Andriessen pleit voor verlagen lastendruk België in de slag om bouw A'damse tunnel ECONOMIE GM-topman vervangt lacocca bij Chrysler EG-commissaris wil vissers per satelliet controleren Hoechst wil stopzetting fosfaatproduktie Banken in Oost-Europa zijn tikkende tijdbommen li Ue6oiwmt_ DINSDAG 17 MAART 1992 Wereldhandel U recordomzet „feORG - De organisatie voor ontwikke- tlenwerking S.O.S. Wereldhandel heeft vo lle omzet met twintig procent zien toene- Jhet record van 25 miljoen gulden. In drie as de omzet meer dan verdubbeld, zo heeft ling gisteren bekendgemaakt. S.O.S. We- |el koopt artikelen uit ontwikkelingslan- feroducenten die in een achterstandssitua- •en. De produkten worden voor „een reële {kocht. De omzet wordt voor zestig procent kdoor de verkoop van koffie met het Max [keurmerk en voor een kwart uit kunstnij- T Verder verkoopt S.O.S. onder meer thee 0e omzetgroei is vooral te danken aan „de tnalisering van de organisatie" aldus nb zijn bijvoorbeeld de verpakkingen leuker V Omdat het een stichting betreft, maakt isatie geen winst. Betere resultaten Wolters Kluwer AMSTERDAM Het jaar 1991 heeft voor uitgever Wolters Kluwer opnieuw aanzien lijke betere uitkomsten opgeleverd. De om zet groeide met 17 procent van f2036 mil joen naar f 2381 miljoen. De nettowinst ging omhoog van f173 miljoen naar f214 miljoen. Per aandeel ging de nettowinst op basis van volledige conversie van leningen van f 2,96 naar f 3,46. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van f 1,16 per aandeel in contanten of naar keuze een uitkering te doen in gewone aandelen uit de agio- of al gemene reserve. Over 1990 kon worden ge kozen tussen f 1, in contanten of 2 procent in aandelen. Wolters Kluwer verwacht voor 1992 opnieuw een stijging van omzet en winst. Die stijging ligt in lijn met de doel stellingen voor 1994. Nederlandse zetel in IMF veiliggesteld BRUSSEL - Pogingen van de Ame rikanen om Rusland ten koste van Nederland of België een zetel in het prestigieuze Interim Comité van het Internationaal Monetair Fonds te be zorgen, zijn mislukt. Het beleidsbe palende Comité wordt waarschijnlijk uitgebreid van 22 naar 23 zetels. Cees Maas, de vertrekkende thesauriër-ge- neraal van het ministerie van finan ciën, gaat ervan uit dat er een extra zetel bijkomt voor Rusland. Hij zei dat Nederland als bewindvoerder in het IMF bereid is een of meerdere GOS-staten onder zijn hoede te ne men. Volgens de topambtenaar is de kans groot dat Nederland in elk geval Oekraïne in zijn kiesgroep opneemt. ABN Amro voorspelt winstgroei bedrijven Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM - De beleggingsgroep van de ABN Amro voorziet een gemid delde winststijging van 11 procent voor de beursgenoteerde ondernemingen over 1992. Over 1991 zal de winst gemiddeld met 2 procent dalen, voor 1993 wordt een winst stijging van 17 procent voorzien. Dit blijkt uit de publikatie Kerngetallen Ne derlandse Beursfondsen, een jaarlijkse publicatie van ABN Amro Beleggingson- derzoek. De bank is hierbij uitgegaan van een aantrekkende economie en een stijgende dollarkoers Vooral de conjunctuurgevoelige of cycli sche fondsen, zoals de chemie, laten een spectaculair herstel van de winst zien. In 1991 daalden de winsten nog met gemid deld 5 procent. Voor 1992 wordt op een winstverbetering van 13 procent gere kend en over 1993 wordt een winstgroei van 24 procent voorspeld. De defensieve fondsen, fondsen met een goed dividen drendement en een gestage doch matige winstgroei zoals banken en voedings middelenfondsen, zien de winst groeien van 5 procent over 1991, via 8 procent voor dit jaar tot 10 procent over 1993. De aandelenkoersen zullen, naar de bank verwacht, minder sterk