Paddy Ashdown bevecht Brits kiesstelsel Particulier initiatief bloeit in Tirana BUITENLAND Dolfijnen b verdrinker voor i Britse kusC Superraket komt niet van de grond I C«idócGoivumt WOENSDAG 18 MAART 1992 U ■g Terry Waite gaat memoires schrijven LONDEN - De Britse ex-gijzelaar Terry Waite, die gedurende 1763 dagen in Liba non gegijzeld geweest is. gaat zijn memoi res schrijven. Het wordt een autobiografie met als titel „Taken on Trust" (Vertrouwen verzekerd). Uitgeverij Hodder en Stough- ton heeft gisteren meegedeeld dat een con tract is gesloten met de vroegere speciale gezant van de aartsbisschop van Canterbu ry. Waite werd op 20 januari 1987 in Libanon ontvoerd toen hij in dat land wilde onder handelen over de vrijlating van Amerikaan se gijzelaars. Waite vertelt in het boek over zijn leven. Hij begint bij zijn jeugd en ein digt met de aankomst op de militaire basis Lyneham in Engeland, na zijn vrijlating op 18 november 1991. Ook Cheney schreef ongedekte cheques uit WASHINGTON - De Amerikaanse mi nister van defensie, Dick Cheney, heeft als lid van het Congres 25 keer een on gedekte cheque uitgeschreven. Hij heeft dit zelf gisteren bekendgemaakt. De minister zei er nooit op gewezen te zijn dat hij onvoldoende kapitaal op zijn rekening had. In de VS is opschudding ontstaan over een onderzoek waaruit blijkt dat leden van het Huis van Afgevaardigden dui zenden ongedekte cheques ter waarde van miljoenen dollars hebben uitge schreven. In feite konden de Congresleden bij de particuliere bank van het Huis rood staan zonder dat ze daarover rente be taalden. Chinezen nodigen Boris Jeltsin uit PEKING - De Russische president Boris Jeltsin, die door de haviken in China met argwaan wordt bekeken vanwege zijn rol in de teloorgang van het communisme in de voormalige Sovjetunie, is voor een bezoek aan de Volksrepubliek uitgenodigd. Het persbureau ITAR-TASS heeft dit gisteren bericht. De Chinese premier Li Peng deed de uitnodiging aan Jeltsin tijdens een on derhoud met de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Kozyrev. Een datum voor het bezoek is nog niet vastge steld. De Chinese top heeft kennelijk beslo ten dat het van belang is om goede betrek kingen te onderhouden met Jeltsin, on danks de bezwaren die Peking tegen zijn politiek heeft. Kenya wacht nieuwe stroom vluchtelingen NAIROBI - Hulpverleners van de Vere nigde Naties in Kenya bereiden zich voor op een verdubbelling tot een kwart miljoen - van het aantal vluchte lingen uit Somalia en Etiopië. Volgens het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN (UNHCR) is de situa tie in Kenya kritiek. Het UNHCR ver wachtte dat de strijd tussen verschillen de facties en de honger in Somalia en Etiopië zullen aanhouden. De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten een technische missie naar Somalia te sturen, die voorberei dingen moet treffen voor het instellen van een staakt-het-vuren en het sturen van humanitaire hulp. Duitse rechter doorbreekt 'heilig' recht op racen KARLSRUHE - Een Duitse federale rechtbank heeft dinsdag een slag toegebracht aan het 'heilige' recht van automobilisten om op de Autobahn zo hard te rijden als zij willen. De autosnelwegen in Duitsland zijn de enige in de westerse wereld waar geen maximumsnelheid van kracht is. De rechtbank in Karlshruhe sprak uit dat een chauffeur die de ge adviseerde maar niet verplicht voorgeschre ven maximumsnelheid van 130 km per uur over schrijdt, aansprakelijk gesteld kan worden voor de schade van slachtoffers van een ongeluk, ook al heeft hij dat niet veroorzaakt. De rechtbank deed uitspraak in een zaak tegen de chauffeur van een Porsche die 180 km per uur reed op de inhaalbaan toen plotseling een auto voor hem opdook. Bij het ongeval dat ontstond raakten twee mensen zwaar gewond en twee auto's plus een caravan beschadigd. 