt en dergelijke. Die voorbereidingen moeten ook naar voren worden ge haald". Hij verwacht dat op zijn vroegst in het begin van volgend jaar wordt begonnen met de bouw, die vervolgens nog een jaar in beslag neemt. Medio 1994 zou de nieuwe brug dan in gebruik kunnen worden genomen. De fietsers- brug, die nu nog apart ligt, zal daarin worden geïntegreerd. Het noodgedwongen vervroe gen van de bouw van de nieu we Haagsche Schouwbrug kan leiden tot het opzij schuiven van andere investeringen van civiele werken. Wljkvereniging wilde overgang eerder open LEIDEN - De spoorweg overgang De Vink zou vol gens de wijkvereniging Stevenshofjespolder bin nen een week moeten wor den opengegooid voor alle verkeer. Daarmee blijft de Stevensbrug vrij voor het bus- en alarmverkeer. Vol gens wethouder Van Rij is dat echter onmogelijk: „In zo'n korte tijd kan de spoorwegovergang niet voldoende worden bevei ligd. Daarvoor gelden strenge voorschriften". De Vink kruist het drukste spoorwegtraject van Ne derland. De spoorwegover gang kan volgens Van Rij dan ook niet eerder open dan begin juni. De bestuurder van een busje probeerde gistermiddag de be tonblokken te verleggen die de doorgang bij de Haagsche Schouwbrug beperken. Ver kwam hij niet. Onder toezicht van een agent moest hij de zware blokken vloekend en zuchtend terugleggen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Niemand be grijpt hoe het zover heeft kunnen komen: toeschou wers langs de kant niet, automobilisten die moeten wachten op dat ene busje dat er niet door blijkt te kunnen, bestuur ders die tussen de beton blokken vastzitten omdat ze dachten er toch door te kunnen. „Dit is toch een idiote zooi? Ik heb hier vanmorgen anderhalf uur gestaan. Anderhalf uur! Om kwart voor acht ben ik van huis gegaan, en dat is al eerder dan normaal, om kwart over negen was ik eens op mijn werk. M'n zoon was nog later". Weer een ander: „Waarom gooien ze die busbrug niet meteen open?" Een omstander vult de kritiek op het beleid rond de twee bruggen aan: „Even verderop ligt een com plete brug, waar eens per kwartier een bus overheen rijdt. Miljoenen heeft dat ding gekost, maar wat geld om deze brug op te knappen, schoot er niet meer over". Schouwspel De harde woorden waarmee het gemeentelijk beleid fel wordt veroordeeld, vallen ter wijl iedereen zich vermaakt met het schouwspel dat de Haagsche Schouwbrug sinds kort geeft. Twee poortjes van ijzeren balken geven aan dat .de maximale doorgang twee meter hoog en twee meter breed is. Voor wie de hoogte echter verkeerd heeft inge schat, is er geen gemakkelijke weg terug: eenmaal in de rich ting van de brug, staat de be stuurder vast tussen de beton blokken. Een eerste doorgang geeft de maximale hoogte nog met kettingen aan, maar dat signaal komt niet altijd even duidelijk door, zeker als een imperial is gemonteerd. De tweede doorgang is door de ij zeren balk als legger onverbid delijker, en de bestuurder van een vaalgeel busje van een bouwbedrijf uit Alphen aan den Rijn ondervindt dat aan den lijve. De man komt er in eerste in stantie goed vanaf, maar merkt halverwege het traject toch dat zijn auto een fractie te hoog is, door de opstaande randjes. Hij stapt uit, bekijkt de zaak van een metertje af stand, en trekt zich bovenal niks aan van de toeterende au to's en foeterende mede-weg gebruikers. „Hij is geloof ik toch een tikkie te hoog", grijnst hij naar de toeschouwers, en pakt vervol gens demonstratief een rol maat om dat te illustreren. Een blik werpend op de file die zich inmiddels heeft gevormd, be sluit hij te keren. Kreetjes gaan op langs de kant: „Ke ren?! Hoe wil 'ie dat doen?" Heel eenvoudig: de betonblok ken gaan er gewoon uit Op dat moment komt een politiebusje langsrijden. De agent: „Je mot met je klauwen van dat spul af blijven!" Toeschouwers corri geren de man in het blauw: „Zeg, dat heten nog altijd je handen!" De betonblokken worden op hun plaats teruggelegd, de po litie regelt dat het achteropko mend verkeer een klein stukje achteruitrijdt en de chauffeur raast er vandoor. Zijn opmer king blijft nog even in de lucht hangen: „Wat voor stomme ge meente is dit?!" Leiden zet Gevulei buiten spel bij ophalen bedrijfsvuil LEIDEN De tarieven voor het ophalen van be drijfsafval worden ver laagd. Dat kan doordat de gemeente Leiden het be drijfsafval