LEIDEN OMGEVING woensdagMAAKT13 Wethouder Van Rij wil irug direct vernieuwen Hip hop-clips als stof voor wetenschappelijk onderzoek Themadag 'Bloemen en mensen' afgelast Winkeliersverenigingen werken voortaan samen ïmeente komt tegemoet aan veilig- tidswensen bewoners Sumatrastraat Slimme EHBO-kit r~ £eidóe6ou/ia/nt IUUiUH#iinn ieidócOowvant Vrouw bedreigd na afzien van schijnhuwelijk __EIDEN Een 32-jarige Leidse vrouw, die een schijn huwelijk zou aangaan maar hier op het laatste moment 'vanaf zag, is gisteravond met een geweer bedreigd door ;en 28-jarige Delftenaar. Rond half tien werd er gebeld an de deur van haar woning aan de Marnixstraat. De Jelftenaar eiste met het geweer in de hand dat de vrouw jzich alsnog zou houden aan haar afspraak. Hij nam geen Igenoegen met de terugbetaling van geld. De vrouw zag Ikans de deur voor zijn neus dicht te gooien en waar schuwde de politie. Ondertussen zag ze de man in een jblauw bestelbusje stappen en wegrijden. In het busje zaten nog drie andere mannen, onder wie vermoedelijk de vreemdeling, met wie de vrouw het huwelijk zou aan- in. De Delftenaar kon even later door de politie wor- n aangehouden in een woning in Leiden. LEIDEN - De themadag 'Bloemen en mensen' die vrijdag zou worden ge houden bij het Leidse bedrijf Mecenas Art Consultants gaat niet door. Slechts vijf organisaties uit de land- en tuin bouw hadden een uitnodiging voor de bijeenkomst van organisator de Leid se Communicatie Salon (LCS) aan vaard. Een woordvoerder van de LCS zegt teleurge steld te zijn over het gebrek aan belangstel ling. „We hebben rond de 1500 uitnodigingen de deur uitgestuurd gericht aan bedrijven uit de land- en tuinbouw, computerondememin- gen en toeleveringsbedrijven. Dit heeft ons veel tijd en geld gekost. Ik denk dat we een schadepost van een kleine 10.000 gulden hebben". Volgens de woordvoerder van LCS denken de afwezigen teveel aan hun eigen belangen. „De meeste betrokkenen vinden het zonde van hun tijd een dag vrij te nemen. Vreemd, aangezien de bloembollencultuur behoefte heeft aan samenwerking om het hoofd boven water te kunnen houden". Door het wegvallen van de toespraken wordt vrijdag alleen de thematentoonstelling 'Bloe men en mensen' geopend door kunsthistori cus E. Kreytz. Bij Mecenas aan de Middelste gracht in Leiden zijn tot eind mei behalve portretten van bloemen en mensen verschil lende vazen en tuinbeelden te zien. Supermarkt aan de Lange Mare LEIDEN - Er komt een supermarkt aan de Lange Mare op de plaats waar tot voor kort ijzerhandel Van Duuren was gevestigd. Su permarktketen de Dagmarkt wil haar vesti ging in de kelder van V D sluiten en naar de Lange Mare vertrekken. Erboven komen acht appartementen. Er worden geen par keervoorzieningen voor klanten getroffen, zodat verwacht wordt dat vooral fietsers en voetgangers hun boodschappen hier gaan halen. De projectgroep Maredorp vreest dat het laden en lossen problemen gaat opleve ren. Bovendien hebben bewoners een be zwaarschrift ingediend omdat ze de luifel, die volgens hen te lang is, niet mooi vinden. Storing Wilheminabrug oorzaak verkeerschaos LEIDEN - Een technische storing aan de Wilhelminabrug aan de Hoge Rijn dijk heeft vanochtend grote verkeers problemen veroorzaakt Rond negen uur ging de brug omhoog voor passerend scheepvaartverkeer. Hierna bleef de brug hangen, waardoor het autoverkeer geen doorgang kon vinden. Het verkeer kwam vast te zit ten tot Alphen, en ook het verkeer in de binnenstad ondervond grote last. Met hulp van de Rijkspolitie werd het verkeer omgeleid via de Kanaalweg en Leiderdorp. Na een half uur was het mankement verholpen en losten de fi les zich weer op. J/ervolg van voorpagina pNIQUE R0S0 [DEN De technische at van de Haagsche ouwbrug is zo slecht, het niet verantwoord i brug nog langer te