Btw-tarief moet lager Collectief £eicUe(Boiumtt 12 14 Kamerfeest niet alleen voor bobo's Hans Dorjee op non-actief Gavi gevaar voor volksgezondheid ugsdealers in Den Haag st strenger bestraft Overleg over cao voor ambtenaren gestaakt 'Menselijke mijnenvegers' il4 Dagen Gratig CeidócSouoont 3 5 pissi 9 L^ai Kamer voor opheffen sancties Zuid-Afrika INFORMATIE ZONDER SENSATIE BUITENLAND rajicek onderuit legen Mancini >n Cramer krijgt Edison BIJLAGE DEN HAAG - Op 28 april neemt ons parlement het nieuwe Tweede-Kamergebouw officieel in gebruik. Daarbij staan tal van festiviteiten op het programma. Alle provincies, de Nederlandse Antillen en Aruba geven acte de présence met eigen, culturele presentaties. De orga nisatoren van het feest beloven daarnaast zeer gevarieerd amusement. Koningin Beatrix woont de hele dag bij. Zij volgt onder meer, samen met prins Claus en prins Willem-Alexander een bijzondere bijeenkomst van de Tweede Kamer in de nieuwe vergaderzaal. Bij die gelegenheid draagt 'huisbaas' minister Alders (VHOM) het gebouw aan kamervoorzitter Deetman over. Graag had de Kamer heel Nederland uitgenodigd om het feest mee te vieren maar dat is natuurlijk niet mogelijk. Nu mogen de provincies zelf genodigden voordragen. Het gaat om in totaal 2400 mensen, uitdrukkelijk niet zogenoemde bobo's, maar mensen uit het volk die door de provincies zijn ingeloot. Samen met de andere gasten wandelen op die dag ongeveer 5000 mensen door het nieuwe gebouw. Daarbij worden zij rondgeleid door de kamerleden. Van vijf uur 's middags tot kwart voor negen 's avonds wor- den er continu optredens verzorgd door 42 groepen op 15 ver schillende lokaties. De Hofvijver zal de ligplaats zijn van het Friese Statenjacht van commissaris van de koningin Wiegel. In de oude vergaderzaal treedt het Nationaal Theater op met het stuk 'De nacht van Schmelzer'. En leerlingen van het Ko ninklijk Conservatorium verzorgen op het Binnenhof een uitvoering van een speciaal voor deze gelegenheid gecompo neerd werk, het Kamerstuk, een half uur durende composi tie. CcidócSouoont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25292. Losse nummers 1,50. Twee doden bij ETA-aanslagen LLICA D'AMUNT - Bij twee bomaanslagen nabij Barcelona zijn vanochtend twee perso nen om het leven gekomen. Eén van de slachtoffers was een korporaal van de Guardia Civil die in Llica d'Amunt een vermoedelijk door de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA geplaatste autobom on schadelijk probeerde te ma ken. De 30-jarige korporaal was op onderzoek uitgegaan na een telefonische melding dat in de kofferbak van een ge stolen auto de eigenaar van het voertuig was opgesloten. LONDEN - Minder dan elf uur na de Europese triomf op Tot tenham Hotspur heeft het bestuur van Feyenoord trainer Hans Dorjee op non-actief gesteld. De coach uit Delft is tot aan het einde van dit seizoen geschorst vanwege het in diskrediet brengen van de club. Feyenoord reikte gisteravond tot de hal ve finales in het toernooi om de Europa Cup 2 door een gelijk spel van 0-0 tegen de Engelse tegenstander. De Rotterdam mers hielden zodoende de op eigen veld bereikte voorsprong van 1-0 vast. De 2300 supporters van Feyenoord die de wed strijd in Londen bezochten, bezorgden de politie nauwelijks problemen; drie Rotterdamse fans werden aangehouden. As sistent-trainer Geert Meijer verzorgt de rest van deze week de training van de A-selectie van Feyenoord. Maandag hoopt technisch directeur Wim Jansen de nieuwe staf te presenteren. Het is niet uitgesloten, dat hij zelf opnieuw tijdelijk als trainer- coach gaat fungeren. Ajax bereikte gisteren de halve finales in John Metgod ontkurkt na het het toernooi om de UEFA Cup ten koste van Gent (3-0). duel tegen de Spurs een fles Pagina 13: Europees succes past niet in Monopoly-spel bij champagne. Feyenoord FOTO: ANP Ook atleet Ruud Wielart van gebruik doping beschuldigd DEN HAAG - Na eerdere affaires in