Niemand kan bevrijding stoppen" elige vertoning njet-communisten BUITENLAND Jeltsin maakt weg vrij voor eigen Russisch leger Labour terug naar „gewone betaler" DINSDAG 17 MAART 1992 lies moet los van jot-Brittannië' jlFF Nationalisten in Wales willen de /et zodanig veranderen dat het voor- ij prinsdom meer zelfstandigheid krijgt, itieke partij Plaid Cymru begon giste- J Cardiff de verkiezingscampagne met mie voor het land als belangrijkste the- tj eerder in de campagne voor de parle- /erkiezingen van 9 april kwam in ind de wens op voor onafhankelijkheid lOt-Brittannië. „De kwestie van de wetswijziging staat nu centraal, zowel Jotland als in Wales", verklaarde voor- feuan Wyn Jones van de Plaid Cymru. Jiservatieven klampen zich vast aan de status, ze blijven opgesloten in het ,ln. Wij keren ons naar de toekomst, pj het land Wales een rol moet kunnen [als klein Europees land". Verkrachter toch niet gecastreerd HOUSTON De Amerikaanse verkra'chter Steven Allen Butler wordt niet gecastreerd. Hij had hier tijdens het proces, waar hij bekende een 13-jarig meisjes te hebben verkracht, om gevraagd om herhaling te voorkomen. De rechter die met de castratie had ingestemd, vertelde gisteren dat er geen dokter is die de omstreden ingreep wil doen. De castratie-uit spraak leidde tot verhitte discus sies; velen vonden castratie, ook als die vrijwillig gebeurt, een onei genlijk middel in de strijd tegen seksueel geweld. De familie van Butler ging niet akkoord met de 'castratie-schikking'. EG-auto's doelwit ATHENE - Bommen hebben vandaag in Athe ne twee auto's van verte genwoordigers van de Eu ropese Gemeenschap to taal vernield en een bank gebouw beschadigd. Nie mand raakte gewond. Vol gens de politie is de ver antwoordelijkheid voor de aanslagen nog niet opge ëist. In het verleden heeft de extreem-linkse guerril lagroep '17 november' een aanslag gepleegd op een kantoor van de EG in de Griekse hoofdstad. Dode in Osijek OSIJEK - Bij artilleriebe schietingen door het Joegosla vische leger ten noorden van de Oostkroatische stad Osijek is afgelopen nacht één dode ge vallen en raakte één persoon gewond geraakt. Vertegenwoordigers van mos lims, Serviërs en Kroaten uit de centrale Joegoslavische re publiek Bosnië-Hercegovina kwamen gisteren onder voor zitterschap van de Europese Gemeenschap in Sarajevo bij een om een gewelddadig con flict over de toekomst van de republiek te vermijden. Conferentie over N agorno-Karabach JEREVAN - Leiders van Armenië en Azerbajd- zjan komen donderdag in Kiev bijeen voor een topconferentie over de omstreden enclave Na gorno-Karabach. Het initiatief is het jongste in een reeks pogingen een oplossing te vinden voor het conflict over Nagorno-Karabach dat onder Azerbajdzjaans bestuur valt, maar een in hoofd zaak Armeense bevolking heeft. De gesprekken in Kiev vinden plaats aan de vooravond van een top van alle presidenten van de elf republieken van het GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten), die eveneens in de Oekraïnse hoofdstad Kiev wordt gehouden. In Parijs hekelde Jelena Bonner, weduwe van nobelprijswinnar Andrej Sacharov, de houding van het Westen jegens de Armeniërs in Nagorno-Karabach. Door neutraal te blijven keren de westerse landen de Arme niërs de rug toe, vindt Bonner. son Mandela: )ND HASSELERHARM tfNESBURG onderhandelings- zal daargaan, of er ;n nee- of een ja- it komt. Bij een ja- zal het natuurlijk lan". Nelson Man er absoluut zker bt de bevrijdings- [n Zuid-Afrika niet Ite stoppen. ÏMandela. vandaag is lan het blanke referen ce verwacht u dat zal ■men? I-voorman:» „We bekij- I referendum niet van- lgezichtspunt van een lof een politieke partij, en er naar vanuit het Ivan alle mensen in lika en dus het belang ledzame onderhande lde hopen dat de uit- jal zijn dat het dat pro- tmojgvorderen. Het kan al- MVAl^orderd worden door em. 5 de uitslag nee is, dan ie conservatieven de i vijd weer invoeren. Ze kfisschien zelfs proberen )ndier in de gevangenis te oio# zo'n nee-stem voor u ordln9 om de gewapende nin hervatten? co,-fin de gevangenis geze- en Jirende 27 jaar. Daar- iatit?r geen eind gekomen tok