5 VAN HUET LONDEN De grote vij and van de politieke vrij buiter Paddy Ashdown is het Britse kiesstelsel. Zijn Liberale Partij kreeg bij de vorige verkiezingen 22 zetels in Westminster, voor evenveel procent van de stemmen. De Tories deden beduidend betere zaken: 376 zetels voor minder dan het dubbele van het stemmenpercentage. La bour legde beslag op 229 zetels voor 30,8 procent. Noem het de premie van het Britse systeem: De winnaar in een bepaald kiesdistrict krijgt alles. De verliezers mogen het over vijf jaar nog eens probe ren. Niet verwonderlijk dat Ashdown het proportionele kiesstelsel bevecht. Het zou zijn Democratisch-Liberalen een sleutelpositie bezorgen in toekomstige coalities. Van de drie politieke kopstuk ken is Paddy Ashdown de minst bekende. Dat ligt niet aan zijn inzet, want het vech ten zit hem in het bloed. Let terlijk. Grootvader was kolonel in het Britse koloniale leger. Evenals de vader van premier Major was Ashdowns vader geen zakengenie Een var kensfokkerij in Noord-Ierland ging op de fles. De jonge Jere my hield er zijn Ierse bijnaam 'Paddy' aan over. Het uit zeven kinderen be staande gezin werd door het noodlot getekend. Drie kinde ren stierven door ziekte of on geluk. Voor een hoge schoolop leiding was geen geld. Paddy tekende voor de mariniers en werkte zich op tot groepscom mandant van het beruchte eli tekorps Special Boat. Service. De vuurdoop onderging hij op Borneo, waar hij en passant Maleis leerde. In Noord-Ier land kreeg hij te maken met IRA-sluipschutters. Hoewel zijn avonturiersimago hem bekendheid gaf, heeft Ashdown er een hekel aan om te worden afgeschilderd als 'Rambo'. Tijdens de Golfoor log maakte hij indruk met ui terst sobere commentaren over wat soldaten aan het front doormaken. Avonturier Ashdown koestert niettemin het avontuur. Na de mariniers ging hij Chinees studeren aan de universiteit van Hongkong om vervolgens bij de Britse VN-delegatie in Genève te gaan werken. Naar verluidt was hij daar ook aktief voor de Britse inlichtingendienst. In 1968 kregen de politieke kriebels vat op hem. De voor malige Labour-sympathisant meldde zich zeven jaar later bij de Liberalen. Tot ieders verba zing veroverde hij in 1983 een parlementszetel in de zuidwes telijk gelegen stad Yeovil, meer dan 70 jaar een Tory-bol- werk. Ashdown zette alles op een politieke carrière. „Volsla gen onverantwoord", zei hij daarover later zelf. De mariniers-commandant mocht dan geen geboren politi cus zijn, hij had in ieder geval charisma en wist zijn stempel te drukken op een partij die van oudsher ten prooi, is aan Paddy Ashdown enthousiast op tournee. grote interne verdeeldheid. De liberale Alliantie zag de dog matische sociaal-democraten van David Owen afhaken. Ashdown profileert zich als de Van Mierlo van de Britse poli tiek. Zijn partij laat zich ook het best met D66 vergelijken. Engelse vrouwen vinden hem een aantrekkelijke 'he-man'. „Lunchtijd is voor doetjes", zou hij eens tegen reeds over werkte medewerkers hebben Ashdown begint zijn werkdag voor het ontbijt en vindt dat journalisten maar om kwart over zeven op het libera le hoofdkwartier moeten ver schijnen, willen ze hem gedu rende de verkiezingscampag ne nog vragen willen stellen. FOTO: AP 'Action Man' is een vast bezoe ker van de sportzaal van het Lagerhuis. Zijn grote hobby is rotsen beklimmen. Veel verbleef mooie Paddy in Londen, ver van huis. Volgens een begrijpende Times-journa- liste kon de affaire niet uitblij ven. Het schandaal werd gere gisseerd door politieke tegen standers, die geen enkel be lang hebben bij een krachtige middenpartij. Men ging zover in te breken bij Ashdowns ad vocaat. De schandaalpers pu bliceerde brieven aan zijn voormalige secretaresse, die ooit zijn minnares was. De Li beralen verwachtten een cata strofe, maar Ashdown redde de situatie door het overspel ronduit aan televisiekijkend Engeland te erkennen. Vrouw Jane vergaf hem publiekelijk en Paddy won drie punten in de volgende populariteitspoll. Het signaal was duidelijk. De Britten waren niet langer ge diend van 'Amerikaanse' per sexcessen over het privéleven van leidende politici. Zelfs de kwijlende schandaalpers moest erkennen dat de Ash downs