voortaan laat afvoeren door het afval- verwijderingsbedrijf Vli- ko in Leiderdorp, en niet langer door de Gevulei. De proef met Vliko duurt twee maanden, daarna wordt ze waarschijnlijk verlengd. Dat staat in een voorstel dat onlangs naar de gemeenteraad is gezonden. Omdat particulie re afvalverwijderingsbedrij- ven bedrijfsafval goedkoper afvoeren, sluiten veel bedrij ven zelf contracten met verwij- deringsbedrijven af. Leiden moet daardoor sinds kort op het ophalen van bedrijfsafval geld toeleggen. Voor de begro ting van 1992 zou dat een te kort opleveren van 142.000 gul den. Om de klanten weer terug te halen, moeten de prijzen voor het legen van de laadkis- ten worden verlaagd. Daardoor loopt het tekort nog verder op, naar 324.000 gulden per jaar. Daar staat echter tegenover dat de afvoer van het vuil voor Leiden goedkoper wordt door met een particulier bedrijf in zee te gaan. De Gevulei het samenwerkingsverband van de Leidse regio op het gebied van afvalverwerking - loopt daardoor 150.000 gulden mis. Het is niet de bedoeling dat de gemeente zich volledig terug trekt uit de inzameling en ver werking van bedrijfsafval. Lei den wil toch in de gaten hou den wat er met het bedrijfsaf val gebeurt. Wethouder S. de Vreeze nam gisteren het eerste exemplaar in ontvangst van het boekje 'Ouderen in de bocht'. FOTO: WIM VAN NOORT VAN HAASTEREN CN Wethouder S. jeeze van financiën plzijn heeft gisteren ■flans gebroken voor -Jging van de subsidie ^j|bejaardencursussen. p^ied dit bij de aanbie- j^jfran het eerste exem- ^Évan het boekje 'Ou- |Hin de bocht', waarin flPbmers vertellen over belevenissen bij de p nog niet toezeggen dat lag om meer formatie- fordt gehonoreerd", zegt leze. „Daarover beslist lelijk de gemeenteraad. zie geen argumenten i te weigeren. De Raad ^aar eens een uitspraak (ver het nut van deze jfen". IJ van Noort, coördinatri- - de cursussen, toonde 'verheugd over de woorden van de wethouder. „Ik ben aangetrokken voor 12 uur per week, maar dat is veel te weinig. Ik moet structureel overwerken. Als we meer geld krijgen kunnen we ook nieuwe cursussen starten, zoals een cursus voor mensen die moeite, hebben met de overgang van een werkend leven naar het pensioen. Ik vind ook dat er continuïteit in de subsidies moet komen, zodat we weten waarop we kunnen rekenen en niet steeds opnieuw een aan vraag hoeven te doen". Voorts zei De Vreeze dat over het welzijnsbeleid „een discus sie in de stad moet losbarsten". Ineen hoekje „In de jaren zestig en zeventig werd vanuit het stadhuis be paald wat goed voor de men sen is", zegt de wethouder. „Maar we moeten ons meer af vragen wat de mensen eigen lijk verwachten van het wel zijnsbeleid en of we wel ge noeg voorzieningen voor de bejaarden in de toekomst heb ben". De wethouder verwacht dat als gevolg van de vergrij zing hieraan een steeds grote re behoefte zal zijn. De Vreeze zei overtuigd te zijn van het nüt van cursussen voor ouderen. „Als mensen ouder zijn dan 55 hebben ze nog tien tallen jaren voor zich en die willen ze niet stilletjes in een hoekje doorbrengen. Je bent oud en je wilt wat. Het heeft ze ker zin om in de toekomst van bejaarden te investeren. De meeste ouderen, vooral vrou wen, zijn opgevoed met het idee dat leren nergens goed voor is. Maar omdat de maat schappij steeds complexer wordt, blijkt leren juist heel nuttig te zijn". Dit nut blijkt volgens de wet houder zeker uit het boekje 'Ouderen in de bocht'. In dit boekje vertellen ouderen hoe een cursus hun weerbaarheid en zelfvertrouwen gaf, soms na een leven vol gemiste kansen. Vooral cursussen als 'meer le ren durven', 'zelfverdediging' en 'geheugentraining' bleken populair. LEIDEN - Het Stedelijk Vrouwenoverleg (SVO) heft zichzelf in de loop van dit jaar op. „Vrouwen zitten nu in alle hoeken van de samenleving en hebben geen behoefte meer aan bundeling van krachten op één plek". Dit zei W. De Jong, bestuurslid van de SVO, gistermiddag bij de overhandi ging van de bundel 'Vrouwen organisaties in Leiden' aan wethouder H. Koek (emanci patie). Leidse vrouwen blijken goed te functioneren in alle geledin gen van de maatschappij (poli tiek, onderwijs, hulpverle ning). Ook komen er steeds meer voorzieningen voor vrou wen. De Jong noemde onder andere het vrouwengezond heidscentrum, de vrouw en werkwinkel, en het trefpunt