pti-apartheidsstrijd in he^ika. Er is geen enkele kracht in dit land die kan maken aan de be- tuidstrÜd. Vooral nu, nu dafdmkte zwarte bevol- jksa deelneemt aan het s uit. Lubbers bidt voor De Klerk Premier Lubbers heeft gisteren in Enschede gebeden voor Zuid-Afrika's president De Klerk en een goede afloop van het referendum. Hij besloot zijn toespraak voor partijgenoten met een oproep tot stilte. „De toekomst van Zuid-Afrika staat op het spel. Daarom stel ik u voor nu met ons allen ieder voor zich even stil te zijn. Stil om in eigen woorden kort te bidden, opdat het morgen recht komt". Lubbers drukte zijn ge hoor op het hart dat mislukking van het referendum voor Zuid-Afrika rampzalige gevolgen zal hebben. „Ten diepste is het een keuze voor of tegen geweld". FOTO: GEORGE NUSMEIJER scheppen van het nieuwe Zuid-Afrika. Iemand die ons zal proberen terug te zetten naar het verleden, zal' oorlog met ons moeten voeren. Wij kunnen dat niet toestaan!" Wat is uw mening over de men sen die nee stemmen tegen de hervormingen „Ik denk dat we ze niet echt kunnen categoriseren. Ze zijn gewone menselijke wezens, en sommige van de betrokkenen, van de nee-stemmers, zijn zelfs zeer fatsoenlijke mensen. Maar ze zijn misleid door veer tig jaar van raciale indoctrina tie, en daarom kunnen ze nu niet verstandig denken. Ik denk niet dat zij anders zijn dan u of ik". Nederland heeft altijd een ster ke anti-apartheidsbeweging gehad. Wanneer is de tijd voor hen gekomen om zich op te hef fen en zich misschien te oriënt eren op een vrijheidssstrijd el ders in de wereld? Als er een overgangsregering is dan is er geen bestaansreden meer voor anti-apartheidsbe wegingen buiten Zuid-Afrika. De installatie van een interim regering van nationale een heid betekent het eind van de apartheid. Als zich dan nog wat apartheidsincidenten voor doen, dan zal de interim-rege ring dat afhandelen". We hebben in Nederland radi cale anti-apartheidsorganisa ties gezien die bedrijven wil den dwingen om Zuid-Afrika te verlaten. Zij vernielden Shell-tankstations en ver brandden Makro-winkels en het werkte, omdat bedrijven bang werden en Makro verliet zelfs het land. Bent u die men sen dankbaar en vindt u hun akties verstandig? „We geven geen mening over de akties van anti-apartheids- groeperingen in hun respectie velijke landen. Wij beperken ons tot het algemeen principe dat sancties moeten worden gehandhaafd en dat het verkeerd is van bedrijven om de wil te negeren van de onder drukte mensen in het land, die de meerderheid vormen". Bevrijding Welke rol kan Nederland in de nabije toekomst spelen voor Zuid-Afrika, bijvoorbeeld door de EG? „Holland heeft ons goed gehol pen bij de bevrijdingstrijd. Wij verwachten dat zij ons die hulp ook in de toekomst blijven ge ven en na de installatie van een interim-regering hopen we dat Holland haar besluiten zal ondersteunen. Vanwege Hol lands betrokkenheid in de be- vrijdingsstrijd weten zij pre cies wat wij willen". Veel mensen in Zuid-Afrika, vooral conservatieve blanken, zijn erg bezorgd over de toe komst van hun taalhet Afri kaans, dat van het Nederlands afstamt. Het is nu, naast En gels, een van de twee officiële talen, maar wat zal er gebeu ren als er een ANC-regering komt? Mandela in het Afrikaans: „Het is de taal geweest van de onderdrukker, maar wij willen het veranderen in de taal van de bevrijding, in een taal van de mensen. Vergeet niet dat bijna 90 procent, of misschien zelfs meer van de kleurlingen- gemeenschappen in dit land Afrikaans spreekt en ook daar om willen we Afrikaans be schermen als een van de be langrijke talen van het land. Ons beleid is dat elf talen, waaronder Afrikaans, een ge lijkwaardige status krijgen". Wat is uw toekomst, wanneer bent u president van Zuid-Afri ka? „Dat hangt niet af van een in dividu. Het is aan de mensen van Zuid-Afrika, het is aan dit land te besluiten wie zij wen sen als president van het land. Wat mezelf betreft, als zij mij willen als hun hoeder, dan zal ik dat zijn". INDERINK —OU Het was een )jvertoning in hotel 4. Op een steen- Istand van het ver- communistische i, wat het Kremlin laa|jd was, gaf het