Buurt vraagt sloop oude panden Katwijk 'Even stilstaan bij de wereld om je heen' DUIN- EN BOLLENSTREEK Aanrander in Oegstgeest aangehouden rerval kstation video -stgelegd eun voor Ijquête zEKigeren- "leid Bewoners bang voor branden Verbroedering van volkeren in Europa' REGIOJOURNAAL Lisse moet milieuplan opstellen WOENSDAG 18 MAART 1992 ien vrachtwagens met 'ilpgoederen op weg naar Polen pRSCHOTEN - Vanuit Voorschoten vertrekken vrijdaga- een groot aantal vrachtwagens met hulpgoederen naar n. De in totaal tien wagens vertrekken om half acht vanaf jeneraal Spoorlaan. Ze worden bemand door twintig vrij- jgers en zullen gelost worden in Wroclaw in het zuidwesten Polen. De vrijwilligers komen uit Voorschoten, Leiden en (erdorp. Met elkaar vormen zij de kern met chauffeursdi- i van de Hulpgroep Polen, die regelmatig goederen t naar enige instellingen waaronder een ziekenhuis, een C voor ontheemden en een tehuis voor geestelijk en licha- ijlt gehandicapte kinderen. De vrijwilligers betalen zelf [kosten die aan de reis verbonden zijn. De goederen be- i ook dit keer uit medicijnen, rolstoelen, kinderwagens, faelwagens, baby- en kinderkleding en kleding voor vol lenen. Het staat nu al vast dat lang niet alle ingeleverde Hng deze reis meegenomen kan worden. In de opslagruim- toindt zich maar liefst 12 ton kleding. Die kleding gaat ech- bl allemaal mee met een reis in mei. Steun voor plan appartementen in Voorschoten VOORSCHOTEN - De bouw van ne gen appartementen aan de Beetho- venlaan/Grieglaan in Voorschoten kan wat betreft de commissie ruimte lijke ordening doorgaan. Daarmee komt een einde aan de langdurige ge schiedenis van het volbouwen van kleine bouwterreinen volgens de 'Ga tennota 1986'. Voor de bebouwing van deze lokatie naast het gebouw van het Vlietlandcollege was veel belangstel ling. Uiteindelijk is gekozen voor het plan van architectenbureau d'Archi- tecture te Delft dat in opdracht werkt van Aannemingsbedrijf Bik en Bree- develd uit Leiden. Verenigingen massaal naar contactavond NIEUWKOOP - Met name vertegenwoordigers van gemeenten hebben gisteren in groten getale de door de gemeente georganiseerde contactavond bezocht. Wethouder J. Michel stelde er dat de overvloed aan gemeenschapsgeld voorbij is. „We moeten ons reali seren dat we op een juiste manier met de gemeen schapsgelden om dienen te gaan". Wethouder A. de Brouwer zei dat de voorzieningenvoor buitenspor ten niet in verhouding staan met die voor zaalspor ten. Dat betekent dat het geld op verschillende wijze voor de verenigingen gebruikt zal worden. Nieuw koop trekt voor het zwembad bijvoorbeeld 300.000 gulden per jaar uit. Vorig jaar liep dat op tot 360.000 gulden. De overschrijding moet volgens de wethou der worden terugverdiend. Woordvoerdeer C. Bos van de zwemvereniging stelde daar tegenover dat de huur van het bad in vergelijking met andere plaat sen hoog is. De Brouwer bestreed dat. Nieuwkoop zou tot de middenmoot horen. OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest heeft een aanrander gearresteerd die zondag een meis je bij het viaduct aan de Wasse- naarseweg met een mes heeft be dreigd en haar heeft gedwongen ontuchtige handelingen te verrich ten. Het gaat om een 26-jarige inwoner uit Hazerswoude die zich nabij het viaduct ophield en door een pas santencontrole in de val liep. Hij heeft inmiddels bekend. D66 bootst raad Noordwijkerhout na in rollenspel NOORDWIJKERHOUT D66 in Noordwijkerhout gaat de plaatselijke bevolking meer betrekken bij de politiek door het spelen van een rollenspel. Iedereen die dat wil kan maandag in het gemeentehuis de rol van gemeenteraadslid