VNC gaf geen chriftelijke nstemming >oor bezoek Snel hoger beroep na vrijspraak van Koffeman Drganisatie roept tieners op om een etmaal te vasten BINNENLAND Leven met Eric de Noorman Vijfhonderd organisaties steunen anti- racismedag Sleeptmu „EktaeGornxwl WOENSDAG 18 MAART 1992 fyONNE JANSEN HAAG - Honger doet echt zeer. Maar die kennen wij westerlingen niet. Wie uit .1 thuiskomt en op weg naar de broodtrom- en pot pindakaas zegt honger te hebben, zit bezijden de waarheid. „Ik heb trek", is een ;re uitdrukking om de rommelende maag en lauwe gevoel weer te geven, kinderen op de wereld kunnen wél met -esfcjt zeggen honger te hebben. Zij lopen voort- e liend met een pijnlijk hongergevoel en krij- ïeel groei-achterstanden en allerlei afwijkin- World Vision, een christelijke organisatie hulp verleent aan landen in de Derde We- ,wil Nederlanders ook eens een beetje laten ien wat honger is. Niet door levensmiddelen katter slot en grendel te zetten, maar door tie ners op te roepen een 'hongerkuur' van 24 uur te doen. Vrijwillig natuurlijk, en als de gezond heid dit toelaat. Op 14 en 15 april. Veel studen ten, scholen, kerkelijke groepen en jeugdvere nigingen hebben zich inmiddels opgegeven, maar tieners kunnen er ook zelfstandig aan meedoen. Met het etmaal vasten wordt een goed doel gesteund: een aantal hulpprojecten in het zwaar door oorlog en honger geteisterde land Mozambique. Mozambique ligt in zuidoosten van Afrika en is één van de armste landen ter wereld. Sinds het land in 1975 onafhankelijk werd van Portugal leeft het in burgeroorlog. Tussen de twee en drie miljoen Mozambiquanen zijn op de vlucht geslagen voor het geweld. World Vision deelt in Mozambique in een paar provincies landbouwpakketten uit aan boeren die tijdens de oorlog naar veiliger oorden zijn gevlucht. Van de regering hebben die boeren een nieuw stukje land gekregen. De landbouw pakketten van World Vision bevatten onder meer zaden en eenvoudige gereedschappen, zo dat de getroffen gezinnen weer hun eigen eten kunnen verbouwen. Trein Wie aan de actie mee wil doen, mag de hele dag niks eten van dinsdag 14 april 19 uur 's avonds tot 15 april 19 uur 's avonds. Wel mag er worden gedronken. Het is de bedoeling dat deelnemers van tevoren sponsors zoeken, in de eigen fami liekring, bij buren of kennissen. Die kunnen hun een bepaald bedrag geven als ze het vasten volhouden. Het ingezamelde geld kan dan over gemaakt worden naar World Vision. World Vision zit over de hele wereld. In veel rij ke landen wordt al een aantal jaren een 'honger- dag' georganiseerd, maar in Nederland gebeurt dat dit jaar voor het eerst. In Engeland werd vo rig jaar met een hongerdag zes miljoen gulden opgehaald. In Australië rijdt jaarlijks een trein met allemaal bekende Australiërs om reclame te maken voor de actie. Overigens: wie meedoet aan de 24 uur honger kuur is niet de enige die vast. Ook veel jongeren uit islamitische gezinnen 'hongeren' momen teel tussen zonsopgang en zonsondergang. Het is namelijk 'ramadan', de islamitische vasten tijd. Wie meer informatie wil over de '24 uur honger kuur' kan contact opnemen met World Vision, postbus 2158, 3500 GD Utrecht. De organisatie kan je een folder toesturen met spelregels, sponsorlij st en gezondsheids tips voor tijdens het 'hongeren'. le ij Vdi l van de voorpagina) lat i üelj<lN 'T HOUT HAAG - In z'n brief aan kamer wijst de minister- [ident erop dat Mandela I -m| in het Zwitserse Davos, in Li. gesprek met een Neder- jse delegatie - bestaande °lubbers, Van den Broek en ïaa4 - „in positieve zin" uitte iestt een bezoek in augustus. Pnjschriftelijke toestemming sltyoor is echter nooit ont- ■iligjen. zol);dela zou gezegd hebben :t zijhij dg mogelijkheid van eeldjbezoek binnen het ANC 1teir zou bespreken. Het re elat daarvan zou hij de Ne- aarlndse regering via haar 10Plj»ssade in Zuid-Afrika la- n lieten. /erkging het toen verder? De