Hillary voornaamste f apen van Bill Clinton BUITENLAND Groenen en Le Pen profiteren van scepsis Franse kiezer Sportgekke Afrikaners stemmen voor cricket Kinderen van leiders China gedragen zich als prinsen Wapenembargo tegen Libië zou een daad van oorlog zijn Qowuvnt WOENSDAG 18 MAART 1992 „perikaan bevrijd, Itvoerders gedood fILA - De Filipijnse politie t vandaag een ontvoerde Ame- ,er inse zakenman bevrijd na op ^hillende adressen in de omge- van Manila een reeks invallen ibben gedaan waarbij tien per- nel11 wer^en gedood. Tijdens de ja, llen raakten twee politieagen- /e, jewond en werden twee vrou- löCalifornische zakenman Mi- I Barnes (41) werd op 17 januari bij zijn kantoor in Manila ont- munistische opstandelingen er( en steeds ontkend dat zij Bar- )lj( asthielden. PARIJS Met enige wanhoop moeten de Franse po litieke kopstukken toezien hoe de steeds sceptischer wordende kiezers hen in de steek laten. Veel Fransen zijn de traditionele politiek beu en drei gen zondag bij de regionale verkiezingen massaal thuis te blijven. Anderen zullen hun afkeer laten blij ken door te kiezen voor extreem-rechts of hun stem te geven aan de milieubeweging. Grote verliezers zul len de regerende socialisten zijn, die volgens de opi niepeilingen dieper zijn gedaald dan ooit tevoren. Maar ook de centrum-rechtse partijen zien hun aan hang slinken. „De Franse hebben hun buik vol van links en lijden aan anorexia jegens gematigd rechts", zo typeerde een Franse commentator de crisis waarin de grote partijen zich bevinden. De enorme daling van de Parti Socialiste (PS), die van 30 naar 20 procent zou terugvallen, zal klaarblij kelijk niet ten goede komen aan de centrum-rechtse Union pour la France, een coalitie van de neo-gaullis- tische RPR en de liberale UDF. Volgens de peilingen blijft de UPF onder de 40 procent steken. Wel zal het Nationale Front van Jean-Marie le Pen profiteren van de malaise bij de socialisten, terwijl ook de milieube wegingen een sterke entree maken op het politieke toneel. Zowel het Front als de groenen zouden 15 pro cent behalen. De communisten zouden van hun kant rond de 10 procent krijgen. Traditioneel rechts kampt met het probleem dat het op twee fronten moet strijden: enerzijds tegen de so cialisten, anderzijds tegen het Nationale Front. De „olifanten" van de Franse politiek, degenen die al ja ren zo niet decennia deel uit maken van het politiek meubilair, proberen Le Pen vergeefs de wind uit de zeilen te nemen. Deze heeft met zijn luidruchtige, overwegend racisti sche campagne en de protesten daartegen vrijwel da gelijks de voorpagina's gehaald en een gratis publici teit gekregen waarvan de andere partijen slechts kunnen dromen. Herhaaldelijk hebben vergaderin gen van het Front geleid tot geweldaddigheden van linkse protestgroepen. De verkiezingscampagne is letterlijk geannexeerd door de polemieken rond het Front. De socialisten hebben de strijd tegen extreem rechts voor deze gelegenheid tot hun hoogste priori teit verheven. Een minister vergeleek de opkomst van Le Pen met die van Adolf Hitler en Benito Mus solini. Sommige socialistische leiders verwijten tra ditioneel rechts het met Le Pen op een akkoordje te gooien, of racistische uitpraken te doen om extreem rechtse kiezers te paaien. Rechts heeft de leiding in 19 van de 22 regio's, waarvan in zes gevallen met steun van het Nationale Front. Deze keer hebben de rechtse politici echter gezegd geen compromissen met Le Pen te zullen sluiten. Fins parlement