innemen. D66- fractievoorzitter E. Hulspas fungeert hierbij als burgemeester, terwijl de twee andere fractieleden T. Tienstra en J. Bierhoff zich als wethouder zullen ontpoppen. D66 wil met het spel proberen om de drempel voor een bezoek aan het gemeentehuis te verla gen. Er is een agenda gemaakt met onderwerpen, die verzonnen zijn maar wel tot de verbeelding spreken. Zo zijn als fantasieon- derwerpen gekozen een pretpark op het Bavo-terrein, het al dan niet afgeven van een vergunning voor een avondwinkel, een voorstel om het centrum autovrij te maken, het verlenen van een subsidie aan de eerste hockeyclub van Noordwijkerhout en de sloop van boerderij Warmerdam. Het politieke spel in het ge meentehuis aan de Heereweg begint om acht uur. Deelnemers moeten zich vooraf opgeven bij E. Hulspas (02523-74774), T. Tienstra (02523-72167) of J. Bierhoff (02523-75442). traJ>ENAAR - Een overval an<Sisterenavond rond half msls gepleegd op het BP ben- Ration op Den Deyl/Rijks- JJIweg in Wassenaar is ,e 05cherp op video vastge- AsjDe twee daders bedreig- Lofle cassière met een vuur- (nam en namen vervolgens J Fgulden mee. jVfdeo-installatie draait 24 s dl3er dag. De band met de d,Jal is door de politie in be- ihof|enomen. Tijdens de over varen er ook twee klanten Shezig. De ongemaskerde .Sc aMers reden weg richting ETR n in een donkerkleurige r56) die iets voorbij het benzi- ROPtion was geparkeerd. Vol- 3.45jeigenaar Ton Strous van ,n benzinestation is dit de ROlV overval in 25 jaar. ETn?' hebben hier altijd 84dp gelopen met beveili- lEOhWij waren als eerste ben- Caiation voorzien van een ocjinstallatie, als eerste uit- met een kogelvrije kas- 45 f5 met mm kogel- (a|)Bs en als eerste in Neder- ilS: net een permanent draai- Zaaddeoband. We zullen nu ^aai lieer en scherpere veilig- d- dlmaatregelen nemen om 3 39)iberen te voorkomen dat )n >g een keer gebeurt". Vol- :n «Btrous is er normaal niet (dan 200 gulden in kas en 4.oojet toeval dat er nu meer wil4let grotere geld gaat di- p°4 een kluis met tijdslot. 'e arjassenaarse politie zoekt Betuigen, die de twee da- .frnogelijkerwijze hebben ,Nlm in de buurt van het tation. Deze kunnen bel- d- e©r 01751-19244. enlaQ-|* pencU A erdai lis pi koo isTGEEST - Het ztekevan een aantal scho- nst 4 om een enquête nkad. jongerenbeleid te en heeft de steun van }^%mmissie onderwijs voorllzijn in Oegstgeest. 1963a laatstrlingen van de Louise scholengemeenschap toen ze tijdens een 'gemeentepolitiek be- □vandl' ^et raadhuis bezoch- jag gif ideeën aangedragen op CEroied van jongerenbeleid. Ketffichting van een open- sniscljioscoop waarbij jeugdi- Jioekers zouden worden "uêteerd verwierf als L jomis de meeste stem- tersstfristeravond waren enke- lastinjlingen aanwezig bij de enbuijssie om het voorstel toe ingvfjten. Het idee van de e"0 ^chtbioscoop was inge- jiensin- Wat overbleef was de van ie. Die draait om de vra- I en nat jongeren van Oegst- 5r achlrerwachten en wat hun p zijn. Peter Blom, af- SHU4g uit Roelofarendsveen a J toelichting op het voor- raak tarvan de kosten zijn be- xmbuIP 2000 gulden, ng inlnmissie was er enthou- "iver. Wethouder Kohl- londigde aan dat het in [ijke kring en met de Jeugd- en Jongeren- ia i|fal worden besproken. INI! encluate wordt gehou- ibeurt dat niet onder de ;R Plu van SJJO. De kosten Komen nog aan de orde 'oor: bmmissie financien. Ge- j, ird zal worden de enquê- DBEKlf zomer n°8 te hou- baarjjy IE Kh '9 2. i ifdrijder Jepakt KATWIJK De bewoners van het gebied Zuidstraat- /Schoolstraat in Katwijk willen dat de gemeente onmiddelijk stappen on derneemt om hun woonsi tuatie te verbeteren. Ze willen dat de oude in slechte