monjier schetst het volgende m dVop. Op 2 maart bevestigde mdijeer Z. Magugu - ANC- le njgenwoordiger in Neder- 2n e maar op dat moment ver- ïceniend in Zuid-Afrika - for- gegaan indien niet op dit ge zaghebbend niveau deze be vestiging was verkregen", al dus Lubbers. Maar er was dus nog geen schriftelijke instemming van het ANC met het bezoek? Nee dus. En Lubbers erkent dit ook: „De ochtend na de be kendmaking door de Neder landse regering verklaarde de ANC-vertegenwoordiger tele fonisch tegenover de hoogste functionaris van de ambassade dat de schriftelijke bevesti ging van een en ander enigs zins vertraagd was vanwege in terne administratieve proce dures, doch dat er geen sprake was van inhoudelijke proble men". Bij een bezoek aan de ambassade op 12 maart zou Magugu nogmaals nadrukke lijk bevestigd hebben dat deze vertraging niet inhoudelijk van aard was. Lubbers vraagt in zijn brief ook aandacht voor het feit dat staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) het voorge nomen ministeriële bezoek heeft besproken met het ANC. Dat gebeurde op 4 maart toen zij in Zuid-Afrika was. Me vrouw Van Rooy sprak met on der anderen Walter Sisulu, vice-voorzitter van het ANC en Thabo M'beki, hoofd van het Department for International Affairs. Volgens Lubbers heb ben ook die gesprekken gener lei aanleiding opgeleverd „om te twijfelen aan de instemming van het ANC met het bezoek. De heer M'beki uitte zich ook in positieve zin tegenover de RiÏ7nnHprP nphnnrtp le slaa9de erin de geboorte van Jeff 75 da- en daarna maanden uiterst gedisciplineerd Dlj^ui IUCIC ycuuui ic gen ujt te s^enen nacjat het eerste kind te een strak behandelprogramma hebben Marten en Charlotte van Marle tonen hun bij- vroeg en niet levensvatbaar was geboren moeten volgen, dan is hen deze prachtige zondere zoon Jeff samen met de artsen J. Jeff weegt bijna vier pond. Volgens het zie- zoon van harte gegund", aldus een arts. Het van Eyck (links achter) en B.J. Cohlen (ge- kenhuis zijn de ouders echte doorzetters, uitstellen van de tweede geboorte was mo- heel rechts). De baby is het tweede kind van „Als je weet hoe moeilijk het al was om zwan- gelijk omdat de twee baby's ieder hun eigen een tweeling. Het Sophia Ziekenhuis in Zwo- ger te raken, ze halverwege een kind verloren vruchtzak hadden. foto: anp door bert jansma Ik heb er in het weekeind overheen gelezen. Over de dood van tekenaar Hans G.Kresse. Ik las het maandag pas en gisteren heb ik een groot deel van de schat opgegraven die hij heeft nagelaten. Hans Kresse was de man die Eric de Noorman schiep, een tekststrip die m'n jeugd heeft beheerst. De blonde Viking die, zoals cynici later zeiden, als hij een goed kompas had bezeten niet verder dan een paar deeltjes was gekomen. Gelukkig voor mij zwierf hij tientallen deeltjes lang in oblong- formaat stuurloos in z'n Drakkarvan kust naar kust, streed de rechtvaardige oorlogen die in je jongensjaren nog bestonden. Fantastisch getekend waren ze. Kresse gold onder kenners als misschien wel de beste realistische striptekenaar ter wereld. Als ik nu weereen boekje als de Heer derHeruli inkijk (deeltje 20, uit 1953, volgens de stripkatalogus van uitgeverij Panda nu zo'n veertig gulden waard) zie ik dat Kresse's plaatjes er uitzagen als prachtige gravures. Waarom hield je zo van Eric de Noorman en kwam ik gisteren weer even thuis bij de tragische legeraanvoerder Svitjold, de onvoorspelbare Bor Khan, de goeiege bruut Svein Langtand, de dwerg Pum Pum, de enge Lauri de magiër en het zingende zwaard dat verderf bracht aan wie het hanteerdeDe strip startte in 1948, ikzelf ben van '42 en dat scheelt. Je kon een jeugdlang meegroeien met je held. Zijn avonturen waren jouw fantasieën. Ik herinner me niet dat ik me speciaal met de Ard Schenk-achtige Eric (grote kin, halflang blond haar) identificeerde. Wel dat ik droomde een figuur in zijn wereld te zijn. En