haduw van commercie hangt |g steeds boven Hilversum «1# i mT1 m li ,W *tlè. «U* Hucknall in de speeltuin van zijn dromen Tbc PGji KUNST/RTV 13 er komt niet Ahoy Jubileumuitzending van John Bernard Kunstbonden naar Raad van State i potje heimwee in de schappen Selectie Mesdagcollectie in Van Goghmuseum Qowva/nt VRIJDAG 20 MAART 1992 RDAM De zangeres Cher p 18 april niet op in de 'Ahoy' rdam. ft de organisator, Mojo Con- va leegedeeld. Bij nader inzien vo her in de Verenigde Staten ers te doen. De paar duizend ;rkochte kaarten worden te men. Een woordvoerder van awijt Cher overigens niets: gebeurt zo vaak, een artiest ^ts niet moedwillig". Het op- m Cher in Rotterdam zou het Nederland zijn. Voor het con- zaterdag 9 mei in Brussel, ook via de Nedelandse VWs worden gekocht. John Bernard..2500ste keer het weerbericht... HILVERSUM - John Bernard verzorgt van avond voor de 2500ste keer het weerbericht bij RTL4 na de nieuwsuitzending van 19.30 uur. De populariteit van zijn programma is groot. Op werkdagen informeert hij gemiddeld 1,6 miljoen kijkers over het weer. John Bernard houdt zich al meer dan 35 jaar met het weer bezig. Op 18-jarige leeftijd begon hij aan de opleiding tot meteo-officier bij de Koninklijke Lucht macht. Hij werkte onder meer als meteoroloog voor de luchtvaartafdeling van vliegveld 'Zestienho ven' en als docent aan de Landbouw Universi teit in Wageningen. Voor hij bij RTL4 als weer man in dienst kwam, werkte hij enige jaren voor het NOS-journaal. Cornelis Vaandrager overleden ROTTERDAM - De auteur Cornelis Vaandrager (56) is woensdag overleden in een ziekenhuis in Rotterdam. Dat heeft zijn uitgeverij de Bezige Bij gisteren meegedeeld. Vaandragers meest recente werk is de poëziebundel 'Sam- pelton' uit 1990. De auteur debuteerde dertig jaar eerder met de novelle 'Leve Joop Massaker'. Voor die tijd was Vaandra ger al actief in de redacties van Proefschrift, Gard Sivik en De Nieuwe Stijl. Eerste Annie M. G. Schmidt-prijs toegekend HILVERSUM - De eerste Annie M. G. Schmidt-prijs is toege kend aan het duo Harrie Jekkers en Koos Meindert voor het lied 'Terug bij af. Dat heeft de Stichting Conamus gisteren meegedeeld. De prijs werd onlangs door Conamus ingesteld voor het beste Nederlandstalige kleinkunstlied en bestaat uit 7.500 gulden en een litho. De prijs wordt op 29 maart uitgereikt tijdens het Amsterdamse Kleinkunst-festival. DEN HAAG - De Federatie van Kun stenaarsverenigingen kan het Advies Kunsten-plan van de Raad voor de Kunst „eenvoudig niet accepteren". Als minister D'Ancona van cultuur het advies ongewijzigd overneemt, stapt de federatie naar de Raad van State. Dat heeft directeur J. Verduyn Lunel gisteren verklaard. Hij heeft de minis ter in een uitgebreide brief zijn bezwa ren uiteengezet. Volgens het advies mag de federatie vier jaar lang met een gehalveerd budget verder werken en moet er daarna worden afgebouwd. Het feitelijke federatiewerk wordt hiermee genegeerd, klaagt Verduyn Lunel. G - Het NOS- vergadert van- Hilversum over de ideling per 1 okto- i o$ zowel TROS als weja hun commercië- ou4aties opzij hebben in er misschien de- j duidelijkheid ko- depr de toekomst van eidjtel, dat maanden- imi>plaagd werd door Brigigingen van om- ~Jrj commercieel te les r odil ?t iPg zijn die pogingen buu uitgelopen, met als Ment de jammerlijk af- ;n bluf van de TROS, die rfe fag omdat ze te veel iurar autonomie zou k pleveren bij de exter- n, ^iers die het commer- - vaPtuur mogelijk maak- Oiivaarvoor ingewijden, t eebanciële situatie van ieen beetje kenden, al der hadden gewaar- De TROS had veel te Igen kapitaal om bin- tekmüjoenenproject dat •t all'ële televisie is nog Alielijk eigen geluid te laten horen. TROS-directeur Wolzak pro beerde zijn gezicht