Overleg over ongekleurde geschiedenis van Indië Antikankerstof in broccoli gevonden li £eicL>c Soutuut BINNENLAND Massaal gebruik vaj kortere diensttijd Inzameling via glasbak stijgt naar 70 procent Cultureel dagje vooi koningin Beatrix 1i Stekeligheden op de Floriade Illegale dierenhandel bedreigt werkgelegenheid DEN HAAG - De branche-organisatie van dierenhan delaren, Dibevo, verwacht een verlies van duizenden arbeidsplaatsen in de dierenhandel en aanverwante sectoren als gevolg van de „ongebreidelde groei" van de malafide handel. Dit staat in de nota 'Redt de bona fide dierenhandel, stop de malafide praktijken', die vandaag is aangeboden aan voorzitter P. Blauw van de kamercommissie voor landbouw. De branche-organi satie doet in de nota een aantal voorstellen die uitein delijk moeten leiden tot het invoeren van een landelijk Vergunningenstelsel voor bonafide handelaren. Deze maatregelen vormen volgens Divebo een noodzakelij- te aanvulling op de ophanden zijnde Gezondheids- en Welzijnswet voor dieren. Gedacht wordt aan een ver bod op dierenhandel via markten, een gedragscode voor dierenwinkels, vakbekwaamheidseisen, vervoer en huisvestingseisen en het invoeren van een keur merk. Verdacht Een medewerker van het Explosieven Opruimingcommando I (EOC), in beschermend pak gehuld, onderzoekt een verdacht pakketje dat een overvaller 8 achterliet bij een NMB- bank in Rotterdam-Zuid. Het bankfiliaal werd 1 gisteren overvallen. De overvaller ging er echter voortijdig en zonder buit vandoor, evenwel met achterlating van een 'bom'. Die bleek later WOENSDAG 18 MAART 1992Ï NS-beambten stelen tweehonderd fietsen VELSEN - Medewerkers van de Nederlandse Spoor wegen blijken in vier jaar tijd ongeveer tweehonderd fietsen te hebben gestolen uit stallingen bij NS-sta- tions. De politie in Velsen heeft vijf van dit feit verdach te NS-beambten aangehouden. De diefstallen werden gepleegd bij negen NS-stations tussen Beverwijk en Nieuw-Vennep. De beambten stalen de fietsen in werk tijd met gebruik van NS-materiaal en verkochten de rijwielen veelal aan collega's. Inmiddels zijn 75 fietsen achterhaald. Een aantal NS'ers heeft de illegaal verkre gen rijwielen aan de politie teruggegeven. De politie verwacht nog meer arrestaties te verrichten en ook he lers te kunnen aanhouden. De zaak kwam aan het rol len toen een inwoonster van Velsen op een station zag hoe een NS-medewerker een fietsslot doorknipte, op de fiets wegreed en deze vervolgens in een bestelauto laadde. Dank zij een duidelijk signalement van de auto kon de employé kort daarna worden aangehouden. DEN HAAG - Bij de Koninklijke Landn hebben ruim 23.507 dienstplichtigen eena zoek om verkorting van de diensttijd c diend, waarvan bijna 87,4 procent is ge! reerd. Bij de luchtmacht kwamen 1174 ve ken binnen waarvan 88 procent werd ing< ligd en bij de marine 871 verzoeken waar" 89,6 procent van de gevallen positief wei slist. Met ingang van eind oktober 1990 kc dienstplichten verzoeken om verkortinj de diensttijd van veertien tot twaalf ma; Bij de landmacht dienden 4600 dienstpl gen zo'n verzoek niet in, bij de luchtmachj en bij de marine rond 500. De verzoekt zoals was aangekondigd niet gehonoreei functies waarin de betreffende dienstplit als onmisbaar werd beschouwd. Vierduizend scholieren school uit bij brand ROTTERDAM - Alle vierdui zend leerlingen van de Techni- kon-scholengemeenschap in het centrum van Rotterdam hebben gisteren in allerijl het gebouw moeten verlaten om dat er brand was uitgebroken. Volgens de politie, die brand stichting niet uitsluit, ont stond het vuur om half één in de houtopslag van de techni sche school. De brand sloeg over naar de