Massamedia dienen begrip te bevorderen Deelname migranten moet in bisdom groter worden Christus' verraad door Judas: antisemitische mythe? I EcidacGquocmt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Mgr. Bar: document wijst op recht dialoog binnen de kerk Harde wind zou Mozes hebben geholpen li zerum nömopAJui ync**\ a ui cdebjcZ pAr rnerfubi pi COMMENTAAR Vaticaan naarstig op zoek naar heilig echtpaar HELP HELPEN Celdbc (Bouoant WOENSDAG 18 MAART 1992® Demonstratie tegen Hollanddorp AMSTERDAM - Een pro-Palestijnse actiegroep wil komende ■zaterdag op de familiedag van Christenen voor Israel te Rotter dam demonstreren tegen de bouw van het Hollanddorp op bezet gebied bij Jeruzalem. De groep 'Stop de Israëlische nederzettin gen in Palestina. Boycot Israël' wil bij de ingang van de Doelen met spandoeken de 3.000 aanwezigen wijzen op het „racistische Deleid" van Israël. De actiegroep werd vorig najaar opgericht door het Nederlands Palestina Komitee, de Solidariteitsgroep Palestijnse vrouwen en fiet Autonoom informatie- en actiecentrum in de Amsterdamse Ipnkerstraat. Er is volgens de groep meer internationale druk nodig om de bouw van nederzettingen in de bezette gebieden te gen te houden. Als het zo doorgaat, blijft er een steeds kleiner stukje grond over waarop een Palestijnse staat kan worden ge vestigd. Momenteel wordt onderzocht of juridische stappen tegen Chris tenen voor Israël mogelijk zijn om de bouw van het Hollanddorp te stoppen. Dat zal volgens woordvoerder 'Sjoerd' heel moeilijk zijn omdat internationale verdragen in eerste instantie betrek king op regeringen hebben en niet op particuliere organisaties. Ideologen zijn scherpe denkers die zich door feiten niet van de wijs laten brengen Omstreden Jezusfilm in roulatie KOPENHAGEN Een omstreden film waarin Jezus naar de aarde terugkeert en een orgie aanricht in het Vaticaan, heeft vo rige week eindelijk haar wereldpremière beleefd. „De Weder komst" van de Deense regisseur Jens Joergen Thorsen werd vo rige week voor het eerst in het publiek vertoond in Kopenhagen, 22 jaar nadat Thorsen gedwongen was het project in de ijskast te stoppen nadat zelfs de tolerante Deense autoriteiten over het draaiboek heen waren gevallen. Thorsen, een kleurrijke en eerbiedloze persoon, schreef en regis seerde de film zelf met de Italiaan Marco di Stefano in de rol van Jezus en met een toezegging van financiële steun door een Deens bedrijf en het Deense Filminstituut. In „De Wederkomst", komt Jezus terug op aarde. Hij vindt Parijs mooier dan het paradijs. „De Wederkomst is meestentijds onder houdend, soms grappig, ontwapenend, naïef en liberaaleerder aandoenlijk dan provocerend", schreef criticus Bent Mohn in het Deense blad Politiken. Lars Tjalve, een lutherse dominee die in het aan de kerk gelieerde Kristeligt Dagblad schrijft, zei dat „de film nergens naar ketterij riekt, laat staan naar godslaste ring. Daarvoor is ze eenvoudig te slaapverwekkend". Studiedag over tolerantie AMSTERDAM - Joden, chris tenen en moslims houden op 14 juni in de Mozes en Aaron - kerk in Amsterdam een studie dag over verdraagzaamheid in de Nederlandse samenleving. In het kader van het Colum- busjaar zal vooral worden ge sproken over het spirituele fa cet van de dialoog tussen de godsdiensten. De initiatiefne mers zijn voortgekomen uit het landelijk Overleg Moslims en Christenen van de Raad van Kerken in Nederland en de Is lamitische Stichting Bevorde ring Integratie. Vaticaan in nieuw document ROTTERDAM - Dit docu ment is een voorbeeld van hoe een document moet zijn opge steld: realistisch, verstaan baar, deskundig en hoopge vend voor mensen van goede wil. Dit zegt mgr. R. Ph. Bar, voor zitter van de bisschoppelijke commissie voor sociale com municatie, in een een eerste reactie op het document van de pauselijke raad voor de so ciale communicatie. Volgens hem wordt daarin een gelukkig evenwicht gevonden in de waardering voor de grote mogelijkheden die de media ,de mensheid bieden en ander zijds de negatieve ontwikke lingen die zich in de wereld Van de media voordoen. Het document wijst, aldus de bisschop, ook op het funda mentele recht op informatie en dialoog binnen de kerk zelf. Voor het doorgeven van de ■christelijke boodschap is het niet voldoende de kerkelijke leer te verspreiden, het is ook nodig dat ze geïntegreerd [wordt in de nieuwe cultuur die ontstaat door de moderne com municatie. 