Ccidóc Souoont i Uit Zuid-Afrika kiest voor hervormingen Ph CeicUetSowo/nt 3 13 17 s Andrew en Sarah gaan scheiden Leids jongetje (7) vermist Richard Krajicek verslaat McEnroe Royale zege Clinton, geldzorgen Buchanan Lubbers verwijt Mandela woordbreuk Israël zweert wraak na aanslag op ambassade Haagsche Schouwbrug gesloten voor schepen en vrachtverkeer |mje tegen ilerend ASC j KOMT UIT I licatie voor verpleeghuis kost in Monster 100 gulden r 14 Dagen Grati? I CeidóeSou/uwit INFORMATIE ZONDER SEN SATIE WOENSDAG 18 MAART 1992 20 PAGINA'S in twee katernen tlcaan: massamedia dienen eenheid en «grip te bevorderen iel hoger beroep na ijspraak Koffeman Paddy Ashdown bevecht Brits kiesstelsel lob Witschge weer smen met broer bij Oranje Winkeliers- enigingen werken voortaan samen ongfestival wordt professioneler aangepakt TELIJK LEVEN/OPINIE ENLAND INLAND IOMIE 9/11 11 N/REGIO13/14/15 iTVERLENING14 "/RTV16 ROGRAMMA'S19 l/PUZZEL/MENU 19 veel bewolking en in loorden enige regen, mumtemperatuur van iden in het dwesten tot 4 graden i\ zuidoosten, ïagtemperatuur rond raden. Matige, aan de denkust enige tijd htige, estenwind, kracht 4 DETBAL OP TV d 3,19.55 uur: Ajax-AA Gent, e UEFA Cup, 22.55 uur: Tot- fotspur-Feyenoord, kwartfina- |aCup2. I 20.00 uur: Liverpool-Genua, fae UEFA Cup. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25291Losse nummers 1,50. LONDEN - Prins Andrew (32), de middel ste van de drie zonen van koningin Eliza beth II, en zijn vrouw Sarah, de hertogin van York (32), staan op het punt hun schei ding bekend te maken, zo meldt de Daily Mail. Buckingham Palace weigerde com mentaar op het bericht. Andrew en Sarah Ferguson traden op 23 juli 1986 in het huwe lijk in de Londense Westminster Abbey. Zij hebben twee kinderen. Indien de scheiding doorgaat, zal zij niet de eerste zijn in de Britse koninklijke familie. In 1978 scheid den prinses Margaret, de zuster van de ko ningin, en haar echtgenoot Lord Snowdon. In 1989 scheidden prinses Anne, de enige dochter van de koningin, en haar echtge noot Mark Phillips. Prins Andrew en Sarah Ferguson tra den op 23 juli 1986 in het huwelijk in Londen. FOTO: EPA Akkoord over toekomst Bosnië-Hercegovina SARAJEVO - De partijleiders van de drie belangrijkste etnische groeperin gen van Bosnië-Hercegovina hebben vanmorgen overeenstemming bereikt over de toekomst van de republiek. Het bestuur van Bosnië-Hercegovina wordt krachtens het akkoord georganiseerd op regionale basis. De partij voormannen signeerden de overeenkomst in de Bos nische hoofdstad Sarajevo na twee da gen van onderhandelen. De Europese Gemeenschap bemiddelde bij deze be sprekingen. De bevolking van Bosnië- Hercegovina sprak zich begin deze maand in een referendum uit voor af scheiding van de Joegoslavische federa tie. LEIDEN Een zevenjarig Leids jongetje van Marok kaanse afkomst wordt sinds gistermiddag vermist. Rond vijf uur 's middags was het jongetje aan het knikkeren op het plaatsje achter zijn huis aan de Langestraat. Zijn fa milie hoorde op een gegeven moment wel iemand buiten zijn stem verheffen, maar besteedde daar toen geen aan dacht aan. Op het moment dat de jongen naar binnen werd geroepen voor het eten, bleek hij te zijn verdwenen. Met hulp van ruim twintig buurtbewoners werd de wijk uitgekamd, maar dat leverde niets op. Ook een buurton derzoek van de politie leverde niets op. De jongen heet Is- maël, de politie wil zijn achternaam nog niet bekendma ken. Hij is tenger, heeft gekruld donkerbruin haar en bruine ogen. Hij droeg op het moment van zijn verdwij ning een blauwe spijkerbroek, een wollen trui (met rood als hoofdkleur) en witte sportschoenen. De politie vraagt mensen die denken aanwijzingen te hebben over de ver blijfplaats van het kind contact op te nemen met 071- 258671. KEY BISCAYNE - Richard Krajicek heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het met vijf miljoen gulden gedoteerde tennis toernooi in Key Biscayne, door de organisa toren ook wel het vijfde Grand-Slamtoer- nooi genoemd. De Hagenaar