lakkluis. waar verf en oplosmiddelen zijn op geslagen. De brandweer had het vuur binnen een half uur onder controle. Twee brand weerlieden en een scholier raakten licht gewond. Volgens de politie is de ontruiming van het scholencomplex ordelijk verlopen. Veehouders goed voor weidevogels VOORBURG - Op bijna zes tig procent van de oppervlakte grasland hebben rundveehou ders vorig jaar maatregelen ge nomen om weidevogels te be schermen. Dat blijkt uit een steekproef van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Voorburg. In totaal werd op 620.000 hectare nestbescher mers geplaatst of werden jon ge vogels ontzien bij werk zaamheden zoals maaien. -Of de maatregelen effect hadden, is niet bekend. Op 168.000 hec tare werden geen beschermen de maatregelen genomen. Van 162.000 hectare is niets bekend omdat de betreffende veehou ders de vragen van het CBS niet hebben beantwoord. Twee nieuwe postzegels DEN HAAG - Ter gelegen heid van de opening van het nieuwe gebouw voor de Twee de Kamer geeft de PTT Post op 28 april een nieuwe postzegel uit met een waarde van 80 cent. Ook het 150-jarig bestaan van de BNA, de koninklijke maatschappij tot bevordering der bouwkunst Bond van Ne derlandse Architecten, wordt op die dag opgeluisterd met de uitgifte van een postzegel, van 60 cent. Beide zegels zijn ont worpen door de Deense Kir- sten Bech. DEN HAAG - Minister D'Ancona van WVC gaat met haar collega Ritzen van onderwijs praten over de uitgave van een hand zame en ongekleurde ge schiedenis over Neder- lands-Indië. Dat heeft ze gisteren verklaard na overleg dat zij en premier Lubbers hadden met vertegen woordigers van 18 Indische or ganisaties. De bewindsvrouw heeft de organisaties verder uitgenodigd met een onder zoeksvoorstel te komen naar de medische gevolgen van de oorlog met Japan. Woordvoerder Boekholt van de Stichting Herdenking 15 augustus 1945 heeft tijdens het overleg gevraagd of de Neder landse regering niet iets kan doen aan de geschiedverval sing in Japan. „De tijd is rijp, na de toespraak van de konin gin tijdens het staatsbezoek vorig jaar oktober". Ook vroeg hij om actie tegen de jaarlijkse herdenking bij de Yashakuni-schrijn in Tokyo, waar dan 28 Japanse oorlogs misdadigers worden geëerd. Volgens Boekholt is daar door Lubbers goede notitie van ge nomen. Boekholt, is ook niet van plan zich te laten afsche pen, hij eist antwoord. Het overleg zal later worden voortgezet, als ook minister Dales (binnenlandse zaken) aanwezig kan zijn. Met haar zal onder meer worden gepraat over de overgang van perso neel van het KNIL en de gou vernementsmarine naar het ministerie van defensie. Het gesprek van gisteren was een vervolg van dat van 26 au gustus vorig jaar. Tot dat ge sprek werd besloten naar aan leiding van de commotie rond om het bezoek van de Japanse premier Kaifu. DEN HAAG - De inzameling van eenmalig glas via de glasbak is in 1991 opnieuw gestegen. De Nederlanders deponeerden vorig jaar ruim 305.000 ton glas in de glasbakken, waarmee ons land zijn positie als een van de koplopers op het gebied van glasrecy- cling nogmaals onderstreept. Het inzamelpercentage steeg hier door van 66 procent in 1990 tot 70 procent in het afgelopen jaar. Deze prestatie is volgens de Stuurgroep Promotie Glasbak te danken aan de consumenten en daarnaast aan de inspanningen van de gemeenten die steeds meer glasbakken plaatsten. In 1990 plaatste minister Alders van VROM de 15.000ste glasbak. Op dit moment staan er in Nederland 16.750, waarvan een deel bestemd is voor het op kleur gescheiden inzamelen van eenmalig glas. De stuurgroep streeft naar een inzamelpercentage van 80 procent in 1995. WELLINGTON - Konin gin Beatrix heeft er van daag op de tweede dag van het staatsbezoek aan Nieuw-Zeeland een cultu rele gebeurtenis van ge maakt. 