EVA, dat is gestart in het Volkshuis. De Jong prees het emancipa tiewerk van de voormalige wethouder H. Van Dongen. Haar speerpuntenbeleid was met name gericht op de parti cipatie van vrouwen op alle af delingen van de gemeente. „Maar nog lang niet alle afde lingen zijn geëmancipeerd. Dat is nodig, anders verdwij nen er voorzieningen". Ze gaf als voorbeeld de cursus vrou wen-zelfverdediging, die bij de directie Sport werd ingedeeld, maar die verdween door ge brek aan betrokkenheid. De Jong kan zich overigens goed voorstellen dat er in de toekomst ooit weer een soort SVO opgericht zal worden. „Het gevaar bestaat dat de emancipatie nu overal van de agenda gehaald wordt, omdat alles bereikt zou zijn. Hierdoor raakt de vrouwenbeweging weer ondergesneeuwd". Ook wethouder Koek waar schuwde daarvoor. „We heb ben de naam veel bereikt te hebben op emancipatie-ge- bied, maar we moeten waken voor stilstand". De wethouder zag wel wat in de aanbeveling van de SVO om een soort 'ad- hoc geldpotje' voor ïedeëen in te stellen. Dit zou vooral be stemd moeten zijn voor een malige vrouwenprojecten, die snel kunnen worden uitge voerd. Uit de bundel 'Vrouwenorgani saties blijkt dat Leiden op dit moment 90 vrouwenorganisa ties telt. De bundel is samengesteld door de Stichting Welzijn Lei den, op verzoek tfan de SVO. „We hebben een sociale kaart willen maken van wat er alle maal te doen is voor Leidse vrouwen", aldus C. van Dijk, directeur van de SWL. „Je zou nu kunnen zeggen dat de vrou wenorganisaties voltooid zijn. Misschien is dit wel zo als je kijkt naar de doelen van vrou wenbewegingen in dte jaren '70. Maar deze tijd is de opmaat voor nieuwe ontwikkelingen". Eén van die ontwikkelingen is volgens S. Born, organisatie adviseur, het multi-culturele samenwerken. „Dit is dè grote uitdaging van deze tijd. Ik denk dat vrouwenorganisaties met hun vernieuwende denk wijze een voorbeeld kunnen zijn voor het bouwen van een multi-culturele brug". Ze pleit te gisteren wel voor een ver dergaande onderlinge samen werking. „Het mag niet zo zijn dat iedere organisatie haar ei gen doel nastreeft". AIDS FONDS GIRO 8957 Iïcn luxo handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft Dc nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: dc/e krijgt de krant de eerste twee weken gratis ALLERLEIDS Bingo In het buurthuis Comelis Jop- pensz, Oppenheimstraat 6a, rollen vanavond de bingoballe tjes weer. De bingo begint om 20.15 uur en duurt tot 23.00 Excursies De Leidse volksuniversiteit K&O organiseert op 30 maart en 8 april twee excursies. Op 30 maart wordt 's avonds een be zoek gebracht aan de Leidse sy nagoge aan het Levendaal. Op 8 april wordt 's middags kas teel Duivenvoorde in Voorscho ten bezocht. Wie deel wil nemen aan een van de excursies kan zich opgeven bij K&O, Oude Vest 45, Leiden, telefoon 071- 141141. Ruilen Ruilvereniging Koningskerk houdt vandaag weer een ruila- vond voor verzamelaars van uiteenlopende zaken. Van post zegels tot lucifermerken. Gega: digden zijn welkom tussen 19.00 en 22.00 uur in Buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardka- de 40. Toegang niet-leden ƒ1,50, jeugd fl. Concert Het Osiris Trio treedt van avond niet op bij K&O, in te genstelling tot wat eerder was aangekondigd. De pianiste van het trio is verhinderd. In plaats van het Osins Trio zal het Novak Trio spelen. Op het programma werken van Haydn en Dvorak. Aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Bingo Liefhebbers van bingo kunnen morgen terecht in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad in de Merenwijk. De zaal gaat open om 19.00 uur en de Lentebingo begint om 20.15 uur. Belasting De Leidse Rechtswinkel helpt ook dit jaqr weer mensen bij het invullen van hun aangifte biljet. Dat gebeurt gratis bij diegenen die een inkomen heb ben dat onder de ziekenfonds grens ligt. Morgen is de lande lijke aangiftedag. Dan zitten medewerkers van de rechtswin kel klaar in Het Gulden Vlies aan de Breestraat om van 10.00 tot 16.00 uur wie dat wil te hel pen. Wel is het nodig dat ieder een die daar gebruik van wil maken een afspraak maakt via 071-141516. eer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: 1 Naam: I Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Maag JNZ ;-i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9