kiest voor EG HELSINKI - Het Finse parlement heeft vandaag het regeringsvoorstel goedgekeurd om het lid maatschap van de EG aan te vragen. Van de 200 leden stem den 108 voor het plan. De aanvraag zou naar verwacht bijna direct erna worden onderte kend door president Kau- no Koivisto en nog later op de dag naar het secre tariaat van de EG in Brussel worden gezon den. b IC DE K0NINCK ZAGO - Hillary Clin- eis eigenlijk te mooi om n d te zijn. Ze is advo- he feminist, zaken- n 4w, lobbyist, politicus, 'e™ jenote, moeder en raje. Ze is elegant en igsl,er- le h Oi it alles is Hillary Clinton bekotale toewijding en een i, vubaar onuitputtelijke li- inflelijke en geestelijke Lspj ie. Al die kwaliteiten te- itsb vormen een van de koi aamste verklaringen gra iet imponerende politie- biicces tot dusverre van on{ evenspartner, en jtadiry! Hillary!', scandeert ;em|ibliek op menige verkie- 1 debijeenkomst waar Demo- ontfch presidentskandidaat de plinton optreedt, maar de mensen nog liever de Itika's toekomstige first loorhoren. Na het schorre ge- leshan Bill is het met Hilla- p h^rachtige timbre uit de sai^ gestalte alsof Edith Pi- it bevel over de zaal op iet geemt. iek] edrjaan Hillary Clinton (44) is i wej. Ze was een briljant instudent aan de wereld- nde Yale Law School in sta^Ecticut, waar ze als Hilla- gev dham uit Illinois de Bill Clinton uit Arkansas ontmoet te voor wie ze haar gedroomde justitiële carrière in New York of Washington een andere wending zou gaan geven. Vol gens sommige experts die haar talrijke vroege essays hebben gelezen, had Hillery Rodham een uitzonderlijk verfijnde 'le gal mind' en het ideale 'justi tieel temperament' en leek ze voorbestemd om Amerika's minister van justitie of lid van het Hooggerechtshof te wor den. „Ze is een ster", zegt haar vriendin en New Yorks advo caat Susan Thomases, die nu door de Clinton-verkiezings- campagne is ingehuurd voor juridische adviezen. „Ze ge looft datje alles watje doet, op het hoogst mogelijke niveau moet doen". Zwaarste test Thans is Hillary Clinton voor namelijk echtgenote-van-de- frontrunner en haar inzet is eens temeer volslagen. Haai' zwaarste test tot nog toe was zeker de al dan niet waarachti ge onthulling dat haar man een jarenlange seksuele ver houding heeft gehad met ene Jennifer Flowers. Maar Hilla ry's verdediging, voor miljoe nen tv-kijkers over de gehele wereld, van Bill, van haar hu welijk met hem en van hun ge zamenlijke kans op het Witte Huis, was indrukwekkend en (getuige de latere successen in de voorverkiezingen) effectief. Elke Amerikaanse kandida ten- of presidentsvrouw ver vult die aanbiddende rol, maar Hillary Clinton is er para doxaal genoeg zo overtuigend in omdat ze weet dat veel De mocratische kopstukken in haar een beter potentieel pre sident zien dan in de man die ze (daarom?) zo liefdevol aan moedigt... Sommigen noemen het haar arrogantie, maar an deren zien vooral haar vanzelf sprekende gezag. En natuur lijk weet ze dat ze telegeniek is en met Bill een koppel vormt dat mooi is om naar te kijken en dat bij heel wat kiezers een herinnering oproept aan het Witte Huis uit de Kennedy-ja- ren. Ook toen de beschuldigingen kwamen dat Bill Clinton in 1969 de militaire dienst en mogelijke uitzending naar Vietnam - handig had ontwe ken, stond Hillary Clinton on wankelbaar voor en achter haar man. Recentelijk zijn bij alle beproevingen de verhalen gekomen over zakelijke ma noeuvres waarin de gouver neur van Arkansas, Bill Clin ton, enerzijds