ik was jaloers op zijn echtgenote Winonah die hij uit Atlantis gehaald had. Ze kwam meestal pas aan het eind van een strip in beeld, als Eric weer eens van lange reizen thuiskwam. Maar Kresse maakte haar dan als een soort bonus elke keer mooier. Je leerde de wereld kennen aan de hand van Eric. Van Atlantis, Noord-Amerika, China tot Siberië. Je leerde wie en wat verraders waren, wat opoffering was, wat durf was. Vele deeltjes later ben ik dat directe contact verloren. Ze waren nog even knap getekend. De avonturen nog even spannend. Misschien was het m'n leeftijd. Kon ik zonder Eric de wereld in. Hoefde ik niet meer aan de hand van meester Kresse goed en kwaad te verkennen. Maanden van m'n jeugd moet ik in zijn universum geleefd hebben. Voor mij was hij even belangrijk als de grootste I iterator later. Vandaar dat rare gevoel toen ik las dat hij op 70- jange leeftijd was overleden. Of ik even terug was in korte broek. Of was het toch een plusfour tegenover de Nederland- nbassade in Pretoria dat bis akkoord ging met de van 10 en 11 augustus. ugu had voor deze bevesti- opdracht gekregen van dn ^ra Masekela, de persoon assistente van Mandela -«ïsiqj van het Uitvoerend Co- van het ANC. ——op besloot de Nederland- gering de data bekend te »n. Minister Van den k lichtte de Tweede Ka- in. „Het spreekt vanzelf aanwezige persvertegenwoor- aartoe niet zou zijn over- digers". <rdriessen: geen energieheffingen 68HAAG Volgens minister Andriessen (economische za- 1s kernenergie de enige oplossing voor het CO,-probleem. lessen liet de Kamer gisteren nog eens weten niets te zien örstellen van de commissie Wolfson, die forse energiehef- n voorstelt. „Een energieheffing van 100 procent levert ts 5 procent minder C02 op. Dat haal je ook als je drie kern- ales neerzet". DEN HAAG - Onder gejuich en applaus is het CDA-Kamer- lid G. Koffeman gisteren vrij gesproken door de Utrechtse rechtbank. De president van de meervou dige kamer achtte het niet be wezen dat Koffeman eind 1989 opzettelijk ongeveer 11.000 gulden inkomsten heeft ver zwegen als kamerlid. De feest vreugde werd overigens al snel getemperd, nadat de officier van justitie binnen twee uur na het vonnis besloot tot hoger beroep. Terwijl Koffemans ad vocaat Verbunt na de vrij spraak absoluut overtuigd was van het feit dat de officier niet tot hoger beroep zou overgaan, bleek de werkelijkheid anders. Het openbaar ministerie had het vonnis van de rechtbank nauwelijks gelezen of het be sloot tot hoger beroep. De ho ger beroepszaak zal bij het ge rechtshof in Amsterdam die nen. De korte motivatie van de meervoudige kamer heeft de officier niet overtuigd van de onschuld van Koffeman. De of ficiële motivatie voor het ho ger beroep wordt pas later ge geven. De Utrechtse rechter was nog al expliciet in zijn uitspraak. Van fraude kon geen sprake zijn geweest, omdat Koffeman voldoende reden had om het geld (3 maandsalarissen) als gouden handdruk te zien bij zijn vertrek als voorzitter van de Algemene Christelijke Poli tiebond. Dat het bedrag onjuist zou zijn verwerkt in de boeken van de ACP is geen reden voor veroordeling, zo meent de rechtbank. De officier van jus titie, Van der Molen, betoogde twee weken geleden dat het CDA-Kamerlid wel valsheid in geschrifte had gepleegd. Ove rigens vraagt de rechtbank zich af of zij sowieso wel be voegd is over het kamerlid te oordelen. Leden van de sta ten- generaal die verdacht worden van een ambtsmisdrijf moeten door de Hoge Raad veroor deeld worden. Daar zou in de zaak Koffeman sprake van zijn, meende de Utrechtse rechter gisteren. Koffeman en zijn gezin toon den zich bijzonder opgelucht met de uitspraak. Hij zei on middellijk weer aan het werk te zullen gaan in de Tweede Kamer, nadat hij een half jaar terug uit eigen beweging zijn werkzaamheden opschortte. De CDA-fractie heeft eveneens opgelucht gereageerd op de vrijspraak. Volgens een woord