versloeg in de vierde ronde de Amerikaan John McEnroe in twee sets: 7-6 (7-3) en 6-4. Krajicek (20) treft in de kwartfinales Alberto Mancini, de Argentijn die verrassend de als derde ge plaatste Duitser Boris Becker in drie sets versloeg. McEnroe, die eerder het service- geweld van de Kroaat Ivanisevic had weer staan, kreeg de opslag van Krajicek nauwe lijks onder controle. Pagina 9: Sabatini één set in de pas met Schultz JOHANNESBURG - Een ruime meerderheid van de 3,3 miljoen blanke Zuidafrikaanse kiezers heeftja" gezegd tegen de door president F.W. de Klerk in gang gezette her vormingen. Volgens de uitslagen uit de eerste vier van de in totaal vijf tien kiesdistricten heeft 67 procent van de blanke kiezers zijn steun gegeven aan De Klerk. Daarbij waren ook over winningen in twee districten die van oudsher krachtig pro- apartheid zijn. President De Klerk vraagt in zijn referendum expliciet om steun van de 3,3 miljoen blan ken om de onderhandelingen met de anti-apartheidsorgani satie ANC voor een democra tisch en non-raciaal Zuid-Afri- ka voort te kunnen zetten. Privé erkenden leidende voor standers van de apartheid van ochtend al de naderende stem busnederlaag. Voorstanders van de apartheid hebben ge zegd dat zij hun strijd voor een blank thuisland niet zullen op geven. De zwarte meerderheid zal vijwel zeker in verzet ko men tegen iedere poging om de apartheid weer in te voeren. Voor- en tegenstanders van de hervormingen hebbèn een fel le campagne gevoerd om steun voor hun zaak te winnen. Bei de partijen voorspelden een burgeroorlog wanneer zij de stemming zouden verliezen. Verwacht wordt dat landelijk ongeveer 68 procent ,ja" zal stemmen, aldus professor Dirk Laurie, specialist in opiniepei lingen, voor de televisie. De stemming in Zuid-Afrika is zonder grote incidenten verlo pen. Er waren twee valse bom meldingen in de badplaats Durban, en sommige leden van de racistische Afrikaner Weerstandsbeweging gedroe gen zich af en toe te opdringe rig en werden verwijderd bij stemlokalen. Tijdens gewelddadigheden in zwarte woonoorden zijn giste ren veertien doden gevallen. De strijd binnen de zwarte ge meenschappen nam drama tisch toe nadat De Klerk op 28 februari het referendum aan kondigde. Tijdens de campag ne zijn bijna 300 mensen om het leven gekomen. Pagina 5: Sportgekke Afrika ners stemmen voor cricket Idoor MARC DE KONINCK WASHINGTON - Democra tisch presidentskandidaat Bill Clinton heeft gisteren de voor verkiezingen in Amerika's be langrijkste industriestaten, Michigan (48 procent) en Illi nois (51 procent), royaal ge wonnen van zijn partijgenoten Paul Tsongas en Jerry Brown. Clinton bewees daarmee voor het eerst dat hij ook buiten zijn eigen zuidelijke regio 'prima ries' kan winnen. De aanwij zing door de Democratische Partij van Clinton tot uiteinde lijk uitdager van Republikeins president Bush is nu nog waar schijnlijker dan ze vorige week na de voorverkiezingen op 'Su per Tuesday' al was geworden. Verscheidene Democratische leiders riepen vannacht de par tij al op om de onderlinge riva liteit te staken en zich te gaan verenigen rond 'frontrunner' Bill Clinton. Uit zogenaamde exit-peilingen bleek gisteren dat bijna de helft van alle De mocratische kiezers in Illinois en Michigan ontevreden was over alle drie de presidents kandidaten en liever voor een andere keuze had gestaan. Aan Republikeinse kant zakte de campagne van de ultra-conser vatieve Pat Buchanan verder in. George Bush kreeg in beide deelstaten ongeveer driekwart en Buchanan een kwart van de Republikeinse aanhang achter zich. Wegens geldnood gaat Buchanan het nu iets kalmer aan doen in de verkiezings strijd. Pagina 5: Hillap' voornaam ste wapen van Bill Clinton Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Premier Lub bers verwijt ANC-leider Nel son Mandela „terug te komen van gemaakte afspraken". Daarom ziet hij geen reden het voorgenomen officiële bezoek van de Nederlandse regering op 10 en 11 augustus aan Zuid- Afrika af te gelasten. Dit blijkt uit