en de partner in het plaatseüjke advocatenkan toor Rose Law Firm, Hillary Clinton, anderzijds zich moge lijk bezondigd hebben aan be langenvermenging. Hillary, die ontkent ooit enig finan cieel profijt te hebben gehad van de baan van haar man, dreigde daardoor voor Bill van Hillary Rodham is een dochter uit een conservatieve Republi keinse zakenfamilie. Als meis je deed ze met andere vrijwilli gers van de Methodistenkerk sociaal werk onder zwarten en immigranten in Chicago. Haar rijke ouders stuurden haar naar Yale, waar ze in hoog tem po afstudeerde. Als studente gaf ze niet om uiterlijk en maakte ze zich met haar ronde dikke brilleglaasjes zo onoog lijk mogelijk. Hetgeen Bill Clinton er niet van weerhield op het eerste oog verliefd op haar te worden, een liefde die zij ook prompt beantwoordde. Hillary werd een nationale au toriteit op het terrein van het kinderrecht. En in Arkansas is ze nu nog altijd zo'n gezocht juriste dat haar inkomen het viervoudige is van dat van Bill. Dat terwijl ze haar werkuren aanpast aan de aandacht die dochter en enig kind, de 12-ja- rige Chelsey, opeist en - vol gens alle huisvrienden ook volop krijgt. Enkele jaren geleden begon Hillary haar vrouwelijke char me tot haar volle recht te laten komen. Ze ging zich modieus, zo niet geraffineerd meisjes achtig, kleden, liet haar blonde haar groeien (de wereld kent haar nu met paardestaart of kleurige haarband), deed oor bellen in en mat zich contact lenzen aan. 'Isn't she beauti ful', valt altijd in het publiek te Alles aan Hillary Clinton (44) is talent en haar inzet voor echtgenoot Bill is volslagen. Natuurlijk wil de roddel dat ze, uit revanche, ook op vrijers voeten is gegaan of dat ze aller lei principes overboord wil zet ten om maar Amerika's first lady te worden. Maar de men sen die haar kennen zeggen te weten dat Hillary Clinton zich zelf eindelijk heeft toegestaan, nu ze haar intellectuele capaci teiten meer dan bewezen heeft, totaal zichzelf te zijn. JOHANNESBURG - Sport heeft een grote rol gespeeld in de uitslag van het referendum in Zuid-Afrika. „Ik stem voor het cricket", was een kreet die gisteren herhaaldelijk werd geuit door de sportgekke Afri kaners. Veel mensen die nog twijfel den over hun keuze gingen voor De Klerk stemmen, toen ze hoorden dat een nee-stem gevolgen zou hebben voor het Zuidafrikaanse cricketteam, dat na jarenlange isolatie weer was toegelaten tot de wereld kampioenschappen. Met af grijzen hoorden de blanken dat het team - dat tot ieders verrassing de halve finale had bereikt - zou worden gedis kwalificeerd als de Conserva tieven het referendum zouden winnen. Dat maakte de keuzee voor velen makkelijk. De verwachting is dat veel meer blanken, vooral de beter opgeleiden, naar het buiten land afreizen als de Conserva tieven winnen. „Als het ant woord nee wordt, dan ga ik het land verlaten", wist een tand arts, die geduldig in de rij staat om zijn ja-stem uit te brengen. Sommige stemlokalen in Jo hannesburg waren gisteren volledig volgeplakt met plak katen met hartstochtelijke kreten om 'ja' of 'nee' te stem men. 