ïen. Met ingang van daag is zwaar vracht- teer dan ook verbo terwij 1 schepen met grotere doorvaart- jte dan 2.74 niet meer len doorgelaten. besluit is gistermiddag het college van burge ter en wethouders geno- Aanleiding daartoe de een onderzoek door de Gemeentewerken Rot- m naar de technische van de overspanning. Die erbarmelijk te zijn. „In- niet wordt overgegaan tot itvoeren van de in het in- ierapport aangegeven zaamheden zal dit onher- :lijk leiden tot calamiteu- volgen". ouder Van Rij (ruimtelij- irdening) was geschokt: houdt in dat de val naar den kan klappen elke als de brug openstaat, ook dat vrachtverkeer het wegdek kan zakken, jle brug in Rotterdam had Ben, was hij onmiddellijk floten', kreeg ik te horen", jjastzetten van de brug, in liinatie met een verbod zwaar vrachtverkeer om ug niet overmatig te be- was dan ook de enige Ising. Volledige afsluiting I alle verkeer was niet 1 vond Van Rij: ,De Haag- Vrachtverkeer via Valkenburg LEIDEN De afsluiting van de Haagsche Schouwbrug voor zwaar vrachtverkeer betekent dat vrachtwagens moeten om rijden. „Zij zullen via de Ir. Tjalmaweg (S4) en Valkenburg moeten rijden, een lus moeten maken dus", aldus wethouder Van Rij. Het scheepvaartverkeer met een grotere doorvaarthoogte dan 2.74 meter zal stil komen te liggen, in elk geval tot en met maandag. Voor bedrijven die schepen willen laten gaan, zal op afspraak eenmaal de brug worden geopend. „Maar dat gaat onder strenge begeleiding van Civiele Werken". Het gewone autoverkeer wordt niet belemmerd. Mocht ech ter maandag worden besloten dat het scheepvaartverkeer toch voorrang heeft, dan zullen ook personenauto's moeten uitwijken naar de Valkenburgroute. Ook overweegt Van Rij dan om de Stevenshofbrug voor het gewone verkeer te ope nen, hoewel die tot nu toe alleen bestemd is voor bussen en langzaam verkeer. „Maar dan krijg je weer doorgaand ver keer over de Smaragdlaan en Diamantlaan. En dat is ook niet wat we beogen". sche Schouwbrug is dè ontslui- tingsweg van de Stevenshof'. De stremming voor de scheep vaart duurt tot en met maan dag. Dan moet definitief wor den beslist voor welk verkeer de brug wordt opengesteld. Volgens het Nederlands recht gaan schepen in dit geval voor het autoverkeer. De komende dagen zal worden geïnventari seerd hoeveel schade de be drijven tussen Leiden en Kat wijk lijden die niet langer be reikbaar zijn. „Ze kunnen on bereikbaar worden, of slechts met kleinere schepen, of ze moeten vrachtwagens laten rij den". De hoogte van de scha declaims is doorslaggevend voor de beslissing of de scheepvaart of het autoverkeer voorrang krijgt. Van Rij gaat er wel vanuit dat het autoverkeer voor gaat. Verkeerstunnel Pas in juni wordt begonnen met werkzaamheden aan de brug. Dan is een andere ont sluiting van de Stevenshof, via de spoorwegovergang voor langzaam verkeer bij De Vink, mogelijk. De wethouder heeft maandag een akkoord bereik* met Articon, het bouwbedrijf van de Nederlandse Spoorwe gen, dat een verkeerstunnel kan worden aangelegd. De Vink zou eigenlijk pas in 1993 kunnen worden opengesteld voor alle verkeer, als alle vier de sporen verhoogd zijn. Van wege de ernstige situatie heb ben de NS ermee ingestemd dat niet wordt gewacht totdat ook de laatste twee sporen zijn opgehoogd, maar dat er een tunnel kan worden aangelegd op het moment dat de verho ging van de eerste twee sporen is voltooid. Dat is naar ver wachting medio mei. Van Rij hoopt vervolgens twee weken nodig te hebben voor het aan leggen van de tunnel. Als ui terste datum voor openstelling van De Vink stelt hij 10 juni. De Stevenshof is dan via de Haagweg bereikbaar. In één keer De werkzaamheden die abso luut noodzakelijk zijn, zijn ver nieuwing van de val en de hangstangen, en het brugdek. Daarnaast wordt geadviseerd de fundering te