een brief die de premier gisteren aan de Twee de Kamer heeft gestuurd. Al leen als staatspresident De Klerk het door hem uitge schreven referendum verliest, ziet Lubbers aanleiding het ge plande bezoek te „in herover weging te nemen". De volksvertegenwoordiging zal morgenmiddag, op verzoek van Groen Links, kort debatte ren over de brief. CDA, WD en D66 maakten gisteren echter al in de Kamer duidelijk dat zij de zienswijze van Lubbers de len. Het PvdA-Kamerlid Ver- spaget volstond met de mede deling dat haar fractie geen be zwaar heeft tegen eendebat In een interview met deze krant en Veronica's Nieuwslijn verklaarde Nelson Mandela dit weekeinde dat het ANC niet akkoord kon gaan met een be zoek van de Nederlandse rege ring in augustus. Mandela noemde een Nederlands be zoek pas op zijn plaats als er een overgangsregering in Pre toria zetelt, waarin ook de zwarte en gekleurde Zuid-Afri kaners vertegenwoordigd zijn. Hij ontkende in het interview ooit iets gezegd te hebben waaruit kon worden afgeleid dat een bezoek in augustus de instemming van het ANC zou hebben. In een officiële verklaring scherpte Mandela zijn stand punt gisteren nog aanzienlijk aan. Een Nederlands bezoek aan de regering-De Klerk is in zijn ogen „verraad aan de be langen van diegenen die de mocratie en vrede koesteren". Pagina 3 ANC gaf geen schriftelijke instemming be zoek BUENOS AIRES - Israël zal hard terugslaan tegen de da ders van de aanslag op de Is-* raëlische ambassade in Bue nos Aires waarbij gisteren ze ven doden en 106 gewonden vielen, zo heeft minister van buitenlandse zaken David Levy gezegd. Levy zei niet te weten wie de daders zijn, maar liet merken dat gedacht wordt aan Iran en Syrië als mogelijke breinen achter de aanslag, omdat die landen terrorisme steunen. Ongeveer dertig mensen, on der wie ambassadepersoneel, zaten vannacht nog vast onder het puin van het door een auto bom volledig verwoeste ge bouw. Naar verluidt bevonden zich op het moment van de ex plosie ongeveer 150 Israëliërs in de ambassade. De ambassa deur, Yitzhak Shefi, verbleef elders. De Amerikaanse rege ring heeft de aanslag in de „sterkst mogelijke bewoordin gen" veroordeeld. Tijdens een direct uitgezonden televisie toespraak omschreef presi dent Menem van Argentinië de aanslag als een „terroristische aanval". Eerder had hij de ver antwoordelijkheid voor de aanslag gelegd bij „nazi-ele menten en andere verslagen fundamentalistische groepen in Argentinië". Menem vroeg de Amerikaanse en Israëlische inlichtingendiensten CIA en Mossad om hulp bij het onder zoek. Buenos Aires, waar 10 miljoen mensen wonen, heeft een ongeveer 250.000 zielen tellende joodse gemeenschap, de grootste in Latijns-Ameri ka. De stad telt ook een grote Arabische bevolkingsgroep, merendeels afkomstig uit Egypte en Syrië. In 1 LEIDEN - De Haagsche Schouwbrug, de enige verbin ding voor alle verkeer tussen de Leidse wijk De Stevenshof en de rest van de stad, is met ingang van vanmorgen geslo ten voor zwaar vrachtverkeer. De brug wordt tot en met maandag ook niet geopend voor passerende schepen. De rampzalige technische toe stand waarin de brug verkeert, maakt het vastzetten van de brug noodzakelijk. Inspectie wees uit dat de hangstangen van de val zo slecht zijn, dat die elk moment naar beneden kan komen als de brug open staat, maar ook dat het wegdek het kan begeven als het nog langer zwaar wordt belast. Slechts eenmaal zal de brug in de komende dagen nog geo pend zijn en dat gebeurt onder strenge begeleiding. Maandag wordt beslist of de brug tot me dio juni blijft openstaan voor de scheepvaart of juist dicht blijft en in gebruik blijft voor autoverkeer. Vanaf juni wordt alle verkeer naar de Stevens hof omgeleid via de Haagweg en een nieuw aan te leggen tunnel bij spoorwegovergang De Vink. Pagina 13: Wethouder wil di rect nieuwe brug aanleggen IE EST - Het Neder- voetbalelftal doet in de Jreiding op het Europees ^I^oenschap, dat van 10 tot in Zweden wordt ge- ook Oegstgeest aan. :oach Rinus Michels en plannen melden