's Ochtends trok het gezel schap in Wellington naar de National Archives. Daarna werd de Conservation Unit van de National Art Gallery and Museum bezocht, waar de ko- ningin werd rondgeleid langs verschillende restauratie-afde lingen. Rose Evans, de 'object-conser vatrice' („Als het drie dimen sies heeft hoort het bij mij"), die koningin Beatrix over haar afdeling rondleidde was onder de indruk van de vorstin. „Ze was groots", oordeelde Evans over de vorstin. De koningin bleek goed op de hoogte te zijn van de Maori-cultuur. „Zij stel de zelfs een vraag waar ik niet direct een antwoord op wist te geven", aldus Evans. Dat het bezoek terdege was voorbereid bleek ook wel uit het feit dat Evans, wier kamer behoorlijk is gevuld met aller lei bric-a-brac, van haar baas het verzoek had gekregen een plastic border-collie van ruim een meter hoogte te verwijde ren in verband met mogelijke gevoeligheden bij het hoge be zoek. Dit in verband met het overlijden onlangs van de hond van de koningin, Miss Pepper. Daarna ging de tocht naar de National Art Gallery and Mu seum zelf. Koningin Beatrix werd daar opgewacht door een Maori-afvaardiging en toege zongen. De vorstin kreeg daarop een 'Kahu Kiwi' omgehangerl traditionele cape gemaakn kiwi-veren (een gebruik a|' mogelijk tussen maori-leil om daarmee uitgerust eni verpl ichte uitwisseling |r 'hongi's' (de neuszoen) bffi voets een 'maori-meetinjr se' binnen te gaan voor ei. derhoud met een Kaurr (maori-leider). Deze zei ijs loop blij verrast te zijn dT koningin onder meer he{ schil herkende tussen houtsnijwerk uitgevoerd^ een moderne en een trar nele beitel. De traditionele ontvangstr voordat de koningin de N landse tentoonsteling Ornt Nieuw-Zeeland, ging belic in hetzelfde museum, \nti1 het laatste moment inge Het tekent de ontspiii sfeer waarin het staatsbp plaatsvindt. De koita maakte voortdurend graji opmerkingen. Zoals bip< aanbieden van 'het onpe sche cadeau', te weten j tulpebollen aan de stad^ lington. Toen de burgemfc] beloofde de bollen op dejjj tijd te zullen planten, ontfc] de koningin: „En met de kant boven". c Tijdens de lunch liet de lfr gin zich voorlichten doorh, le Nieuwzeelandse desba gen over hun visie op h$r ma multi-culturele sai> ving. Jt 's Middags trok zij met naar de kledingfabriek brandt Suits, een bedrp; bijna 40 jaar geleden wd. gericht door een Nederfer emigrant en nog altijd 6r Nederlandse leiding staaei bedrijf heeft nu ongevfa procent van de Nieuwzel se markt in handen. De koningin verlaat op kousevoeten en met de traditionele kiwi-veren cape om haar schouders het maori- huis in de National Art Gallery in Wellington. fotctanp Toestel koningin licht beschadigd WELLINGTON - De nieuwe Boeing 767 waarmee konij Beatrix gisteren op het vliegveld van Wellington aankv voor haar vijfdaags staatsbezoek aan Nieuw-Zeeland is i landing beschadigd. Volgens een woordvoerder van vliegveld werd het toestel geraakt door een door de wine geraakt aluminium bord dat het perspex deel van de co< beschadigde. Het was de eerste officiële reis van het to I met passagiers aan boord. Petitie Vertegenwoordigers van de Ghanese gemeen schap in Amsterdam tijdens het overhandigen van een petitie aan burgemeester Van Thijn. De Gha- nezen willen dat de politie afstand neemt van de beweringen over het aantal illegale Ghanezen. Ook WASHINGTON/ZEIST - Het laatste nieüws over kankerpreventie kon de verkoop van de Italiaanse groente broccoli wel eens tot grote hoogten doen stijgen. Wetenschappers van de John Hopkins Uni versity School