staat verkerende huizen en bedrijfspanden plaatsmaken voor nieuw bouwwoningen. Bij de bewoners leeft de angst dat de jeugd er uiteindelijk in zal slagen één van de oude op slagschuren in brand te steken waardoor ook een deel van de woonwijk in vlammen opgaat. In korte tijd is in een schuur aan de Boorsmastraat zes keer brand gesticht, steeds 's nachts in het weekend. De oudste woonwijk van Katwijk dreigt te verpauperen, wat de wijkbewoners wijten aan het trage optreden van de gemeen te, die al in 1981 aankondigde iets aan het verval van de wijk te doen. De zaak stond gisteravond centraal tijdens een door Groen Links georganiseerde discussieavond. De bedoeling was om de bewoners de kans te geven over hun problemen te praten. Aanwezige raadsleden maakten bekend dat een on derzoeksbureau vorig de jaar de opdracht heeft gekregen een visie te maken over het ge bied. Het resultaat is vorige week bij het college van B en W ingeleverd, maar de inhoud is nog niet bekend. Plannen Gisteravond ontvouwden drie sprekers hun toekomstplan nen voor de wijk. De eerste was architect H. Vingerling, die meent dat het grootste deel van de oude wijk moet worden gerenoveerd en behouden. Hij stelde voor de nieuwbouwwo ningen zo te bouwen dat de wijk hetzelfde aanzicht houdt als vroeger. A. Groeneveld van het Katwijks Museum wil dat er helemaal geen oude panden meer verdwijnen. Hij wil een aantal schuren inrichten voor kunstdoeleinden. Zijn ideeën werden door lang niet iedereen in zaal, voornamelijk wijkbe woners, gewaardeerd. De plannen van J. van Duijn van aannemersbedrijf Van Rhijn Bouw kregen brede steun van de bewoners. Hij zet te vraagtekens bij het renove ren van de zeer slechte oude woningen en schuren. Ook de 200 jaar oude makreelrokerij aan de Schoolstraat, die nog steeds in gebruik is, kan vol gens hem beter verdwijnen. „Het restaureren is niet meer haalbaar, vind ik. De rokerij kan beter verhuizen naar een alternatieve lokatie. Het at- hentieke is er toch al groten deels af. Je kunt beter een beeldje of een plaquette ma ken ter herinnering". Openluchtmuseum Van raadslid D. van der Plas (SGP) hoeft niet elk historisch pand bewaard te blijven en mag Van Rhijn Bouw zo snel mogelijk beginnen met bou wen. Hij ziet bovendien niets in het idee om kunstenaars een plek te geven en vindt dat er in de eerste plaats woningen moeten worden gebouwd van wege de woningnood. R. Haas noot (PvdA) was het daar niet mee eens. „Als we iets van het oude Katwijk willen bewaren moeten we heel snel zijn. De rokerij is 200 jaar oud. Mis schien kunnen we er een soort openluchtmuseum van ma ken, waar gewoon mensen wo nen, dus niet alleen voor de toeristen. Voor de oudere men sen is dat leuk om te wonen". Ook CDA-raadslid T. van de Plas schaarde zich achter de plannen van de aannemer en vroeg zich af of er nog wel geld in de restauratie van de rokerij moet worden gestoken. Kritiek Als vertegenwoordigers van de Katwijkse politiek kwamen de De hoek Schoolstraat/Zuidstraat in het hart van het oudste deel van Katwijk. De buurtbewoners willen dat de gemeente in slechte staat verke rende bedrijfspanden en woningen afbreekt om nieuwbouw te plegen. raadsleden aan hevige kritiek bloot te staan. De eigenaar van de schuur, die regelmatig in brand staat, gaf de gemeente de schuld van de situatie. „Tot drie maanden terug kon ik geen sloopvergunning krijgen voor die schuur. Volgens de ge meente kwam de schuur niet voor sloop in aanmerking". Nu is die toestemming er wel. Volgens de raadsleden is deze houding het gevolg van de wens om voor het hele gebied eenn plan te maken. De bewo ners drongen er gisteravond bij