'Stem nee tegen Mande- la', stond bij het stemlokaal van de wijk Brixton naast een bord met 'Stem voor de onder handelingen'. Die laatste kreet maakte weinig indruk op het Conservatieve publiek dat kwam stemmen en geen ge heim maakte van zijn voor keur. De afgelopen weken heeft de Conservatieve Partij, die samenwerkt met de neo- nazistische Afrikaner Weer standsbeweging, steeds geha merd op het gevaar van een ANC-regering die alle bedrij ven wil nationaliseren en de economie zal ruïneren. De re gering-De Klerk heeft herhaal delijk benadrukt dat er een burgeroorlog zou uitbreken als de Conservatieven aan de macht komen. „De zwarte be volking zal in massaal verzet komen als wordt geprobeerd om de apartheid weer in te voe ren", zei president De Klerk. Die mening werd bevestigd door het ANC, dat de blanken opriep om voor het onderhan delingsproces te stemmen. Terwijl de blanken in lange rij en voor de stembussen ston den,.bleef het relatief rustig in de zwarte wijken. De afgelo pen weken zijn er honderden doden gevallen in politiek ge weld, dat volgens het ANC be wust werd veroorzaakt door Conservatieven om de rege ring-De Klerk in problemen te brengen. In de wijk Meadow- lands, waar veel mensen zijn gesneuveld, stonden gisteren tanks preventief opgesteld rondom enkele Inkatha-woon- barakken. Hoewel zij zelf niet mochten stemmen, wisten de meeste buurtbewoners goed wat er zich op dat moment in de blanke wijken afspeelde. „De Klerk moet winnen, want anders komen die gekken van de Afrikaner Weerstandsbewe ging aan de macht", zei een jongen vanaf de vensterbank van een cafetaria. Zijn vriend was boos over het referendum: „Het is vernederend dat de blanken nu onze toekomst be palen, zonder dat wij zelf in spraak hebben. Er moet snel worden onderhandeld, zodat wij de volgende keer zelf kun nen stemmen". Idoor JOHN POMFRET HONGKONG - Ze gok ken in Macao. Feesten in Hongkong. Verkopen schilderijen in Japan of wapens aan het Midden- Oosten. Studeren in de Verenigde Staten, smok kelen geld het land uit en fluisteren in de oren van de Chinese machtheb bers. Dit bonte gezelschap bestaat uit de zonen en dochters van de Chinese leiders. En nu hun ouders zo langzamerhand met één been in het graf zijn be land, kunnen de kinderen wei eens een prominente rol gaan spelen in de strijd om de macht in de Volksrepubliek, het laatste grote communisti sche bolwerk. De Chinezen noemen hen de „prinsen en prinsessen", een verwijzing naar vervlogen imperialisti sche tijden, toen de keizers hun kroon doorgaven aan hun zonen. De meeste zonen en dochters van de leiders in Beijing vullen hun dagen met routinebaantjes in eigen land. Er bestaat echter een kleine kring, bijgenaamd de Prinsen Partij, die ijvert voor macht in de toekomst. Informatie over het aantal prinsen en prinsessen in Chi na is moeilijk verkrijgbaar. Vo rig jaar haalde het Hongkong- se tijdschrift Cheng Ming een rapport van de Communisti sche Partij aan waarin gemeld stond dat kinderen of directe verwanten van zo'n 1.700 hoge functionarissen 3.100 topposi ties binnen de regering en het leger bezet houden. Zo'n 900 anderen werken als directeur van firma's die handel drijven met het buitenland. Volgens Westerse diplomaten kloppen deze cijfers aardig. Dit jaar kan van groot belang worden voor de Prinsen Partij. Verwacht wordt dat diverse le den in de herfst tijdens het 14de partijcongres toegelaten zullen worden tot het Centrale Comité van de Communisti sche Partij, het 283 leden tel lende machtsorgaan in de Volksrepubliek. De vaders vre zen namelijk dat 'buitenstaan ders' de nationale koers willen bijstellen. Over het algemeen zijn de Chi nese prinsen en prinsessen be ter opgeleid en bereisd dan hun ouders, van wie velen van eenvoudige boerenafkomst zijn. Wijlen veldmaarschalk He Long ging er prat op dat hij nauwelijks kon lezen. Zijn zoon He Pengfei, een van de genen die