'Aetatis Novae' vraagt om een actieve en sym pathieke aanwezigheid van de kerk in de wereld van de me dia. Bar onderstreept de visie dat media in de eerste plaats be doeld zijn voor de gehele mensheid en niet voor slechts uit winstbejag handelende me diabedrijven. Media zijn een zegen voor de mensheid omdat zij de overdracht van cultuur mogelijk maken en daardoor VATICAANSTAD - Het Vaticaan is bezorgd over de negatieve invloed die massamedia op de samen leving kunnen hebben. In het gisteren gepubliceer de document 'Aetatis No vae' (van een nieuw tijd perk) wijst de pauselijke mediaraad op de gevaarlij ke invloed van particulie re, louter op winst beluste, media en op het risico van ideologische en politieke manipulatie door publie ke media. De media kunnen, zo stelt het document, zowel gebruikt wor den „om het evangelie te ver kondigen als om het uit de har ten van de mensen te verja gen". Hoewel de media een heid en begrip kunnen bevor deren, geven ze soms ook een verdraaide visie op het leven, het gezin, de religie en de mo raal. Iedere mens heeft recht op het krijgen van de juiste in formatie. Ook de kerk heeft recht op toegang tot de media, schrijft de pauselijke raad. „Het winstdenken en de belan gen van de reclamemakers hebben een ontoelaatbare in vloed op de inhoud van de me dia", aldus het Vaticaan. De media schetsen een verdraaid beeld van de consument en zijn behoeften. De oplossing Mgr. John Foley van de problemen is volgens het Vaticaan echter niet dat de staat een strikt toezicht op de massamedia houdt. Waar gerechtelijke en politie ke systemen de beheersing van massamedia door elite groepen stimuleren, moet de kerk nadrukkelijk opkomen voor respect voor het recht op communicatie en vrije toegang tot de media, zo meent het Va ticaan. De mediaraad roept alle bis schoppen op om zelf plannen voor de media te ontwikkelen en het omgaan met de media op het lesprogramma te zetten van de priesteropleidingen. Er moeten overal in de wereld pr- bureaus van de Rooms-Katho- lieke Kerk komen. Ook moeten de kerkprovincies ra dio-, televisie- en videopro gramma's „van buitengewone kwaliteit" laten maken om op die manier „de boodschap van het Evangelie en de zending van de kerk zichtbaar te ma ken." Gezagsdragers in de kerk wor den opgeroepen om „bereid willig en verstandig" op vra gen van de media te reageren. Curiekardinaal Andrzej Maria Deskur, de voormalige voorzit ter van de mediaraad van het Vaticaan, zei bij de presentatie van het document dat de reli gieuze informatiekanalen de Heilige Stoel niet als vijand moet zien, maar dat deze veel meer als een „uitgestrekte hand" zou moeten zijn. Volgens de huidige voorzitter van de mediaraad, John P. Fo ley, is het „inhoudelijk nieu we" van het document, een vervolg op het document 'Communio et Progressio' uit 1971 over de verhouding tus sen kerk en massamedia, dat er een concreet voorstel wordt gedaan tot de opstelling van een pastoraal plan. Pornogra fie noemde Foley een belang rijke vorm van misbruik van de massamedia. mensen in staat stellen dichter bij elkaar te komen. Media zijn echter een kwaad als slechts een beperkt wereldbeeld wordt aangeboden, want, zo zegt de bisschop in navolging van het document, de werkelijkheid is voor velen wat de media als werkelijkheid bieden. Daar waar de media worden gedo mineerd door economische, sociale en politieke elites wor den sommige groepen en min derheden van het gebruik van die media uitgesloten en daar mee wordt het fundamentele recht op informatie geschon den. Mozaiek van David Een vijftienhonderd jaar oud mozaiek van koning David die op de harp speelt is deze week in Jeruzalem tentoongesteld, nadat het met behulp van een computer was gerestaureerd. Het mozaiek werd in 1965 door de Egyptenaren gevonden in een synagoge in de Strook van Gaza. FOTO: epa ROTTERDAM - Migran tenparochies en andere geloofsgemeenschappen van etnische origine in het bisdom Rotterdam moeten voortaan betrok ken worden bij het beleid in het bisdom. Dit is een van de aanbevelin gen van een nota van de dioce sane beleidscommissie diako- nie. Namens haar heeft een werkgroep de positie van mi granten in het afgelopen jaar bestudeerd. Het bisdombe stuur heeft de commissie in middels gevraagd de aanbeve lingen nader te concretiseren. De commissie doet de aanbe veling dat een bisschoppelijk gedelegeerde de