Canada (Ben Johnson) en Duitsland (Katrin Krabbe) lijkt ook het dopinggeval Ria Stalman een sneeuwbaleffect te ver oorzaken. In de Volkskrant van vanmorgen haalt at- letiekmanager Raymond de Vries genadeloos uit naar z'n gedrogeerde ex-concurrent Ruud Wielart, bondsarts John IJzerman en coördinator Herman Buuts. In zijn oude métier, het hoogspringen, be schuldigt De Vries recordhouder Ruud Wielart en Eric Rollenberg van dopinggebruik. „Wielart heeft het me destijds zelf verteld. Hij heeft me de spullen laten zien". De Vries, manager van onder meer sprintster Mariene Ottey, beschuldigt ook bondsarts John IJzerman „die met de spuit liep te zwaaien". Trainingscoördinator Herman Buuts wist precies „wie puur was en wie niet", aldus De Vries. Pagina 12: Smit bereid tot confrontatie. DEN HAAG - De rookgasreiniger van de vuilverbrandingsinstallatie op Ypenburg (Gavi) voldoet niet aan de eisen voor de volks gezondheid. Dit is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek van de Wetenschapswinkel van de TU Delft, in opdracht van de Stichting Stop Vuilverbranding Ypenburg. Het onder zoek stelt dat een vuilverbrandingsinstallatie in een dergelijk dichtbevolkt gebied (hele maal als de woningbouwlokaties Leizo en Ypenburg klaar zijn) niet verantwoord is. An dere dichtbevolkte gebieden in de directe om geving van de Gavi zijn Nootdorp (op 500 me ter), Rijswijk (op duizend meter). Voorburg (op 800 meter) en Leidschendam (op 1.500 me ter). donderdag 19 maart 1992 22 PAGINA'S in drie katernen RK Kerk neemt dvocaat Vogel in bescherming M G0UDRIAAN 1AAG De omvang van idel in verdovende mid- s in de Haagse regio zo dat er bewust door de ank in Den Haag forse h aan de handelaren i opgelegd. ïeft de Haagse officier Hitie mr. Welschen van gezegd in een reactie onderzoek van het mi- e van justitie. Uit dit on- k, dat vandaag open- ordt gemaakt, blijkt dat Ie verschillen zijn in de emetingen tussen de di verse rechtbanken in Neder land. „Natuurlijk zijn er landelijke richtlijnen, die vastliggen in het Wetboek van Strafrecht. De maximale straf voor een vernieling is drie jaar cel en voor een moord twintig jaar. Maar elke rechtbank kan bin nen die grenzen een eigen be leid voeren", aldus mr. Wel schen. Dealers in drugs wor den volgens hem door de Haagse rechtbank streng ge straft uit een oogpunt van pre ventie. „Het is een waarschu wing aan de criminelen". Pagina 3: Schiphol levert gro te stroom verdachten aan geldregeling op de helling te zetten is voor de bonden on verteerbaar. Zij willen 4,5 pro cent loonsverhoging en geen aantasting van de ziekte- en wachtgeldregelingen. Na de eerste onderhandelin gen die gisteren werden ge houden is duidelijk geworden dat het conflict over de cao voor 700.000 ambtenaren door beide partijen hard gespeeld z~-, worden. De woordvoerders wilden geen van allen publie kelijk boze woorden gebrui ken. Volgens één van hen zal de harde taal namelijk later in het overleg nog veelvuldig ge bezigd moeten worden. Minister Dales zegde gisteren niet toe haar bod te gaan hero verwegen. Daarmee wordt het onzeker of de onderhandelin gen over de grootste cao die aanvankelijk volgende week gehouden zouden worden nog wel doorgaan. Pagina 4: Ambtenaren-cao is prestigestrijd ZAGREB Amnesty International heeft een nieuw rapport opgesteld over misdaden tijdens de burgeroor log in Joegoslavië, waaronder een bericht over zeven tien Kroaten die als menselijke mijnenvegers de dood in zijn gestuurd. „Sommige slachtoffers waren zo toegetakeld dat zij smeekten te worden doodgeschoten", zei Amnesty. „Zeventien mannen wer den gedood door de mijnen of door schoten in de rug". Het rap port overtreft in gruwelijkheden het vorige, waarin Amnesty voor het eerst melding maakte van misdaden die door zowel Kroaten als Serviërs werden begaan. De nieuwe feiten zijn voor een deel al eerder gemeld door de mensenrechtenorganisatie Helsinki Watch. Aangenomen wordt dat zo'n 