nog enigs zins te redden door te verwij zen naar het rapport van de commissie Donner, dat een commerciële gang onmogelijk zou maken. Onzin, want Don ner zegt alleen dat het niet mo gelijk is een ethernet mee te geven aan een omroep die uit het bestel treedt. De TROS had gewoon op de kabel gekund, en vandaar uit kunnen trach ten alsnog een ethernet te ver werven, met een aan zekerheid grenzende kans op succes. Want in de Wet Commerciële Omroep, die binnenkort in de Staatscourant gepubliceerd wordt, staat expliciet dat wie toestemming heeft voor com mercie op de kabel, een ether frequentie kan krijgen. Kippen Hoe dan ook, met de misluk king van het TROS-avontuur zitten alle kippen weer in het hok en kan een begin worden gemaakt met de invulling van een bestel dat de concurrentie met het vermaledijde RTL4 aankan. Probleem is echter dat die kippen tamelijk onrustig zijn en individueel nog wel de gelijk verlangen naar de vrij heid. Het bracht minister D'Ancona (WVC) er gisteren toe de kieren van het hok ste vig dicht te kitten. „Ik hoor weer geluiden dat een gepriva tiseerd net, een vechtnet, een verdiennet of wat ik een vet- mestnet noem nog tot de mo gelijkheden behoort. Het ad vies van de commissie Donner geeft aan dat er een strikt on derscheid moet zijn tussen pu bliek en commercieel domein, en dat sluit deze kier onder die reeds gesloten deur geheel af', aldus de minister. TROS en Veronica, die nog voor hun lon ken naar het commerciële avontuur graag die rol als publiekstrekker van de publie ke omroep wilden vervullen, maar daar wel extra inkomsten tegenover wilden, kunnen dat nu dus definitief vergeten. VARA Toch is er nog één omroep die een commercieel avontuur niet heeft uitgesloten. VARA's voorzitter Marcel van Dam liet onlangs tijdens een symposi um van deze omroep in Apel doorn weten nog wel ruimte te zien voor een tweede commer ciële zender naast RTL4. Of de VARA dat wordt liet hij in het midden, maar: „als de VARA al uit het bestel stapt zal dat niet zijn als commerciële zender, maar als private zender". Het verschil is dat de winst uit zo'n onderneming niet gebruikt wordt om de zakken van de aandeelhouders te spekken, maar om betere programma's te maken. Privaat of commercieel, voor de overige omroepen blijft Van Dam's flirt met een toekomst buiten het bestel moeilijk te verteren, zeker omdat het dui delijke afspraken over een zenderindeling in de weg staat. Vandaar misschien ook dat mi nister D'Ancona gisteren nog eventjes fijntjes refereerde aan de woorden die Van Dam sprak bij het 65-jarig bestaan van zijn omroep, toen hij pleit te voor een zenderindeling waarbij VARA, VPRO en NOS op een net kwamen te zitten. „Het lijkt mij dat hiervoor nu de tijd is aangebroken", aldus D'Ancona voor een gehoor van programmamakers. Vandaag wordt misschien iets duidelijker over de vraag in hoeverre Van Dam's gedachte serieus moet worden geno men. En of hij inderdaad nog de enige is, die ermee speelt. Want hoewel Veronica, dat in dertijd samen met de VARA de stap wilde wagen, daarvan af zag omdat ze geen net mee kreeg, lijkt het onvoorstelbaar dat die club de aspiraties echt volledig heeft afgezworen. Wat bij Veronica hevig meespeelde was de toen nog heersende dreiging dat de TROS com- Minister D'Ancona „Ik hoor weer geluiden dat een geprivatiseerd net, een vechtnet. wat ik een vetmestnet noem nog tot de mogelijkheden behoort". mercieel zou worden, dat die omroep er wel in zou slagen haar droom waar te maken. Dat maakte het avontuur voor Veronica zelf onmogelijk. Nu de TROS er echter van afziet moet niemand raar opkijken als Veronica alsnog een konijn uit de hoed tovert en alsnog uit het bestel treedt. De schaduw van de commercie hangt daar- Illusie De afspraken