onderzoeken de de draaipunten te verster ken. Het dagelijks onderhoud moet direct weer worden opge pakt, wat inhoudt dat assen, la gers en oplegging gesmeerd moeten worden, bouten moeten worden vastgezet en spelingen worden opgeheven. Dat is de afgelopen jaren niet meer gebeurd, wat de ver slechtering alleen maar heeft versneld. De grote reparatie zou één mil joen gulden kosten. Omdat de brug echter toch op de nomina tie stond om te worden ver nieuwd, kiest Van Rij liever voor de meest rigoureuze op lossing: een compleet nieuwe brug aanleggen. „Dat zou toch moeten gebeuren, en daarvoor is vanaf 1993 ook geld uitge trokken op de begroting. Dan doe ik het liever in één keer goed". De kosten voor een nieuwe overspanning worden geschat op vier tot zeven mil joen gulden. Als de investering naar voren wordt gehaald, lijdt de gemeente wel renteverlies, maar daar is overheen te ko men, aldus Van Rij. Een kwartje „Honderdvijftig gulden voor de lijst, een kwartje voor de prent". Een beetje verbouwereerd was de eigenaar van het werkje wel, maar het geoefend oog van kunstkenner Th. Laurentiuswist gisteravond pre cies wat het voor zich had aan tekeningen, gravures, etsen en repro duces. Een prachtige pentekening van de stadt Leyden, ingelijst en wel, bleek een reproduktie te zijn, ooit uitgegeven door het Leidsch Dagblad. Aangenaam verrast was echter de man die met drie teke ningen onder zijn arm binnenkwam, er vanuit gaand dat het om af drukken ging, maar van Laurentius te horen kreeg dat dit de originele tekeningen waren voor een prentenboek van de Engelsman Sidney Jones, uitgegeven aan het einde van de vorige eeuw. En de Rem brandt die het Gemeentearchief in zijn bezit heeft, bleek inderdaad echt te zijn. Een zeer late afdruk van zijn hand weliswaar, maar vol doende Rembrandt om het prentje toch voor tien mille te moeten worden verzekerd. Op de foto kenner Laurentius, nauwgezet gade geslagen door gemeente-archivaris T. Schelhaas, schuin achter hem en staand naast hem conservator I. Moerman van De Lakenhal. foto: wim van noort |N VAN HAASTEREN - De gemeentelijke ie ruimtelijke ordening iteren gedeeltelijk tege- gekomen aan de wensen jewoners om de hoek van fillem de Zwijgerlaan en imatrastraat zo veilig mo- c in te richten. Het auto- U- jjf Huisman zal naar deze verhuizen, maar omwo- en vrezen dat af en aan U pde klanten de veiligheid ietsers in gevaar brengen. ekers van de Huisman- ■6 je zullen namelijk bij het den van het terrein het >ad langs de Willem de g [erlaan kruisen. Vertrek- e auto's kruisen het fiets- an de Sumatrastraat. Met p scholieren gebruiken paden vaak omdat in de f vijf scholen en een sport hal staan. Ook voor de veilig heid van bejaarden wordt ge vreesd, zo bleek tijdens een in formatie-avond voor omwo nenden. Naar aanleiding van deze be zwaren verklaarde A. Ouborg van de directie ruimtelijke or dening zich bereid te onder zoeken of het fietspad aan de Sumatrastraat een meter kan worden verschoven. Dan zou de ruimte tussen de weg en het fietspad namelijk vijf meter zijn, zodat daar een auto tus sen past. Automobilisten die willen in voegen in de Sumatrastraat hoeven dan niet meer het fiets pad te blokkeren als ze moeten wachten totdat de weg vrij is. Deze constructie is ook aan de Langegracht toegepast en heeft volgens Ouborg tot een veilige situatie geleid. Dit zou de voornaamste bezwa ren van de bewoners moeten wegnemen. Voor sommige aanwezigen ging deze conces sie van de gemeente echter niet ver genoeg, omdat ze de toegang tot het terrein van de Huisman-garage over het fiets pad aan de Willem de Zwijger- laan gevaarlijk vinden. Deze kruising zou onoverzichtelijk zijn omdat men hier in in beide richtingen fietst. Ook brom mers passeren hier met grote snelheid. De bewoners droegen nog an dere alternatieven