integratie van de migrantenparochies actief bevordert. In het algemeen verlangen de samenstellers van de nota dat het bisdom de deur voor hen wagenwijd open zet, hen terzijde staat bij facili teiten en de kadervorming in deze migrantengemeenschap pen stimuleert. Volgens de nota is het begrij pelijk dat de migranten stre ven naar eigen gemeenschap pen. Daarin schuilt geen nei ging tot afscheiding maar eerder de „integere wens vol waardig te functioneren in de katholieke gemeenschap". Daarom moet het bisdombe stuur er naar streven dat deze gemeenschappen kunnen be schikken over kerkelijke ambtsdragers die daadwerke lijk kunnen functioneren in deze gemeenschappen. De diocesane beleidscommis sie voerde onder meer ge sprekken met de Spaansspre kende parochies in Den Haag en Rotterdam, de Surinaamse parochie in Den Haag, de Anti- liaanse parochies in Den haag en Rotterdam, de Kaapverdi- aanse parochie in Rotterdam en de Franssprekende paro chie in Den Haag. De diocesane commissie dia- konie heeft het bisdombestuur verder op het hart gedrukt aandacht te blijven schenken aan de marginale sociaal-eco nomische positie waarin de meerderheid van de etnische groepen in het bisdom ver keert. NEW YORK - Wellicht .heeft een hevige wind het water van de Rode Zee doen wijken en Mozes ge holpen bij zijn vlucht voor de legers van de Farao. Dat zeggen twee geleer den deze week in 'The Bulletin of the American Meteorological Society'. Volgens Doron Nof, hoogleraar in de oceanologie aan de uni versiteit van Florida, en Nat han Paldor, deskundige op het gebied van de atmosferische wetenschap aan de Hebreeuw se universiteit te Jeruzalem, heeft een zeer stevige wind het water in zuidelijke richting ge stuwd waardoor het water drie meter zakte. Als zo'n harde wind tien tot twaalf uur aanhoudt, kan het water over een breedte van 1,8 tot 3,5 km worden weggebla zen. Nof en Paldor gaan er van uit dat Mozes is overgestoken ter hoogte van de Zee van Ro- seaux, die niet zo diep en tame lijk moerassig is. Toen de wind ging liggen, had het water slechts vier minuten nodig om de bodem van de zee weer te bedekken. Dat ver klaart waarom de Egyptische legers door de diezelfde zee werden verzwolgen. Volgens de New York Times, die over het artikel schrijft, gingen archeologen tot dusver uit van een aardschok, waar door de bodem van de zee vrij kwam. Andere studies situe ren de bijbelse episode in het meer van Manzalav, verder naar het noorden, die uitkomt in de Middellandse Zee. Volgens de bijbel leidde Mozes de joden uit Egypte door de Rode Zee, die voor hen week. Zo raakten ze de legers van de Farao kwijt die hen achtervolg den. De profeet leidde de joden vervolgens veertig jaar in de woestijn. In die periode inspi reerde God hem tot de Tien Geboden op de berg de Sinaï. Judas Iscariot! Voor christe nen is het de leerling van Je zus wiens naam gelijk staat aan verraad, een beschuldi ging die klinkt als een schreeuw uit de hel. Als Dante aan de hand van Virgilius in het diepste van het Inferno doordringt, hoeft de laatste ei genlijk niet meer de naam van de zondaar te noemen die de Satan hoogstpersoonlijk in zijn klauwen gevangen houdt. Toch heeft Judas soms ook sympathie opgewekt. De ne- gentiende-eeuwse geleerde Er- nest Renan wiens „Leven van Jezus" de meest belangwek kende poging was Christus als een zuiver historische figuur te beschrijven, zag Judas als een zeloot, iemand die ageerde tegen de Romeinen. Hij ver raadde hem uiteindelijk uit te leurstelling over het feit dat Christus' boodschap van vrede en liefde niet van deze wereld was. Ook Renan aanvaardde echter het feit dat Christus door toe doen van Iscariot was verra den. Nu heeft Judas een nog radicalere verdediger gevon den in Hyam Maccoby, een vooraanstaande joodse bijbel- geleerde. In „Judas Iscariot en de mythe van het joodse kwaad" dat eind vorige maand Judas als symbool van het kwaad is verschenen, zet Maccoby het debat voort dat hij in eerder verschenen publicaties is aan- In de kern is hij van mening dat Jezus een orthodoxe joodse messias was en de apostel Ju das een en dezelfde persoon is als Judas Iscariot. Jezus werd niet verraden en zijn terecht- in een middeleeuws manuscript. stelling door de Romeinen had niets van doen met de joden. Zijn leven en dood werden door de apostel Paulus omge vormd tot een dramatische cultus van menselijke opoffe ring en