voerder zal de fractie Koffe man vandaag met open armen ontvangen. Koffeman zegt in de afgelopen maanden veel steun te hebben ontvangen. „De eerste dag nadat de ver volging werd ingesteld was ik bang over straat te gaan. Maar de omgeving heeft mij daar juist overheen geholpen en be paald niet genegeerd. De afge lopen maanden heb ik vrijwel nooit zelf een bloemetje hoe ven te kopen voor op tafel. Die werden wel bezorgd", aldus Koffeman die zegt dat de span ningen zijn weerslag hebben gehad op zijn gezin. Het kamerlid uit Oudewater zegt niet rancuneus te zijn te genover de boekhoudkundig medewerker die de affaire aan kaartte bij de politie. Volgens Koffeman had hij de eerste maanden uitsluitend medelij den met de man gehad. „Maar in de loop van de tijd is mijn boosheid wel gegroeid. Ik heb die man bij de ACP volledig be geleid en na zijn ontslag zelfs voorzien van goede referen ties. Dat hij op deze manier is doorgegaan heeft me nu wel boos gemaakt". Koffeman zal met zijn advocaat overleggen of hij de geleden schade zal verhalen op de veroorzaker. De CDA'er zegt aanvankelijk niet te hebben getwijfeld aan zijn gelijk en vrijspraak. „Maar hoe verder je komt in het pro ces, hoe vaker je bij je zelf af-, vraagt: weet je het allemaal wel zeker". Koffeman geeft toe dat op zijn blazoen een smet is geworpen, hoewel die nu door de rechtbank deels is wegge poetst. „Er zullen beslist men sen blijven zeggen: met die Koffeman, daar is wat mee. Maar dan haal ik mijn schou ders op en ga verder met m'n werk. Ik geloof niet dat er in de politiek misbruik van deze af faire zal worden gemaakt". istplichtigen naar Joegoslavië leve ve/ste achttien Nederlandse dienstplichtigen gingen gisteren op de basis Soesterberg aan boord van een vliegtuig dat hen naar Joego- /ertaaifcracht. De militairen maken deel uit van de VN-vredesmacht. foto: anp AMSTERDAM - Bijna vijf honderd organisaties in Ne derland steunen zaterdag de demonstratie tegen vreem delingenhaat en racisme in Amsterdam. Politieke partij en, vakbeweging, kerken en migrantenorganisaties be kennen kleur. Aanleiding voor de demon stratie zijn de recente aansla gen tegen buitenlanders in Nederland en de omringende landen. Het organiserende 'Comité 21 maart' beschouwt de demonstratie als het be gin van een nieuw minderhe denbeleid. Een onbekende groepering, Nationaal Front, stuurde het comité een pamflet waarin een tegendemonstratie wordt aangekondigd. Aan de gemeente Amsterdam is ech ter geen toestemming voor een tegendemonstratie ge vraagd. Van Vollenhoven wil snel steun voor slachtofferhulp UTRECHT De overheid moet garant staan voor een landelijk netwerk en voor vol doende administratieve onder steuning van de slachtoffer hulp. Deze hulp draait voor een groot deel op vrijwilligers, maar er zijn niet genoeg be roepskrachten om deze men sen te begeleiden en op te lei den. Dat stelde mr. P. van Vol lenhoven vandaag in Utrecht bij de opening van de vierde landelijke vrijwilligersdag, ge organiseerd door de Landelij ke Organisatie Slachtoffer hulp (LOS). Van Vollenhoven sprak in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Raad van Ad vies van de LOS en van voor zitter van het bestuur van het Fonds Hulp aan Slachtoffers. Hij roemde de inzet van de. vrijwilligers en noemde het „geen bezwaar" dat de centrale overheid en lagere overheden, van die inzet profiteren. „Maar- het profiteren moet geen uit-' buiten worden", waarschuwde Van Vollenhoven. (ADVERTENTIE) SPEREN HOBBES PIT SToHMt BOCK tóT IK voce /MORSEN DOOR BILLWATERSON (ADVERTENTIE) vtziN SAAT SNfU-fe Al-S Jf MAAX NlfT PRceffRT IÉTS Tf BfGRIJPfN. BED PROBLEEM? MEER TEVREDEN MET EEN SIEEPTREND WATERBED LEIDEN, Korevoorslr. 2e, 071-122476 GOUDA, Kleiwegstr. 26,01820-12098 DEN HAAG, Turfmarkt 251,070 3640701 SCHEVENINGEN, Keizerstr 70,070-3541502 555SSSS5SIWATERBEDDEN

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3