or- rQUSecomité voor het ga.fi van Volksafge- 1 Helden van de Sovjet- en fetermiddag aan de mmthe en buitenland- ddeS tekst en uitleg get Jinnen om het oude gaJuw leven in te bla- oósj wesl vol! komt het afgeschafte in Zpt van de Sovjetunie hetf een vertwijfelde po- i riqoude orde te herstel- maaWaats hoort geheim te lochttr persbureau Interfax gt afüddels gemeld dat de [reünie zal plaatsvin jet piepkleine plaatsje T even ten zuiden van j De geheimzinnigdoe- iUC door de initiatiefne- n_ n Congres bedoeld om politie van het lijf te want procureur-gene- foankov heeft de ex- parlementariërs gewaar schuwd dat de poging om de Sovjet-macht te herstellen en derhalve de Russische leiding buitenspel te zetten, gelijk staat met landverraad. Daarop staat de doodstraf. „Ik hoor niks", schreeuwden verslaggevers op de persconfe rentie in hotel Moskva van alle kanten. De sprekers waren in derdaad onverstaanbaar. „We hebben geen microfoon", zei den de uitgerangeerde Sovjet parlementariërs; onder wie Sazji Umalatova. De stem van deze 39-jarige voorzitster van het organisatiecomité voor het Congres reikte niet verder dan 2 a 3 meter. „Dank u voor de goede raad", spotte Albert Makassjov, een voormalige generaal-kolonel van het Sovjet-leger, toen een Russische verslaggever voor de zoveelste maal voorstelde in de ontbrekende microfoon te spreken. Hij en zijn pro-com munistische medestanders, maakten duidelijk dat de Sov jet-parlementariërs het zonder microfoon, zonder zaal en zon der media moesten stellen. Vervolging „Onze volksvertegenwoordi gers worden door de macht- alle mogelijke manieren ge dwarsboomd", verklaarde Umalatova. „Ze worden be dreigd met vervolging wegens zogenaamde misdaden en wor den gedwongen verklaringen te ondertekenen waarin ze be loven hun republiek niet te verlaten. Wie niet zwicht, merkt dat dat hij geen vliegtic ket kan kopen, of dat hem ac commodatie in Moskou wordt ontzegd". De klachten lijken overdreven, maar de aanwezi gen in het hotel kennen Rus land en daarom klinken de aantijgingen hun allesbehalve vreemd in de oren. Het Russische parlement heeft vorig jaar de eigen wetten bo ven die van de Sovjetunie ge steld. Na het mislukken van de augustuscoup bestaat er geen twijfel meer over de superiori teit van de Russische wetge ving. Alles wijst erop dat er op het Sovjet-congres onvoldoen- de afgevaardigden aanwezig zullen zijn om zelfs onder de oude communistische orde de vereiste meerderheid te halen voor het nemen van bindende besluiten. De grote vraag is dus waarom de zegevierende democraten desondanks via de media zo luidruchtig alarm slaan naar hebbers en de republieken op aanleiding van de stumperige Vertegenwoordigers van het voormalige Congres van Volksafgevaardic de Sovjetunie in er te herstellen. van de communisten om langs semi-legale weg het Sovjet-rijk te herstellen. De angst van de hervormers geldt ongetwijfeld niet de sno de plannen van de orthodoxe communisten zelf, maar de ge voelige snaar die deze conser vatieven kunnen raken onder de verpauperde bevolking in het voormalige rijk. De econo mische crisis en de prijsverho- gingen als gevolg van de ver twijfelde en mogelijk al te isteiT ieg«TEiN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Het schip is nu in handen van de muiters en Jan Ro- dam hebben gemonsterd, zijn echte rasphuisboeven... Ze weten dat Pernt het bevel op zich. Allereerst geeft hij opdracht de nauwelijks, waarom ze aan de muiterij hebben deelgenomen. Of Tiagl6^'. die de laatste uren volkomen stuurloos door de liever: ze hebben er zo hun eigen bedoelingen mee gehad. In het e is voortgejaagd, op een Westelijke koers te leggen, ruim liggen immers de vaten met brandewijn opgeslagen en de mei>2'6t, dat zijn mannen oververmoeid zijn en wanneer het mannen hebben best trek in een slok. Ze breken de vaten open ar hfledaan laat hij hen een paar uur afnokken. Och, het is en spoedig liggen ze dronken in het ruim te snurken, h armzalig stelletje. De meesten van hen, die in Amster- drastische pogingen om uit die crisis te geraken hebben de meerderheid van de bevolking aan de rand van de bedelstaf gebracht. „De oude