de aanwezige gemeente raadsleden op aan het college I FOTO: HENK VAN DEN ENDE van B en W onder druk te zet ten nu tot een besluit te komen in verband met de onveilig heid. Die toezegging kregen ze van de meeste aanwezige frac ties. DE ZILK - De Stille Om gang is een van de oudst nog levende katholieke tradities in Nederland. Ie der jaar gaan duizenden gelovigen in maart naar de hoofdstad om het mira kel van Amsterdam te ge denken. Komende zater dag is het weer zover. De 79-jarige Leo Verdegaal uit De Zilk loopt al zestig jaar mee. Hij beschikt over een vrijwel onuitput telijk arsenaal aan verha len over de openbare pro cessie rond de Dam en het Spui. Het mirakel van Amsterdam is het verhaal van een doodzieke gelovige die in 1345 bij het ter communie gaan moest overge ven. Het braaksel met de hos- .tie bleef vervolgens zweven boven het vuur. Nadat de hos tie werd opgevangen heeft een priester deze in een mirakel- kist naar een kerk gebracht in de buurt van de Dam om deze daar op te baren. Het voorval herhaalde zich enkele dagen later. De hele geschiedenis is nog altijd bekend als het mira kel van Amsterdam. Verdegaal: „Als klein jongetje kon ik urenlang luisteren naar mijn oudere broers als ze thuiskwamen van de Stille Omgang. Ik wilde dit hoe dan ook eens zelf meemaken. Toen ik 17 jaar was kwam mijn droom uit. Op de kaart van een broer, die in Engeland zat, ging ik in 1930 voor de eerste keer mee naar Amsterdam". Als lid van de Katholieke Jon geren Middenstands Vereni ging reisde Verdegaal in de ja ren dertig per trein naar Am sterdam. „We stapten met een hele groep op bij station Noordwijkerhout, zegt Verde gaal. „Aangezien ik niet verle gen was werd ik al snel voor bidder. Voordat Amsterdam in zicht kwam had ik al de nodige Rozenkrans achter de rug". Zweten In de oorlogsjaren reden er nauwelijks treinen. Dat bete kende op een oude fiets naar Amsterdam. „Het was best wel een gevaarlijke klus met al die Duitsers in je buurt. Om vier uur vertrokken we uit Sassen- heim om al zwetend Amster dam te halen, waar we om half zeven werden verwacht. Na het lopen van de Stille Om gang en het bijwonen van een kerkdienst sprongen we snel op de fiets om rond vier uur weer thuis te komen". Vanaf 1947 tot heden vertrek ken de bussen met gelovigen uit de Bollenstreek voor de Stille Omgang uit De Zilk. Niet zo vreemd, omdat De Zilk de enige plaats in Nederland is met een eigen ledenbestand van de Stille Omgang. Verde gaal is vanaf 1962 onafgebro ken voorzitter geweest van deze vereniging. Hij heeft dan ook heel wat bekende voorgan gers meegemaakt in de Stille Omgang. Zoals dorpspastoor De Jong, die in de jaren zestig meeging. „De Jong was in De Zilk geliefd, omdat hij-dicht bij de mensen stond. Wat dat be treft heeft hij veel gemeen met onze huidige pastoor Busker- molen. Eenvoudig en op recht". Minder positief is Verdegaal over kardinaal Simonis, die in 1981 voorganger was in de Stil le Omgang. „Normaal waren de vieringen in het Neder lands, maar de kardinaal deed DE ZILK Het thema van de Stille Omgang is dit jaar is de verbroedering van de volkeren in Europa door middel van het evangelie van Christus. Zaterdagavond om kwart over tien komen de gelovigen uit de Bollenstreek in de Heilige Hart Kerk van De Zilk bijeen voor een kort lof. Voorganger is pastoor Buskermolen. Om kwart voor elf vertrekken de bus sen naar de Christus Geboortekerk in de Irenestraat in Am sterdam. Rond middernacht is daar een eucharistieviering. De Stille Omgang duurt zelf ruim een half uur. Rond kwart voor drie staat het vertrek gepland. Belangstellenden kun nen zich tot vrijdag opgeven bij verschillende