stijgen. Enerzijds is er op de beurs al een voor schotje genomen op het economisch her stel en anderzijds blijft de rente hoog, waardoor beleggen in obligaties aantrek kelijk blijft. De koers/winstverhouding, de verhouding tussen de koers van het aandeel en de winst per aandeel, is mo menteel 10,5, een voor Amsterdamse be grippen hoge verhoudine. Concurrent meldt belang in Fokker AMSTERDAM Finmeccanica, een Italiaanse concurrent van de vliegtuig bouwer Fokker, heeft een belang van 6,02 procent gemeld in Fokker. „We zijn erdoor verrast. We hebben er nog geen mening over", zo reageerde een woord voerder van Fokker gisteren op het be richt. „Het is altijd opzienbarend als een concurrent een belang heeft". Fin meccanica heeft verder een belang van 77,3 procent in de Italiaanse vliegtuig fabriek Alenia. Alenia overweegt samen met Deutsche Aerospace en met de Franse Aerospatiale vliegtuigen te gaan bouwen met een capaciteit tot 130 stoe len. Verder zit het bedrijf in het vaarwa ter van Fokker met vliegtuigen die rond de vijftig stoelen bevatten. lirecteur van Fugro- jr. G-J. Kramer. lemo FOTO: ANP tn hq opt i hea tadïeursbureau ^McClelland beurs ULFT Minister An driessen van economische zaken wil de lastendruk vanaf 1993 jaarlijks met 0,5 procent verlagen. Daarmee neemt hij af stand van het regeerak koord dat niet verder gaat dan stabilisatie van de las tendruk. Andriessen zei dit gisteravond op een spreekbeurt voor het CDA in Ulft. Eerder pleitten minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid en CDA-fractievoorzitter Brink man voor een lastenverlich ting in de vorm van een combi natie van btw-verlaging en ver hoging van de belastingaftrek voor mensen met betaald werk. De lastendruk ligt in Neder land nog op hetzelfde niveau als in 1980 „en daarmee lopen wij in Europa uit de pas. Voöral de overdrachtsuitgaven in het kader van de sociale zekerheid zijn daaraan debet", aldus de bewindsman. Hij wil de sociale zekerheid ombouwen van vangnet tot trampoline: een stelsel met prikkels om men sen weer aan het werk te krij gen want „we kunnen niet on- Europees doorgaan". Andriessen sprak over een las tenverlichting van 3,5 miljard gulden in 1993. Eerst moeten de plannen om wonen (huur waardeforfait) en reizen duur der te maken nog eens worden „nagelopen", aldus de minis ter. „Het resterende bedrag kan worden gebruikt om de btwte verlagen". Andriessen vindt het nu een goed moment om afspraken over lastenverlichting te ma ken voor de komende zeven jaar, tot de eeuwwisseling. In dien besloten zou. worden om de btw (hoge tarief 18,5 pro cent) elk jaar een half procent te verlagen (kosten per half procent 750 miljoen tot één miljard gulden) motiveert dat de politiek, fungeert het als signaal naar het bedrijfsleven en naar de internationale in vesteerders, aldus de minister. De dekking voor de lastenver lichting moet vooral komen uit de overdrachtsuitgaven, in het bijzonder de sociale zekerheid, zo meent de minister. Andries sen voelt niets voor de sugges tie van het PvdA-kamerlid Melkert om de lastendruk te verlagen door de definitie te veranderen. „Melkert schuift alleen maar met lasten. Hier een snufje minder, daar een snufje meer. Het gerecht gaat er anders van smaken, maar wordt er niet voedzamer door", aldus Andriessen. invej kenri bovjDAM - Fugro nd, een van de groot keurs- en adviesbu- wereld, gaat begin .|Q>r de beurs. Dit ge- "**jet een herplaatsing j.000 aandelen en uit- llar bl.550.000 nieuwe aan- [in vat emissiekoers zal lig hten ipn 37 en 40 gulden per n on^van 1 gulden nomi- ekt. fel op 30 maart worden in A^erd, de dag dat Fugro slotlj af dertig jaar bestaat. 