orde beviel me meer", is een veelgehoorde uitspraak onder een belangrijk deel van de eenvoudige bevol king, die zich het lekkerst voelt als een strakke hand de natie leidt. Harde hand Die strakke, of preciezer, har de hand van de pro-communis tische Sovjet-parlementariërs suggereert een terugkeer naar de oude orde langs uiterst on appetijtelijke weg. Om te be ginnen willen zij de oude Sov jetunie in ere herstellen, zelfs als de heraansluiting van de onafhankelijk geworden repu blieken alleen met geweld kan worden bereikt. Zij eisen her stel van het Sovjet-parlement, en dus van hun eigen positie. Zij waarschuwen andere lan den dat internationale verdra gen volgens de nog steeds be staande Sovjet-constitutie geen rechtsgeldigheid hebben zonder ratificatie door het Sov jet-parlement. Voorts staan zij op het herstel van het Rode Le ger, en bovendien moet er in de plaats van Gorbatsjov een nieuwe Sovjet-president ko men. Intussen grijpen de democra ten het illegale Congres plus een begeleidende pro-commu nistische demonstratie in het centrum van Moskou aan om een onderlinge vete uit te vechten. De radicale Moskou- se burgemeester Popov had het Russische parlement om extra volmachten gevraagd om het heroplevende communis- me-fascisme met harde hand te bestrijden. Parlementsvoor zitter Chasboelatov deed Po povs noodkreet af als „hyste risch", waarop de burgemees ter dreigde de demonstratie toe te staan. „Wij hebben Po pov benoemd en kunnen hem ontslaan", dreigde een geïrri teerde Chasboelatov. Prompt stond Popov de demonstratie toe. Het hoofdjournaal van de cen trale televisie liet eerder deze week een commentator opdra ven, die verklaarde dat er geen volksopstand dreigt. Recente opiniepeilingen tonen wel aan dat het vertrouwen van de be volking in het economische hervormingsprogramma van. de regering-Jeltsin sinds de prijsliberalisering van 2 janua ri drastisch is gedaald. De po pulariteit van de Russische lei der is de laatste twee weken, volgens dezelfde opiniepeilin gen, gekelderd van 52 naar 34 procent. Toch gedraagt de Moskou se bevolking zich rus tig en lijkt de atmosfeer in de Russische hoofdstad voorals nog niet rijp voor een sociale explosie. De lichtekooi van Brussel door JO WIJNEN BRUSSEL - Dit is het verhaal van een mooie, maar vooral veeleisende dame van hoogst twijfelachtige zeden die zich ettelijke decennia geleden in de Belgische hoofdstad Brussel neerliet en wier huis en bed sedertdien vooral door de grote bazen van de stad worden gefrequenteerd. Maar voordat we de kwartieren en paleizen, waarin deze dame woont, naderen, eerst even een eenvoudig krantebericht. In Amsterdam staan ongeveer 7000 gebouwen op de monumentenlijst. In Brussel 342. In Bimssel duurt het acht jaar om een gebouw beschermd te krijgen. Privé-instellingen hebben berekend dat er eigenlijk 4608 gebouwen op de monumentenlijst geplaatst zouden moeten worden. Maar de procedures zijn zo traag en onzeker dat het - zo hebben enkele deskundigen vastgesteld -1687 jaar duurt voordat het Amsterdams niveau is bereikt. Tot Sint Juttemus dus. Kan de politiek daar dan niks aan doen, zo zal men vragen. Nee, want de politiek gaat hier al sinds jaar en dag met de projectontwikkelaars en de bouwbaronnen naar bed. Dat heeft tot een lucratieve vorm van ruimtelijke prostitutie geleid, waarvan men de verbijsterende resultaten in de hele stad kan zien. Ruim dertig jaar geleden liet zich bovengenoemde dame in Brussel neer. Ze was nieuw, ambitieus, mooi en erg jong. Europa was haar naam. Spoedig bleek dat Europa's verlokkingen onontkoombaar en onweerstaanbaar waren, zeker voor diegenen die het in de stad voor het zeggen hadden. Europa heeft zich dan ook tot belangrijkste en best betaalde lichtekooi van Brussel opgewerkt. Duizenden mensen komen op haar fraaie vormen af, willen aan haar boezem liggen, in haar décolleté staren, haar lingerie bewonderen en tenslotte met haar verkeren. De kieskeurige Europa heeft vooral de bazen van de stad tot haar slaven gemaakt, die haar gewillig en zonderal te veel karakter te tonen dienen. Ze spreiden Europa's bed met afbraak en sloop. De zachte zijde waarin