over de toekom stige zenderindeling die in het overleg van vandaag en nog te houden bijeenkomsten wor den gemaakt gelden slechts tot het moment dat een van de een verdiennet of FOTO: SP deelnemers zijn kans schoon ziet en het bestel uitvlucht. Tenzij het verblijf binnen dat bestel zo aantrekkelijk wordt gemaakt dat iedereen er met voldoening inblijft, maar dat lijkt gezien de geringe bereid heid van politiek Den Haag om de geldkraan open te draaien (lees: een hogere omroepbij drage te vragen) een illusie. Derde Frans Liszt Pianoconcours met 28 deelnemers UTRECHT - Aan het derde internationale Franz Liszt Pia noconcours in het Muziekcen trum in Utrecht zullen 28 pia nisten uit 14 landen deelne men. Het concours, dat om de drie jaar wordt gehouden, be gint op 8 mei duurt ruim twee weken. De hoofdprijs bedraagt 25.000 gulden. Dat is gisteren bekendgemaakt Op de openingsdag treedt het Radio Filharmonisch Orkest op met symfonische werken van Liszt en met het Derde Pi anoconcert van Rachmaninov. De winnaar van het vorige con cours in 1989. Enrico Pace, treedt op als solist. Op de slotdag zullen de drie overgebleven finalisten tij- deiis een galaconcert optre den. Een internationale jury onder leiding van de Nederlan der Henk Suèr zal aan het ein de van de dag de winnaar be kendmaken. TV 10 naar Raad van State DEN HAAG - TV 10 wil probe ren om schadevergoeding los te krijgen bij het Commissari aat voor de Media en het mi nisterie van WVC. Bij de afde ling rechtspraak van de Raad van State werd gisteren beroep aangetekend tegen een besluit van het Commissariaat voor de Media, waarin TV 10 niet als een buitenlandse omroepin stelling wordt aangemerkt. 1 pentator Henk Mochel sprak in een Nieuwzeelandse tv-studio met tachtig geëmigreerde Ne- i. Maar hij maakte, zoals deze foto laat zien, ook op een andere manier kennis met Nieuw-Zee- de kijker eigenlijk niet ge gund. Want is het niet zo dat juist binnen de muren van het huis het Nederlanderschap nog wordt beleefd? jblik op een nieuw begin, lie zondag 22 maart, Ne ll 7.20); Nederlanders in NCRV-televisie vanavond Neder- EBUMA §UM Mag het van koningin ^an Nieuw-Zeeland inwoners van Brit st niet zo veel aan- len gehad, de Neder- ligranten waren dui- |r geïnteresseerd; be- p zij waren naar 'hun' n de andere kant van PERSond laat de NOS in yzeelandse film zien een aantal van die i^_s vergaan sinds de kKv in hun nieuwe va- pijn ze geslaagd in 1 yi? Moesten ze veel gekren overwinnen? En, miniz*ch no£ steeds Ne- iik 1 iend' maakt kennis met majjanten die allemaal lig. li111 ziJn gekomen. Bij kort |Suzy van der Kwast, boè?ren zestig aankwam n di<rngton het fenomeen 'ormy introduceerde; het en f de start van een iar j^e zakelijke carrière, hoelè Grouw is het goed liet vrouw en vijf kin- trok hij veertig jaar in zijn geluk te be- me$en gevaarlijk avon- spreekt hij van „een gecalculeerd risico". Nu is hij op 78-jarige leeftijd nog altijd opmerkelijk actief. Hij staat aan het hoofd van een bouwbe drijf en neemt nog elke dag een duik in het zwembad. Dat op verschillende manieren de band met Nederland ge koesterd wordt laten de beel den zien van een haringetende meneer bij een kraampje in Auckland en de 'homesicks- hop' (heimweewinkel), waar muisjes van De Ruyter, Goud se kaas en Douwe-Egbertskof- fie in de schappen staan. Onduidelijk Toch blijft jammer genoeg on duidelijk hoe 'Nederlands' de emigranten na zo veel jaar nog zijn. De succesverhalen van de geslaagde ondernemers en boeren kennen we eigenlijk wel. Aan de hoofdpersonen wordt bij voorbeeld niet ge vraagd of ze terugverlangen naar hun geboortegrond. Ook de vraag of, en zo ja hoe men de banden met familie en oude vrienden probeert vast te hou den, blijft achterwege. Het is interessant