de hachelijke situatie hadden gered. Voor rotsenbeklimmer Ash down is het nu de grootste uit daging een weg omhoog te vin den in een politiek centrum dat steeds smaller is gewor den. John Major probeert de conservatieven naar links uit te breiden, terwijl Labour naar het centrum neigt. Het for ceert Ashdown soms tot een wonderlijk opbieden: socialer dan Labour en tegelijk econo misch liberaler dan de Tories. Met wie hij uiteindelijk wil re geren mocht het onverhoopt tot een coalitie komen heeft hij tot nu toe in het midden gela ten. „Ze zijn beiden even slecht", is zijn oordeel over Major en Kinnock. Dat Ash down zijn huid duur zal verko pen staat vast. LONDEN - Green »i maakt zich zorgen om ti m len dode dolfijnen die di x ste weken aanspoelen n stranden van Zuid-West-1 land. ei Vier en zestig dieren vi ei alleen al dit jaar gevond de stranden van Cornw i Devon. Het afgelopen ;v einde spoelden opnieuver dolfijnen aan. Onderzoekpn uitgewezen dat het om gdi de dieren gaat die bijn^- maal zijn verdronken. peace wijst met een besc I gende vinger naar lokal sers wier nylonnetten va: dodelijk valstrik zoudeiJJ Vorig jaar werden slecl dode dolfijnen in dit des0 Engeland gevonden. 31 Franse wetenschappers, ben ongekend hoge p* kwik aangetroffen in de 3 vers van de dolfijnen diL? aangespoeld aan de str van de Middellandse Z hadden tot 300 mier 6,1 kwik, 60 maal het aanva er re niveau, in iedere dolfijk* getroffen. Dit zou bete dat de hele voedselkete a, vuild is door industrieel n, „Wij kunnen niet al zeggi: kwik de dolfijnen direct e Maar het is mogelijk, 0 professor Henri Augier,L van het Zeebiologische torium van de Universiti Marseille. „Kwik hoopt in alle organismen v i» voedselketen. Zeezoog0 staan bovenaan de kete|k£ de concentratie (van k\°4 hun organen is groter d|0! bij weekdieren of vissen di Enkele landen, waa ki Frankrijk, hebben ma;v len getroffen om het gj| van kwik te beperken^ het blijft veel gebruikt in onder andere ziekenhit de farmaceutische indidi in kernenergie en doorp' artsen. F Artsen naar 1; Bangladesh AMSTERDAM - Een |e lands team van Artsen F Grenzen gaat eind dezt naar Bangladesh om l» i geven aan vluchteling 2 Myanmar (het vroeger»» ma). Het team zal uit oi^f dertien mensen bestaP6 zijn meer dan honderddL islamitische Myanmar^ Bangladesh. Zij zijn gth voor het Myanmarese lefbi Pas halverwege 1964, drie jaar na de Amerikanen, be gonnen de Sovjets het hoog ste belang te hechten aan een bemande maanlanding. Door intern gekibbel en versnippe ring van de middelen zouden ze de Amerikanen nooit inha len. Hoofdconstructeur Koroljov was zich van deze problemen bewust, maar werd gehin derd door een gebrek aan tijd, geld en industriële capa citeit. Toch kon de maanra- ket N-l, waaraan 500 organi saties en 26 ministeries had den meegedaan, op 21 febru ari 1969 klaargemaakt wor den voor een eerste onbe mande testvlucht. Het bijna 100 meter hoge gevaarte werkte aanvankelijk naar be horen, maar een brand in het onderste gedeelte van de ra ket zorgde voor een enorme ontploffing, 70 seconden na de lancering. Op 21 juli 1969 stapte de Amerikaan Neil Armstrong als eerste mens op het maanoppervlak. Kort te voren, op 3 juli, hadden de Sovjets voor een tweede keer geprobeerd een N-l te lance ren. Deze keer verwoestte een explosie het lanceerplat- form. Op 27 juni 1971 liep het voor een derde keer mis. De motoren van de eerste trap werkten slechts gedurende 7 seconden en de raket viel te rug op de grond. De beste van vier onbemande testvluchten was de laatste op 23 november 1972. Maar kort voor het uitbranden van de eerste trap was er toch een explosie, 108 seconden na de lancering. De Amerikanen hadden hun Apollo-maanpro- gramma toen bijna voltooid. Na deze mislukkingen werd het maanprogramma van de Sovjetunie klaarblijkelijk stilgelegd en in 1974 defini tief afgevoerd. Vasili Misjin, de opvolger Koroljov, werd ontslagen. De onderdelen voor zes N-l raketten, waar onder twee volledig geassem bleerde pxemplaren die in au