adressen in De Zilk, Noordwijkerhout, Lisse, Hillegom en Sassenheim. Le den uit De Zilk betalen 15 gulden voor de bus, terwijl ande ren zestien gulden kwijt zijn. mensen mee uit geloofsover tuiging, traditie, offerdoening en eucharistieverplichting. Andere komen uit persoonlij ke interesse, voor de sensatie, het zoeken naar genade voor zichzelf en het vinden van een stuk bezinning en meditatie. Verdegaal gaat het vooral om de sfeer. „Het is belangrijk dat mensen af en toe stil staan met wat er om hun heen gebeurt. Het lopen in een groep is pret tig, omdat er kameraadschap uitspreekt. Uiteindelijk heb je elkaar allemaal nodig". Leo Verdegaal loopt in de nacht van zaterdag op zondag voor de 60e Reformatie keer mee in de Stille Omgang. het in het Latijn. Een kerk vol geestverwanten vond dat pri ma, maar van mij hoefde het niet". Het aantal deelnemers aan de Stille Omgang is de laatste ja ren gekelderd. „Vlak na de oor log duurde de Stille Omgang meestal drie dagen, omdat er I FOTO: HENK VAN DEN ENDE maar 15.000 gelovigen per nacht konden meedoen. De kleinere groep van tegenwoor dig bestaat vooral uit oude ren". De lopers in de Stille Omgang hebben allemaal hun verschil lende achtergronden. Zo doen Dat de Stille Omgang pas om twee uur begint heeft een his torische achtergrond. In 1578 maakte prins Willem van Oranje, tijdens de reformatie, een einde aan de Stille Om gang, omdat de protestantse overheid fel gekant was tegen heiligenverering. Rond 1850 keerden de openbare proces sies weer terug. Om niet te veel aanstoot te geven diende dat 's nachts te gebeuren. Een ge woonte die uitgroeide tot een traditie. Volgens Verdegaal staat de Amsterdamse bevolking niet negatief tegenover de Stille Omgang.Als wij gaan lopen is het uitgaansleven in Amster dam nog in volle gang. Over het algemeen worden we spon taan benaderd. Er is zelfs spra ke van wederzijds respect. En dat is opmerkelijk in deze tijd". Verdegaal stopt aan het einde van dit jaar als voorzitter van de Stille Omgang. Zijn taak wordt overgenomen door plaatsgenoot Ben van Ooster hout. Verdegaal over zijn op volger. „Het wordt tijd de jeugd een kans te geven. Van Oosterhout is als pastoraal me dewerker van alle markten thuis. Ikzelf blijf meelopen met de Stille Omgang zolang het nog kan. Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan". novatii estbai teitsml tGEEST - De rijkspoli- Daar 'i Oegstgeest heeft van- '9 jen wegpiraat na achter- 0 aangehouden. De maa4en 33-jarige Leiderdor- oorzie^d i2o kilometer per uur Haarlemmertrekvaart- ïs op i^g waar go kilometer |even T het maximum is. Ver- B ging hij te hard over TE BfcP°elweg waar de maxi- nelheid 50 kilometer bedraagt. De politie m op de Warmonder- de te houden. Bollenteelt Rien Helmus geeft vanavond in de titssenzaal van het Jeugdhuis in Sassenheim vanavond een dialezing over de bollenteelt en alles wat daarbij komt kijken. De bij eenkomst aan de Julianalaan is georganiseerd door de plaat selijke afdeling van de Neder landse Christelijke Vrouwen bond. De avond begint om acht uur. Strijkkwartet Het Raphael Strijkkwartet treedt vrijdagavond op in de Dorpskerk van Katwijk. Op het programma staan werken van Webern, Janacék en Van Beethoven. Het concert begint om kwart over acht. De toe gangsprijs is f 17,50. Houders van een CJP of Pas 65 betalen f 12,50 en jongeren tot en met 16 jaar f 2,50. Country De countryformatie Choices treedt zaterdagavond op in De Schelft in Noordwijkerhout. Choices maakt vooral eigen tijdse liedjes. De nadruk ligt op het vokale werk. Zo wordt er verschillende keren dries temmig gezongen. Het concert aan de Maandagsewetering