juist het antwoord op dit soort vragen uit de mond van de 'geslaagde' zakenman of -vrouw te horen. La Grouw zegt het eigenlijk als enige kort maar krachtig: „In mijn hart ben ik nog steeds Amsterdammer". Maar onder tussen hoor je hem wel alleen Engels praten, evenals alle an dere geïnterviewden. En een kijkje thuis in de besloten heid van de gezinnen wordt Dan heeft het laatste gesprek met de geëmigreerde fotografe Ans Westra wel veel meer diep gang. Op een ongelofelijk sym pathieke en open manier ver telt zij over de problemen die zij op haar bordje' kreeg met het fotograferen van Maori's, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland. Net als de Maori's heeft zij haar eigen cultuur behouden en dat ver bindt hen. Zegt de film. Maar hoe 'Nederlands' Ans nog is, blijft ook hier gissen. Rondom Tien Voor het echter zondag is, komt vanavond eerst Henk Mochel aan de beurt in NCRVs Rondom Tien. Hij sprak in een Nieuwzeelandse tv-studio met tachtig Neder landers die destijds emigreer den. Onder hen Bertha van de Heuvel die met haar ouders en negen broertjes en zusjes in 1948 op de boot stapte. Wat zij zelf niet wisten, is dat zij des tijds te zien waren in het Poly goon-journaal, dat beelden vertoonde van het eerste emi grantenschip dat naar Nieuw- zeeland vertrok. Rondom Tien blikt ook terug met deze oude beelden. Nog maar vier jaar ge leden vertrok de familie Canon met hun negen kinderen uit Epe. Ook zij vertellen over hun ervaringen. Concert Simply Red. Ahoy', Rotter dam. Gisteravond. Herhaling: 19 april. Als Mick Hucknall zijn fa voriete speeltuin zou moeten aanwijzen, dan koos hij voor Nederland. Er is namelijk geen land in de wereld waar zo gre tig wordt gereageerd op zijn muzikale acrobatiek. Bovendien kan hij er op rekenen dat al zijn vriend jes en vriendinnetjes nieuwsgierig blijven naar wat het roodharige Schot se jongetje nu weer voor onderhoudende muziek jes bij elkaar heeft ge schreven. Het leuke van die visite vindt Mick dat er een stevig feestje mee te bouwen is. En zo is er voor de zanger van Simply Red eigenlijk maar een publiek: de Nederlandse concertganger. Hij moest het gisteravond in een uitverkocht Ahoy', als eer ste van drie concerten (ver deeld over twee maanden) weer even kwijt: „Jullie zijn mijn beste publiek". En het leuke is dat hij meende uit de grond van zijn hart. Toch moet het voor Mick, die ondanks een kolkende muzikale bege leiding niet alleen - de stem maar ook het gezicht van Sim ply Red is, een wat teleurstel lende ervaring zijn geweest dat Mick Hucknall zwijmelen op weemoedig klinkende ballades.. vooral het oude materiaal het warmst werd ontvangen. Vreemd ook een beetje omdat 'Stars' veel beter heeft ver kocht dan zijn drie voorgan gers. Nu moet wel gezegd worden dat Hucknall zijn zieltogende dan weer funky muziek op 'Stars' wel in een wat al te ge makkelijk jasje heeft gesto ken. De inspiratie was er wel maar de transpiratie ontbrak. Zijn geluk is dat het grootste deel van zijn schare fans be staat uit jonge geliefden die graag zwijmelen op zijn wee moedig klinkende ballades. Mick is een meester in het FOTO: JET BELGRAVER schrijven van die liefdesparels die hij dan ook nog eens een extra lading meegeeft door zijn melancholieke stemgeluid. Als je daar wat dansbaar materiaal tegenover zet, is een jong pu bliek gauw tevreden. Maar ja, die zwakke plekken blijven en fungeren als stoorzenders, die niet zomaar zijn weg te poet sen door een energiek en ex plosief spelende groep. Spetterend Hucknall. in het begin met zijn lange rode haar in een staart, presenteerde ongecompli ceerd luistergenot, een soort kijkdoos zonder nieuwe plaat jes, maar nog altijd wel door een vakman gemaakt. Met veel gedempte trompet en saxofoonklanken