of Medici ne in Washington hebben in deze groente een sterke stof aangetroffen, sulfu- raphen genaamd, die kan kerverwekkende stoffen aanpakt. Het betreft hier een hoopge vende vondst, aldus weten schappelijke kringen. Maar er is geen enkele reden om direct hele stronken broccoli te ver orberen. Dat wordt zelfs afge raden. De krant New York Times wond er geen doekjes om: broccoli bevat wat zou kunnen zijn „de meest actieve anti- kankercomponent ooit gevon den". In het wetenschappelij ke tijdschrift The Proceedings of the National Academy of Sciences doet de onder weten schappers bekende onderzoe ker dr. Talalay uit de doeken dat de stof sulfuraphen be langrijke enzymen in het li chaam stimuleert. Deze 'anti- carcinogene enzymen' nemen het op tegen kankerverwek kende stoffen. Het eten van groente, en in het bijzonder kool, is in weten schappelijke kring al langer erkend als 'goed', ook tegen kanker. Onder de leden van de kerkgemeenschap Zevende- dags Adventisten, die als vege tariërs veel groente eten, komt veel minder kanker voor. Maar deze groepering drinkt ook niet en rookt evenmin, wat hun fysieke welbevinden evenzeer kan verklaren. Net als in Amerika wordt bij TNO-Voeding in Zeist hard ge studeerd op de relatie tussen voeding en kanker. Proeven met ratten wezen onlangs defi nitief uit dat voor deze dieren het eten van spruiten kan hel pen bij het voorkomen van kanker. Maar de resultaten gelden niet zonder meer voor mensen. Voor zo'n conclusie is nader onderzoek nodig. Een eërste groep vrijwilligers heeft dan ook onlangs gedurende enkele weken (ongevaarlijk) grote porties spruiten gegeten. De resultaten van deze proef zullen later dit jaar bekend worden gemaakt. De toxicoloog professor Peter van Bladeren van TNO-Voe ding vindt het te vroeg voor een voedingsadvies. Op een spruiten- of broccoli-dieet zou hij niemand zetten. „De men sen kunnen het beste geva rieerd eten. Aten ze nooit spruiten, dan zou ik ze aanra den die af en toe ook eens te eten. Net als broccoli en radijs jes, want daar zit sulfuraphen ook in. Alleen moet men het niet in van die gek grote hoe veelheden eten, omdat we niet weten wat voor andere effecten dat kan hebben". vinden zij dat de politie ten onrechte een koppeling heeft gemaakt tussen illegaliteit en criminaliteit. Het geschonden imago van Ghanese gemeen schap zou moeten worden hersteld. foto: anp SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA Standaard Uitgeverij/Wavery Productions ZOETERMEER - Van me ters hoge zuil- en bolcactus- sen tot kleine kiezelsteenach tige cactusjes, de levende steentjes. Dat is wat er te vin den zal zijn in de kas van cac tusvereniging Succulenta op de 'wereldwondertuin' zoals de Floriade ook wel wordt ge noemd. Bezoekers van de Floriade die de kas met cac tussen en vetplanten ontwij ken, omdat ze denken dat hun kinderen of zijzelf een prik van een giftige plant zul len oplopen, maken zich zor gen om niets. De enige echt schadelijke plant die er ten toongesteld wordt is een vet- plantje dat darmklachten kan veroorzaken. „Die plan tjes staan achter glas in een apart kweekkasje. En een do delijk prik van een cactus be staat niet. De huid raakt hoogstens wat geïrriteerd. Je zou op z'n minst een hele cac tus op moeten eten wil je er dood aan gaan", vertelt P. Knippels, woordvoerder en Nog even en dan opent de wereldtuinbouw-tentoonstelling Floriade 92 in Zoetermeer zijn deuren. Van 10 april tot en met 11 oktober kunnen bezoekers genieten van wat de tuin bouw allemaal te bieden heeft; bloemen, groenten, bomen en fruit, en dat alles bijeengebracht in speciaal ingerichte expositiehallen, kassen en themapaviljoens. Zo komt ieder