1 kwaJneming is de afgelo- rsval jaar stormachtig ge- xsteqeef de omzet in 1987 zo'n bij 145 miljoen gul- :ructy» jaar kwam deze op 'ogel^n gulden uit. De net- erdubbelde vorig jaar 12,1 miljoen tot 25,4 mdc.iguiden. Per aandeel <TnSt van 2,74 tot 3,55 ^a"^iten van Pierson, die „Jssiesyndicaat leidt, PnJie winst per aandeel LWjaar becijferd op 3,90 K g-j993 op 4,50 gulden, een ^"directeur ir- G-J. t-sinckr vee^ voorzicbtiger jt verder gaan dan de begofn& van eenzelfde of ivani0£ere winst- het ook vierkant fit de Pierson-analyse eAigro wordt vergele- ïrS,3 IHC Caland en de Kramer: „U kunt gQ ƒ1 op heel andere ter- is hetP1 en met Gront- lstbofn wij alleen de mi- naaiTgemeen. Maar een biijp^oet natuurlijk een j vvj^nde namen hebben |nnen vergelijken. Er van dhooguit drie bedrij- is vanf wereld die zich qua ïoest fn structuur met ons 45 heten". iper opweegt zich op een ist erjd terrein: bodemon- 40 pr land en ter zee; ge- Doei metingen, oceano- r 6,3 studies, milieu- en 37.|umonderzoek. Geo- pijn de werkzaamhe- jgespreid. Het aantal GWKhte kantoren is de gepasseerd en in zeventig landen is ief. Het aantal mede- iteeg vorig jaar van 2029. leming begon haar 39,7§iheden in 1962 met hfting van Fugro, later 2'aisultants geheten. In 13$987 werd het Ameri- i35,Wireau McClelland En- overgenomen, waarop :Clelland ontstond [schendam als hoofd- Na de acquisitie van 'hance werd begin dit iverneming van nog ïrikaanse ingenieurs- JDEN|afgerond. Deze drie :ijn samen goed voor van 114 miljoen gul- Ketting botsing Sommige van de meer dan 80 voertuigen, betrokken bij een kettingbotsing in Japan, staan dwars over de weg. De botsing vanochtend op een locale snelweg bij Chitose in Japan heeft aan twee mensen het leven gekost en 37 mensen raakten gewond. FOTO: AP Agnelli verliest overname gevecht rond Perrier PARIJS De groep rond de Italiaanse familie Agnelli heeft gisteren een forse klap te in casseren gekregen in het over name-gevecht met Nestlé rond het mineraalwaterconcern Perrier. De ondernemingska mer van de rechtbank in Parijs heeft de verkoop van een be lang van 13,8 procent verboden dat de aan Agnelli gelieerde Groupe Saint Louis op 6 janua ri van Perrier overnam voor 1,5 miljard frank (500 miljoen gul den). Al eerder had de onderne mingskamer van de rechtbank in Nimes de groep rond Agnel li een stevige tik uitgedeeld. Omdat er onregelmatigheden waren geconstateerd bij de verwerving van aandelen Per rier, werd het belang dat in handen was van Exor en van Société Générale, die zich aan de zijde van Agnelli bevinden, met een derde verminderd van 49,3 procent tot 37,5 procent. Het besluit van de onderne mingskamer in Parijs vermin dert dat belang van 37,5 pro cent nog eens tot 23,7 procent omdat de transactie van 6 ja nuari werd doorgehaald. Hier bij werd beslag gelegd op het betrokken pakket van 13,8 pro cent. Lee lacocca wijst naar zijn opvolger Robert Eaton (midden) HIGHLAND PARK - Het op van de Europese divisie van stuur. Chrysler is van de drie twee na grootste Amerikaanse General Motors. Met de benoe- Amerikaanse autofabrikanten autoconcern. Chrysler, krijgt ming van Eaton is een eind ge- de zwakste partij en heeft in te- een nieuwe topbestuurder. De komen aan de lange strijd om genstelhng tot zijn concurren- kleurrijke Lee lacocca (67) de opvolger van lacocca. Iacoc- ten GM en Ford geen winstge- wordt opgevolgd door Robert ca blijft na zijn aftreden deel vende Europese activiteiten. Eaton. Eaton is nu nog topman uitmaken van de raad van be- BRUSSEL - De bouw werkgevers in België vin den dat de overheid de ini tiatieven moet steunen van een consortium van vijf Belgische bedrijven die in aanmerking hopen te komen voor de bouw van de anderhalve kilo meter lange Piet-Heijn- tunnel onder het Amster