voorbestemd lijken voor het Centrale Comité, is majoor-generaal in het leger en directeur van Polytechnolo- gies INC, een wapenproducent die naar verluidt raketten aan het Midden-Oosten levert. In het midden van de jaren tachtig dook de naam de Prin sen Partij voor het eerst op en sindsdien wordt deze geasso cieerd met scandaleuze zaken- deals door familieleden van hoge functionarissen. Maar toch. De prinsen en prinsessen nemen het er over het alge meen goed van. Ze huren nog steeds de duurste gokkamers in Hotel Lisboa in het kapita listische paradijs Macao, zo vertellen veiligheidsfunctiona rissen in dit Portugese over zeese gebiedsdeel. i kinderen in de door een aardbeving getroffen Turkse stad Erzincan proberen warm te blijven on- stapel dekens. De aardbeving in Oost-Turkije heeft naar schatting aan zo'n 800 mensen het leven tkost. Tot dusverre zijn volgens de officiële cijfers 422 lijken geborgen. FOTO: EPA NEW YORK Een door het Westen gesteunde ontwerpresolutie waarin wordt voorgesteld een VN-wapenembargo tegen Libië in te stellen en de luchtverbindingen met het land te verbreken, is door de Libische VN-ambassadeur gisteren „bijna een daad van oorlog" genoemd. De VS, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn met andere leden van de Veiligheidsraad overleg begonnen over de resolutie, waarin dergelijke sancties tegen Libië worden voorge steld omdat het land niet meewerkt aan de berechting van twee Libiërs die betrokken zouden zijn bij de bomaanslag op Pan Am vlucht 103 boven het Schotse plaatsje Lockerbie. „Wij kunnen de resolutie niet licht opvatten omdat de soort gedachten in deze ontwerpresolutie dicht in de buurt komen van een oorlogsver klaring tegen Libië", zo zei de Libische VN-ambassadeur Ali Ah med Elhouderi. Tegen Jeltsin "tTTEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Maag vol cocaïne na ORANJESTAD - Op de Ko ningin Beatrix Luchthaven van Aruba is een dertigjarige Colombiaan aangehouden met 3,6 kilo cocaïne in zijn maag. Op de luchthaven trok hij de aandacht van de douane door zijn zenuwachtige optreden. In eerste instantie werd vermoed dat hij in zijn koffers of op zijn lichaam cocaïne bij zich droeg. Hij werd naar een politiebu reau gebracht waar bleek dat hij 180 balletjes met cocaïne in zijn maag had van elk onge veer twintig gram. Hij wilde niet naar een ziekenhuis om dat hij een dergelijke behande ling al eerder had ondergaan. Na toediening van een laxeer middel werd ruim twintig uur op de balletjes gewacht. Vol gens de politie waren ze van uitstekende houdbare kwali teit. De oi )alesj n opl deed ingifv - Als Jan Robertsz zich heeft geschoren en gekleed gaat :r maf d® hut van Van der Decken en hij deelt hem mede, dat de gander" nu koers heeft gezet naar het eiland waar de Hu- mdenj aan 'and zijn gezet. „Wilt ge de rol van de barmhartige fot<Jaan spelen?" vraagt Van der Decken spottend: „wat mij inrnf- kunt 9® handelen naar goeddunken, maar vergeet niet, heve3sch'P vervloekt is en moet blijven varen tot de jongste dag. Trouwens, hoe zult ge uw doel willen bereiken? Hoort ge het gekerm niet in het ruim?" Jan Robertsz luistert verschrikt. Ja, Van der Decken heeft gelijk. Wat is er gebeurd? Snel stelt hij een onderzoek in. Ach, de dronkaards in het ruim hebben de vaten losgetrokken en nu is de lading gaan werken. Velen zijn tussen de vaten bekneld geraakt en doodgedrukt. Anderen liggen zwaar gewond luid te schreeuwen om hulp.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5