aan, zoals het ondertunnelen van de toe gangswegen, het plaatsten van verkeerslichten of een slag boom. Deze ideeën werden door de ambtenaren van het Stadsbouwhuis echter als on haalbaar terzijde geschoven. Een aantal omwonenden is dan ook nog niet tevreden ge steld met de toezegging van de gemeente. „Ik hou mijn hart vast", aldus een aanwezige. LEIDEN De winkeliersvere nigingen Haarlemmerstraat en Breestraat gaan in de loop van dit jaar op in Leiden Leeft (LL), het overkoepelende Leid se ondernemersverband. Tot nu toe werkten de twee vereni gingen alleen samen in LL waar het ging om algemene be langenbehartiging. „We willen voortaan vanaf één centraal punt coördineren wel ke activiteiten de winkeliers organiseren in de Leidse bin nenstad", aldus L. Palm, voor zitter van LL. Het is de bedoe ling dat alle aangesloten win keliers aan het begin van elk jaar hun ideëen inleveren (bra derieën, Sinterklaas-intocht), waarna wordt bekeken hoe het budget moet worden verdeeld. Palm is hierbij niet bang voor een competitie tussen de Haar lemmerstraat en de Bree straat. „We zullen alle in het spel zijnde belangen zorgvul dig afwegen". Palm stelt dat de 'fusie' van winkeliersverenigingen duide lijkheid schept voor de mid denstanders in de Haarlem merstraat en Breestraat. „Voortaan betalen ze gewoon één bedrag aan de LL voor bij dragen aan verlichting, activi teiten en dergelijke". Volgens Palm bestaat er voor de winkeliers in deze twee win kelstraten zeker nog ruimte voor eigen initiatief. .Als er ruimte en geld voor is, dan staat niets hen in de weg" De LL hoopt met de fusie de Leidse binnenstad beter te kunnen presenteren aan het winkelend publiek. „Kille cij fers tonen duidelijk aan dat de regiofunctie van winkelstad Leiden moet verbeteren". LL is daarom altijd een warm voorstander geweest van ver schuiving van de koopavond van donderdag naar vrijdag. „Het is jammer dat de winke liers er negatief tegenover lij ken te staan", aldus Palm. Om de samenwerking tussen gemeente, ondernemers, pro jectontwikkelaars en make laardij te verbeteren, steunt Palm ook het plan om te ko men tot een vorm van 'city ma nagement'. Voor financiële on dersteuning hiervan heeft LL begin deze week de winkeliers een eenmalige financiële bij drage van 400 gulden ge vraagd. „Over hoe we dit geld gaan besteden valt nog niets te zeggen. We hebben nog geen overleg gevoerd met de ge meente en projectontwikke laars". Duidelijk is volgens Palm echter dat dit jaar het aantal winkeliers-activiteiten beperkt zal zijn, gezien het ge brek aan geld. Het terrein op de hoek van de Sumatrastraat en de Willem de Zwijgerlaan waar het garagebedrijf Huis man wil bouwen. foto: wim van noort ivincie wil hzelf laten itroleren HAAG De provincie 'Holland wil zichzelf laten oleren bij het toezicht op aleven van milieuvergun- in. Dat is gewenst voor si- ïs waarbij een overheid inningen aan zichzelf ver- t. Zo'n situatie kan zich >orbeeld voordoen als de ncie een stortplaats ex- fert. IIenen dat de belangenver- geling te vaak een gevoel „handjeklap" teweeg [t. Een onderzoeksbureau voor de zomer rapport ïngen over de mogelij k- ïvoor de controle, toekomstige stortplaats ysï Merwedehaven in Dor- is als proefproject aan- ™\V sen. Hiervoor verleent de icie een afvalstoffenwet inning aan het afvalver- ringsbedrijf PROAV, dat U in handen is van de pro- j. ets op de eigen controle- teiten zou bij voorkeur een extern bureau in gebeuren, menen GS. or LEIDEN - Video-clips en we tenschap, het lijkt op het eer ste gezicht een niet echt voor de hand liggende combinatie. De Leidse antroploog Kees Epskamp slaagde er echter in de hip hop-cultuur in de Ame rikaanse grote steden te onder zoeken door honderden video clips te bekijken. Ik ben één van de eersten die de video-clip serieus