een - jong of oud, vakman of toerist - aan zijn trekken. Om alvast in de stemming te komen bericht onze krant met regelmaat over de bezienswaardigheden in het park. lid van de Succulenta-vereni- ging. In de kas van de vereniging die de gehele duur van de Floriade geopend zal zijn, is een waar cactussenparadijs gemaakt. Met tonnen zand en lavasteen is een meters hoog rotsgebergte opgeworpen waar vooral de Mexicaanse soorten worden vertoond. Daarnaast is er ook het tro- pisch-regenwoud, woestijn en Afrika-gedeelte. In een aparte opstelling is de veron derstelde evolutie van de cac tus te zien. Beginnend bij de loofcactus tot uiteindelijk de aan waterschaarste aange paste bol- en zuilcactussen. Er is zo'n grote verscheiden heid aan soorten te vinden dat het onmogelijk is ze alle maal op te noemen. Maar er zullen tijdens de tentoonstel ling vrijwilligers rondlopen die de bezoekers er alles over kunnen vertellen. „We heb ben zoveel planten dat we wel twee kassen zouden kunnen vullen. Maar sommige soor ten zijn niet geschikt om te exposeren bijvoorbeeld om dat ze te klein zijn. Of die zijn zo zeldzaam dat ze te duur voor ons zijn om te expose ren. De meeste planten in de kas zijn ter beschikking ge steld of hebben we uit erfe nissen verkregen", zegt Knippels. Planten die na af loop niet naar de eigenaar te rug gaan, zullen niet op de vuilnishoop terecht komen maar worden verkocht. Succulenta is de enige vere niging voor liefhebbers van cactussen en andere vetplan ten in Nederland. „We heb ben ongeveer 2400 Neder landse leden en een tiental Belgen. In België zijn wel veertig cactus verenigingen; alles bij elkaar hebben zij on geveer net zo veel leden als wij. Maar als ze het daar even niet met elkaar eens zijn rich ten ze meteen hun eigen ver eniging op, vandaar". Veel mensen vragen zich waarschijnlijk af wat nu het leuke van een cactus is. „Het grote voordeel is natuurlijk dat ze bijna geen verzorging bodig hebben. En er zijn zo veel soorten dat je een ruime keus hebt. Ik vind bijvoor beeld geen fluit aan die bol- cactussen. Ik heb thuis alleen maar bijzondere soorten vet planten. We verwachten ook niet dat mensen meteen wild enthousiast van onze ten toonstelling komen, we wil len ze alleen laten zien hoe veelzijdig een cactus is". Geschil over verlenging vut rijksambtenar^ DEN HAAG - De a renbonden hebben de lencommissie Albeda schakeld om een conflij de vut voor rijksambten beslechten. De bonden] de 60-jaren vut voor de rijksambtenaren met maanden verlengen tot van dit jaar. Topamb van personeelszaken, I wil daar echter niet april valt voor de 60 als algemene maatregf het gehele overheidspei het doek, zoals overee men in de dan aflopen voor 1991. Daarin is tev gesproken dat het vrij] de geld over de versch overheidssectoren (wa; het rijk) zou worden „ter vrije besteding' kenen de bonden ook e lenging van de 60-jaren der. In de nu lopende® echter ook afgesproken de onderhandelingen nieuwe cao 1992 gespro worden over flexibele nering in relatie tot de centrales vinden dat mende vut-gelden, geld dat met de 60-jari gemoeid, nodig zulle^ voor het tot stand brenr flexibele pensionering door zal, voordat wordt tot blijvende be van de vrijkomende vut-gelden op rijki eerst het resultaat van trale onderhand moeten worden afgewa Voorzitter fanclub^ Dales fraudeerde m APELDOORN - De ofjj zitter van de Ien Dales® is beschuldigd van opl® Een Apeldoorn se deed< pen weekeinde aangifV politie. In oktober maf c 15 gulden over op de rJ'a van de fanclub zondeiP beloofde biografie, fotdp ker te ontvangen. Inm. de fanclub opgehevefS( voorzitter onbereikbaai^

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4