zich lag 1 juni voor een oe- §1 (aanvang waarschijn lijk 19.00 uur) tegen ASC. Dit treffen, gisteravond vanuit 'Zeist' telefonisch bevestigd, vormt het sportieve hoogte punt van de jubileumviering van deze Oegstgeestse voet balvereniging. Ajax Sportman Combinatie gedenkt immers juist op 1 juni het feit dat de vereniging honderd jaar eerder werd opgericht. Het elf tal van ASC zal voor deze gele genheid worden versterkt met een aantal spelers van zuster verenigingen UDO en Oegst geest. DE NIEUWE BIJLAGE I Entree De restaurateurs van de Ridderzaal nemen dezer dagen de entree van de zaal onder handen. Bordes en afdak lijken op het eerste gezicht uit de middeleeuwen te stammen, maar zijn in werkelijkheid afkomstig van de tekentafel van architect P.J.H. Cuypers. Deze gaf de zaal omstreeks 1880 zijn dertiende-eeuwse uiterlijk terug en deinsde er niet voor terug er zaken in middeleeuwse trant bij te fantaseren. Cuypers ont wierp ook de gietijzeren fontein op het Binnenhof. FOTO. MILAN KONVALINKA ÏHT De gemeente er vraagt voor zover dals eerste sinds 1 fe- i een bijdrage van 100 I aan mensen die een in- 1-advies nodig hebben pname in een verpleeg- I bejaardenoord. Daarbij Jjet er niet toe of de indi- •ositief uitvalt of nega- De Vereniging van Nederland se Zorgverzekeraars (VNZ) is zeer ongelukkig met de hef fing en gaat de kwestie aan kaarten bij de overheid. Volgens het hoofd van de afde ling welzijn van Monster, D. Overkleeft, bedragen de kos ten per indicatie-advies ruim 300 gulden. De eigen bijdrage wordt geïnd in de vorm van een legesheffing. De aanpas sing van de legesverordening van Monster is goedgekeurd door de provincie Zuid-Hol land en het ministerie van bin nenlandse zaken. Overkleeft zegt dat er ook volgens de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten geen wettelijke be zwaren zijn. De VNZ vindt het onjuist om op deze manier een financiële drempel op te werpen voor mensen die een beroep doen op rechten die ze hebben op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten en de Wet op de Bejaardenoorden. Deze wetten stellen een indica tie-advies verplicht, maar rep pen niet over een eigen bijdra ge. Overkleeft stelt dat ook leges worden geheven voor paspoor ten en allerlei vergunningen. De indicatie-heffing is „meer nieuw dan principieel", aldus Overkleeft. Monster heeft ove rigens wel een 'vangnet' (bij zondere bijstand en een nood fonds) voor mensen die de 100 gulden voor een indicatie-ad vies niet kunnen betalen. MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk. een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen: prachtige ei ken eethoek. bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790.- voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195 - voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- zits van 1718 - voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124,Ridderkerk (Bolnes). Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur Vrijdags koop avond. Ruime parkeergelegen heid. Het wordt geschreven als 'sulfaraphen', maar het had misschien net zo goed 'sulpharafen' of 'sulpharaphen' kunnen zijn. Want hoewel de 'ph' in onze taal praktisch niet meer gebruikt wordt zoals vroeger voor 'photograph', 'paraphrase', 'catastrophe' of gewoon 'strophe' en alleen nog maar voorkomt als het niet anders meer kan, zoals bij Kamer van 'Koophandel', 'kemphaan' en 'klaphek', wordt in de wetenschappelijke wereld nog wel degelijk met 'ph' gewerkt, zelfs met louter en alleen ph. Maar dat terzijde, want wat 'sulfaraphen' met broccoli te maken heeft en dat weer met de bestrijding van kanker leest u vandaag in de krant met elke dag weer nieuws waar u van 'ophoort': de Leidse Courant. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. LO Voorl: Dhr/Mevr: Postcode/Plaats: I Telefoon: (Indien daartoe oanleidirig beslaat, kan een vt Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) ■n proefabonnement worden geweigerd) 711 848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1