duurde het niet lang voor Mick bij de con certganger de juiste snaar raakte en hij zijn stem kon la ten klinken als het parade paardje van Simply Red. Zo kon het optreden, ondanks de, in eerste instantie, wat sobere aankleding, uitgroeien tot een muzikale bijeenkomst zoals Hucknall ze graag heeft: spet terend. Overigens had Simply Red nog wel wat verrassingen in petto. Zo leek het alsof op de plaatsen waar muzikale bloed armoede zichtbaar werd. het decor de functie van publieks trekker moest overnemen. Zo kreeg deze kijkdoos tegen het einde een schitterend decor aangemeten. De repen doek hadden veel weg van primitie ve Afrikaanse kunst. In dat laatste deel zaten parels als 'Money's too tight' en 'If you don't know me by now', dat het voorspelbare aansteker-effect had. Na een dip in het vasthou den van de aandacht zweepte 'Out of my head' het publiek weer flink op. Simply Red kwam terug voor een toegift, "waarna een in drukwekkende sterretjesre gen tijdens 'Something got me started' het optreden na vijfen negentig minuten afsloot. MVA. halogeenverlichting Thomsonlaan 79 Loosd S~ Hoofdstraat 66 Den Hm: Iniormatie over deze ruoriek kunt u verkrijgen onder teleloonnummer 070-3190792 AMSTERDAM - „Wer ken is genot" was het mot to dat de Haagse schilder Hendrik Willem Mesdag (1831-1915) boven de spie gel in zijn woonhuis in Den Haag had laten aan brengen. Het is volgens de conservator van het huidi ge Rijksmuseum Hendrik Willem Mesdag, F. Lee man, kenmerkend voor de Haagse schilder. De Groninger Mesdag afkom stig uft een bankiersgeslacht, kon zich dan ook dankzij een erfenis volledig aan het schil deren wijden. Naast het schil deren van vooral zeegezichten, verzamelde hij kunst. Spoedig werd zijn woonhuis in Den Haag te klein en liet Mesdag ernaast een gebouw neerzet ten dat als museum werd inge richt. In 1903 schonk hij zowel het Museum Mesdag als de collectie van ruim 300 schilde rijen en 90 tekeningen en prenten aan de Nederlandse Staat. Sinds twee jaar beheert het Van Goghmuseum in Am sterdam het Museum Mesdag. Ter gelegenheid van de reno vatie van het Mesdag Museum is vanaf 22 maart tot en met 19 augustus in het Van Gogh- mueum in Amsterdam een se lectie van ongeveer zestig wer ken uit de Mesdagcollectie te zien. De tentoonstelling toont werk van schilders die Mesdag persoonlijk kende, zoals Alma Tadema, Gabriël, Isaac en Jo zef Israëls, Mauve, Roelofs, Weissenbruch en de gebroe ders Maris. Daarnaast is werk te zien van Corot, Courbet, Daubigny, Delacroix, Millet en Rousseau. De tentoonstelling is getiteld 'Meesters uit de Mesdagcollectie. Van Dela croix tot Israëls'. Voor het eerst wordt een re cent voor het Museum Mesdag aangeschaft schilderij van Au gust Allebé (1838-1927) ge toond. Het is een voorstudie uit 1870, getiteld „Het Mu- seumbezoek", die onlangs op een veiling bij Christie's in Amsterdam werd gekocht. Het schilderij is verwant met 'De Oude Zaalwachter' uit hetzelf de jaar, dat het Museum Mes dag begin deze eeuw in bezit kreeg als prijs in een liefdadig heidsloterij. De opbrengst van de loterij was bestemd voor slachtoffers van de Boerenoor log. Actie Holland FM en Eurojazz tegen etherverdeling AMSTERDAM De commer ciële radiostations Holland FM en Eurojazz gaan bij de Raad van State in beroep tegen de toewijzing van etherfrequen ties aan Sky Radio, RTL4 Ra dio en Radio 10. Dat hebben beide stations gis teren bekendgemaakt. Vol gens Holland FM en Eurojazz worden zij ernstig benadeeld door deze beslissing van de mi nister van verkeer en water staat. Zij vrezen ernstige scha de omdat stations met etherbe- reik een grotere naamsbe kendheid kunnen opbouwen en dus ook meer inkomsten zullen hebben.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13