begint om negen uur. De kos ten bedragen 12,50. Expositie De Noordwijkse schilder Joop van Bommel exposeert vanaf zaterdag tot 5 april in Huys Dever in Lisse. In het werk van Van Bommel neemt het thema water een grote plaats in. De collages en aquarellen van Van Bommel aan de Heer eweg zijn te zien in de Kapel zaal. Huys Dever is geopend van dinsdag tot zondag tussen twee en vijf uur. Maskers Het theatergezelschap Ridder spoor Collectief staat zaterdag op de planken van Artopa in Lisse. In het stuk 'Maskers' werpen dichters, musici, klein kunstenaars, schrijvers en beeldende kunstenaars een voor een hun maskers af. Het gratis optreden aan de Greve- lingenstraat begint om half negen. Bijbels In het gebouw van De Schutse aan de Teylingerlaan in Sas senheim worden zaterdag bij bels verkocht. Tussen tien uur 's morgens en vier uur 's mid dags zitten het Nederlandse Bijbelgenootschap en de Ka tholieke Bijbelstichting klaar om informatie te geven. Koffieconcert In de muziekkapel van het Agathaklooster in Lisse wordt zondag een koffieconcert gege ven. Er zal worden opgetreden door Abby Lumsden op piano, Cass Descolognes op dwars fluit en Angela Jansen als sop raan. Op het programma staan voornamelijk liederen van Schubert. Het concert aan de Heereweg begint om kwart over twaalf. De toegangsprijs bedraagt zes gulden. Jeugdsymfonieorkest Het Jeugdsymfonieorkest Bol lenstreek geeft zondag een con cert in de kapel van Marien- gaarde in Warmond. De jeug dige muzikanten tusséii de 9 en 18 jaar staan onder leiding van dirigent Erik Waerts. Het orkest speelt naast klassieke stukken van onder meer Mo zart, Beethoven en Bizet ook eigen composities. Het gratis concert naast Mariënhave be gint om drie uur. Idoor JANKEES FAAS LISSE Lisse moet in de toekomst een milieube leidsplan moeten opstel len. Tot deze conclusie kwamen gisteravond de commissieleden van openbare werken. Over het tijdstip van invoering wordt verschillend ge dacht. De fractie van PvdA/D66 wil een derge lijk plan op zo'n kort mo gelijk termijn realiseren, terwijl de WD en het £DA geen haast hebben. Het college van Lisse heeft een overzicht gemaakt van de mi lieuactiviteiten, die de afgelo pen jaren zijn uitgevoerd en die nog moeten gebeuren. G. Mesman van de PvdA/D'66 vindt dit onvoldoende. Vol gens hem ontbreekt bij het col lege een visie. „In het over zicht wordt niet aangegeven wat de samenhang is tussen bijvoorbeeld ruimtelijke orde ning en het milieu. Ook staat er nergens hoe de gemeente voorlichting wil geven over het milieu". Mesman wil graag een plan met bindende afspraken over het te voeren beleid. Voor het CDA en de WD heeft een milieubeleidsplan op dit moment niet de hoogste priori teit. W. Broersen (CDA): „Op het terrein van het milieu zijn we bezig met een inhaalma- nouvre. Er komt een moment dat we de tijd voor zijn. Dan is het pas zinvol beleid vast te stellen". Wethouder J. Meule- mans-Seelen deelt die opvat ting. „Je kunt niet alles tegelij kertijd doen. We hebben dan ook gekozen voor een prakti sche aanpak" Vanaf 1993 zullen het Rijk en de provincie verplicht worden een milieubeleidsplan op te stellen. De gemeente kan dit geheel vrijblijvend doen. Amb tenaren van de gemeente heb ben becijferd dat de invoering van een milieubeleidsplan voor Lisse rond de 60.000 gul den gaat kosten. Trilmachine gestolen NOORDWIJKERHOUT Vanaf een bouwterrein aan de Vlashoven in Noordwijkerhout is de afgelopen nacht een tril machine gestolen. Het 100 a 120 kilo wegende apparaat is vermoedelijk op een aanhan ger geplaatst en vervolgens van het terrein weggenomen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15