dam-Rijnkanaal. Hoewel het consortium met de goedkoopste offerte is geko men, wordt gevreesd dat Ne derlandse bedrijven de markt zullen afschermen. In het blad 'Bouwwereld', dat vrijdag verschijnt, zeggen de Belgische bouwwerkgevers dat de opdracht aan de Belgen moet worden gegund als blijkt dat de offerte van het consorti um het beste is. „Dit wordt een testcase voor de geloofwaar digheid van de Europese bin nenmarkt", aldus de werkge vers, die vinden dat de Belgi sche overheid moet optreden tegen eventuele protectionisti sche kartelvorming. Het dagblad De Financieel Ekonomische Tijd meldde vo- conclusie van de krant, dat de Belgische bouwcombinatie welhaast zeker de opdracht zou hebben binnengehaald, is wat voorbarig gebleken. Voor de bouw van de tunnel zijn vijf groepen kandidaat. Bouwheer is de gemeente Amsterdam, die de offertes nu laat onder zoeken door een onafhankelijk bureau, en over zes maanden bekend zal maken wie het con tract krijgt. Met het contract voor de tun nel is een bedrag gemoeid van ruim 240 miljoen gulden. De <rige week prominent dat vijf bouw gaat vier jaar duren. On Belgische bedrijven hun Ne derlandse concurrenten een onverwachte opdoffer zouden hebben bezorgd door voor'het laagste bedrag in te schrijven bii de bouw van de tunnel. De der het Amsterdam-Rijnka naal komen twee kokers voor het autoverkeer en een onder grondse verbinding voor het openbaar vervoer. Id 1 legde vangstbeperkingen. De bij de vangstcontroles, zijn de ngif VIA' RKTEN ttïxSjG E|VEBA BV BARNE- (17-3-"92): Aanvoer en de stemming was Br >n gulden per 100 stuks: rn ^n*/57 gram bruin 8,45-10,38 PHP-10.30. eieren van 58/67 ....77310-38-11.20 en wit 9,82- •:vX*:%l67/83 gram bruin 10,58- 10,66. AMSTERDAM - Hoechst Holland beeïndigt de pro- diiktie van fosfor en daar van afgeleide produkten in Vlissingen als het kabi net plannen voor de in voering van een energie heffing doorzet. Dat zei ir. B. van Nederveen, voor zitter van de raad van be stuur van Hoechst Hol land, gisteren in een toe lichting op het jaarver slag. Bij de produktie van fosfaten in Vlissingen zijn direct ongeveer 700 men sen betrokken. Bij toele veranciers zijn volgens Van Nederveen in de om geving nog eens 700 ba nen in het geding. De produktie van fosfaat vraagt volgens Van Nederveen zeer veel energie. „Niet in de directe sfeer, maar vooral als grondstof'. Van Nederveens collega N. O. Gunderlach ver wacht dat de plannen van de regering de produktiekosten jaarlijks met „enkele miljoe nen guldens" zullen opstuwen. In 1990 werd op de verkoop van fosforprodukten al een verlies geleden van ongeveer 10 miljoen gulden door afne mende vraag vanuit de was middelen- en kunstmestindu strie. Bovendien moet Hoechst in Vlissingen de komende vier a vijf jaar 75 miljoen gulden in vesteren om aan de voorwaar den van het nieuwe bouwstof fenbesluit te kunnen voldoen. De voorbereidingen van deze investeringen zijn in volle gang. De investeringen heb ben betrekking op de verwer king van bijprodukten uit de fosfaatproduktie. Met de uit voering van de investeringen zal in 1993 worden begonnen, mits de plannen voor energie heffing in de huidige vorm ko men te vervallen. Van Neder veen: „We zitten nu in een soort winterslaap. Maar als je voortdurend in je zij wordt ge stoken, houd je het niet lang vol". Bijkomend probleem voor Hoechst is de overcapaciteit op de markt van fosfaatproduk- ten. Van Nederveen schat die momenteel op twintig procent. In West-Europa is Hoechst ver uit de grootste producent van fosfaat. De belangrijkste con current zit in de Verenigde Staten, waar volgens de be stuursvoorzitter de energie kosten aanzienlijk lager lig gen. De tweede concurrent komt uit Kazachstan, waar