Europa zich hult is het kleed der wreedheid. Want wat zich niet naar haar wulpse vormen voegt, wordt in stukken gereten, afgebroken, ontmanteld, opgekocht of gewoon verslonden. Wie Madame Europa niet dient, wordt uit zijn huis gejaagd en verdreven. Monumenten? Fraaie straten? Prachtige gevels? Art Nouveau? De buiten zinnen geraakte stadsbestuurders breken alles af wat Madame Europa wil. Wie haar dient - en dat zijn er inderdaad velen - mag overigens wel haar glorie, haar bed en haar goedgedekte tafel delen. Madame Europa is daarojn altijd in gezelschap van ruggegraatloze ministers, gehaaide volksvertegenwoordigers, hoge ambtenaren, machtige magistraten, invloedrijke uniformdragers, schatrijke bankiers en overijverige bouwheren, die bovendien het voordeel hebben dat ze elkaar kennen en dus hun handen boven eikaars hoofd houden. Nog steeds stromen de bewonderaars toe. Ze zien haar slechte smaak en haar grootheidswaan voor iets moois en nobels aan. Lelijkheid en misplaatstheid zijn het gevolg. Natuurlijk, er zijn brave burgers die zich zorgen beginnen te maken over de machtsontplooiing van deze dame. Er zijn al mensen die Madame Europa ergens anders heen willen sturen omdat ze vrezen dat ze Brussel ten gronde richt, en het geweeklaag wordt steeds luider. De woede is onmiskenbaar. De protesten nemen toe. Sommige troebele figuren maken zelfs dankbaar gebruik van de heersende ontevredenheid en jutten het volk op, dat zich vervolgens in de armen van deze politieke gangsters stort. Hele en halve bruinhemden marcheren al door de stad. Maar Brussel valt evengoed niet meer uit de greep van Madame Europa te bevrijden. De hartstochten van de verblinde en om de tuin geleide stadsbazen worden dan ook betaald met onleefbaarheid, lelijkheid en harteloosheid. Onder die omstandigheden wordt Brussels toch al schrale monumentenlijst eerder kleiner dan groter. Over 1687jaar is Madame Europa al lang van het toneel verdwenen. Maar de laatste resten van haar terreur zijn dan nog steeds zichtbaar in een stad die haar ongereptheid, zelfrespect en eer verloor in het boudoir van een niets en niemand ontziende lichtekooi. MOSKOU - De Russi sche president Boris Jelt sin heeft gisteren een de creet ondertekend dat moet leiden tot de vor ming van een afzonderlijk Russisch leger. Hij heeft zichzelf tot waarnemend minister van defensie be noemd. In een verklaring maakte vice- premier Sergej Sjachraj even eens duidelijk dat Rusland zijn poging om de legers van de elf leden van het Gemene best van Onafhankelijke Sta ten (GOS) onder enigerlei vorm van gezamenlijke con trole te houden niet volledig heeft opgegeven. Volgens Jeltsins militaire to padviseur, generaal Dmitri Volkogonov, zal de oprichting van het Russische leger zo'n twee jaar in beslag nemen en het aantal militairen uiteinde lijk 1,5 miljoen bedragen. Vol kogonov merkte op dat de stra tegie van .Rusland gericht zal blijven op „een sterke reductie van het aantal kernwapens". Ruslands streven naar een au tonoom leger lijkt het gevolg te zijn van de oprichting van der gelijke strijdkrachten door an dere GOS-lidstaten en van de toename van het etnisch ge weld in het zuiden van de voor malige Sovjetunie. Met name in de oorlog om Nagorno-Kara bach in Azerbajdzjan raken ex- Sovjet-militairen geïsoleerd en worden hun kazernes aange vallen. Daarbij zijn verscheide ne GOS-militairen om het le ven gekomen. LONDEN De Labour-partij heeft gisteren aan het begin van de Britse verkiezingscampagne beloofd de hogere inkomens zwaarder te belasten ten gunste van de gemiddelde belastingbe taler en de lagere inkomens. Een week na door de regering van John Major ingediende begroting, die voorziet in verdere belas tingverlaging en verdubbeling van de nationale schuldenlast, zei Labour „de strijd met de armoede" aan te binden. Labour gaat net als minister Norman Lamont uit van een tekort op de begro ting van 28 miljard pond. Maar Labour wil het geld gebruiken om investeringen te doen en de economie uit het slop te halen, en niet om de belastingen te verlagen zoals de Conservatieven wil len.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5