gustus 1974 en op het eind van dat jaar hadden moeten worden gelanceerd, werden naar de schroothoop ge stuurd. De Sovjetunie zou zich nu volledig gaan toeleggen op de bouw van ruimtestations in een baan om de aarde. Men E l {Uk Op deze stiekem genomen en ietwat onduidelijke foto ziet men de bijna 100 meter hoge maanraket N-1 met onderaan dertig moto ren kort voor de eerste lancering op 21 februari 1969. Foto's van de N-1 waren tot voor kort staatsgeheim. FOTO: PERS UNIE begon met de ontwikkeling van een nieuwe zware lan- ceerraket, de Energia, die voor het eerst in 1987 werd gelanceerd en in 1988 de eer ste en tot nu toe enige (onbe mande) space shuttle Boeran van de USSR in de ruimte bracht. Hoe stonden de betrokkenen tegenover het Amerikaanse maansucces? Enkelen kijken op sportieve wijze terug. Voor kosmonaut Roekavisjnikov was de eerste maanlanding de belangrijkste gebeurtenis van de wereld. Het was heel interessant Armstrong met zijn voet de maanbodem te zien raken. Of ik jaloers was? Wat kan ik zeggen? Het wa ren onze collega's en zij wa ren daar eerst. Iemand moet eerst zijn. De Amerikanen waren misschien jaloers op onze vlucht van Gagarin. Ja- loershheid komt in ons niet op. Ik was blij omdat het een grote verwezenlijking van de mensheid was. Vasili Misjin: „De Sovjetspe cialisten hebben deze zeer bijzondere Amerikaanse ruimtevlucht nauwgezet ge volgd. Het Sovjetvolk werd echter pas veel later inge licht. Vele jaren later. Voor Misjin had het Sovjetmaan- project moeten verder gaan. Een geslaagde lancering van de N-l was volgens hem zeer nabij. Naar verluidt was het team rond Misjin zeer ver baasd dat het N-l-program ma eerst werd stilgelegd en daarna definitief geschrapt. Hadden de twee volgende ge plande vluchten een succes geweest, dan had de raket te gen 1976 operationeel kun nen zijn. Er werden zelfs nog plannen gemaakt om een uitgebreider maanprogramma dan het Amerikaanse uit te voeren door drie kosmonauten via twee lanceringen van de N-l (een voor een maanschip en een voor een grote maanlan der) tot een maand op de maan te laten verblijven, maar die waren tevergeefs. Niet iedereen in de Sovjetu nie was het overigens eens met de plannen van Misjin. Konstantin Feoktistov, een van de drie kosmonauten van de Voschod-1 (zie vorig arti kel) en nauw betrokken bij het ontwerp van ruimtetui- gen, probeerde het geld van het maanprogramma te laten uitgeven aan ruimtestations: „Voor onze ingenieurs was het duidelijk dat de belang- rijktste ontwikkeling in de bemande ruimtevaart ruim testations moesten worden. Misjin gaf de voorkeur aan het maanprogramma. Al de rest was zinloos". Feoktistov bereikte uiteindelijk toch zijn doel... TIRANA - Veel te bele ven valt er 's avonds in Ti rana niet. Duistere stra ten, rondzwervende ban dieten en de schaarste aan spijs en drank maken de Albanese hoofdstad onge schikt als uitgaanscen trum. Het enige overge bleven centrum van mon- daniteit is de bar van Ho tel Dajti, het grootste en meest voorname van de weinige hotels die Tirana rijk is. In de ruime en rokerige Dajti- bar kan alleen met westerse valuta worden betaald. Een kop koffie kost een dollar en een flesje Tsjechisch bier drie, ofwel een kwart van het maandsalaris van een modale Albanese ambtenaar. Hotel Dajti wordt daarom uitsluitend gefrequenteerd door westerse zakenlieden en journalisten, ambitieuze politici en nieuwe rijken. Die laatste categorie - van keurige heren in trench coats tot patserige types met opzichtige leren jassen vormt het bewijs dat ook in Al banië een nieuwe onderne mersklasse aan het ontstaan is. In mei 1991 heeft het Albanese parlement het grondwetsarti kel geschrapt waarin privébe- zit verboden werd verklaard. Sindsdien heeft het land on danks de armoede een explo sie van kleinschalig bedrijfs leven gekend. In het centrum van Tirana staan honderden kleine kraampjes, waarin plak ken brood met gebakken schij ven eenheidsworst worden verkocht. Op elke straathoek staat een schoenpoetser. Een zijstraat van het