boetedoening. das in naam van het joodse volk een integraal onderdeel van deze mythe; door toedoen van de paulinische kerk kwam de bacil van het antisemitisme in het hart van het christen dom terecht. Dank zij het christendom ook kwam het te recht in het nazisme en mar xisme. Maccoby stelt op uitda gende wijze: ieder politiek sy steem dat uitgaat van een ac tief principe van het kwaad kiest de joden uit voor de dui velse rol. Ik laat het aan anderen over om te controleren waarop Mac coby zijn uitspraken baseert. Wat mij bezig houdt is zijn be schuldiging aan het adres van het christendom. Macobby vindt de veelvuldig voorko mende vereenzelviging van Judas met de joden in het christendom niet toevallig. Hij suggereert dat deze antisemiti sche karikatuur - die men vol gens hem niet alleen aantreft bij anonieme middeleeuwse auteurs maar ook bij gerespec teerde schrijvers van de laatste eeuwen, helemaal verweven is met het christelijke denken. Om Judas in zijn waardigheid te herstellen is het nodig dat de „mythe van de mens gewor den God" door de christenen wordt opgevat als een mythe en niet meer dan dat. De vraag is of de kijk van de christenen op de joden inder daad zo bot is. In hoeverre is de versmelting tussen Judas en het joodse volk een onlosma kelijk element van het chris tendom? Maccoby haalt hier voor uitspraken aan van chris telijke theologen maar hij geeft toe dat dit in het Nieuwe Testament slechts onbewust aanwezig is geweest... Is het niet dubieus zo'n hardvochtige beschuldiging te baseren op een verband dat in de canonie ke teksten louter onbewust of slechts impliciet aanwezig is? Het feit dat vele (maar in geen geval alle) samenlevingen die in overwegende mate christe lijk waren joden hebben gedis crimineerd of hen zelfs hebben vermoord is geen bewijs dat de christelijke leer de oorzaak is van deze vervolging. Het lijkt nog vergezochter de schuld voor alle antisemitische mon sterlijkheden die door nazi's, communisten en andere at heïstische systemen zijn be gaan te leggen bij het christen dom van Paulus. In werkelijkheid is de houding van christenen jegens de joden altijd bepaald geweest door een mengeling van bewonde ring en wantrouwen. Dat komt niet op de laatste plaats door de vitale rol die het Oude Tes tament speelt in het christen dom. Het overleven van een gepraktiseerd jodendom is al tijd belangrijk geweest voor de )c Mandela gaat te ver P- PREMIER Lubbers heeft gelijk als hij zegt dat het voori men bezoek aan Zuid-Afrika op 10 en 11 augustus moetic gaan. De pogingen van Nelson Mandela ook over dez» een veto uit te spreken zijn duidelijk in strijd met gem# afspraken en worden kennelijk ingegeven door binnenn se politieke overwegingen. De ANC-leider ziet zich g£ fronteerd met een regering-De Klerk die de uitslag vreesfo het gisteren gehouden referemdum. Als president De ije deze volksraadpleging wint met slechts een kleine meel heid, zoals algemeen vanmorgen werd verwacht, mot?- nog steeds ernstig rekening houden met de wensen vi* conservatieve blanken in zijn land. Dan kan hij dus mt'( concessies doen aan de zwarten dan het ANC wenselijk aj{( VANDAAR dat Mandela gisteren een verklaring heeft iT geven waarin hij het Westen oproept de sancties tegen 1 Afrika pas op te heffen wanneer er echt vooruitgang m geboekt in het hervormingsproces. Vandaar ook da J „Ruud Lubbers en alle andere regeringsleiders en slj hoofden" vraagt geen bezoek te brengen aan zijn land ti daar een interimregering met ook zwarten erin is geïf i leerd. Hoe begrijpelijk dat allemaal ook is, Mandela gf' ver als hij duidelijke afspraken van zijn ANC met de N landse regering schendt en daarbij nog grof wordt ook.) wat zegt hij verder in zijn communiqué? Dat premier fl Lubbers als hij toch in augustus op bezoek komt, „vej pleegt aan de enorme opofferingen van alle Zuidafrify die de waarden koesteren van vrede, democratie en vrijH HeT is goed dat een grote meerderheid in de Tweed^i mer, bestaande uit CDA, WD en D66, zich achter de q ter-president heeft opgesteld. Het is jammer dat de Pvdj onder deze omstandigheden begrip meent te moeten opF gen voor de handelwijze van Mandela, temeer omdat i deze manier ook haar eigen vice-premier Kok laat vallerw De paus maakte zijn kingen tijdens zijn jai ontmoeting met de priesl Rome. Een van deze priis, klaagde erover dat er alty( gehuwden worden heiligve aard. Een echtpaar