de chemische industrie het mi lieu nog vrijelijk mag belasten. Hoechst Holland heeft zijn winst in 1991 met 54 procent zien dalen tot 25 miljoen gul den tegen 54 miljoen gulden het jaar ervoor. De winstdaling deed zich vooral voor in de tweede helft van het jaar. Het bedrijfsresultaat kromp 34 procent tot 38 miljoen gulden. Verliezen op de verkoop van pvc-foliën en fosforprodukten hadden een sterk negatief ef fect op de resultaten. De milieudiscussie over het gebruik van pvc was een be langrijke oorzaak voor een sterk teruggelopen afzet van pvc-foliën. In Weert, waar de pvc-produktie van Hoechst plaatsvindt, is vorig jaar reeds een herstructurering doorge voerd, die honderd arbeids plaatsen kostte. Dit jaar ver wacht Van Nederveen nieuwe aanpassingen, die naar schat ting nog eens vijftig banen doen verdwijnen. Vorig jaar verloor Hoechst Hol land een kleine 10 miljoen gul den op de verkoop van pvc- produkten. Vooral door afne- voor asbestcement, TEAD, dat wassen bij lagere temperatu ren mogelijk maakt en het nieuwe gewasbeschermings middel Finale, vertoonden in 1991 een hogere afzet. Hoechst Holland behaalde vo rig jaar een omzet van 1.458 mende vraag naar pvc vanuit miljoen gulden tegen 1.518 de verpakkingsindustrie daal de de produktie in Weert vorig jaar met ongeveer twintig pro cent. Andere produkten, waar onder Trespa, een substituut miljoen gulden in 1990. De re latief sterke daling van de winst hangt mede samen met de lage belastingdruk in 1990 van 7,5 miljoen gulden. BRUSSEL - De controle op de visvangsten in de EG-lan- den is gebrekkig. De sancties, die in het geval van vangsto verschrijdingen kunnen wor den genomen, zijn onvoldoen de. En er bestaan te grote te genstellingen tussen het indi viduele belang van de visser en het algemeen belang van de vangstbeperkingen die gericht zijn op het in stand houden van de visbestanden. Dat zegt de Europese Commis sie in een rapport dat tal van gebreken constateert bij de na leving van de door de EG opge- Eurocommissaris voor de vis serij, de Spanjaard Manuel financiële middelen van de in specties ontoereikend en ont- Marin, vindt dan ook dat de breekt het aan onderlinge sa- vangstinspecties door middel van satellieten moeten gaan plaatsvinden. Marin wil een ul tra-modern informatiesysteem opzetten om de met satellieten vergaarde gegevens te verwer ken. De technische middelen die de EG zelfheeft, zijn onvol doende. De inspectievaartui gen zijn niet goed uitgerust en de controle uit de lucht ver toont tal van zwakheden. Volgens het gisteren uitge brachte rapport is er in de ver schillende EG-lidstaten sprake van een te grote bureaucratie menwerking tussen de visse rij-landen. De Europese Com missie is tot de ontmoedigende conclusie gekomen dat niet al leen de politieke wil in de lid staten ontbreekt om het pro bleem echt aan te pakken. Ook de vissers zelf en de consu menten zien het werkelijke nut van de vangstbeperkende maatregelen onvoldoende in. In de loop van dit jaar wil Brus sel dan ook met voorstellen ko men voor een strakker toezicht op de bescherming van de vis bestanden. AMSTERDAM - Het gaat slecht met de Oosteurope- se banken. Gewend als ze waren aan hun rol van doorgeefluik van geld, is de invoering van een markteconomie een hele schok voor ze. Commer cieel denken werd nooit gevraagd van de staats banken en daarvoor krij gen ze nu de rekening ge presenteerd. Een groot deel van de uitstaan de leningen wordt nooit meer terugbetaald en de spaarders zetten hun geld liever op reke ningen van nieuwe (buiten landse) commerciële banken. Hervorming van de financiële sector is echter een voorwaar de voor een succesvolle markt economie in Oost-Europa. Dat is de mening van