10.000 mensen in de Joegoslavische burgeroorlog zijn omgekomen. Vele duizen den anderen zijn gewond geraakt en 700.000 hebben huis en haard moeten verlaten. Verkeerschaos door afsluiten brug 6 PAGINA'S olking en af en toe lumtemperatuur iks 6, lemperatuur ier 12 graden. Wind lidwest tot west, l rond kracht 4, langs jst en op het waar' eer meest kracht'9> u all Topambtenaren adviseren kabinet: DEN HAAG - Haagse topambtenaren hebben het kabinet geadviseerd het btw-tarief met ingang van volgend jaar met een procent te verlagen tot 17,5 procent. Volgens de Centrale Economi sche Commissie, waarin de economisch specialisten van de ministeries van financiën, economische zaken, sociale za ken en algemene zaken zijn verenigd, is deze lastenverlich ting noodzakelijk om de nega tieve economische ontwikke ling te keren. In het rapport dat de CEC het kabinet heeft aangeboden wor den nog een aantal andere pos ten genoemd die zorgen voor lagere lasten. Zo zou de ar beidskostenaftrek verhoogd kunnen worden, terwijl de ver hoging van het huurwaarde- forfait en van de accijns op brandstoffen kunnen worden geschrapt. Overigens distantiëren de ambtenaren van Financiën zich van het advies, omdat hierin niet duidelijk wordt aangegeven hoe de lastenver lichting moet worden gefinan cierd. Verlaging van het btw- tarief met een procent kost bij na twee miljard gulden, de ver hoging van het arbeidskosten forfait voor werkenden bijna anderhalf miljard. Ook nu al, zonder lastenverlichting, kampt het kabinet in de begro ting voor 1993 waaraan nu ge werkt wordt, met een gat van drie miljard gulden. Dit gat zou alleen gedekt kunnen wor den door bezuinigingen, onder meer door de prijsstijgingen niet meer te vergoeden aan de ministeries. Inmiddels blijkt ook uit nieu we berekeningen van het Cen traal Plan Bureau dat lasten verlichting alleen kan door be zuinigingen. Het CPB heeft berekend dat na een aantal ja ren van daling het financie ringstekort volgend jaar voor het eerst weer enigszins zal toenemen. Uit de berekenin gen van het CPB blijkt dat de inflatie volgend jaar de vier procent ver zal overschrijden, tegen 3,5 procent dit jaar. Hoe wel de wereldeconomie zich in de visie van het CPB herstelt, en de Nederlandse export met zes procent toeneemt, stijgen de lasten als gevolg van de ho gere dollarkoers, prijsstijgin gen en duurdere grondstoffen. De inflatie in ons land stijgt verder onder meer als gevolg van oplopende kosten in de ge zondheidszorg en in de huur prijzen, Het CPB voorziet ver der een stijging van de werk loosheid met 60.000 mensen in -twee jaar tot een niveau van 550.000 werklozen. DEN HAAG - De vier ambtenarencentrales en minister Dales van bin nenlandse zaken hebben gisteren besloten niet te onderhandelen over de nieuwe cao voor ambtena ren. LEIDEN - Door de plotselinge afsluiting van de Haagsche Schouwbrug is gistermorgen een gigantische verkeerschaos ont staan. Er was slechts één rijstrook beschikbaar voor beide rij richtingen, terwijl de verkeerslichten waren uitgeschakeld. Ook vanmorgen stond het verkeer weer muurvast. Er ontstond een file tot aan het winkelcentrum Stevensbloem. Pagina 9: Haagsche Schouwbrug afgesloten voor autoverkeer Nederland wordt een land van ouderen en zieken. Niet zo'n lonkend perspectief, maar wel geschetst door onze minister van economische zaken Andriessen. Hij waarschuwt ervoor dat als we zo doorgaan er steeds meer mensen naar het buitenland trekken om daar te werken. Ze moeten hier immers veel te veel belasting betalen. Ze keren pas weer in ons land terug als ze uitgewerkt en der dagen zat zijn en dan hebben we er eigenlijk niet veel meer aan lijkt de minister te denken. Omlaag dus met die collectieve lasten, stelt hij voor. Tot 2000 elk jaar met een 'half procent, lezen we vandaag in de Leidse Courant: elke dag waard om het aantal abonnees collectief met zeker een half procent te verhogen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I