zou^, inziens beter geschikt zik iJb ROME Paus Johannes Pau lus II wil het zo graag, maar het lukt maar niet: een echtpaar te vinden dat voor een zalig- of heiligverklaring in aanmer king komt. De pauselijke con gregatie voor de zalig- en hei ligverklaringen dacht onge veer vijftien jaar geleden ge schikte kandidaten gevonden te hebben: de ouders van de heilige Theresia van Lisieux, die hun dochter een diep-reli- gieuze opvoeding hebben ge geven, maar het zaligverkla ringsproces is nog maar weinig opgeschoten. De paus zei begin deze maand dat de congregatie zich vooral bezighoudt met geestelijken, omdat die de steun van een orde of een bisdom hebben. „We moeten hier eens goed naar kijken", meende de paus. „Laten we zoeken naar echtpa ren, omdat die tot nu toe ge woonlijk niet worden gesteund in de samenleving, binnen de christelijke gemeenschap, de bisdommen of de parochies." stichtend voorbeeli de rooms-katholieken te De paus herinnerde era^a er lang gezocht is naar[n die tijdens de bisschop^ node over de leken in lfyg lig konden worden verkg „Pas op het laatste mon,j, aldus de paus, „kwam cfy0 gregatie met drie kandife, twee maagden die de n»g dood waren gestorven e n man die in een concei% kamp om het leven wj bracht." In het kader van de bi: pensynode over het x (1980) is naar een zalig klaren echtpaar gezocht kwamen Louis Martin ea rie-Zélin Guérin, de van Theresia van Lisiejj beeld. v christelijke leer over de eind tijd. Sint Paulus zelf over wie Maccoby zijn toorn uitstort, zag de joden als getuigen van de waarheid tot de weder komst van Christus. Het verhaal van Judas is zelfs verwarrend voor de agnosti cus, hoe veel te meer geldt dit dan voor de christenen. Toch is het wel degelijk mogelijk het verhaal van de historische Ju das los te koppelen van de ver borgen anti-joodse uitleg van latere tijden. Wie Judas ook was en wat hij deed en waarom hij het deed - hij was zeker niet representatief voor zijn volk. Met zijn uitsmijter dat het eer herstel van Judas' naam het zelfde effect zal hebben voor het volk van Judea trapt Mac coby in dezelfde val als de anti semieten, alleen in omgekeer de richting. Christendom en jodendom zijn onverenigbaar, maar geen en kele godsdienst is intrinsiek onverdraagzaam jegens ande ren. Jezus en zijn leerlingen waren niet minder joods dan Judas. Ook is het zo dat Judas een van de eerste christenen was. We zijn allen, joden en niet-joden, in staat tot verraad. We hebben allen Gods verge vingsgezindheid nodig en on danks Dante mogen we allen (zelfs Judas) hopen het te ont vangen. RODE KRlil DEN HAAG GIRO 68h Westerpers bv (maakt deel uit v Apothekersdijk 34, Lelden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. Telefoon 070 - 3190 933. Telefax 070-3906 717 Postadres Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot. Leiden en om F. Buurman. I M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holst E Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. drs. K Ve Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pièt Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra. drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalmka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef). A de Bruijn, W. Diekstra, J Hofmeester, C de Kier, H. Nieuwmans, H Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied* - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie* dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nede België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. S M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. tr (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. i - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Ber (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huêt (Londen), M. de Kol (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W V<T (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. vanK (Belgrado), F. Wijnknds (Bonn), J. Wijnen (Brussel). 1 - De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve ve'StC publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaaisbra M. de Cocq. Nabezorglng Telefoon 071 -122 248 op me 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar n 08.30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19.00 ui 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39( Bankiers ABN/AM RO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2