centrale Skanderbegplein is omgeto verd in een openluchtmarkt van stokoude uit Zwitserland en Italië geïmporteerde perso nenauto's. Het aanzicht van Ti rana, dat twee jaar geleden nog minder dan honderd auto's rijk was, verandert daardoor snel. Voormalige kale staatsca- fés, waar de koffie nog steeds één lek (drie cent) kost, wor den met vurenhouten lambri- zeringen gezellig gemaakt. En overal in de stad veranderen woonhuizen, erkers en trot toirs in gelegenheidswinkels. leeft echter binnen enge gren zen, doordat de Albanezen over weinig kapitaal en prak tisch geen buitenlandse valuta beschikken. In de straat waar ik verblijf, heeft zich enkele maanden geleden een Turk ge vestigd als bakker. Voor zijn zaak staat van 's morgens tot 's avonds een lange rij van klan ten, hoewel zijn smakelijke platte broden drie lek kosten in plaats van de twee lek die in de staatswinkels worden be taald. De Turkse ondernemer verdient leks als water, maar dat kan alleen doordat hij werkt met een uit zijn vader land geïmporteerde bijzondere oven. Om diezelfde reden is de eerste, voor Albanezen peper dure, westerse supermarkt in Tirana onlangs door een Ita liaan geopend. Net als elders in Oost-Europa bestaat vrijwel de enige moge lijkheid om grote investerin gen te kunnen doen uit het stichten van joint ventures met westerse ondernemingen. In juni 1990, vlak nadat een wetswijziging de introductie van westers kapitaal mogelijk Kamerleden als waarnemer DEN HAAG - Kamerle den van de fracties van PvdA en D66 zullen de par lementsverkiezingen in Albanië op 22 maart als waarnemer bijwonen. Van de PvdA zijn dat de kamer leden Apostolou en Valk en voor D66 het kamerlid Ybema. De WD zendt geen afvaardiging. Of het CDA een afvaardiging stuurt is onbekend. had gemaakt, nam de Franse grossier Julien Roche daartoe als eerste het initatief. Zijn Adriatic Duty Free Shop Alba nia (ADA) is gedeeltelijk eigen dom van hemzelf en van de Al banese staat, hoewel de Frans man alleen voor het beginkapi taal heeft gezorgd. Aanvanke lijk exploiteerde de ADA al leen de valutawinkels op dé luchthaven van Tirana en in het Dajti-hotel, maar sedert dien is zij uitgegroeid tot een holding die een keten kleding- boetieks, een luchtvaartmaat schappij, een informaticabe- drijf en een economisch maga zine omvat. Binnenkort zal het bedrijf volledig geprivatiseerd worden, doordat de overheid zich terugtrekt en de mede werkers de mogelijkheid wordt geboden om haar aan deel over te nemen. Het voorbeeld van de ADA is tot nu toe door weinig buiten landse investeerders nage volgd. Het aardigste voorbeeld daarvan is de Club Albania, een joint venture van een Liechstenstein gevestigd be drijf van Amerikaanse zaken lieden van Albanese afkomst en het Albanese onderministe rie van jeugdzaken. Club Alba nia exploiteert de eerste mo derne discotheek in Tirana, die overmorgen officieel in ge bruik wordt genomen. Toch hebben ondernemers in Albanië met talloze moeilijk heden te kampen. „De Albane zen hebben weinig geld, de po litieke situatie is onzeker, de infrastructuren zijn belabberd »P en er zijn nog geen maajH' pijen werkzaam die bef1( sico's verzekeren. Ma^ ergste is de bureauctfo instelling van de overijl5 stanties. Een Albanees Ph winkel wil openen modsi dan een half jaar op t<£(e ming wachten, en het sjj)2 van een fabriek is bijnj gonnen werk. Het is dep* liteit van tientallen jar^ munisme, en die ve| niet van de ene dag op d re", zegt de ondërdirects de ADA, Endi B Niettemin gelooft hij I nu een goed moment is Albanië te investeren. ,i nu voor een schijntje tl Met een beetje kapitaal nu veel geld verdiener dat over twee jaar d( multinationale onder) gen het initatief overal De 26-jarige Bushati hi de daad bij het woord {j door als nevenactivitel kasten uit Bulgarije importeren. De legend* Albanese handelsgees door 45 jaar communist gebroken. (es Enge grenzen Het nieuwe ondernemerschap Albanezen schreeuwen om meer vrijheid en rechten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6