B. Le Blanc, algemeen directeur van de Eu ropese Bank voor wederop bouw en ontwikkeling, de EBRD. Slechts door een goed wer- lening ook produktieve inves teringen stonden werd niet be keken. Veel van de leningen kend banksysteem kan het werden ook nooit terugbe- geld en de hulp voor de weder opbouw van Oost-Europa op de juiste manier verdeeld wor den. Ook de invoering van aan- delenbeurzen en kapitaal markten is nodig voor het wel slagen van de economische hervormingen. Naast hervormingen is er ook enorm veel geld nodig om Oost-Europa er weer bovenop te krijgen. Dat komt slecht uit, want geld is momenteel een schaars goed waar veel vraag naar is. Le Blanc sprak op een bijeen komst voor Europese bankiers over de rol van financiële dien sten in Oost-Europa. „De staatsbanken in Oost-Europa zijn een verlengstuk van de planeconomie en totaal onge schikt om te functioneren in een markteconomie. Geld is al tijd gebruikt als een middel om de produktie te halen. Als een bedrijf geld nodig had, stapte het naar de bank en kreeg het. Of er tegenover de taald. De banken zitten nu dan ook met een enorme krediet portefeuille die geen enkel rendement oplevert. Banken werden vooral als een perma nente financieringsbron van ondernemingen gezien". Voor de spaarbanken geldt in grote lijnen hetzelfde verhaal. Ze hoefden volgens Le Blanc maar met de armen over el kaar te zitten wachten tot de mensen hun spaarcenten kwa men brengen. „Mensen moes ten wel sparen, want er was niks te koop voor het geld". Op deze manier zijn de balansen van de banken tikkende tijd bommen. De middelen, de spaargelden, zijn door de klan ten min of meer gedwongen af gestaan. Zodra er genoeg pro dukten op de markt komen, nemen de mensen massaal hun spaargeld op. De leningen die de bank heeft uitgezet, zijn voor een groot deel dubieus. Als de mensen hun geld op ko men vragen, kan de bank waarschijnlijk niet aan haar verplichtingen voldoen, met alle gevolgen van dien. Nieuwe banken De EBRD heeft dus het afgelo pen jaar veel werk gemaakt van de hervorming van het bankwezen in de voormalige communistische landen. De vrijere markt heeft al tot tallo ze nieuwe banken geleid. Zelfs een land als Albanië heeft er het afgelopen jaar 150 nieuwe banken bijgekregen. „De meeste daarvan zullen weer snel verdwijnen, want ze heb ben nauwelijks eigen kapitaal en al helemaal geen kennis", volgens Le Blanc. Andere nieuwe banken, al dan niet in de vorm van joint ventures met westerse banken, zijn wel succesvol. Ze geven een aan trekkelijke rente op spaargel den en geven kredieten vol gens commerciële criteria. Naast het gewone bankkapi taal is er in het oostblok een schreeuwende behoefte aan venture capital, geld dat in de ondernemingen wordt ge pompt in ruil voor aandelen. In het Westen wordt deze rol ver vuld door de participatiemaat schappijen. Het verschil met kredieten is dat venture capi tal als risicodragend geld wordt uitgeleend. Bij een eventueel faillissement staan de verstrekkers van venture capital achteraan in de rij bij de verdeling van de boedel. De behoefte aan kapitaal kan de komende jaren nog een groot probleem worden vol gens Le Blanc. „Er is momen teel een enorme honger naar geld. De Amerikanen hebben geld nodig om het handels- en begrotingstekort te dekken en in Kuwayt zijn miljarden no dig om het land weer op te bou wen. Ook in Afrika en Zuid- Amerika is veel geld nodig en daar komt nu Oost-Europa bij. Tegelijkertijd zitten de ban ken in Amerika en Japan in een crisis en gaat het ook niet goed met de Britse banken. Als gevolg van deze crises zijn de westerse banken voorzichtiger geworden met het uitlenen van geld".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7