I I I Postcode/Plaats: Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: (Indien daartoe aanleiding beitoat. kan een w !soi 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 8 711848 003000 ■i:iinr.iii»ii,m»HTf.iin Meijer zoekt uwe uitdaging ad eist aanslag op ambassade op Polikliniek isuologie voorziet in behoefte l Zwarte demonstranten in Johannesburg roepen vanuit een lichtmast om het instellen van een interimre gering. FOTO: AP DEN HAAG - In politiek Den Haag is met grote op luchting gereageerd op de uitslag van het referen dum in Zuid-Afrika. Namens de Nederlandse rege ring heeft premier Lubbers de Zuidafrikaanse president De Klerk in een telegram met de uitslag gefeliciteerd. Nu bijna zeventig procent van de blanke Zuidafrikaners voor het beleid van president De Klerk heeft gestemd, moeten de nog resterende sancties te gen hun land worden opgehe ven. Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit CDA en WD, vindt dat. Rege ringspartij PvdA is het met ANC-leider Mandela eens dat het nog te vroeg is voor zo'n be leid. Eerst moet er een interim regering komen waarin ook zwarten zitting hebben. CDA en WD zijn het ook met premier Lubbers eens dat er nu geen enkel bezwaar meer is tegen een officieel bezoek van de Nederlandse regering op 10 en 11 augustus aan Zuid-Afri- ka. De bezwaren daartegen van Nelson Mandela worden weggewuifd, omdat het ANC zich eerder al akkoord had ver klaard met de nieuwe data voor het bezoek. De PvdA is het echter eens met Mandela. De reis mag alleen doorgaan als er in augustus al een inte rimregering in Pretoria zetelt. De uitslag van het referendum is wereldwijd verwelkomd. Landen en bedrijven begon nen zich gisteren al op te ma ken om de handel met Zuid- Afrika te hervatten. Secretaris generaal Boutros Boutros- Ghali van de Verenigde Naties zei dat de uitslag „een nieuwe factor vormt voor de vrede en ontwikkeling in heel Afrika". Namens de Amerikaanse pre sident George Bush zei woord voerder Marlin Fitzwater van het Witte Huis dat de uitslag van het referendum alle Zuid- afrikanen de verplichting op legt zich in te zetten „voor de totstandkoming van een nieu we democratie met een markt economie". De Europese Com missie juicht de uitslag toe. Het dagelijks bestuur van de EG prijst de „moedige opstel ling van president de Klerk en ANC-leider Mandela". Pagina 2: Zuidafrikaanse reli gieuze gemeenschap opge lucht over uitslag. Pagina 5: 'Boek apartheid dichtgesla gen' Brood in Groenoordhallen Twee bezoekers bekijken in de Leidse Groenoordhallen een tafel vol volko renbroden, ingezonden voor de regio nale bakkers-vakwedstrijden. In totaal waren er 3000 bezoekers aan de Bak kersmanifestatie West-Nederland die de talloze vlaaien, gebakjes, appeltaar ten en kadetjes bekeken die er voor de wedstrijd uitgestald lagen. Zestig jury leder: hadden in de nacht van dinsdag op woensdag de inzendingen geproefd en beoordeeld naar aroma, vulling en volume. De ereprijs ging uiteindelijk naar een Belgische bakker, die uit han den van de Leidse wethouder H. Koek een prijs in ontvangst mocht nemen. Alle inzendingen worden overigens weggegooid, wanneer de bakkersma nifestatie vanavond is afgelopen. „Ze zijn niet meer te eten, na drie dagen in het stof gelegen te hebben en te zijn aangeraakt door nieuwsgierige bak kers", aldus T. Den Duik, voorzitter van de organiserende bakkerscommissie West-Nederland. FOTO: WIM VAN NOORT Wederzijds is besloten de ge sprekken voor onbepaalde tijd te schorsen, omdat de verschil len van mening dermate groot zijn dat overleg nauwelijks zin heeft. Alleen als de minister namens het kabinet een gewij zigd bod kan doen zal het ge sprek verder gaan. Het voorstel van Dales de sala rissen met drie procent te laten stijgen, ambtenaren vakantie dagen in te laten leveren bij ziekte, de vut-regeling geleide lijk af te schaffen en de wacht-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1