neemt", zegt Epskamp. „Maar ik denk dat je video-clips heel goed kunt gebruiken om jeugdcul turen in kaart te brengen. De hip hop-sterren die in de clips acteren en de jongeren in de zwarte getto's staan namelijk heel dicht bij elkaar en vormen één cultuur". „De leden van die 'hip hop-sce ne' hebben dezelfde uitelijke kenmerken; ze drager trai ningspakken, nike-schoenen en dikke kettingen. Hun mu ziek is de rap, de ritmisch ge sproken woordenstroom, waar op ze bijvoorbeeld de break dance, electric boogie of vogue dansen. Verder doen ze aan graffity en scratchen. Dit alles vormt de hip hop-jeugdcultuur en is een onlosmakelijk ge heel". Volgens Epskamp heeft deze jeugdcultuur haar waarde ze ker bewezen. „In de zwarte ge tto's zijn namelijk veel geweld dadige bende's die oorlog met elkaar voeren. Toen de hip hop-cultuur in de jaren zeven tig opkwam heeft het geweld zich gedeeltelijk omgezet in creativiteit. De leden van de sub-cultuur willen elkaar na melijk in de verschillende ex pressie-vormen constant over treffen". De Leidse antropoloog meent dat de boodschappen die de rap-videoclips uitdragen nogal verschillen. „Zo heb je de groep 'Public Enemy' die zich nogal agressief als 'zwart' ma nifesteert en zich inzet voor de emancipatie van de zwarten in Amerika. Maar de gladde M.C. Hammer is juist heel braaf en roept op tot aanpassing aan de blanke moraal. Verder heb je ook rappers met een heel sexistische boodschap". Agressie is een kenmerk dat vaker terugkeert in de hip hop- videoclips. „De houding van de rapper is van; pas op, we ko men er aan", vertelt Epskamp. „De camera's staan altijd heel laag opgesteld, waardoor de rappers heel groot en bedrei gend overkomen. Vaak zie je dat ze keihard op de camera in rennen, waardoor je als kijker achteruit schrikt". Veel videoclips strooien de kij- iker zand in de ogen door ze een leven vol glamour ynor te hou den. De hip hop doet daar niet aan mee, meent Epskamp. „Die laat juist altijd beide kan ten van de medaille zien; de droomwereld vol glamour én de ellende van het echte leven. In elke hip hop-clip wordt een scene in een getto opgenomen, want de kern van de hip hop- jeugdcultuur ligt op straat". „Veel dingen van de hip hop- cultuur zijn natuurlijk com mercieel geworden en door blanken overgenomen. Neem nou Madonna, die deed ineens aan vogue-dansen. Maar de oorsprong van de hip hop ligt in de zwarte getto's en daar ko men ook de nieuwe authentie ke trends vandaan". „Ik vond het erg leuk werk om avond aan avond clips te bekij ken en ze te analyseren", aldus Epskamp. „Misschien ga ik wel meer onderzoeken aan de hand van video-clips. Het hele gebeuren rond heavy metal lijkt me wel interessant". Parkeer- controleurs bewaken garages LEIDEN De parkeer- controleurs kunnen in de nabije toekomst worden ingeschakeld voor de be waking van de parkeerga rages en grote parkeerter reinen in Leiden. .Als er minder in de binnen stad wordt geparkeerd, zijn er minder parkeercontroleurs no dig. Die zouden voor de bewa king van garages kunnen wor den ingezet", verklaarde ver keerswethouder Walenkamp desgevraagd. Hij wil de bezet ting van de drie parkeergara ges verbeteren, en daarnaast enkele particuliere garages la ten openstellen voor publiek, waaronder de garages van de universiteit en het Hoogheem raadschap. Een groot obstakel daarbij zijn de kosten voor ex tra bewaking. Die kosten zou den kunnen worden beperkt door het inzetten van 'overtol lige' parkeercontroleurs en (langdurige) werklozen via tal van werkloosheidsregelingen. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I I S< Dhr./Mevr.: Postcode/plaats i Telefoon: (voor controle bezorging) - Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: I Naam: Straat: Postcode/plaats.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13